HET LEVEN BEGINT Wat gebeurt er io Oost-Duitslaod Av DE BRAÜWER-DE M0NT NINOVE Werkrecbtersraden iV 1 Maria Goretti ia Cioé Nova HUIS VAST 1SLLI 62, Denderkaai, Tel. 172 ^ler èn twlntfgsfe Jaargang. Prijs per nummer T,25 fr. Zondag T2 NovemSer 1950 Postcheckrekening 13&L54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. ZONDAG 19 NOVEMBER 1950 te 7.30 uur in de Zaal Roxy Opvoering van het beroemde toneelwerk (meisjesgymnasium) in 3 bedrijven van Ladislaus Fodor door de Kon. Toneelkring VOOR GOD EN EVENMENS uit Kimme Kaarten aan 30, 20 en 15 fr., te verkrijgen in de «Roxy» vanaf Zondag 5 November a.s. Belêrenissen van een Vlaams Een onzer medewerkers had de gelegen heid een onderhoud te hebben met een Vlaams geneesheer die, na een meer dan vijfjarig verblijf in de Oostzone van Duits land, er in geslaagd is de Westelijke zone van Berlijn te bereiken en van daaruit naar België terug te keren. Wij hebben gemeend dat het onze lezers zeker zal interesseren, anders dan uit de laconieke berichten der grote persagentschappen, een en ander te ver nemen over het leven in deze vestibuul van het sovjet-paradijs. We gaan hier niet de zeer interessante lotgevallen van de man in kwestie vertellen' - misschien doen we 't later wel. Voor vandaag beperken wij ons tot het onverdoezéld weergeven van de toestand al daar. t. - RAVlfAtLLERING. Deze wordt geregeld door een centrale, die in handen rust van de socialistische een heidspartij. Alle voedings- en kledingswaren wdfdén alleen afgeleverd tegen rantsoene- rlngszegels De kwaliteit en de hoeveelheid zijn van minder gehalte dan tijdens de be zetting in België. De boeren kunnen niet ge- Oöeg overhouden voor hen zelf en voor hun gezih. Ook aan veevoeder is groot tekort, wat zijn terugslag heeft op de gezondheids toestand van het vee. De streek van Mecklemburg-Hannover, WaaT onze zegsman verbleef, was eens be- rüêmd om zijn paarden. Van het prachtige Hannoversè ras schiet niets meer over. Het hele ras is ontaard. Pas verleden jaar kregen de geneesheren toelating in uiterste ernstige gevallen wit broöö. en boter voor te schrijven. Deze voor schriften worden dan nog gecontroleerd door de geneesheer van de ravitailleringsdienst. Het is dé geneesheren verboden in hun at testen te spreken over ondervoeding, engelse ziekten enz., of ook maar melding te maken van enig ziekteverschijnsel waarvan de oor sprong op een tekort in de voeding zou wij zen. De bevolking is zodanig verarmd dat ze de bóns vbor textielwaren (die trouwens geen snars waard zijn) omwisselt tegen eetwaar. Hoteer dat dë toestand, die hier beschreven wordt, déze is in de dorpen, waar het voe- dingsvraagstük nog oneindig gemakkelijker op te lossen valt dan in de steden. Leder- schoenen zijn witte raven en alleen de leiders der partij kunnen er zich aanschaffen en dan nog. zijn de zolen uit kunsthars of kunst- ledar. Practisch loopt iedereen op blokken of schoenen met houten zolen. De mensen in de dorpen lopen gewoon in lompen gekleed. Oude soldatenmantels der wehrmacht zijn luxkledingsstukken geworden. Ofschoon alle privaatwinkels ingeschakeld zijn en alleen tegen aflevering van zegels kunnen verkopen bestaat er toch een OFFICIËLE zwarte markt. Deze wordt ge houden in de zogenaamde Handelsorganisa- tioneren der Partij. Dit zijn een soort groot warenhuizen der partij waar men zich alles kan aanschaffen zonder zegels (geen sluik handel) maar aan prijzen die tien en meer inalén de werkelijke waarde bedragen. Ook in deze H.O. zijn alle waren van minderwaar- digé kwaliteit. De enige voorwaarde om in déze H.O. té kopen is lid te zijn van de Eenheidspartij. A ^"K^feSUÖGELJJKHEDEN. ,r^ ,2i)n erbarmelijk. Auto's zijn alleen beschikbaar vpor de bonzen der partij. Wie na lang wachten en vele intrigues toch san eep wagen geraakt, ontvangt geen of bijna geen benzine. Het is verboden een auto te kopen of te verkopen zonder langs de offi ciële instanties te gaan, ..P® werklieden behelpen zich met fietsen die samengesteld zijn uit allerlei oude onder delen. Noteer dat in dat gedeelte van Duits landI de dorpen veel verder van elkaar liggen dan in Vlaanderen het geval is. In de eer- ro jateft na '45 moest nien een pas hebben f1É£-Ien dorPnaar het ander te gaan. Aan de Ingang der dorpen stonden toen «tri- omfbógeén opgericht met groen en rode vaandels en portretten van Stalin en der t groten vftn Oost DuitslandHet was bij déze «triomfbogen» dat de pascontrole plaats geneesheer in Oost-Duitsland vond. Thans is deze maatregel afgeschaft en dient men nog alleen een Ausweiss te hebben voor grotere verplaatsingen. Geneesheren, geestelijken en andere beoe fenaars van vrije beroepen genieten niet van prioriteit voor de aankoop van verkeersmid delen. Sedert enkele maanden zijn in de ste den enkele taxiwagens. De voerders moeten echter behoren tot de partij er lid zijn van het eenheidssyndicaat. Voor ritten buiten de stad moet hen een bewijs der partij voorge legd worden. Het hele spoorwegpersoneel is verplicht aan te sluiten bij het eenheidssyndicaat. In iedere treinwagen zijn luidsprekers aangebracht die onophoudelijk propaganda maken voor het regime en scherpe aanvallen voeren tegen de Westerse mogendheden. Deze propaganda wordt zelfs op de kleinste lijnen gevoerd. Het hoofdthema van deze propaganda (dit is ook het geval ir. de officiële radiouitzendin gen) is Rusland is de enige vriend %'an het Duitse volk. Rusland wil Duitsland één en groot. Rusland wil de vrede, de Westersen bereiden de oorlog. De locomotieven zijn beschilderd met anti- amerikaanse en anti-engelse slogans. De pro paganda in de treinen is vooral afgestemd op de ieugd. 3. - SCHOOLWEZEN. De meeste onderwijskrachten werden door door denazificatiereohtbank ontzet, zodat het onderwijs thans gegeven wordt door hulp krachten. Niet zelden zijn de onderwijzers gewone werklieden, leden van de partij. Deze worden dan regelmatig opgeroepen naar scholingsdagen waar ze min of meer op geleid worden. Te pas en te onpas wordt de propaganda gemengd bij het onderwijs. Aardrijkskunde en geschiedenis zijn totaal op sovjetleest geschoeid. Zelfs vakken als natuurkunde wordt de communistische pro paganda geweven. De kinderen zijn school plichtig tot 14 jaar. Het ganse onderwijs is één voorbereidingsmachine voor de ver spreiding der communistische ideologie. De kinderen van 10 tot 14 iaar worden inge schakeld in de Pionierevan 14 tot 18 in de Freie Deutsche Jugend V oor het middelbaar en hoger onderwijs was men wel verplicht beroep te doen op ge schoolde krachten. Hier echter wordt streng toezicht uitgeoefend door schooleommissaris- sen (dikwijls leerkrachten van het lager on derwijs, die dan echter bekend zijn om hun communistische overtuiging). Per gewest is er dan nog een Obercommissaris die in Rus land geschoold werd en regelmatig toezicht houdt over de regelmatige verspreiding der communistische ideologie in de scholen. Ook buiten de schooltijd wordt de jeugd regelmatig opgeroepen tot het. bijwonen van manifestaties. Zo werd ondermeer voor de Pinkstermars in Oost-Berlijn aan iedere deel nemer een nieuw hemd en een nieuwe broek geschonken, sommigen kregen zelfs leder schoenen uit de H. O. Alles gratis. Ook het vervoer geschiedde gratis. In principe mogen de ouders zich niet verzetten als hun kinderen willen deelnemen aan manifestaties enz... Waar de ouders dit toch doen, krijgen ze het bezoek van een af vaardiging der partij. Succes is dan gega randeerd. Zoals de lezer kan bemerken is het er ons bij deze reportage geenszins om te doen ge weest sensatie te verwekken of de zaken op te schroeven. Wij hebben er ons eenvou dig toe bepaald de mededelingen van onze zegsman die zeer vertrouwbaar is on verbloemd weer te geven. In afwachting dat we toekomende week enkele andere aspecten van het leven in Oost Duitsland belichten o.a. de arbeidsorganisatie de gezondheidstoestand der bevolking, de geesteshouding, enz. kunnen onze lezers zelf al enkele bedenkingen maken over hpt geluk- gige leven dat hen te wachten staat, tnocht ooit wat God verhoede moge Europa te zwak of te laf blijken om zich zelf te ver dedigen tegen de bevrijders uit het sovjet paradijs. ALLE'SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR LANDELIJKE BEDIENDENCENTRALE Worden de Bedienden achteruitgesteld De vergadering van de Agemene Paritaire Raad van 4 September 11. heeft dus het mini mumloon van de handarbeiders op 15 Fr. ge bracht onafgezien de onderneming of de streek waar zij tewerkgesteld zijn Dit minimumloon zal gebracht worden op 16 Fr. in de sectoren, die economisch gezien hiertoe de mogelijkheid hebben. Niemand zal beweren dat de arbeiders met hun 15 of 16 Fr. per uur teveel hebben, en alle mensen met gezond verstand zullen het met ons eens zijn dat zij hiermede nog een veel te kleir. gedeelte krijgen van het Natio naal inkomen, in verhouding met de prestatie die zij leveren: Als men spreekt over de werkende klasse verliest men echter uit het oog dat er ook bedienden zijn en wel ongeveer 300.000. Van deze bedienden vraagt men wel - practisch overal - volledige humaniora d.w.z. dat zij practisch eerst na hun militaire dienstplicht vervuld te hebben, kunnen aan het werk gaan. En toch weigeren de werkgevers op nationaal plan voor hen een minimumwedde vast te stellen die ift verhouding is met het mini mumloon van de arbeiders. De bediendenorganisaties hebber, eeo eis gesteld van^ 3.650 Fr. BRUTO. Wij willen de mens ontmoeten die durft beweren dat 3.650 Fr. bruto teveel is om een maand mee rond te komen. Of is het soms teveel in verhouding tot het minimumloon van 15 en 16 Fr. per uur dat aan de minste der handarbeiders toegekend wordt. Wie zal er nog zin in hebben om zich op te werken tot een intelectueel beroep, indien hij er in de practijk nog minder mee zal ver dienen als zijn collega's - de handarbeiders - en zeer dikwijls nog minder, warit de fa- bieken waar de handlangers van 17 tot 20 fr. verdienen, zijn niet zo zelden als men soms wel beweert. Het wordt werkelijk tijd dat men bij de bezoldiging van de bediende werkelijk de finitief rekening houdt met de langere stu dies en de hogere kwalificatie, die van hem vereist worden. De bediendenorganisaties zijn trouwens vastbesloten aan deze toestand een einde te stellen. De sociale rechtvaardigheid bestaat trouwens niet alleen in woorden. De tijd voor de daad is aangebroken. WERKLIEDEN en BEDIENDEN stemt op 10 December onder staat een vaderlandsliefde die zich ver uiterlijkt in daden die er op gericht zijn hun medeburgers te pesten een vaderlandsliefde dié haat is. zo groot dat ze er hun ziel zou den om verdommen, worden door duistere machten beschermd en voorgesteld als helden. Komt er kentering in de zaken Een C.V.P valkvertegenwoordiger heeft de handschoen geworpen...... Een zwaluw is de Lente niet. Maar na de eerste komen er nog... Laten wij hopen en moge O. L. Heer mij lang genoeg laten leven om de deugenieterij die hoogtij viert te zien in de gracht schoppen en de waarheid te zien zegevieren. Dan vier ik ook weer eens 11 November. DOOR DE PERISCOOP 11 November is daar weer. Onwillekeurig gaan bij ons oudgedienden van 14-18 de ge dachten terug naar de IJzervlakte en de IJzertoren. Honderde gezichten, honderde anecdoten wemelen weer voor ons verbeel ding dooreen. Wij horen en wij zien weer lachen en wenen, foeteren en vloeken, joelen en huilen. Weer zien wij makkers vallen, hun hoofd van links naar rechts slaan, hun armen krampachtig trekken, hun hielen in de grond kappen en de slijkachtige aarde omwoelen van het veld van eer Weer zien wij de IJzertoren staan als een schildwacht die waakt over het tragische do denveld. Weer zien wij de heiligschennende hand toe slaan die eerst de zerkjes van heldenhulde vernielde en die later het IJzermonument zelf opblies omdat het daar stond voor de ogen van de vijanden van Vlaanderen aïs een wraakroepende zonde voor een geweten: Al les snjt en alles geraakt begraven. Het stof van de tijd bedekt alles met een lijkwade. Steden die voor duizende jaren lichtpunten waren in de beschaving der mensheid wor den nu bij toevai teruggevonden onder meter dikke stoflaag. Het leed en de coleire die in ons harte kan kert zou ook bedekt geraken gelijk een wonde onder een korst. Maar nu en dan wordt de korst open gebro ken en de wonde ettert weer. In de nieuwe gids van 9 November krijgen wij de verklaring van heer Develter C:V.P. volksvertegenwoordiger voor Veurne-Dix» muide. En weer bloeit de oude wonde. En weer vraagt ge u af hoe heb ik. hoe hebben die duizende Vlamingen dat gedidd ep die kalmte gevonden om dat alles te Ver- di*%gen en dat geduld en die kalmte is daff-""* bucgerszin of is dat platbroekerij En weer werkt de verbittering op ons ge moed en voelen wij ons gestemd als iemand die aan de gal lijdt Ja, wij weiess treil, al dat hatelijk gedoe is het werk van België niet Maar wij weten het ook dat het liet weck is van mensen wie België ofwel gezag in huilen heeft gegeven ofwel wie België zij» moederlijke bescher ming verleent. Zwijgen jongens^g&'rjgen gelijk de duizen de doden van jd^Öer die me), jbitterfceid in t harte ge&jescvtèizijn. Zwijgen sen laten pra ten é^r^en vuige bende profiteurs die spre ken in naam van dé doden en dingen zéggen waarvoor de doden weer zouden vloeken in dien zij nog vloeken koöggn. De veiligheid van de Belgische Staat heeft bij de Uzersoidaten nooit in geur van hei ligheid gestaan. Als zij er over spraken ge bruikten zij opzettelijk gewestspraak en zei den vuiligheid Rijk aan eigen ondervinding zijn wij altijd overtuigd geweest dat het gerecht alles op klaart wat het gaarne opklaart en als een wandaad ongestraft blijft dat het is omdat het gerecht de sluier der geheimzinnigheid met wil oplichten. Onze overtuiging is nog veel sterker geworden bij de gebeurtenissen die de vreugde van de bevrijding is komen vergallen. Mensen met een soort vaderlandsliefde waar een gezonde mens de knoppen van ver- Zij werd dit jaar heilig verklaard. Liever dan eer en deugd prijs te geven viel dat twaalfjarig meisje onder de dolksteken van een verdorven kerel. De Film «de Hemel boven het Moeras geeft de geschie denis weer zoals ze gebeurd is - juist zoals ze te lezen staat in het proces van heiligverklaring. De film is stipt geschiedkundig. Gij kunt de film zien Zaterdag 11, Zondag 12, Maandag 13 en Dinsdag 14 November, telkens te 7.30 uur. - Zondag 12 November in Matinée te 3.30 uur. DE GtfÖOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tal. Nr S TE NINOVE (tegenover Stadhui*) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSER BILUG ceramieken. KWALITEIT GEV^RBORGD2 f"hk Vierkante meter Denderklok

Denderklok | 1950 | | pagina 1