Vlaggefeest te Denderleeuw VLOERTEGELS A. DE BRAUWER-DE M0NT f'"s B N N O V E 62, Dendepkaai, Tel. 172 op de Autovoertuigen KOLENHANnRI, Vijf en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 27 Mei 1951 Postcheckrekening 1862.54 VERKEERSBELASTING In het Staaisblad van 12 Mei 11. is de tekst verschenen van de wetsbepalingen betreffende de verkeersbelasting op de auiovoertuigen, welke bij KB van 30 April 1951 samengeordend werden. Deze belasting werd ingevoerd door de wet van 28 Maart 1923, die nader hand menigmaal is gewijzigd geworden n.l. door de wet van 24-7-1927, het KB van 24-1-1935, de wetten van 20-8-47 17-8-48, 24-12-48 en ten slotte door de wetten van 10-8-1950. De officiële sa- menschakeiing van al deze teksten drong zich sedert lang op en het kan verwonderlijk zijn dat zij niet verder werd verwezenlijkt. Thans is zij een vol dongen feit overbodig te zeggen dat zij de taak vergemakkelijken zal van alle practici en van al degenen die ten welk- danige titel ook de wetgeving betreffen de de verkeersbelasting dienen toe te passen. In deze laatste jaren is het aantal auto's fel aangegroeid. Deze aangroei bedroeg 56.600 in 1949 en 60.000 in 1950. Alle klassen van rijtuigen zijn hierin betrokken, zelfs de zware vrachtwagens, waarvan het aantal in 1949 slechts met 3.400 was toegenomen doch met 6.400 in 1950. was gestegen. Aantal autovoertuigen op het einde van het jaar CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. 1939 1948 1949 1950 Personen wagens 155.900 179.200 229.137 275.900 Vracht wagens 77.900 125.700 130.811 142.200 Totaal 233.800 304.900 359.948 418.100 Deze cijfers beduiden het. aantal auto's waarvoor de verkeersbelasting betaald wordt. Daaraan dient toegevoegd een zeker aantal vrijgestelde voertuigen die voornamelijk behoren tot de openbare besturen en diensten. In 1950 bedroeg het totaal aantal autovoertuigen in ons land 429.500. In dit tempo is het te voor zien dat wij binnen afzienbare tijd de 500.000 zullen bereiken. De au. o is voor de Staatskas een bron van inkomsten: verkeersbelasting, weei- detaxe, accijnsrecht op de minerale o- liën. Voor het dienstjaar 1950 beliepen de verkeersbelasting en de accijnsrechten op de benzine in totaal meer dan 3400 millioen frank, zegge 6 van de geza menlijke fiscale ontvangsten van de Staat. Na dit bondig statistiek overzicht zul len wij u de wetgeving betreffende de verkeersbelasting op de autovoertuigen samenvatten. Vooreerst, welke zijn de belastbare voertuigen Het zijn de stoom- of mo torvoertuigen dienende hetzij tot het vervoer van personen, hetzij tot het ver voer van goederen of van 't even welke voorwerpen langs de wegen. Met andere woorden, het zijn de autovoertuigen, de lichte en zware vrachtwagens, de cyclecars, de motor-tweewielen met of zonder zijspan, de motorcycles, de fiet sen voorzien van een motor, de stoom- of motorvaartuigen en boten, en in 't al gemeen, alle stoom- of motorvervoermid delen toü voortbeweging, alsmede de door hen gesleepte voertuigen. Zijn, onder zekere voorwaarden, van de belasting vrijgesteld de voertuigen uitsluitend gebruikt voor een openbare dienst van de Staat, van de provinciën en van de gemeenten: de voertuigen gebruikt met het oog op het exploiteren van openbare au tobusdiensten. de landbouwtractors en -aanhang wagens de ziekenauto s en de voertuigen als persoonlijk vervoermiddel gebezigd door groot-invaliden van de oorlog of door gebrekkigen de motor- of stroomvaartuigen uit- Allen naar Denderleeuw op Zondag 3 Juni a. s. ter gelegenheid van de wijding en inhuldiging der vlag van het A.C.W., Christen Syndicaat, S.P.T.T.Z.L. en BNRO. Worden er verwacht op het Statieplein te 14 uur Alle sympathisanten, C.V.P.-ers en Kristene Werklieden. Het muziek DOOR EENDRACHT STERK neemt deel aan de optocht. Ninove moet er sterk vertegenwoordigd zijn. Het groot openluchtspel dat te Aalst niet kon doorgaan op de Rerum- Novarumviering, zal te Denderleeuw opgevoerd worden. Feestredenaars Z. E. H. Kan. KETELS, Nationale Proost van het A.C.V. Z. Exc. P. W SEGERS, Minister van Verkeerswezen. sluitend dienende tot de zeevisserij, enz. (ar. 3j De taks is verschuldigd volgens het geval, naar rato van de kracht van de motor, van zijn cylinderinhoud of van het gewicht van het voertuig. De belasting voor auto's voor niet be taald Personenvervoer, wanneer de be lastbare kracht 30 paardekracht niet te boven gaat schommelt van 180 fr. per PK tot 444 fr. per PK volgens een bij de wet vastgestelde schaal. Wanneer de belastbare kracht 30 paardekracht te boven gaat. bedraagt de voel per paar de kracht, toepasselijk op de volledige belastbare kracht, 444 fr. 15 frank per paardekracht boven 30, zonder da: de voet per paardekracht 549 frank mag overschrijden. Voor de motorcycles is de belasting vastgesteld op 135 fr. per schijf of deel van een schijf van 150 kubieke centime ter cylinderinhoud. Voor de lichte en zware vrachtwagens, tractors, aanhangwagens is de belasting vastgesteld op 150 fr. Per 100 kg. tot en met 1000 kg. Wanneer het belastbaar ge wicht 1000 kg. te boven gaat. bedraagt de voet per schijf van 100 kg. toepasse lijk op het to.aal belastbaar gewicht 150 frank, plus 7 frank per schijf van 100 kg. boven 1000 kg. zonder dat de voet per 100 kg. meer dan 381 fr. mag bedragen. De wet voorziet ook enkele vermin deringen zoals b.v. 25 t.h. voor ieder voertuig waarvan de motor meer dan vijf jaar in gebruik is. Zij voorziet even eens verhoging van belasting, namelijk met 40 t.h. voor de voertuigen waarvan de motor met zware olie wordt gedre ven. De belasting is over het ganse jaar verschuldigd, wanneer het voertuig in de loop van het eerste kwartaal wordt gebruikt slechts de drie vierden, de helft of het vierde ervan zijn verschul digd naargelang het gebruik in de loop van het tweede, het derde of het vierde kwartaal begint. Geen belasting is verschuldigd wan neer het gebruik na 15 December begint. De belasting kan vooraf betaald wor den voor een tijdperk van drie of zes maanden mits zij met één tiende ver hoogd wordt. De belastingschuldenaars die zulks vóór 1 Januari aanvragen, mogen de be lasting in twee gelijke stortingen beta len en wel de ene op gemelde datum en de andere op 1 Juli. Het uitgereikt kwijtschrift geldt als identificatiekaart van het voertuig. Daarenboven wordt aan de aangever een kenteken uitgereikt dat, zo nodig, elk jaar vernieuwd wordt. Degene die een belastbaar voertuig verkoopt of overlaat is gehouden daar van binnen de acht dagen aangifte te doen de over het lopende jaar betaalde belasting mag op naam van de nieuwe houder overgeschreven worden indien hij zulks binnen de vijftien dagen aan vraagt, onder voorlegging van het kwijt schrift en van het kenteken aan de o- verdrager verstrekt. In geval het gebruik van het voertuig in de loop van een kwartaal ophoudt, wordt de belasting die voor de rest van het jaar betaald was en niet het voor werp van een overschrijving is geweest, terugbe.aald tegen afgifte van het ken teken. voor het bedrag van het niet aan gevangen kwartaal of de niet aangevan gen kwartalen. Wanneer een voertuig vóór 16 Decem ber definitief wordt vervangen, mag de voor dit voertuig betaalde belasting, wat de nog niet verstreken kwartalen be treft, van de belasting betreffende het vervangende voertuig worden afgetrok ken. In geval van wijziging van een voer tuig welke een aanvullende belasting medebrengt, is de belastingschuldenaar er toe gehouden hiervan aangifte te doen en terzelfdertijd de aanvullende belas ting te betalen. NA DE MEI BEDEVAART Pas is de bedevaart enkele dagen voor bij, en toch is net een deugdelijke eis voor ieder deelnemer zich nog eens te herinneren wat er vorigen Zondag 2ü Mei op onze Vlaamse-Brabantse wegen aan stille en ioch enthousiaste bedevaar ders in beweging was naar Neigem. De suggestie alles in open lucht te laten doorgaan had in de hemel ins.emming gevonden en het betrouwen werd be loond... en zo kwam het dat wij deze derde en goede keer in deze Meimaand niet op de loop moes,en met duizenden, uitgeregend en weggedonderd In een zonnig weer zwermde het over de hobbelige Kasseien van Oetingen en Lieferinge over de macadamweg Nino- ve-Meerbeke-Neigem. over de steenweg van Gooik over de veldwegen van Den derwindeke, Iddergem en Denderhou- tem. Een zwerm Pamelaars zelfs was de Ledeberg komen afgegonsd naar de Den dervallei. Kortom een echte volksbewe ging uit de vier windstreken, ten ge- talle van zes duizend. Bevingen for ever! De luidsprekers, tegenwoordig aan de orde van den dag te pas en ten onpas (ik denk aan de geforceerde wijkker- missen) leidden die massa op in de Ma- riastoet. door beleefde wenken, door ge bed en gezang. En als de ruiterij aan het heiligdom van Bevingen arriveerde, stapte de lange sliert van bedegangers (Vervolg op tweede blad). naai België. België leeft in zijn invloedsfeer Als het te Parijs regent, droppelt het te Brus sel. Wat Frankrijk in 't groot doet apen ze in België in 't klein na. Wat Frankrijk deed met met zijn grote Maarschalk deed België met zijn Koning en met zijn secretarissen- Generaal. De geschiedenis is de rechtbank van God. De geschiedenis zal de rechters veroordelen cn de veroordeelden in hun eer herstellen Intussen beleven wij het schouwspel van al gemene verdwazing bij de massa die wel uit te leggen is maar niet te verrechtvaardigen en een lafheid bij de regeerders die ieder rechtgeaard mens doet walgen. DOOR DE PERISCOOP Hier voor mij, op mijn schrijftafel ligt een slechte Franse frank. Hij is daareven uit het zakje van mijn ondervest te voorschijn ge komen. Waarschijnlijk werd hij mij ergens, tussen licht en donker in de handen gestopt. Langs de voorkant de Francisque de dub bele bijl der Franken, langs de andere zijde 1 Franc met daaronder het jaartal 1942 en boven Travail, Familie, Patrie En als van zelf gingen mijn gedachten terug naar de oude grijze Maarschalk Pétain. In 1939 begon de tweede wereldoorlog. Maurice Thorrez. Frans marineofficier de serteerde naar Rusland. Hij was berucht ge worden in de Zwarte Zee. Hij lokte een op stand uit op het oorlogsschip waarop hij vaarde om het de Russische Communisten in de handen te spelen. Het opzet mislukteHij werd gestraft en begenadigd en speelde sinds dien een vooraanstaande rol in de communis tische partij. Als de oorlog gedaan was kwam hij terug naar Frankrijk in volle glorie van held en hij speelde zijn politieke rol voort. Pétain was te dien tijde Frans Ambassa deur in Spanje. In de Meidagen van 1940 stortte het Franse verdedingstelsel in en meer door het ver raad der communisten dan door de slagen der Duitse pantsers. De Franse regering, om het geschokte ver trouwen van het Franse volk en het Franse leger te herstellen deed beroep op de grijze Maarschalk om wille van zijn prestige van overwinnaar te Verdun. Het Land in nood riep hij kwam Hij had geen illusies en toen hij te Madrid af scheid nam van zijn vrienden zegde hij Ik ga naar de begrafenis van Frankrijk Maar hij kwam en deed wat hij kon. Toen de zaak reddeloos verloren was nam de Franse re gering ontslag en Pétain werd de «curator» de boedelredder van de failliet. Hij moest van het dood bloedende Frank rijk redden wat er te redden viel, verder bloedverlies voorkomen en de verpletterende economische gevolgen der bezetting zoveel mogelijk indijken. Pétain behoorde tot die elite van jongeren die de ineenstorting van Frankrijk in 1870 hadden gezien en naar 't leger gingen omdat zij de ondergang van Frankrijk niet wilden aanvaarden. De diepe volkslagen hadden een mentaliteit van afgeranselde hond gekregen. Alle fier heid was er uit. alle fut was er uit. Zij wei gerden iedere inspanning om Frankrijk er terug boven op te helpen. Zij kozen de ge makkelijke weg. bergaf, van vadsig genots leven en daarom van collectieve zelfmoord door algemene moedwillige kinderbeperking. De gezonde elementen groepeerden zich in het leger. De opvolgende regeringen bouwden op de brede volkslagen en volgden een politiek van «chien crevéwiens lijk op 't water drijft naar de grillen van water en wind. De oorlog van 1914 joeg een electrische schok door het Franse volk. De Fransman die veertig jaar lang gewei gerd had voor Frankrijk te leven vond de moed om er voor te sterven. Na een korte opflakkering in de na-oorlogse periode ging het weer voort bergaf en in 1940 weigerden de Fransen voor Frankrijk te sterven. Pétain kende zijn volk beter dan gelijk wie ook. Hopende tegen alle wanhoop in spande hij zich aan de taak het Franse volk weer op te beuren. Hij zou trachten de Frans man. fort en gueuie. die dag na dag aan de zinc van de bistro hing, weer aan het. werk te krijgen. Hij zou trachten de familie geest weer op te wekken en de kinderzegen te doen aanvaarden alles ten bate van het V aderland. Travail, Familie, Patrie werd de leidende gedachte van zijn politiek. Hij vestigde zijn regering te Vichy. Was het louter toeval, of was het gewilde symboliek? Hij koos als residentie de stad waar sinds heugelijke tij den de door genot uitgeputte lijven hun heil kwamen zoeken bij de genezende waterbron nen. De bevrijding kwam en Frankrijk beloonde f'J" ,rr°Uw.e djle,naar die zijn leven lang aan net aderland had geofferd, die zonder be rekening zijn oude glorie had in de weeg schaal geworpen, volgens de normen der moderne tijden. Hij werd de zondebok ge degradeerd. geschandvlekt en gebrandmerkt als verrader en opgesloten in de staatsgevan genis van het eiland Yen. Daar wacht hij op zijn einde en de Voorzienigheid schijnt met vooropgezetten zin zijn leven te rekken om aan de onthutste wereld de laagheid van het huidige Frankrijk tot op het been vloot te leggen. .Frankrijk is een groot Land. Achttien DE GROOTSTE KEUS IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het *LLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Tel. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. i,..,,. „^n'26n vanaf 72 ,rank Per vierkante meter I KWALITEIT GEWAARBORGD.

Denderklok | 1951 | | pagina 1