Met de Christelijke Volkspartij Naar de volstrekte meerderheid A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE huis TA* BELLE 52, Dendepkasti, Tel. 172 TE NINOVE 4 Vier èn twTntlgsfe Jaargang. Prijs per nummer ;1,25 f r. Zon3ag 4 3ur»ï 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. WE MOETEN UIT HET SLOP EEN LAATSTE OPROEP Op 4 Juni valt de beslissing. Van twee din gen één Ofwel geven we aan de C.V.P. de vol strekte meerderheid en gaan we regelrecht naar het herstel van al onze nationale instel lingen waarvan de tijd bewezen heeft, dat ze steeds de rechtvaardigheid, de orde, de ver standhouding onder de burgers wist te waar borgen. Ofwel behalen we die meerderheid niet en herbegint, misschien voor jaren het eindeloos gekibbel, de nutteloze partijstrijd die al de opbouwende krachten van ons land onder mijnt, een regeringsanarchie die maar al te lang geduurd heeft en reeds zoveel landen op het randje van de afgrond heeft gebracht. De weldenkende meerderheid heeft reeds lang genoeg met zich laten lachen. Ze heeft zich klaar uitgesproken voor het beëindigen van de ongrondwettelijke toestand waarin we ons sedert 1945 bevinden. Met dat besluit werd geen rekening ge houden Twintig arrondissementen op de dertig, zeven provinciën op de negen, 58 van de Belgische bevolking, 70 van de kiezers van ons arrondissement willen de onvoorwaarde lijke terug van de Koning Men belet het parlement de logische conse quenties te trekken uit die volksraadpleging. Men verhindert het samenroepen van de na tionale vergadering. De socialisten door po litieke stakingen, straatrumoer en dreiging met opstand, de liberalen door een eeuwig weifelende houding, door eindeloos gekibbel en intrigues, smoren de stem van het volk Wanneer de socialisten de meerderheid be dreigen met oproer en het regelmatig func- tionneren van het parlement beletten hebben we het recht hem te beschuldigen van dic tatuur. Er valt niet meer te kibbelen bij de libera len als de kiezers gesproken hebben. Die houding tegenover onze nationale in stellingen, tegenover de volkswil, ja de wil van hun eigen kiezers zelf, zal hen op 4 Juni duur te staan komen. Van de communisten spreken ze niet. Hun houding was logisch. Ze handelen consequent met hun theoriën. Bij hen is er immers geen sprake van rekening te houden met de wil van het volk, enkel vadertje staat is van tel. In het land van hun keuze hebben de standen niets te zeggen want ze werden allen genive- leerdde middenstand werd opgedoekt, de boerenbelangen gelijkgeschakeld in koicho- sen, de arbeidersstand verandert in één grote voeld dat daardoor hun belangen opgeofferd werden aan de politieke ambities van een kleine waalse kliek Wat dan van de liberalen gezegd waarvan minstens de helft Vlamingen ja stemden Hun kiezers hebben nog duidelijker dan de socialisten geëist dat het moest gedaan zijn dat een kliek die zich noch op parlementaire meerderheid noch op de uitspraak van het volk kan steunen sedert 1945 de wet stelt in dit land. Dat is noch min noch meer een staatsgreep. De leiding heeft echter de poli tieke plicht waarop de kiezers hen wezen verwaarloosd. De formule waarop het ver stand van de oude man Devèze zo lang moest broeden en die hij de formule van nationale eendracht doopte was niets anders dan een volledig toegeven aan de Marxistische repu blikeinen en een opofferen van de Vlaamse kiezers. De partij van de vrijheid en ver draagzaamheid had wijzer gedaan met hun leus indachtig te zijn en vrij spel te laten aan de Vlaamse mandatarissen. De zeepbel is echter gesprongen Mannen als Sabbe, Van Glabbeke en Hoste zijn razend en trach ten nog iets te redden met op alle tonen het deuntje te fluiten dat hen in 1948 zo veel succes bezorgde. Eerlijke politiekers echter als Van de Meulebroeck, Forthomme en de groot-industrieel Wielemans weigeren vlakaf nog ais lokaas te dienen voor de bedrogen kiezers en willen geen plaats meer aanvaar den op de lijsten van een partij die het troe bele element vormt in het politiek leven van ons land. De linksen hebben het grondig verkorven bij al wie het behoud van onze Westerse in stellingen nastreeft, bij al wie zich eerlijk, monarchist en democraat kan noemen. Met hen is geen samengaan meer mogelijk. Die mensen hebben slechts één uitweg meewer ken aan de absolute overwinning van de C. V. P. We moeten uit het slop de w£l der kiezers moet zegevieren, we moeten terug naar de grondwettelijke orde om daarna on verwijld een positieve politiek van algemene vooruitgang te kunnen aanvatten. Haar kiezers blijven trouw want een eerlijk politiek verleden staat borg voor haar de punten van het programma heeft ze ver- wenzenlijkt in zover een onzekere patner het regeringsaccoord niet verbrak. Wïnd in de zeilen van de C. V. P. Ze komt op met een nationaal program ma De Koning komt terug dat is de wil van de meerderheid. Rechtvaardigheid inzake onderwijs geen discriminatie, noch voor rechts noch voor links. tenbelangen en door de socialisten die slechts arbeidsbelangen verdedigen de middenstand werd lelijk beet genomen door de liberalen de arbeiders zelf lopen met duizenden over naar de Christelijke syndicaten Wind in de zeilen van de C.V.P. Ai wat christelijk is komt op in één blok. Geen enkele scheurlijst over heel het landWind in de zeilen van de C.V.P. We zijn dan ook overtuigd dat we cp 4 Juni de veilige haven zullen binnen varen wat het sein zal zijn voor het beginnen van een lange periode van sociale vrede, alge mene welvaart en internationaal prestige Albert Van Den Berghe, Volksvertegenwoordiger DE LIBERALE KNECHTEN VAN MOSCOU De huichelachtige dubbelzinnigheid der li beralen is in de laatste weken ten top gedre ven en meer dan ooit hebben zij de vrijheids gedachte met de voeten getreden. Steeds bleek het, dat de Liberalen verdeeld waren in de Koningskwestie. Trouw aan de zin voor de vrijheid der gedachte, die voor hen in de eerste paats een richtsnoer moest zijn leek het een ogenblik dat deze vrijheids gedachte levenskans kreeg in de liberale par tij, vooral met betrekking tot de oplossing der Koningskwestie. Doch deze goedgelovigen kenden niet de ware bedoeling der liberale leidersin de grond zijn ze niets anders dan de uitvoerders der communistische bevelen, met wie zij sa men in de Loge zetelen. Het wordt meer dan tijd om aan de liberale kiezers in Vlaande ren duidelijk aan te tonen dat de huidige leiders der liberale partij niets anders zijn dari de paijassen der communistische touw tjestrekkers. Het begon voor de Volksraadpleging, toen men de schijn gaf dat de Koningskwestie een vrije kwestie was, maar op de vooravond der Volksraadpleging gaf de Heer Motz als opdracht aan alle partijleden om neen te stemmen. Het is duidelijk dat deze stellingname veel goedgelovige Vlaamse liberale kiezers mis leid heeft en de uitslag in ongunstige zin be- invloed werd. De Volksraadpleging ging door. De drie linkse partijen legden de verplichting op om neen te stemmen niettegenstaande dat alles stemde 15 van het totaal der kiezers uit de linkse partijen ja Van het linkse kiezerskorps hebben zeker een vierde zich voor de terugkeer der Koning uitgesproken. slavenkolonie die steeds maar harder moet werken en meer produceren om de monster plannen die op het Krimlin worden gebroed en neergepend uit te voeren. Alle verkiezin gen bezorgen vadertje Stalin regelmatig 99 der stemmen. Dat staat op voorhand vast. De zonderlingen die aan zulke partij nog hun stem vergooien verdienen niet in een land te wonen waar nog naar hun mening gevraagd wordt. We wensen hen maar één zaak een kuur van enkele maanden in het land van belofte, dat zou hen voor goed van die krankzinnigheid genezen Van de socialisten hadden we meer poli tieke wijsheid verwacht. Ze schreeuwen het van de daken dat zij alleen de verdedigers zijn van de democratie. Wanneer dit echter in daden moet omgezet worden zijn ze er niet meer bij Dan moet immers de minder heid buigen voor de wil van de meerderheid want het is regel dat steeds een zo klein mo gelijk aantal burgers door wetten en beslui ten voor het hoofd gestoten worden. We had den minstens een meer gentleinanhouding van hen verwacht tegenover hun Vlaamse broeders waarvan toch een tamelijk ten hon derd bewezen heeft dat ze nog trouw bleven aan onze tradities en afkeurend stonden te genover methodes ia Buset et madame Blu- me. Die arbeiders voelen zich nu gekrenkt in hun diepste gevoelens en het vertrouwen in de eerlijkheid van de leiding is geschokt. Deze denkt dat ze zich nog alles kan permit teren tegenover de werkende klasse. Ze zal ontnuchterd zijn als ze het stijgend leden aantal nagaat van onze christelijke syndica ten Door de politieke stakingen hebben ze hun eigen ruiter» stuk geslagen want de so cialistische werklieden hebben duidelijk ge- Gelijkheid in rechte en in feite voor Vla mingen en Walen. Een gezonde gezinspolitiek gezonde ge zinnen maken een voorspoedig land rijke gezinnen, hogere consumptie, verhoogde werk kracht, welvaart voor allen. Opruiming van de repressie brengt de vrede in het land. Opruiming van de werkloosheid door han delsexpansie. productiebescherming open bare werken, nieuwe industriën brengt be lastingsvermindering voor allen. Sanering der financiën min subsidies, hogere productie, geen Marxistisch dirigisme die de handel verlamt en het land volpropt met dik be taalde bestuurslichamen, vermindering van staatsuitgaven brengt min belasting voor allen. Geen klassestrijd maar gelijkmatig verzor gen van alle belangen Voor de landbouwers verhogen der rentabiliteit, beschermen der productie, uitbreiding van het Technisch On derwijs. Voor de middenstand verminde ring der belasting, vrije handel, verhoogd inkomen door grotere koopkracht van land bouwers en werklieden. Voor de arbeiders vooruitstrevend sociaal programma, uitbouw der structuurhervormingen, vermindering der werkloosheid verbetering der sociale wet geving, sanering en uitbouw der maatschap pelijke zekerheid. Dat is en programma van standensolidari- teit, ontdaan van sectarisme, dus te onder schrijven door iedereen Dat betekent wind in de zeilen van de C.V.P. De koningsgezinde liberalen en socialis ten werden bedrogen door de leidingde boeren en middenstanders werden verwaar loosd door de liberalen die slechts kapitalis- Een eenvoudige berekening kan aantonen, dat spijts het ordewoord van de Heer Motz in elk arrondissement meer dan de helft der liberalen 3a gestemd hebben, ook te Brus sel en in Wallonië. Democratisch was het, dat de liberale par tij, trouw aan de wens van de meerderheid van haar kiezers, inzake Koningskwestie een positieve houding aannam. Doch zoveel werd van hen niet gevraagd. Het was voldoende dat de zaak als een Vrije Kwestie behan deld werd. en de volksvertegenwoordigers de kans kregen om hun eigen mening en die van de kiezers van hun streek te verdedigen. Doch de Loge besliste anders en de Brussel se Liberale leiders de Comediant Devèze aan het hoofd waren weerom de paljassen. De Regering Eyskens, die de zaak als vrije kwestie wenste op te lossen, werd ten val ge bracht. Na een belachelijke poging van de formateur Devèze met zijn zeepbel-oplossing de nationale verzoening, greep de Heer Van Zeeland krachtdadig de stier bij de horens in enkele dagen was een homogene regering klaar, waarin zelfs liberale voormannen hun verantwoordelijkheid wilden opnemen. En weer klonk dictatoriaal het verbod van de liberale vrijheidsheldengeen liberaal partij lid mocht dergelijke regering steunen. Sabo tage tot het uiterste was het bevel van Mos- cou. (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP Of liever niet door de periscoop 't Was dezer dagen prachtig weder en als mijn acht uren geklopt waren was ik weg de buiten op. het veld in. 't Is er zo schoon als de bloeisel aan de roggeharen hangt en het veld een schakering van ontelbare groene tinten is waarover drij vende witte wolken hun schaduw werpen die medevoortloopt over het veld precies of het zonneke ze najoeg. 't Is niet dat ik de mensen ontvluchten wil. Daar in de eenzaamheid van de open wijde akker ziet gij ze beter dan als gij er tussen loopt en ge kunt ze met veel meer sympathie bekijken. Als daar hoog in de blauwe lucht een leeu- werke hangt te zingen en plots haar zang omslaat als in een angstig gegil en ze dan op enkele meter van u neervalt en verdwijnt in een klaverveld, denkt gij onwillekeurig aan menig idealist die na lang en hoog zwe ven ontgoochelt terug valt en weer kennis maakt met het harde werkelijke leven. En als gij bonte vlinders ziet fladderen en spelen boven het bloemtapijt der jeugdige weiden, precies of ze willen verpozen van hun werk van eieren leggen in de kiem van jonge planten en vruchten dan denk je aan een soort mensen die pronken en vlin deren en niets achterlaten dan schadeposten. En als gij de zwaluwen ziet door de lucht scheren in rusteloze jacht op gevleugelde in secten, zo gejaagd dat ze geen tijd hebben om hun eigen veren te kuisen, en krioelen van de luizen dan denk je weer aan een an der categorie mensen. En als... maar ja kijk daar is menselijk ge zelschap. Een moeder komt van de stad terug met haar jonge spruit aan de hand. De kleine praat en vraagt gelijk kinderen doen terwijl hii gretig aan een roomtaartje smult. Al een wijds gebaar te maken is het half opgepeu zeld taartje uit zijn hand in het stof geval len. Hij huilt hartverscheurend. In een instinct matig gebaar heeft moeder het taartje opge raapt en tracht het te reinigen De kleine schudt het hoofd en wil het taartje niet meer 't is vuil En moeder krijgt zenuwen, mompelt iets van vies snotterjong en werpt het taartje daar weer. 't Is zo'n lastigaard, mijnheer 't Is in alle geval een proper en kies keurig kind. zei ik, veel grote ü&ensen zou den er kunnen achter leren. Wadafc ne keer tot Zondag Als gij de zaak zo beziet - 't is waar, zei moeder. Dag menheer en ze trok de hui lende bengel voort die nog eens omkeek naar zijn taartje. Ik ben bij het taartje blijven staan. Het duurde geen minuut of vliegen allerhande en ander gevleugeld kleingoed kwam er op af als op een afspraak terwijl van alle kan ten mieren ir marche forcé kwamen op dagen. En dat allemaal zonder telefoon of radio. En terwijl ik daar sta te kijken, passeert op verkenningstocht een mestkever, 't Is een prachtbeest sterk gebouwd even wat groter dan een meikever. Het harnas van de mei keper ziet er uit als namaak brons dat van de mestkever is als gesmeed uit. zwart-blauw blinkend staal. Hij heeft het taartje niet opgemerkt en wil voorbij. Ik heb er compassie mee. Arme drommel, levende vuilkar van te lande, ge lijk krab en garnaal aan de kust' profiteer eens van de gelegenheid en doe U eens te goed aan smakelijke kost. Met een grashalm breng ik er hem bij. Maar de room bevalt hem niet en hij wil weg. Ik behoor niet tot dat slag van moderne mensen die plezier hebben in dood doen, en die dood doen die ren lijk mensen en mensen lijk dieren. Ik laat hem lopen. Na enkele meter kwam hij aan een half verdroogde taart van koe-spina- zie... en verdween er onder. En ik dacht weer aan een categorie men sen die in drek roeren, met drek werpen en op drek azen... en weibekome het hun, dacht ik. Onze Lieve Heer is een groot Seigneur, en Die moet in de mensenwereld gelijk in het dierenrijk van alle soorten zijn getal hebben. In beide rijken zijn leeuwerken en mest kevers de uiterste schakels van één lange ketting waarvan ieder schakel een schake ring is. Maar ik ben toch blij dat ik tot de laatste schakel niet behoor Wie voor de Liberalen stemt. stemt voor de Communisten f STEMT C.V.P voor Nr 3 ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x10 en 15x15 vanaf 150 Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE -.FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg eri Sterreberg - De Denderklok Stemt onder IV

Denderklok | 1950 | | pagina 1