Guldenspopenviering Openbare prijskampen Moskvitch Garage St CHRISTOFFEL A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE VLOERTEGELS HUIS TAN kolenhandel 52, Deode*>kaai, Tel. 172 L. onmiddellijk beschikbaar r* n, s VIJF èn twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 1 Juli 1951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. HANDELS- en AMBACHTSOKGANISATIE Door de Heren Disery en consoorten werd bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de artikelen 1 en 2 van Titel I van het Wet boek van Koophandel alsmede van artikel 3, (10 der Wet op de Werkrechtersraden, en ter vervanging van de wet van 30 Mei 1924 tot instelling van het Handelsregister ge wijzigd door de wet van 9 Maart 1929. Het doel van dit voorstel is meer klaarheid en nauwkeurigheid te doen heersen in de uitoefening van de verschillende handelsbe- roepen. Het voorstel spruit voort uit het beginsel dat elke persoon, die handel wil drijven in het raam van een beroepsbezigheid, ook in geval laatst bedoelde gering is, zulks onbe perkt moet kunnen doen, maar ook dat men moet eisen, dat die bezigheid openlijk wordt uitgeoefend en met de verplichting zowel de lasten als de baten er van aan te nemen. Het gevolg van de voorgestelde hervorming zal in hoofdzaak zijn, dat het algemeen peil van handel en ambacht er door zal worden ver hoogd, door de uitschakeling van degenen die slechts knutselaars of schacheraars zijn zodat men l^open mag dat de verschillende handelsberoepen met meer ernst zullen wor den uitgeoefend en ten slotte dat er meer ge lijkheid in de mededinging zal worden ver wekt door de noodwendigheid, voor iedereen om de lasten te dragen die verband houden met zijn bedrijf en thans door zovelen al te licht worden ontdoken. Ten einde die doelstellingen te bereiken worden drie hoofdpunten voorgesteld 1Uitbreiding van de begrippen voor de beoordeling van het karakter van gewoonlij ke uitoefening, dat vereist is om van daad van koophandelte kunnen spreken. 2) Verlening van het handelskarakter aan de daden welke in artikel 2 van het Wetboek van Koophandel zijn bedoeld, wanneer die daden worden gesteld door ambachtslieden die alleen werken. 3) Herziening van de wetgeving op het handelsregister opdat bedoelde wetgeving be ter de doelstellingen zou kunnen verwezen lijken die de toenmalige voorstanders op het oog hadden. 3) Herziening van de wetgeving op het handelsregister opdat bedoelde wetgeving be ter de doelstellingen zou kunnen verwezen lijken die de toenmalige voorstanders op het oog hadden. Elk van deze drie punten wordt door de auteurs van het voorstel kortbondig behan deld. Het eerste slaat op de wijziging van het eerste artikel van het Wetboek van Koop handel. De voorgestelde wijziging bepaalt dat als koopman kan beschouwd worden ai wie. zelfs als bijkomend beroep, daden verricht die bij de wet zelf worden geacht daden van koop handel te zijn. In feite strekt het voorstel er toe door de wet als kooplieden te doen beschouwen al diegenen welke enig voordeel zoeken in de uitoefening van een handelsbedrijvigheid, zelfs zo deze bedrijvigheid erkend wordt als tijdelijk, onregelmatig, of zo ze uitgeoefend wordt naast of als aanvulling bij een andere bedrijvigheid van niet-commerciële aard. Om te beletten dat onregelmatige kooplie den al te gemakkelijk de wet zouden kunnen omzeilen door zich te beroepen op het niet- professioneel of zelfs geheel toevallig karak ter van hun handelsbedrijvigheid wordt er in het voorstel bepaald dat voor de specifieke daden van koopl^andel t.t.z. die welke nor maal gesproken niet toevallig door gewone burgers worden verricht, de betrokkenen zelf het bewijs dienen te leveren van het niet-comrnercieel karakter hunner bedriivig- heid. Het tweede punt van de voorgestelde her vorming heeft ten doel de ambachtslieden volledig gelijk te stellen met de handelaars. Volgens de thans vigerende wetgeving wordt als arbeider beschouwd, onder meer met het oog op de bevoegdheid van de recht bank van koophandel, elke ambachtsman die werkt zonder de hulp van een arbeider. Maar van het ogenblik af dat hij een arbeider ir. DAVIDSFONDS - Ninove op WOENSDAG 11 JULI te 20 uur in de zaal Ons Huis STAD NINOVE STEDELIJKE MUZIEKSCHOOL DONDERDAG 5 JULI 1951 in de Turnzaal van de Gemeente School Oude Kaai 16 uur Blaasspeeltuigen (Middelbare) 17 uur Klavier (Middelbare) te 18 uur Viool (Uitmuntendheid) te 19.30 uur Bekendmaking der Uitslagen van alle wedstrijden van het schooljaar 1950-1951. dienst neemt wordt hij ondernemer, en zijn bedrijvigheid wordt commercieel. te te Dit stelsel schept een toestand die voorze ker niet meer aan de tijdsomstandigheden be antwoordt. De ambachtsman speculeert op zijn inrich ting, op zijn gereedschappen, op het kapitaal dat hij belegd heeft in de door hem bewerkte stof en ook op het risico dat hij loopt door voor eigen rekening te werken. Sociaal en economisch bestaat er geen enkel verschil tussen een schrijnwerker of een haarkapper zo hij alleen werkt, en dezelfde ambachtslie den, zo zij door een leerjongen geholpen wor den. Het leek de auteurs van het voorstel dan ook wenselijk de tekst betreffende de am bachtslieden te schrappen in de wet op de werkrechtersraden en de dader^» waarvan sprake is in artikel 2 van het Wetboek van Koophandel, te beschouwen als daden van koophandel wanneer zij verricht worden door ambachtslieden, die alleen werken, of uit sluitend met de hulp van leden van hun ge zin. Het ontwerp voorziet ten slotte een vol ledige omwerking van de wetgeving op het handelsregister. De structuur er van wordt niet gewijzigd, maar de inschrijving vóór de uitoefening van een beroep wordt voorzien. In het vroegere stelsel moest de inschrij ving eerst twee maanden na de aanvang van de handelsverrichtingen worden genomen. Moest zulk stelsel worden behouden, dan zouden hogerstaande punten 1 en 2 slechts een denkbeeldig gevolg hebben, want de overtreder, die betrapt zou worden op heter daad van uitoefening van handelsverrichtin gen zonder inschrijving, zou altijd kunnen beweren, dat hij zijn bedrijf, pas sedert min der dan twee maanden heeft aangevangen. De voorgestelde hervorming heeft een tweede eigenaardigheid de inlichtingen die de griffie van het handelsregister verstrekt, ruimschoots aan te vullen In dit gedeelte van het voorstel worden de meeste schikkingen overgenomen van het ontwerp tot herinrichting van het handelsre gister. dat in de loop van het zittingsjaar 1947-1948 werd ingediend. Nochtans wordt er op twee hoofdpunten van afgeweken. Vooreerst wordt het invoeren van een cen traal register niet voorzien, zoals in het voor gaande ontwerp. De tekst voorziet dat alle inlichtingen be treffende dezelfde koopman bijeengebracht worden op de griffie van de rechtbank van koophandel van zijn hoofdwoonplaats. Er is een tweede punt van belang waaromtrent de voorgestelde tekst afwijkt van het vroegere voorstel. De vermeldingen betreffende de gezamen lijke voorrechten en hypotheken worden niet im MODEL CADETT 7 P. K. is een revolutie in de serie der kleine wagens door zijn Vier deuren xijn speciale waarborg tot 10.000 Km. en bijzonder om de prijs van 52.900 Fr. Viaagt inlichtingen en proefrit aan de officiële verdeler der streek DENDERHOUTEM Tel 826 Ninove KRFnTFT ONMIDDELLIJK LEVERBAAR is.n^jjin.1 Speciale premie voor aanwijzer. bijeengebracht op de griffie van het handels register De belangen van de middenstand zouden slechts gediend zijn met de inrichting van een nieuw ingewikkeld bestuur, dat veel zou kosten, op het ogenblik dat iedereen bezuini gingen eist. Gemeenteverkiezingen 1952 In verband met de gemeenteverkiezin gen van toekomend jaar kondigt het staatsblad van 19 Mei 1951 onderrichtin gen af betreffende de herziening der kiezerslijsten, waarvan de bijzonderste zijn 1) De pariements- en gemeenteraads kiezers worden op de kiezerslijst als volgt aangeduid Achter de naam van deze die parle- mentskiezer en tevens gemeenteraads kiezer zijn wordt de letter G geplaatst. Zo ze slechts parlememskiezer zijn valt de letter G weg. De vrouwen van vreemde afkomst Belg geworden door hun huwelijk ko men nu ook op dezelfde lijsten voor. 2) Leeftijd Bij de herziening der kiezerslijsten van 1951 dienen degene ingeschreven die op 1 Mei 1931 of vóór deze datum geboren zijn. Dus degene geboren NA 1 Mei 1931 kunnen op de kiezerslijsten niet voorkomen en hebben dan ook geen kiesrecht. 3) Voor deze die van woonplaats ver anderden Dienen op de kiezerslijsten gebracht te worden al degenen die vóór 20-3-51 de gemeente bewonen en kiesrecht heb ben. AANDACHT Het volstaat niet de stad te bewonen om ingeschreven te zijn op de kiezers lijsten men moet afgeschreven zijn op de gemeente van herkomst en inge schreven zijn alhier vóór 20-3-51 hetzij 6 maand vóór 20-9-51, dag waarop geen veranderingen meer kunnen gebracht worden. ...Aan diegenen die op de vroegere kie zerslijsten niet voorkwamen hetzij uil vergetelheid of missing, aan deze die nu vooi t eerst kiesrecht hebben en voor namelijk aan diegene die van gemeente woonst veranderden doen wij een bij zondere oproep om hun naam. beroep, geboortedatum, s.raat en nummer te la ten kennen aan een der bestuursleden van de C.V.P. Een briefje met bovenvermelde aan duidingen mag ook in de brievenbus van de Heer Georges Scheerlinck, 23, Burchtstraat, Ninove gestoken worden, alsdan komt alles in regel. Doe het vóór einde Juli. Het Bestuur van de C V P. DOOR DE PERISCOOP De heer Bohy heeft de ministers geïnter pelleerd over het vervoerverbod tegen zekere boeken en tijdschriften. De aap is nog eens uit de mouw gekomen. Nota bene dat ik niet beweer dat de heer Bohy een aap is. Ik gebruik een Vlaams spreekwoord. De heer Bohy is volksvertegenwoordiger en als dusdanig l'honorable collègue van 211 andere honorables Hij is Waal en socialist en die twee hoeda nigheden samengevoegd plaatsen hem boven alle verdenking op gelijk welk terrein. Ik ken de heer Bohy noch van haar noch van pluimen. Ik weet niet of hij ja dan neen Rooms- katholiek is en renegaat of doodgewoon hei den is in onze christelijkewesterse be schaving. Ik weet niet of hij vrijgezel of gehuwd is. Ik weet ook niet of hij regelmatig gezins hoofd is ofwel behoort tot die al te talrijk wordende kategorie van mannen die meer vrouwen hebben dan kinderen. Dat is trouwens allemaal privaat zaak en dat gaat enkel en alleen de achtbare heef Bohy aan. Uit al de te zamen geraapte omstandighe den meen ik te .mogen afleiden dat de heer Bohy geen hoofd is van een kroostrijk gezin. Vaders van kroostrijke gezinnen zijn over het algemeen zeer bekommerd om de zedelijke atmospheer waarin hun kinderen moeten leven. Ze zijn bekommerd om de toekomst van hun kinderen. Zij weten dat die kinde ren om zich door het leven te slaan moeten uitgerust zijn met een gezond en sterk li chaam. een open geest en een stuk karakter. Mens sana in corpore sano noemden de oude latijnen dat Voor de atmospheer in de huiskring kunnen ze zelf zorgen en dat doen ze ook. De huis kamer staat niet wagewijd voor de eerste de beste openen ze eisen garanties van wege de onderwijsinrichtingen waaraan ze hun kinderen toevertrouwen. Tegen de zwoele, ontbindende atmospheer die sedert de twee wereldoorlogen het open baar leven doordringt, zijn ze niet gewapend. Zij jammeren tri zijn verontwaardigd over de laksheid die de openbare besturen aan de dag leggen. De achtbare heer Bohy schijnt daarmede niet accoord. Hij spreekt zijn walg uit voor pornogra- phie. En wij geloven hem op zijn woord al ware het alleen maar voor de eer van het parlement en de eer van het Land. Sommige bladen hebben de titels opgege ven van de boeken waarover het ging. Ik wil het lijstje niet overschrijven om geen onge zonde nieuwsgierigheid te prikkelen. Ik ken het grootste deel der opgesomde werken. Kent de heer Bohy ze ook Zo neen. en heeft hij hem een papiertje in de handen laten duwen en over zaken gespro ken die hij niet kent, dan is hij gewogen en te licht bevonden. Zo ja. dan kan ik hem niet feliciteren voor zijn optreden en ik kan hem gerust verkla ren dat eer. vader van kroostrijk gezin die dergelijke boeken zou in de handen vinden van een grote zoon of een grote dochter ze ten minste half dood slaan. Ei kunnen studenten zijn in geneeskunde letteren of kunstgeschiedenis die met derge lijke boeken moeten kennis maken; maar daarom moeten ze niet langs de straat to rapen liggen. Mijnheer Bohy meent dat het buitenland ons zal uitlachen. Weet die heer niet dat er zekere ziekte bestaat die de Fransen le mal de Naples» noemen en die elders le mal Francais» heet? En weet hij niet dat zeker voorbehoedmidrel in Engeland... French be titeld wordt en in Frankrijk en elders En- gels genoemd wordt. Dit om te zeggen dat \olkeren met een niet al te hoogstaande mo raal toch nog rekening houden met de open bare eerbaarheid! De heer Anseele en onze internationale Ka- miel hebben gemeend er hun beetje scherts te moeten bijdoen als peper en zout om het onsmakelijke goedje te kruiden... als de pap aan?<;krand moogt gij doen wat gij wilt hij blijft aangebrand. En weet ge wat? Waren die heren, in plaats van vedetten in de politiek, microben in het domein der geneeskunde, er zou een serum tegen uitgevonden worden. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, w J 11^ IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. ii°\A/a i itpit T,r!iZ.e.n vanaf 72 frank Per Vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1951 | | pagina 1