Een heerlijk Drieluik Redevoering van de Hr. Hirmel Minister van Openbaar Onderwijs A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS HUIS fi» 1 52, Denderkaai, Tel, 172 KOLENHANDEL Vier en twintigste Jaargang. Zondag 29 October 1950 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGfZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepooitstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109X ZALIGE HOOGDAG KRISTUS KONING Zondag 29 Oktober laatste Zondag van de Oktobermaand, is toegewijd aan Kristus- Koning, aan het Koningschap van Kristus over de wereld. Op die dag zullen de leden van de Strijdende Kerk, soldaten van Kris tus, het onbetwiste Koningschap van Kristus gedenken en vieren In een tijd als deze, stemt cns dit tot naden ken. Er wordt thans gegoocheld en gespeeld met koningen en vorsten. We zouden een ganse reeks kunnen opsommen Italië, Spanje, Roe menië, België enz. Maar lang reeds voor men aan deze tronen tornde heeft men ge tracht, door alle tijden heen, Kristus te ont tronen. Maar wat men tegen ^'ereldse vorsten heeft klaar gespeeld, vermocht men nooit te gen het Koningschap van Kristus. Men zou ziende blind zijn. wanneer men dit moest lochenen. Indertiaad liet Koningschap van Kristus, dat hem symbolisch en spottender wijze door de Joden werd opgedrongen in zijn aardse leven, is over de eeuwen en de tijden steeds onbetwistbaar geweest «en is dat nog. Want de heerlijke Kristusfiguur is een Koningsfiguur. Door het voorbeeld van zijn leven Hij is voorgegaan. Door zijn strijd vaardigheid tegen het onrecht en de ver drukking. Zijn ganse leven draagt er de stem pel van. Door zijn alles offerende Liefde voor de mensen, tot de dood toe. We zijn gelukkig zoals de dichter Pater Reypens, in bewondering voor het paneel De Ridders Christi van Van Evck te mogen zeggen Gezworen de eed voor lief en voor leed de Kristus is Koning Zijn ridders zijn wij ALLERHEILIGEN Verheugen wij ons in de Heer. de feest dag vierende van al de Heiligen in de Hemel» Richten wij onze ogen tot die plaats der uitverkorenen, waar er zovelen onzer gelief den bidden opdat ons ook daar zou voorbe houder, zijn het eeuwig verblijven en het eeuwig zieleleven in gelukkig samenzijn met hen die hier op aarde met ons en voor ons hebben geleden en gestreden. Ir. ae Hemel alleen is 't waar geluk en tot niets zal het dienen, noch geld, noch goed. om tot de Hemel te komen, de plaats der ge rechtigheid en der liefde, de beloning van hen die hier waarlijk kristelijk hebben ge leefd. Doch vergeten wij ook niet ALLERZIELEN Heer. geef hen de eeuwige rust Zovele dierbaren gingen heen naar het eauwig leven. Met gepijnigd gemoed stonden wij aan hun sterlbed en met betraande ogen zegden wij hun het v arwei doch in de blijde- hoop van 't wederzien. Blijft het altijd een dierbare plicht voor onze doden te bidden, geen gepaster dag is er toch dan Allerzielen Gedenkt dan vurig die lijdende zielen die wachten op onze gebeden en onze goede wer ken om van de smartelijke pijnen van 't va gevuur verlost te worden. Gedenkt diegenen die U dierbaar waren, maar denkt ook aan hen die gans verlaten kermen en zuchten om ontferming en mis schien met kieine hulp het eeuwig rijk van de vrede zullen binnentreden. Allei heiligen-Allerzielen Troostende da gen voor de levenden. Dagen van vertroosting en zalving. Heer. wij smeken U. geeft de eeuwige-rust. uitgesproken in de vergadering van de Ka mer der Volksvertegenwoordigers, op Don derdag 19 October II. Gezien de belangrijkheid van deze uiteen zetting, nemen we in ons blad de tekst op zoals hij verschenen is m het Beknopt Ver slag» van de Kamer der Volksvertegenwoor digers. Ingevolge plaatsgebrek geven we U de spreekbeurt in twee delen, waarvan het twee de deel toekomende week zal verschijnen. De Voorzitter Wij hervatten de behande ling van het wetsontwerp houdende de be groting van het ministerie van openbaar on derwijs voor het dienstjaar 1950. De heer Harmei, minister van openbaar on derwijs un 't Frans) Het budget van 1950 werd opgemaakt onder do verantwoordelijk heid van mijn achtbare voorgangen. Het heeft thans grotendeels zijn actualiteit verloren, vermits de voorlopige kredieten goedgekeurd zijn Anderzijds is het budget 1951 nog niet inge diend. Dienvolgens zou dit debat, dat twee budgetten, deze van 1950-1951 bespreekt van zijn belangrijkheid verliezen, indien de ver antwoordelijkheid over het nationaal onder wijs, die thans toevertrouwd is aan een lid der christelijke-sociale meerderheid, in gans verscheidene kringen niet veel hoop en veel vrees had doen ontstaan. Door nu dit inleidend betoog te houden, beweer ik niet al de bezorgdheden en wenken te gemoet te komen, maar ik zal, ten minste klaar en duidelijk, de zienswijze der regering kenbaar maken ten overstaan der moeilijke en zeer actuele problemen inzake onderwijs. De uiteenzetting der bijzondere aspecten, zai ik behandelen in mijn antwoorden op de re plieken die mijn uiteenzetting zal uitlokken. Ik weet. dat ik in de loop van dit debat, voor het parlement op een aantal bepaalde vragen zal moeten antwoorden openen wij een voldoende aantal officiële scholen, geven wij genoeg toelagen aan het vrij onderwijs Dit is een zienswijze van het schoolvraagstuk en ik zal beslist deze vragen niet onbeant woord laten, doch u zult mij toelaten deze eerst te vermelden in de samenvatting der vraagstukken van het openbaar onderwijs, zoals de regering dezelve opvat- Laten wij een idee vooropzetten die aan de grondslag ligt van 0113e overeenkomsten éénzelfde streven inag en moet al de leden van het parlement bezielen: de opvoeding van al de kinderen van ons volk tot een hoger peil op te voeren. In de memorie van toelichting der rege ringsverklaring van de voorgaande regerings ploeg hebben wij het belang doen uitschijnen van de vrijstelling der arbeidskrachten ten bate van de jeugd Wij beweerden dat, indien het mogelijk ware de arbeidsduur in te kor ten. dit ten goede moest komen aan de jeugd van d? Natie Ons streven beoogde en beoogt thans neg de eerstdaagse verwezenlijking \an wat men he-ft genoemd «de volkshumanitei- ten t.t.z. de uitbreiding tot de gehele jeugd van een cultuur, die een maximale ontwik keling. zowel van de intellectuele aanleg als van hot prestatievermogen bevordert. Wij wensen dat het denken in een richting wor de gestuurd, die zich reeds duidelijk afte kent de idee van de opgang van het volk tot de hogere loopbanen. De uitbreiding van het aantr! inge.-chreven studenten in onze uni versiteiten groepeert een groeiend aantal ion- ge lieden ui; de meest verscheidene sociale kringen en laat hun aldus toe in één genera tie de mooiste titels te verwerven, die voor her. do Weg vrijmaken naar kennis en weten schap. Al wie de vereiste geschiktheid bezit moet kunnen studeren. Dat s een moreel belang. Het is ook een nationaal belang. Het opdrijven van een hogere volksopvoe ding dat een moreel aspect uitmaakt van het onderwijsvraagstuk past overigens uitstekend in het kader van de economische behoeften der Natie Hier ook bezielt ons éénzelfde wil d.:t it dere mens een maximale beroepsbe kwaamheid verw.rve, dit zowel tijdens de leertijd in de sector van de industriële pro ductie als bij de veelvuldige taker, die bij verdeling van het verbruik gemoeid zijn. Men heeft heel goed deze noodzakelijkheid begrepen in de opleiding van de mannelijke ieugd. verbonden aan de industriële voort brengt doch er blijft een lange weg af te leggen in de sector van de verdeling der voortgebrachte goederen en het onderricht van d<> wetten die de moderne handelstech- niek stelt. Ten slotte, kunnen wij ons nooit genoeg beijveren om de huishoudkundige op voeding van de verbruikers te brengen op het peil van de ontwikkeling dat de opvoeding in de industriële techniek bereikt heeft. Ik spreek hier over de opvoeding van de meisjes. Hoe zullen zij goede huisvrouwen worden W ij z.ijn al te gemakkelijk geneigd over het hoofd, te zien dat de rijkdom van een volk, net /.oals de rijkdom van een familie opge bouwd wordt, uit het verschil dat bestaat tus sen de voortgebrachte rijkdommen en de ver- bruiksuitgaven. Dit verschil tot stand te bren gen is het werk der vrouwen. Het wordt ge noemd de huishoudelijke economie zii is een bron zowel van huishoudelijk geluk als van sociale voorspoed. I11 het onderwijs van de vrouwelijke jeugd willen wij de omwikkeling betrachten van die- \LLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR pe bekwaamheden die aan de grondslag liggen van de specifieke zending van de vrouw. Ik heb niet het gevoelen tot nog toe nieuwe of zelfs oorspronkelijke dingen te hebben ge zegd, wel echter dingen waarover wij, naar ik vermoed, het met elkander eens zijn. De ontdekkingen op het gebied der exacte wetenschappen hebben, sinds de vijftig laat ste jaren aan deze tak van de wetenschap een gans bijzondere waarde verleend. Nie mand z.al betwisten dat de positieve weten schappen. door haar ontwikkeling, haar veel zijdigheid en haar toepassing op alle gebieden een tienvoudige vermeerdering in aanzien hebben verworven in het maatschappelijk le ven. liet gaat er zeker niet om het belang te onderschatten van een in onze landen sinds lang gevestigde traditie ten opzichte van de humanitaire opleiding. Meer dan ooit hebben wij behoefte aan universitair opge leide kiachten, aan mensen die synthetisch denken, over een uitgebreide wetenschappe lijke kennis beschikken en zich aangetrok ken gevoelen tot liet universalisme. Zulke mensen moeten aan'de leiding blijven van het maatschappelijk en econonmch leven; tevens moeten zij het gebied de^HmenschappeJijke onderzoekingen beheersen. Wij durve, dus niet dc humanisten te stellen tegenover de techniekers, doch de humanisten van heden dienc-n beter onderlegd te' zijn inzake posi tieve wetenschappen en anderzijds moet aan de supergekvvalificeerde technici een zo ste vig mogelijke humanitaire grondslag worden gegeven. De drievoudige strekking die ik daar even aanhaalde Een veralgemeende lagere opleiding Bevoegdheid van iedereen inzake kwaliteit van de arbeid Bescherming van het humanitaire ideaal doch beter doorgedreven opleiding tot de moderne techniek, maakt een voortdurende aanpassing en verbetering van het school systeem. noodzakelijk en onontbeerlijk. Het onderwijs bereikt een steeds stijgend aantal jongere landgenoten de kwaliteit en de ver.-c heidenheid der studies werden opge legd volgens de omstandigheden wij staan dus volop in een tijdperk van schooluitbrei- ding, gepaard gaande met een periode van sociale ontvoogdingkeerpunt van het eco- Ancmisch leven, een tijdstip ook van onge hoorde uitvindingen ziedaar, in grote lijnen de redenen die een zeer dynamische politiek vereisen inzake onderwijswij werden er tce gebracht meer durf aan de dag te leggen en ook meer edelmoedigheid bij het tot stand brengen van een stevig ingericht schoolsys teem. Op het gebied van de onmiddellijke verwe zenlijk ingen, is de regering geenszins van zin- deze natuurlijke en r jodzakelijke op gang te stuiten: elk goed onderwijs verdient aanmoediging. We hebben met goede wil de modus vivendi van 1948 voor het technisch onderwijs in toepassing gebracht; bij het openen van het nieuwe schooljaar, hebben wij een tiental nieuwe afdelingen, voorzien bij het huidig budget, ingericht zowel in de sec tor van het officieel middelbaar onderwijs, als in het officieel technisch onderwijs. Het is ir. diezelfde geest dat de regering een for mule van daadwerkelijke steun zoekt aan het vrij middelbaar onderwijs, in diezelfde geest ook dat dit jaar 700 millioen zullen besteed worden aan de bouw van scholen en dat, sinds dne maanden, de bouw is begonnen van al de se: j m. die nodig blijken voor een doeltref fend officieel onderwijs. De regering vraagt de Kamer van Volks vertegenwoordigers de onderwijsproblemen te willen beschouwen niet durf ën edelmoe digheid Maar de goede wil alleen is niet vol doende, er dient een akkccrd tot stand ge bracht van Ir. t streven in deze drie domeinen; 1) dat var. de leerprogramma's dat van de keuze der onderwijsinstellingen 3) dat van de aanwerving van geschoold onderwijzend personeel. Welke programma's0 Welke onderwijsin stellingen Welke leerkrachten Ik meen dat de Kamer zich thans niet kan bezighouden met de kwestie van de leerpro gramma s en van de verschillende onderwijs- cyclussen. Ik zal later de gelegenheid hebben de commissie van onderwijs te onderhouden over deze aangelegenheid bij de bespreking van het budget 1951. Ik wil alleen signaleren dat sinds vijf en twintig jaar het probleem van het onderwijs der kinderen van 12 tot 15 jaar slechts gedeel telijke oplossingen kende. Deze leeftijd groepeert inzake onderwijs. eiiehiilende richtingen; lager onderwijs, 4e giaad m.ddelbaar onderwijs technisch on derwijs humaniorastudies (3 soorten; prae- technische, praelandbouwkundige en praefami- liale afdelingen. Om het schoolprobleem op een gezonde (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP In 1830 hebben onze voorouders revolutie gemaakt. Op de schoolbanken hebben ze ons geleerd waarom er revolutie kwam. Het spreekt van zelf dat onze voorouders niet eerst in congres zijn bijeen gekomen om de grieventrommel te vullen. Ze waren miste vreden. En iedereen had zijn reden om mis tevreden te zijn. De boer sakkerde omwille van de belasting op het malen en het slach ten en het. smokkelen dagtekent van die tijd. De Waal vloekte omdat hij geen betrekking kon krijgen in Staatsdienst, buiten Wallonië, indien hij geen Nederlands kende. De gazet schrijvers waren niet te spreken over de censuur. De Rooms-katholieke geestelijkheid kon geen vrede nernen met het -Staatsmono- poiium inzake onderwijs en kon niet dulden dat de protestantse koning zich kwam men gen in het onderwijs dat verstrekt werd in de seminaries en aan d# Unversiteit enz... Iedereen was mistevreden en uit die mis tevredenheid ontkiijmóe de omwenteling en ontstond de nieuwe Staat die zichzelf een grondwet schonk waarvan de leidende ge dachte was al de misbruiken te weren die hat Hollandse regime hadden gekenmerkt. De congreskolos is het gedenkteken gewijd aan die gedachte. Na de oorlog van 1914-1918 hebben ze in haar voetstuk het graf gemaakt van de onbe kende soldaat. Sindsdien gaat aller aandacht naar dit graf en wordt, het monument met het ideaal dat het verkondigd, niet meer bekeken. De tijd blijft niet stilstaan en het is wel meer gebeurd dat hier of daar iets verouderd bleek in de grondwet De grondwet zelf had voorzien hoe een herziening gebeuren moest. Er is meer dan een herziening geweest. Se dert de congreskolorn niet meer bekeken wordt zijn de herzieningen niet meer nöfiig. Om een herziening mogelijk te maken moeten de twee derden van de volksvertegenwoordi gers en senatoren accoord zijn. JË&Lgff&ter- prelatieve wet» waarbij één ^tóS^fneerder- heid voldoende is, blijkt veel Jffemakkelijker te zijn. De «Union Sacééèy van jdie Beigen trouw aan l'Union fait la Fort® iJjfuatde tot ü^4842. Twaalf jaar lang wachteiifom ruzie te matcéte schijnt voor de Belgen wë\ een tour de for ce» te zijn. Er zijn nog periodes geweest van Union Sacrée maar hei, was nood ge dwongen en 't was veeleer een «sacrée en net heeft nooit meer twaalf jaar geduurd. De eerste ruzie in het huishouden* is ge komen in 1842 door de liberals schoolwet. Toer. werd België in de flank gewond en de wonde is nooit genezen. Ze bloedt en ettert nu nog altijd. Alle pogingen om de wonde te helen zijn tot neg toe mislukt en het ziet er niet naar uit dat er in afzichtbaren tijd een resultaat zal te bereiken zijn. De gods- dianstvijandigheid die bij de Belgische libe ralen in 1842 tot uiting kwam draagt al de kentekenen van een besmettelijke ziekte. De microbe ervan werd nog niet geneutraliseerd. Het werd de tuberculose van de liberale par tij en ze zal er van sterven. De grote verlichte koppen van de liberale o-irtij kunnen wel begrijpen dat een nette huismoeder protesteert als haar kind in de school op een bank moet gaan zitten neven een kind dat luizen heeft. Ze kunnen niet begrijpen dat een christen huismoeder niet wil dat haar kind in de intimiteit moet leven van andere kinderen die komen vertellen wat ..e ie huis horen vertellen over een varken dat dood is en een hond die dood is en een mens die ook dood isIk begrijp die moe der en gij ook. Maar de vrijdenkerij begrijpt dat niet. Die is daarvoor te geleerd Tcneelgilde HOGER OP begint het seizoen op Zondagen 21 en 28 Januari a. s. met de alomgekende operette S E P P E L DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tel. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »v(oeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WAS7SRBILUG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. e merer T

Denderklok | 1950 | | pagina 1