A. DEI BRAUWER-DE M0NT NINOVE GEVELSTENEN huis TAH BSXXE 62, Decdepkaai, Tel. 172 TE NINOVE TELEFOON Nr 5 VERGOEDING BIJ ZIEKTE Vier én fwTntlgsfe Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 1D September 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. DE KONINKLIJKE PRINS 20 JAAR Verleden Donderdag werd Z. K. H. Prins Boudewijn 20 jaar. Hij werd in derdaad op 7 September 1930 geboren op het kasteel Stuyvenberg te Laken. 20 jaar, de leeftijd waarop andere jon ge mensen de schoonste periode van hun bestaan beleven, is voor hem reeds ge kenmerkt door de beslommeringen en de verantwoordelijkheid van een Staats hoofd. Het is nu bijna een maand gele den dat de machtsoverdracht officieel gebeurde en hij vóór de Verenigde Ka- mem als Koninklijke Prins de eed af legde. Sedertdien is hij reeds verschil lende keren in het openbaar verschenen bij plechtige gelegenheden kontakt ne mend met zijn volk. Het jeugdige staats hoofd is tot ons gekomen als verzoener. Telkens hij verschijnt, herinnert men zich de woorden van zijn vader Koning Leopold III Tot al de Belgen richt ik een dringende oproep tot eendracht, vooral tot dezen die mij sedert jaren jsteeds hun aangrijpende aanhankelijk heid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewerking aan mijn zoon ver lenen en hem helpen in de zware taak die op zijn jeugdige schouders zal rus ten Met sympathie wordt opgezien naar de Koninklijke Prins, die vanaf 1940 een bestaan zonder rust kende en door het opnemen van zijn plichten vaarwel moest zeggen aan een jeugd, zoals die beleefd wordt door alle gewone sterve lingen. In een geest van zelfverlooche ning heeft Koning Leopold het bitterste offer van zijn leven gebracht. De Ko ninklijke Prins handelt in dezelfde geest wanneer hij als jongeling de plichten van Staatshoofd waarneemt, de traditie voortzettend van ons Vorstenhuis het land dienen in schone en bittere om standigheden. EEN NIEUW SCHOOLJAAR Nu dat een nieuw schooljaar is begon nen kan het zijn nut hebben een paar woorden te zeggen over de opvoeding en het onderwijs. Dat de huidige strijd om het bestaan zeer lastig is hoeft niet onderstreept te worden. Wat ook het beroep weze dat men verkiest, zal men weidx-a ondervin den hoe talrijk degenen zijn die er zich hebben in gespecialiseerd en hoe kracht dadig zij er naar streven om zich een goede plaats onder de zon te veroveren. Willen wij zegevieren in het leven, dan moeten wij bijgevolg sterk zijn. Maar waar ligt de sterkte Ziedaar een vraag die moeilijk is om te beantwoor den. Het spreekt van zelf dat fortuin, karakter, beroepsaanleg er soms groten deels toe bijdragen om onze bijval te verzekeren. Doch hoe belangrijk deze faktoren ook wezen, toch ontslaan zij ons niet van de verplichting ons behoor lijk tot de strijd om 't leven voor te be reiden en dit namelijk door een dege lijke ontwikkeling van lichaam en geest. Laten wij dus ons lichaam ontwikke len. Trachten wij,- benevens de nodige spierkracht, ook voldoende handigheid en vaardigheid te verwerven, om het beroep waartoe wij ons bestemmen, be kwaam uit te oefenen. Hoe dikwijls heeft men reeds niet gewezen op de noodzakelijkheid voor onze werklieden fijn en juist werk te kunnen leveren en op de mededinging die hun uit dat oog punt door vreemde werkkrachten wordt aangedaan. Ook mogen wij zonder aar- zelifxg zeggen dat de toekomst alleen de fijne mekaniekers en de in moeilijke Vakken gespecialiseerde werklieden be hóórt. Anderzijds dienen wij alle praktijken, al^drankmisbruik. ongezonde vermaken onvoldoende rust die ons voor altijd met beiroepspnbekwaamheid kiunnen slaan, te vermijden. Ontwikkelen wij tevens onze geest. Wellicht volstond het eertijds physisch sterk te zijn om zich een weg door het leven te banen. Hedendaags gaat het er vooral om verstandelijk ontwikkeld te zijn. Wij zouden ons moeilijk een mo dern landbouwer kunnen voorstellen die niets zou afweten van scheikundige be mesting, noch evenmin een vakman die niet het minste begrip zou hebben over vaktekenen. En hoe zouden handelaars en nijveraars zich thans kunnen uit de slag trekken, indien zij niet voldoende op de hoogte waren van het moderne credietwezen, de fiskale en sociale wet geving, enz. Opvoeding en onderwijs die deze li chamelijke en geestelijke ontwikkeling bezorgen, dienen dus zoveel mogelijk verspreid en de initiatieven die te dien einde getroffen worden, hebben recht op onze waardering en onze steun. Jongens en meisjes, gij die een nieuw schooljaar nu begonnen zijt, denkt er aan welke kostelijke gelegenheid U wordt aangeboden om uwe pei-soonlijk- heid op alle gebied te volmaken. Het zal van U afhangen wat ons volk morgen zijn zal. Het is onze lezers wel bekend dat, wan neer zij voor rekening van een werkge ver werken, hun om de drie maanden een ziekenbon wordt overhandigd. Deze bon moeten zij afgeven aan de zieken- bond waarbij zij aangesloten zijn. Wan neer zij nu ziek worden en uit oorzaak daarvan niet kunnen werken, hebben zij in priryüpe recht op de ziektevergoeding. De ziekenbond betaald aan de werk lieden die 66 werkonbekwaam zijn, een vergoeding voor iedere werkdag en dit gedurende ten hoogste 150 dagen. De dagelijkse vergoeding bedraagt 60 van het verloren loon. Wanneer U ziek bent en niet kunt werken zal de dokter -wel vaststellen dat U 66 werkonbekwaam- heid hebt. U vraagt zich wellicht af wan neer kunnen wij weten of wij 66 werk onbekwaamheid hebben. Volgende bepa ling zal het U duidelijk maken waarover het eigenlijk gaat. De vergoeding voor primaire onge schiktheid tot werken wordt slechts toe gekend aan de verzekerden die slechts geschikt zijn om het dei'de of minder dan het derde te verdienen van wat een peisoon van dezelfde stand door zijn per soonlijken arbeid kan verdienen. De vergoeding die U gegeven wordt ge durende de eerste 150 dagen wordt pri maire vergoeding genoemd. Wanneer U na de 150e dag nog ziek blijft ont vangt U nog vergoeding maar dan op een andere manier. Daarover spreken wij later. Een zieke kan op de vergoeding slechts aanspraak maken wanneer hij in de drie maanden voor hij ziek werd, aan de bond een ziekenbon heeft overhandigd waarop genoegzaam lonen vermeld staan Het is ons niet mogelijk hier tot de kleinste bizonderheden te gaan, dit zou ons werkelijk te ver leiden. Het spreekt vanzelf dat wanneer iemand in de drie maanden voor zijn ziekte werkloos was, hij ook aanspraak kan maken op de ziektevergoeding. Wat moet er gebeuren wanneer iemand ziek wordt De verzekerde moet een getuigschrift van een geneesheer bij zijn ziekenbond indienen. Dit getuigschrift moet in de eerste plaats vermelden de aanvang en vermoedelijke duur van de werkonbekwaamheid. of de aanvrager absoluut moet bin nen blijven, ofwel hij in staat is zich naar het kabinet van de geneesheer-con troleur te begeven. de uren gedurende dewelke de zie- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR ke mag buiten gaan. Het is in ieder geval verboden bui ten te gaan vóór 8 en na 19.30 uur van 1 April tot 30 September. vóór 8 en na 17 uur, van 1 Oktober tot 31 Maart. tussen 11.30 en 14 uur. Het kan ook voorkomen dat een werk loze ziek wordt, in dat geval moet een getuigschrift afgeleverd worden door het bureel dat de werklozensteun uitbe taalt. Hoe zit het met de vergoeding Voor de eerste drie dagen van werk onbekwaamheid wordt geen ziektever goeding uitbetaald, het is eerst vanaf de vierde dag dat er vergoeding te beko men is. Wel te verstaan indien het dok- 4ersbewijs op tijd werd ingediend. Hierop zijn enkele uitzonderingen voorzien. Wij zullen deze in 't kort me dedelen. De Verzekerde die ziek wordt gedu rende de periode dat hij werklozensteun trekt, moet geen drie dagen wachten. Van de eerste dag zijner ziekte kan hij vergoeding ontvangen. Er is eveneens geen wachttijd van drie dagen voorzien wanneer een nieuwe werkonbekwaamheid zich voordoet bin nen de 25 dagen na de werkhervatting, indien de belanghebbende zijn werk her nomen had na toestemming van de ge neesheer. Wanneer een arbeider uit ei gen beweging het werk terug hernomen heeft, zal hij niet moeten wachten in dien een nieuwe werkonderbreking zich voordoet binnen de vijftig dagen. Er wordt dan veronderstelt dat de eerste ziekte zich herhaalt. Deze regeling geldt niet voor de spoorwegarbeiders waarvan de eerste drie ziektedagen door de spoor wegen betaald gorden. De bedienderf kunnen de vergoeding enkel beginnen te trekken vanaf de 31e dag. Zon- en feestdagen inbegrepen. Hier geldt de regeling dat de patroon de eer ste ziektemaand zelf het loon nog uit betaald. (Vervolg op tweede blad). gewetenloze sterke. Ze zouden heel gaar ne de Westerse wereld zo sterk zien dat er geen aanval te duchten is. Ze zouden daarom gaarne die maatregelen zien treffen die de weerbaai'heid der natie voor sabotage zouden behoeden. In 1940 is de duitse blitz-krieg geslaagd dank vooral aan de medewerking van een 5de kolom die door de Russissche bondgenoot ter hun beschikking was ge steld. Mag en moet hetzelfde weer ge beuren Als wij de inlichtingen uit bevoegde bron mogen geloven is tijdens de anti Leopold revolutie van Juli jongstleden de Sabena in staking gegaan, zwichtend voor de bedi'eiging van één communist, dat er bij niet-staking sabotage zou gen pleegd worden. Heeft er ooit iemand iets gehoord over maati-egelen die tegen die één communist zouden getroffen zijn Indien het hekken aan de oude stijl blijft hangen is het volkomen nutteloos onze jongens zwaardere dienstplicht -en het Land nieuwe milliarden lasten op te leggen om de landsverdediging op te voeren. De sabotage-equippes zouden van meet af aan de mobilisatie in de war sturen en het weerstandsvermogen der natie breken. Er is eerst en vooral een uitzuivering nodig in al de sleutel posities en er dient vooral kordaat de weg ingeslagen naar de gewestelijke in deling die kan toelaten dat de lasten van de legerdienst veel verlichten en in een recordtijd de mobilisatie mogelijk maken... of duurt de comedie voort DOOR DE PERISCOOP De mededeling van Eerste Minister Pholien over de verlenging van de dienst plicht en het wederoproepen van zekere afgezwaaide klassen heeft in de diepe volkslagen meer beroering verwekt dan men wel denken zou. Veel mensen die geen klaar inzicht hebben in de ware toedracht der zaken en niet begrijpen dat die maatregel het gevolg is van een door de landen dei- Westerse Unie aangegane verbintenis met het oog op de verdediging van het Westen tegen een mogelijke inval, zien daarin als een verkapte mobilisatie en als een voorbode van een komende oor log. Niets is min waar. Het gevaar voor oor log vermeerdert niet omdat de landen hun verdediging versterken wel inte gendeel. Een mogelijke aanvaller zal tweemaal nadenken voor hij een oorlog ontketenen zal tegen landen die hij weet gereed te staan om een aanval af te slaan en ieder ernstig mens zal zich lie ver zelfs een zware opoffering getroos ten dan bloot te staan aan het gevaar van een nieuwe bezetting. De eerste minister had de hoop uitgé^.v^'T drukt dat in kwestie wederbeicapening van het Land de liberalen en socialisten aan de zijde van de regering zouden staan. Het zou wel gebeuren dat het bij een vrome wens blijft. Nieuwe lasten zijn bij de bevolking altijd onpopulair. De politiek is altijd geneigd om uit alles munt te slaan en bet vooruit zicht stemmen te ronselen b'j de verkie zingen. Moesten ze daardoor het weerstands vermogen der naties breken het zou hun niet beletten, indien er later een mal heur gebeurde de verantwoordelijk heid te schuiven op de schouders van de aan het bewind zijnde partij. Dat is nu eenmaal in de zeden der moderne democratie dat het belang der partij ge steld wordt boven het belang van het Land. De socialistische jonge-wachten heb ben zich reeds tegen het verzwaren van de dienstplicht uitgesproken. Dat is een slecht vooi'teken. De initiatieven van die jonge lui zijn altijd van hoger hand in gegeven. Het a bas la guerre van voor 1940 staat nog altijd op de muren gekalkt en draagt nog altijd het hand teken der jeunes gardes socialistes. Het heeft de socialisten niet belet na de bevrijding het monopolium van de vaderlandsliefde op te eisen. Ze willen het doen voorkomen als zou den zij en zij alleen, de vredes-apostelen zijn. Zij maken chorus met de commu nisten om hun tegenstrevers als oorlogs stokers te brandmerken. Wie ter wereld, buiten enkele profi teurs die zich buiten gevaar wanen droomt er van oorlog. Virgilius die te Rome leefde en schreef nog voor de christene tijdrekening dicht te reeds van «bella matribus detestata» dat is van «oorlogen die de moeders zo verafschuwen En die jongelui den ken dat zij de vredesaktie uitgevonden hebben Och arme Alle ernstige mensen weten dat de zwakke de aangewezen prooi is voor de DE VERKOOP VAN GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN is één der specialiteiten van het alléénverkoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijzen vanaf 1500 fr. voor eerste keus De Denderklok

Denderklok | 1950 | | pagina 1