A. DE BRAUWER-DE M0NT N I NO V E VLOERTEGELS huis WAM 1SL&1 62, Denderk&ai, Tel. 172 VTJf en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T,50 fr. Zondag 16 September 1951 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Poitcheckrekening ,<$62.54 Drukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. AAN DE BEVOLKING DER STAD NINOVE Een links Gemeenteraadslid der Stad Ninove en een nauwe familiant van de uitbater van een links partijlokaal ui* Ninove hebben, Zaterdag, de wansma kelijke en gemene streek uitgehaald, vermomd in priester en kloosterzuster, de Savooi- en Bleekstraat af te dwijlen. De overgrote meerderheid onzer bevolking keurt dit met nadruk af. De meest linkse onzer Vlaamse steden is nog niet rijp voor zulk schandalig betoog. Handen af van -onze Priesters Handen af van onze Kloosterzusters We nodigen de weldenkende bevolking onzer stad uit tot de die, in antwoord en uit protest, ingericht wordt Zaterdagavond te 20 uur. Bijeenkomst aan «Ons Huis», Dreefstraat te Ninove. In stoet naar de Kliniek, waar, in naam der bevolking, een bloemengarve zal overhandigd worden aan de Z. E. Zusters, in herstel der aangedane bele diging. Eenieder, die het hart op de rechte .plaats draagt, weze op post. Namens het Inrichtend Comité. ECONOMISCH OVERZICHT Wij hebben reeds de aandacht geves tigd op de schaduwzijden die zich in on ze economische structuur mettertijd klaarder aftekenden ontoereikendheid van de steenkolenproductie, te veel werk lozen en te weinig uitvoer naar landen met harde munt. De steenkolen die wij ontginnen kos ten te duur omdat het rendement per werkman te gering is. Op dit ogenblik is dit rendement 750 kg. per dag en per werkman, terwijl in het buitenland 1200 en zelfs 1500 kg. worden voortge bracht. Onze productie die sinds een paar jaar was toegenomen blijft thans op hetzelfde peil staan. De enen zeggen dat de productiviteit kan worden opgevoerd en dat de kost prijs bijgevolg kan dalen. Hierbij steu nen zij z^ch vooral op het verslag van de hr. Robinson, een Amerikaans des kundige die enkele onzer mijnen heeft nagezien. Robinson besluit tot een verla ging van de kostprijs die 20 tot 30 kan belopen. Volgens de anderen, namelijk de bel- gische mijnuitbaters, kan het rendement slechts in traag tempo verbeterd worden en zullen wij daarbij nog steeds ten ach teren blijven t.o.v. het buitenland. Een mijnuitbater uit het Luikse heeft thans zijne uitbating, die slechts 700 kg. per dag en per man opbrengt, ter be schikking gesteld van voornoemd des kundige. Robinson meent het rendement, te kunnen opvoeren van 700 op 800 kg. begin 1952 en op 200 kg. op einde van 1952. Wat er ook van kome, één zaak staat vastpatroons en werklieden moeten samenwerken om de productiviteit ho ger op te voeren. Een tweede euvel is de steeds groeien de werkloosheid190.000 volledige of gedeeltelijke werklozen. Dat kost ons meer dan 300 millioen fr. werklozen steun per maand. Dat er op dit gebied vele misbruiken dienen uitgeroeid is voor iedereen zonneklaar, doch tot nog toe werd de bijl niet aan de kwaal ge legd. De Regering is reeds op die weg begonnen, nl. door het K.B. van 22 Juli 11. maar zulks bewerkt slechts een ge deeltelijke hervorming. Een derde leemte is in onze uitvoer. De uitvoer die in Juni een topcijfer bereikte was in Juli enigszins vermin derd wegens de verlofperiode. In Augus tus is de uitvoer terug gestegen, alhoe wel de prijzen in sommige sectoren ge leidelijk gedaald zijn. Onze handelsba lans vertoont aldus een batig saldo en de betalingsbalans een nog veel gunsti ger saldo. Doch wanneer wij eens even nagaan naar welke landen wij het meest hebben uitgevoerd dan stellen wij vast dat het hier juist landen geldt met een zwakke munt. Einde Augustus werd me degedeeld dat het quotum van de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie (B.L.E.U.) bij de Europese Betalings unie (E.B.U.) welk aanvankelijk op 360 millioen dollar vastgesteld was, uitge put is d.w.z. dat het gunstig saldo van onze betalingsbalans t.o.v. de andere lan den deel uitmakende van de E.B.U. de ontvangen delgingen buiten beschou wing gelaten 18 milliard frank heeft be reikt. Daarin schuilt een groot gevaar van inflatie die de Regering moet trach ten te voorkomen. DE ERKENDE SOCIALE SECRETARIATEN VOOR WERKGEVERS Om de werkgever te helpen in de ver vulling van de verplichtingen die hem op sociaal gebied opgelegd zijn, werden erkende sociale secretariaten voor werk gevers tot stand gebracht. Wij zullen hun statuut hier niet ontlenen het zal volstaan te melden dat het door het be sluit van de Regent dd. 26 Juni 1945 ge organiseerd werd. Wij zullen liever de diensten onderlij nen welke deze instellingen aan hun aan geslotenen kunnen bewijzen. Wanneer een patroon hun tussenkomst wil inroe pen moet hij een aansluitingskontrakt tekenen evenals een volmacht bestemd voor de Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zekerheid en een andere bestemd voor de fiscale administratie. Van dit ogenblik af, worden in principe alle rechtstreekse relaties tussen deze dien sten en de werkgever geschorstHei sociaal secretariaat zal zelf de briefwis seling ontvangen en er op antwoorden, evenals de moeilijkheden oplossen die uit de wettelijke bepalingen kunnen voortvloeien. De werkgever moet aan het sociaal secretariaat ook enkele inlichtingen ver strekken betreffende zijn onderneming en ieder werknemer in 't bijzonder. Ter gelegenheid van iedere loonbetaling. moet hij ook aan zijn lasthebber de no dige gegevens betreffende de prestaties en de verdiende bezoldigingen van zijn werknemers doen kennen. Op deze ba sis zal het secretariaat het netto-loon be rekenen of nazien, de bijdragen aan de R.M.Z., de taksen, de premies voor ar beidsongevallen storten, de driemaande lijkse verklaringen voor de Rijksdienst, de aanvragen om gezinsvergoedingen, de loonboeken, de bons voor de verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit, de fis cale steekkaarten, enz... opmaken. Het zal ook de pensioenzegels en (voor zover zij nog bestaan) de verlofzegels kleven, evenals alle andere formaliteiten ver vullen, die aan de patroon opgelegd zijn ULE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR om reden van tewerkstelling van perso neel. Andere bijkomstige diensten worden nog door de Erkende sociale secretaria ten bewezenwanneer het onderne- mingshoofd aan bepaalde wetten of be sluiten onderworpen is (beroepsziekten,] fondsen voor bestaanszekerheid), wor den de verplichtingen dienaangaande door deze instellingen vervuld. Zekere^ secretariaten brengen de bezoldigingen onder omslag, en het volstaat dan aan de werkgevers ze onder hun werkne mers uit te delen. In 't algemeen wor 1 den de aangeslotenen door hun lastheb ber van alle wijzigingen van de wetge^ ving verwittigd, zodat de patroon een controle op de uitvoering van het man daat kan uitoefenen. De ondernemings- hoofden ontvangen overigens regelma tig een dubbel van de documenten die voor hun opgesteld zijn. De diensten welke door de erkende sociale secretariaten bewezen zijn leg gen hun succes uiteen vierde van het patronaat werd op heden bij een dezer instellingen aangesloten. Zij zijn over heel het land verspreid en werken on der talrijke organisatievormen, opdat het aan ieder ondernemingshoofd moge lijk weze de instelling te kiezen die het best aan zijn verlangen beantwoordt. UIT TSTRUMBE We vernemen dat op 1 September jongst leden een zeer geweldig onweder de streek van de Sankurn in Belgisch Congo heeft geteisterd de bliksem is gevallen op het kerkje van Tstrumbe. het dorpje der melaatsen waar onze stadsgenoot Dokter Hemeryckx zich toewijdt aan deze ongelukkige zieken. Het kerkje werd volkomen in as ge legd. Gelukkig dat de Pater-aalmoezenier vóór de dreigende onweerswolken ieder een had weggestuurd en dat enkele me laatsen de inboedel van de sakristij kon den redden. Het kerkje werd indertijd volledig op getimmerd door de melaatsen zelf en aldus treft hen het ongeluk zeer zwaar. Vol moed willen ze nu aan 't werk om een nieuwe grotere en, als 't kan. schonere kerk op te bouwen. Natuurlijk rekenen ze hierbij op steun ook van de Ninovieters en zal hun Dok ter Hemeryckx, Bestuurder van de Le- proserij van Tstrumbe Ste Marie San kurn, met dank de edelmoedigste giften in ontvangst nemen. De 1500 melaatsen van dit dorpje zul len in hun vertrouwen niet beschaamd worden. Vlaamse Kastelen-Kalender De VTB-VAB-kalender voor 1952 zal eer lang verschijnen. De keurige wandkalender bevat, voor elke maand, een zeer geslaagde grote foto van de volgende kastelen in Vlaan deren de Merode de Westerlo; Ham te Steen- okkerzeel: Beauvoorde te Wulveringem; Rij- kel: Poeke: Kleidaal te Aartselaar; Beersel; Rumbeke; Sinnich te Teuven; Laarne; Vor- selaar en de Ribeaucourt te Perk. Op het schutblad, het kasteel te Wissekerke 'e Bazel Hij is de waardige voortzetting van de kalenders Vlaamse stadhuizen en Vlaam se abdijen die de twee vorige jaren werden uitgegeven. Hij zal te verkrijgen zijn tegen 20 fr. in de VTB-boekhandels te Antwerpen St-Jakobsmarkt 55Brugge Vlamingstraat 38 Gent Kalendenberg 7 Brussel Nieuwbrug 21; alsook in alle VTB-VAB-sekretariaten. Bestellingen worden van nu af aanvaard. beperking en de op alle manieren aangemoe digde inwijking. De revolver en het mes van de kermishelden was door een aanhoudend beschavingswerk ver uitgeroeid. Het al te warme Ooster- en Zuiderbloed gaat ons die praktijken terug brengen DOOR DE PERISCOOP Een Belg met een Russische naam heeft Woensdag namiddag voor een onderzoeks commissie, toen hij gedaan had met spreken, de revolver laten spreken. Acht en twintig kogels verschoot hij. De acht en twintigste stelde een einde aan zijn eigen leven. Twee doden en twee dodelijk gekwetsten 't is veel en 't is nog weinig voor het aantal afgevuur de kogels. Maar 't gaat hier niet over de doel treffendheid van de revolver. De man droeg een Russische naam. Hij was Rus van geboorte de wet had er een Belg van gemaakt. Het is opvallend hoeveel vreemden de Bel gische nationaliteit aanvragen en 't is ook opvallend hoeveel Oost-Europeërs er zijn tus sen die vreemden. 't Is ook opvallend hoeveel van die nieuwe Belgen een officiële betrekkng krijgen ter wijl zoveel geboren Belgen gaan doppen of niet gaan doppen en zwarte sneeuw zien. Christus was geen enggeestig nationalist. Hij alleen heeft de wereld een lering ge schonken die voor alle landen en tijden die nen kan zonder er iets bij te doen of iets aan afToen een kananese vrouw Hem kwam smeken haar dochter te willen genezen zei Hij dat Hij gezonden was tot de kinderen van Israël en dat het niet goed is het brood van de kinderen aan de honden te geven. Geleerde mensen kunnen daar wellicht al lerhande uitleg over geven. Maar die uitleg is altijd mensenlering en draagt zo een beet je het karakter van wat in officiële plech tigheden levenden vertellen in naam van de doden. Hoe ze het gezegde draaien en keren ze zullen er toch nooit kunnen uit afleiden dat het brood der kinderen wél aan de hon den moet gegeven worden. In ons land, op onze leeftijd staat er veel op zijn kop. Het brood der kinderen wordt wel aan de honden gegeven. Luxe-madame kens voeden twee, vier, vijf luxe-hondekens en vertikken het een kindje te voeden en toch zijn het luxe-madamekens die met veel hoffelijkheid bejegend worden. In ons Land geraakt de versgebakken Belg aan een betrekking waar een geboren Belg zijn levenlang mag naar fluiten. Daar was daar eens een Dr Imianotoff die zonder le gaal Belgisch diploma bijnade grote baas werd van de geneesherenorde en gereed was om de Belgische geneesheren den breidel op te zetten, 't Is lang geleden... sedert dien hebben wij er zien allerhande bedieningen en ambten bekleden tot in de magistratuur toe. Iedereen moet leven een geboren Belg ook. De Wet maakt Belgen van die vreemden. Maar de Wet kan het karakter en de geestes richting niet veranderen noch een be paalde volksaard geven. België bestaat honderd twintig jaar en heeft sinds honderd twintig jaar plechtig afgekon digd dat alle Belgen gelijk zijn voor de Wet. Het heeft nog altijd geen Belgisch type kun nen voortbrengen en standardizeren. Gelijk er inde dierentuin paarden, ezels en muil ezels bestaan, vindt ge in België Vlamingen, Walen en Brusselaars... In de paardenkweek is het Belgisch trek paard ontstaan uit de typische Brabantse en Vlaamse rassen, 't Is een enig verschijnsel in het nationaliseren En dan nog. Het Ar- deens ras is blijven voortbestaan en heeft burgerrecht gekregen op keuringen en prijs kampen. Het Ardeens trekpaard is zo taai en onwrikbaar als een Pierlot Wijl stelselmatig geweigerd wordt Vlamin gen uit Viaamsen bloede en Walen uit Waal- sen bloede menigvuldig de rijke en vrucht bare vadergrond te laten bevolken worden' vreemden in de gemeenschap opgenomen om de puttekens te vullen en de eigen standaard te verbasteren. Eeuwenlange vreemde overheersing met in menging van vreemd bloed heeft aan de haarkleur der Belgen die ontelbare nuances gegeven die de karaktertrek geworden zijn van het physiek van de Belg. Een rijk en krachtig geboortecijfer belette dat de zielen verbasterd werden. Wat vroeger onmogelijk was, is nu wel mogelijk dank zij de kinder- IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het "LKN?ERK&r"Y" T* N' S der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok BETOGING

Denderklok | 1951 | | pagina 1