A. DE BRAUWER-DE N IN O V E VLOERTEGELS in is YAK 52, Denderkaai, Tel. 172 VTff en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 15 April 1951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. C. V. P. Arrondissement- Aalst KANTON NINOVE Op Zondag 15 April 1951 heeft er in Ons Huis Dreefstraat een STUDIEDAG der C.V.P. DAGORDE plaats Te 9.30 uur: SECTIEVERGADERINGEN ie Sectie C.V.P-Jeugd Voorzitter dhr Edmorid Coppens, lid van Arrondissementsbestuur. Verslaggever dhr Wim Verleysen lid van het Arrondissementsbesturr. 2e SectieGemeenteraadsleden Voorzitter dhr Albert Van Pottelbergh, Bestendig Afgevaardigde. Verslaggever dhr Jan Verroken, Volks- vertegenwoordiger. 3e Sectie Bestuursleden en Leiders Voorzitter dhi Pol Roosens. lid van het Arrondissementsbestuur; Verslaggever dhr Frans Tanghe, alge meen secretaris. Te 11 uur ALGEMENE VERGADERING De heer G. Vandeputte, lid van het Natio naal Komiteit, zal een algemeen overzicht geven over HET REGERINGSBEEEID. IEDEREEN is welkom ter algemene ver gadering. HET BESTUUR. TABAK In het Staatsblad van 5 April jL is de nieuwe accijnswet van 19 Maart 1951 verschenen. De algemene economie van deze wet werd in dit weekblad onlangs toegelicht. Aan te merken valt dat niet alle bepalingen onmiddellijk zuilen in werking treaen de wetgever laat aan de minister van iinanciën de zorg over de datum van inwerkingtreding te be palen. Zo nodig kan de minister de be palingen van de wet op verschillende data in werking stellen. Zulks is o. m. het geval met de wijzigingen die in de wet voorkomen betreffende het fiscaal regime van tabak een ministerieel be sluit van 27 Maart 1951 (zie Staatsblad van 6-4-51) bepaalt dat deze beschikkin gen met ingang van 16-4-51 zullen in werking treden. Inlandse of uitheemse gefabriceerde tabak zal van 16 April 1951 af. onder worpen zijn aan een als volgt vastgestel de accijns A) Sigaren met dichtgewerkte kop wegende per 1000 Stuks 3 kg 1/2 of meer 27 t.h. B) Andere sigaren 33 t.h. C) Sigaretten 62 t.h. D) Rooktabak, snuif en droge pruim tabak 40 t. h. Natte pruimtabak1 frank pep- kilogram. De percentages van litt. A-B-C en D worden berekend op de kleinhandels prijs. Voor uitheemse gefabriceerde tabak is de accijns onafhankelijk van het door het tarief van invoerrechten vastgesteld recht. Onder «sigaar met dichtgewerkte kop» dient verstaan een rol samengesteld uit tabaksbladeren of fragmenten van ta baksbladeren en waarvan een der uit einden geheel is dichtgewerkt met het dekblad. Het doorboren van dat uitein de na de vervaardiging van de sigaar, om het aansteken van deze laatste te vergemakkelijken, is niet van aard het fabrikaat zijn karakter van sigaar met dichtgewerkte kop te ontnemen. Wordt daarentegen niet aangemerkt als een si gaar met dichtgewerkte kop. deze waar in bij de vervaardiging een dun buisje uit stro of uit enigerlei andere stof werd gestoken. Onder de benaming andere sigaren dient begrepen a) de sigaar met dichtgewerkte kop waarvan het gewicht kleiner is dan 3 1/2 kg. per 1000 stuks b) de sigaren met niet dichtgewerkte kop. Op dit ogenblik, moet het fiscaal band je waarvan de tabakswaren dienen voor zien ten blijke van de betaling van de aocijns, verplichtend worden aange bracht a) voor sigaren, stuksgewijze b) voor andere producten op elke ver pakking. Wat sigaren betreft, is dus het aan brengen van het bandje op de verpak king (kist, koker enz.) niet toegelaten. Zoals voor andere tabakswaren is toe gelaten en in navolging van de in Ne derland geldende regel zal voor sigaren voortaan het fiscaal bandje mogen aan gebracht worden op de verpakking. Nochtans in het geval dat de sigaren stuksgewijs dienen verkocht, zal het fis caal bandje rond elke sigaar moeten aan gelegd worden. Bij K. B. van 31-3-51 (zie Staatsblad van 5-4-51) wordt er voor de overdracht van bewerkte tabak een enige forfaitai re taks geheven die eisbaar is in al de gevallen waarin het accijnsrecht dient gekweten. De taxe wordt berekend op de grondslag van de maximumprijs die op het fiscaal bandje vermeld is. Haar bedrag wordt vastgesteld op 5 t.h. Bij middel van deze gegevens kan het bedrag der belastingen voor de tabak- produeten worden berekend. Bedrag der belasting voor enkele tabakswaren Klein- Accyns Over- Totaal handels- dracht- der prijs taxe belas ting Sigaren met dicht gewerkte kop 5 1.35 0.25 1.60 Sigaren met niet dichtgewerkte kop 5 1.65 0.25 1.90 SigartiHo's. pakje van 20 stuks 38 12.54 1.90 14.44 Sigaretten, pakje van 20 stuks 10 6.20 0.50 6.70 Rooktabak.pakje van 50 gr. 7.50 3.0.375 3.375 Waarom bestaat er zo'n groot verschil tussen de percentages van de tabakac- cvns (27 th. - 33 th. - 62 th. - 40 ;h.) Dit is een kwestie van arbeidskrach ten. Voor sigaren nemen de lonen 40 t.h. van de kostprijs in beslagterwijl voor sigaretten de prijs van de arbeidskrach ten slechts 8 t.h. van de kostprijs be draagt voor sigarillo's is deze verhou ding 30 t.h. en voor rooktabak 17 t.h. In het barema dient er dus rekening gehou den met deze verschillen en het product heiast in verhouding tot zijn belangrijk heid en opzichte van de werkkrachten. Sedert de oorlog heeft het verbruik van tabak volgenderwijze geëvolueerd Verbruik 1939 i950 Sigaren (stuks 190.000.000 83.000.000 Sigarillo.s (stuks) 585.000.000 261.00^.000 Sigaret, (stuks) 5.200.000.000 8.400.000.000 Rooktabak (kil.) 13.580.000 9.800.800 Deze cijfers wijzen op een gevoelige achteruitgang van het verbruik van si garen. sigarillo s en rooktabak en op een toenemend verbruik van sigaretten. Sommigen schrijven deze achteruit gang toe aan de hoge accijnsrechten die de sigaren treffen t.o.v. de sigaretten. Accijnsrecht in van de kleinhandelsprijs 1939 1951 Sigaren 9 39 Sigarillo's 11 41 Sigaretten 38 57 CA Rooktabak 23 48 De verhouding die vóór de oorlog tus sen de verschillende tabakproducten be stond werd sedert 1942 on.reöderd ten nadele van de sigaren, de sigarillo's en de rooktabak. Het nieuwe barema her stelt grotendeels de vóóroorlogse ver houding. De sigarennijverheid kan er niet anders dan bij winnen. Er dient nochtans in acht genomen dat het siga ren verbruik reeds sinds 1914 aan 't slin ken is. Vóór de eerste wereldoorlog ver bruikte men in ons land ongeveer 400 millioen sigaren per jaar dit verbruik was in 1938 voor meer dan de helft ge daald en in 1949 vertegenwoordigde het slechts 1/4 meer van 1914. Dit verschijn sel is trouwens bij onze Noorderburen eveneens waar te nemen. Integendeel KOI.E-VH A NDPJ, O.LE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIFTFn ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR zal het sigaretten verbruik nog wel toe nemen daar het vrouwvolk zich meer om meer aan deze bedenkelijke drift overgeeft. 49 GEMEENTERAADSZITTING De Vergadering begint te 8.05 uur Afwezig de heer Wachtelaer Hubert. Het verslag van de voorgaande vergadering wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Mr Van den Berghe Mr de Voorzitter ik vraag het woord bij ordemotie. Mr Van Trimpont Begint het weeral Mr Van den Berghe Het is al enige zit tingen geleden dat ik gevraagd heb de mo gelijkheid te onderzoeken om de kramen op de Markt, voor de Dinsdagmarkt, slechts op de Markt te zetten 's Maandags 's avonds als laatste werk van de werklieden die dat moe ten doen. in plaats van dit 's Maandags als eerste werk te doen. Nu staat daardoor o g. de Markt vol met kramen ge durende gans de dag. Dat is hinderlijk voor j ..cti en 't is daarbij lelijk om zien. Vroeger was dat wel niet zo. En ge kunt me toch niet wijs maken dat het niet mogelijk is te regelen dat de kramen maar 's avonds worden gezet. Mr De Ville De werklieden hun werk is nu zo geregeld... Mr Van den Berghe Ge kunt dat toch anders regelen. Mr Van Trimpont We zullen dat onder zoeken. Mr Van den Berghe Mr de Voorzitter ik heb nog een ordemotie. Ik was door mijn groep gelast om vooraf gaandelijk aan deze zitting naar enkele dos siers te komen kijken van zaken die deze avond op de dagorde staan. Ik wist dat deze voormiddag de heer Secretaris afwezig was en ik ben dan ook slechts deze namiddag ge- Komen en ik heb hier aangetroffen de heer Schepen De Weghe en een bediende. Nie mand is in staat geweest mij die dossiers te laten zien. Men zei dat men ze niet wist iig- gen. Ge moet verstaan. Wij krijgen onze uit nodiging telkens op het allerlaatste nippertje toegelaten door de wet. Als onze groep dan bijeen kemt om de dagorde te besoreken. bestatigen wij dat er steeds verschillende pur.ten zijn. waarvan wij niet weien waar over het gaat. Als men ons dan nog de dos siers niet kan tonen, dan moeten wij hier naartoe komen als de doodvreemdste mensen. Ik tno?t daartegen protesteren. Mr Van Trimpont Mr Van den Berghe net is nu een toeval dat onze Secretaris heel de dag is moeten weggaan naar Gent voer Stadszaken. Anders meen ik dat ge toch nog niet hebt te .lagen gehad. En als Mr De Riemaecker bij voorbeeld ook op het allerlaatste nippertje vraagt om een aantal pur.ten op de dagorde te zetten, zoals dat vadaag het geval is, dan zetten wij die toch maar op de dagorde en weten wij ook niet waarover het zal gaan. Het is dan voor ons ook zoals voor de doodvreemdste mens. Maar in alle geval we zullen er voor zorgen dat dit niet meer gebeurt en dat gij in 't ver volg voldoening krijgt. 1) Kasverslag Stad - 1e Kwartaal 2) Kasverslag C.0.0. - Ie Kwartaal 3) C.O.O. Advies betreffende grondverkoop Deze drie punten worden zonder opmerkin gen met algemene stemmen goedgekeurd. 4) Verbeteringswerken waterlopen 2 en 3 Er werd kennis gegeven van de briefwisse ling. 5) Nieuw Kerkhof bezwaren - Goedkeuring definitieve bundel Lezing wordt gegeven van een bezwaar schrift ingediend door de eigenaars der aan gelande percelen voor de gronden voorzien langs de Denderhoutembaan voor het aan- Ier on vnn een nieuw kerkhof. Dit pezwaarschrift luidt als volgt Aan het College van Burgemeester en Schepenen van en te NINOVE Mijne Heren, Ingevolge Uw bericht omtrent het onder zoek van commodo et incommodo, nopens de vraag ingediend door het stadsbestuur van Ninove' en strekkende tot het inrichten van eui stedelijk kerkhof langsheen de Dender - Vervolg op tweede biadJ. gebleven hij ware de grote figuur geweest van onze eeuw. 't Is tegen geslagen en hij is van zijn troon gevallen. Truman staat nu in dezelfde positie. Blijft de wereld voor een nieuwe ramp gespaard hij is er boven op. Mislukt zijn poging tot toe nadering hij is verloren. Maar wat er komen zal weet niemand nog ter wereld tenzij God alleen en wij berusten in Zijn handen DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP Waar is de schone oude tijd dat moeder ons de schrik op het lijf joeg met haar geschie denissen over de weerwolf en de stalkaars die uit de moerassen opsteeg en de spoken van 't kasteel en de doden die weerkwamen. Het was zo zalig als er een koude rilling over onze rug liep en wij voelden dat wij kippenvel kregen en aan met een zalig gevoel van veiligheid aan moeders rekken hingen. De weerwolf is dood en doet zich niet meer ronddragen op de rug van de eenzame wan delaar in de late avonduren en de stalkaars komt niet meer op de deur bonzen als ge vermetel genoeg geweest zijt om ze met de vinger te wijzen. En toch houden de mensen nog altijd van dat zalig schrik hebben. Ze zijn verzot op griezelfilm en angstaanjagende berichten in da dagbladen. De Russen vervangen de weerwolf en alle nieuwsjes worden uitgepluisd om te kunnen geloven dat ze gaan komen en er wordt ge rekend en geteld in hoeveel weken, hoeveel dagen, hoeveel uren ze hier kunnen zijn. De afdanking van Mac Arthur is olie op het vuur nu gaat het gebeuren. Omstandig wordt beschreven welke de reacties zijn in Amerika, in Engeland. Frankrijk. Japan, Aus tralië en ander landen van minder betekenis. In feite betekenen die reacties allemaal niets in fonctie van het problema komen de Rus sen of komen ze niet. In de Verenigde Staten heeft het incident vooral betekenis voor de binnenlandse po litiek. De Republikeinen zullen proberen het incident te exploiteren tegen de democraten die aan bet bewind zijn. Mac Arthur is in Amerika zeer populair en 't ware geen mira kel moest hij bij de eerstkomende presidents veri--iez;p?en de kandidaat der republikeinen zijn. In Engeland zijn ze blij omdat hij weg i: en ze heoben hun best gedaan om hem weg te krijgen. Ze hebben er schrik voor oorlog sinds ze in de laatste afgelopen krieg zoveel bommen hebben gekregen in Londen en andere steden. Vroeger hadden ze geen schrik voor oorlog Hun poiiiieK van «Europees evenwicht» dat de hoeksteen was van het Engels overwicht heeft minstens r.egen op tien van al de oor logen die de twee laatste honderd jaren Eu ropa hebben geteisterd. Weet ge het nog van 1 Augustus 1914 Duitsland bedreigde België en vroeg vrije doortocht voor zijn legers. Koning Albert spoedde zich aar Londen en ging bidden en smeken om te bekomen dat Engeland, dat mede de onafhankelijkheid van België had gegarandeerd, plechtig zou verklaren dat het zou tussen beide komen indien België aan gevallen werd. De vrees van Engeland het gewicht \an zijn macht in de strijd te zien werpen zou de Duitsers van hun plan doen afzien. Dat reddende woord werd niet gespro- i en. ue Dui - ers werden in de waan gelaten dat Engeland zou neutraal blijven. Toen de teerlingen geworpen waren en België aan gevallen verklaarden de Britten de oorlog en ze traden in het strijdperk als verdedigers van de verdrukte kleine natie al trachtten ze sinds iang naar een conflict dat de dreigende macht van Duitsland zou breken. Toen de oorlog ten einde was en Frank rijk en België wezen op hun zo verschrikke lijke verwoeste gewesten om substantiële ver goedingen te vragen, wezen de Engelsen op hun erwoeste gewesten» die de werkloos heid was... en ze namen \oor zich het duitse goud en de duitse x^oot. Daarmede waren ze gerust. En toen ze vonden dat het militair prestige vr.n Frankrijk te groot geworden was in Europa en hun «positie» bedreigde speel de -•? in de kagrt van Duitsland. De artille rie van hun veldleger had zich nog nooit de moeite gegeven cm 1e leren schieten. Belgi sche en Franse artilleurs evengoed als de Duitse kenden de kunst om hun granaten op een afstand van tien en vijftien kilometer te doen toekomen op de aangeduide vierkante decameter. De Engelsen schoten in de vier kante kilometer en verschoten honderdmaal meer munitie 't Viel toch op het hunne niet! In de laatste oorlog, voral in 1944 hebben ze geproefd meer dan hun lief was van die oorlogssoep met ballekens Sindsdien heb ben ze schrik voor oorlog evenveel als ieder een en trachten ze een nieuw conflict te ver mijden. Di? Russen indien wij de communisten van alle landen mogen geloven - «-melken de vrede^dub met meer voorliefde als onze duivenmelkers hun vovageurs. Engelsen en Fransen hebben evenveel schrik voor oorlog als onze Spaak «nous avons peur» en de Amerikanen denken hoofdzakelijk aan zich zelf. Waarom zouden wij dan werkelijk moeten schrik hebben De afdanking van Mac Arthur wordt door velen bestempeld als een tweede Munchen. Hoe populair is Chamberlain niet geweest na het eerste Ware de oorlog werkelijk uit- IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD, O* ii i...M .l. ii.

Denderklok | 1951 | | pagina 1