Verbruikers, eisl uw loten Een goede Formule A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS "'is VAN B££££ u I kolenhandel 52, Denderkaai, Tel. 172 Vier en twlnttgsïe Jaargang. Prijs per nummer T,25 fr. 2on<3ag TO DecemBer 1950 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE öostcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERIV3AN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109& Wanneer gij uw aankopen doet, let goed op de winkels welke deelnemen aan de Verkoopmaand, ingericht door de Ka tholieke Middenstandsbond van Ninove. IN DIE WINKELS koopt gij aan de laagste prijzen, krijgt gij de allerbeste kwaliteit' krijgt gij de trouwste bediening, krijgt gij een Lot per 25 Fr. VERBRUIKERS... Eist van de winkeliers-deelnemers de loten waar U recht op hebt van 1 tot 31 December 1950. Toekomende week ontvangt ieder inwoner van het kanton Ninove een strooibriefje waarop U de lijst der deelne mers zult vinden. IN UW BELANG... Eist uw loten, welke U recht geven tot deelname aan de GRAl IS-TOMBOLA begiftigd met 15.000 Fr. Prijzen. Het is een eigenaardig verschijnsel dat de ze die klaarblijkelijk in een bepaalde zaak in het ongelijk staan niet kunnen zwijgen over wat ze wijselijk in de doofpot zouden moeten stoppen. Zo kan de Voorzitter van de Raad van Europa niet zwijgen over de democrati sche stelregels, hebben de socialisten steeds de mond vol over de rechtvaardigheid op on derwijsgebied en komt op de Waalse con gressen onvermijdelijk het thema over Vlaam se imperialisme terug. Hard roepen is de boodschap en wie eerst slaat is half gewon nen. We staan heden weer voor een typisch staaltje van die intimidatiepolitiek. Een stei heetgebakerde Walen en franskiljons hebben het welletjes gemaakt om zelf de wet op de talentelling in de honderd te doen lopen, hun bast gedaan om te bewijzen dat het onmoge lijk is zulke wet nog langer te handhaven en goed geholpen door de franstalige pers waartoe ongelukkig ook enkele katholieke bladen behoren die niet begrijpen waar hun belangen liggen, zijn ze toch haantje vooruit om te eisen dat het resultaat van hun fana tieke drijverijen de benedictie van het mi nisterie krijgt. Voor de tweede maal sinds haar kortston dig bestaan staat de homogene C.V.P.-rege- ring voor een kwestie waarbij men haar zeer op de vingers zal zien en waarbij haar be staan zelf in het gedrang zal komen want aan alles kan men merken dat de Vlamingen niet van plan zijn zich een tweede maal de kaas van de boterham te laten nemen. De talenteiling van 31 December 1947 is gehouden in een periode waarop de naweeën van de oorlog nog in volle sterkte gevoeld werden en onfaire elementen het zeer ge makkelijk hadden om eenvoudige lieden de duimschroeven aan te doen. Ze hebben uit die toestand alles gehaaid wat er uit te ha len viel. Ze hebben echter ongelijk gehad te veel te wihen want reeds bij een oppervlak kige vergelijking met de telling van 193D moet elk ernstig mens toegeven dat de laat ste uitslagen onwaarschijnlijk, ja onmogelijk en zelfs belachelijk zijn. Het is een feit dat valse vei klaringen uitgelokt werden door de aangestelde bedienden, dat zelfs formulieren op voorhand ingevuld werden, dat in een bepaalde plaats juist genoeg formulieren verdwenen om de franstaligen de 30 r, te bezorgen enz. enz. We mogen echter nog ge rust al deze gegronde klachten ter zijde la ten want het zai de grootste roepers al last genoeg geven om de mogelijkheid te verkla ren dat in een tijdspanne van amper 17 jaar de franstalige bevolking op bepaalde plaat sen zo maar even van 6 tot (!2 of van 12 tot 70 'c gestegen is. Men moet fanatiek en onbeschaamd zijn ofwel een heel stel lastige supporters in de rug voelen om dan nog te durven interpelleren B,j zulke cijfers haalt men eenvoudig de schouders op! Zelfs een Duyieusart. een Struye. een Vermeylen moesten toegeven dat een gerechtelijk onderzoek noodzakelijk bleek en ook het Belgisch instituut voor de statistiek ontkent elke objectiviteit aan de telling van 1947. W e bevinden ons dus in goed gezelschap en de interpellaties van Catteau en eonsoor- ten zullen ons geen slapeloze nachten be zorgen. We zullen echter wel onze volle aan dacht besteden aan de regeringsverklaring die daarop volgen zal en aan de maatregelen die men in het vooruitzicht zal stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Minister Coppé de publikatie van de telling verschui ven. maar dat brengt geen oplossing. De Vlaamse cultuurverenigingen, de poli tiekers en ook de journalisten geven sugges ties Dat de ideeën daarbij in botsing komen moet ons geen kwaad bloed geven want elk van d:e mensen streeft er toch eerlijk naar Vlaanderen naar best vermogen te dienen. Velen echter stellen het probleem ver keerd. Ook de politiek sterk onderlegde Schildwacht heeft het in een kernachtig be toog over Wetenschappelijke vastlegging van de Taalgrens of Federalisme Als be dreiging is dat goed maar het zijn niet die twee begrippen die we nu tegen elkaar moe ten afwegen. Ten andere sluit het federalis me per se het vastleggen van een grens in zich. Het gaat hier over de keuze tussen drie mogelijke oplossingen: 1) de talenteiling 1947 blijft behouden en de uitslagen worden gepubliceerd na onderzoek en opruiming van de onregelmatigheden 2) verbetering van de taalwetgeving er. nieuwe telling3) we tenschappelijke vastlegging van de taalgrens We zijn het niet eens met de senatoren Broeckx, Bouweraets. Jespers er. Leynen die voorstellen tot een nieuwe telling over te gaan in de betwiste gemeenten, noch met deze die er aan houden de wet van 1932 te zien toepassen na onderzoek van de twijfel achtige documenten door een commissie. We moeten voor dat onderzoek toch ten slotte bij de saboteurs zelf en bij het gerecht be landen en men zal het ons zeer moeilijk ma ken. Daar hebben we staaltjes van. Bij een nieuwe telling zullen de zelfde ongure ele menten en dorpspotentaten opnieuw in actie treden en die kunnen heel wat meer dan wild-vreemde onderzoekers tegenover wie eenvoudige dorpelingen altijd zeer achter dochtig staan. Reeds in 1930 moest een schan daal van Overmaas in het donker blijven en nu staan we zo maar eventjes voor 44 betwiste gemeenten wat welletjes is voor een zo beperkte taalgrens als de onze. We zijn van mening dat. wanneer de toe passing van een wet telkenmale gepaard gaat met politieke passies van zulke bedenkelijke kwaliteit en afmetingen, we gerust het roer mogen keren en uitzien naar andere mid delen. Een doelmatige verbetering van do wetge ving kan helpen en ook - we geven het toe - een wetenschappelijke vastlegging van de taalgrens. We weigeren echter beslist onze medewerking aan hen die aan deze vastleg ging een definitief karakter willen geven. Vóór een maand hebben we in dit opzicht een alarmkreet geslaakt en we stonden toen alleen met onze argumentatie. Het kon er bij ons niet in dat de Vlamingen na zich hon derd jaar met sociale, economische, kulturele en bestuurlijke middelen te hebben laten ver drummen door Walen en franskiljons, lei dende standen en overheid, nu de resultaten van die drijverijen zouden onderschrijven en dat op een moment dat de Vlaamse verant woordelijke kringen een nooit gekende vita liteit vertonen en de regering nooit zo gun stig gezind was.Een grens leggen aan een taal is ten andere een nonsens vooral wan neer het gaat tussen twee volken met zo ver schillende demographic, kuituur, aard en vi taliteit. Politiek kan dit voordelen hebben, grote zelfs, maar het is zeker dat na enkele generaties die grens geen taalgrens meer zal zijn. Als we bv. het oude voorstel van Prof Blanckaert nagaan die een onderzoek wenst naar de huistaal de inwijkelingen uit zui ver Vlaamse gemeenten en de gemengde hu welijken is het klaar dat dit onderzoek geen definief karakter kan hebben. We moesten na het slaken van die alarm kreet veel steken onder water verduren doch "•-LE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR ondertussen zijn heel wat mensen bijge sprongen en nu ligt voor de verheugende boodschap van het Davidsfonds waarin onze bezwaren tegen de definitieve wetenschap pelijke vastlegging van de taalgrens niet weerlegd worden, zoals men verkeerdelijk in een ondertitel opmerkt, maar waardoor ze eenvoudig wegvallen omdat men niet vast houdt aan een definitief karakter van die vastlegging :men kan de tienjaarlijkse ad" ministratieve telling door een tien- of twin* tigjaarlijk.se wetenschappelijke tellingen ver* vangen. Bravo. Davidsfonds, dat is de formule die we wensten en waarrond zich heel het strij dende Vlaanderen zonder bezwaar kan ver enigen. Op zulke grondslag zal hei ons niet lastig vallen het werk in de handen te leg gen van onze betrouwbare en eminente ge leerden. Albert Van den Berghe, Volksvertegenwoordiger. ACCIJNZEN Spijts de verhoging van bet accijnsrecht op de alcohol acht de Regering deze belas ting nog hoog genoeg om er de consumptie van te remmen. Het alcohol verbruik zal voort slinken en geleidelijk op zijn peil van vóór de jongste oorlog zakken. Volgens de memorie van toelichting zai de unificatie van de accijns op de alcohol ze kere voordelen opleveren, namelijk 1- De alcohol - waarvan thans een accijns en een verbruiktaxe v/orden geheven - zal nog enkel worden belast met een accijns waarin de verbruiktaxe is opgenomen. 2) Voor de accijns op de alcohol zal een volledige gemeenschap bestaan tussen België en het Groothertogdom Luxemburg aldus zal een einde worden gesteld aan de bijzon dere bewaking op alcohol aan de Belgisch- Luxemburgse grens en zullen de bijzondere formaliteiten voorzien voor het verkeer van alcohol tussen België en het Groothertogdom worden opgeheven. Wat de suiker betreft geeft de Memorie van toelichting toe dat de opvoering van de ac cijns (ongeveer 3 maal het huidig recht) de index van de kleinhandelsprijzen lichtjes zal doen stijgen die stijging zal echter ruim schoots worden gecompenseerd door de da ling voortvloeiende uit de afschaffing van de accijns op azijn en op lucifers zomede uit de verlaging van het recht op rooktabak. Door het verlagen van de accijnzen op si garen sigarillo's en rooktabak komt het nieuw regiem tegemoet aan de eenparige wens van de Belgische fabrikanten, die voortdurend hebben doen gelden dat bewuste produkten, in vergelijking met vóór de oorlog, naar ver houding zwaarder belast waren dan sigaret ten. De verlaging van het accijnsrecht op de monsserende gegiste dranken moet er toe bijdragen om de Belgische nijverheid van appeldrank en de Luxemburgse nijverheid van mousserende wijn uit de moeilijke toe stand te helpen waarin ze zich thans bevin den. Vt at het bier betreft zal de accijns voort volgens een progressieve school geheven wor den maar het aantal schijven wordt van 6 op 3 teruggebracht en het verschil tussen het hoogste en laagste bedrag van het tarief is moeten verminderd worden. In haar geheel ligt de gemiddelde belasting welke voort- loeit uit het door het Verdrag gevestigd tarief ietwat lager dan de gemiddelde belas- ting welke het bier ondergaat. De goederen waarvoor een gemeenschappe lijke accijnsregeling is getroffen kunnen van Rederland naar de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en omgekeerd verzonden worden zonder heffing, onderscheidenlijke terugbetaling of afschrijving van de accijns, ter zake van de invoer of van de uitvoer. Bij voorbeeld, bier dat in België gefabri ceerd en veraccijnsd is zal naar Nederland mogen worden verzonden zonder heffing van de accijns bij aankomst op Nederlands gTond gebied, maar de Belgische accijns zsl niet worden teruggegeven. Billijkheidshalve nochtans moet de accijns door een der Partijen ge' vc van goederen wellu uit haar grondge.ir- aar dat van de ancere Partij worden verzonr e om er ver bruikt te worden, aan deze laatste Partij worden uitgekeerd. Daarom bepaalt het wetsontwerp dat in het beschouwd geval, de Partij welke de ac cijns heeft geïnd, die accijns met de andere Partij moet verrekenen. Die verrekening zal periodiek geschieden volgens de regels wel ke door de bevoegde Ministers, op voorstel van de Administratieve Raad voor de Dou aneregelingen zullen worden vastgesteld. DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP Ik ben blij dat ik binnen zit. Sint Niklaas heeft ons miserabel weder gebracht en wie er door moet zet de kraag van zijn mantel recht en trekt zijn hoofd zo diep mogelijk tussen zijn schouders. In de wereld gaat het even slecht in de politieke toestand. In Korea gaat het slecht en de bladen staan er vol van. Het gaat er slecht voor de U.N.O. en haar leiders verliezen er de kop bij. Niet de ge. neraals en niet Mac Arthur maar de politieke leiders. Het armste boerken dat zijn koe wil verkopen zal zich wel wachten van aan de koopman te zeggenzoveel wil ik er voor maai als gij dat niet geven wilt zal ik ze toch laten voor wat gij bieden zult. Zo slim zijn de UNO-leiders nog niet en de Chinezen weten precies dat ze bieden mogen wat ze willen. Het gaat slecht met de UNO in Korea. Het gaat nog slechter in West-Europa. Het socialisme is bezig met ons een tand te trekken waarvan wij later zullen weien hoe zeer het doet en wat het kost. In Straatsburg heeft Spaak schrik.. Te Brussel heeft hij geen schrik en Buset beeft geen schrik en Larcck beeft geen schrik en heel de partij heeft geen schrik. En ze zijn tegen ieder militaire krachtinspanning want liet kan gebeuren dat er geen oorlog komt. Ze vleien de ingeboren gemakzucht van de mens met de hoop dat ze er de partij zullen bovenop halen. Moet het. land weer ■■kéh- ipt daar jfiij alleen ij rif u-en nou !jf fi eens overrompeld worden en nen van de vreemde overhe toeNa de zegepraal zullen zi weer de echte patriotten^fByn er niets bij. JrlP Zij willen niets doent geen offesuetaalP om sterk te staan. Zij weigeren Spanje dat veertig leger divisie- en wil omdat het Franc^ciaal senteert, Even als in hei. W\d- gerskorps de c Zwarte»!? MTT>~gen het communisme gevóL' IV[ J en nu nog willen vechten niet u up re nomen worden omdat ze zwarten z.fiS In Frankrijk weten ze heel goed dat d* toestand ernstig is. Ze waren daar bezig aan hun zoon ke gelspelministeries omverkegelen... ze heb ben het spel gestaakt en Union Saerée uitgeroepen om front te maken tegen het gevaar. Maar toch maken ze nog altijd moeilijk heden om de Duitsers op te nemen in het Euro pees verdedigingssysteem. Het westen ziet het gevaar groeien en na deren maar wil geen pink roeren om het af te weren. Dat is het tragische van de toe stand. Vijftien honderd jaar geleden had de grote volksverhuizing plaats. Ze begon in de step pen van Mongolië. Het ene volk joeg het an dere op in de richting van het westen en de oude Romeinse beschaving werd on^er de voeten gelopen en alles werd met de gftorui gelijk gemaakt. Oost-Gothen: Wesi-Gothen; Burgondiërs; Longcoaarden; VanöalfeafTïun- nen; Franken; Saxers enz enz, liepen alles overhoop en nestelden in het puin. Geduren de t ijfhonderd jaar had de Kerk daarna de handen vol om uit de warboel weer een iet wat geordende maatschappij te voorschijn te halen. De levenden van die tijd hebben tragische uren beleefd en veel ellende gekend. Wij lo pen het risico voor dezelfde miserie te .staan. Dat het socialisme daar tegenover onver - schiliig staat is geen wonder. Maxx xJaJZijR profeet gelijk Christus die der christenen is. Marx is de vader van de wereldre Hij wilde de revolutie cm haar zelf. «- Jende der massa raakt *jn koude kleren niet Hoe meer de massa lijdt hoe rapper de re volutie komt. .Die lering wordt natuurlijk de simpele sodgjpt niet voorgehouden. 't'Tlou gebeuren dat Kq «demi-tour» doet. In tussen wordt onverpoosd het zaad van het onkruid gezaaid; beklagenswaardig zijn de geslachten die voor de oogst zullen staan. -* IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tei »gr c ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren; der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1950 | | pagina 1