Srootse êftei- b A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS litis YAN B 52, Dendettkaai, Tel. 172 KOLEIVHA1VT) fj, Tel. Nr 5 Vijf en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 20 Mei 1951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-H AELTERM AN, Koepoortstra?+ IC Ninove Handelsregister Aalst 1091 Handelshuur-overeenkomsten In het Staatsblad van 10 11 '1 is de wet van 110 April 1951 op de i^eishuur overeenkomsten verschenen. Deze wet wordt ingeschakeld in het Burgerlijk Wetboek, onder afdeling Ilbis van Hoofd stuk II, van Boek III, titel VIII hande lende over het huurcontract Onder deze afdeling werd voorheen de wet van 30 Mei 1931 betreffende de handelshuurce len gerangschikt. Deze wet werd uitgevaardigd met het oog op de bescherming van het handels fonds. Te dien einde stelt zij een spe ciaal regime in voornamelijk ten behoe ve van de huurders van handelseigen dommen uit oogpunt namelijk van de duur van de handelshuurovereenkomsten de herziening van de huur, het recht van de huurder om het goed geschikt te ma ken, de afstand van de huurovereen komst en onderverhuring, de overdracht van het gehuurde goed, het recht op her nieuwing van de huurovereenkomst, de uitwinningsvergoeding, de rechtspleging Deze wet komt te goeder ure. Wij hebben maar al te dikwijls gezien dat kleinhandelaars en ambachtslieden, die een eigendom in huur hadden geno men, enkele tijd nadien door de eige naar, zonder vergoeding, buiten werden gezet, onder voorwendsel dat deze net verhuurde huis zelf wou betrekken. Na derhand kwam het dan uit dat een der de persoon, een mededinger van bedoel de kleinhandelaar of ambachtsman, een hogere prijs had aangeboden dan deze die in het huurcontract eerst werd be dongen. Anderzijds is het ook al meer dan eens gebeurd dat eigenaars graag het verhuurde goed door hun kinderen zouden willen laten betrekken, doch dat zij daarin gehinderd worden, omdat de huurder, beschermd door een tijdelijke en uitzonderlijke wetsmaatregel. het goed wil blijven betrekken, zelfs wan neer alle wettig belang in zijnen hoofde afwezig is. Om deze en nog tal van andere soort gelijk misbruiken te voorkomen heeft de wetgever een reeks nieuwe bepalin gen uitgevaardigd die voortaan op de handelshuurovereenkomsten zullen toe passelijk zijn. Onder handelsovereenkomsten ver staat men overeenkomsten betreffende onroerende goederen of gedeelten van onroerende goederen die, hetzij uitdruk kelijk of stilzwijgend bij de ingenottre- ding. hetzij door een uitdrukkelijke o- vereenkomst van partijen in de loop der huurovereenkomst in hoofdzaak bestemd zi.in tot het drijven van kleinhandel of tot de bedrijvigheid van een ambachts man die rechtstreeks met het publiek handelt (art. 1). Vallen niet onder de bepalingen van deze wet 1) de huurovereenkomsten die. we gens de aard of de bestemming van het goed of de gebruiken, normaal toege staan worden voor minder dan één jaar; 2) de huurovereenkomsten betreffen de onroerende goederen of gedeelten van onroerende goederen, welke door een niet winstjagend eigenaar voor ze kere werken van weldadigheid zijn be stemd en als dusdanig van de grondbe lasting vrijgesteld zijn 3) de huurovereenkomsten toegestaan door voorlopige bewindvoerders van an dermans goederen 4) de huurovereenkomsten betreffen de onroerende goederen die, wegens hun gering kadastraal inkomen, verminde ring genieten van het registratierecht, (art. 2). De bepalingen van de wet kunnen sa mengevat worden als volgt 1) Wanneer een kleinhandelaar of een ambachtsman die rechtstreeks met het publiek handelt een handelshuurovereen kobst afsluit, dan mag de duur van de ze, in principe, niet korter zijn dan ne gen jaren. Aan de lopende huurovereen- BEVINGEN-NEIGEMBOS Heerlijk Landschap in de Vlaamse Ardennen Op Zondag 20 Mei 1951 te 3 uur namiddag naar het Middeleeuws Heiligdom van O. L. Vrouw HULP DER CHRISTENEN MARIASTOET Samenkomst in en aan de Kerk van Neigem, Hallebaan van af 2.30 uur. De kerkelijke en katholieke Organisaties der Denderstreek en West-Brabant-Pajottenland zullen in de Mariastoet opstappen. VOLKSHULDE Z. E. Pater VERGAUWEN, Redemptorist, is de volkspredi kant en organisator. KAARSPROCESSIE In de Octaaf van 24 tot 31 Mei. O. L. Vrouw verwacht U allen Die Haar vereren hebben, het eeuwig leven komst kan evenwei een einde worden gemaakt, mits zeker voorwaarden, hetzij door de huurder, hetzij door pardjen, hetzij door de verhuurder. (art.3). 2) Bij het verstrijken van elke drie jarige termijn hebben partijen het recht aan de vrederechter herziening van de huurprijs te vragen, du onder zekere voorwaarden (art. 6). 5) Mits naleving van wel bepaalde lor maliteiten, heeft de huuruer het recht in het gehuurde goed elKe verbouwing uit te voeren die van nu. is voor zijn onderneming en waarvan de kosten arie jaar huur niet te boven gaan (art. 7). 4) Het verbod de huurovereenkomst af te staan of een onroerend goed in onderhuur te geven, kan geen bele.sel zijn voor de afstand of de onderverhu ring samen met de afstand of de ver huring van het handelsfonds en slaande op de gezamenlijke rechten van de hoofdhuurder. Wanneer echter de verhuurder of zijn gezin een gedeelte van het onroerend goed bewoont, blijft het verbod om de huurovereenkomst af te staan of om onder te verhuren bestaan, (art. 10). Zelfs wanneer de huurovereenkomst de vrijheid van uitzetting bij vervreem ding voorbehoudt, mag de persoon die. onder kosteloze of bezwarende titel, het vdrhuurd goed verkrijg,., de huurder slechts uitzetten, mits de huur één jaar te voren op te zeggen, zulks binnen 3 maanden na de verkrijging en met dui delijke opgave van de reden waarop de opzegging gegrond is. alles op straffe van verval (art. 12). 6) De huurder heeft het rech., bij voorkeur boven alle andere personen, de hernieuwing van zijn huurovereen komst te verkrijgen om dezelfde han del voort te zetten, hetzij bij het ver strijken er van, hetzij bij het verstrij ken van de eerste hernieuwng voor een duur van negen jaar. Dit recht is be perkt tot twee herzieningen (art. 13). Zijnerzijds kan de verhuurder zich tegen de hernieuwing van de huurover eenkomst verzetten, om wel bepaalde redenen o. a.zijn wil om persoonlijk en werkelijk het verhuurde goed te be trekken of het dusdanig te doen be trekken door zijn afstammelingen zijn wil om het onroerend goed aan te wen den tot een bes.emming waai bij elke handelsonderneming wordt uitgesloten zijn wil om het onroerend goed waarin de uittredende huurder zijn bedrijvig heid uitoefent, weder op te bouwen de afwezigheid van wetiig belang in hoof de van de huurder die een gelijkaardige handel zou begonnen zijn in de onmid dellijke buurt van het verhuurde goed over een onroerend goed mocht beschik ken, waarin hij zijn handelsbedrijf zou kunnen voortzetten, (art. 16). 7) Indien de huurder regelmatig zijn wil heeft te kennen gegeven om van zijn rech. op hernieuwing gebruik te maken en het hem werd ontzegd, heeft hij recht in zekere bepaalde gevallen, op een ver goeding die. behoudens akkoord van par tijen. afgesloten na ingang van dat recht forfaitair wordt vastgesteld, (art. 25). De wet op de handelshuurovereen komsten houdt zekere overgangsbepalin gen die van groot actueel belang zijn. De lopende handelshuurovereenkom sten. waarop deze wet van toepassing is. vervallen bij het verstrijken van de contractuele termijn, en ten vroegste bij het verstrijken van een termijn van 18 maanden na de inwerkingtreding van deze wet. Wat de verlengde huurovereenkom sten en de huurovereenkomsten met on bepaalde duur betreft, geldt de verlen ging er van tot het verstrijken van de hierbovengestelde termijn van 18 maan den. Hetzelfde geldt voor de huurover- eenkoms en die stilzwijgend verlengd werden, (art. 33). - 10 ROND DE MEIBEDEVAART Reeds twee maal ben ik in deze lieve en van bloemen ge.ooide Meimaand (zo schrijven ae dichters maar ze dolen) bij een manifestatie van Katholiek geloof of chris.en sociaal verweer uitgeregend en weggedonderd. op den loop met duizen den De eerste keer schuilde ik in het voor portaal van een herberg op de grote markt. Wij waren er met veertig, waar er eigenlijk maar voor de helft plaats is. Maar de geestdrift was niet weg! De priesters in ernstige zwarte toga luister den en glimlachten bij het over en weer- gebabbelde mannen trappelden wat van ongeduld en wat ze nog niet hadden kunnen zingen of roepen, moest er hier uit... vrouwen-huismoeders hadden de ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN. ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR DOOR DE PERISCOOP De oppositie heeft deze week interpellatie gehouden over de repressie. De fijn geparfu meerde liberalen hebben weer eens een hand je gegeven aan Borremans en Cie. De so cialisten mochten niet achterwege blijven. Opvallend was dat de eerste tenors der partij gezwegen hebben als vermoord en de karwei hebben laten opknappen d<apr de soldaten van tweede klas. 't Is nog niet lang geleden dat de zelfde oppositie spectakel heeft gehouden met haar offensief tegen de officieren-weerstanders. Het was toen reeds een exhibitie die ge tuigde van een laagstaand cultureel peil en twijfelachtige moraliteit. De laatste inter- penaue stond onder alle opzichten nog een beetje lager. Wanneer gaan de lang ver wachte structuurhervormingen een begin van uitvoering krijgen en dat van boven aan in het Parlement. Een leerkracht in de Bewaarschool moet een diploma hebben. Steden en grote gemeen ten nemen een examen af aan hun kandidaat werklieden. Het parlement dat de lotsbestemming van het Land in handen heeft staat open voor iedereen. Frensen zaliger mocht in de straten van Antwerpen in de koord springen lijk kleine meisjes doen. Had hij er goesting voor gehad hij mocht al koord springen zijn plaats in nemen in 't Parlement en koord springen tus sen de banken in. Ik noemde Frensen. Er zit van minder ka liber in 't Parlement. Het algemeen stemrecht is geen God de H. Geest die de verstanden verlicht en wondere gaven geeft. Voor wanneer het capaciteits-examen voor kar.didaten-deputés Ondertussen staan de C.\ P-ministers daar met een ernstig gezicht te praten compleet of ze voor een ontwikkeld publiek stonden. Kwade jongens krijgen een bolwassing naar hun maat en worden in de hoek gezet met een paar ezelsoren op hun kop of een lange rode tong voor hun kin gebonden. W ij zijn eens het malheur ontsprongen van een Demany au pouvoir en een ander maal een ministerie Ros. Maar de primaires van de politiek probe ren steeds opnieuw, want ge kunt nooit we ten hoe een koe een haas vangt. Het problema der Politieke Gevangenen en t\ eerstanders geraakt niet opgelost zonder energiek ingrijpen. Dat energiek ingrijpen zou moeten de vorm aannemen van een standaardwerk in twee delen Nos gloires nationales In 't eer ste deel Nos gloires Nationales les Pri- sonniers Politiques De naamlijst van al de officieel erkende politieke gevangenen met een korte beschrijving van de heldendaden waarmee ze hun diploma hebben verdiend. Het boek kan gerust beginnen met de mono graphic van voorzitter Ros. In het tweede deel les Résistants dat eindigen mag met de roemrijkste helden uit het Ninoofse en een sterke Jan, een Famme, een Pierre en 'nen Doren en andere dierge lijken die ik de eer heb niet te kennen: Ik geloof dat de eer en de heerszucht van die heren daarmee zou voldaan zijn en het Parlement daarna zou kunnen werken met trop tard, mais il est temps. Het kiezerskorps verdient beter dan zijn huidige vertegenwoordiging. Het bestaande systeem van werving der députés legt het lam. De geschiedenis van de knecht van de burgemeester van Ooien ten tijde van Keizer Karei is nog altijd actueel. Hij kreeg een nieuwe broek van zijn baas en hij mocht kiezen de kleermaker bracht de broek ge leed gemaakt en hij mocht kiezen, pakken of niet pakken: 't Is koddig maar 't is niet om er mee te lachen kinderen maar eens thuis gelatenpal maai met vergeten jongens en meisjes 44""J in uniform me. reine blik en ongeverfd gezicht hadden het woord. Over het massa lof in de hoofdkerk, met die sa menzang van duizenden, met die ogen allemaal gericht naar de stralende mon strans hoog boven de hoofden over dat vlammend sermoen van de predikant over die ontroerende suite bij den zegen als in het Cenakei bij de instelling zelf van het H. Sacrament en dan die liefde tot O. L. Vrouw van Vlaanderen, uitge- Vervolg op tweede blad). DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Priizen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. iJ «a

Denderklok | 1951 | | pagina 1