F. C. Nioove en Jong Lede A. DE? BRAUWER-DE MONT NINOVE GEVELSTENEN "'"s TA* 11EXE 62, Denderkaai, Tel. 172 st*L 7, oi LÏ cvp - N VE TELEFOON Nr 5 Vier en twfntlgsïë Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 3 September T950 PostcheckreKeuing 1862,54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE D.ukker-Uitgever R. CUYSTERIVtAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1083. K. B. V. B. Opening der Kampioenschappen 2e Gewestelijke Afdeling Op Zondag 3 September a. s. te 15 uur GROTE VOETBALAAATCH op het terrein aan de Doorn tussen Supporters, komt talrijk *oor de eerste maal uw jongens aan moedigen HET EERSTE GEBAAR VAN DE NIEUWE REGERING De drie en twintigste Ijzerbedevaart, welke dit jaar tienduizenden naar de IJzervlakte deed stromen, heeft een gans bizondere weerklank gehad in het Vlaamse land. Dit is het gevolg niet alleen van het feit, dat minister Seghers een krans heeft neergelegd aan de voet van het monument en van het andere feit dat Ministers De Boodt, De Taeye, Dequae en Van den Daele er aanwezig waren om er, door een beperkte delegatie, de gehele regering te vertegenwoordigen. Zo waren de bloemen, die door de Heer Seghers werden neergelegd, be doeld als het huldebetoon van alle Vlaamse Ministers. Onder hen was overeengekomen dat slechts een beperkt aantal zou naar Diks muide gaan. Dit legt de afwezigheid uit van Ministers Van Houtte, Coppée en Moyersoen. Deze laatste had zijn deel neming aangekondigd, doch hij liet de voorrang aan Minister De Taye, die als West-Vlaming er bizonder aanhield aan wezig te zijn. Daarenboven lokte de stelligste belof te der regering om nieuwe subsidies te verlenen voor de wederopbouw van het gedenkteken luid applaus uit. Dit ge baar is een tastbaar bewijs van haar wil om de bedreven aanslag als een misdaad tegen onze Vlaamse gesneuvelden in de mate van het mogelijke goed te maken en te herstellen. Dit gebaar is tevens een daad van de regering in haar geheel genomen, dat uitgaat zowel van de Vlaamse als van de Waalse Ministers. Slechts op deze wijze en niet anders zal het eendrachtig samenleven van Walen en Vlamingen behouden worden, wanneer beide lands- g«deelten elkanders redelijke aanspra ken niet alleen begrijpen, doch erken nen en elkander bovendien durven steu nen in hun strevingen. Deze daden van hulde en van eerher stel zijn de Vlamingen recht naar het hart gegaan. Ze hebben in het Vlaamse land een klimaat van eendracht en van samenvoelen in het leven geroepen, dat de verzoening in niet geringe mate zal bevorderen, ook in die kringen waar ge leden onrecht zoveel bitterheid heeft aangekweekt. Dit feit doet zich voor op een ogen blik, dat het Vlaamse volksgemoed een tweede maal diep werd gegriefd. Het moge de wonden volledig helen en allen aansporen tot offervaardige krachtdadig heid en een waardige houding ten aan zien van alle provocatie tot geweld. Deze begrijpende daden van de rege ring beschouwen we als een heerlijk be gin van de regering van de Koninklijke Prins. Waar Land en Regering dank baar hefc offer gedenken van Vlaamse frontsoldaten, die tijdens de eerste we reldoorlog hun leven gaven voor het Va derland, wordt tussen Volk. Vorst en Staat een band gesmeed die de toe komst veilig stelt. BEVRIJDING Vandaag is het juist zes jaar geleden dat Ninove door de geallieerde legers bevrijd werd. Meer dan vier jaar lang hadden de nazis ons onder het juk ge houden, ons land geplunderd, ons volk mishandeld en dan kwam eindelijk onze wonderbare verlossing. Vandaag zou iedereen moeten de H. Mis bijwonen die voor de oorlogslacht offers wordt gecelebreerd. Enerzijds om dat het een plicht is van erkentelijkheid jegens hen die voor het vaderland, voor onze vrijheden, voor onze onafhankelijk heid gevallen zijn. Zonder hun offer hadden wij geen recht meer op een vrij bestaan. Een volk dat de kracht niet meei bezit zich te verdedigen, wordt on verbiddelijk uitgeschakeld. Dit is een wet van de geschiedenis. Hoeveel super- beschaafde naties hebben het juk niet moeten ondergaan van minder beschaaf de volkeren, juist omdat zij op een ge geven ogenblik de morele sterkte mis ten om hunne onafhankelijkheid te vrij waren. Het Assyrische -Keizerrijk be reikte het toppunt van zijn macht onder Senacherib met dezes dood begint zijn verval. Door de verovering van Ninive gaat het over naar het Babylonisch rijk Het Babylonisch rijk bereikt zijn hoog ste roem onder de regering van Nabu- chodonozor. Bij dezes dood vervalt het om een Perzisch wingewest te worden. Het Perzisch rijk bereikt zijn toppunt van luister onder Darius zodra deze de Grieken begon aan te vallen verloor het zijn macht en werd weldra door Alexan der de Grote ingepalmd. Het Rijk van Alexander de Grote werd nadien door de Romeinen overmeesterd. Het hoogtepunt van het Romeinse Rijk mag geplaatst worden onder de regering van Keizer Augustus. Zedenbederf brengt echter zijn ondergang mede en het Keizerrijk bezwijkt gedurende de Volksverhuizingen. Anderzijds is de herdenking van onze doden een gepaste gelegenheid om ons de les te herinneren die zij ons door hun voorbeeld hebben gegeven. Hetzij zij ge sneuveld zijn op het veld van eer. hetzij zij doodgefolterd werden in de kerkers van de Gestapo of in de beruchte con centratiekampen van Breendonck en Duitsland, niettemin waren zij allen be zield met éénzelfde ideaalhet Vader land te diepen. En voor dat ideaal heb ben zij hu&ieven geofferd. Welke schril le tegen^jtping tussen de edelmoedig heid van hiA) hart en de ikzucht die ons. helaas, maar al ^e vaak vervult. Onze sa menleving mist vooral liefde en belang loosheid. Elk .voor zich zelf is de leu ze die door de mensen, bewust of onbe wust wordt gehuldigd. Rijkdom en ge not zijn schier de enige beweegredenen van ons doen en laten. Wat voelen wij nog voor de onthechting, de zelfverlo- chening, de naastenliefde? Wat beteke nen voor ons nog de plicht, het geweten, de wet Vandaag wordt ons de gelegenheid ge boden daarover eens ernstig na te den ken. Bij het graf van onze gesneuvelden moeten wij al deze begrippen opklaren en het besluit nemen er voortaan onzen handel en wandel beter naar te schikken ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR ONTSTAAN EN GROEI VAN DE K. A.J. Zoals iedere grote organisatie kende de K.A.J. een langzaam en bescheiden ontstaan. Te Laeken in 1912 werden de eerste pogingen gedaan. Enkele jonge ar beidsters verenigden zich om dg noden van hun jonge werkzusters te be studeren, en te streven tot verbetering van hun toestand. Onderzoeken werden gedaan in de fabrieken, in de werkhui zen en burelen. Ze bezochten hun mede- arbeidsters thuis, in de appartementen en in de kelderkeukens, op zolderkamers en in de kleine steegjes, ze nodigden hen uit op vergaderingen en uitstappen slo ten vriendschap om hen niet eenzaam aan hun lot van verlatenheid en onmacht over te laten. Zij organiseerden taalkur- sussen. lessen in boekhouding, snijkunde en confectie om hen in hun beroep voor uit te helpenmaar vooral tot een diep inwendig leven werden zij aangespoord langs de Ei^haristische bond van Pius X, studiekringen, retraites en recollec ties. Die eerste apostolaatskern werd ge noemd Le cercle des jeunes appren- tiesHet was een bescheiden maar heldhaftig begin. Een bovenmenselijke inspanning werd soms gevergd van deze jonge arbeidsters, waaronder sommigen nauwelijks lezen of schrijven konden, niet alleen om de alom heersende onver schilligheid te boven te komen, maar ook om het hoofd te bieden aan de vij andigheid van hun werkmidden en dik wijls zelfs van hun eigen familie. De jonge arbeiders wilden voor zulk een voorbeeld niet onderdoen en spoe dig vormden zich onder de bezielende leiding van Fernand Tonnet de eerste kernen van jonge arbeiders. De oorlog van 1914 ging blijkbaar het zoveel be lovende werk te niet doen, maar, wijl de jongens naar het front trokken, or ganiseerden de jonge arbeidsters in o- verleg met de vrouwengilde en het se cretariaat voor vrouwelijke sociale wer ken een centrum voor oorlogshulp waar door zij in gelegenheid gesteld werden, kontact te houden met alle arbeidersfa milies en de ganse arbeidersjeugd der gemeente raadpleging voor zuigelingen, rustoord voor jonge moeders, centra voor werkgelegenheid, huishoudelijke en beroepscursussen waren zovele moge lijkheden tot clandestiene werking spi- onnage. oproep voor meer weerstand en tot verbinding met het front, zoveel mid delen waardoor de vaderlandse geest hoog moest gehouden worden. Helaas, de moed en de inspanning van hen ge^ eist, bracht sommigen in de gevangenis en knakte de gezondheid bij vele ande ren. Ondertussen breidde de beweging zich uit in en buiten Brussel Studiewe ken moesten nu de nationale organisatie voorbereiden. Onmiddellijk na de oorlog zocht Fer nand Tonnet in verbinding te komen met de jongeren, die de vlag hooggehou den hadden gedurende de bezetting en samen stichtten zij de Jeunesse syndi- cahste die zich weldra over gans Brus sel verspreidde. Hun bescheiden maand schrift ca Jeunesse syndicalistezag het licht in 1920^ Moeilijkheden en te genstand konden niet uitblijven. Niet tegenstaande alles werden reeds spoedig in alle Waalse provincies afzonderlijk groepen gesticht en weldra was de J.O. C. vertegenwoordigd op al de congressen van het A.C.J.B. in Wallonië 1924 kende een niet te stuiten vooruitgang. La jeu nesse syndicaliste werd 'La Jeunesse ouvrière chrétienneHet congres te Charleroi werd voor de J.O.C. een waar succes; het dan verspreide blad heeft het zijne er toe bijgedragen om de J.O.C (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP De historie van de C.V.P.-leiding in ver band met de koningskwestie wordt kluchtig. Ieder blad is een kapelleke en heeft zijn heilige. Ieder blad preekt voor zijn heilige: En het zal weer uitdraaien gelijk in «les animaux rnalades de la peste» al wat zijn tanden kan laten zien zal onschuldig zijn als een pas geboren lam en de ezel zal 't gedaan hebben. Alleen moet nu nog uitgemaakt wor den wie de ezel is. Het gaat er nu altijd over het congres waarop het groot uitzuiverings proces moet zijn beslag krijgen en waarop diepgaande hervormingen moeten doorge voerd. De mensen krijgen stilaan de indruk dat na het congres het C.V.P.-schip zal van wal steken met een bijna volledige oude beman ning heel en gans in 't nieuw gewassen. En verwacht u dan maar aan geestdriftige redevoeringen, klinkende princiepsverklarin gen en verzekering van alles overdonderende offervaardigheid. Wij kennen die liedjes allang van buiten en ze pakken niet meer op ons. Wij willen daden zien... en nu seffens Want na het congres zal het drama eerst beginnen. Iedereen kent de rol die de politieke ge vangenen gespeeld hebben in de koningskwes tie. Er zijn in die groepering achtenswaardige mensen. Die hebben de leiders laten doen. Ze hebben de kat uit de boom gekeken. Ais het te laat was kwam protest en scheurfeig. Niemand, in 't gewoon publiek wist dat er een man was die Ros heette. (Nota van de re- daktie om alle misverstand te vermijden het woord Ros is hier wel bedoeld als zelfstan dig naamwoord en niet als hoedanigheids- woord). Nu weet iedereen het en wat hij ge daan heeft is gedaanen gedane zaken heb ben geen keer. Ook in de C.V.P. hebben gedane zaken «een keer. Waarom in het oneindige redetwisten Waarom mordicus verantwoordelijkheden willen vaststellen De te volgen weg ligt klasA en recht voor ons open. De generaal die een slag verliest wordt af gesteld en vervangen. Schuldig of onschuldig kundig of onkundig hij heeft de slag ver loren en meteen het vertrouwen van zijn troepen en juist om dit laatste moet hij weg. Met troepen die geen vertrouwen hebben in hun leiding wordt niets goeds gedaan. ten nederlaag wordt de nederlaag. Moet het congres uitmaken of die heren het vertrouwen verloren hebben De weë ügt weer klaar en recht open. plSingeren Zijn gespecializeerd in volksraad Zij bezitten de voiledige lijst van al de in geschreven leden. Laat ze de leden raadple- f. JV ,In iede* gemeente kan het bestuur bij ÏL Cen flletljn laten afgeven met enkele vragen op die te beantwoorden zijn met ja 1) moeten de huidige leiders aftreden- ia of neem J 2. molt het dictatoriaal gezag der Mon- toyerstraat verdwijnen ja of neen 3> moet het kamerlid of senator zijn zen ding krijgen van de kiezer of van de Mon- toyerstraatja of neen het kamerlid of senator verant- woo; delijk staan tegenover zijn kiezers of dH 'M£!t0yerstraat ja of neen. C est simple comme bonjour danPietKCnlg;eS müeten 26 niets anders doen dan de bulletins nazien en tellen De grote bazen zullen die raadpleging niet houden het spreekt van zelf. Maar waarom houden de lokale bazen die raadpleging niet? - ze hebben de lijst van hun leden - maar hebben ze schrik van de gmllotine der MontoyerstraatOf zrn ze eenvoudig ook besmet met het officii snot t Is nog tijd en C.VP. kan leven jeugdiger en sterker dan vroeger DE VERKOOP VAN GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN J is één der specialiteiten van het ai eenverKoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijzen vanaf 1500 fr. voor eerste keus OI n66Q.,,

Denderklok | 1950 | | pagina 1