A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE GEVELSTENEN ff'/.v TAST BStXE 52, Denderkaai, Tel. 172 TE NINOVE TELEFOON Nr 5 KOL.ENHANDEL Vier en fwlntlgsfe Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr Zondag T7 SeptemBer 1950 Postcheclpekening 1882.54 CARDIJNCARDIJN... Dank u. Vader, omdat Gij dit geo penbaard hebt aan de kleinen zegde op zekeren dag de Heiland. Hij werd de zoon van den timmerman genoemd. Voor wie Hem zo noemden was het nog verschofen, waartoe Hij in deze wereld gekomen was. Af en toe, bij een ruchtbaar geworden feit waarover heel Palestina sprak, werd die vraag herhaald is Hij niet de zoon van een timmerman en zo wilde men de dom per plaatsen over het zogezegd mirakel. Ik herinner mij nog levendig voor den geest de tijd toen bij het uitspreken van het woord kajotters de schouders werden opgehaald door de beati possi- dentes als voor een groep snotneuzen, zo halfwassen patronaatsnaken, bijeenge- trommeld door een onderpastoorke. Inderdaad, te Brussel bestond daar er gens een onderpastoorke, un petit vicaire die in een rood arbeidsmidden levend, 'n charisma voelde loskomen voor de on gelukkige stakkerds. Hij wende de gave der talen en zijn onvermoeibare en strijdlustige werkkracht aan om ze op te pikken uit hun gewone doenerij en hen de zin van het leven terug te schen ken. 'n Kind van den groten God had niet het recht zó te leven Hij is geen slaat maar een vrijgekochte door Chris tus' bloed. De meesters van de wereld moesten dat gaan erkennen, 't Was hoog tijd. Het christendom had geen zin als de christenen zelf het slavendom van de grootnijverheid bleven dulden. Waren de arbeiders dan de honden die zelfs niet de kruimels van Gods rijkgevulde tafel kregen De arbeidersstand zelf moest zich bewust worden van zijn eigen waarde. Arbei ders zouden zelf naar hun broeders gaan en hen de charte voorhouden van hun christelijke adeldom. En onder de arbei ders op de eerste plaats de edelmoedige arbeidersjeugd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Wat moet het in de studiekringen, want dat zullen de eerste vergaderingen van E. H. Cardijn geweest zijn. gegensterd hebben aan gebeden en gegronde waar heden De forsige arm van de jonge priester hamerde steeds op dezelfde spij ker geen proleten maar kinderen van God, zonen van de H. Kerk. Priesters uit de nijverheidscentra kwa men in kennis met het werk van den stichter der Katholieke arbeidende jeugd Zij gingen luisteren - zij zagen de ernst van deze werkers van de eerste uur. Zij waren gewonnen voor de beweging en vertrokken vandaar om hetzelfde te be^ ginnen. De K. A. J. zijpelde door tot de buitengemeenten, waar langsom meer jongelingen en jonge meisjes het veilige tehuis verlieten naar de gevaarlijke fabriek en het onzalig atelier En nu is er omzeggensgeen ge meente, geen parochie meer waar de K. A. J. niet bestaat. Daar is reeds een generatie gevormd in de K A J. De Paus zelf wijst op de hoogste bur gerlijke instelling van ons land de re gering, waarin leden zijn die uit de K A J of haar verdere uitbouw het A C W hun specifiek christen-sociale mentali teit hebben gehaald. Bij de vijf en twintig jarige groei van de K A J is de stichter, thans Monseig neur Cardijn, zich zelf gebleven. Dank aan God op de eerste plaats, die de beweging heeft gesticht zo klon ken de eerste woorden van zijn onverge telijke danktirade op het Heiselstadion Zondag 3 September 11. En inderdaad Gods hand was er voel baar. Ook in die honderdduizende kop pige menigte op een triomfantelijk ju belcongres. Er was wijding. Er was be roering en tot tranen toe waren vooral de oud-kajotters enkajotsters bewogen die hun eigen herinneringen bovenhaal- CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Drukker-Uitgever R. LU Y3TERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Mèu« NINOVE aim Handelsregis^ t n ia'-- bret den bij het zien van de- eerlijke sym boliek van de jonge l ersbeweging, het congresspel. k Zou durven zeggen de staat van genade was er i Deze tienduizende jonge arbeiders en jonge arbeidsters hadden een congresnoveen gedaan van negen eerste Zaterdagen Maria ter ere. De Christus Eucharisticus, de goddelijke ge tuige van hun verborgen leven, hadden zij in de wake op den vooravond van het congres een uur lang gehuldigd... Hem 's anderendaags in hun zuiver hart ontvangen. En als hun nationale Proost in de Jubel- mis de H. Hostie hoog boven hun hoof den hief, hebbén ze een dankbare blik geworpen naar hun Heer en hun God om zoveel onnoemelijke weldaden hun door de K A J verleend. Heizelstadion, dat ook volloopt voor voetbalwedstrijden en wereldkampioen schappen, uw grond is geheiligd, niet door het bloed van de martelaren als het Coliseum te Rome, maar door de dure eed, gezworen door honderddui zend fiere christenen, in naam van mil- lioenen andere die binnen uw poorten niet geraken zouden; de dure eed als ant woord op een roep van Mgr Cardijn Kajotters en Kajotslfers mag ik op U rekenen? Ja Vooruit, immer vooruit, ter verovering... voor Christus» Heizelstation. stomme getuige van den eed der honderd duizend: aan Christus Koning, trouw tot weerziens als het God belieft... en zoudt ge voor geen ver ruiming zorgen dat er niet honderd dui zend... maar een millioen mensen terug keren te gelegener tijd VERGOEDING BIJ ZIEKTE In ons artikel van verleden week heb ben wij gesproken over de voorwaarden om de vergoedingen bij ziekte te kunnen ontvangen. Vandaag willen wij het heb ben over de vraag Hoelang en in welke omstandigheden wordt de ziekte vergoeding verleend. De vergoeding voor primaire onge schiktheid wordt verleend gedurende maximum 1-50 dagen of tot de normale wettelijke ouderdom van op pensioenstel ling, indien de verzekerde die ouderdom voor het einde van de periode van 150 dagen bereikt. De vergoeding wordt ech ter betaald tot op het einde der maand waarin de verzekerde de wettelijke ou- dei-dom van op pensioenstelling bereikt. De vergoeding zal slechts verleend wor den indien de werkonbekwaamheid aan vangt na een periode van ten minste 3 maand werkelijke en ononderbroken ar beid. Op te merken valt dat de vergoeding niet mag samengaan met de ouderdoms rentetoeslag zonder onderzoek noch met het aanvullend pensioen. Trouwens de gepensionneerde die voortgaat met wer ken of het werk hervat, mag geen aan spraak maken op het pensioen. Van deze regel wordt nochtans afge weken ten voordele van de mijnwerkers, die volledig pensioen en het volledig loon samen mogen genieten. Deze gunst wordt echter niet toegestaan aan de mijnwerkers die het vervroegd pensioen genieten. Hoe wordt de periode van 150 dagen berekend Telkens wanneer na een werkhervat ting de verzekerde opnieuw werkon bekwaam wordt, begint een nieuwe pe riode van 150 dagen te lopen. Met de vroegere werkonbekwaamheid wordt dus geen rekening gehouden. Let nu wel op want dit is niet het ge val, wanneer een nieuwe werkonbe kwaamheid zich voordoet binnen de 25 dagen na toelating van de dokter om te gaan werken, of 50 dagen indien de ar beider zonder de toelating van de ge neesheer terug is gaan werken. Zij die ons artikel van verleden week aandach- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR tig hebben gelezen, zullen ook nog we ten dat in zulke gevallen er ook geen drie dagen moet gewacht worden om te kunnen trekken. Wij deelden dan reeds mede dat de periode van 150 dagen als dan ook voortliep. Zeer belangrijk De vergoeding wordt slechts verleend voor de werkdagen. Bijgevolg wordt er geen vergoeding verleend voor de Zon dagen en voor de betaalde verlofdagen. Het komt er in feite op neer dat de ver goeding voor ziekte dient om het loon verlies te dekken. Wanneer er dus geen loonverlies is, kan er ook geen sprake zijn van ziektevergoeding. Voor alle dagen waarvoor loon ver schuldigd is, kan er ook geen sprake zijn van ziekte vergoeding. Voor alle dagen waarvoor loon ver schuldigd zou geweest zijn, moet dus ook de vergoeding voor primaire onge schiktheid verleend worden. De betaal de feestdagen zijn met de werkdagen gelijkgesteld, want indien een zieke moest gewerkt hebben, zou hij van zijn patroon ook loon voor die feestdagen ontvangen hebben. Paasdag, 1 Mei en Onze Lieve Heer Hemelvaart. V/orden dus vergoed 1 Januari - 2de Sinksendag - 21 Juli - Onze Lieve Vrouw Hemelvaart - 1 November - 11 Novem ber - 25 December. Indien een verzekerde op een betaalde feestdag ziek is, doch in de periode van 12 dagen voor de betaalde feestdag mins tens één dag gewerkt heeft, zal de pa troon het verschil moeten betalen tussen het bedrag dat de werkman in kwestie van de ziekenbond krijgt en dat loon dat hij aan de werkman zou moeten betalen. Wij menen u nu duidelijk te hebben aangetoond in welke voorwaarden U ziektevergoeding kunt ontvangen, te vens voor welke perioden. 't Moet ginder zo goed zijn Men weet uit de dagbladen dat in Frankrijk een grootscheepse en vrucht bare jacht op de mannen van de vijfde kolonne werd uitgevoerd. Uitslag aanhouding van rond de 300 stalinisten en van evenveel zogenaamde ongewensten meest Spanjaarden. Deze ongewensten kregen de keus: ofwel over de grens gezet worden naar een land aan gene zijde van het IJzeren Gordijn, ofwel internering in kampen in Algerië. Men zou nu denken dat ze allemaal met handen en voeten zouden gekozen hebben voor de vrijheid achter 't gor dijn, in de Sovjetsfeer. Mis. duizendmaal mis. die mannen ver kozen het concentratiekamp in Algerië boven de reis en het verblijf bij de staknawovisten. t Moet ginder toch goed zijn. niet aan minderwaardigheidscomplexe. Wie naar de Radio-reportage geluis terd heeft over de herdenkingsfeesten van de bevrijding heeft daar een La- haut horen roemen als weerstander en de verdienste van de bevrijding horen toeschrijven eerst aan de weerstand en daarna aan de verbonden legers. En die mijnheer is niet onderworpen geweest aan een geestesonderzoek. Ik geloof niet dat er in afzichtbaren tijd oorlog komt. Moest er oorlog komen de sabotage der vervoerdiensten van te lefoon en telegraaf gepaard met de ver nielingen aan ons wegennet, zouden de mobilisatie onmogelijk maken. Wil het landsbestuur ernstig zorgen voor ons verdediging en de aktie der valschermspringers onschadelijk maken dan is er een ernstige hervorming door te voeren de gewestelijke rekrutering van het leger DOOR DE PERISCOOP Radio en dagblad hebben ons aange kondigd dat België gaat de openbare diensten uitzuiveren en al de commu nisten ontslaan. Dat schijnt een algeme ne maatregel te zijn, genomen in het ka der van het Atlantisch Pact. In Frank- rijk is de grote kuis reeds gedaan en de bladen hebben gelegenheid gehad om te blokletteren. Ge moogt gerust zijn, in België zullen geen blokletters van pas komen. Het goevernement laat zijn tanden zien, maar het zijn valse. Wij weten lang dat het geen tanden heeft. Valse tanden zijn heel schoon van uitzicht maar om er mede te bijten is het een sukkeling. Ik weet er alles van. In het Belgisch bestuursapparaat zit ten geen communisten. Als mijnheer de minister zal rondgaan in zijn departe ment met zijn notaboekje en gaan vra gen van ambtenaar tot bediende en tot werkman zijt gij communist zal hij als antwoord krijgen ik zijn ik er kende weerstander Mijnheer ofwel ik zijn ik politiekgevangene menheer» ofwel de landverraders zijn in '44 bui- tengedaan menheer Ik wil het Ministerie Pholien de steen niet werpen. Het heeft een toestand overgeërfd «Ke. het gevolg is van vijf jaar onzinnige litiek. De communisten hebben gedurende en na de bezetting al gedaan wat ze gaarne deden en de na elkaar opvolgende regeringen hebben alles geslikt waf de communisten hun met de fles opgbten en de onzinnigste maatregelen geava- leerd. De dieven van tijdens de bezetting waren saboteurs. De moordenaars van tijdens de bezet ting waren scherprechters. De dieven van -fla de bevrijding sta ken een driekleurig strikje op en waren nationale wrekers. Wie onder de bezetting een dief belet had zijn kiekens of konijnen te stelen ging na de bevrijding het strookot in als collaborateur. De communisten die in '39 en '40 har tig België hadden verraden ten bate van Hitier omwille van de schoon ogen van zijn vriend Staline, keerden zich tegen Hitier omwille van Staline jn Juni 1941 en werden op de slag patriot onder verstaan voor Rusland. Daarom die amnestie voor alle politieke misdrijven van voor Juni '41. Daarom het toekennen van de hoeda nigheid van politiek gevangene aan alle communisten die in Duitsland gezeten hebben. De Weerstanders werden gefabriceerd aan de lopende band, op grond van ge tuigenissen. Wij kennen de communistische theorie over waarheid en leugen, 't Is dezelfde als die van Hitier. Nam#!ijk al wat mij dient is waar en recht wat mij nadelig is, is onrecht en leugen Als gij uw ogen toe doet ziet ge klaar welke stroom van onbeperkte mogelijk heden daar uit voortvloeit. Al de hatelijkheden der repressie en al de misbruiken in de vergelding der bewezen diensten zijn er uit voortge sproten. De mensen zijn zelf-zeker en lijden DE VERKOOP VAN GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN is één der specialiteiten ran het alléénverkoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijzen vanaf 1500 fr. voor eerste keus I

Denderklok | 1950 | | pagina 1