Onze Lieve Vrouw Hemelvaart A. J)E BRAÜWER-DE M0NT NINOVE GEVELSTENEN mus TAST 62, Denderkeai, Tel. 172 TE NINOVE TELEFOON Nr 5 KOLENHANDEL Vïèr en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 13 Oogst 1950 Poatcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTEP.MAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 ZALIGE HOOGDAG MOEDERKENSDAG Nu jubelt de hemelnu juicht de aarde. Want op dezen dag kreeg de hemel een Ko ningin en ieder mens op aarde een Moeder. Nu gaat aan Haar volkomen in vervulling Haar eigen woordAlle geslachten zullen mij zalig prijzen, want grote dingen heeft aan mij gedaan. Hij die machtig is, en heilig is Zijn Naam Dat heeft zij kunnen zeggen omdat zij eens in nederigheid haar Fiat sprakde gouden bloem van haar glorie ont loken op en gedragen door de eeuwig-frisse stengel van haar Fiat Met ziel en lichaam ten hemel gevaren, zo als wij het mogen aannemen, wordt zij daar door God gekroond. Het penseel van een Fra Angelico heeft getracht ons iets van die hemel-heerlijkheid te laten vermoeden, en in de weelde van Vondel's vers volgen wij dien hemel-tocht Met wat een stoet en majesteit en zegen Onthaelden u de Vader, Zoon en Geest, Toen Gij van hier ten hemel voert te feest Langs hyacinthe en langs turkoïze wegen O. L. Vrouw Hemelvaart; wit staat de oogst op de velden, de vruchten blozen van wonne, de bloemen staan te bloeien in kleurige pracht maar de schoonste zijn bijeengebracht vandaag, voor wie Moeder heet in de hemel en op aarde. De helde heeft haar purperen koningsman tel om en de zandwegels aderen 't iilatapeet als gouden belegsel een purperen kleed, en de vrome volksmond zegt dat de heide die geplukt wordt tussen de twee Lieve-Vrouw- ker.sdagen (15 Oogst - 8 September) niet verwelktkinderlijke uiting van roerende Maria-liefde. In de stad roepen het u de uitstalramen van alle winkels toe, van de grootste tot de HUNNE MACHT Een socialistisch kennis heeft ons verleden week een nummer van Le Peuple het or gaan van de B.S:P. (lees Belgische Sabotage Partij) onder de neus geduwd om er een ar tikel in te lezen van de hand van de fameuze schoolmeester Buset, getiteld Notre Force We vertalen hier het leerrijkste uit dit ge schrift tot stichting van alle weldenkende burgers. Onze C.V.P.-tegenstrever komt uit de krachtproef zwaar getroffen in zijn aan- zien, zijn samenhang en zijn aanloop. De theoriën met dewelke hij zijn partij- dige inzichten had bekleed vliegen in spaan ders gelijk dor hout. Zijn koppigheid onze verwittigingen niet te aanhoren bezorgt hem ruw ontwaken. Meester van een meer- derheid in het Parlement ziet hij zich op zijn plaats zetten door een helft van de na- tie. Op het ogenblik zelf dat hij meende zijn hoofddoel te bereiken, kent hij de ne- derlaag. De onenigheid plant zich zig-zagswijze in zijn rangen voort. Kliekjes worden ge- vormd die alreeds elkander laken en sehel- den en zelfs hun betoog vervangen door tomaten en verse eieren: De leiding wordt geschud zoals nooit een kokospalm het was. De weldenkende pers lucht haar bitterheid en verspreidt haar gal. Afscheuringen drei. gen zich voor te doen, massavlucht is be- gonrien, Minder dan twee maanden na een verkie- zing die moest afdoende zijn, is het zwaar ongeval gelijk aan het springen van een band. Zo dit het lot is van punt nummer één van het C.V.P.-programrna, mag men zich afvragen wat van de andere zal ge- worden waarvan de pogingen tot verwezen- lijking ongetwijfeld zullen verwikkeld ra- ken in wraakzuchtige eisen op taalgebied, op het gewestelijk plan, wat aangaat de houding aan te nemen tegenover het inci- visme en in het domein van de toelagen aan confessionnele werken. Het is lang geleden sedert een partij aan de macht zich zo weinig meester van de toestand bevond Tot daar Buset, die echter vergeet bij te voegen dat de uitslag die hij tamelijk goed afschildert niet toe te schrijven is aan zoge naamde democratische handelingen vanwege zijn partij, maar wel aan revolutionnaire mid delen aangewend met de medewerking van 4® Franse en Belgische Kominformagenten en de leden van de 5de kolonne. Hij moge gerust zijn zoiets wat het ge- kleinste: Viert Moeder! Met de koopwaar van alle winkels kan men Moeder vieren enkei de winkels waar exclusief herenkleding wordt verkocht doen niet mee. De pasteibak kers hebben het in sierlijke krulletters op hun taarten geschreven. Het is nu feest in alle huisgezinnen waar nog een Moeder is. En allen van groot tot klein, hebben zich in gespannen om vandaag, met de handen vol goede gaven, voor één keer toch met een innig woord van dank, iets te kunnen neer leggen in die goede handen van Moeder, die altijd maar wegschenken zorg en liefde en alle goede dingen van het leven, met voor bijzien veelal van eigen nooddruft. Wanneer men zelf rijper van jaren en van ondervin ding wordt, weet men dat de schoonste naam op 't wereldrond, het schoonste woord in 's mensen mond is MOEDER! O. L. Vrouw Hemelvaart: Feest van de he melse en van de aardse Moeder. En we bid den tot O: L. Vrouwke, Moeder van den Heer: Zegen al onze Moederkenszegen de jon ge moederkens, die de handjes van hun klei ne kinderen Uw rozenkrans leren vasthouden, ze met ogen vol liefde tot U leren opschou- wen en biddenWeest gegroetZegen de oude moederkens, wier handen kromgewerkt zijn voor hun kinderen, die den oogst van hun leven met volle garven den Heer hebben geschonken, en die nu vereenzaamd staan in hun levensavond, met tussen hun moede oude vingeren nog uw rozenkrans. Reik hen, Lieve Vrouwke, Uw goede handen, en laat Uw scho ne glorie, Moederke van den Hemel, omwille van hun moederliefde, afstralen als een aure ool van licht rond hun moede oude hoofd, opdat hun levensavond gelukkig weze. Want nu, in deze oogstmaand, kan de zinkende zon zo schoon vol gouden glorie staan... spuis van de straat onder zijn leiding en deze van Spaak en van al wat zoekt naam te heb ben in de Maisons du Peuple en in Moskou, thans aan de Belgen gelapt heeft, komt geen tweede maai voor. De C.V.P.-ers hebben geleerd, het Land ook. De incivieken van de nieuwste soort zullen voortaan vinden met wie te spreken. VERKLARING afgelegd door Volksvertegenwoordiger ALBERT VAN DEN BERGHE tijdens het Kamerdebat van Woensdag 10 Oogst Mijnheer de Voorzitter. Mevrouwen, Mijne Heren, Ik zal het wetsontwerp, waarbij de uitoefe ning van de grondwettelijke machten van de Koning worden opgedragen aan de vermoe delijke Troonopvolger NIET goedkeuren en wens mijn houding te motiveren. Tijdens het jongste debat over het herne men van 's Konings prerogatieven heb ik in een onderbreking op de rede van de achtbare heer Achiel Van Acker, waar spreker ons de dreigende revolutie voorspelde, gezegd U organiseert de revolutiedat was toen mijn eerlijke mening na alles wat wij be leefd hebben op 30-31 Juli is het mijn diepste overtuiging geworden, dat alles wat gebeurd is, georchestreerd er. georganiseerd is gewor den door verantwoordelijke politici. Dat machtsmisbruik heeft me diep gegriefd en heeft de ware democratie en de eenheid van het Vaderland dodelijk gewond. Ik wens er de meest mogelijke nadruk cp te leggen dat mijn houding NIET is ingegeven door pro- of antileopoldisme, maar door de gebiedende plicht de democratie en de eenheid van het vaderland te verdedigen. Als de wil van de meerderheid der Natie niet meer wordt geërbiedigd en beschermd, als Vlaanderen in zijn diepste wezen wordt vernederd en gekrenkt dan zijn democratie en 's lands eenheid in geweldig gevaar. Koning Leopold III, de Regering Duvieu- sart en de C.V.P.-leiding werden door geor ganiseerde bedreiging, door straatgeweld en opstand gedwongen akkoorden af te sluiten. Dat is het wat mij bloedend kwetst en mij diep vernedert. Tegen dit ten eurprocédé pro testeer ik met alle krachten en ik weiger een wetsontwerp te stemmen dat uit een onwet tige machtsgreep is ontstaan. Albert YAN DEN BERGHEr Volksvertegenwoordiger. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR WERKLOZE VROUWEN De laatste weken en vooral de laatste dagen is er in de arbeidsmiddens nogal een woordje gewisseld over de werkloos heidsvergoeding vooral ten opzichte van de gehuwde vrouwen. In bepaalde krin gen gaat men zelfs zo ver te zeggen dat, wanneer de Koning terug komt het ge daan is met de werklozensteun. Dat de homogene C.V.P.-regering in de schoe nen wordt geschoven dat ook zij de werkloosheidsvergoeding zal afschaffen, moet ons niet eens verwonderen. Dat dit allemaal praatjes zijn om eens me delijdend de schouders bij op te halen, moet niet eens bewezen worden. Het is feitelijk te onnozel om er bij stil te staan. f' De kwestie der werkloosheid bij vrou wen willen wij vandaag toch eens van wat naderbij bekijken. Een argument dat heden veel opgeld maakt is wel de werkloosheid oplossen dankt al de vrouwen af. Zo eenvoudig is het nu niet, althans niet in de huidige omstandigheden. Er zouden dan eerst nog wat andere hervormingen moeten gedaan worden. Daar zal in de eerstko mende tijd nog niet veel van terecht ko men, zodat wij deze beschouwing wel links kunnen laten liggen. Wij willen U eens mededelen in welke voorwaarden de vrouwen recht hebben op de werkloosheidsvergoeding. Om tot de werkloosheidsvergoeding te worden toegelaten moeten de vrouwen die ongehuwd zijn. weduwe, uit de echt gescheiden, van tafel en bed of feitelijk gescheiden zijn. alsmede de gehuwde vrouwen wier beroepsinkomen HET VOORNAAMSTE bestaansmiddel van het gezin is, het bewijs leveren a) dat zij ten minste 75 dagen werke- lijken arbeid hebben verricht in de pe riode die omvat drie refertejaren wel ke het jaar van de aanvraag om werk lozensteun te genieten of opnieuw te genieten voorafgaan, alsmede het ge deelte van het lopende refertejaar. Als referteperiode wordt genomen het jaar dat loopt van 1 Juli tot 30 Juni. b) dat voor die arbeidsdagen de bij dragen voor de maatschappelijke zeker heid werden gedaan. Om tot de werkloosheidsvergoeding te worden toegelaten, moeten de gehuwde vrouwen wier beroepsinkomen NIET het voornaamste bestaansmiddel van het ge zin is. het bewijs leveren a) dat zij ten minste 75 dagen werke lijke arbeid verricht hebben, in de loop van de periode die omvat het referte jaar welke het jaar van de aanvraag om werklozensteun te genieten of opnieuw te genieten voorafgaat, alsmede het ge deelte van het lopend refertejaar. b) dat voor de arbeidsdagen de bijdra gen voor de maatschappelijke zekerheid gestort werden. Voor de gehuwde vrouwen gaat het dus om 75 dagen arbeid in een jaar, daar waarvoor de ongehuwde vrouwen die in hun eigen onderhoud moeten voor zien, om drie jaar gaat. (Vervolg op tweede blad). detten van de staatsgreep-eomedie rekenen er op dat ze met tijd te winnen alles zullen win nen. Daar wacht hun een zeer grote desilusie. Indien van onder aan de omvorming niet komt. Indien C.V.P. in zijn bestaande kader voortbestaat en rekent op het spook van de dictatuur van het proletariaat loopt het op een catastrophe uit. Zij, de leiders, hebben getoond dat ze geen schrik hebben van het Marxisme en ze heb ben er mee geheuld. Er zullen oud-C.V.P.-ers genoeg zijn om de partij links te laten liggen en ze te her leiden tot de rang van tweede op derde par tij in het Land II n'est pas trop tard, mais il est temps DOOR DE PERISCOOP Vandaag staan er geen lachers boven op; 't is niet om te lachen. Om in toestanden en feiten klaar te zien moet gij ze van op afstand bekijken. De ac teurs worden zo klein dat gij ze over het hoofd ziet en dat alleen toestanden en fei ten blijven. Nu reeds zien wij klaar in de Augustus revolutie. De homogene C.V.P.-regering is ineenge stuikt gelijk een kaartenhuisje. Ze is niet omvergeworpen door een diepe volksbewe ging. Ze heeft gecapituleerd voor een samen raapsel van vreemden met enkele Belgen daar tussen. Wie de fameuze opmars naar Brussel gezien heeft, heeft ze kunnen vereen zelvigen. Ik noem ze in alphabetische volg orde Algerianen - Fransen - Italianen - Jo den - Marokanen - Polen - Tjecken en nog enkele andere. Vreemden die bij ons verblijven onder voor wendsei van in de koolmijnen te werken en die dat feitelijk niet doen en over de grens zouden moeten zitten, hebben ons politiek staatsbestel ondermijnd. Wij begraven deze week met grote eer de monarchie en de stabiliteit van ons politiek regime... tenzij... Waarom is de ineenstorting zo plots ge weest Het is een toneelspel geweest gelijk in de oudheid. De spelers speelden met een masker op. In België 6 jaar na de bevrijding bestaat nog altijd wat heet «de geheimen van Lon den en heerst er nog altijd een onbeschrijf baar malaise. Er zijn geheimen van Londen. Ik ken ze nietmaar ze bestaan. Denk aan het uranium uit Congo dat naar Amerika en Engeland gaat. Denk aan ons le ger dat eigen uniform en eigen stap heeft moeten verlochenen en omwisselen met en gels uniform en stap van engelse stijverikken Denk aan de muntsanering van Gutt met het mysterie der niet ingeroepen bankbrieven van vijftig en twintig frank. Dat zijn als scherpe punten die door het papier steken dat het geheim omhult en be wijzen dat de geheimen er in zitten. De terugkeer van Leopold betekende de onthulling van de geheimen. Vandaar de con spiratie der Londenaars tegen Leopold. De Londenaars uit drie partijen met de état major van een Weerstand vormen een soort vrijmetselarij, geheim en solidair tot in de dood. Zij beheersen gans ons politiek leven. Ze hebben tegen Leopold gevochten op leven en dood en gemakkelijk gewonnen omdat ze verstandhouding hadden met elenienten uit de regering en het bestuur der C.V.P. In intieme conversatie werd P.S.C. ad een heel tijdje gelezen parti sans c... het woord is een beetje straf en kan zonder de bete kenis te schaden vervangen worden door caractère Sinds de Augusti-revolutie is C.V.P. in de volksmond confituur van jwuimen. In de C.V.P. is er geween en geknars der tanden - gelijk in de hel. De besluitloosheid die, in schijn, de leiding beheerste is het gebrek van heel de organise- tie. De Londenaars rekenen er op - Er is spraak van Epuratie. onderzoekscom missie en sancties. Duvieusart en Behogne zijn reeds vrijge sproken te CharleroiDe Schrijver te Gent De rest zal volgen De commissie zal er komeneerst een gro te commissie daarna een kleine. Het onver mijdelijke papierken zal er bij zijn onder vorm van verslag... en niemand zal er nog aan raken Die heren zullen blijven en de abdicaties zullen volgen «en cascade». Ten zij... zegden Kantonale en arrondissementele C.V.P.- groeperingen moeten vergaderen en aan de rue Montoyer laten weten dat ze met haar mets meer gemeens hebben. V roeger in de katholieke partij bestonn er geen dictatoriaal organisme aan de kop der partij In de C.V.F. bestaat ze wel. 't Is een vloek in een democratische organisatie. nnJh i fT°nd]ssements groeperingen nun onafhankelijkheid zullen uitgeroepen hebben kunnen zij zich groeperen in een «vrije de mocratische partij en ze kunnen den titel van C.V.P. overlaten aan de rue Montover die een Etat Majorzal zijn zonder troepen In ieder arrondissement kunnen dan maat regelen getroffen worden om tot een samen bundeling te komen van alle gezonde krach ten die willen ijveren voor vrijheid en orde en rechtvaardigheid. En dan is er niets ver loren. De Walen kunnen op hun beurt hun d?tVlaSeneren samenwerk<- -et E';. moet iemand mede beginnen. Zijn er N'"Cve geen zelfstandige persoonlijkheden genoeg om een initiatief te nemen De ve- DE VERKOOP VAN GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN is één der specialiteiten van het alleenverkoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijzen vowaf 1500 fr. voor eerste keus

Denderklok | 1950 | | pagina 1