Iets voor de jongeren A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE VLOERTEGELS mis TAK BELL 52, Dendeitkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL Vier en twintigste Jaargang. Prïjs per nummer 1,25 fr. ZonHag T5 öcfoBer T950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LU YSTEfiMAN-H AELTERMAN Koepoortstraat, 10, töinove Handelsregister Aalst 1090, Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Boleslas SLOSKANS, Bisschop van Cilfium (Letland), houdt op Woensdag Ï8 October a. s. te 20 uur een causerie (in de Franse taal) in de feestzaal ran Ons Huis Dreefstraat te Ninove. IEDEREEN IS WELKOM Onderstaand artikel uit «De Vlaamse Linie» is het overwaard onder de ogen gebracht te worden van tal van onze jonge mensen. Hier gaat het. ter overweging. Naar aanleiding van het artikel De eerste Plichtin een voorgaand nummer van Jeugd- linie verschenen kwamen, ons een aantal re acties met vragen toe, die we de moeite waard achten hier op enigszins ruimere manier te gedenken. Die verschillende vragen kunnen hoofdzakelijk tot de volgende herleid worden, 1) Aangenomen dat de «eerste plicht» van de jonge mens, die over genoeg vrije tijd en de nodige talenten zou beschikken, moet lig gen in het dienen in het zich zelf inzetten voor anderen, aangenomen bovendien dat die dienstwilligheid hem vooreerst moet richten naar dienst nemen in katholieke jeugdwerken hoe moet hij dat in overeenstemming bren gen met zijn Vlaamsgezinde overtuiging en levenshouding 2) Welk is( volgens uw oordeel, de plaats der traditioneel Vlaamse symbolen in de te genwoordige jeugdbewegingen 3) Ale er gesproken kan worden van eer ste plichtlaat dat veronderstellen dat u da delijk daarbij aan een tweede plicht denkt. Welke is die 4) Indien u het dienst nemen in katholieke jeugdwerken een plicht noemt en nog wel een eerste, betekent dat dan een globale af keuring en veroordeling can al de enkelingen en al de jongeren groeperingen die tot zulk dienst nemen niet komen KLARE TAAL 1) Ons antwoord op de eerste vraag luidt onbewimpeld aldus een Vlaamsgezinde jon gen, wiens idealisme dus gedragen wordt door de drang om metierdaad zijn volk tot volle bewustwording van de eigen waarden te brengen, moet, waar hij dienstneming in de katholieke jeugdwerken aanvaardt, ver wachten dat zijn leiderstaak in het teken zal mogen staan van zijn Vlaamsgezindheid en hem dus gelegenheid zal bieden om een fier' weerbaar Vlaams volksbewustzijn te bevor deren in die jeugd. Die verwachting heeft niets van een contract. Het moet niet zo zijn dat aanbieding van dienst neming uitgewis seld wordt tegen het recht op Vlaamsgezinde werking. Die verwachting is eenvoudig de natuurhoofdzakelijke eis van zijn overtuiging de simpele vanzelfsprenende veronderstelling vóór de inzet van de daad Wie overtuigd Vlaams is beseft dat het katholicisme de hoogste waarde boven alles en allen uit, naar wezen onafhankelijk van volk of werelddeel bij ons gedragen wordt door de waarden van het eigen volk; zodat de bewuste, fiere beleving daarvan het geloof ten goede moet komen en de veronachtzaming er van de ka tholieke moraal en het katholiek geloof, erf goed onzer vaderen, onvermijdelijk tot 'afta keling zal voeren. Kort uitgedrukt, komt het dus hier op neer waar de katholieke leiding MOET verwachten dat onze jongeren vol edelmoedigheid en en thousiasme bereid staan tot dienst nemen in haar jeugdbewegingen of jeugdwerken aller hande, daar MOET de Vlaamse jongere we derkerig verwachten dat zijn overtuiging en zijn idealisme tot hun recht zullen mogen ko men in zijn taak. Echter zal hij dienen in te zien dat ideahsme dan pas tot zijn recht komt, als het in zijrf actie inderdaad aarde aan de wal brengt. Zodat het in feite wel eens minder op een Vlaams- of Dieisdoénerij aankomt van grote woorden en militant ver toon zo gemakkelijk een puberteitsver schijnsel, dat idealisme vervormt tot een uiting van eigen opstandigheid maar veel meer op de reële daad en de reële offervaar digheid, die welbewust het doel nastreeft met aan te passen middelen. PLAATS DER SYMBOLEN 2) Welke is de plaats der traditionele sym bolen in de jeugdbeweging Ons antwoord is simpelde plaats van het middel, nooit van het doel. Elk symbool heeft .slechts zin zover het helpt tot een doel. Dwaas zou het zijn om, zonder nuance, te zweren bij het symbool. Men kent de uitdrukkingprin- zipenreiter men mag gerust een andere ge lijkwaardige scheppen «symbolenreiter» om de dwaze kramphouding te hekelen van hen die te paard zitten op het symbool als Don Quichotte op zijn Rossinante. Echer wil het ons voorkomen dat in brede kringen van ons volk een tegenovergesteld euvel uit de na weeën van de oorlog bliift voortwoekeren een weinig manmoedige angstpsychose voor het Vlaamse symbool. Men kan moeilijk be weren dat wij het land bewonen waar de Leeuwen dansen. Toch zijn en blijven wij wel degelijk het volk van de klauwende Leeuw: Harde slagen van onverbiddelijke realiteit zoals de treurige koningskwestie heb ben ten minste dit voordeel, dat ze ons in de pijn, weer eens wat volksbewustzijn leveren. Meteen schiet dan ook het bewustzijn van het traditioneel symbool uit zijn angst- of onver- schiliigheidsslaap. De Leeuw komt te voor schijn. Kijk om je heen, op menige borst hangt tegenwoordig het schildje van de zwar te Leeuw op geluw veld, tot spijt van wie 't benijdt. Men kan, zonder ziendebiind te willen zijn. niet beweren dat onze jeugdbewegingen de Leeuw uit hun banier hadden gebannen na de oorlog. Echter blijft het even onomstote lijk Waar dat die Leeuw vaak zeer tam ge temd moest vlotten. En jeugdgroeperingen waren en zijn er nog steeds, die menen de opportuniteit van de Leeuw te moeten in •twijfel trekken, zodat het beter zou zijn^bem te vervangen door andere motieven. Heeft ondervinding wellicht nog niet genoeg ge leerd dat dergelijke methodes en voorzichtig heid op een gebrek aan moed wijzen en on vermijdelijk uitlopen op een kleurloze jeugd? Jeugd heeft het, in onze dagen vooral, brood nodig zich tot één front verbonden te voelen door de eenderheid van een blijvend symbool dat het verleden met het heden verbindt in zijn kamp om de toekomst. Het is het goed recht der jeugdbewegingen voor hun eigen innerlijk leven te zoeken naar de beste ma nier waarop het Vlaams symbool gebruikt wordt. Het is echter simpelweg de plicht van elke jeugdbeweging dit symbool boven zich uit te dragen, wanneer het geldt zich verbon den te getuigen met heel Vlaanderen's jeugd... EEN ANDERE PLICHT 3) Spreken van een eerste plichtdoet veronderstellen dav wij denken aan «een tweede Inderdaad, zo menen we het. Er is een eerste plichtde katholieke. Maar»de tweede, volgens ons gevoel daar innig mee verbon den bij ons volk is de Vlaamse. De Vlaamse Beweging als strijd tot ontvoogding van de Vlaamse volkskracht is, waarachtig, nog niet tot zijn einde gekomen. De grenzen van de oude opvatting moeten trouwens doorbroken worden omdat die Beweging haar zin mist als het sociale het probleem van de werk man en van zijn verhouding tot de andere standen in één organisch geheel en het Nederland.se de inschakeling in de histo- sche werkelijkheid op volks- en cultureel ge bied van de Lage Landen er niet volledig in worden betrokken. Jeugd blijft haar onvervreemdbaar aandeel behoudei in die groei naar. en die kamp om de volwaardige, zelfbewuste ontplooiing. Dat aandeel op zich nemen zonder vare of vrees is, na de katholieke, haar duurste plicht Die twee zijn trouwens in werkelijkheid niet ie scheidenVlaamse volkskracht, ontwik keld tot volwaardig zelf bezit, geeft het ka tholicisme bij ons zijn echtste waarborg en misschien zijn enig duurzame mogelijkheid GLOBALE AFKEURING 4) >Een globale afkeuring en veroordeling van al de enkelingen en al de jongeren-groe peringen. die tot dienst nemen in katholie ke jeugdgroeperingen niet komen Als we mei oven en eerlijke blik om ons Als we met open en eerlijke blik om cns zulk een groot aantal jongeren die in de dienstiangen niet staan, en zulke hoge nood aan leiding in alle jeugdbewegingskringen, dat we inderdaad zonder afkeuring en ver oordeling er niet uitkomen. Wat valt er echter juist af te keuren en te veroordelen In de eerste plaats het onloochenbare feit dat vele jongeren uit genotzucht en mate rialisme, elk dienst nemen eenvoudig van zich afschuiven. Laten ze zich r.iet proberen te zeggen ja maar, wij behoren toch tot een groep Ook hele groepen van trekkerij en danserij en dergelijk meer treft dezelfde aanklachtzij zijn, in hun geheel. ondien stig niet alleen omdat hun enkelingen-le den niet dienen maar omdat ze vaak echte dienst in de weg staan. Echter willen we geenzins betwisten dat in bepaalde omstan digheden zich sommige groepen gevormd heb ben en zich nog kunnen vormen vol hoog gezindheid. die ongetwijfeld bestaansrecht hebben en echte volksdienst in hun geheel moeten heten. Een aantal zullen door om standigheden of omwille van hun aard, niet geschikt zijn voor dienst en nood hebben ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR aan een jongeren-verband dat voor hen een eigen beweging betekent. Trouwens, naast de bestaande groeperin gen, jeugdbewegingen en jeugdwerker» met direct apostolisch doel, zullen er altijd weer groepen groeien, die in het bewust beleven van het Vlaams- en het Dietszijn een zin en een taak vinden. Door die noogstaande, be wuste beleving in groepsverband schakelen ze zich trouwens ook weer in het totaal van volksdienst die jeugd in al haar geledin gen tot één front verbindt DE TELEFOON Er wordt sedert geruime tijd veel geklaagd over de telefoon hier in de stad en het moet gezegd, niet zonder reden. Iedereen weet dat het persóneel van de centrale in slechte condities moet werken en, dat nu en dan moeilijkheden te wijten aan overbelasting zich voordoen, verstaat alleman maar toch vragen de telefoongebruikers dat de goede wil van het personeel 100 zou betoond worden om die moeilijkheden en bronnen van betwistingen te vermijden. De belangen van de Regie van T.T. en die van het personeel zelf zullen mits die goede wil en die ^inschikkelijkheid best gediend zijn in afwachting van de moderniserings- werken die nu in het uitvoeringsstadium ge komen zijn: Volgende inlichtingen geput uit het R.T.T. blad van Juli-Augustus 11. zullen aan de bevolking voorzeker belang inboezemen. De aanhoudende toename van het aantal abonnementen in de gebieden van de provin cie Oost-Vlaanderen, die tot dusver door een voudige lokale-batterij-telefonie bediend wor den, vergt versnelde vervanging van de hui dige handbediende uitbating, voornamelijk in netten waar meer dan 1.000 abonnenten moer ten bediend worden op schakelaars die niet aangepast zijn voor een dergelijk verkeer. Onder dit oogpunt is het geval van het te lefconnet Ninove zeer kenmerkend: De tele fooncentrale Ninove vormt het kernschakel- punt van eèn gebied, dat zich uitstrekt over het Zuiden der provincie Oost-Vlaanderen en het Zuid-Westen van Brabant en dat - bui ten Ninove - nog de telefooncentralen Ge- raardsbergen. Galmaarden, Oetingen en de binnenkort in dienst te stellen nieuwe cen- tralen te Steenhuize Wijnhuize en Bever om vat. Dit gebied vormt de telefoonzone Ninove welke een bevoikirtg van ruim 90.000 inwo ners bedient. De telefooncentrale Ninove moet benevens haar lokale inrichtingen ter bediening van de 40.000 inwoners van de stad en der om liggende gemeenten ook in de toekomst al de schakelingen opnemen, om de oproepen van de overige centralen van het gebied Ninove naar alle bestemmingen af te wikkelen. De Regie T.T. is dus verplicht de telefooncen trale Ninove als zonecentrum uit te rusten voor de inter-automatische telefonie en daar toe in de allereerste plaats een belangrijk nieuw gebouw te Ninove op te richten. Het constructie-programma biedt in grote lijnen dezelfde kenmerken als voor de ge bouwen van Aalst en Ronse. Het noodzakelijk terrein wordt bekomen door hei aankopen van vier woonhuizen ge legen aan beide zijden van de huidige tele fooncentrale, zodat een homogeen gebouw, zonder terplaatsingen van het ondergronds kabelnet in goede voorwaarden kan ontwor pen worden. Het gebouw zal twee verdiepingen omvat ten. Een publiek kantoor voor Telegraaf en Telefoon zal in het gebouw, gunstig gelegen op de Grote Markt, opgericht worden. Het hoofdgebouw is opgevat volgens de klassiek geworden constructie der zonecentra van middelmatig belang op het gelijkvloers de diensten welke in betrekking komen met het publiek openbaar kantoor, rekendienst; op de eerste verdieping verdelerzaal en hand bediende intercentrale, op de tweede verdie ping de automatische apparaturen en het ge specialiseerd werkliedenperscneel der tele fooncentrale. In een bijgebouw links in lichte en lage bebouwing worden de werklieden en agenten van de buitendiensten der lijnen, en de on- derhoudselectriekers gehuisvest, alsmede de huisbewaarder, die tevens in geval van sto ringen buiten de diensturen optreedt als be voegd automatieker. De voorgevel van het ontworpen gebouw verzekert een aangepaste aansluiting op de omgevingde gevelsteen zal van een zacht rode kleur zijn en het ondervak zal met «pe kt granit bekleed worden. Een moderne in richting van luchtconditionnering. ten behoe ve van de dienstlokalen waar technische ap paraturen opgesteld worden, zal voorzien wor den. DOOR DE PERISCOOP Ik ben geen advocaat en ben niet betaald om tussen andermans ruzie tussen te komen. Er zijn mensen die zonder advocaat te zijn. hun handen wassen in andermans ruzie en er zodanig plezier in hebl^en dat ze twee ste nen zouden doen vechten. Al zeg ik het zelf ik ben zo niet. En als ik nu vertel wat ik vertellen ga dan is het niet om twee stenen te doen vechten maar om er een conclusie uit te halen die voor de hand ligt. Er bestaat een franstalig tijdschrift, dat al lerhande bijdragen ten beste geeft over de ac tuele vraagstukken aangaande nationale en internationale politiek. Het blad heeft goede naam omwille van zijn objectiviteit, onafhan kelijkheid en onpartijdigheid. Het noemt een hond, een hondeen kat, een katen ver slijt Churchill en Staline allebei voor wat ze waard zijn van ons Belgisch standpunt uit ge zien. In het laatst verschenen nummer van Euro pe Amerique staat er een zeer belangrijke bijdrage te lezen. Het is niet om er reclame voor te maken dat ik het zeg, want ik ben er ook niet voor betaald. Het gaat over de weer stand of liever over les Gangsters de la Resistance die moeten uitgezift en uitge- wand worden van tussen de echte gelijk het kaf van tussen het koren. De steller van hel artikel tekent met zijn naam te vollen uit en publiceert hun portret ten met buiken vol decoraties gelijk zij ver schijnen op vaderlandslievende plechtighe den van waar zij hun bevelen geven aan de openbare opinie en het Gouvernement. De zaak zou ons koud laten. De Dender - klok heeft ten gepasten tijde - als niemand dierf - gezift en gewand en geklopt. En in een of ander vergeten lade van de redactie kamer liggen er documenten - brieven - waar-, in sommige mensen werkelijk hun biecht spreken. Maar in het artikel dat wij hier bedoel#» brengt Europe-Amerique ook de weerstand van het Ninoofse te berde en er stak een fac-simile in van de plakbrief hangen door Cooreman. Brodele tegen Dara. Al de namen staar te lezen en de tekst ook Het documnt moet bewijzen hoe les vrais héros de la resistance reageren op de pro fiteurs politiek van de gangsters. In feite gaat het om een echt rekwisitoriutn tegen het O.M.B.R. Ik wil geen partij kiezen tussen O.M.B.R. en O.F. Maar van de weer standshistorie van het Ninoofse welen wij alles en nog een beetje. De reeks bandietenstreken die steller van het artikel aanhaalt met naam van plaats en slachtoffer en datum is indrukwekkend. Langs het artikel om gezien blijft er van het O.M.B.R. niet veel over. Hoeveel lezers kennen de ware en de valse helden die hier met verschillige bedoelingen op het podium gezet worden. Maar wij die het malheur hebben van Ni- novieters te zijn zetten een bedenkelijk ge zicht als wij de helden van het O. F. zien uitspelen tegen die van het O.M.B.R. v Mensen wat is het moeilijk volledig objec tief te zijn... en spijts alle goede wil blijft er altijd een marge tussen de werkelijkheid gelijk ze bezien is uit een bepaalde hoek en de werkelijke werkelijkheid gelijk ze werke lijk bestaan heeft. En het besluit dat opvalt De Minister van Justitie is voor velen on der ons geen onbekende. Kan er niemand zijn aandacht op vestigen dat hij voor hij be lang echt aan de ukazes van een Ros en an dere helden, best zou doen met heel de his torie van weerstanders en politieke gevange nen terug op het getouw te zetten, al de dos siers te laten nazien door echte magistraten terwijl andere echte magistraten het probleem der repressie zouden nazien om dan eens voorgoed een einde te maken aan al de gang stermethodes die in voege gekomen zijn met de bevrijding. 'jijl ui tge- Evens ar op DE GROOTSTE KEUS IN De Regie T.T. verhoopt deze belangrijke bouwwerken die zullen toelaten in de toe komst de aansluiting van nieuwe abonnenten in dit gebied te verzekeren, in de loop van het jaar 1951 te kunnen aanvangen. IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel Np 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter J KWALITEIT GEWAARBORGD. lil «r\/\ \Mn AVM,,.. T A..

Denderklok | 1950 | | pagina 1