Sticbtingsvengadeping AJDFBRAUWER-DE MONT NINOVE BUIS VAÏf BELLE 52, Denderkaai, Tel. 172 KOI^ElVHANDEt, Vier en twlntigsfe Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zon3ag 27 Oogst 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1083. SINT-ALOYSIUS' - NINOVE ZONDAG 27 OOGST a.s. te 4 u. van de Bond der Oud-Leerlingen ledereen welkom Allen op post Er werden geen persoonlijke uitnodigingen gezonden. Dit bericht dient als uitnodiging. Men zegge het voort. Het schoolverlof loopt stilaan ten einde en duizende ouders staan opnieuw voor een hoogst belangrijke beslissing aan welke schoolinriehting gaan zij hun kin deren toevertrouwen Veeal hebben zij de keuze tussen een Zgn" school en een vrije. Een officiële school waar «neutaal» onderwijs gegeven wordt en een vrije school waar katholieke leerkrachten met het onder richt zijn belast. Elk jaar moeten wij tot ons spijt vast stellen dat er steeds weer ouders zijn die een verkeerde keuze doen. Hoeveel ou ders zijn er niet wier beslissing bepaald wordt aan allerlei overwegingen die van Volkomen bijkomstige aard zijn. De of ficiële school is dichtsbijgelegen. de kin deren van vrienden of geburen worden er ook heen gestuurd, het onderwijs is goedkoper, enz Wij moeten er hier nog eens op wijzen dat deze mensen het belang van hun kin deren helemaal over het hoofd zien. Zij vergeten dat de kinderen in de school hun vorming voor het leven krijgen, dat het er op aankomt van hun kinderen niet alleen verstandige en ontwikkelde, maar bovenal goede en deugdzame mensen te maken. Welnu hoe kan een ondei'wijs dat neutraal, d.w.z. ongodsdienstig is. daarvoor instaan? Hoe kan de verdorven sfeer die dikwijls in de officiële scholen heerst, beletten dat de Kinderen de weg van het verderf in slaan Alleen een katholieke inrichting waar de gehele op voeding doordrenkt is van de christelij ke geest, kan een deugdelijke opleiding waarborgen. Hoeveel niet-katholieken zijn er niet die hun kinderen aan vrije scholen toe- Voorbereiding van hef- Jubelcongres. Altijd heeft de K. A. J. het grootste belang gehecht aan een lange en zorg vuldige voorbereiding van haar meest belangrijke verwezenlijkingen.. Haar congressen, studieweken, programma's, bedevaarten, propagandacampagnes wei den nooit geimproviseerd maar waren het resultaat van ernstige studie en voorbereiding, die vaak jaren heeft geduurd. De pelgrimstochten naar Rome en naar Lourdes, het congres van 1935. de tentoonstellingen over hygiëne en so ciale veiligheid dit alles werd tot in de puntjes voorbereid, hetzij ze plaatselijk, gewestelijk of internationaal werden in gericht. Deze voorbereiding biedt een enige gelegenheid van verstandelijke en apos tolische vorming. Tegelijkertijd is het een verstandelijke., geestelijke en tech nische scholing, en in die periode heerst er werkelijk een klimaat van spanning, waarin verantwoordelijksheidszin niet achterwege blijft militanten en leden worden aangewakkerd tot zelfopoffering soberheid, vroomheid, beleid en spaar zaamheid. De jongeren zijn fier over wat zij presteren en kunnen zelf de \yel- doende uitslagen vaststellen. De voorbereiding van het Jubelcon gres werd ingezet tijdens de Nationale Studieweek van Pasen 1949. Hieraan na- vertrouwen, omdat zij beseffen dat al leen daar de veilige weg ligt, waarlangs hun kinderen tot ernstige mannen en vrouwen kunnen opgroeien. Des te zwaarder weegt de plicht van de katholieke ouders het vrij onderwijs voor hun kinderen te kiezen. Wij weten wel dat het voor velen, om redenen van financiële aard, onmogelijk is, in deze aan de stem van hun geweten gevolg te geven. Het is nu éénmaal zo dat de vrije instellingen, vooral van middelbaar on derwijs. verplicht zijn een betrekkelijk hoog bedrag als leergeld te vorderen, omdat zij van elke steun van staatswege verstoken blijven. Wij willen daarom nog eens uitdruk kelijk beklemtonen dat het de plicht is van de regering zo spoedig mogelijk een einde te stellen aan de stiefmoederlijke behandeling van het vrij onderwijs. De ze onrechtvaardige toestand heeft al te geduurd. De vrijheid van onderwijs die in onze grondwet is vastgelegd, moet een feit worden. Diegenen die hun kin deren een katholieke opvoeding willen bezorgen, moeten daartoe de gelegen heid krijgen, zonder tot bijkomende fi nanciële inspanningen te worden ver plicht. Het is onaanneembaar dat het geld dat zij als belastingbetalers in de staats kas storten, alleen dient om de neutrale scholen in stand te houden. Wij hopen dat men niet lang meer zal dralen om aan het Parlement een ont werp voor te leggen dat een einde stelt aan deze onrechtvaardigheid. Katholieke ouders, sturen hun kinde ren - in geweten - naar KATHOLIEKE SCHOLEN. men de gewestelijke leiders en leidsters deel. Hun besluiten en beloften werden opgeschreven. Tijdens de provinciale studieweken van April en September 1949 boden de plaatselijke militanten- groepen op hun beurt hun persoonlijke besluiten en hun veroveringsplannen aan. Al deze besluiten en beloften, per soonlijk. vrij en graag aangegaan en neergeschreven, groeiden tenslotte tot één grote belofte uit. Ze werden de Hei lige Vader overhandigd, die Zich gewaar digde ze aan te nemen en te zegenen. Oud-kajotters en -kajotsters wilden er hun beloften en zelfs die van hun kin deren bijvoegen. In alle arrondissemen ten van het land werden er echt geest driftige vergaderingen gehouden, waar in de leiders en leidsters hun besluiten hernieuwden. De aldaar tegenwoordige oud-kajot(s)ters voegden hun beloften bij die van de huidige leiders. Ze verheu gen zich over de haast providentiële ge legenheid. die de voorbereiding van het jubelcongres biedt voor de vorming van hun kinderen. De noveen van de negen eerste Zater dagen van de maand in 1950 gaf aan heel deze jubileumvoorbereiding een mariale kleur. De vooruitgang van de Maria-ver- ering is een kenmerk van het godsdien stig leven van onze tijd. Het is geen ge- voelerige, kinder- of kwezelachtige devo tie, maar een mannelijke-sterke. de vrucht van een diepe en klare overtui- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR ging. Maria staat op de voorgrond bij het mysterie van de Menswording en van de Verlossing zij was de jonge ar beidster, verloofde van een jonge arbei der, echtgenote en moeder in een arbei dersfamilie. Haar heeft God uitverkoren en geroepen tot Zijn Moeder, Moeder van de mensen, Koningin van hemel en aarde, Onbevlekte,^ Moedermaagd. Eer ste en onvervangbare Medewerkster zonder Haar geen Jezus, geen Kerk, geen Pausen, geen bisschoppen, geen priesters, geen sacramenten, geen chris tenen. Ze is het hoogste en heiligste beeld van het lekenapostolaat, noodza kelijk voor de Kerk en de wereld, en dat aan de armsten van de jonge arbeid sters, en de geringsten van de jonge ar- beiders een heilige roeping en een verh- beiders een heilige roeping en een verhe De noveen begon op 7 Januari er zal eindigen daags voor het Jubelcongres op Zaterdag, 2 September. Ze omvat tel kens de H. Mis 's morgens en de alge mene Communie, waartoe alle kajot (s) ters, alle oud-kajot(s)ters met hun kin deren, alle ouders en vrienden, niet al leen in de verschillende parochies, maar ook in de kloosters, seminaries, kost scholen en colleges, ook in de missies, zijn uitgenodigd. Allen die de oproep van de Paus willen beantwoorden en van dit Heilig Jaar het jaar van de gro te teiugkeer en van de grote verzoening willen maken, niet alleen van heel de mensheid, maar speciaal van de jeugd en van de arbeidersstand, zullen zich te rugvinden bij de Maagd der armen. Zo zal de voorbereiding gewis aan de verwachting beantwoorden, uitgedrukt door de Heilige Vader. Al onze lezers zullen zich bij de voor bereiding van het Jubelcongres willen aansluiten, vooral in gebed, maar ook door een edelmoedige gift te storten op P. C. R. Nr. 71 07 60 De Vrienden van de K. A. J. Men zegt... koffie is duur In de koffiebranderij ALBERT DE ROECK Lavendelstraat, NINOVE bekomt men beste geurige koffie aan 85 Fr. het Kilo Het moorden en stelen van nu is de staart van de fout tijdens de bezetting begaan Ons Land was een beschaafd land. Ons gerecht was vrij, onafhankelijk en ge wetensvol. Stilaan is ons land gaan gelijken in zijn praktijken op een Corsica, een Si cilië. een Balkan. Officieel leven wij in democratisch regime. In feite zijn het terreur-clubjes die tegenwoordig over het hoofd der de- mocratie de gebeurtenissen leiden. Er is een kloeke, energieke hand no dig om de toestand te redden en de wet telijkheid te doen eerbiedigen. En daarom is het dat alle klaarziende burgers met klem hun wil uitdrukken de zwakkelingen die het roer in handen genad hebben te zien verdwijnen in het anonymaat der massa waaruit ze nooit hadden moeten uittreden om de leiding in handen te nemen. De zaak wordt op de lange baan geschoven in de hoop dat het onweder zal luwen. Hoe langer het duurt hoe klaarder het wordt dat de gro te kuis moet geschieden om wille van onze eigen veiligheid en die der komen de geslachten. In België geen Balkan DOOR DE PERISCOOP Volksvertegenwoordiger Julien La- haut werd vermoord. Wij kennen de da ders niet. Maar wie zij ook zijnze zijn moordenaars. Voor ons christen mensen blijven de tien geboden van God. de op perste wet. Gij zult niet doodslaan zo luidt het vijfde gebod. Toen Kaïn zijn broeder Abel had ver moord sprak God tot hem Wat hebt gij gedaan Zie het bloed van uw broeder roept tot Mij van de aarde. Nu dan zijt gij vervloekt en verbannen van het land dat zijn moftd heeft geopend en uit uw hand het bloed van uw broeder heeft ontvangen. Kaïn slaat nog alti jd zijn broeder dood maar het is en blijft nog altijd wraak roepende zonde. Wij weten nog niet wie het gedaan heeft en wachtten... in de hoop dat het gerecht de daders zal vinden. Communisten en socialisten wisten van de eerste dag wie het gedaan had. Het zal waarschijnlijk niet heel juist zijn wat ze geschreven hebben want het gerecht heeft de daders die zij aanwij zen nog niet aangehouden. Het waren de Amerikaanse kapitalis ten, de Paus, (de Cardinaal is al niet groot genoeg meer voor zo'n werkje) en fapistische leo-rexisten, 't Is opval lend hoe licht die mensen van pen en van tong zijn. Zij kennen geen achtste gebod meer dat leugen en laster ver biedt en verplicht tot restitutie. Maar ja, als ge niet moet te biecht gaan, niet waar! En als gij niet meer kunt rood worden van schaamte omdat ge al rood zijt van kop tot teen. hé Maar zouden de lezers die ze nog heb ben nooit niet opmerken dat hun schrij vers hun regelmatig een blaas ia de nek slaan Dat zijn allemaal kleine kantjes. Wat telt dat is, dat met de drie eerste der tien geboden het viifde weggevallen is en het zevende en het achtste om niet te spreken van het zesde dat vervallen verklaard was van het ogenblik af dat ze de goddelijke wet van het huwelijk heeft afgeschaft om ze te vervangen door een menselijke, die van het huwe lijk iets maakt als een pacht maar die nog niet is vae drie-zes-negen. "V oor ons christen mensen blijven de tien geboden bestaan, ook het vijfde en de moord op Lahaut is en blijft een moord, gelijk de politieke moorden, van beide kanten, tijdens de bezetting en onmiddellijk na de bevrijding, moorden blijven niettegenstaande de stilzwijgen de amnestie die er aan verleend werd. Moesten er tijdens de bezetting men sen geoordeeld en veroordeeld worden omdat ze een werkelijk gevaar daar stelden voor hun medeburgers, dan wa ren er rechtbanken. Het rechterlijk ap paraat kon ook in de clandestiniteit ope reren. onderzoek instellen en vonnis vel *en' 9^ zouden onze amateurs-rechters van tijdens de bezetting beweren dat onze professionneel-rechters geen va derlandsliefde, geen burgerzin, geen op offeringsgeest genoeg hadden om hun plicht te doen Het moorden is toen begonnen in ons Land. De londenaars hebben het gedekt spijts al zijn vergissingenen mis- D bruiken. Een fout is een comeet met een flange staart. DE VERKOOP VAN GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN is één der specialiteiten van het alleenverkoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijxen vanaf 1500 fr. voor eerste keus t De Denderklok TN Vaar welkt» School? r— gevelstenen r r m TELEFOON Nr

Denderklok | 1950 | | pagina 1