Wat gedaan met de Taalgrens? A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS H(US TAN" 3SIÊ.&I 52, Dpndepkaai, Tel. 172 ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Vier en twTntïgsïe Jaargang. Prijs per nummer 1,25 fr. - 2on3ag 22 öcfoBer 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. De gedachte wetenschappelijke vast- legging der taalgrens bestaat reeds ge ruime tijd en hebben we na de oorlog weten opbloeien in onze cultuurmiddens en Vlaamse verenigingen. Die gedachte inspireert zich aan het voorbeeld van Zwitserland, waar een zekere Zimmerli in steden en dorpen de dagelijkse ge bruikte taal naging op straat, op speel plaatsen, in de huizen en in de kerken. Hier in Vlaanderen kwam ze danig op de voorgrond door de hoge nood aan VERWEER tegen de abnormaal slechte toestanden en deze constatie moet ons reeds aansporen tot voorzichtigheid. Vlaanderen heeft sedert de bevrijding drie grote mokerslagen gekregen, de RE PRESSIE, de TAALTELLING en het KONINGSVRAAGSTUK. Ieder van die slagen afzonderlijk was hard genoeg om in Vlaanderen een zelfde reactie te ver- Wekken, die het bewustzijln van, een groot gevaar op een egel heeft zich aan stonds samenballen en de'stekels naar alle kanten richten. In elk der drie slagen kwam expliciet een grondeloze vlaminghaterij tot uiting en het was niet te verwonderen dat men dan op elk gebied aan beschutting tegen over het Zuidenwat voor het taal vraagstuk deed denken aan het trekken van een preciese lijn tussen ons en het broeinest van het onheil tot daar uw taal, tot daar uw kuituur en achter die lijn voelen wij ons veilig Nu we echter weten en willen dat de periode van het klappen krijgen achter de rug is, moeten wij ons afvragen of het gewettigd is enkel en alleen een egel- politiek te voeren. Als we al de elemen ten van gelijkheid en verschil tussen ons en de Walen nagaan, durven we dan wel staande houden, dat hetgene wat goed was voor Zwitserland hier geen nadeel zou betekenen voor een der twee volks gemeenschappen. We weten het wel, het zou vooral een GEMAKKELIJKE oplossing zijn die ons voor immer zou verlossen van de mise rie der tienjaarlijkse talentelling met al het gekuip, de verdoken propaganda, de vervalsingen en het opzwepen der haat gevoelens die er aan verbonden zijn. Het zou vooral een stabiele toestand schep pen voor de gemeenten waarvan de ad ministratie en de scholen om de tien jaar bedreigd worden met een verande ring van regime. Maar het is niet goed te praten dat men een gemakkelijke oplossing verkiest wanneer men be merkt dat er nadeel, onjuistheid of on rechtvaardigheid, aan verbonden is. Is het o.a. in een periode dat men alles doet om scherpe tegenstellingen te ni velleren, in een unitaire staat waar in de meeste politieke kringen het woord federalisme nog geen toegang heeft en de stemmen voor de decentralisatie am per de gehoorsdrempel overschrijden, wél zo heilzaam al was het ook enkel op taalgebied en al wat daaraan verbon den is, een even vaste en onbeweeglijke lijn te trekken zoals deze bestaat tussen twee voor elkaar wildvreemde landen Is dat wel voor dit ogenblik het juiste gebaar Gesteld zijnde, dat nen het doet en dat men die lijn als definitief beschouwt wat waarborgt ons dat ze binnen twintig dertig jaar geen loutere fictie geworden is die op geen enkel punt meer met de werkelijkheid overeenkomt. Gesteld verder, dat men die lijn op dit ogenblik topograpisch vaststelt, is het dan niet onzinnig dat Vlamingen eeu wig en altijddurend haar huidig uitzicht zou overschrijden, lijn die toch gegroeid is uit een langdurige ellende verwaarlo zing van de Vlaamse taal en andere be langen en dat binnen afzienbare tijd er heel anders zou kunnen uitzien door het krachtdadig voeren van een nieuwe en eerlijke politiek Gelet op de grote de- mograpische verschillen in de beide landsdelen, waar gaan we heen na twin tig, dertig jaar Sedert meer dan drie kwart eeuw hebben we op dat gebied een overstelpend evenwicht. Voor ons ligt een recente statistiek, waarin we meerekenen dat de huisgezinnen met vier kinderen dubbel in getal zijn in Vlaamse gewesten en niets laat toe te onderstellen dat hetgene we tot nog toe als een rijke gave Gods beschouwen, binnen afzienbare tijd smadelijk lapinis- me zullen noemen. Wat moet het wor den als al die kinderen gezinnen gaan stichten Gaan we onderschrijven dat onze jonge krachten steeds met honderd duizenden het bloed-arme Wallonië in leven zullen huden We weten goed dat die kinderrijkdom ons tot nog toe geen overwicht gebracht heeft, maar we vinden het verkeerd dat vele geleerden en politiekers de tijd ver slijten met het opsporen van die ontel bare misbruiken en het vullen van hon derden bladzijden met de nauwkeurige opsomming daarvan, om daarna moede loos de schouders op te halen en naar een grof middel te grijpen om er een punt achter te stellen voor er grotere verliezen te betreuren valken. Het enige doel van al die opsporingeh moet hierin bestaan, dat ze zich een beeld willen geven van de resultaten van een ver keerde politiek, waaraan zij zelf schuld hebben en het enig gevolg nroet zijn te grijpen naar een verandering in de wetgeving en samen te zoeken naar een nieuwe basis van vertrek. Er zijn man nen die bewezen hebben dat het kan. We menen ten andere dat de tijd gun stig is. De naoorlogse ellende geraakt stilaan van de baan. De koningskwestie heeft de Vlamingen een schok gegeven, zodat de elite heden op gebied van Vlaamse strijd een nooit geziene activi teit ontplooit en het gewone volk. dat tot nog toe slechts aan het winnen van de dagelijkse boterhammen dacht ook voor andere idealen vatbaar werd ge maakt. De regering van haar kant weet dat ze zich slechts kan handhaven door iets goed te maken bij de Vlamingen. Haar samenstelling staat borg voor die goede gevoelens. In haar programma ko men punten voor ter verdediging van het Vlaamse recht die nog nooit in een vorig programma geformuleerd wer den. We mogen deze goede omstandigheden niet laten voorbijgaan. We moeten er ons anderzijds wel voor hoeden dat we door een ondoordacht doorhollen ons zouden schuldig maken aan een onrecht vaardigheid. BENELUX Om in de ernstige bezwaren welke aan het bilateralisme van het ruilverkeer verbonden zijn te verhelpen, werd in de ze laatste jaren uitgezien naar de oprich ting van een tol-unies Deze is een over eenkomst tussen twee of meer landen om samen dezelfde toltarieven op de koopwaren van een derde-Staat toe te passen en om de tolrechten in hun we derzijdse handelsbetrekkingen af te schaffen of te verlagen. Dit doet het middel aan de hand om de vrijhandel terug in het leven te roepen en te doen gedijen. De tol-unie kan ook de voorbode zijn van een economische unie die nagenoeg van weerskanten gelijke levensstan daarden en een gelijklopende economi sche politiek onderstelt. Sinds 1921 zijn wij met het Groot Hertogdom Luxemburg in een economi sche unie getreden en op 5 September 1944 sloot de B-L-E-U (Belgisch-Luxem burgse Economische Unie) met Neder land een tolverbond dat gewoonlijk door de naam Benelux wordt aangeduid. Deze tol-unie die eerst op 1 Januari 1948 van kracht werd berust op de vol gende beginselentoepassing door de drie landen (België, Nederland en Lu xemburg) van een zelfde toltarief op de koopwaren die uit een derde Staat wor- - den ingevoerd geleidelijke afschaffing van al de hinderpalen die het ruilver keer tussen de drie betrokken landen tot nog toe belemmerden, (tolrechten, con- tingenteringen enz.) Om te voorkomen dat de Belgische landbouw door de Ne derlandse in het gedrang zou komen, werd een protocol ondertekend waarbij het vrijhandelsbeginsel in de schoot van Benelux eerst tot zijn volle recht zal ko men dan wanneer de prijzen boven een zeker minimum komen te liggen. Op dit ogenblik zijn de tolrechten vol ledig afgeschaft en is 90 van het ruil verkeer tussen de drie partners vrijge maakt. Uit volgende tabel blijkt dat onze han del met Nederland een gunstig verloop heeft gehad Nederlands-Belgische Handel EERSTE HALFJAAR (in millioenen frank) Invoer Uitvoer Verschil 1948 3110 5780 ,2670 1949 3150 5730 2,580 1950 4290 9200 4,910 De regeling van het regime der over- drachttaxe - omzetbelasting zou de wer king van de thans bestaande tol-unie nog kunnen verbeteren. Het is immers niet billijk de hollandse produkten. die aan geen taxe van 4.50 th. zijn onderwor pen zonder formaliteiten te laten invoe ren. dan wanneer onze voortbrengers verplicht zijn deze taxe aan hun klien- ten aan te rekenen. In dit verband wordt er ook gespro ken van de unificatie der accijnsrechten, ofschoon naar het oordeel van gezagheb bende personen deze unificatie volstrekt niet noodzakelijk is. Moest zij. ondanks alles, toch bewerk stelligd worden, dan moet een oplossing gevonden worden voor de billijke ver deling van de opbrengst der accijnzen, want de levensstandaard in België is thans nog merkelijk hoger dan deze in Nederland. Wat de economische unie betreft, deze eist, zoals reeds gezegd, een gelijklopen de economische politiek. De partners zijn daar trouwens van bewust, vermits in Juni 1948 in de ministeriële verga'de- ring op het Chateau d'Ardenne een akkoord werd bereikt omtrent de nood zakelijkheid van de terugkeer tot een stelsel van vrije consumptie, de progres sieve inkrimping der subsidies aan de productie en aan de consumptie, het budgetair evenwicht, enz... Welnu, al deze voorwaarden zijn, voor al wat Nederland betreft, nog niet ver wezenlijkt. Het waar dan ook gewaagd reeds op dit ogenblik een volledige economische unie te willen oprichten De besprekingen die op 21 en 22 dezer te Luxemburg ge houden worden zullen ons daaromtrent nader inlichten. K< >IjE1VH A IV r> KI ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ook enige die door de politie in verze kerde bewaring genomen waren om ze te beschermen tegen de volkswoede. Dat regiem hebben wij hier in de blij de uren na de bevrijding ook gekend. Vijf jaar na dat België voor dat regiem bedankt heeft zijn er nog altijd ménsen die lijden onder de gevolgen ervan. En nog veel liever zien wij communis tische plakbrieven uithangen tegen het goevernement dan dat er absoluut geen hangen. Weg met de 98 DOOR DE PERISCOOP In Oost-Berlijn is het verleden Zondag verkiezingsdag geweest. Oost-Berlijn is het deel der oude Duitse hoofdstad dat onder de controle en het beheer der Rus sen staat, Meer dan 98 van de kiezers hebben voor de Communisten gestemd. Een grondregel van de oude gezonde wijsbegeerte luidt Wie teveel be wijst - bewijst niets De verkiezingen onder dictatuur stelsel zijn daar een illustratie van. Hitler in zijn tijd kende ook al de truk om 98 van. de kiezers voor hem te doen stem men en zijn regiem was op verre na nie,t zo brutaal als het tegenwoordige. Keizer Karei in zijn tijd ging op be zoek bij de boeren van Ooien, 't Was een heel affaire in het dorp en alles moest tot in de puntjes geregeld. Zo werd er beslist dat Keizer Karei de erewijn zou drinken onder de vorm van een grote pint bier en dat de knecht van de bur gemeester het glas zou aanbieden. Maar de burgemeester zijn knecht stond er on der opzicht kleding zo armzalig voor dat zijn hemd door het achterste van zijn beste* broek kwam kijken. De Bur gemeester beloofde hem voor de grote omstandigheid een nieuwe broek, - «Bur gemeester zei de knecht, en mag ik kie zen - Gij moogt kiezen zei de Bur gemeester Een paar dagen voor de gro te dag bracht de kleermaker de broek tehuis. Burgemeester zei de knecht, gij hadt gezegd dat ik mocht kiezen Gij moogt kiezen zei de burgemeester pakken of niet pakken Dat historieke is oud en algemeen gekend. Maar het wordt nieuw op onze tijd In Oost-Berlijn hadden ze nog zoveel keus niet als de knecht. Er was maar één lijst gelijk er maar één broek was. Ais er bij ons maar één lijst is moet er niet gekozen worden. In Oost-Berlijn moest er gekozen worden. Maar niet/ge lijk die knecht - pakken of niet pal :t Was van te pakken of... Iedereen krijgt er zijn kiesbril reed afgestemd. Jr-—1- Ge moet er niet in het $dl&kotje gaan want dat is verdacht oliieyer dan zijt gij verdacht. f Ge neemt uw kiestrtfef aan ëifduwt hem maar zonder ve^inken in de bus. En ge moet gaan kiezen of gij zijt weer eens verdacht van reactionnair te zijn. Na de bevrijding hebben wij hier ook een beetje communistisch regiem gehad. Toen draaiden ze er de mensen hier ook in onder verdenking van verdacht te zijn En wie er in zat geraakte er voor maan den voorarrest niet uit. 't Is bij die lui een verschrikkelijk iets verdacht te zijn. Ook heeft in Oost-Berlijn al wat benen en zelfs al wat geen benen had en in verminkten wagentjes reed, geweest kie zen. Meer dan 98 Dat is volksdemocratie in tegenstel ling met de kapitalistische dictatuur in de lage landen aan de Noordzee. Hier hangen op de muren plakbrieven van de communistische partij met weg met de twee jaren dienstweg met de achttien maanden dienst, enz... Moest er iemand in Oost-Berlijn of in héél Oost-Duitsland het in zijn bol krij gen plakbrieven uit te hangen tegen het goevernement hij zou er rap bij hangen. Het kan geen kwaad dat er in het pa radijs der volksdemocratie iemand zal aan denken oppositie te voeren. Meer dan 98 hebben ja gestemd en het 1 en een breuk dat niet heeft gestemd dat waren kiezers die op sterven lagen of al een paar uren dood waren en wellicht DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »v!oeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. I

Denderklok | 1950 | | pagina 1