Offerande A. DE IBRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS HUIS VAN! m 52, Dendepkaai, Tel. 172 Vijf tn twintigste öaargang. Prijs per nummer 1,50 ïr. Zon3«g 7 J«nu»rT T951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. ECONOMISCHE RONDBLIK De statistieken van onze buitenlandse handel over de maand November 1950 wijzen op een merkelijke verbetering van de handelsbalans de invoer neemt af en de uitvoer stijgt. Van 3,5 milliard frank in September 11. is het tekort op ongeveer 1.5 milliard fr. gedaald in No vember. Buitenlandse Handel in 1950 in millioenen frank TONEELAVOND Invoer Uitvoer Verschil Juli 6900 6300 —600 Augustus 5600 4500 —1200 September 9750 6150 —3600. October 10450 7700 —2750 November 9750 8200 —1550 Kloosterzaal - MEERBEKE Zondag 21 Januari 1951 te 18 uur Toneelspel in vier bedrijven door J. Grosfeld Opgevoerd door de Normalisten van St Thomas - Brussel Wie wil meeleven met een bekend en doorvoeld toneelstuk vergete niet in de kloosterzaal te zijn. Mg De vermeerdering van de uitvoer is des te meer opvallend daar de maand November slechts 30 dagen telt. In De cember al deze vermeerdering nog aan zienlijker zijn. Verhoging van de voort- brengst en van de prijzen in de textiel- en metaalnijverheid schijnt daarvan de oorzaak te zijn. De werkloosheid is in deze laatste tijd toegenomen. Terwijl het aantal werklo zen 160.000 bedroeg drie maand geleden, is het thans tot ongeveer 240.000 geste gen. Het winterseizoen brengt de werk lieden in de landbouw en in het bouw bedrijf in de onmogelijkheid te arbei den. Dit betekent niet dat wij in een min der gunstige toestand zouden verkeren want in vergelijking met de maanden November en December 1949 hebben wij minder werklozen. In talrijke bedrijven ziin er thans werklieden tekortzo bv. in de kolenmijnen zou de voortbrengst kunnen verhoogd worden, indien wij een paar duizenden mijnwerkers meer hadden. Voor October bereikte het indexcij fer AGEFI van de industriële productie het recordcijfer van 145.5. Dit rekord werd in November gehandhaafd, daarbij in acht genomen het aantal werkdagen. Voor December wordt dit indexcijfer geraamd op 139.2 hetgeen ook zeer be vredigend is daar de arbeid fel te lijden heeft onder het slechte weder en ver scheidene rustdagen in deze maand voor komen. De fiscale ontvangsten bereikten in November een zeer hoog peil. De over- drachttaxe bedroeg 1775 millioen fr. in November tegen 1650 millioen in Octo ber 1950 en tegen 1407 millioen maand- gemiddelde van 1949. Dit is te wijten aan de stijging van de prijzen maar ook aan een intenser handelsbedrijvigheid. De verkopen in de detailhandel verto nen eveneens een lichte vooruitgang. De cember is zelfs zeer gunstig geweest speelgoed en artikelen voor geschenken werden op ruime schaal verkocht. In November heeft de Algemene Spaar- en Lijfrentekas voor 653.5 mil lioen frank stortingen geboekt en 484.4 millioen frank terugbetalingen. Het ba-' tig overschot bedroeg alzo 159.1 millioen en het totaal tegoed van de spaarders 31.827.7 millioen frank In October bedroeg het batig over schot slechts 81.5 millioen frank. Zulks toont aan dat het vertrouwen en de spaargeest die sedert Juni schenen af te nemen, geheel teruggekeerd zijn. NOOIT MEER Er is een tijd van vreugde en een tijd voor rouw. Wie aan de afbeeldingen denkt van de heer Paul Henri Spaak, toen hij, de democratie opzij zettende, meehielp om in België een koning te verdrijven, wiens aanblijven de wens van de meerderheid van het volk was zag een juichend man. Dat was in de zomer. Doch nu zijn de herfst en de win ter gekomen, en ook over de vreugde van de heer Spaak heeft zich een nevel gelegd. In de Verenigde Staten heeft men van zijn optreden weinig begrepen en men heeft hem dat duidelijk doen voelen. Tot hoge posities geroepen, met geen ander doel dan de rechten van het volk te handhaven, stond hij vooraan om die rechten met voeten te treden. Dat is overigens geen wonder, want zijn beginselen, zijn strategie hebben zich nooit losgemaakt van de overtuiging dat er ook andere middelen om te regeren zijn dan parlementaire. De Saturday Evening Post brengt thans in een oppervlakkig en slecht artikel o- ver de koningskwestie een verklaring van de heer Spaak. Zij luidt aldus Ik geloof niet dat het goed was te hande len. zoals wij gedaan hebben zei Paul Henri Spaak nadat hij de tijd had gehad na te denken over de opstand, die voor altijd met zijn naam zal verbonden blij ven. Het was niet aanbevelenswaardig het volksgevoel op die wijze te lafen uitbarsten en ik kan u verzekeren d ik zoiets nooit meer zal doen Wat pijnlijk voor de Nederlandse vrien den van Spaak die zijn houding verde digden «Ik zal het nooit meer doen (De Telegraaf) LONEN IN DE LANDBOUW Dat er paritaire commissies bestaan, is zo stilaan door iedereen gekend. Het doel van zulke commissie is de betrek king regelen tussen patroons en arbei ders, vooral op het gebied der lonen. Ook voor de landbouwers bestaat er een der gelijke commissie. Deze is in vergade ring bijeengekomen op 5 Mei 1950. Ge durende deze vergadering zijn er op het gebied der lonen nogal belangrijke be slissingen getroffen. Aan de regering werd gevraagd de daar tot stand geko men overeenkomst bindend te maken voor al de landbouwbedrijven. Reeds op 17 September 1950, dus na vier maan den werd die overeenkomst bekrachtigd en is zij bindend gemaakt voor al de landbouwondernemingen. Zo snel werkt de Belgische Administratie. Er werd nochtans voorzien dat de o- vereenkomst van kracht geworden is op 15 Mei 1950. Deze datum is vooral van belang. De landbouwarbeiders wier loon niet zou overeenkomen met de cijfers die wij U zullen mededelen, kunnen bij hun werkgever de uitbating der achter stallige lonen aanvragen. De vergadering heeft volgende beslis sing genomen het minimum loon der landbouw arbeiders is vastgesteld op 14 frank per uur. compensatievergoeding inbegrepen. het minimum loon der landbouw- arbeidsters is vastgesteld op 10.50 fr: per uur. compensatievergoeding inbegrepen. het minimumloon der minderjari gen is vastgesteld als volgt 20 jaar 90 van volwassenen of 12.60 Fr. per u. 19 jaar 80 18 jaar 70 17 jaar 60 16 jaar 50 11,20 9.80 8.40 7,00 15 jaar 40 5,60 14 jaar 30 4,20 Tijdens deze vergadering werd ook nog een andere beslissing getroffen, bij ons weten geheel nieuw in haar genre. Deze bestaat namelijk in de be paling dat de landbouwwerkman ver plicht is een half uur meer per dag ter beschikking te zijn van zijn werkgever, zonder dat hij daarvoor betaald wordt. Het doet er niet toe hoeveel uren de ar beider in dienst van de werkgever per dag te werk is gesteld. Deze bepaling wordt verantwoord als volgt gezien de landerijen die moeten bewerkt worden soms ver van elkander verspreid liggen, wordt er veel tijd nutteloos verloren ge lopen. De weersomstandigheden ander zijds belemmeren nogal eens de uitvoe ring der werkzaamheden. Aldus wordt e halve uur meer verrechtvaardigd. Wij laten het aan onze lezers zelf ever een oordeel te vellen. De landbouwers werkgevers zullen deze maatregel juist en logisch vinden. De werknemers zul len er beslist een andere opinie op na houden. Wij van onze kant menen dat de paritaire commissie de gulden mid denweg heeft willen behouden. Een overloon van 25 is door de werkgever verschuldigd op het gewoon uurloon, voor al de uren werkelijk ge werkte arbeid boven de 10 uren per dag. In handel en nijverheid is dat anders, daar is de verhoging voor de uren boven de acht. In de landbouw dus niet. Indien een werkman per jaar meer dan 2.700 uren werkelijk gewerk. heeft moet de werkgever voor ieder uur bo ven de 2.700 uren een overloon van 25 betalen. Het spreekt van zelf dat de uren waar van in de loop van het jaar reeds 25 overloon is betaald, niet meer in aan merking komen om de 2.700 uren te be rekenen. Nochtans de dagen werkloosheid, ziek te en arbeidsonbekwaamheid ingevolge van ongevallen, worden voor de reke ning van de arbeidsduur gelijk gesteld met effectieve arbeidsdagen van negen uur. Nog een belangrijke beslissing en ons inziens nieuw in haar opvatting. Mits naleving der hoger aangehaalde beschik kingen is het aan de werkgevers en werknemers toegelaten zich akkoord te stellen op een dagloon voor de duur van een volledig jaar bij dezelfde werkgever. M:\ar toen klonk weer de trompet van de Drie Koningen in mijn oren en ik besefte dat er nog edein jheid en offervaardigheid onder de mensen ,s. En ik wist dat het Kind leven zon en Herodes ten onder gaan. De we reld is immers een paardeniolen die draait en draait en steeds zijn paarden en koetsen van links laat aankomen tot voor u en ze rechts weer laat. %'erdwenen om ze van links te laten terug verschijnen. DOOR DE PERISCOOP Triestig weder met de Nieuw-jaar dagen. Niets te zien door de Periscoop. Iedereen kruipt achter de stoof, de ene met de griep in volle gang, de andere die voelt dat de griep hem op het lijf zit en weer de andere die de griep gehad heeft en er nog helemaal van onder de voeten is. Allemaal even kouwelijk en plattekens net of ze op de gezondheid van het Nieuwe Jaar hadden geklonken en gedronken tot ze er ziek van waren. En bij al dat gebibber en in de stoof krui pen heb ik toch iets gezien De Drie Ko ningen 't Was niet in het zonnige landschap van /oor-Azië waar de waaiende palmen het air hebben van sierlijk wuivende waaiers. 't Was in onze triestige eenzame straten en de waaiers die ze mede hadden stonden stok- kestijf. als vervrozen. Toch waren het de Drie Koningen met hun gevolg, edelmoedige zielen die zonder wijs en ernstig beredeneren de baan op gingen om aan Christus te offeren. Het is troostelijk en het belooft voor de toekomst. Wij leven in een wereld die meer gelijkt op een rovershol dan op een beschaaf de samenleving waar gelogen en bedrogen, gestolen en gemoord wordt om toch maar aan veel geld te geraken. Toch zijn er nog edel moedige zielen die bereid zijn om aan de ge nietingen te verzaken om te offeren aan Hem die de grote Offeraar was. Ik heb ze gevolgd terwijl ze gingen van deur tot deur met hun bedelbussen voor de Missies. Mijnheer. Madame, Mejuffer Veel mensen hebben met een goed hart hun almoes in de bus gestoken. Soms ook zijn er geweest die een gebaar gedaan hebben uit menselijk opzicht en gerammeld dat het valse Drie Koningen waren dat de echte op de baan gingen om te geven, deze om te krijgen. Het waren echte Koningen en ze waren op weg met alleen om te gaan offeren maar al offeren. Ze gaven niet het stukje geld dat voor sommige mensen wel een stukje van hun ziel is. maar dat toch feitelijk niet van ons is. Zij offerden hun vrije tijd. hun gezel lig samenzijn in de familiekring rond de war me kachel. Ze offerden hun verkleunde han den, hun versteven voeten. Ze offerden hun fierheid - ze offerden alles aan Hem die Zijn Hemel offerde om onze ellende te kunnen le nigen. Ik heb ze nagekeken al peinzen en ik heb de volgende dag de weg nog eens gedaan om te zien of ik Herodes ook op de baan niet zou zien. Ik heb hem niet gezien. En toch is hij er. Maar hij verstaat de kunst om onder te duiken en te werken van in de maquis Toen hij. na twee duizend jaar geleden voor het eerst de moordende greep deed naar het Kind om zijn eigen weelderig en wellus tig leven te verzekeren en er enige honder den doodde om zeker te zijn van zijn stuk, was hij nog een schacht, een leergast. Sindsdien heeft hij zijn stiel geleerd en nu werkt hij in 't groot. Als gij in huizen komt waar het zo stil is als in een kloosterpand als gij in de huizen komt waar de radiomu- ziek u hoorndul maakt als in een tingeltangel als gij langs de kinderloze straten slentert dan weet ge dat Herodes langs daar gepas seerd is Niet een paar honderd maar dui zendmaal honderd heeft hij afgeslacht en ge offerd om zijn onbezorgd leven van wellus teling te beschermen. ïk heb ook Rachel gezocht, de Rachel van Bethlehem die jammerend en huilend de stra ten en openbare plaatsen in rep en roer zet te. die schreide en niet wilrle getroost wor den omdat ze haar kinderen zocht en niet vinden kon omdat ze niet meer zijn... Rachel heeft ook veel bijgeleerd. Herodes is voorbijgekomen en met de glimlach op de lippen heeft ze haar kinderen ten offer gebracht omdat ze te grote last waren, omdat ze tegen geen kinderlawaai kon en zij er op die manier deftig van af was. Er liep een koude bibber over mij en ik voelde mij eenzaam en ellendig, ik bad de indruk dat de kwade griep op mijn lijf zat. DE GROOTSTE KEUS IN Tf< >T .ENHAIVI) *LLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel, Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »v!oeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD,

Denderklok | 1951 | | pagina 1