Üe Laatste Kaas van de Middenstand A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS HUIS VAN SI&&I "weduwen' 52, Denderkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL Prijs per nummer 1,50 fr. VTTf en fwintTgsïe "aargang Zondag 4 November 195V Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Nl^°^ Ajlst 1091 Drukker-UHge»et K. LUY8TEBMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Een ernstige waarschuwing van dhr. Vande Putte Op uitnodiging van de Katholieke Midden standsbond van Ninove, heeft dhr. Gaby Van- de Putte een spreekbeurt gehouden over wat hij noemde de zwakheid en sterkte van de middenstand De nog jonge maar met ge zag sprekende algemene secretaris van het Christelijke Middenstandsverbond van België beklemtoonde vooral het eerste aspect over de macht van de middenstand valt immers weinig te zeggen, verklaarde hij wel over zijn mogelijkheden, op voorwaarde echter dat hij eindelijk vaarwel zegt aan alles wat hem verdeelt. Een zelfstandige middenstandi dat is het probleem. Spreker is van oordeel dat de belangstelling voor de middenstand de jongste tijd heeft toe genomen en dat deze kentering in de open bare opinie aan de onafhankelijke arbeiders een kans wellicht de laatste biedt om in de samenleving de plaats te bekleden die de hunne is. Niet zozeer het middenstandsberoep maar de zelfstandige uitoefening ervan, de uitba ting voor eigen rekening is bedreigd. Een der oorzaken ligt in het feit dat de midden stander, minder dan de loontrekkende, bevei ligd is tegen de sociaal-economische risico's. Zullen de middenstanders bereid gevonden worden voor hun zelfstandigheid in t gelid te treden Het enige en onvoorwaardelijke middel om deze specifieke eigenschap te verdedigen en te behouden is de organisatie. Maar vrijheids zin, individualisme, kleinzielige concurrentie- geest en politieke onverschilligheid zijn als zovele factoren die de uitbouw van een ster ke middenstandsbeweging in de weg staan met al de nadelige gevolgen welke er uit voortvloeien. Toch werd al heel wat verwezenlijkt Op de meer dan zeshonderdduizend klein handelsondernemingen zijn er slechts honderd zeventigduizend georganiseerd. De grote mas sa der middenstanders levert zich over aan steriele critiek en profiteert van de inspan ningen van anderen Hun ten spijt, mag men repds belangrijke verwezenlijkingen noteren o.m. de geleidelijke uitbreiding van het chris telijk middenstandsverbond dat in Vlaanderen 40.000 leden telt vertegenwoordiging in al lerlei commissies en organismen; de fiscale gelijkheid, die spreker als ric grootste ver wezenlijking der laatste vijftig jaar noemt gelijkaardige geboortepremiën voor midden standers en ioontrekkenden verhoging met 20 r/( der gezinsvergoedingen verhogingen der pensioenen van 8.000 fr. tot 12.000 fr. uitbreiding van de Wet De Taeye tot dc arn- bachtsmannen erz. Om dan nog niet tege wagen van het ontzaglijk werk van dienstbe toon op secretariaten en zitdagen. Objectieven vcor het komende jaar. Als onmiddellijke objectieven somt dhr Van de Putte op nervorming en normale wer king van de fiscale commissies bij de controle der belastingen invoeren van forfaitaire taxatie zondagrust en winkelsluiting ge lijkstelling van middenstanders en loontrek- kender inzake kindertoeslag cn ouderdoms pensioenen verdere uitbreiding var. de Wet De Taeye met mogelijkheden voor goedkope credietverlening hervorming van het han delsregister en vestigingswet met het oog op de bestrijding van de sluikhandel en het sluikwerk en om het beroepspeil der hande laars op te voeren hervorming van de Rijks dienst voor maatschappelijke zekerheid. Bij dit laatste punt stipt dhr Vande Putte aar. dat de sociale lasten proportioneel zwaar der wegen op de ambachten en kleine han delszaken dan op dc nijverheid en pleit der halve voor een gediflerentieerde bijdrage voor kleine en grote bedrijven. De les der jongste gebeurtenissen Dhr Vande Putte brengt in het slot van zijn spreekbeurt een allesbehalve mild oor deel uit op de beslissingen van de Algemene Paritaire Raad. De les die er voor de mid denstand in besloten ligt is immer dezelfde wil hij een macht vormen naast andere klas segroeperingen dan moet hij zich sterk ver enigen. Het werk van de A P.R. was éénzijdig en geenszins gericht op de sociale vrede. Spre ker aarzelt niet te gewagen van sociale oor log en met nadruk te verklaren dat de ge troffen beschikkingen niet kunnen aanvaard worden. Na deze merkwaardige voordracht kwam de nieuwe proost E. H. Verroken, aan het woord. Hij werd voorgesteld en ingeleid door de voorzitter van de Middenstandsbond dhr R. Luysterman. E. H. Verroken achtte zich gelukkig zijn beste krachten aan het geestelijk en zedelijk heil van de middenstand te kunnen wijden en deelde aan de vergadering mede hoe hij zijn taak opvatte, in de geest van de sociale pau selijke encyclieken. Alvorens de bijeenkomst te eindigen gaf de voorzitter kennis van het winterprogramma van de Katholieke Middenstandsbond en van de beschikkingen welke door het bestuur ge troffen werden betreffende de reclamever koop tijdens de maand December. Financiële Actualiteiten In het Staatsblad van 24 October jl. ver scheen een Koninklijk besluit betreffende de uitgifte van 4.50 th. lening 1951. De Ministei van Financiën is er toe gemachtigd een bin nenlandse 4 1/2 th. Lening 1951 genaamd, on der door hem te bepalen voorwaarden te emitteren. De lening is vertegenwoordigd door obligatiën aan toonder van 1000 frank, 5.000 frank, 10.000 frank, 50.000 frank en 100.000 frank. Zij renten 4 1/2 th. 's jaars met ingang van 15 November 1951 en zijn voorzien van vijf tien rentecoupons betaalbaar op 15 Novembei van elk der jaren 1952 tot 1960. De lening is aflosbaar in vijftien jaar naar rato van 1 20 van het nominaal kapitaal ge durende elk der eerste 14 jaren en het saldo het laatste jaar. De per 15 November van elk der 14 jaren 1952 tot 1965 terug te betalen obligatiën wor den aangeduid door middel van een uilloting bewerkstelligd op 15 October van elk dier jaren of de dag naaien, als de gestelde datum een Zondag of een wettelijke rustdag is. De obligatiën aangewezen voor aflossing over de eerste tien jarer. zijn terugbetaal baar a pari van de nominale waardedie gene aangewezen voor de aflossing van het 11e, het 12e, het 13e. het 14e en het 15e jaar zijn respectievelijk terugbetaalbaar tegen 101 th.; 102 th.; 103 th; 104 th. en 105 th. van hun nominale waarde. De uitkering van de coupons en de terug betaling van de obligatiën geschieden in de Staatskassen (Nationale Bank van België) te Brussel en in de provinciën. De intresten en de terugbetaiingspremie zijn vrijgesteld van eender welke tegenwoor dige en toekomstige zakelijke belastingen en taxes ten bate van de Staat, de provinciën en de gemeenten. De openbare inschrijving wordt openge steld op 7 November 1951 zij wordt geslo ten op 27 dezelfde maand. De uitgifteprijs wordt vastgesteld op 960 frank netto per obligatie van 1000 frank hij is betaalbaar hetzij in speciën, hetzij in 3 1/2 pet. schatkistcertificaten op ten hoogste 15 jaar (ie reeks) uitgegeven in 1942, over genomen tegen 107 pet. van hun nominale waarde, hetzij in 4 pet. schatkistcertificaten op 5 of op 10 jaar uitgegeven in 1947 en overgenomen a pari van hun nominale waar de. De ter betaling van inschrijvingen inge diende 3 1/2 pet. schatkistcertificaten van 1942 (le reeks) geven recht 1) Op een zelfde nominaal kapitaal aan o- bligatiën van deze lening 2> Op de betaling in speciën van een som van 110 frank per ingediend certificaat van 1000 frank, vertegenwoordigend het verschil tussen de overnemingswaarde van die cer tificaten en de uitgifteprijs van de obligatiën der lening 3) Op het renteprorata tegen 3 1/2 pet. op gelopen van 1 Juni tot 14 November 1951 op de ingediende certificaten, zegge 15.95 fr. voor duizend frank nominaal kapitaal. De ter betaling van inschrijvingen inge diende 4 pet. schaikistcertificaten van 1947 geven recht 1) Op een zelfde nominaal kapitaal aan o- bligatiën van deze lening 2» Op dc oetaling in speciën van een som van 40 frank per ingediend certificaat van 1000 frank vertegenwoordigend het verschil tussen dc overnemingswaarde van die certi ficaten en de prijs van de obligatiën der le ning 3) Op het renteprorata tegen 4 th. 's jaars opgelopen van 1 Juli lot 14 November 1951 op de ingediende eeriificeten zegge 14.90 fr voor luizend frank nominaal kapitaal. Een Vlaamse kastelen-kalender Als waardige voortzetting na de reeksen «Vlaamse stadhuizen» en «Vlaamse abdijen» waaraan de Vlaamse Toeristenbond en de Vlaamse Automobilistenbond voor 1950 en 1951 hun kalenders wijdden, verschijnt thans een prachtserie van 13 zeer geslaagde grote foto's gewijd aan kastelen uit de vijf Vlaamse provincies en Overmaas. De kalender, die keu rig verzorgd is. op goed papier en met fraaie bladspiegel, kost slechts 20 fr. en is ver krijgbaar in de VTB-boekhandels te Ant werpen. Brugge. Brussel en Gent of door storting van 20 1 fr op de postrekening nr 936.27 van de VTB St-Jakobsmarkte 45, Antwerpen. Zevende Arrondissementeel CONGRES DER C.V.P. Aalst - «'t Groen Kruis» - St-Jorisstraat Op Zondag 4 November a.s. te 9.30 uur zal het zevende Arrondissementeel CONGRES doorgaan in 't Groen Kruis te Aalst. DAGORDE 1) Verslag over de Arrondissementele wer king door Guibert VAN MOLLE, Arrondisse mentssecretaris. 2) Verslag over de Kastoestand door anr Advocaat DE GHEEST, Penningmeester. 3) De Inzet der aanstaande Gemeentever kiezingen door dhr SPILLEMAECKERS, Be stendig Afgevaardigde voor de Ff.ovlnci.le Antwerpen. 4» De Politieke Toestand door dhr Tneo LEFEVRE, Nationale Voorzitter dei Partij. Namens het Hoofdbestuur De Secretaris, De Voorzitter, Guibert Van Molle, Armand De Riemaecker C.V.P. NIEUWS Op Zondag 4 November a.s. heeft te Aalst het Arrondissementeel Congres der CVP plaats. Wij nodigen de CVP-leden uit om er talrijk aan deel te nemen. Er wordt bijeenge komen om 9 uur aan «Ons Huis» Dreefstraat waar enkele particuliere auto s ter beschik king zullen zijn. Wie wenst mee te gaan geve zijn naam op aan Mr Albert Verhumst, Bie- zestraat. PRIVAAT DANSFEEST De C.V.P-jeugd van Ninove nodigt de CVP- leden. achtbare familie en kennissen uit tot het PRIVAAT DANSFEEST dat zal doorgaan op Zondag 11 November 1951 te 20 uur zeer stipt in de feestzaal Roxy Geraardsbergsestraat te Ninove. Stadskledij. - Orkest Branckaert. Uitnodiging vereist. In een vorig artikel hebben wij U reeds een en ander uitgelegd over het aanvullend over levingspensioen. Herleest dat artikel nog maar eens goed, het is van het grootste be lang. Misschien hebt U wel de opmerking ge maakt wat is dat ingewikkeld, doch U moet aannemen dat, wanneer men die wetten zo ingewikkeld maakt, wij deze toch niet kunnen vereenvoudigen. Daarom geven wij U de raad alles nog eens te herlezen. Wij zullen zeker trachten zo eenvoudig mogelijk te zijn. Het aanvullend overlevingspensioen wordt ook nog verleend aan de niet hertrouwde we duwen van werklieden, wier man met het aanvullend ouderdomspensioen is begunstigd geweest. Dat aanvullend ouderdomspensioen is wat de mensen noemen het groot pensioen. De andere weduwen moeten een aanvraag doen, bij middel van een ter post aangete kend schrijven. Dit schrijven moet gericht zijn aan de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Dienst der ouderdomspenskSenen. Koninklijke straat 158 te Brussel. Vanwege het Ministerie ontvangt U dan een formulier dat moet ingevuld en erbij de nodige bewij zen geleverd waaruit blijkt dat U recht hebt op het overlevingspensioen. Het spreekt van zelf dat U dat alles best laat regelen door iemand die var, de zaken op de hoogte is, dat in uw eigen belang en om alle vertraging te vermijden. Uit ons eerste artikel hebt U reeds verno men dat het overlevingspensioen ten vroegste verleend wordt op 55 jarige ouderdom. Wan neer er nu een weduwe is van 60 jaar en die vraagt het groot overlevingspensioen aan, dus dat van 10.395 Fr. per jaar, wel dan moet zij alle beroepsbezigheid staken, dat wil zeggen niet meer gaan werken voor een patroon en ook geen handel meer drijven. Nog enkele belangrijke aanmerkingen. De weduwen,*die reeds een pensioen ge nieten ten laste der openbare besturen, mo gen op net aanvullend overlevingspensioen slechts aanspraak maken, op voorwaarde dat zij van dat pensioen van de openbare bestu ren afstand doen. Dus in dit geval geen twee pensioenen. De weduwen zelf kunnen wel na gaan met wat zij voordeel doen. Indien hun staatspensioen groter zou zijn dan het over levingspensioen. dan spreekt hit van 'zelf dat zij het overlevingspensioen niet moeten aanvragen. Trekken zij maar heel weinig van de staat en zij menen recht te hebben op het overlevingspensioen, wel dan moeten zij dat staatspensioen opzeggen en het over levingspensioen aanvrager- Wanner er nu een weduwe is die hertrouwt, wl dan verliest zij het recht op overlevings pensioen. met ingang van de maand volgend op die in de loop waarvan zij hertrouwd is. Er is ook nog een bepaling voorzien waar uit blijkt dat de weduwen in België woon achtig moeten zijn, willen zii recht hebben op het overlevingspensioen. DOOR DE PERISCOOP De Engelse verkiezingen zijn achter de rug. Churchill is terug aan de macht. Wij be zien het feit als buitenstaander met een vol komen onverschillig oog. Wij jubelen niet om Churchill; wij treuren niet om Attlee. De reden Ten eerste omdat de politiek in Engeland op een heel ander plan staat dan op het vasteland. Bij ons draait de politiek rond wijsgerige en godsdienstige principes die een zekere weerslag hebben op het eco nomische leven. In Engeland staat de politiek uitsluitend op economisch terrein. Bij de verkiezingen na de bevrijding heeft de Labour de eerste maal de absolute meerderheid verworven en 't v/as er een stevige. Al de socialistische partijen van het vaste land hebben triomf gevierd. Ik zie nog altijd de kaarten van Engeland op de muren han gen Engeland rood Zij wisten wel dat het niet waar was maar in politiek is lie gen en aftroggelen geen zonde. Labour is geen christen volkspartij 't is ook geen Marxisme, 't Is Engels en zijn in ternationalisme kijkt over de grenzen niet Er is een andere reden waarom de Engelse politiek ons onverschillig laat. De Engelse politiek, zij weze van links of van rechts, is en blijft altijd Engels. De Engelse politiek onder leiding van Chur chill heeft tijdens de bezetting en onmiddel lijk daarna veel verwarring gesticht in ons Land: Toen Labour aan het bewind kwam is die zelfde politiek voort gezet geweest. Gans het ellendig gedoe van de Londe- naars in zake repressie en in zake konings kwestie is made in England Toen Engeland en Amerika in oorlog kwa men met Japan heeft Holland onmiddellijk al zijn strijdkrachten in het verre Oosten ten dienste gesteld van de grote bondgenoten. Zijn vloot is naar de kelder gegaan en. zijn landstrijdkrachten werden vernield of ge vangen terwijl de Engelsen in aftocht gingen om te wachten op de komst var. de Amerika nen. Nederland heeft zijn loon gekregen het verlies van zijn rijk koloniaal rijk. „Bet Nederlands verdwijnt uit Java en Sumatra en wordt vervangen door het Engels. Toen België bezet was door de Duitsers is Congo in oorlog gebleven. Het Congolees le ger is mede gaan vechten naar Libië tegen de Italianen. Congo is vooral een voortbren ger geweest van grondstoffen^, onmisbaar voor de oorlog uranium, koper, tin en an dere metalen en het onmisbare rubber. De grote bondgenoten hebben massa's grondstoffen gehad. De Belgische administra tie heeft vijftien jaar lang onder stoom ge staan om de productie op te voeren steecfc hoger en hoger excelsior De zwarten» hebben er voor gezweet en gebloed de mercanti's hebben fabelachtige sommen ver diend en als het gedaan was werd de klassieke opstand geprobeerd die m Java en Sumatra zo eerlijk gelukt was omdat de Hol landers in krijgsgeyangenscrtSp' zaten an die in Congo mislukte omdat da* nog was. 't Was mislukt enJrÊr leger ïpjër werd niet meer over gesproken, zodra »e laatj# n<ager, die hem had laten opmaken door vreemde agen ten. dood was.'Bijna niethand in'België heeft van die troebelen iets afgeweten, öe Londe- naars waren aan de macht en' het Land lag lam, geslagen d«#or een plaag 'erger dan de Spaanse griep de Engelse ziekte 't Gaat bij de mensen gelijk bij de dieren de sterke kunnen niet verdragen dat de zwak ke eten. En 't gaat bij de landen gelijk bij de mén sen de grote verdringen de kleine en de Engelsen zijn niet beter dan dëÖ&idere en de andere niet beter dan de.^ Engelsen/ 't Zijn allemaal vreemden en ge zijl- er best mede als gij ze kunt buiten houden dat het hier gaat om weduwen van werklie den -of bedienden, dus niet om weduwen van vrije verzekerden als landbouwers, hande laars of ambachtslieden. Voor hen is er enkel de weduwrente en de weduwrentetoeslag. Vooraleer wij deze artikelen besluiten kun nen wij niet nalaten er op te drukken dat de vrouwen er steeds goéd aan doen, stor tingen te doen op hun naam. U weet nooit wat er in het leven kan voorkomen of hoe de wet op de ouderdomspensioenen nog evo lueert. Wanneer U dan stortingen hebt ge daan, zult U steeds in regel zijn. Wij trekken er nogmaals uw aandacht op ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tel. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD i De Denderklok ffF1 U/Pf fin Hn "«Ai VUVIIVUIIlt

Denderklok | 1951 | | pagina 1