Redevoering van de fir. flannel Minister van Openbaar Onderwijs A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE t VLOERTEGELS mus VAN 62, Dendepkaai, Tel. 172 5 Vier en twintigste Jaargang. Prï]s per nummer 1,25 fr. 2ondag 5 November 1950 CHRISTEN, VLAAMS r V KSGEZ1ND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. STERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093» uitgesproken in de vergadering van de Ka- mer der Volksvertegenwoordigers, op Don derdag 19 October II. Vervolg van verleden week De huidige regering meent dat haar taak gelegen is in het gelijk behandelen van iedere tak van het onderwijs in het algemeen. Het onderwijs der openbare besturen evenals het godsdienstig onderwijs bij ons, beantwoorden aan de echte gesteldheid der overgrote meer derheid van de gezinnen. Beide zijn op de tradities gegrond en heb ben, sedert eeuwen voor het vrij onderwijs, sedert honderd jaar voor het openbaar on derwijs, diensten bewezen welke niemand denkt te betwisten. Laat ons dus beide takken van het algemeen onderwijs behouden en beijveren wij ons om ze zonder ophouden te verbeteren. Ik wens hier alle verdacht plu ralisme te weren. Verlaten wij het gebied van de abstracte philosophie. Wij ontleden de feiten en trek ken er de lessen uit. Wij zijn dus voorstander, ten bate van de jeugd, van een volledig net van scholen van lager en middelbaar onderwijs, van onzijdige en confessionele scholen, waaronder de ou ders. vooral de minder begoede, zonder dat op hen economische druk wordt uitgeoefend, vrij hun keuze kunnen doen. Vermeiden wij dat het probleem practisch opgelost is in brede onderwijssectoreno. a. voor het lager en hoger onderwijswat het tenhnisch onderwijs betreft zijn wij goed op weg naar een definitieve oplossing. Blijft dan nog de sector van het middelbaar onder wijs, waar de meest volstrekte ongelijkheid heerst. Ik houd er aan u in kennis te stellen van de inspanningen die vanaf 1947 tot nu toe wer den gedaan, inzonderheid in de tak van het rijksmiddelbaar onderwijs. Enkele cijfers zijn veelbetekenend. Het ge tal der inrichtingen is vermeerdeod van 198 in 1946-1947 tot 258 in 1949-1950 dit der afdelingen van 862 tot 1.423dit der leer krachten van ongeveer 5.000 tot ongeveer 7.500 en dit der leerlingen van 71.296 tot 93.428 In 1950 beliepen de kosten voor het bouwen van de scholen voor het Staatsmiddelbaar on derwijs ongeveer 1.300 millioen. Sinds 25 jaar zijn de schoolgelden van het middelbaar onderwijs slechts verdubbeld, terwijl de kos ten voor levensonderhoud verachtvoudigd zijn. Niettemin werd dit schoolgeld nog te aanzienlijk bevonden door de meeste ouders, die hun kinderen naar het officieel middel baar onderwijs zonden, vermits 80 t. h. onder hen een totale of gedeeltelijke vrijstelling van schoolgeld genieten van 400 tot 600 frank per jaar. Wellicht is dit een goed voorbeeld. De Kamer weet dat, voor het budget van 1951, de regering een afdoende oplossing zoekt, die in het bijzonder de gelovige, min der begoede ouders ter hulp zou komen, opdat zij ook dezeltde verminderingen van school gelden zouden genieten en zich niet meer zouden verplicht zien zich in hun keuze te beperken wegens economische omstandighe den: Doch de wedijver bestaat niet alleen tussen de confessionele instellingen en de Staatson- derwijsinrichtingen; Sinds enkele jaren ont ketende zich een nieuwe strijd in de schoot van de Staatsinstanties zelf. Een mededin ging is tot stand gebracht tussen de centrale en de ondergeschikte besturen. Aldus hebben wij, naast de gemeentelijke bewaarscholen, fraeubelklassen van de Staat zien ontstaan naast de gemeentelijke lagere scholen, voorbereidende afdelingen van het Rijksmiddelbaar onderwijs, naast de techni sche gemeentescholen en provinciale techni sche scholen, technische scholen van de Staat. Men kan deze mededinging op twee manie ren uitleggent in politiek ofwel in pedago gisch opzicht. Ik meen dat de politieke uitleg verkeerd is. Inderdaad, men heeft gemeend dat hetgeen men heeft willen noemen de ingebrekeblijving der gemeenten, moest goedgemaakt worden. De heer Deconinck (in 't Frans). Ja. het was een ingebrekeblijving. De heer Harmei, minister van openbaar on derwijs (in 't Frans). Naast de gemeente lijke onderwijsinstellingen werden dus scho len opgericht die men beter wil noemen of die althans een meer onzijdig karakter ver tonen. Persoonlijk denk ik dat dit een ver keerde formule is. (Protest bij de socialisten). Indien de onzijdigheid van de gemeèntescho- len niet geëerbiedigd wordt, of indien haar onderwijs niet volmaakt is, zijn we toch uit gerust om de plaatselijke autoriteiten te ver plichten de wetten na te leven en een behoor lijk onderwijs te verschaffen. Het voornaamste resultaat van deze mede dinging uit zich in de ontvolking van de ge meentescholen, aldus de Staat verplichtend onderwijskrachten te subsidiëren zonder leer lingen. Ik herhaal, dat deze wijze om het ge meentelijk onderwijs te verbeteren niet doel treffend is, daar zij leidt tot de onbeperkte op richt:ng van Staatsinstellingen die op hun beurt zouden wedijveren met gemeentescho len waar de neutraliteit niet voldoende zou geëerbiedigd worden. Dit alles brengt ons niet verder, kan plaatselijke wrijvingen be stendigen, wat steeds bedenkelijk is, en kost de Staat veel geld. Wat ik daar zojuist uiteengezet heb slaat tevens op de mededinging tussen de techni sche scholen van de Staat en deze der provin- ciën en gemeenten. Dit debat brengt trou wens niets nieuws. In 1939 reeds stelde het de heren Huysmans en Soudan tegenover el kander. Doch ik wil thans verder uitweiden over het probleem van de organisatie van het lager technisch onderwijs. We geloven niet dat de technische opleiding, in haar geheel gezien, op dezelfde leest moet geschoeid zijn als het algemeen ondexwijs. Ik stel vast dat personaliteiten die de meest uiteenlopende politieke en soclple opinies belijden, doch ernstig begaan zijn met de vraagstukken die het techniscji onderwijs aan belangen, dezelfde mening toegedaan zijn om trent het oorspronkelijk karakter van het technisch onderwijs, de specifieke behoeften van dit onderwijs, de specialisering van zijn opvoedkundige methodes en omtrent de mo gelijkheid een £>rede verstandhouding tot' stand te brengen inzake de verschillende politieke invloeden die het technisch onder wijs ondergaat. Met andere woorden, ik ge loof niet dat het mogelijk weze in ons land twee of drie vertakkingen van technische, gespecialiseerde onderwijsinrichtingen tot vol le bloei te zien ontwikkelen. Hier speelt de factor van de specialisering der onderwijs krachten. het bescnikbaar leermateriaal, de practische onderlegdheid van de leerkrachten een voornamere rol dan gelijk welk be schouwingen v§n andere aard. Men kan de oprichting van het aantal tech nische inrichtingen niet tot in het oneindige vermenigvuldigen zonder gevaar te lopen de dooi ireffendheid van het onderwijs te ver minderen. Ik stel mijn hoogste verwachtingen op de Hoge Raad van het technische onderwijs die eerlang zal opgericht wordtn. Hij zal samen gesteld zijn uit vertegenwoordigers van de belanghebbende departementen, uit afgevaar digden van de organisaties van werkgevers en werknemers, uit hoofden van de bestaan de inrichtingen voor technisch onderwijs. Deze raad zal met eefi brede raadgevende zending worden belast, zowel wat betreft de programma's als inzake de aanneming en de stichting der instellingen Veel werd er gesproken over de commissie voor rationalisering, voorgezeten door baron Braun. Het werk van deze commissie is slechts van tijdelijke aard en graag zou ik ten spoedigste een commissie van specialisten in zake technisch onderwijs zien samenstellen met het doel de regering in te lichten nopens de structuur van het technisch onderwijs, zijn noodzakelijke uitbreidingen, zijn pro gramma's, de voorwaarden van bevoegdheid van hei. onderwijzend personeel, het alge meen plan van inrichting der noodzakelijke instellingen. Ik denk dat het geraadzaam zou zijn, dat de minister van onderwijs zich zou verplicht zien dit organisme te raadplegen nog beter ware het, ingeval een meningsverschil ont staat tussen de minister en zijn raad. de geschillen te laten oplossen door een beperkt ministerieel comité, samengesteld uit 3 of 4 functionarissen van de ministeries van eco nomische zaken, van landbouw, van arbeid en sociale voorzorg en van volksgezondheid. Aldus zou het technisch onderwijs uit de sleur en slenter geraken waarin het al te lang gehouden werd. Vanzelfsprekend is de nodig contacten te onderhouden met het algemeen onderwijs, doch deze zullen verzekerd worden door de minister van openbaar dndertvijs die de coördinatie moet verzekeren tussen de be sturen van al de onderwijstakken en het al gemeen bestuur van zijn departement. Ik zal het nu hebben over het lerarenkorps Wij hebben zeer veel te danken aan het lerarenkorps, zowel aan het officiële als aan het vrije. Maar lof volstaat niet Preciese feiten verdienen meer onze aandacht. Om de bevoegdheid van het onderwijzend personeel te verzekeren, dient men drie as pecten in het oog te houden goede leraars moeten een degelijk geldelijk statuut genie ten de bevoegdheid van elk lid van het on derwijzend personeel dient gewaarborgd ten slotte dienen zij over een volledige morele onafhankelijkheid te beschikken. Het geldelijk statuut waarover sprake, be oogt vooreerst de leerkrachten van het lager onderwijs. Binnen kort zal een wetsontwerp dat reeds door de voorgaande regeringen werd voorbereid, verschijnen, betreffende de verbeteringen in zake de wedden toegekend liOLENHANDEL AIXE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR aan de onderwijzers. Thans zal de regering zich niet meer kun nen beroepen zoals dit heiïaas maar al te dikwijls gebeurde op moeilijkheden van financiële aard, om de definitieve oplossing van het probleem op de lange baan te schui ven. Het is onduldbaar de gemeenten te willen verplichten de tekorten van de Staat in zake weddetoela gen aan te vullen. Wij betrachten een oplossing die, in de eerste plaats, de ver zoening beoogt van plaatselijke geschillen. Het ontwerp ligt klaar. De oplossing kan niet meer na maanden of yeken, maar na enkele dagen tot stand komen. (Zeer welbij de C.V.P.) Wat het vrij gesubsidieerd onderv/ijs aan gaat zullen wij volgen in het spoor van de vroegere politiek, die bestaat in de toeken ning van de bijslagen door middel van de rechtstreekse betaling aan de leerkrachten. Doch naast een fatsoenlijk materieel sta tuut, dient ook een statuut van bekwaamheid verworven Het spreekt vanzelf dat de on derwijzende personeelsleden van het officieel en erkend onderwijs in het bezit moeten zijn van getuigschritten die een waarborg bete kenen voor de goede kwaliteit van hun on derricht. De vrijwaring van de zedelijke onafhanke lijkheid van het lerarenkorps is van groter belang nog dan het verzekeren der twee voormelde statuten. Na drie maand deel te hebben uitgemaakt van de regering, ben ik de overtuiging toegedaan dat goeie benoemingen niet mogen geschieden onder de invloed van politieke aanbevelingen. Ir.dien wij waarlijk de onafhankelijkheid van het officieel onderwijs willen verdedigen, indien wij daarenboven de waardigheid van het lerarenkorps willen doen eerbiedigen, is het volstrekt nodig dit onderwijs van alle politieke druk te vrijwaren. De beste professoren moeten worden aan gesteld in het officieel onderwijs. Hun aan werving en bevordering moeten geschieden volgens net enig beginsel van de aanwerving van onderlegd personeel en volgens goed omschreven critcrr Ik verwacht dat binnen weinige maanden tijds de professoren zowel van het technisch als van het middelbaar onderwijs in het genot zullen treden van een statuut, dat hen zal vrijwaren voor de wisselvalligheden der po litieke meningen. Slechts dan zullen zij vol ledig vrij zijn, zij zullen aan niemand ver plichtingen hebben en zij zullen als volwaar dige en geachte opvoeders aangezien worden, wat een onmisbare factor betekent in de kwaliteit van hun taak. Ziedaar enkele aspecten van het probleem der nationale opvoeding, dat ik wilde uit eenzetten. Nog veel andere kwesties eisen onze aan dacht. Ik citeer slechts deze driehet. cultu reel probleemhet probleem van het civis me de volksopvoeding. Geen enkel departement ziet zich gesteld voor een meer delicate culturele taak als het ministerie var. openbaar onderwijs. Inderdaad feitelijk danken onze beide nationale culturen hun bescherming en hun bloei aan het de partement dat ik de eer heb te mogen bestu ren. Binnen enkele weken of dagen zuilen, in de schoot van het ministerie van openbaar onderwijs, de Vlaamse en Waalse cultuurra den heringericht worden en zij zullen de taken, die zij zich voor de oorlog hadden ge steld. voortzetten. Inzake de benoemingen, vooral in het do mein van kunsten en letteren, houd ik er aan dat een gezond evenwicht tot stand worde gebracht. Alle taken en verantwoordelijkhe den die meer bepaald tot het eigen gebied van een der twee nationale culturen behoren, dienen dan ook aan persoonlijkheden toever trouwd die tot de Vlaamse of tot de Waalse cultuur behoren en die de wil hebben de bloei van deze eigen cultuur te bevorderen. Bij het begeven der nationale betrekkin gen dient een rechtvaardig evenwicht ver zekerd. Alleen de minister, geroepen om met kennis van zaken te oordelen over de aan spraken en verdiensten van de candidaten, mag oordelen over de geschiktheid van de candidaten voor bepaalde functies. Mcermeels werden mij door culturele vere nigingen vingerwijzigingen gegeven inzake de aanstelling van bepaalde personaliteiten voor het vervullen van bepaalde functies. Ik zal steeds met dankbaarheid raadgevingen van die aard aanvaarden, doch ik zal niet steeds bij machte zijn op hun wensen in te gaan. Niettemin, mogen zij steeds rekenen op mijn rechtvaardigheidszin en op mijn wil om naar best verinogen, de beide nationale culturen te bevorderen. Een netelig probleem is wel dit van de burgerdeugd van de leden van het onder- Vervolg op tweede blad). DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP Shaw is dood. Hij stierf in de morgen van Allerzielen. Radio en pers hebben te dier gelegenheid breedvoerig gehandeld over zijn persoon en zijn werk. In dé ogen van de wereld Ls zijn leven een geweldig succes geweest. Hij is van zero ver trokken. Hij was van zeer nederige afkomst en beschikte over geen enkele steun om hem op te werken. Hij werd een wereldfiguur dank zij zijn buitengewone persoonlijke ga ven. Als toneelschrijver boekte hij groot suc ces en hij laat een omvangrijk toneelwerk achter. Zijn grootste vermaardheid echter dankt hij aan zijn buitengewone zin voor hu mor. 't Was een humor van speciale soort, scherp en bijtend als met vitriool ge schreven. Wie kan beweren hem ooit innerlijk ge kend te hebben Door zijn werk gezien ver schijnt hij als een verwaand mens die met niemand qver de baan kon dan met zich zelf. Hij was de perfectie en de rest van de mens heid was hoogstens wat spot en misprijzen waard. Van jongs af kleefde hij de labourge dachten aan en was zelfs een vurig propa gandist. Hij was geen Marxist. Labour heeft met Marxisme niets gemeens. Gaande weg koelde zijn ijver af en op het einde van zijn leven vinden wij hem terug met labourge- dachte zeer communistisch getint maar zon der lust om propaganda te voeren. Hij hee: alle geloof verloren geloof in God en^gel in de mensheid. Hij doet niets voor de metsa^y beid omdat hij overtuigd is dat het al boter aan de galg is en dat er niets mede aan te vangen is. Het schijnt dat een bedienaar van de An- glikaanse kerk aan zijn sfcerfbet^is geweest en de liturgische gebeden hóeft Jjiedaan. Zou dat wijzen op een zekere terugkeer tot God Of is die brave kerkbedienaar Jsiaar gegaan als Shaw buiten kennis lag en jiem niet meer kon begraven onder de J^gfflioed van zijn sarcasme et eerste gedacht de dat God die een groot lig, als straf een achter aan in zijn rijk waar de eersten de laatsten zijn en de Èpat- sten de eersten...... Want onder spiritueel oogpunt is befc ksven van Shaw meer dan een mislukking geweest, 't Was een ramp. God schiep de mens op aarde niet alleen als het volmaakte schepsel, niet, alleen als koning der stoffelijke schepping, maar als zijn medewerker, zijn collaborateur. Hij wilde de mensen gelukkig en deed er al voor wat hij kon. Hij wilde daarbij dat ieder mens zou medewetken aan het geluk der mensheid, elk volgens zijn bekwaamheid. Shaw beschikte over grote talenten. Hij was er trots op gelijk destijds Lucifer in de hemel en hij weigerde zijn talenten ten dien ste te stellen van de mensheid. Al wat hij gedaan heeft, heeft hij voor zich zelf gedaan voer zijn evenmens niets. Niets tenzij mis schien de ikzucht en het cynisme, die zo ge weldig tieren in een mensenhart als onkruid in de grond, wat voedsel en groeikracht ver leend door zijn voorbeeld en het prestige van zijn talent. Arme Shaw wat moet hij gaan vertellen voor de rechterstoel van Christus. Christus kende de mensheid nog wat beter dan Shaw. Christus wist dat er geen meiken op steekt. Christus kwam toch op aarde werken en lijden en sterven voor het geluk der mens heid. Wat moet Shaw Hem vertellen? Het is nu eenmaal zo De wereld erkent Christus niet. De wereld erkent Shaw, de man mat de hoogmoedige bittere grijnslach en minacht de goedige «naive» Christus die zich medelijdend over alle miserie buigt - V,r JV-Vrj 'L Laat ons hopen^ waarheid weer Seigneusr-jA»? plaatske gegur De Heer DE HAECK, Senator zal ZITDAG houden in Ons Huis Maandag 6 November a.s. van 930 u. tot 11.30 uur. IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren/ der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. ém V *t A i

Denderklok | 1950 | | pagina 1