Sinf-Marfenscronycke Een Koning gaat... Een Koning komt... A. DE BRAUWER-DE MONT NINOVE Betaaid Verlof VLOERTEGELS huis w&m ii&£i 62, Denderkaai, Tel. 172 belastTngèn Vïjf én twintigste [Jaargang. Prijs per nummer T,50 Fr. Zondag 15 Juli 1951 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. STAD AALST Zondag 15 en Maandag 16 Juli Zaterdag 21 en Zondag 22 Juli telkens te 21 uur OP DE RUIME SPEELPLAATS VAN HET ST. MAARTEN-INSTITUUT OPVOERING VAN HET GROOTSE MASSASPEL door H. Ghéon, vertaald door P. Boon Onder de hoge bescherming van Zeereerwaarde Heer Deken, de Heer Burgemeester en het Stadsbestuur Een machtige levensschets van de schutsheilige onzer stad en streek. Met medewerking van 250 uitvoerders, oud-studenten en studenten van het Instituut. Aangepaste muzikale omlijsting en een toverachtige be lichting. Grootse enscenering op een grandioos podium met zes speelvlakken. Speciale bussen worden ingelegd uit alle richtingen. Bespreekt tijdig uw kaarten, wilt gij zeker zijn van uw plaats. PRIJZEN VAN DE PLAATSEN 100 frank 50 frank 30 frank De dagen die komen zijn mijlpalen in de geschiedenis van ons land. Morgen 10 Juli zal Zijne Majesteit Koning Leopold III de troon definitief afstaan aan zijn Zoon, Prins Baudewijn. die sedert bijna een jaar 's Konings grondwettelijke machten uitoefent. Overmorgen 17 Juli bestijgt Ko ning Boudewijn plechtig de troon na de grond wettelijke eed te hebben afgelegd Een Koning gaat. Morgen gaan onze ge dachten en gevoelens terug naar de doorluch tige persoon van onze Vorst, Koning Leopold III. Onwillekeurig zullen ons vóór de geest komen zijn troonsbeklimming in Februari 1934 en deze hartelijke en begeesterende woorden die hij toen uitsprak Ik geef mij geheel en gans aan België... De Koningin zal mij uitterharte bijstaan in het vervullen van mijn plichten De gruwelijke dood van Koningin As- trid, in de leeftijd van 29 jaar, door een auto ongeval te Küssnacht in Zwitserland. De tragische dag van 10 Mei 1940 waar op wij onverhoeds en voor de tweede maal door de Duitsers werden aangevallen. De achttiendaagse veldslag waarin de Koning het lot zijner troepen wilde delen met de meest volkomen doodsverachting. «De grote slag die U te wachten stond is begon nen, zegde hij... Wij zullen hem tot het uiterste volhouden... België rekent er op dat gij het vaandel zult eer aandoen... De smartelijke overgave. Niemand heeft het recht, verklaarde de Koning, men senlevens nutteloos te offeren... onze laatste middelen van weerstand zijn gebroken onder het geweld van een verpletterende meerder heid manschappen en luchtwapens 's Konings gevangenneming. Wel had hij met zijn Ministers naar het buitenland kunnen vluchten, doch hij weigerde zijn land, zijn leger en zijn volk te verlaten. Ik ver laat U niet, zegde hij tot zijn leger, in het ongeluk dat U overkomt en ik houd er aan te waken over uw lot en over dat van uw gezinnen De wrede bezetting. De Koning had met Duitsland geen wapenstilstand willen onder tekenen. Gevangene in het Kasteel van Lae- ken weigerde hij steeds met de vijand te on derhandelen. De dag van 7 Juni 1944 waarop de Ko ning samen met de Koninklijke Prinsen naar Duitsland werden vervoerd en de laatste bood schap die hij toen aan zijn volk had gestuurd: Vooral weest verenigd De ure van de bevrijding. De Koning werd door zijn volk ongeduldig verwacht. Doch sommigen droegen hem geen goed har te toe. Er werdhem aangeraden voorlopig van terugkeer naar het vaderland af te zien. Men kent het verloop van deze tragische episode, de meest tragische uit onze geschie denis. Een Koning gaat... vereerd door het groot ste en het gaafste gedeelte van zijn onder danen, die hem steeds dankbaar en liefdevol zullen blijven gedenken. Een Koning komt... Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Baudewijn, die in enkele maanden tijds de sympathie van het Belgische volk heeft weten te veroveren. Zijn komst verze kert de continuiteit van de monarchie, welke voor België steeds een factor is geweest van stabiliteit, van voorspoed en van vrede. De grondwettelijke monarchie, zegde JB Nothomb op het Nationaal Congres van 1830 is de vereniging van een macht die duurt en van een macht die verandert. Er zal dus vooruitgang zijn, vermits het land met zijn nieuwe belangen en zijn nieuwe gedachten, langs de Kamers om, de Regering zal beïn vloeden. Er zal stabiliteit zijn vermits er in het midden van de Staat een macht zal be staan die zich zelf zal overleven en tegen alle gebeurlijke moeilijkheden zal gevrijwaard zijn. De grondwettelijke monarchie is het ware beeld van de maatschappij De grond wettelijke monarchie, zegde P. Devaux opzijn beurt, is de vrijheid van de republiek, met wat minder gelijkheid in de vormen, maar met een ontzaggelijke zekerheid van orde, van stabiliteit en bijgevolg van meer vrijheid in de resultaten. Ik stem voor haar. overtuigd dat de republiek ons aan de twee grootste eu vels zou blootstellen anarchie in het binnen land en vreemde overheersing Het Congres bekrachtigde de mening van deze grote staatsman en verkoos de monar chie bij 174 stemmen tegen 13 slechts voor de Republiek. In de loop van onze nationale onafhanke lijkheid is de monarchie een element geble ken van economische, sociale en culturele voorspoed. Dank zij deze monarchie bezitten wij een onmetelijk koloniaal rijk waarvan de waarde niet hoog genoeg kan geschat wor den. Op onze dagen ten slotte is de monarchie een factor van vrede en eendracht. Zij alleen is bij machte om een billijke oplossing te geven aan de soms lastige en kiese problemen die uit de dualiteit van ras en taal kunnen oprijzen. Een Koning komt... overmorgen zweert hij plechtig de Grondwet en de wetten van het Belgische volk te zullen naleven, 's Lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren. Zweren wij van onze kant. dat wij hem steeds zullen eren. liefhebben, gehoorzamen en getrouw zijn. Leve de KoningLeve België op Wedden en Lonen (vervolg van verleden week) 4) Lonen en wedden betaald aan gehuwde vrouwen. Hier is weerom een nieuwigheid. Iedereen die een weinig vertrouwd is met belasting zaken weet wat al last er is voortgekomen uit het feit dat voor de gehuwde vrouwen die werken, geen of weinig belastingen zijn afgehouden. Op het einde van het jaar wor den dan de lonen van man en vrouw samen- gevoerd en daarop de belastingen berekend. Het gevolg hiervan is bijna altijd een aan vullende aanslag die gewoonlijk nogal door weegt. Hierop is reeds zoveel kritiek uitge oefend dat de wetgever zich wel genoodzaakt zag hieraan een andere mouw te passen. Dit is dan ook gebeurd door volgende bepa lingen wettelijk te maken. Wanneer de gehuwde vrouw aan haar werk gever schriftelijk verklaart dat haar echt genoot geen enkele bedrijfsactiviteit uitoefent of loon ontvang!, wordt het gewoon barema toegepast. Kan zij die verklaring niet geven, wel dan wordt er een forfaitaire taks afgehouden die gelijk is aan 10 wanneer het jaarlijks bruto bedrag van haar bezoldigingen lager is dan 100.000 Fr. 15 7c wanneer het jaarlijks loon schommelt tussen 100.000 en 200.000 Fr. 5) Uitzonderlijke Toelagen De belastingen te storten op de uitzonder lijke toelagen zoals vergoedingen voor extra werkzaamheden, bijzondere commissielonen, verlofgelden uitbetaald buiten het normale, nieuwjaarsvergoedingen, enz. werden vast gesteld als volgt 5 van het bruto bedrag naargelang het Jjrutobedrag der bezoldigingen van de genie- ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, v* ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Wegens het BETAALD VERLOF van 21 tot 29 Juli, zal ons blad op Zondag 29 Juli a. s. NIET VERSCHIJNEN. ters der toelagen 50.000 Fr. niet te boven gaat 10 van het bruto bedrag voor lonen van 50.001 tot 75.000 Fr. 15 van het bruto bedrag voor lonen van 75.001 tot 125.000 Fr. 20 van het bruto bedrag voor lonen van 125.001 tot 200.000 Fr. 30 van het bruto bedrag voor lonen van 200.001 tot 300.000 Fr. en meer. Eenvoudigheidshalve is het toegelaten geen belasting aan de bron te storten, hetzij wan neer het bedrag der uitzonderlijke toe lagen geen 1000 Fr. bedraagt, hetzij wanneer het gezamenlijk bedrag van de jaarlijkse be zoldigingen vari de genieter, met inbegrip van de uitzonderlijke toelagen, het vrijge steld minimum niet te boven gaat. Wij trekken er nochtans de aandacht op van de werkgevers dat. deze bedragen, of er al dan niet taksen werden op afgehouden, moeten voorkomen op de fiches die zij bij het begin van ieder jaar aan de belastingen moeten aankondigen. 6) Storting der belastingen. De aan de bron verschuldigde belastingen moeten gestort worden bij de ontvanger der belastingen van het gebied, binnen vijftien dagen na het verstrijken van de maand ge durende dewelke de bezoldigingen uitbetaald werden. In afwijking hiervan is het nochtans toe gelaten, indien het totaal der maandelijks verschuldigde belastingen 250 Fr. niet te bo ven gaat. de aangifte en de storting van de- ingehouden belastingen slechts te doen bin nen de vijftien dagen die volgen na het ver strijken van het jaar gedurende hetwelk de bezoldigingen uitbetaald werden. Indien het totaal der verschuldigde belas tingen meer dan 250 Fr. per maand bedraagt doch geen 1000 Fr. overschrijdt, is het toe gelaten de aangifte en betaling der ingehou den belasting slechts te doen binnen de vijf tien dagen die volgen op het verstrijken van ieder kalenderkwartaal. Dit wil zeggen, uiter lijk op 15 April, 15 Juli, 15 Oktober en 15 Ja nuari. Indien er werkgevers zouden zijn die zich niet schikken naar hoger aangehaal de bepalingen, stellen zij zich bloot aan moei lijkheden. Zij zullen eerst en vooral intresten moeten betalen. Het is dus in uw belang steeds op tijd te zijn. De Eedaflegging van KONING BOUDEWIJN In verband met de eedaflegging van Z.M. Koning Boudewijn, die zal plaats hebben op 17 Juli aanstaande deelt de minister van Bin nenlandse Zaken mede Zijne Majesteit zal van het paleis te Brus sel om 10.50 uur afrijden om zich naar het Parlement te begeven. De koninklijke Stoet zal de volgende weg nemenPaleizenplein, Koningsstraat, Wet straat, Paleis der Natie. Na de plechtigheid der eedaflegging zal de koninklijke stoet rijden door de Wetstraat, door de Koningsstraat, waar hij zal stilhouden om het graf van de Onbekende Soldaat te groeten, over de Schaar beekse poort, langs de boulevards tot aan de Lambermontstraat om het paleis van Brussel langs de Hertogstraat te bereiken. Het publiek zal toegelaten worden over de gehele lengte van het parcours uitgezonderd in de Koningsstraat, tussen de Wetstraat en het hele Congresplein, gereserveerd voor de groeperingen van oudstrijders, verzetslieden, politieke gevangenen, enz. De leidende personen dier verenigingen zul len dienaangaande later bijzondere onderrich tingen ontvangen. De bevolking wordt verzocht van 17 Juli 's morgens af te vlaggen In Ninove wonen een dozijn Fransspreken de van Waalse afkomst. Twee ervan zijn de spil geweest van het succes der feestviering. Dank U voor de stamp aan de Ninovie- ters DOOR DE PERISCOOP 't Is de mode... en sedert de mensen het dogma hebben uitgeschakeld is het de mode die dogma is. 't Is de modebij iedere gebeurtenis hoe belangrijk of onbenullig ze ook wezehoe belangrijk of onbenullig de personaliteiten of individuen zijn die er bij betrokken zijn wordt er een verslag opgesteld dat bij de eerst volgende gelegenheid voorgelezen wordt en daarna naar de archieven gaat. Iedereen volgt de mode. Als gij een fat soenlijk mens zijt doet gij gelijk iedereen. Als gij dat niet doet zijt gij op zijn minst een zonderling. Ik wil voor een fatsoenlijk mens aanzien worden. Het komt er niet op aan of gij het zijt of niet zijtals gij er maar voor aanzien wordt. En hier volgt het verslag van mijn beleve nissen op 11 Juli 1951. Half zeven opgestaan en naar 't weder gezien. Zeven uur mijn vlag uitgesteken. Half acht ontbijt en de gazet gelezen. Half negen hoed op en pijp in mijn kop en op weg naar het bureel. Negen uur de periscoop naar omhoog gedraaid en de stad in vogelvlucht overkeken. Negen uur tien, de periscoop ingedraaid en met mijn handen in de zakken en de voeten uitgesteken al peinzen ingedommeld in mijn zetel. Tien uur Uit mijn mijmering opgeschrikt door een furie die zonder kloppen, zonder stamp of stoot, als een bom in mijn bureel viel. Ik stak instinctmatig mijn armen om hoog en kameraadhuilde ik. Toen zag ik wie het was, liet mijn armen zakken. Gij hebt mij de draad van mijn gedachten doen verliezen zei ik. Hebt gij de vlaggen gezien klonk het bits. Voor die trouwfeest vroeg ik. Voor elf Juli Ontelbaar zei ik want er zijn er geen. De uitzonderingen beklemtonen het feit. Gaat gij dat zo laten Wat kan ik daar aan doen? In de tijd waren er helden die aan de huizen gingen bellen om de vlag te doen intrekken... maar ik kan toch niet gaan aanbellen om de vlag gen te doen uitsteken Gij weet wel wat ik bedoel!... Moet ik met mijn kodak de straten in en foto's nemen voor de gazet en blokletteren «Elf Juli te Ninove» Er met de zweep inslaan in volle aan gezicht. hun zeggen wat ze zijn, geestelijk En nuchen, Brusselse griffoentjes, bovidés Ik moet lachen dacht ik. of die gaat ont ploffen. Kunt gij een koe verwijten dat ze kalf geboren is... vroeg ik. En kunt gij het de Vlamingen van vandaag verwijten dat hun voorouders sinds vierhonderd jaar aan min derwaardigheidscomplex lijden Ik ben geen Snyssens die op een molenberg front maakt om de aftocht van de vluchtende Vlamingen te dekken. Maar gij zijt toch iets, gij kunt toch iets! Ik ben niets en kan niets. Ik ben nog niet. gelijk de Doper een stem die roept in de woestijn». Christus was Christus, en hij ging er met de zweep in. Veertien dagen nadien hing hij aan 't kruis. Er zit in mij geen stof voor een held en martelaar. Als ik toch iets zou moeten zijn, dan zou het een treurwilg zijn. Een treurwilg op het graf van het vlaamse bewust zijn. Een treurwilg die zijn lange twijgen laag laat hangen over h®t duurbare graf, stil en onbeweeglijk. Soms bij grote storm slaan zijn twijgen wild in het ronde en striemen bij toeval in 't aangezicht van een onverschillige voorbijganger... En vloekend vloog de furie de deur uit gelijk ze binnengekomen was. Tien uur s avonds In een gesloten Ce- nakei hebben de Leeirwen gedanst. In Ninove leeft het vlaams bewustzijn nog in de cata comben. De vlaamse intellectuelen, de vlaam se bui gerij, zij die beweren een vooraan staande rol te spelen de politiekers van al le kleur weten niet dat ze plichten hebben tegenover het vlaamse volk. Plicht is een zware bagage en iemand die wil mastkiim men moet er licht op staan ÏN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tei k|r c ALLEENVERKOOP Nr der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1951 | | pagina 1