Huwelijksreis zooder Man C. V. P. Congresdag te Nioove A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE GEVELSTENEN firis TAST 81JL3LE KOLENHANDEL 62, Denderkaai, Tel. 172 TE NINOVE TELEFOON Nr 5 Vier en twintlgsje Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. Zondag 24 September 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 1Ü, Niaove Handelsregister Aalst 1093. Zondag 1 Oktober Ï950 te 18 u. ONS HUIS - Ninovc HET NIEUW NEDERLANDS TONEEL Bestuur Frans Poos Ex-Artisten Kon. Ned. Schouwburg te Gent voert op Blijspel in 3 bedrijven door Leo Lenz Treden verder op Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Elvire Ergo Francienne Maene, Edgar De Pont, Gaston Gijselinek, Jules Ten Heuvel. Regie Edgar De Pont. Prijzen der plaatsen Kaarten op voorhand Ons Huis 25 - 20 - 15 Fr. Kwesties van organisatorische en politieke aard op de dagorde. Voor het zesde C.V.P congres van het arrondissement Aalst, dat Zondag te Ni- nove gehouden werd. waren de afge vaardigden van de plaatselijke afdelin gen talrijk opgekomen. De verkiezingen voor het voorzitterschap en het hoofd bestuur alsmede de behandeling van problemen die zich op dit ogenblik zeer acuut stellen, waren hieraan ongetwij feld niet vreemd. Achter de groene tafel hadden bij de aanvang van de voormid dagzitting plaats genomen hh. Carlier, uittredend voorzitter, bijgestaan door hh. De Riemaecker. Talloen, Haers en Mevr, Broeckaert, deze twee laatste in hoedanigheid van verslaggevers. Dhr Carlier begroette de aanwezigen en drukte de hoop uit dat er een vrije en openhartige gedachtenwisseling zou plaats grijpen, waaruit de bekommernis zou blijken de C.V.P. beter te maken. VERSLAGEN In een omstandig verslag hangt dhr Haers, arrondissementssecretaris, een beeld op van de werking der partij in het arrondissement. Hij heeft het achter eenvolgens over de bedrijvigheid van het hoofdbestuur, het dagelijks bestuur, de plaatselijke afdelingen die ai te vaak de onderrichtingen verwaarlozen ver der gaf hij een overzicht van de leden werving, sprak over de bond van ge meenteraadsleden en commenteert ten slotte de Verkiezingsuitslagen. Mevr. Broeckaert-De Somer schetste bondig de activiteit van de vrouwelijke CVP. Vooral bij de volksraadpleging hebben de vrouwen zich niet onbetuigd gelaten. De oplossing die aan de konings kwestie werd gegeven hebben zij als een zware vernedering aangevoeld. Spre ker bezweert de CVP zich schrap te stel len ter beveiliging van onze christelijke Vlaamse haard, onze scholen, de demo cratie en de vrede. De bespreking over deze verslagen wordt geopend. H. Wim Verleysen (E- rembodegem) wijst er op dat de wer king in de plaatselijke afdelingen te wensen overlaat en dat het hoofdbestuur meer gelegenheid moet krijgen om zich met de sociaal-economische belangen van het gewest in te laten. De per soonlijke propaganda van kandidaten bij de verkiezingen wordt door h. De Co cker (St. Lievens-Esse) gelaakt. Namens de afdeling Denderhoutem vraagt advo caat Mertens telkenjare op het congres een gedetailleerd financieel verslag. STRUCTUURHERVORMINGEN Op het algemeen congres van Zondag a. s. te Brussel zullen structuurhervor mingen betreffende de nationale leiden de instanties voorgesteld worden. Ver scheidene voorstellen werden dienaan gaande aan de arrondissementen over gemaakt, uitgaande o. m. van Namen, Dinant, Philipville en Brussel. Volksvertegenwoordiger Moriau leidt het debat over deze kwestie in en spreekt ziph uit voor de suggesties van het arr. Brussel dat het nationaal be stuur ais volgt wil samengesteld zien algemene Voorzitter. Vlaamse en Waalse vleugel respectievelijk samengesteld uit: voorzitter, zes leden, zes parlementsle den, tenslotte twee gecoopteerden. De discussie die hierop volgt heeft bij wijlen een vinnig karakter. Nemen er deel aan volksvertegenwoordiger Van den Berghe. notaris Van den Berghe (Ni- nove). Dr Van der Hulst, De Coker. Se nator Van Oudenhove en baron Moyer- soen. Aan de leiding der partij wordt verwe ten dat zij in de beroerde dagen van ein de Juli begin Augustus Ferzuimd heeft een brede raadpleging te houden en de parlementairen voor een voldongen feit heeft gesteld. Op voorstel van Dr Van der Hulst zal derhalve te Brussel een amendement verdedigd worden volgens hetwelk geen belangrijke beslissingen mogen getroffen worden zonder de raad in te winnen van de parlementairen die tenslotte toch verantwoordelijk zijh ten overstaan van hun kiezers. Tenslotte zal te Brussel een voorstel van dhr De Riemaecker verdedigd wor den waarbij aan al de parlementairen in hun arrondissementsorganisatie stem recht verleend wordt Dhr Claus uit Aalst brak een lans voor het federalisme dat door minister van State Moyersoen op grond van beschou wingen van christelijke en nationale aard bekampt werd. Debat over de conclusies van het politiek verslag Volksvertegenwoordiger Van den Ber ghe geeft bij de hervatting van de zitting om 14.30 uur lezing van de conclusies van het politiek verslag die aan de goed keuring van het nationaal congres zul len onderworpen worden, en brengt hier bij commentaar uit. Inzake onderwijs zegt hij dat dhr Harmei het probleem wil oplossen naar de geest van het pro gramma der partij. Voor ons middelbaar onderwijs vragen we meer dan een sym bolische geste, zoals sommige het willen doen doorgaan, wij eisen binnenkort een beslissende stap, beklemtoont spreker. Dhr Walgraef komt eerst tussen in het debat dat zich ontspint na de inleiding van h. Van den Berghe. Hij laakt de zwakheid van de regering in haar op treden tegenover dezen van het over heidspersoneel die bij de jongste stakin gen werkelijk machtsmisbruik gemaakt hebben en eist uitdrijving van verdachte vreemdelingen. De tussenkomst van h. Coppens (Denderleeuw) die enkele fla grante staaltjes van plichtsverzuim door verantwoordelijken in overheidsdienst aanhaalt, illustreert de bewering van voorgaande interpellant. HH. Roosens, Wellekens en Delvoye kunnen op onderwijsgebied met geen andere oplossing dan de volledige gelijk- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR heid tussen vrij en officieel onderwijs vrede nemen. Senator Van Oudenhove doet op de minister van Justitie, dhr. Moyersoen, die de namiddagvergadering bijwoont, een beroep t^r verdediging van de belangen der grote gezinnen op fiscaal gebied en vraagt toepassing van het plan Eyskens dienaangaande. Hulde aan minister Moyersoen Na de uitputting van de bespreking begroet dhr Carlier in vleiende bewoor dingen de nieuwe minister van Justitie die zich sedert zijn jeugd verdienstelijk gemaakt heeft in de K. A. en het sociaal dienstbetoon en als parlementair spoe dig een vooraanstaande figuur is gewor den. In zijn antwoord geeft de minister enkele algemene gedachten die als leid draad dienen voor de regering, wier taak. zegt hij, beheerst wordt door de noodzakelijkheid de veiligheid te verze keren zowel in het binnenland als ten op zichte van het buitenland. De regering wil een politiek voere- van bedaring en bevrediging die evenwel geen beslist heid uitsluit. Zij vergeet niet dat WIJ in de eerste plaats, diep werden ge kwetst in onze gevoelens van trouw aan de democratische beginselen van loyau- teit tegenover Vorst en Vader&nd, die nen bevredigd te worden. Na de maatregelen die ten bate van het technisch onderwijs werden getrof fen zal ook het vraagstuk van het mid delbaar onderwijs beslist aangesneden worden. Op het fiscale plan zal de familiale aanpassing van onze rechtstreekse be lastingen doorgevoerd worden. De Christelijke Volkspartij staat voor een zeer belangrijke opgave aldus de minister. Evenals als de besten onder U heb ik de crisis die onze partij door maakt gevoeld en ondergaan doch een ding staat me klaar voor de geest de taak die de CVP te vervullen heeft blijft bestaan, is dringender dan ooit en bijgevolg is onze plicht duidelijk wij moeten deze crisis te boven komen en we moeten, bewust van onze verant woordelijkheid. de toekomst tegemoet treden in een geest van volledige een heid. (Vervolg op tweede blad). De menheren hebben met handen en voeten en wat weet ik nogal gewerkt om aan het postje te geraken. Als ze er geraakt waren hebben ze vergenoegd in hun handen gewreven, daarna zijn ze met het ernstigste gezicht van de wereld begonnen met zi,ch op te offeren en te slachtofferen voor het welzijn der ge meenschap. Daarom komt hun buiten een zeer zwa re bezoldiging, alle hulde, allen dank en elke decoratie toe. De derde, vierde en vijfde rangsster ren hebben geen verdienste, ze worden niét gedecoreerd en krijgen een veel ge ringer loon. Kinderen moeten speelgoed hebben zei Napoléon en hij stichtte «la légion d'hon- neur». Dat is waar voor alle decoraties. Maar de fictie blijft bestaan dat de grote pieten die in feite zich zelf het meest en het best hebben bediend de reputatie krijgen dat ze het meest en het best heb ben gediend... en de oude volksspreuk blijft waarheid de paarden die de ha ver verdienen krijgen ze niet. Dat is de wereld. Christus die de bro den vermenigvuldigde en gratis uitdeel de was van een ander formaatdar. de groten der banken die de goederen der wereld verdelen na dat ze het leeuwen aandeel voor zich genomen hebben. Deze krijgen de ere-kruisen. het Kruis kreeg Hem DOOR DE PERISCOOP Ik heb in de afgelopen week door mijn periscoop het groot jubelfeest van de Nationale Bank bijgewoond. Ik had de indruk dat ik in première loge van de koninklijke schouwburg zat en door mijn jumelle de théatre het verloop volgde van een'comedie in drie bedrijven. Die indruk is natuurlijk altijd zeer vluchtig. Ik kan er niet aan doen ter wijl ik een ander bezie, bezie ik mij zelf en ik kom altijd ot de vaststelling dat ik altijd dezelfde ik ben en blijf. In 1914 kwam ik in 't leger als soldaat van 2de klas omdat er geen 3de was. Op zekere dag werd mijn competentie er kend en bij ministerieel besluit verhuis de ik uit een boerenschuur naar een of ficierskamer. Een hele boel mensen die mij vroeger niet zagen staan dan om mij een corvée op te leggen waren op de slag vol attentie voor mij en gaven mij een poignée de main dat mijn vin gers ervan kraakten. Ik trok aan mijn haar en pitste in mijn armen om mij te overtuigen dat het wel ikke was. Er was geen twijfel aan. Ik was nog altijd de zelfde en ik begreep er niets van dat ik gisteren nog een schoft was en vandaag een mijnheer. :t Is vijf en dertig jaar geleden en t problema is nog altijd niet opgelost. De nationale Bank heeft haar jubilé ge vierd van honderd jaar. Er waren veel vreemde persoonlijkheden op het feest. De inlandse persoonlijkheden waren ook zeer talrijk en drie grote pieten van de nationale Bank werden te dier gelegen heid met zeer hoge onderscheidingen vereerd. Wat die decoraties komeri doénT»^ $«t\ jubilé kan ik niet klaar spinnen, t Is J toch hun fout niet dat de Bank hondercfV jaar oud is of wordt het huti te goedfe,. aangerekend dat ze de Bank hebben la ten leven en ze niet hebben vermoord voor haar honderdste jaar. Ik en veel mensen behoren niet tot de categorie der personaliteiten wier namen regelmatig in de bladen verschij nen onder de aanwgüKge personali teiten hebben wrj opgemerktWij lopen verloren in de anonyme massa der individuën. W»f "bekijken de wereld van'onder naarAoven - met een indivi duën mentaliteit. Die andere bekijken ze van boven naar onder. Dat maakt een heel verschil in het uitzicht. Vandaar dat er zo menigmaal misverstand voort komt tussen mensen die allemaal zeer verslonden zijn of ten minste betaald zijn om zeer verstandig te zijn. Zo zijn er in de koningskwestie een klein dozijn misverstanden geweest Maar wij hadden het over de nationale Bank. Het is zeker dat de Nationale Bank diensten bewezen heeft aan het Land. Het is ook zeker dat het Land diensten bewezen heeft aan de Nationale Bank. Zo niet zou een van de twee haar op zeg gedaan hebben aan de andere. Wij zullen de belangrijkheid der be wezen diensten niet afwegen op een apo thekersbalans. De grote menheren met hun gi'ote dé- coraties hebben zeker en vast diensten bewezen aan de Bank. De Bank heeft hun voorzeker ook on schatbare diensten beweren. Die deco raties liggen op mijn maag. Ik kan goed verdragen dat ze decoraties uitdelen. Ze mogen de menheren behangen met de coraties. Ze mogen iedereen decoreren, uitgenomen mij. en alle honden een me- dalie doen dragen. Als ik alleen zonder medalie zal lopen zal ik veel beziens heb ben. Maar ik kan niet tegen het pharazaïs- me van het regime. DE VERKOOP VAN. GLADDE en HANDVORM ALLE SOORTEN - ALLE FORMATEN is één der specialiteiten van het alléénverkoop der produkten van de voornaamste fabrieken KWALITEIT SCHRIFTELIJK GEWAARBORGD Prijzen vanaf 1500 fr. voor eerste keus

Denderklok | 1950 | | pagina 1