Broeder Dr. M. Libertos A. DE BRAUWER-DE M0NT N N O V E VLOERTEGELS avis TAST BELLE 52, Decidepkaai, Tel. 172 Tal. Nr 5 Vijf en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 4 Februari 1951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1090, DAVIDSFONDS - Ninove Tweede voordracht in ons winterprogramma spreekt op DONDERDAG 8 Februari 1951 te 20 u. in de zaai Ons Huis OVER PRIMITIEVEN, RENAISSANCE EN BAROK IN DE VLAAMSE KUNST Deze voordracht wordt opgeluisterd met lichtbeelden Toegangsprijzen Leden 10 Fr. Niet-leden 15 Fr. Hoe Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe de er barmelijke toestand van de sigarenindustrie in Geraardsbergen, en de noodtoestand van de tabaksteelt in de streek van Appel- terre, bespreekt in de Kamer. De sigarenindustrie in Geraardsbergen be staat thans ongeveer 100 jaar. Rond I860 kwam ze uit Antwerpen en Gent naar Ge raardsbergen over en ging er weldra een zeer grote bloei tegemoet. In het begin van onze eeuw waren in de streek van Geraardsbergen onpeveer 2.000 arbeiders werkzaam in het sigarenbtdrijf en verdienden er een loon dat van de hoogste was van het land. Het mag gerust worden verklaard dat het de sigarenindustrie is die aan de streek van Geraardsbergen haar huidig cachet heeft ge geven, Op een bepaald ogenblik waren ongeveer 200 sigarenfabrikanten te Geraardsbergen en omliggende gevestigd. Sommige dezer frma's namen een grote uitbreiding en vervaardigden producten die over heel de wereld bekendheid verwierven. Geraardsbergse firma's behaalden de hoog ste onderscheidingen op de wereldtentoon stellingen van Amsterdam in 1884 en 1895, van Toulouse in 1888, van Bordeaux in 1895 en van Parijs in 1900. Thans nog kent iedereen te Geraardsbergen de welluidende namen van Van Landuvt. De Moor, Baras-Rousseau, Smeets-Devos. D' Hondt-Kina en zovele anderen: De sigarenproductie te Geraardsbergen be reikte tussen 1900 en 1914 meer dan 80 mil- lioenen sigaren per jaar d.w.z. meer dan de tegenwoordige totale Belgische sigarenpro ductie. Ingevolge de steeds zwaarder wordende fiscaliteit op sigaren ging de sigarenproduc tie na de wereldoorlog stelselmatig achteruit, maar werd toch gedeeltelijk vervangen door een steeds hoger wordende productie van cigarillos. Rond 1935 scheen de positie van de sigarenindustrie in Geraardsbergen enigszins gestabiliseerd en werden op dat ogenblik nog 1200 arbeiders aan het werk gesteld. De oorlog 1940-1946 die de sigarenaccijns van 9 op 39 en de cigarillosaccijns van 9 op 41 7c bracht gaf de sigarenindustrie var: Geraards bergen haar definitieve genadeslag. Op dit ogenblik zijn slechts nog een twin tigtal fabrieken werkzaam en is het te werk gestelde personeel op maximum 200 man ge slonken. De productie bereikt thans per jaar amper 4 millioen sigaren en 10 millioen ci garillos. Het is voor deze eens zo bloeiende indus trietak en die thans een zo diep verval kent. dat op dat ogenblik een lans moet worden gebroken Het mag niet langer worden geduld dat in ons land de sigarenindustrie een zekere on dergang tegemoet gaat. terwijl zij in de ons omringende landen nog steeds een hoge bloei kent en op vele plaatsen nog aan 't groeien is Al voorziet het huidig wetsontwerp nog een accijnsrecht op sigaren van 27 (tegen 9 voor de oorlog) wat dus verre van af doende is, toch laat het geen twijfel dat op die manier de sigaar aan betere voorwaarden zal kunnen gemaakt en tegen een meer rede lijke priis op de markt gebracht. Vergeten wij niet dat de fiscus een cude en bloeiende industrie die zeer vele en be hendige arbeidskrachten bezigt een dodelijke slag heeft toegebracht en dat thans het ogen blik is gekomen om deze striemende onrecht vaardigheid enigzins goed te maken. De si garenindustrie van Geraardsbergen hoopt te recht op dat zo noodzakelijk herstel Er is echter in verband met het probleem dat ons thans bezighoudt en voor dezelfde streek waarover sprake een ander probleem met de accijnsquaestie gemoeid, namelijk de tabaksteelt van Appelterre en omstreken. Zoals voor de sigaar van Geraardsbergen dient ongetwijfeld voor de tabak van Appel terre niet veel publiciteit te worden gemaakt. Iedereen te lande weet dat in Appelterre tabak wordt geteeld van zeer speciale quali- teit die door een groot aantal rokers buiten gewoon op prijs wordt gesteld. Dank aan haar tabak kende de streek van Appelterre en omgeving eens een zeer grote bloei en een buitengewone welstand. Verscheidene honderden planters, door talloze arbeiders ge holpen leggen zich er sinds jaren op de ta baksteelt toe. Tussen de 2 wereldoorlogen werden in de streek van Appelterre meer dan 200 Ha. met tabak beplant en bezorgden aan de bevolking een zeer degelijk inkomen. Op dit ogenblik is de teelt van Appelterre- tabak op 1 4 teruggezonken en worden aldaar slechts 50 Ha. met tabak beplant. De geringe teelt die aldus wordt bekomen geraakt dan nog moeilijk verkocht en de schade die deze toestand voor de aldaar werkzame bevolking heeft teweeggebracht is werkelijk onbereken baar Welke is nu de oorzaak dat de vermaarde Appelterre-tabak een zo gevoelige crisis door maakt De bijzonderste oorzaak ligt niet elders als in ons huidig onredelijk en onbillijk fiscaal regime van de tabak. Appelterre-tabak wordt immers alleen in de pijp gerookt en uit de statistieken blijkt dat het verbruik van pijptabak in ons land er na de oorlog fantastisch is op achteruitge gaan en thans niet meer de 2/3 van voor de oorlog bereikt. Het feit dat in 1942 de accijns op rooktabak gebracht werd van 23 op 48.5 7c heeft vele pijprokers, ingevolge de duurte van het pro duct doen overgaan naar het verbruik van sigaretten die niet zozeer in prijs waren verhoogd en aldus crisis in de Appelterre- tabak veroorzaakt. De wet die thans ter bespreking ligt brengt de accijns op rooktabak terug van 48.5 T op 40 7e terwijl zij de accijns op sigaretten van 57 <7 op 62 <1 verhoogt. Tlet is duidelijk dat deze belastingsver- ehuiving. die rekening houdt met de voor oorlogse verhoudingen, de productie en het verbruik van de rooktabak zal ten goede ko men en het laat geen twijfel dat in deze verhoging van de productie van rooktabak, de streek van Appelterre haar aandeel zal hebben. Dat zijn de redenen waarom in het belang van de sigarenindustrie van Geraardsbergen en van de tabaksteelt van Appelterre het nieuwe fiscaal barema voor tabak zonder uit stel in werking moet worden gebracht BOEKHOUDING Een wetsvoorstel betreffende de boekhou ding der handelaars werd op 16 Januari 1.1. bij de Senaat ingediend. Hierna volgt een overzicht van de voornaamste bepalingen. Elke handelaar is gehouden, dag voor dag. al zijn handelsverrichtingen volledig en nauwkeurig op te tekenen in een of meer daartoe bestemde registers of bescheiden (art. 1) De nota's, bescheiden, brieven en adminis tratieve stukken tot. staving van de opgete kende verrichtingen worden systematisch ge ordend (art. 3). Elk jaar geeft de handelaar, in een omstan dige en onderhandse inventaris, al zijn roe rende en onroerende bezittingen en al zijn in- enuit schulden op (art. 4) De in de inventaris vermelde schattings waarden worden te goeder trouw, naar waar heid en met voorzichtigheid vastgesteld.. De wijze van schatten wordt in de inven taris vermeld en uitdrukkelijk verantwoord (art. 5) KOL.FIVH ULE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJ K BESCHIKBAAR De inventaris wordt van boekjaar tot boek jaar in een register overgeschreven.., (art. 6) De bij de art. 1 en 6 voorgeschreven boe ken moeten gepagineerd zijn en worden zon der kosten geparafeerd en geviseerd (art. 8) Wordt met geldboete van 1000 fr. tot 10.000 fr. gestraft, ieder handelaar die deze wet o- vertreedt hetzij door geen inventaris op te maken. hetzij door geen inventaris op te maken overeenkomstig de art. 4, 5 en 6. hetzij door eventueel de boekhouding niet in overeenstemming te brengen met de gege vens van de inventaris... (art. 11) Ieder handelaar die een der in art. 11 ver melde inbreuken pleegt, met bedriegelijk op zet of met het doel te schaden, wordt buiten dien met 8 dagen tot 3 maanden gevangen zetting gestraft (art. 12). Wij vragen ons af of dit wetsvoorstel wel aan een noodwendigheid beantwoordt. De belangrijke firma's en handelaars houden te genwoordig toch een boekhouding. Weliswaar in de kleine bedrijven wordt doorgaans geen of hoogstens een rudimentaire boekhouding gehouden doch men moet onderstellen dat zulks volstaat, zoniet zouden zij er toch een aanleggen of de reeds bestaande volledig uit bouwen. Bedoeld wetsvoorstel verplicht ieder han delaar tot het houden van een dagboek en het opmaken van een inventaris. Men vraagt zich af welk nut dat zoal kan opleveren b.v. voor een caféhouder, een sigarettenwinkel en nog tal van soortgelijke handelaars die alles comptant verkopen en schier geen waren- voorraad in magazijn hebben. Anderzijds bezitten wij toch een wetboek van koophandel dat de handelaars tot boek houding verplicht. Zijn de daarin voorkomen de wettelijke bepalingen betreffende de han- delsboeken niet meer aangepast aan de eisen en gebruiken van deze tijd dat men er dan de nodige wijzigingen aan toebrenge zonder te overdrijven. Het komt ons dan ook wenselijk voor dat het wetsvoorstel worde ingetrokken of ten minste dat de strenge en te algemene bepa lingen ervan door een amendement worden gematigd. MIDDENSTAND5NIEUWS VERKOOPMAAND 1950 Uitslag der Trekking van de Kosteloze Tombola 000322 000671 001590 002432 003130 003964 004514 006839 008781 008895 012576 010004 013705 013833 014395 014536 014757 016362 018060 021515 024007 024460 029518 029856 038715 039147 040193 041002 044706 044779 047924 049720 049845 050491 051281 059709 061787 Al deze nummers werden nog niet afge haald. De personen die in het bezit zijn van een winnend nummer, dienen hun bon af te halen bij de Voorzitter van de Katholieke Midden standsbond. de heer René Luysterman Koe" poortstraat, 10 Deze bons zijn geldig tot en met 15 Fe bruari 1951. De winkeliers-deelnemers die reeds in het bezit zijn van een bon van 100 Fr. geschon ken door de Kath. Middenstandsbond, mogen deze uitwisselen bij de Secretaris, Markt, 37. die samenwerken met de vijand en door sa botagedaden de weerbaarheid van het Land ontwrichten. Tegen valschermspringers en bommen moet actieve en passieve luchtverdediging inge richt. Tegen sabotage moet er een degelijke be waking ziin van straatwegen, ijzerwegen en waterwegen electrische centrales fabrieken; telefoon- en telegraafverbindingen, gemeen tehuizen. gendarmeries en wat weet ik al. In het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn ze weer aan het instuderen. Gaan ze ons weer iets brouwen gelijk in 39-40 om zekere heertjes en dametjes te laten paraderen tot cp het ogenblik van het gevaar In 1939 hebben ze de oudstri.iders van '18 over het hoofd gezien. Die hadden onschatbare dien sten kunnen bewijzen. Ze kunnen dat nu nog samen met die van '40. Een gouvernement die het ernstig meent om het Land te verde digen en dat er niet op voorbereid is om de held te gaan uithangen in Engeland of Schot land en daarna terug te komen om te fusilie- ren al wat hier nog leeft onder voorwendsel dat ze moesten dood zijn indien ze niet had den gecollaboreerd moet aansturen op ge westelijke indeling van het leger met daarbij aanleunende landwacht bestaande hoofdzake lijk uit oudstrijders en reserve officieren DOOR DE PERISCOOP Er zijn een hoop mensen die met de bibber zitten voor oorlog, 't Is er om compassie me de te hebben en ik heb er compassie mee ook. Ik ben geen helderziende dona Rosa of Ronta ik kan niet lezen in de kristallen-bol ook niet in de inhoud van de koffiezak noch in de kaarten. Toch mogen ze mij geloven veel beter dan al die helderzienden als ik hen vertel dat er nog geen gevaar voor oorlog bestaat Van weerskanten speken ze in hun handen en rollen ze hun mouwen op. 't Is nog alle maal zuivere comedie. Staline heeft er vroeger veel mede gewon nen en wil het trukje voort gebruiken. Ame rika en Engeland in de persoon van Roose velt en Churchill hebben zich laten afzetten en trachten nu met dreigementen een beetje terug te krijgen van wat ze zo onnozel heb ben weggegeven. Oorlog wordt begonnen door iemand die overtuigd is dat hij het winnen zal Hitier was zeker van zijn stuk toen hij de wagen aan het rollen bracht. Hadde hij in de verre verte kunnen vermoeden dat het zou eindi gen met een kogel in het hoofd uit eigen re volver, hij ware niet begonnen en hij hadde niet in de bloemenperkjes gedanst rond de wagen van Compiègne. Tot hier toe is geen van beide partijen zelfzeker genoeg om de sprong te wagen. Ze weten allebei dat het hard tegen hard zal gaan en dat er een tweede Neurenberg te wachten staat voor de verliezer die officieel zal oorlogsmisdadiger zijn. Vroeger was die vrees des Heren het be gin der wijsheid. Tegenwoordig zijn er veel die in God niet meer geloven. Voor die is het de vrees voor de bom en de strop die telt. Een dictator kan oorlog beginnen als hij wil. Hitier kon dat, Staline kan dat. Roose velt kon dat niet en had meer dan een jaar nodig om zijn volk te overtuigen dat het moest .vechten voor eigen bestaan. Een demo cratie begint geen oorlog ze vecht om zich te verdedigen. De grote bazen van beide kanten geloven nog altijd niet aan oorlog. Ze zouden ophou den met in hun handen te speken en hun mouwen op te rollen. De tweede- en derderangssterren onder de groten die de volkeren leiden geloven even min aan oorlog. Paul Henri Spaak was een der grootste on der de kleine toen hij zijn fameuze rede nous avons peur uitsprak. Hij heeft het meesterlijk gedaan met een tremolo in de stem en de bibber in zijn benen. Hij heeft het zo wel gedaan dat ze het wel zeven of achtmaal hebben laten horen en zien op het witte doek. Toen hij terug was in België en over zijn rede sprak en over de toestand hetzij in in landse politieke kringen of in onder onsjes verklaarde hij dat het zo erg niet was en dat er nog geen reden bestond om in de broek te doen. Ook ons ministerie gelooft niet aan oorlog. Als er oorlog komt moet het leger er zijn om een inval en bezetting te beletten. Het ministerie wil daarvoor de twee jaar. Dat is goed. 't Is daarbij nodig om onze internationale verplichtingen na te komen en om een mogelijke vijand de verzekering te geven dat wij ons zullen weren als ze ons aanpakken. Als een volk de indruk laat dat het niet weerbaar is wordt het onder de voet gelopen; staat het gekend om zijn wilskracht het wordt met rust gelaten. Finland ligt aan de voordeur van Rusland het ligt er zelfs erg in de weg het heeft tweemaal geweldig van zich afgebeten en het wordt met rust gelaten. Indien de vredes-apostelen die het Oosten ons stuurt het gedaan krijgen dat wij ons geweer breken en de handen opsteken om te bewijzen dat wij niet vechten willen, wor den wij met huid en al binnen gespeeld. Als er oorlog is dreigt er gevaar uit de lucht: a) van valschermspringers b) van bommen. Er dreigt ook gevaar van valse broeders DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (f-egenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1951 | | pagina 1