A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE HUIS WAMBSSAS j 62, Oendefkaai, Tel. 172 r XE NINOVE KOLENHANDEL IH Vier en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 18 Juni 1950 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE leckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AËLTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. ichtbare heer Karmel, Minister ran Openbaar »lksverfegenwoordiger Albert Van den Berghe stelling tot Minis- ijs. De uitwonder- aarde toewijding ken wil Vlaande- gaven, die wij se- tiochten bewonde- toe grote hoop [maar onbevangen heden zeer bon- U verwachten als erwijs. yet„ art. 26 van de rborgen de vrij- ning is de vrij- bittere larie, als rs het verlangde ren quasie gratis [christelijke werk- üuizenden franken pdelijk budget uit pte kinderen een zekeren. ht worden te kie- hun meest ele- Jdg tussen gratis "pkenonderwijs is onderwijs, dat er geen vrijheid heer Bara, die verklaarde ►id van onderwijs bescheiden in- kinderen naar sturen, wan- aat tussen het en hun be- sedert tien wijs en dat is zijn aard en neutraliteit ten a onderwijsin- ■Stë ertrouwen der depte weg en de nstituten zuilen Sfen &ar, bloeien, in vgn van ons na- gemn de Staat in- mtakelijke en de genieunen, samen- ütiaren enkel bij d heeft de Staat [in diaats te treden. ijkheDe Staat richt gen I middelbaar en &P Tbereidende af- jaan gevoegd dik- jvej gemeentelijke "^egenspraak met gassen aangehecht, ^stend komt waarover hij het onder en waardoor het fc#\t te staan van de etéinde van het mid- fopeenvclgende link- Versterking van van de Staat op op de thesis dat chten heeft als een Se en dit door zijn filing in tegenspraak fond wet, die de vrij- landelt het recht huldigt en de rech- rkt tot deze. die hem |nJjn toegekend. gheid heersen én én voor het onder- alle sectoren van het ftt aan België de tries- fland te zijn van school Jog en U brengt schoel- Mijnheer de Minister, acht en Uw gestadige t», betreffende de taai- euwe wet op de ver- bestuur aangenomen kwam de voor ons zo pende de vernederland- nddelbaar onderwijs, gen door het hele het bestaan van de frijkste en ook de enis van ons Vlaamse oni volk een geeste- ^indien wij aan die zo rgt van de taalwetten raken. van net Onderwijs élite, een Vlaam aan onze moeder- anzien. Rn dat de bestaande ervlaamsing van het worden onderhou- Küet Noch in de Brus- h op de taalgrens, noch fcool te Antwerpen, ïoor gegronde klachten j tan de taalwet in het sns en te Brussel. Wij bij de voorgaande kende het geknoei, ch^ipgen aan de be- rklaarde herhaaldelijk wet moet worden na- vermaningen en drei- ezdg* sanctie. Ook voor het Frmnskll- 4e mMmtt* voo de wet gaan ongestoord hun gang nu gerus ter dan voorheen. Minister Mundeleer liet het bezoek toe van Nedelandssprekende kinderen in de Franse klassen van het Brusselse en op de taalgrens, onder het versleten motto van la liberté du père de familie Zulks is formeel in strijd met de geest van de taalwet. En dit moet eindigen. Wij hebben hier een staatsburgerlijke plicht te vervullen en zullen die, tot het uiterste trouw blijven. Herhaaldelijk hebben wij bij Uw achtbare voorgangers aangeklaagd, het opvallend on evenwicht tussen de personeelsleden van bei de taalgroepen verbonden aan het departe ment van Openbaar Onderwijs. Nu nog ontmoeten wij er 45 Franstalige tegienover 34 Nederlandstalige ambtenaren van eerste categorie, wanverhouding die wij niet langer dulden kunnen. Bij komende benoemingen aan het Depar tement en aan Rijksscholen mogen de katho lieke Vlamingen, omdat zij katholiek of Vla mingen zijn niet verder verongelijkt worden. Vrede is ook hier de vrucht van rechtvaar digheid. Wij schenken U, Mijnheer de Minis ter, ons volle vertrouwen. Wij wachten hoop vol op Uw daden, die wij van harte wensen toe te juichen. Met voorname hoogachting, Albert Van tien Berghe Nederboeiare, de 13 Juni 1950. GEMATIGDE FISCALITEIT Het is een banaliteit te beweren dat de fiscale lasten te zwaar zijn. Weliswaar moet er rekening gehouden worden met het feit dat 't nationaal inkomen merkelijk is toegenomen en dat de huidige belastingen en taxes, alhoe wel zwaar, toch gemakkelijker kunnen ge dragen worden als eertijds. Zeer zeker ook heeft de fiscaliteit hoe drukkend zij ook weze niet meer dezelfde betekenis als voorheen door dat een goed deel van de door de Staat geheven belastingen teruggegeven werden aan de gemeenschap onder vorm van subsi dies toelagen van alle aard. Niettemin blijft het waar dat er aan de fiscaliteit een grens is die niet mag overschreden worden op ge vaar af het economisch en financieel leven der natie te ontredderen. Dat de regeringen in deze laatste jaren ernstige krachtinspanningen hebben gedaan om de belastingen en taxes enigszins drage lijker te maken zal niet ontkend worden. Dit volgt uit de hierna volgende percen tages. belastingen verschuldigd door een werk man met een nettoloon van 50.000 fr. Dienstjaren Gehuwd met 2 kinderen 13.32 7.40 7.19 6.80 belad ingen verschuldigd door een be diende met een nette-wedde van 150.000 fr. Dienstjaren 1945 1948 1949 1950 Gehuwd met 4 kinderen 10.15 5.34 5.19 4.91 Gehuwd met 4 kinderen 20.34 14.17 13.80 13.05 Gehuwd met 2 kinderen 1945 23.10 1948 19.66 1949 19.13 1950 18.11 Voor de dienstjaren 1945 en 1948 werd er rekening gehoud^p met een speciale gemeen tebelasting op lopen en wedden van 30 op de hoofdsom van de bedrijfsbelasting. Een politiek van gematigde fiscaliteit dringt zich op om verschillende redenen 1) om de concurrentiekracht van onze nij verheid op de vrefemde markten te handha ven. 2) om de ondernemingsgeest te prikkelen. 3) om het spaarwezen te bevorderen. 4) om de belastingontduiking te keer te gaan. Ongelukkiglijk is een politiek van fiscale ontlasting niet altijd verenigbaar met deze van een gezond begrotingsevenwicht. Waar toe zou het dienen de belastingen te vermin deren indien het begrotingsevenwictt daar door in het gedrang komt Waartoe zou het baten enerzijds de fiscale druk te verlichten en anderzijds een inflatie te doen Gematigde fiscaliteit moet dus gepaard gaan met besnoeiing der staatsuitgaven wij bedoelen daarmede het uitroeien der misbrui ken die in deze laatste tijd zowat overal bin nengeslopen zijn. De opkomende regering zal dus voor een zware taak komen te staan. De fiscaliteit moet vooral haar aandacht wekken want het gaat hier niet alleenlijk om de welvaart van de natie maar tevens om de maatschappelijke orde. De geschiedenis is daar om te bewij zen dat een maatschappij haar ondergang nabij is indien zij zich niet meer kan be vrijden van een teugelloze fiscaliteit. TE KOOP Twee brandkoffert, in goede staat Zich tè bevragen ten bursle van het blad. Ervaring, waar zijn uw grenzen Neen. wij laten ons uit Brussel niet ver jagen. In de hoofdstad met haar mengelmoes van standen en gedachten, van taal en etiket, hebben alle Belgen iets te zeggen. Bij oorlog als in vrede is Brussel de opene stad waar dagelijks tientallen duizenden over en weer gaan en de harteklop van het land meevoelen Evenaar of Pool naargelang het zomert of wintert, blijft Brussel de as waarom het hele land draait. In de olie van die as zijn de bewoners als vanzelf glibberige palingen ge worden die spartelen links en rechts met een gemak waarmee wij tot twee tellen. Ne prenez pas toujours les Bruxeilois au sé- rieux zei me eens een betrouwbaar man... Een schone gelegenheid bracht mij laatst in het Parlement en op den Heizel. Onwille keurig dacht ik aan de Romeinse spreuk brood en spelen: Brood in het Parlement en spelen op den Heizel. Met een harteklop was ik in de Leuven straat het binnenplein van het Parlement op gestapt, een toegangskaart aan de dienstdoen de soldaten getoond, en een draaitrap opge klommen om mij in schroomvallige stilte in de voorbehouden tribuun te plaatsen. Beroeps deformatie deden mij de senaat zien als een groot hoogkoor in de rode tapijten van een Sinksen. Alleen waren er meer zetels, veel meer, en op de lessenaar voor het lezen van de epistels volgden de sprekers zich dapper op. De toehoorders waren niet al te stipt op gekomen en die te laat kwamen gingen niet bij de voorzitter om zich te excuseren. Op een bepaald ogenblik werden, midden een redevoering, namen afgeroepen... waarop de aanwezige leden beleefd om de beurt recht stonden en men hoorde in bas, sopraan, alto re mineur en fa dièzeja, neen, oui, non abstention Vooraan op de banken in het midden van de halve cirkel en in de volle belangstelling zaten de heren ministers. Kalm lieten zij de interpellatie en vragen over hun hoofden gaan, soms riposteerden zij gevat, wat een lach aan de ene zijde en een onweer aan de andere zijde deed losbarsten. Tenslotte gin gen zij zelf naar het spreekgestoelte eri go- cheiden daar met cijfers en argumenten en hun zware bril. Als dat zo een paar uren duurde kwam bij mij de gedachte opdat is hier een studiezaal. Om al die zittingen te volgen moet ge gezonde hersenen hebben, uithoudingsvermogen, zelfbedwang. Van hier uit wordt het land geregeerd door de wetten. En moest men mij zeggen dat het Parlement een praatbarak is dan zou ik mij om die naieve uitdrukking wel eens kunnen warm maken. Het Parlement is er broodnodig. En om mij te overtuigen ben ik ook eens naar de Kamer overgelopen. De oude voorzitter had het hier zeer lastig om de opgehitste ge moederen te bedaren... want hier vielen de woorden harder... er liggen ook zoveel tapij ten niet. Bij het definitief verlaten van het Parlement heb ik de goede herinnering voor mijn leven meegedragen dat kiezen voor een kandidaat-parlementair geen kinderspel is. 't Ware misschien goed dat ook daar de zittingen begonnen met een aanroeping tot de H. Geest, opdat Hij als een wolk de hitte van den strijd overschaduwe en als goddelij ke Raadgever de wijze oordelen ingeve die beslissen over het land. De tribuun in het Parlement was dun be zet geweest. Toen ik op den Heizel aankwam vond ik er een bomvolle tribuun met zeven tigduizend bezette staanplaatsen erbij. De Engelse nationale ploeg was te gast bij onze Rode Duivels. In de tribuun zaten toen ook ministers. En al was er spanning, het was ten slotte loch ontspanning. Na een da verend begin van de Belgen volgde de ont nuchtering. De Engelsen bouwden de aanval len op hoe ze wilden en de netten van de Belgische kooi trilden van de doelpunten. En toch waren de petits Beiges groot ge weest en hadden ze hun leermeesters met verlies naar de kabienen gestuurd na de eers te helft. Het enthousiasme in het. Belgisch kamp was onbeschrijflijk... Alléén moet het mij van het hart dat de Engelsen over het fair play van de Belgen een klein gedacht zullen hebben... De win nende ploeg v/erd niet eens toegejuicht 't Is gelijk met de Koningskwestie... De verliezers zijn niet altijd dapper! Wat gaat het nu zijn Ervaring, waar zijn uw gren zen Aan wie behoort onze eeuw Aan Satan, zeggen velen. En ze kunnen hun bewering staven met een opsomming van fei ten, zo goddeloos en zo strijdig met de ze denleer, dat we er in de geschiedenis nau welijks de weerga van vinden. Aan Maria, zeggen anderen. Ze beroepen zich op alles wat in deze laatste honderd ja ren de H. Moeder Gods op zeer bijzondere wijze in 't licht heeft gesteld: de dogmaver klaring van de Onbevlekte Ontvangenis de tien Rozenkrans-encyclieken van Leo XIII en de Mariale Wereldbrie\»n van andere Pau- de altijd meer en meer verspreide over- sen tuiging dat Maria de Middelares is van alle Genaden, overtuiging die trouwens gesteund ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR is op tientallen pauselijke uitsprakende vele Verschijningen van O. L. Vrouw, waar van we slechts de twee voornaamste, Lour- des en Fatima aanstippen en niet' het minst de Toewijding van gans de wereld aan het Onbevlekt Hart van Maria. We mogen zeggen dat deze eeuw de eeuw is van beidenvan Maria en van Satan of beter uitgedrukt: dat in deze eeuw de enige, maar eeuwige haat die God zelf heeft ge sticht, de vijandschap tussen de Vrouw en het Serpent, tot een hoogtepunt schijnt te komen. Daarom is het een verheugend iets dat er in dit H. Jaar en in de Eeuwige Stad Rome zelf, een grpot Internationaal Maria-Congres zal worden gehouden, dat de Uitzonderlijke Zending van Maria zal bestuderen. En ver heugend is het ook voor onze lage landen bij de Zee, dat op uitdrukkelijke en dringen de aanvraag van uit Rome, België en Neder land daarin een niet te onderschatten rol zullen spelen. Aan het Comité der Mariale Dagen van Tongerloo (prov. Antwerpen) werd de organisatie en de leiding aangebo den van de Belgisch-Nederlandse Sectiever gaderingen, ook voor leker. toegankelijk, die onder de bijzondere bescherming van Z. Em. Kard. van Roey zullen gehouden worden te Rome op 24, 25 en 26 October a. s tijdens het Internationaal Maria-Congres dat zal plaats hebben van 23 October tot 1 November en waaronder ook grootse betogingen ter ere van de H. Maagd zullen worden ingerient. Naar we vernamen zal een Belgische be devaart (georganiseerd, door de PP. Mont- fortanen) samentreffen met. het Maria-Con gres. Voor inlichtingen dienaangaande zich wenden tot het adresRome-Bedevaart, Diestse Vest' 121 te Leuven. Het Secretariaat der Mariale Dagen STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat. BISSCHOPPELIJK COLLEGE - NINOVE Sint-Aloysiusfees:en 1950 - Woensdag 21 Juni In het kader van de St. Aloysiusfeesten van dit jaar zal een kaatsmatch voorzien worden, te spelen tussen Oud-Leerlingen en de tegen woordige leerlingen van het College. De Oud-leerlingen van rond of boven de VEERTIG jaar die, op gezegde feestdag, wen sen deel te nemen aan deze match, worden beleefd maar met aandrang verzocht naam en adres over te geven aan dhr. MARCEL DE PAEPE. Steenweg op Aalst, 37 te Ninove. Zij zullen nadien tijdig worden verwittigd voor de oefeningi en) en reglementen van het spel. Warm aanbevolen. Het is wel verstaan dat de kaatsing van de oud-leerlingen zal beginnen onmiddellijk na de toneelvertoning van «Knuppel uit de Zak» dat doorgaat om 5 uur in de namiddag. Ook voor deze vertoning zijn de oud-ieerlin- ge.n welkom in 't College. De volgende ploegen zijn reeds samenge steld Nr 1 Albert De Freyne Roger Van Rossom Steenhoudt Marcel De Pacpe Roger Van Aelbrouck Nr 2 Frans Van den Haute Pierre D'Hondt Rufin Van Dalem Albert Per.ne Gustaaf Van Der Perre Nr 3 Marcel Penne Dr Van Der Hulst Jules LuystermanJozef De Coster Arsène Luysterman Andere ploegen kunnen nog altijd worden gevormd. Haast U, vrienden oud-leerlingen met uw inschrijvingen. Vandaag Zaterdag 17 dezer om 5 uur, op de speelplaats van 't College, eerste reeks oefenmatchen. - Iedereen is daartoe vrien delijk uitgenodigd. KAATSEN Hiermede wordt aan de Kaatsliefhebbers ter kennis gebracht dat het Nirioofs KAATS- TORNOOI hare lutten inricht volgens de hierbijgevoegde kalender, die gespeeld wor den op de onderscheidelijke pleinen N. B. In onze achtereenvolgende nummers geven we telkens de data en plaats van de bins: de week te spelen lutten 20—6 Sigtay Durant Statieplein- 216 Ninofina Stadspersoneel Vinkenstr. 22 6 De Dobbeleer Fabelta Preulegem 23—6 La Dendre Post Pollarestraat De aangekondigde matchen vangen aan te 19 uur stipt. Toekomende week geven we tevens ook het klassement. DOOR DE PERISCOOP De aap komt uit de mauw. De koningskwes tie nadert haar oplossing spijts de wanho pige pogingen van de vijanden van Leopold. Zij die van achter de schermen de koorde kens trekken geven zich bloot en komen te voorschijn om hun bezwijkende poppen ter hulp te snellen. De engelse nieuwsagentschappen hebben de laatste tijd haar best gedaan. Het zijn nieuws agentschappen en gelijk alle dergelijke agent schappen zijn ze op sensatie belust die geld in de kas brengt. Om geld in de kas te krij gen zouden ze de ernstigste geheimen ver klappen, de venijnigste leugens de wereld in sturen en de wereld op stelten zetten. Ze zijn E-n-g-e-ls-e agentschappen en die nen de politiek en de belangen van Engeland. Iedereen weet dat Engeland de vroedvrouw is die Benelux heeft ter wereld gebracht. Iedereen weet ook dat Benelux er niet zou zijn indien Engeland er geen belang Zie maar hoe het te keer gaaf tegenTTet plan Schumann oat e?n Fj^ns belang dient. Er zijn mensen die beweren dat zij er het fijne van weten, en die vertellen dat het af treden van Wilhelmina van Nederland be werkt werd door Engeland. Ze vertellen nog dat even zo Leopold zou moeten aftreden en plaats maken voor Baudewijn. Ze vertellen nog dat de dynastie van Luxemburg haar beurt zal krijgen omdat de dynasties de grote stronkeisteen zijn waarover de politie ke eenmaking van de Benelux-landen strui kelt. Daarom zou het trapsgewijze gaan naar de Republiek. Wij zitten niet in de geheimen der goden. Wij bekijken de loep der gebeurtenissen en trachten tussen de lijnen te lezen. Wij weten nog dat een paar jaar voor de oorlog een Zuid-Afrikaans minister een rond reis gedaan heeft in West-Europa en dat zijn opzet was de wereld te overtuigen dat Duits land moest kolonies hebbendat er geen sprake kon van zijn dat Engeland de oude duitse bezittingen zou teruggeven maar dat kleine landen gelijk Portugal, België en Ne derland die te zwak zijn om hun bezit te ver dedigen, het eenvoudig moesten afgeven en dat Duitsland langs die kant moest vergoed *1 worden. Wij weten dat Chamberlain en Hen derson voor de tweede wereldoorlog die zaak overwogen hebben. Wij weten ook dat het de gewone manier van doen is in de wereldpolitiek de grote ba zen betalen hun schulden met de bezittin gen der kleinen. Toen Pierre Laval hit rijk van de Negus aan Italië te pakken gaf heeft hij de nor male weg gevolgd. In België verwekte het grote opschudding en de neutraliteits-politiek goedgekeurd door de drie grote partijen was er het gevolg van. Spaak, Pierlot en Devèze .hebben dat vergeten. Wij niet. De Koning ook niet. Vandaar het gedurig aandringen van koning Leopold om garanties voor ons bezit in Congo. Dat die waakzaamheid van Leopold Enge land op de maag ligt baart geen verwonde ring. Zie maar even hoe Engeland Neder land beloond heeft voer zijn onvoorwaarde lijke samenwerking in den Oost in de strijd tegen Japan. Nederland heeft moeten pootjes geven aan de eerste en ergste colaborateurs der Jappen en Nederland is bezig met Indonesië geheel te verliezen en het Engels verdringt er het Nederlands nu reeds Het engelsprotestantisme heeft nog altijd een paus op de top van zijn neus zitten. Geen wonder dat de engelse agentschappen dat gevoel uitgebaat hebben om het Engels belang te dienen. Dat legt haar houding uit bij het bezoek van Koning Leopold bij de Pau De diepe lagen van ons volk moeten gaan begrijpen dat onze grote patriotten die van Londen zijn teruggekeerd en dat de grote patriotten die hier zijn gebleven en nauw contact hebben gehouden met die van Lon den engelse belangen dienen. Toen in '40 Engeland weigerde dat Amerika ons zou be voorraden gelijk in '14-'18 was het slagwoord hier liever gras eten... Het werd gelan ceerd door mensen die geen gras aten ge lijk de campagne tegen de contröle gevoerd werd door mensen die geld genoeg hadden om zich op de zwarkte markt te bevoorraden. Het Belgisch Socialisme hand in hand met het Belgisch liberalisme in dienst van het Engels kapitalisme is het laatste uitzicht van de koningskwestie. Ezaü verkocht zijn eerste geboorterecht voor een schotel lenzen, 't Was 't zijne dat hij verkocht er viel niets op. Onze moderne Ezaü's zouden c ons t recht verkopen voor een schotel lenzen die zij zouden binnen spelen... Maar ze zullen er nevens pakken GEVELSTENEN «Sas» - «Cobricam^ «Nieuwpoort» - «Kesselt» in alle soorten en alle formaten. CERABOS vloertegels in 8 1 /2 x 17 - 17 x 17 en 25 x 25 cm. «WASSERBILLIG» ceramiektegels 10x1 Oen 15x15vanaf 150Fr. CHROMOLITH kunstgevelbezetting in alle kleuren. SILEXORE vochtwerende verf voor binnen- en buitenmuren. IN UITSLUITEND ALLEENVERKOOP BIJ OUD STRIJDERSPLAATS, nr 19 TEL. nr 5 ETERNIT - ELO - ETERN'IT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sterreberg 4* k V r, ,.V"vr? - 1 De Denderklok Q„ - i

Denderklok | 1950 | | pagina 1