HET LEVEN BEGINT Paul De Mont In Memoriam A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE Werkrechtersraden Vernieuwing van de abonnementen VLOERTEGELS mus VAN 111,11 t 52, Dendenkaai, Tel. 172 1 Vier en twïntïgsïe [Jaargang. Prijs per nummer T,25 fr. Zondag '19 November 1950 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninoye Handelsregister Aalst. 1091 ZONDAG 19 NOVEMBER 1950 te 7.30 u^ in de Zaal Roxy Opvoering van het beroemde toneelwerk cember het antwoord geven aan de socialis tische demagogen door te stemmen voor de candidaten van lijst 1, de candidaten van de L.B.C. (meisjesgymnasium) in 3 bedrijven van Ladislaus Fodor door de Kon. Toneelkring «VOOR GOD EN EVENMENS» uit Hamme Kaarten aan 30, 20 en 15 fr., te verkrijgen in de «Roxy» vanaf Zondag 5 November a.s. Op '10 November 1950 stierf in de Heer ons aller bekende en vriend Paul De Mont, na twee korte rukken van zijn nog vechtend hart Op de vraag of hij bewust was van het naderend einde verklaren zijne naastbestaan- den dat hij optimistisch bleef en samenkom sten regelde voor 't komend voorjaar. Aldus blijkt dat deze goede man van het bewuste optimisme is vergleden naar het onbewuste sterven zonder kreunen orn het einde, zonder vrees en zonder jammerklacht. Wanneer het uur is vastgesteld, zachter kan een mens niet sterven. Wanneer wij niet aan ons zelf denken, zoals dat hoort, alleen maar aan hem, dan kunnen we hiervoor tenminste de Heer van het leven danken. Op 11 November,, juist één dag later, vier de het land de Wapenstilstand en zijn vele helden met muziek en optochten, als ieder jaar Maar hij, verloren beide benen om de zegepraal, lag bijna onherkenbaar opgebaard tussen zijn vele boeken. Wijl buiten in de stoet marcheerden jeugdgroepen ter ere ook van hem, brandde de bleke kaars een donker licht over zijn hoofd en aangezicht. Mar cheerden wapenmakkers, niet of minder erg geschonden in t gevecht, met de herinnering aan hem de placht voorop te rijden triom fant. De docd overwon de overwinnaar na hem <?erst schromelijk te hebben gekwetst. Vrijwilliger, als straks de muziek zwijgt, spreek Gij ons over 't vaderland. Geëerde Vriend. De grote pers heeft uwe dood gemeld en uw geboortedatum, en de vele namen van uw werken opgesomd in artikels zonder liefde maar zij weteri niets te zeggen over hart en geest van u. uw leven tussen ons. hoe gij de mensen hielp, hoe snel gij waart met 't juiste woord, hoe geestig, hoe grappig of hoe fijn. Wij echter hebben u gekend en zijn ont roerd. Op 13 November werd gij gedragen naar het graf door wapenbroeders wenend. Luister naar de stilte wanneer gij buiten wordt ge bracht onder de felle regen met de vlag waar voor gij vocht en werd verminkt. Zie hoe elk op zijn manier devoot wordt voor één ogen blik, gij die de mensen kent. Zie rijk en arm u vergezellen zwijgend en weet hun zwijgen is de liefste groet die gij van ons hier mede- neemt. Aanvaard de kleine hulde van de men sen hier en zeg de Vader ons gebed en onze laatste groet voor u die vol van weemoed is. Denk niet dat wij. uw vrienden, tot u spre ken wegens het gebruik doch zie hoe een van ons d'ontrocring overmant en kijk in 't hart van elk van ons bij 't snipperen der rozen. Tot wederziens. Nu blijft alleen de werk man achter voor het vullen van de kuil. Ge loof het niet: wij praten over u of kiiken dromend in het vuur en denken bedroefd aan uw vertrek uit onze bloeiende gaarde. het voornaamste, want de arbeidskrachten die hier worden uitgespaard kunnen in de handel en in de nijverheid benuttigd worden. Uit sociaal oogpunt beschouwd valt de land- bouwvlucht te betreuren omdat de sterkte van de boerenstand daardoor vermindert en metteen de physische en zedelijke gaafheid van ons volk. Een ander probleem dat de landbouw aan gaat is de mededinging van het buitenland. Men weet dat er daarover op de Beneluxcon- ferentie te Luxemburg werd gesproken en een akkoord werd bereikt. Hoofdzaak is dat het protocol van Mei 1947 betreffende de land bouwprodukten werd gehandhaafd. Nederland zal dus vrij naar Beigië kunnen uitvoeren maar alleen tegen prijzen die door België als normaal worden beschouwd ofwel die na scheidsrechterlijke uitspraak als zodanig wer den erkend. Gebeurt het nu dat er producten tegen kunstmatig verlaagde prijzen worden ingevoerd dan zuilen bij de Nederlandse grens heffingen geschieden welke gelijk ver deeld zullen worden tussen beide landen. De toekomst zal het natuurlijk uitwijzen of deze schikkingen voor de Belgische landbouw als gepast zuilen mogen worden beschouwd. Op dit oger.blik althans zijn onze boeren weercm van een lange vrees verlost. Een derde probleem is de ruilverkaveling. Men weet dat op 4 Mei 1949 een wet uitge vaardigd werd betreffende de ruilverkaveling van de landeigendommen. Deze wet strekt er toe een beter gebruik van de gronden moge lijk te maken door de versnippering en de verspreide ligging er van tegen te gaan uit elkaar en door elkaar gelegen en ingestaan percelen worden vervangen door bij ejjjjjgar gelegen en regelmatige percelen, welke een eigen uitweg bezitten. Twee methodes werden voorop gesteld de ruilverkaveling krachtens de wet en de ruilverkaveling bij overeen komst. De methode der ruilverkaveling bij overeenkomst werd aangenomen. De wetgever streeft, er naar soortgelijke overeenkomsten aan te moedigen door het toestaan aan belang hebbenden van verscheidene voordelen. Hij voorziet kosteloze medewerking van de Staats diensten voor de meet- en afpalingsverrich- tin.gen enz... De notariële akte, houdende re geling van de eigendomsoverdracht zal van alle registratierechten worden vrijgesteld. De ruilverkaveling is opgevat als een middel van landbouwrationalisatie zij moet de voort brenging. de inkrimping van de exploitatie kosten en de betere aanwending van land bouwmachines in de hand werken. Het is spijtig dat er tot nog toe zo weinig toepassing werd van gemaakt, 't Is nochtans in die rich ting dat er moet gewerkt worden. Nog andere problemen raken de landbouw: de standardisatie van de producten door het instellen van controlemerken. het landbouw- crediet, de verbetering van de melkproductie enz. Wij komen daar bij gelegenheid op terug. Landbouwvraagstukken In verband met de landbouw zijn er tal van problemen die af en toe eens in ogen schouw moeten genomen worden. Vooreerst is daar de landsvlucht. Vele lie den zijn de mening toegedaan dat de lands vlucht het gevclg is van de netelige toestand waarin de landbouwers zouden verkeren. Ons inziens is dat verkeerd. Eertijds hebben de boeren andere moeilijke jaren gekend, zonder dat zij echter aan hun stiel hebben verzaakt. Er valt ook aan te merken dat dit verschijn sel zowat in elk land van West-Europa is waar te nemen o. a. in Frankrijk. Anderzijds dient er aangestipt dat zo de boerenbevolking afneemt de landbouwproductie zich niettemin handhaaft en zelfs nog toeneemt, dank zij een meer oordeelkundige bemesting, de zaad veredeling, de mechanisatie enz. En dat is wel De Bedienden staan paraat Indien wij de socialistische dagbladen moe ten geloven zou de verkiezing voor de Werk- rechtersrader. van 10 December e.k. een po litieke wedstrijd worden tussen de katholie ken en de socialisten. De Landelijke Bedienden Centrale houdt er aan met klem te verzekeren dat de Werk- rechtbanken die vonnissen moeten uitspreken hebben. De Werkrechtersraden zijn immers rerhtbanken die vonnissen moeten uitspreken over gesohillen die ontstaan zijn tussen pa troons en bedienden of arbeiders. Wat poli tiek hiermede te maken heeft weten wij niet. Dat degenen die politieke stakingen ontke tenen in alles politiek wensen te mengen kunnen wij best begrijpen. Een reden te meer voor ons om elke poging om de Werkrech tersraden als om het even welke sociale wet geving naar het politiek terrein te verleggen, hardnekkig te bekampen. Op 10 December wordt aan alle bedienden de gelegenheid gegeven hun collega's bedien den te verkiezen tot rechters in de Werk rechtersraden De candidaat-bedienden. door de Landelijke Bedienden Centrale voorgedra gen zijn bewust van hun verantwoordelijk heid nl. in geweten te oordelen over de ge schillen die hen worden voorgelegd. De christelijke bedienden zullen op 10 De- KOLENHANDEL *LL£ SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Opgelet wanneer men gaat stemmen I Het uitbrengen van zijn stem voor de Werk rechtersraden verschilt van de andere ver kiezingen. Men wake er over geen ongeldige stembrie ven af te geven. Om zeker te zijn geven wij een goede raad Maak het bolletje zwart van het vakje gewone leden en tevens van het vakje plaatsvervangende leden van lijst nr 1. Elke bediende kan dan gerust zijn. WERKLIEDEN en BEDIENDEN stemt op 10 December onder ONTZELVING Een professor van anatomie, die zijn mes eens kon neerleggen naast het proeflichaam om tot vivisectie over te gaan die de toehoor ders door de ziel sneed, sprak eens deze woor den wat gij alien nog overhoudt van uw wiegtijd is een door celdoding splitsing en omvorming totaal ander lichaam waarin het zelfbewustzijn de ziel, gaaf gebleven is Niemand twijfelt aan zich zelf. De intern van Geel die zich voor Napoleon houdt be vestigd de algemene regel waar hij zegt: Ik ben Napoleon. Het is het pijnlijke van de docd. te gevoelen dat het leven (wij laten het bovennatuurlijk leven dat niet gevoeld wordt buiten beschouwing) ons gaat ontvlieden... dat, wij het bewustzijn te leven totaal iaan verliezen om te verzinken in het ijle Tiet. Het geloof is hier een stimulant van "^mein- dige waarde. Het leert ons dat de dood het leven niet wegneemt maar verandert; hot huis wordt niet afgebroken tot vervallen puin maar opgetrokken tot blijvende woonstede. Het gevoel echter, de zinnen van de mens schrikken af van de dood. Er is een gewilde ontzelvingeen uittreden uit de beperkte kring 'van het eigen bestaan en intreden in de oneindige kring van Gods bestaan. In die ontzelving liggen een diep geluk en zalige tevredenheid besloten. Deze ontzelving neemt het zelf bewustzijn niet weg, maar veredelt het, herleidt het tot goudkaraat. In een ver schijning zegde de Heer tot een uitverkoren ziel: Weet ge wie ge zijt? Gij zijt cSe niet is, ik ben Die ben. Gij zijt die niet is. Of om tot onze stelling te komenGij zijt he\ die 'alles wat ge hebt gekregen heeftOntzet u en geef het weer aan Die het u gaf. Halen wij hier de parabel van de talenten aan. Niemand is er zonder. Geen twee met dezelfde hoeveelheid. Wie zich over die talenten verheft als eigen werk of knapheid is een dief, een rover Wie zich van die talenten ontdoet en ze in de grond steekt is een hoogmoedige en een lafaard. Wie een ander om zijn gekregen talenten benijdt is een afgunstige en is besmet met, lijdende hoogmoed. Wie een ander om zijn mindere talenten veracht en versmaadt is een verwaande en een ontaarde zoon van de algemene Vader Die geeft zoals Hij wil Zie eens wat zou de wereld van aanscniin veranderen moest eenieder beginnen aan de ascese van de ontzelving Men zou geen conferenties moeten beleggen om geschillen bij te leggen maar om de over vloed van goede wil op te vangen en af te leiden in goede grond voor nieuwe bloei. Dan bouwde de mens geen groot herenhuis voor zich alleen uit de afbraak of ondergang van een ander, maar bouwde er twee voor hem en zijn gebuur, met hetzelfde aantal ste nen. Dan was het gedaan met het oog om oog en tand om tand dan stonden de ereposten open en verdrongen de mensen zich om de eenvoudigste bedieningen. Dan werd de beste en de bekwaamste ge roepen om op de hoogste sporten van de lad der te gaan staan. Dan zouden wij het ondergravingswerk niet kennen dat nu tronen en zetels omverwerpt. Bekeer de wereld Begin met u zelf. Wil len wij iederen dag een oefening doen van ontzelving. Wij zullen er gelukkig om zijn en de naaste zal er wel bij varen. (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP Een eresaluut aan Paul De Mont Door zijn afsterven heeft hij de aandacht van heel het intellectueel en letterkundig Vlaanderen op hem gevestigd. Er is over hem veel geschreven en veel gesproken. Het gaat er hier niet om het gezegde te herhalen of aan te vullen. De man uit de straat is niet bevoegd om over Paul De Mont te schrijven. Hij ziet hem zoals hij hem jaren lang ge zien en gewaardeerd heeft en hij houdt er aan het vandaag ronduit te zeggen. Door afkomst en opvoeding behoorde Paul De Mont tot die fameuze westerse christelijke beschaving waarmede zo veel uitgepakt wordt en waarover zoveel gepraat wordt door men sen die bezig zijn met ze te vermoorden. Voor velen is de westerse beschaving een facade waarachter hun cultus van het gou- denkalf schuilgaat. Voor omtrent drie duizend jaar dansten de Hebreeuwen rond het gouden kalf. aten en dronken en speelden. Toen dat hun miserie bracht werd het gouden kalf van zijn troon gestampt en vernield. Nu weer verdringt de mensheid zich rond het gouden kalf. Er wordt gewerkt met de ellebogen om er bij te geraken gelijk mensen worstelen voor een plaats op een overbe volkte trein. Mensen met gezond verstand en veel talent prostitueren hun gaven aan de eredienst van het gouden kalf. Ze spotten met alle ideaal uitgezonderd het ideaal van zo rap mogelijk zoveel mogelijk geld te ver dienen, gelijk hoe. Hebben is hebben, krijgen is de kunst. Paul De Mont heeft nooit hét gouden kalf gediend. De Schepper had hem bedeeld met buitengewone gaven. Die gaven heeft hij nooit gebruikt om de geldgod te dienen. Al wat hij deed, deed hij gemeend. Als student studeerde hij gemeend en boekte schitterende resultaten. Als officier in '14-'18 was het hem gemeend; hij deed het schit- v terend en liet er :rijn twee benen bij. jA-is schrijver was het hem gemeend. Hij vftp graag gelezen journalist en toneelschrij- zonder daarom een g<ynakkelijk succes te Roeken in het vleien van de massa. Kind van\de westerse christelijke beschaving heeft hij Seze nooit verraden askar altijd eerlijk gedieVd en in heel zijn werk is geen l!5a te vindeP waarover de Kerk of Vlaandergh zfch moetep schamen. De jwestersp beschaving heeft nqjpfaan- vaardidat een individu zijn levei^fpbouwde met dtf afbreuk van-lavnas Zij wil dat iedereen de vru^tvwjfc zijn kunnen en zijn we.rken zou ten dienSte stellen van de -^schap om het leven van de gecveen- sc^ jhoner. beter en edeler te maken. Dt^i -l^eeft Paul De Mont heel zijn laven gedaan "daarom is hij schoon en groot Over de gaven waarover iemand beschikt hoeft hij niet fier te zijn. Hij heeft die ge kregen. Over het gebruik dat hij van zijn gaven gemaakt heeft mag hij fier zijn. Dat is zijn werk. Over het werk van Paul De Mont mogen ook wij fier zijn. Hij was een der onzen. En ook dankbaar moeten wij hem zijn omdat hij zijn volk en onze levensop vatting zo trouw en zo eerlijk heeft gediend. Dat God het hern lone Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnementen aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden ver zoeken wij onze abonnés de no dige schikkingen te treffen op dat het verschuldigde bedrag vereffend worde. We rekenen op een goed ont haal. DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren/ der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERS!LLIG ceramieken. Pri jzen vanaf 72 frank oer vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. I

Denderklok | 1950 | | pagina 1