3* Kantonale MEETING Advokaaf Theo Lefèvre Albert Van Den Bergbe, Advobaat Lndovic Moyersoen 1 Hl/S f&W Slt&I TE NINOVE c. v. p. 25 ZifZeet d3t f8 mensen van haar ^et Vier en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr Zondag 28 Mei 1950 Postcheckrekening 1862.54 Kanton NINOVE CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 10d3. Op DONDERDAG 1 JUNI 1950, te 20 uur, in de Zaal ONS HUIS Dreefstr.Ninove SPREKERS: VOLKSVERTEGENWOORDIGER VOLKSVERTEGENWOORDIGER VOLKSVERTEGENWOORDIGER Iedereen is welkom I Allen als één man er heen I 't Is voor 't jaar één... (woorden uitgesproken door Omer Van Trimpont, burgemeester der stad Ninove, in de gemeenteraadszitting van 10 Februari 1950.) Wij wensen al onse lezers en lezeressen, een ZALIGE HOOGDAG Toen de verkiezingen van 1949 voor de deur stonden, zijn de blauwe heertjes, ge bruik makend van de toevallige mistevreden heid van vele burgers omwille van de inder daad te hoge belastingen, voor de dag geko men met hun onvergeteiijk-dwaze belofte van de 25 belastingsvermindering. Er zijn mensen geweest die deze belofte als ernstig hebben opgenomen. Doch wat heb ben we na de verkiezingen gezien De liberale menheer Liebaert is aan het hoofd gekomen van het Ministerie van Fi nanciën en heeft een belastings-wetsontwerp neergelegd, dat intussen wet g worden en verscheen in het staatsblad ,a- 2 Maart 1950 Wat zoudt U nu denkenheeft menheer Liebaert de belofte der liberalen in zijn wet uitgewerkt Bijlange niet. In de toelichting van zijn wetsontwerp, werd de beloofde 25 t. h. teruggebracht op 16 t h. Nu, dat is toch nog de moeite waard, zul len sommigen menen. Doch ook hier schuilt nogmaals kiezers bedrog. want bij nader toezicht blijkt dat deze 16 t. h. berekend werden over de laat ste trimester van het jaar. En vermits er in een jaar vier trimesters zijn zou de vermin dering dus hoop en al 4 ten honderd bedragen Ziedaar dus de glorierijke aftocht van de 25 De liberalen hebben niet alleen hunne be lofte NIET vervuld, doch ze hebben een ge voelige vermindering van belastingen ver hinderd. Mensen die geen kort geheugen hebben, zuilen zich immers herinneren dat de heer Eyskens als minister van Financiën ook reeds een vermindering van ongeveer 4 had doorgevoerd en dat hij in zijn wetsvoorstel een veel omvangrijker vermindering voorzag dan deze die nu door de liberale minister wordt doorgevoerd. Laat de liberalen nu nog met hun grote be loften vpor de dag komen. Onze mensen heb ben de gelegenheid gehad hen aan het werk te zien en zullen dan ook niet de belastingen maar het zal wel de liberale partij zijn, die op 4 Juni met 25 aai devalueren. ER IS GEKNARS VAN TANDEN... De kandidatenlijst voor de verkiezingen van 4 Juni zijn ingediendEen eerste succes voor de C.V.P.Onze tegenstrevers van alle pluimage zijn met de slag wakker geschoten, 't Is precies of ze 't nog niet geloven kunnen Geen dissidentie in Vlaanderen Maar dat is gewoon onmogelijk Dat kan niet, dat mag niet Vlaanderen, de streek van de 72 één macht Dat betekent de molen steen aan de hals van al wat links is En toch heren zult ge er moeten aan geloven. Vlaanderen is werkelijk één geworden, en al bloklettert uw hele pers nu nog zo geweldig over De Verbroedering van de C.V.P. met het incivieke gespuis er is niets meer aan te doen. Vlaanderen is eindelijk wakker geschoten, het gezond verstand heeft de bo venhand behaald. We willen niet op de gebeurtenissen voor uit lopen en om pronostieken te maken is de zaak te ernstig, maar toch kunnen we ons niet weerhouden uiting te geven aan onze tevredenheid om het verloop der zaken. Wel iswaar hadden de 'scheurlijsten in Vlaande ren geen enkele kans op succes, dat heeft het verleden alreeds bewezen, maar toch lag er in het bestaan ener dissidentie een zeker ge vaar. Een gevaar dat misschien meer van mo- relen aard was dan van practische, want zelfs met een dissidentie gingen we naar de volstrekte meerderheid. Dat morele gevaar bestond hier in dat het steriele negativisme, de geest van afbre- kerij, van wringerij bij onze mensen zou blijven voortbestaan. Een dergelijke wonde in een volkslichaam kan dodelijk worden. De periode van 1918 tot 1940 is zwaar belast geweest door het be staan ener dissidentie in Vlaanderen. Wij willen geen oude koeien uit de gracht halen. Wij laten het verleden het verleden en ver heugen ons om het blijde heden. De beslis sing van de gewezen dissidenten, afstand te doen van wat zij menen rechtmatige eisen te zijn, om een nog hoger doel te dienen be groeten wij met warme waardering. De C. V P- zal het. bewijs leveren het in haar ge stelde vertrouwen waardig te zijn. De eisen der voormalige Vlaamse Concentratie de Koning op de troon, terugkeer tot de grond wettelijkheid, herstel van de onrechtvaardig heden der epuratie, likwidatie der repressie, zijn zovele eisen die de C.V.P., reeds voor de Concentratie het leven zag, als van zelf sprekend had aangenomen. Het enige verschil is dat de C.V.P. in staat is deze eisen in wer kelijkheid om te zetten, dat ze over de ge schikte wapens beschikt om ton aanval to trekken, terwijl de concentratie over geen enkele macht kon beschikken. Het gezond verstand heeft eindelijk geze gevierd en daarom zijn wij gelukkig. Wij we ten het, wij zijn stug op ons standpunt geble ven teven over de Concentratie, wij zijn mis schien hard geweest voor sommige, maar het moest. Er stond te veel op het spel om een koehandel te gaan drijven. Er was een won de en het enige middel om ze te heien was, het mes er in. Wij hebben het mes gehan teerd, met ijzige kalmte, lijk een chirurg aan de operatietafel. Zij hebben moedig op de tanden gebeten en de operatie glansrijk door staan. Wij danken hen er om. Thans liggen onze beide handen in mekaar. Chirurg en patient ontvangen hun loon op 4 Juni. Van nu tot 4 Juni trekken én Tijl, én Nele én Lamme door de velden van Vlaanderen. Van op de toppen der heuvelen van ons scho ne land, van de tinnen der belforten en van de torens onzer kerken schalt thans de roep van Vlaandrens grootste Bard René De Clercq Kameraad, Zet uw schouder naast mijn schouder, Met het stormram zijner herwonnen een dracht beukt Vaanderen op 4 Juni de burcht zijner vijanden stuk Wij zijn de zonen van hen die willen wat was recht en wonnen wat zij wilden». Op 4 Juni winnen ook wij wat wij willen DE VOLSTREKTE MEERDERHEID A. Van Den Berghe, Volksvertegenwoordiger. HET FISCAAL PROBLEEM EN DE LANDBOUWERS Nog pas enkele dagen geleden zei ons een brave boerin De C.V.P doet toch niets voor ons... Ik was wel 'n beetje verbaasd over die aanklacht omdat ik me helemaal bewust was dat de C.V.P. veel positief ver wezenlijkt heeft voor de boeren en wei bij zonder op een terrein dat ik meer bepaald ken het terrein der fiscaliteit. Laat ons daar eventjes over praten. Teri eerste, over de tabakkwestie Honderde tabakplalnters uit onze streek werden vervolgd omdat zij tijdens de oorlog en kort daarna hun volledige oogst niet had den vertoond. Er waren er zoveel dat het Hof van Beroep van Gent een afzonderlijke Kamer moest vormen om die gevallen te be oordelen. De boeten waren zwaar: tien maal de ontdoken rechten of 10 x 51 fr. per Kgr. Dat cijferde met tien duizende, met honderd duizende in sommige gevallen. Er is voor het Hof bewezen geweest dat die boeten onwettelijk waren. Het Hof er kende zijne dwaling. - Het Hof van Cassatie bevestigde dat de rechten op tabak in blade ren niet bestonden voor 1948 en dat derhalve tienmaal de ontdoken rechten, gelijk was aan tienmaal nul. De Administratie moest toegeven en de de- liquantis wiens geval nog moest onderzocht worden xwamen er van af met een minimum forfaitaire boete van 1000 fr. Voor sommige planters betekent dat een zeer mooi sommetje gespaard. Ten tweede, de buitengewone belasting f De wet van 1945 onder het links bewind tot stand gekomen ontnam het voordeel van de minimum referentie winst van 300.000 fr. plus 6000 fr. per kind aan al diegene die hunne inkomsten tijdens den oorlog hadden bewimpeld. VOORBEELD Een boer had voor de vijf oorlogsjaren een winst aangegeven van 50.000 fr. per jaar - te samen 250.000 fr. De Controleur stelt vast dat hij echter 400.000 fr. gewonnen heeft. Zijn referentiewinst is 390.000 fr. Hij moest de zware oorlogsbelasting: 75 betalen niet op 400.000 - 390.000 10.000 fr. maar op het verschil tussen de werkelijke winst 400.000 fr. en de aangegeven winst dus op 150.000 fr. Samen met mijn vrienden van de C.V.P. hebben wij die bepaling doen veranderen en doen aannemen dat iedereen recht had op re ferentiewinst zonder zijne aangifte tijdens de oorlog in acht te nemen. Die wijziging is vooral voor de boeren van zeer groot belang geweest. Het gaat hier over miljoenen minder belasting Ten derde, Familiale Ontlasting Men weet dat de C.V.P. daarvoor onophou dend ijvert. Ik zelf had de eer een wetsvoorstel in te dienen dat de belasting afschaft van af het zevende kind en voor de andere grote gezin nen de lasten fel vermindert. Het is op den buiten dat de meeste grote gezinnen worden aangetroffen. Zij zullen dan de eerste zijn om er van te genieten: Doch met iedereen is met deze politiek accoord. Noch de socialisten, noch de liberalen die steeds de gehuwden zonder kinderen, met één of twee kinderen willen bevoordeligen Geeft de volstrekte meerderheid aan de C.V.P., landbouwers en we zullen een prach- "ge familiale politiek opbouwen. L. Moyersoen, Volksvertegenwoordiger. DOOR DE PERISCOOP Voor enkele jaren was Ninove en omstre ken het geliefkoosd operatiegebied van een inbrekersbende. Alles was hun welkom kie kens - konijnen - varkens - koeien - geld. Al wat niet te heet of te zwaar was deden ze mee. En het mocht nog al zwaar zijn. Eén. gewoon coffre-fort schrikte hen niet af. Niemand sliep er nog gerust en in veel ge zinnen losten ze malkaar af voor de wake ge lijk bij een dodelijke zieke mens. Wat hebben de menésji al niet gedaan om aan die nachtmerrie vah de inbraak te ont snappen Er. nochtans 't is simple comme bonjour en 't was maar kwestie van er aan te den- ken 't Was 't ei van Colombus Dat middel om de inbraak te beletten, se rieus kent gij het niet Wel simpele duif, laai uw deuren en vensters wage-wijd open staan en de dieven kunnen niet inbre ken! Een flauweteit meent ge of de raad van een medeplichtige Mij gelijk - ik heb ik het niet uitgevonden, 't Zijn de communisten Ze bidden voor de vrede op .hun manier. Ze gaan met lijsten rond om handtekens in te zamelen voor de vrede. Ze schrijven en spreken bijna over niets anders dan over de weldaden van de vrede. Hun vuisten die ze maken zijn vredes- vuisten en ze haten en verfoeien de oorlog stokers uit de grond van hun harte, veel meer dan hun zonden. En het cordate middel, het enig doeltreffen de is beletten dat ons Land, dat Holland. Frankrijk en Engeland wapens hebben. Over- al waar er wapenleveringen toekomen uit Amerika maken ze van hun snotter en willen ze beletten dat de schepen gelost worden. Terwijl in Rusland heel de economie afge richt is op oorlogsproductie terwijl in Rus land duizenden en nog duizenden als echte slaven dwangarbeid verriclifen in mijnen, kampen en fabrieken om het oorlogspotentiel op te voeren herleeft bij ons in nog brutaler vorm de mystiek van het gebroken geweer. De slagwoorden van de Socialistische jon ge wachten van voor de oorlog van '40 staan nog op de muren gekalkt A bas la guer re Ik zal het nooit vergeten die woordenwis seling aan de toog van een café. 't Was en kele maanden voor de oorlog. Een militair die buiten zijn weten besmet was met de a bas la guerre microbe klonk het af dat het. eenvoudig was om de oorlog te beletten niet vechten En zei de andere, als de Duitsers binnen komen in het Land Laten komen en niet vechten En als ze in uw huis komen en eten en drinken vragen ó-even en niet vechten En als ze uw geld vragen Geven en niet vechten En als ze uw vrouw vragen vechten zei hij En dan is het te laat zei de andere. Maar alle droeve ondervinding te spijt is het sport weer aan de gang brutaal aan de gang bij ons communisten. Is het ongeneesbare dwaasheid is het medeplichtigheid Wat het ook zij, 't is slechte compagnie. In dat gezelschap zeilen, sinds maanden, op de politieke wateren de socialisten en de liberalen. De liberalen vooral zijn zo dom niet en hebben geen zo onhebbelijke manieren. Zij hebben veeleer het monopoliurn van het ver stand en het savoir-vivre. Maar voilé ze hebben geen karakter, geen principes Ze hebben integendeel een kali fmoeder in de persoon van de loge. Allez toe menneke, geef eens een schoon pollexe en zeg eens schoon bonjour aan uw rode kozijntjes En 't braaf menneke geeft een polleken. Auez toe menneke, steek uw tong uit op V .P. en zet hem een neus En 't braaf menneke steekt, zijn tong uit en zet een neus. Maar welke ernstige mens kan nog ver trouwen hebben in dat braaf menneke dat veel dmgen doet tegen zijn goesting maar het toch altijd maar doet om wille van de kahjvige stiefmoeder die zo leelijk is en boos moeten hebben en die daarom nog den top van haar neus niet durft laten zien GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. <wARCefJ?».2>.V]2.erte9e,s in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm ^HRnuniitu<:eramlekte9els 10x10 en 15x15 vanaf 150 Fr. cii cvno kunst9evelbezetting in alle kleuren OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL nr 5 ETERNIT - ELO- ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg De Denderklok MlHtsnSR LI£LB«E«- «r

Denderklok | 1950 | | pagina 1