Prachtig Schoolturnfeest Grootse Opeolacbtopvoeriog De Leeuwen sterven niet De Regeringsverklaring, Duvieusart. A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE hu/s YAur 1U.&1 62, Dendepksai, Tel. 172 TE NINOVE Zona»** 2 Cluli 1950 KOLENHANDEL ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMiPPELLIJK BESCHIKBAAR ETERNIT - ELO - ETERNIT EMAILLE - FAIENCEN DAKPANNEN Pottelberg en Sternberg .Vïer en twïntlgsïe Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Postcheckrekening 186244 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUY8TERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1693- N I NOVE ONDERWIJSINSTITUUT van de Zusters der H. H. Harten gegeven door de leerlingen op Zondag 2 Juli te 3 uur namiddag Vóór het feest optocht in de stad DAVIDSFONDS - Ninove Ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het Davidsfonds en in het teken van 11 Juli, op Zondag 16 Juli te 17 uur op de speelpaats van het College gespeeld wordt door het VLAAMS TONEEL Prijzen der plaatsen Jeugd 10 Fr. Gewone kaart 20 Fr. - Gexinskaart 50 Fr. Op 11 Juli zelf, JAARLIJKSE GULDENSFOREN VIERING in de zaal Ons Huis - Toegang kosteloos. We hebben gisteren de regeringsverklaring beluisterd. De heren Duvieusart en Eyskens hebben haar duidelijk voorgelezen. Wij me nen eerlijk dat deze regeringsverklaring de beste is die we sedert de oorlog te horen kre gen. De socialisten raaskallen van woede en van onmacht, omdat het uitgestippeld pro gramma hen ergert De heren Spaak en Larock gedroegen zich gisteren als twee straatbengelshun herhaal delijke onderbrekingen stonden onder nul. Van Larock verwachtten we niets anders Spaak was petieterig in zijn rol van gisteren. Op de passus betreffende het onderwijs hebben beide heren hyperdemocraten ge schreeuwd en getierd met Dat is de school- oorlog Iedereen kent onze mening over het onder wijsprobleem. In ditzelfde blad hebben we een paar weken geleden in een open brief aan de Heer Minister Harmei opnieuw ons standpunt bepaald. Wij zijn fier en gelukkig dat de regerings verklaring volledig onze opvattingen deelt en weergeeft. Onze lezers oordelen zelfhier volgt het regeringsprogramma over Het Onderwijs De welvaart-politiek zou geen betekenis hebben indien zij uiteindelijk niet leidde tot een verheffing van de mens. De reeds geboekte vooruitgang inzake ver betering van de techniek en de scholing van de arbeiders heeft het mogelijk gemaakt de personen vanaf hun 65 jaar toe te laten tot een bezoldigde inruststelling, de arbeidsduur voor de werklieden te beperken en de school plicht tot 14 jaar voor de jeugd in te voeren. De Regering is de mening toegedaan dat de jongste stoffelijke vooruitgang moet ge paard gaan met een nieuwe verbetering van het lot der arbeiders de bereikte resultaten moeten ten goede komen aan de jeugd, door ze beter voor te bereiden voor het leven. In deze geest, overweegt de regering een verlenging van de schoolplicht die aan de jongens een aanvullende burgerlijke opvoe ding en een betere algemene geschiktheid tot het werk zal bezorgenvoor de meisjes zal het programma de vrouwelijke voorberei ding tot de taak van huishoudster en moeder beklemtonen. De verlenging van de schoolplicht situeert zich in het kader van een algemene organisa tie van 's lands onderwijs, die moet tot uiting komen door de bijwerking van het organiek statuut der verschillende sectoren van dit onderwijs. Bij het volbrengen van deze taak wil de Regering steunen op enige essentiele principes. Het eerste dezer principes is de nakoming van de normale bevoegdheden van de plaat selijke en tussenliggende gemeenschappen op het gebied van het onderwijs ingesteld door de openbare machten in dit kader ressor teert het Lager Onderwijs, door zijn aard zelf in de eerste plaats onder de gemeenten, ter wijl het Technisch Onderwijs wegens de ge westelijke inwerking, een gedecentraliseerde structuur onderstelt. Eindelijk ligt het in de bevoegdheid van de Staat de organisatie van het officieel Middelbaar- en Hoger onderwijs te verzekeren. Het tweede punt steunt op de harmonieuse ontwikkeling van onze twee culturen. Het onderstelt onderandere de loyale toepassing van de wetgeving op het gebruik der talen in het Onderwijs. Ten slotte is de Regering ten zeerste ver knocht aan het principe van het pluralisme en houdt zij rekening met het nevens elkaar bestaan, in ons land, van het officieel en het vrij onderwijs. Zij zal vastberaden de weg opgaan van een oplossing der schoolkwestie. Wars van elke partijdige geestesgesteldheid, wenst zij de na tionale eendracht op onderwijsgebied te be vorderen met inachtneming van de eerbied voor het kind en de vrijheid der ouders. Met dit doel zal haar zorg gaan zowel naar het officieel als naar het vrij onderwijs en zal zij er voor waken dat een gezonde wedijver tot stand komt tussen de beide onontbeerlijke takken van het nationaal opvoedingssysteem. Het door de openbare machten ingesteld onderwijs zal, voor de uitoefening van zijn hoge opdracht, kunnen beschikken over al de nodige middelen en onder meer over een uitgelezen personeel, aangeworven op grond van zijn bekwaamheid. De behandeling die aan het vrij onderwijs zal toegedacht worden zal hoofdzakelijk steu nen op de noodzakelijkheid aan de ouders niet alleen een theoretische, maar ook een werkelijke vrijheid te verlenen bij de keuze van de opvoeding die zij aan hun kinderen wer.sen te geven. Van dit standpunt uit zal de Regering, onder meer voor het middelbaar onderwijs, een oplossing zoeken waarbij aan de ouders de mogelijkheid wordt verschaft werkelijk gebruik te maken van dit recht dat alle Belgen van goede wil hun moeten toe kennen. In het kader van dit gezamenlijk program ma heeft de Regering het inzicht de onmid dellijke regeling uit te lokken van de kwes ties die sedert lang hangend zijn en die een onverwijlde oplossing vergen. In de eerste plaats komt onder deze punten voor de toe stand van het erkend technisch onderwijs en de wedderegeiing van het lager onderwijzend personeel. Op bet stuk van het erkend technisch on derwijs. zullen de verbintenissen van de vroe gere regeringen in de korst mogelijke tijd uitgevoerd worden. De verbetering van de geldelijke toestand van het personeel en de erkenning van de scholen, die voldoen aan de reglementaire ver eisten, zullen verwezenlijkt worden, onver minderd de algemene herziening waartoe la ter in het kader van het technisch onderwijs zal overgegaan worden, zowel wat betreft de innerlijke organisatie ervan, als zijn verhou dingen tegenover de andere onderwijstakken. Wat de lagere onderwijzers betreft, zal de Regering dadelijk de vroegere ontwerpen tot verbetering van hun stoffelijke toestand te rug ter hand nemen, na de betrokken syndi cale organisaties geraadpleegd te hebben. Dat is rechtvaardig en wettelijk. En dat eiser wij uit naam van ons Volk. Wij kwamen tussen in de te voeren land- bouwpolitiekin het laatste nummer van dit blad wordt onze tussenkomst medegedeeld. Hier volgt de belofte van de Regering De Regering is zich ten volle bewust van de promondiale rol die de landbouw speelt in het geheel van de volkshuishouding. Van stonde aan heeft de technische voor uitgang, die verwezenlijkt werd door de land bouwbevolking, geleid tot een opvoering van het rendement, derwijze dat in sommige sec toren de opbrengst de behoeften vau de bin- nenlandsemarkt te boven gaat en afzet moet vinden in het buitenland. De Regering zal dan ook een politiek voe ren die de gewettigde belangen van de land bouw op de binnenlandse markt zal verdedi gen en tevens de gunstigste voorwaarden zal verzekeren voor de uitvoer van de overtollige opbrengst. Terwijl zij, onder meer in het ka der van de tot standkoming van de Econo mische Unie met Nederland, de onontbeerlij ke maatregelen tot vrijwaring van de renta biliteit van de landbouw zal handhaven, zal zij het wetenschappelijk onderzoek tot ver betering van de voortbrengstvoorwaarden op landbouwgebied steunen en uitbreiden en te vens door een aangepaste kredietpolitiek de uitrusting der landbouwbedrijven aanmoedi gen. Zij zal de stelselmatige studie van het ruil verkeer der landbouwproducten voortzetten. Onze geïnteresseerde lezers gelieven te ver gelijken. Wij weten dat een regeringsverklaring niet alles is, maar zij moet er zijn als leiddraad voor de Ministers en als basis van controle voor ons en voor ons volk. Het slot van de regeringsverklaring was ontroerend. Plechtig werd het gelezen en het heeft grote indruk gemaakt Ziedaar, Mevrouwen, Mijne Heren, de richt lijnen welke de Regering in haar actie zal volgen. Zij die ze morgen moeten toepassen besef fen dat zij getuigenis zullen afleggen van de Christelijke Sociale doctrine in België. Zij zullen trachten deze zware verantwoor delijkheid waardig te blijven. Zij betuigen hun eerbied voor ai degenen die, in de schoot van de Belgische gemeen schap, te goeder trouw, idealen aankleven, welke niet de hunne zijn. Zij zullen er zich op toeleggen om de ach ting te verwerven van al de mensen van goe de wil voor dit Christelijk beschavingsideaal Door de verwezenlijking van dit ideaal ho pen zij zich verdienstelijk te maken, België en de Mensheid ten bate. Wij schenken de regering Duvieusart ons volle vertrouwen. Wij steunen haar honderd procentmaar wij zullen waken op de eer lijke verwezenlijking van het uitgestippeld programma. V olksvertegenwoordiger Albert VAN DEN BERGHE OORLOG OP KOREA De barometer van het internationale leven is terug aan 't dalen. De gebeurtenissen op Korea zijn onheilspellend. Zij bewijzen eens te meer hoe ver de volkeren nog van de vre de verwijderd zijn, ondanks de moeite die zij zich getroosten om hem te bereiken. Doch wanneer men even nagaat welke middelen zij hiertoe gebruiken komt men weldra tot de overtuiging dat zij weinig kans hebben op slagen. Wat is vrede Vrede is de vrucht van de rechtvaardigheid, het natuurlijk gevolg van de orde, van het goede, van de deugd. Daar waar geen orde is kan geen vrede zijn. Wie de vrede wii moet dus de orde willen dwz. zijn leven schikken naar de wil van God Alle volkeren willen de vrede en allen kun nen er de onschatbare weldaden van aanvoe- vriendschap, welvaart, broederlijkheid Alle volkeren schuwen de oorlog omdat hij niets anders oplevert dan haat, rampspoed en broedermoord omdat hij zowel bij de over winnaars als bij de overwonnen volkeren de bron is van alle onheil. Wat al organisaties werden sedert de be vrijding niet tot stand gebrachtWat al con ferenties werden er niet belegd Als men de boom aan zijn vruchten moet kennen, dan moeten wij besluiten dat al deze bijeenkom sten, a. deze redevoeringen, al dat geschrijf en gewrijf volkomen steriel zijn geweest en dat er van de internationale samenleving niets is in huis gekomen. Wie het doel verlangt moet ook de midde len willen. Deze middelen dienen niet ver gezocht. Het stipt naleven van de Tien eebo- den is de weg, de enige weg, die leidt naar de vrede. En die Tien geboden kent ieder volk wan. zij werden door God zelf geschre ven in het hart van iedere mens. Indien de volkeren het daarmee eens wa ren, dan zou de wereld zeker van veel ellende gespaard blijven. DOOR DE PERISCOOP Menig hart heeft dezér dagen harder ge klopt bij het horen der nieuwsberichten over Korea. Is het 't begin van de derde wereld oorlog Wij leven allemaal gaarne en leven gaarne goed. Wij leven beter dan gelijk waar elders in de wereld en 't is nog niet wel... Het begrip oorlog is bij ons innig verbonden met het begrip bezetting omdat wij twee maal ach tereenvolgens zonder reden overvallen en bezet werden Over onze dankbaarheid voor de bevrijders ligt er een wolk van misnoegd heid omdat hun traagheid en gebrek aan voor bereiding ons iedermaal heeft laten onder de voet lopen door een brutale aanranderen wij voelen er weinig voor dat wij de eer en het genoegen zouden hebben een derde maal bevrijd te worden. Dat is het meest volledig persoonlijk en ikzuchtig standpunt. Er zijn harten die harder geklop^ hebben zonder aan zichzelf te denken. Daar zijn .de harten der moeders die ineenkrimpen angst bij de gedachte dat haar kmders weer zouden in 't vuur gejaagd worden. Daar zijn de harten der jonge vrouwen die srhrikken en beven bij de gedachte dat haar man op nieuw zou optrekken. Normale mensen voelen dat mede en be grijpen dat hun eigen kommer nietig en kleinzielig is in vergelijking met de kommer der moeders en der echtgenoten. Onze politiekers, ik bedoel zij die van 1944 tot op heden het lot van ons Land in handen hebben gehad, schijnen niet heel normale mensen geweest te zijn. De illusies van na de eerste wereldoorlog nooit meer oorlog hebben wij niet gevoed. Iedereen voelde het aan dat het weer maar een wapenstilstand was en dat de derde oor log volgen zou. Onze stuurlui hebben die' angst niet gekend. Toen de lichten weer gingen in de straten onzer steden werden" loopgraven en schuilplaatsen gedempt Ons gebrekkig systeem van mobilisatie werd be houden en er werd nog niets gedaan om de regionale recrutering in te voeren die veel onkosten zou vermijden en een bliksemsnelle mobilisatie zou mogelijk mak®». Onze werklozen hebben jarenlang een ka rig genadebrood geëten als ze zo nuttig had den kunnen te werk gesteld worden aan be- veiligi ngs voorzorgen. Nous avons peur zei Spaak maar zijn schrik was relatief. Hij was overtuigd dat hij toch zou weg zijn naar veilige oorden en weer de held zou gaan uithangen verre buiten schot. Wij staan onvoorbereid en wachten machteloos op de komende dingen gelijk de hond op de slagen. Onze staatslieden zouden moeten vaders zijn van kroostrijke gezinnen. Helaas wij zijn zo ver nog niet. Onze verantwoordelijke lei ders hebben zich ontpopt tot mensen zonder verantwoordelijkheidsgevoel die zich met hart en ziel gewijd hebben aan het uitvechten van hun persoonlijke veten. Hun aandacht ging helemaal naar het verleden en zij hadden geen tijd om aan de toekomst te denken. Laat ons nu niet pessimist zijn en niet den ken dat oorlogsgevaar onmiddellijk voor de deur staat. Voor het oorlog werd in 1914 kwamen de Balkan oorlogen van 1910 en 1912. Voor de oorlog van 1940 kwam de Spaanse burgeroorlog en de alerte van 1938. Zal de oorlog in Korea weer een voorspel zijn voor het grote drama dat enkele jaren nadien volgen zal het maar een alerte zijn zonder grote tragische gevolgen Het vraagteken blijft een angstig vraagteken. En laat ons hopen dat een homogene C.V.P. de tijd vindt om de nodige veiligheidsmaatre gelen te treffen en moed en doorzettingsdyna- misrne zal hebben om de nodige offers te brengen die ons voor een derde onheil zul len behoeden Onze eerste verdedigingslijnen hggen op de Elbe, op de Wezer en op de Rijn onze laatste op de Maas of wij mogen een kruiske maken over de westerse beschaving en ons laatste akte van berouw bidden. r- EVEESTENEN «Sas» - «Cobricam» - «Nieuwpoort» - «Kesselt» 'n,»!e,SOOrten en alle formaten. «kesselt» «wi«spR.ï>.V!^erte9els in 8 1/2 x 17 17 '7 en 25 x 25 cm «^HROMOLIth* cteramiektesels ,0x,0en '5x15 vanaf 150 Fr' SILEXORE kl"^Sevelbezetting in alle kleuren. OUD STfUJDERS.LAATS, b, 19 De Denderklok ebben eisteren de recerintrsvEirlrinrino i

Denderklok | 1950 | | pagina 1