4 s 1 FAMILIELEVEN A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE mts VAK S££L£ I TE NINOVE 52, Denderkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL Vier en twintigste Jaargang. Prrjs per nummer 1,25 fr. Zondag 23 April 1950 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862,54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. t\ ht DAVÏDSFONDS - Ninove organiseert dit jaar weer, zoals voor twee jaar, een reeks voordrachten in het kader van Leest de onderwerpen en de sprekers en ge zult er U van overtuigen dat ge die 5 Donderdagen moet vrij houden. DONDERDAG 27 APRIL J. De Schuyffeleer Onze taak voor de toekomst. DONDERDAG 4 ME! Mw Verlacht-Gevaert De stille taak van de vrouw. DONDERDAG 11 MEI Z. Exc. Min. Verbist Gezin - Jeugd - Staat. telkens te 8 uur 's avonds in «ONS HUIS» onder de 18 jaar niet toegelaten. VOOR LAND EN TUINBOUW Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe werd door de C.V.P. kamercommissie van Landbouw gemandateerd een studie te maken over de speciale teelten bij onze Zuid- Vlaamse boeren. In het vorig nummer van ons blad gaven we het eerste gedeelte van het werk betreffende de tabaksteelt; de in teresse van iJelanghebbenden was zó groot, dat we, verrast, vele tientallen weekbladen hebben moeten weigeren. Heden nemen we voorzorgen. We publideren het 2e gedeelte dat handelt r >er DE SNIJ BLOEMENTEELT De snijbloementeelt is sociaal en econo- ïsch beschouwd van aanzienlijke betekenis. wordt uitgeoefend op circa 2.000 - meestal familiebedrijven. De beteelde oppervlakte ider glas bedraagt 60 Ha. terwijl 400 Ha. •ond benuttigd worden voor de teelten in »en lucht. De jaarlijkse productie mag ge- iamd worden op 200 millioen frank. Dit om bewijzen dat deze teelt aanmoediging ver ent vanwege de Openbare Machten. 'De snijbloementeelt doorworstelt een harde tijd producten van sommige specialitei- jn waren in 1949 zware verliesposten de oorzaken van deze ongezonde toestanden zijn gekend en werden tot vervelens toe aange klaagd. De massale invoer van snijbloemen uit Holland is vijand nummer één. Onze bloemisten beschikken, als afzetge bied voor eigen productie, bijna uitsluitend over binnenlandse markten, die overvloedig bevoorraad, nog wagewijd worden opengezet voor de invoer van aanzienlijke hoeveelheden Hollandse snijbloemen. Ze zijn daarenboven op hun eigen markt nog blootgesteld aan een ongelijke, zelfs oneerlijke concurentiestrijd. Wij komen op die ergerlijke misbruiken terug. Vooraf wensen we te bewijzen, wat we hoger beweerden, betreffende ten massale Hollandse invoer. In 1938 voerde Nederland hier in 56.000 Kg. snijbloemen, voor een bedrag van 1.235.00 fr. in 1949 is die invoer gestegen tot 634.000 Kg. voor een waarde van 34.918.000 fr. Die enkele statistieken volstaan om de massale invoer van snijbloemen te illustreren Die enkele gegevens volstaan om de ge wettigde onrust, welke in de geintresseerde middens heerst, te begrijpen. Als men daarenboven bedenkt dat er hier te lande, op onze eigen markt in de loop van 1949 nog. een oneerlijke concurrentie door onze Benelux-partners is gevoerd gelegen heidshandelaars gingen hier aan het rond venten en afzetten van hun waar in winkels, op openbare markten en bij particulieren meestal zonder rekening te houden met de fiscale verplichtingen, (weeldetaks enz...) Als men zo iets weet, dan zal men naast de gewettigde onrust ook de gewettigde mis tevredenheid van onze bloemenkwekers be grijpen. Zij protesteren met klem. Wij had den de eer en het genoegen samen met an dere collega's, herhaaldelijk delegaties te be geleiden bij de heer Minister van Landbouw en bij zijn betrokken diensten. Dank aan de krachtdadige en waardige ac tiviteit van de Verbonden voor snijbloemen kwekers, dank aan de steun van de C.V.P.- Volksvertegenwoordigers en Senatoren, dank eindelijk aan het begrijpen van hun goed recht, door de achtbare heer Minister van Landbouw zijn volgende gelukkige resulta ten bereikt. Sedert Februari j.l. werd bij de invoer van Hollandse bolbloemen, op voorstel van onze Minister van Landbouw verkregen, dat door het Ministerie van Landbouw van Nederland bij bemiddeling van het bedrijfschap van de sierplantenteeit aldaar, speciale heffingen worden toegepast gij de uitvoer van tulper. en narcissen naar België. Voor tulpenbloe men bedraagt deze 0.60 fr. en voor narcissen 0.40 fr. per stuk. Het gevolg van deze maatregel is geweest dat sinds het in voege komen er van de prij zen heel wat gunstiger en stabieler zijn ge worden. Deze maatregel werd getroffen om het verschil van de hogere aankoopprijs in België betaald voor Hollandse bloembollen op te vangen Ook werd er tussen de Nederlandse en de Belgische delegatie bij het Departement van Landbouw een overeenkomst bereikt, die voor gevolg zal hebben dat toekomend sei zoen onze bloemisten de tulpenbollen tegen vrije prijzen zullen kunnen aankopen in Ne derland, zodat ze hierdoor, zoals herhaalde lijk werd gevraagd, op gelijke voet zuilen komen te staan met hun Nederlandse colle ga s. Dit ook is een stap in de goede richting. Wij danken de heer Minister om de gegeven steun. Waarop dient er gewaakt in de toekomst Dat de gesloten akkoorden worden nageleefd wat de aankoop van bloembollen in Neder land betreft onze kwekers moeten in de zelfde voorwaarden hun bloembollen kunnen kopen als hun Nederlandse collega's. Wat de bescherming van onze binnenlandse markt betreft, dit geldt voor alle snijbloe men (tulpen - anjelieren - rozen - seringen chrisanten. enz.) moet het protocol van 7 Mei 1947 in het raam Benelux worden be houden en wanneer het nodig blijkt rnoet dit tegenover de Hollandse invoer worden toegepast om de voortbrengstprijs van onze snijbloemen te waarborgen. Gezien de productieprijs in België, tenge volge van hogere kolenprijs, dagloon, mest stoffen heel wat hoger liggen dan in Neder land. moet de hand worden aangehouden, dat voornoemde beschermingsmaatregel in voege blijft en desgevallend wordt toegepast met de nodige snelheid en krachtdadigheid. Verder dringen we aan op een nog strengere contro le aan de grens alsmede op de leurhandelaars in dienst van de Hollanders. Controle die vooral dient te bestaan in het toepassen van de weeldetaxe 12 en andere fiscale verplichtingen. Een wel gecoördineer de werking tussen de verschillende departe menten is hiervoor onontbeerlijk. Wij doen beroep op de waakzaamheid van de Heer Minister van Landbouw, op zijn krachtdadige tussenkomst bij zijn betrokken collega's. Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe. BELASTINGEN op Vertoningen en Vermakelijkheden (Vervolg van vorig nummer) Par. 2. Voor iedere soort van ontvangst moeten tickets, kaarten of biljetten met prijs opgave worden aangegeven. Zij worden afge geven zodra de plaatsen ingenomen zijn en zodra de dranken, consumpties en gelijk wel ke leveringen bezorgd zijn, ook indien die dienstverstrekkingen gratis of tegen vermin derde prijs geschieden of zo de betaling er van achteraf gebeurt. Par 3. Dagelijks na iedere vermaakge- legenheid dienen de organisator of de bij artikel 2 daarmede gelijkgestelde personen, het bedrag der ontvangsten van iedere soort en het laatste nummer van de afgegeven ti ckets. kaarten of biljetten van iedere soort, in een register in te schrijven. Par. 4. De modellen van afgifte, van re gister, zomede van de tickets, kaarten en bil- jetten worden door het college van burge meester en schepenen vastgesteld. ARTIKEL 10. Wat betreft de vertonin gen of vermakelijkheden waarvan de op brengst moeilijk controleerbaar is aan de hand van tickets, kaarten of biljetten, wordt het bedrag van de belasbare opbrengst door het college van burgemeester en schepenen forfaitair vastgesteld op de voet van een ge middelde ontvangst, bepaald volgens de wer kelijke ontvangsten op dagen, welke uit het oogpunt van belangrijkheid en toeloop nor maal te noemen zijn. ARTIKEL 11. De organisator of de bij artikel 2 daarmede gelijkgestelde personen, ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR dienen zich op eigen kosten nodige tickets, kaarten of biljetten voor de belastingcontrole aan te schaffen. Zij mogen zich deze slechts aanschaffen bij door het college van burge meester en schepenen erkende drukkers. Van iedere levering van tickets, kaarten of biljetten moet de erkende drukker een bor derel maken waarin de datum der verzen ding, de naam en het adres van de geadres seerde, de naam van diens inrichting, en te genover een specimen uit iedere soort van levering, het getal en de nummering van die tickets, kaarten of biljetten zijn vermeld. De erkende drukker houdt een register waarin hij iedere dag de bestellingen en ver zendingen inschrijft. Hij verbindt er zich toe om, benevens bovenbedoeld borderel, alle dienstige inlichtingen aan de administratieve controle te verstrekken. ARTIKEL 12. De belasting moet op het gemeentelijk belastingkantoor van de le tot de 3e en var. de 16e tot de 18e van iedere maand betaald worden en wel cp aangifte van de belastingsplichtigen, die daarbij een uittreksel uit het bij art. 9, par. 3, voorge schreven register overlegt. Nochtans dienen de forfaitaire belastingen, voorzien in art. 4, littera B, voorlaatste lid (réveilions in volksdanszalen) en'littera C (gelegenheidsbals) betaald ten laatste 48 u. na de vermakelijkheid of gedeelte daarvan (gedeelte van 12 u.), waarop zij toepasselijk zijn. Bij ontstentenis van betaling binnen de voorgeschreven termijnen wordt de belasting overeenkomstig de wet van 29 Aoril 1819 ge ïnd. ARTIKEL 13. Zodra de inning is ver richt of de vertoning of vermakelijkheid is begonnen is de belastingplichtige ertoe ge houden op het eerste daartoe gedane ver zoek het bedrag der belasting als waarborg bij de gemeenteontvanger of diens gemach tigde in bewaring te geven. De weigering om aan dat verzoek gevolg te geven is strafbaar overeenkomstig artikel 16. ARTIKEL 14. De belasting is hoofdza kelijk verschuldigd door de organisator en door degene, die een heffing verricht ten las te van de personen, die de vertoningen of vermakelijkheden bijwonen of er aan deelne men. De bewoner van het gebouw, waarin ver toningen en vermakelijkheden bij gelegen heid georganiseerd worden, is aansprakelijk voor de betaling der belasting ARTIKEL 15. De belastingplichtige per sonen. welke de belasting dienen te betalen, en eventueel, de bewoner van het gebouw, waarin de vertoning of vermakelijkheid wordt. gege\ en. zijn er toe gehouden de personen, welke ten deze met het toezicht zijn belast en van een behoorlijke delegatie zijn voor zien. in hun inrichting toe te laten. Zij zijn bovendien verplicht het bij artikel 9, par 3 voorgeschreven register zomede de in hun bezit zijnde tickets, kaarten of biljetten te tonen en toe te staan dat de kasvoorraad tij dens de vertoning of de vermakelijkheid ge controleerd wordt. ARIIKEL 16. Alle bedrog of poging tot bedrog, elke overtreding van onderhavige verordening, zoals b. v. verzuim in het regis ter of de bij artikel 9 bedoelde tickets, kaar ten of biljetten, dan wei in de voorgeschre ven aangiften, wordt bestraft met een geld boete gelijk aan net belastingbedrag, dat toe- Passelijk is op de vertoningen of vermakelijk heden. waarop het bedrog, de poging tot be drog of de overtreding betrekking hebben. Desnoods dient de belasting rechtens gehe- \en op grond van de vermoedelijke opbrengst. In geval van herhaling binnen het jaar wordt de boete verdubbeld. ARjlIKEL 17. Onderhavige verordening wordt ter advisering aan de Deputatie en ter goedkeuring aan de Koning voorgelegd. De heer Baren Et. De Béthune zal ZITDAG houden, iedere eer ste en derde Dinsdag der maand, in Ons Huis Dreef, van 11 tot 12.30 uur. nog altijd niet in vrijheid stellen uit vrees voor de Joden Maar afgeven moeten ze en na de lange kruisweg die gij doen moet komt gij terug en de geestdrift van uw volk zal ineens al de bitterheid van de geleden schandalen doen vergeten... En dan verdwijnen de duistere krachten weer in hun donkere krochten Maak de wegen klaar want zijn komst is nabij I i DOOR DE PERISCOOP Het samenstellen van de nieuwe regering blijkt een lastig kinderbed te zijn. In een lastig kinderbed wordt er een specialist ge roepen. Voor die politieke kinderbedden be staat er ook een specialist. Hij zit in Pregny maar hij krijgt geen pasport om over de grenzen te komen. Voor de volksraadpleging waren er toch zoveel dringende zaken af te handelen dat er geen tijd was cm over de koningskwestie te praten er was de economische en de werkloosheid, de wedden en pensioenen en nog tal andere kwesties die dringend een oplossing vereisten. Zo dringend dat er geen menuutje tijd over was om te beslissen ja dan neen of de Koning nog altijd in de onmo gelijkheid is te regeren door het toedoen van de vijand - «Ce n'était pas le moment» Wij kennen geen Frans maar dit Frans kennen wij al vijftig jaar... Nu is er niets meer dat presseert. De Ka mer is al meer dan een hele maand met ver lof omdat er geen regering is. Er is geen dringende kwestie van de werk eloosheid meer. Er is te weinig werkloosheid want er worden nog stakingen bij uitgelokt In België gelijk in Frankrijk moet de armoe de weggeruimd en de welstand teruggebracht door het staken. Vroeger moesten de mensen werken en krabben om een centje bijeen te krijgen maar dat is de oude domme tijd. Nu weten ze het beter hoe meer en hoe lan ger er gestaakt wordt, hoe rapper de gebra den kiekens in onze open mond zullen vlie gen. En dat gebeurt allemaal in naam der vader landsliefde en wordt op touw gezet die be weren de vaderlandsliefde in pacht te heb ben en er het monopolium ran te bezitten. In '44 als de duitsers weg waren briesten en schuimden ze van vaderlandsliefde. Uit vaderlandsliefde schoten ze medeburgers dooa en staken ze er tien duizenden in den bak. Uit vaderlandsliefde sloegen ze ruiten uit waar de vliegende bommen ze niet ver nield hadden sloegen meubels en huisraad stuk als er zo'n schaarste was dat uitgebom- de burgers met geld op de hand niets wisten te bemachtigen om toch maar voort te sukke len. Gedurende het von Rundstedt offWnsSefi maakten ze koortsachtig hun pakken... om de Duitsers te gaan tegen houden Ja in de verkeerde richting - naar de Pyreneën en de Middelandse zee Het^ zijn diezelfde grote Patriotten die sinds '45 uit pure vaderlandsliefde de Koning belasteren, het leger kleineren en het Land de reputatie bezorgen van die natie te ziin die het meeste aantal verraders heeft od heel de wereld. Tegenover al die valsheid en boosheid staat Koning Leopold waardig en weerloos. Hebt gij zijn laatste boodschap aan het Land gehoord Die diepe maar teruggedrongen emotie ge voeld aie uit zijn woorden sprak Die kom mer en die zorg voor het Land Dat was wat anders dan het nous avons peur van onze grote nationale declamator. Arme Koning... terwijl hij aan het spreken was rees voor mijn oog het beeld van de Ecce Homo Pilatus had herhaalde malen verklaard ik vind geen schuld in de man juist gelijk ons Pilatussen gedaan hebben. 3 °nS Daarna liet hij hem geselen en de solda- rL ?/1" eeR schepje biï ze kroonden Hem met doornen sloegen in zijn aangezicht en bespuwden Hem. Als Hij er ellendig ge noeg uitzag het hij Hem op het podium ko- men hij stelde Hem voor aan het volk en liet biezen tussen Hem en Barabas... Sire. gij hebt nooit zoals de koningen der vroegere eeuwen een gouden kroon gedra gen, ook geen fluwelen mantel. Een doornenkroon hebt gij wel gedragen en als ze U op zijn leelijkst hadden be schimpt en bespot en zedelijk verguisd, heb ben ze het volk laten kiezen. Ze hebben min geluk gehad dan de Phari- zeërs van voor twee duizend jaar. Het volk heeft U verkozen. Maar onze moderne Pilatusseu durven U GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle form3ten. CERABOS vloertegels in 8 I 2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 75 cm t! ceram'ekte9"ls 'OxIOen 15x15 vanaf 150Fr IrfKUMOLITH kunstgevelbszettina in alle kleuren SILEXGRE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 nt - ETERNIT - ELO - ETERNIt""" EMAIL' E - FA ,CK'CEM DAKPANNEN Pottelberg en Sternberg "X De Denderklok M

Denderklok | 1950 | | pagina 1