I DE PLAAGGEEST A. DE BRAUWER-DE M0NT N I NO V E VLOERTEGELS huis YASt BELLE 62, Deodtvksai, Tel. 172 Tel. Nr 5 Vijf en fwintlgste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 9 September 1951 I* CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekepipg 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nipove Hapdelsregister Aalst 109a. Feestzaal «ONS HUIS» - Ninove Zondag 9 September 1951 te 19.30 u. Opvoering van PANTOMIME Bewerking en Regie Gerard Lutin. Algemene Inkom 15 Fr.Kinderen beneden 14 j 10 Fr. De opbrengst van deze opvoering komt ten bate van de Katholieke Doof stommenvereniging van Ninove die haar 25-jarig bestaan viert alsook de wijding van een nieuwe vlag. Mensen vart Ninove steunt dit edel werk. Komt zien naar dit gebarenspelU zult een prachtige avond beleven. Steunt deze minbedeelden door uwe sympathie. Kaarten zullen ten huize aangeboden worden en zijn ook te verkrijgen in Ons Huis FINANCIËLE ACTUALITEITEN In het Staatsblad van 29 Mei 11. ver scheen een KB. van 25 Mei 1951 betref fende de modaliteiten van inkoop van obligation der muntsaneringslening (M. S.L.) De stortingen in speciën gedaan ter betaling van de speciale of extra-belas tingen ingevoerd bij de wetten van 15 16 en 17 October 1945 zullen worden aan gewend tot inkoop a pari van de obli- gatiën der M.S.L toebehorend aan na tuurlijke of rechtspersonen die oorlogs schade aan hun privé goederen hebben geleden. De toepassing van dit besluit mag wor den aangevraagd door de geteisterden die tegelijk 1) recht hebben op de financiële tus senkomst van de Staat, vastgesteld bij de wet van 1 October 1947 betreffende de herstelling der oorlogsschade aan pri vate goederen 2) schaden hebben geleden waarvan het gezamenlijk bedrag een forfaitaire waarde bereikt welke door de adminis tratie zal worden vastgesteld en niet la ger mag zijn dan 3000 frank. Het bedrag van de voor inkoop vatba re obligatiën der M.S.L. is begrensd, in elk geval, tot de waarde van de schaden op 31 Augustus 1939. forfaitair bepaald door de Minister van Wederopbouw. Het bedrag Van de inkoop mag echter niet hoger gaan dan 1) voor de schade toegebracht aan gebouwde immobiliën of vaartuigen a) 500.000 fr. indien er zich tussen de gebouwde immobiliën en vaartuigen één bevindt dat schade geleden heeft welke ten minste 66 th. van zijn waarde be draagt. b) 300.000 fr. in de overige gevallen. 2) 50.0(10 fr. voor de schade toege bracht aan roerende goederen die ver- goedbaar zijn in de vorm van mobilaire eenheden. 3) 300.000 fr. voor de andere schaden. De geteisterden moeten het bewijs le veren dat zij voldaan hebben aan de fis cale verplichtingen voortvloeiende uit de wetten van 15 en 16 October 1945. In het Staatsblad van i Augustus 1951 verscheen een wet van 14 Juli 1951 be treffende de geblokkeerde of tijdelijk onbeschikbare monetaire activa. Tot 31 December 1951 worden de obli gatiën van de M.S.L. bij voorrecht en a pari van hun nominale waarde aange wend tot betaling van de speciale en buitengewone belastingen. Datgene wat tot ui. 1 ecember 1951 an ders zal gestort zijn dan door middel van leningsobligatiën en mindering van voormelde belastingen, wordt aange wend tot inkoop a pari van de nominale waarde van de effecten der natuurlijke of rechtspersonen, wier geblokkerde ac tiva het bedrag van de door hen ver schuldigde voormelde belastingen te bo ven gaan. Met ingang van 1 Januari 1952 worden de obligatiën der M.S.L. niet meer aan genomen tot betaling van bovenbedoel de speciale en buitengewone belastin gen. De netto-opbrengst der met ingang van 1 Januari 1952 geïnde belastingen wordt in ontvangst genomen op de Rijks middeienbegroting tot beloop van een som gelijk aan 1/20 van de nog te del gen som ttz. 24 milliard. Boven dit be drag zegge 1,2 milliard zullen de ont vangsten aangewend worden tot de bui tengewone aflossing van de M.S.L. vol gens dezelfde criteria als nu ten bate van de meest beproefde personen (per sonen van meer dan 65 jaar oud, geteis terden enz.). De gewone aflossing geschiedt in 20 jaar, volgens de onderstaande modali- gens op de tien gedeelten in dezelfde teiten. De terugbetaling slaat achtereenvol- chronologische volgorde als zij werden vrijgegeven elk gedeelte is terugbetaal baar in twee jaar en bij helften het per 1 Juli 1952 vrijgegeven eerste gedeelte is voor de helft terugbetaalbaar op Ja nuari 1953 en op 1 Januari 1954het tweede gedeelte op 1 Januari 1955 en 1 Januari 1956 enz. Met ingang van 1952 wordt de tot af lossing van de lening nodige dotatie ieder jaar uiterlijk op 31 December ter beschikking van het Fonds tot delging der Staatsschuld gesteld voor de terug betaling a pari van de obligatiën aflos baar op 1 Januari daaropvolgend. De toonderobligatiën worden gedagte kend per 1 Januari van het jaar waarin het gedeelte waartoe zij behoren, is vrijgegevenzij brengen 3.5 th. rente op per jaar met ingang van dezelfde datum. Met ingang van 1 Januari 1952 mogen de obligatiën van de nog vrij te geven rekeningen in pand gegeven worden binnen door de Koning te bepalen per ken. Zij mogen niet het voorwerp zijn van een akte waarbij de eigendom over gedragen of aangewezen wordt, met uit zondering van een verdeling in geval van erfenis, echtscheiding, scheiding van goederen en na ontbinding van een ven nootschap. Het doel van al deze bepalingen is ge makkelijk te begrijpen. Het ware inder daad zeer gevaarlijk zo ineens op de markt 24 milliard obligatiën te brengen tegen 3,5 th. Want de voorwaarden waar in de M.S.L. uitgegeven werd en de ren te die er bij is bepaald rente beneden de huidige kapitalisatievoet zouden noodzakelijkerwijze een onevenwicht tussen vraag en aanbod op de Beurs uit lokken Een ernstige daling der noterin gen zou moeten gevreesd worden. De dragers van de obligatiën der M.S.L. zouden gevaar lopen een aanzienlijk ge deelte van hun kapitaal te verliezen. Daarenboven zou de rentemarkt de ge voelige terugslag van dit alles moeten ondervinden en zou de Schatkist meteen hare leningsmogelijkheden ernstig be dreigd zien in de toekomst. De gewone Staatsbegroting voor 1952 zal 70,5 milliard frank bedragen. Het evenwicht zal waarschijnlijk verzekerd zijn aangezien de ontvangsten op 73 mil- M.LE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR liard geraamd worden. Er dient verho ging van uitgaven aangestipt in de sec tor van landsverdediging, openbare schuld, arbeid en maatschappelijke voor zorg. De verhoging van de Staatswed- den van de burgerlijke en militaire pen sioenen brengt eveneens grotere uitga ven teweeg. KONING BOUDEWIJN 21 JAAR Vrijdag 7 September jl. werd Zijne Majesteit Koning Boudewijn I één en twintig jaar. Deze verjaardag is in het bestaan van elk mens een belangrijke gebeurtenis. Hij luidt een nieuwe levensperiode in. de periode van de zelfstandigheid en van de verantwoordelijkheid. Maar op onze jonge Vorst rusten reeds meer dan één jaar verantwoordelijkheden, plichten en zorgen, die vreemd blijven aan de gewone sterveling, maar eigen zijn aan de taak van Staatshoofd, waartoe Ko ning Boudewijn door de gebeurtenissen vroegtijdig werd geroepen. Zijn komst stelde een einde aan een pijnlijke en een gevaarlijke crisis. Zijn regering bewerkte de verzoening onder de burgers, bezegeld door de Troonsbe stijging, luttele dagen voor de viering van de Nationale Feestdag, die tevens de dag is van het Belgisch Vorstenhuis. In de persoon van Koning Boudewijn is thans belichaamd de continuïteit van de Belgische Dynastie, de door iedereen er kende basis van België's eenheid. Naast vele andere feiten, liggen de gebeurtenissen van Troonsafstand door Koning Leopold en van Troonsbestij ging door Koning Boudewijn nog fris in het geheugen. Meer dan ooit hebben wij toen ervaren, hoe sterk het lot van ons land is verbonden met dat van het Vorstenhuis, dat ons vijf Koningen schonk. Koning Boudewijn is thans één en twintig jaar. Hij heeft sinds het uitbre ken van de oorlog in 1940 gebeurtenis sen beleefd en ervaringen verworven, die een karakter onvermijdelijk vroeg doen rijpen. Iedereen die hem naderde werd getroffen door zijn zachte ernst, zijn kalmte en zijn aandacht. Hij heeft de stof van een groot Koning. Koning Boudewijn heeft nog een lan ge regering voor zich. Moge zij zich, naar het woord van Z. Em. Kard. van Roey. uitstrekken tot over de grens van de XXIste eeuw. Hij zal in lief en leed mogen betrou wen op de gehechtheid van zijn loyale onderdanen. De Sociale Secretariaten voor Werkgevers Het gebeurt dikwijls dat de patroon zich afvraagt hoe het hem mogelijk zal zijn zich van zijn verplichtingen inzake sociale wet geving te kwijten. Het is om hem op dit ge bied te helpen dat erkende sociale secreta riaten voor werkgevers gesticht werden. Wij willen vandaag de voordelen van de tussenkomst van deze instellingen voor de ondernemingshoofden onderlijnen. Het statuut van de sociale secretariaten werd door het besluit van de Regent van 26 Juni 1945 voorzien. Wij kunnen deze tekst hier niet ontledenhet volstaat op te mer ken dat het er naar streeft de werkgever het maximum waarborgen van eerlijkheid en be voegdheid te bieden en hem zo alle moeilijk heden te vermijden Bedoelde diensten worden op zulke wijze georganiseerd dat zij zieh aan de verlangens van iedere onderneming kunnen aanpassen. Men zou inderdaad kunnen vrezen dat het feit dat zij voor een groot aantal aangeslo tenen tussenkomen, voor de soepelheid van hun organisatie nadelig zou zijn. Dit is ech ter niet waar en het succes dat zij behaald hebben volstaat het tebewijzen. Ongeveer een werkgever op vier wordt thans bij deze in stellingen aangesloten. (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP Alle goede dingen bestaan uit drie «omne trinum perfectum zegden ze in 't latijn. De ministers van de grote vier wilden bijeen komen om de bestaande misverstan den uit de weg te ruimen. De plaatsvervan gende ministers moesten eerst samenkomen om de werkzaamheden voor te bereiden en de Excellenties geen tijd te doen verliezen. Ze de plaatsvervangende ministers kwamen bijeen te Parijs in «le Palais Rose» Maar 't was er zo rooskleurig niet en na twee maanden over ende weer praten over wat al dan niet moest besproken worden kon er geen accoord bereikt worden dan over de vaststelling dat zij er geen kop konden aan krijgen en dat de eerste-ministers zelf maar moesten bespreken waarover ze wilden praten. En de excellenties zijn niet bijeengekomen om de misverstanden uit de weg te ruimen omdat elk van zijn kant vasthield aan zekere misverstanden die moesten blijven. Toen ze een vol jaar gevochten hadden in Korea werden ze het spelletje moe en ze spra ken van wapenstilstand. En ze kwamen bij een. Dat is nummer twee. Daar begon het ook met het opstellen van een agenda. En gelijk te Parijs in le Palais Rose zijn ze beginnen praten over wat moest besproken worden. En er werd ruzie gemaakt rond de vredesgedachte afgebroken en weer aangeknoopt. Het duurt al omtrent zolang als te Parijs en het ziet er naar uit alsof ze na het beu geworden te zijn van over het staken van het vuren te praten nog eens zullen pro beren of de ene de andere niet kan knock out slaan. Hoe ze dan zullen vrede krijgen dat mag de duivel weten. De Duitsers werden naar de planken ge zonden en uitgeteld en er is nog altijd geen vrede gesloten. Op 5 September is nummer drie begonnen. Te San Francisco (in de gazetten heet het Frisco) zijn de afgevaardigden van een klein vijftig landen bijeen orn het vredesverdrag met Japan te bespreken. De besprekingen zijn weer begonnen met het opstellen van de agenda en de paardjes- molen is weer aan het draaien gelijk in num mer één en nummer twee. Hier zullen ze niet uiteengaan zonder iets te doen. Maar het blijft een open vraag of ze al te gelijk zullen vrede sluiten met Japan ofwel of de groep Amerika alleen zal vrede sluiten en de groep Rusland in oorlog zal blijven met Japan. De vrede met de bevriende naties van Rus land met Polen; met Roemenië; Bulgarië; Yougo-Slavië en Tjeco-Slowakije is lang ge sloten. Met de clienten van het Westen is er nog geen enkel verdrag afgesloten en Hon garije heeft te lang gewacht om cliënt te worden van het Oosten en wacht daarom ook nog op zijn verdrag. Italië heeft het zijne gekregen omdat het redelijk groot is en op het ogenblik van het verdrag beide partijen de hoop koesterden Italië in hun kamp te krijgen. Het is een curieus affaire. De Rus sen zijn de grote kampioenen van de vrede. Wie zou durven het tegenovergestelde be weren. De westersen zijn de oorlogstokers wie zou er durven aan twijfelen. En toch zijn het de Russen die niet willen horen van «vrede» maken met gelijk welk Land dat niet bij voorbaat aanvaardt de client te zijn van Rusland en zijn leger niet wil plaatsen onder het bevel van een Russisch generaal. Amerika wil niet rneer wachten voor wat Japan aangaat. Het heeft Japan nodig als steun en waarborg. In dit nummer drie zal de kiem liggen var - .'-vrede of nieuwe wereld-oorlog. God u e ons De Heer MORIAU, Volksver tegenwoordiger zal Zitdag hou den in Ons Huis Dreefstraat Maandag 10 September a.s. ran 9.30 tot 11.30 uur. IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. M De Denderklok

Denderklok | 1951 | | pagina 1