PRIVAAT DANSFEEST A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS huis WAM S1&&1 62, Denderkaai, Tel. 172 VTff en fwTntTgsfe Jaargang. Prijs per nummer 1,50 ft. Zondag 11 November 195 V wilkltfWE Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Nmove SCHOUWTONELEN Handelsregister Aalst 1093. De C.V.P. jeugd van Ninove nodigt de C.V.P.-leden, acht bare familie en kennissen uit tot het dat zai doorgaan op Zondag 11 November 1951# te 20 uur xeer stipt, in de feestzaal Roxy Geraardsbergsestraat, te Ninove. Stadskledij Orkest Branckaert. Uitnodiging vereist. 11 NOVEMBER 1951 Telken jare wanneer de stormwind de geelzieke bladeren van de bomen heelt gerukt, verschijnt daar op de kalender een dag waarvan het karakter zo niet met één woord kan getekend worden. Toen op 11 November 1918 de wapenstil stand ondertekend werd, klopten de har ten van vreugde omdat deze gebeurtenis het einde moest betekenen van een meer dan vier jaren lang verwoede strijd om het behoud van onze onafhankelijkheid. Doch in vele huisgezinnen was er ge ween om het wegblijven van een vader, een echtgenoot of een zoon, die, helaas niet zouden terugkeren. En op onze da gen draagt 11 Novemver nog steeds dat dubbel merkteken't is een dag van vreugde en lijden, van wel en wee. van blijde herinneringen en van innige pie- teit. Vandaag herdenken wij vooreerst de gesneuvelden en de afgestorvenen van beide oorlogen. Zij ontvielen ons in de bloei der jaren, in volkomen opergave- aan de plicht, waartoe het vaderland hen had opgeroepen en waaraan zij zo edel moedig hadden beantwoord. Wij denken ook aan de oorlogswedu wen en -wezen, wier lot ons niet mag on verschillig laten. Voor hen bidden wij opdat zij niet door wanhoop of moede loosheid zouden aangegrepen worden opdat hun brood zou verzekerd blijven en in afwezigheid van hunne dierbaren, niet te bitter zou smaken. Aan degenen die behouden zijn terug gekomen en nog bij ons zijn, betuigen wij vandaag onze vererende sympathie en sturen wij de wens dat zij nog lang zouden mogen leven. Ten slotte denken wij aan ons zelf en doen wij* een kort gewetensonderzoek. Zijn onze gedragingen steeds in over eenstemming geweest met de lessen van vaderlandsliefde, van zelfverloochening, die onze roemrijke doden ons hebben gegeven Hebben wij ons niet schuldig gemaakt aan onverschilligheid, ja zelfs aan nalatigheid betreffende de plichten tegenover het vaderland 0 Is onze handel en wandel niet te veel gekenmerkt door hebzucht of genotzucht in plaats van door offergeest en edelmoedigheid Vragen wij op deze dag dat ten min ste deze generatie, die reeds tweemaal de gruwelen van een wereldoorlog heeft gekend, van dergelijke ramp voortaan zou mogen gespaard blijven. Geef vre de Heer. op onze dagen, want niemand anders dan Gij. onze God. strijdt voor ons Het Congres der Christelijke Volkspartij te Aalst Een rede van partijvoorzitter Lefèvre zevende arrondissementeel congres Het Indexcijfer der Kleinhandelsprijzen In October 1951 is het indexcijfer der klein, handelsprijzen met 2 punten gestegen het bedraagt 419.1 tegenover 417.1 in September. De verhoging van het indexcijfer is in hoofd zaak te wijten aan de stijging der prijzen van eieren en boter, onder invloed van sei zoenfactoren. Stijgende indexcijfers Aardappelen Volle melk Eieren Hoeveboter Melkerijboter Bonen Erwtjes in blik Zout Spliterwten Macaroni Spek Reuzel September October 1951 1951 266 272 399 406 487 52.7 387 403 376 390 483 490 358 364 342 352 342 349 330 340 360 378 286 295 van de Christelijke Volkspartij greep verle den Zondag plaats in de zaal van het Groen Kruis te Aalst. Er was grote belangstelling Naast de mandatarissen van Kamer, Senaat en provincie woonden tal van leiders uit de sociale organisaties de zitting bij, benevens baron Moyersoen. minister van State, hr Lud. Moyersoen minister van Justitie en Juffei Vertongen, van het nationaal secretariaat der partij. Advocaat De Riemaecker zat voor en leidde de sprekers in. Door dhr Van Molle, secretaris, wordt het jaarverslag voorgelezen dat een beeld gaf van het partij leven in het arrondissement en tevens een verantwoording was van het hoofd bestuur tegenover de aangeslotenen. Het le denaantal is in vergelijking met voorgaande jaar fel toegenomen het kanton Ninove heeft het grootste aandeel in de werving. Uit het rapport blijkt eveneens dat de arrondis- sernentele leiding, samen met de mandata rissen. zich bezig heeft gehouden met de eco nomische belangen van het gewest en met de kwestie van de afwatering der Dender- meersen. Penningmeester advocaat De Gheest droeg het financieel verslag voor dat op een boni wees. Een bespreking volgde op beide rap porten men hoorde nh. Matthijs (Zottegem) Verleysen (Aalst) Van Langenhove (Meldert) en volksvertegenwoordiger Van den Berghe Een programma van verwezenlijkingen door de gemeenten Dhr Spillemaeckers, voorzitter van de be stendige deputatie der provincie Antwerpen, schetste een omvangrijk programma van ini tiatieven die op het gemeentelijk plan in de sectoren van onderwijs er. cultuur, volksge zondheid, gezins- en sociale politiek, kunnen verwezenlijkt worden. Hiermede wou spre ker aantonen hoe belangrijk de gemeente verkiezingen zijn en welke zorg dient besteed aan de keuze der kandidaten. In een korte tussenkomst wijst volksvertegenwoordiger Fransman op de noodzakelijkheid voor de ge meenten onverwijld over te gaan tot de stich ting van een brandweer en het aanleggen van waterreserves, dit in het kader van de organisatie der burgerlijke veiligheid. Het oordeel van dhr Lefévre over het jongste sociaal conflict Dhr Lefèvre. algemeen voorzitter van de Christelijke Volkspartij handelde in zijn rede in de eerste plaats over het jongste conflict tussen regering en syndicaten dat een zekere beroering in brede kringen der bevolking heeft verwekt maar niet hoeft gedramatiseerd te worden. Hij kloeg het politiek opzet, van de actie der socialistische syndicaten aan en kwam tot de volgende conclusies 1) het is noodzakelijk aan de grote belangengroepen die in het nationaal en economisch leven van het land een aanzienlijke rol spelen, een sta tuut te schenken dat met hun macht ook hun verantwoordelijkheid bepaalt 2) al de in do Algemene Paritaire Raad vertegenwoordigde instanties hebben de voorrechten van het Parlement over het hoofd gezien en aller minst blijk gegeven van een plichtsgevoel dat in de huidige omstandigheden gans de ge meenschap moet bezielen, nl. bij te dragen tot het weerbaar maken van ons land en het Westen tegenover de dreigende gevaren uit het Oosten. Juist daarom en mede omwille van de grote problemen die door de integra tie van Europa gesteld worden moeten we de homogene regering blijven steunen en de partij door onze eendracht versterken. De belangen van het land moet onze politieke zorg om het algemeen welzijn en de hogere denkwijze bepalen. In de mate dat we ons kunnen richten naar ons christelijk ideaal en onze persoonlijke belangen ondergeschikt maken aan deze van de gemeenschap zullen we een sterke partij vormen. We moeten te rugkeren. zegt de voorzitter, naar de geest die de partij bij haar stichting bezielde. De gemeenteverkiezingen zullen een test zijn van onze goede gesteltenis. Dalende indexcijfers September October 1951 1951 Olie 552 546 Werkbroek 604 590 Ruw Katoen 618 597 Dweilen 612 588 Voorgaande beschouwingen en getuigenis sen van betrouwbare grote mannen zullen de vloed naar allerhande ontspanningen op het nodium wellicht niet kunnen indijken. De tijden zijn veranderd, zal men opwerpen. Hiertegen wilden wij volgende overwegingen plaatsen voor een onderzoek dat ieder chris ten van goede wil vóór God eens aoen zou 1) De naam van christen en de verbintenis sen welke hij inhoudt laat hem niet toe ple zieren na te jagen die uitdrukkelijk aan de godsdienst en zedenleer vijandig zijn. 2) Mag hij wel een beroepsgroep juist om hun zeden verdacht, geldelijk ondersteunen en verwijt zijn geweten niet dat hij de vreem de zonde bedrijft het kwade niet te bietten laat staan te steunen. 3) En moest net gebeuren dat een of ander christen zich op zijn deugd van sterkte be roemt en geen gevaar ondervindt van derge lijke handelwijze, wat dan gezegd over zijn invloed ten kwade aangewend door het voor beeld dat hij geeft en waar zwakkere broers en zusters zullen aan bezwijken. Iedereen met wat gezonde zin heeft wel begrepen dat voorgaande bewijsvoeringen ten nadele van het toneelbezoek, slechts geldt voor een genre van opera's en operetten dat slechts vertoond wordt in de schouwburgen van grote steden. Meestal zelfs was er allusie op schouwspelen gelijk ze in do 17e en e eeuw in Frankrijk werden opgevoerd. In hoe ver het nieuwe genre van zang- en crochetavonden. van gemengde zangkoren, van vedetten-bij-de-vleet zich hieraan bezon digt. laten wij hier in het midden. Sensatio neel is synoniem van zedelijk ongezond On getwijfeld zouden de getuigenissen die wij gehoord hebben, onverminderd en onverzwakt oorlogen tegen de filmen. De bioscoop is een uitvinding van latere datum. Het kwaad dooi de cinema gesticht tegenover dat door bedoel de schouwspelen, zal wel met een astrono misch getal vermenigvuldigd moeten worden. De film in dienst van het goede, behalve dat hij de weg leert naar alle filmen, laten wij eveneens onbesproken. Maar de rotboel van slechte cinemazalen, waar de prille jeugd soms wordt bedorven, heeft de algemene en grondige kuis nodig van de Augiasstallen. Boven de ingang van zo'n zalen mocht wel volgend ontstellend opschrift gehangen Indien iemand een van deze kleinen die in Mij geloven ergert, het ware beter dat men hem een molensteen om de hals bond en hem in het diepste van de zee wierp... Wee de mens door wie ergernis gegeven wordt Openstaande Betrekkingen STAD HALLE Avondschool voor Kunsten en Ambachten Een tijdelijke betrekking voor het geven van leergangen in tekenen (tekenen uit de vrije hand) en algemc-rfe vakken (rekenen en Frans). Te presteren 8 uren per week. Aanvragen met bewijsstukken in te dienen bij het college van burgemeester en schepe nen vóór 29 November 1951. GEMEENTE OORDEGEM Commissie van Openbare Onderstand Betrekking van ontvanger. Aanvragen uiterlijk op 13 November 1951 te sturen aan de heer Voorzitter der commis sie per aangetekend schrijven. Rijksplantentuin te Brussel Betrekking van bibliothecaris Houder zijn van een universitair diploma, uitgereikt fta ten minste vier jaar studie en minstens een jaar dienst gepresteerd hebben in een wetenschappelijke bibliotheek. Aanvragen moeten uiterlijk op 19 Novem ber 1951, onder gefrankeerde omslag, toeko men aan de heer Minister van Landbouw, Wetstraat, 30 te Brussel. Nationaal werk van de Wezen, Weduwen en Bloedverwanten in de opgaande linie van de oorlogsslachtoffers, Handelstraat, 3 te Brussel. Wedstrijd ingericht met het oog op de aan werving van een maatschappelijke assistente voor de provincie Limburg. Aanvragen dienen gezonden pan de heer voorzitter van het werk Handelstraat, 3 te Brussel, vóór 20 November 1951. De Heer MORIAU# Volksver tegenwoordiger, zal Zitdag hou den in Ons Huis DreefsTraat, Maandag 12 November a.s. van 10.30 uur. DOOR DE PERISCOOP Monsieur Louis Piérard is dood,HU is bu na schielijk overleden te Parijs. De CVP-pers heeft het overlijden zonaer meer vermeld en heeft er niet aan geblokletterd. Hij was van de hunne niet en over doden spreekt of schrijft men geen kwaad. Het ligt m mijn bedoeing niet met een traditie te breken Ons is altijd geleerd geweest dat God de mens geschapen heeft voor bet geluk en dat Teze die HU het eeuwig geluk niet geven kan omdat ze het niet willen, iets meer krij gen hier beneden omdat ze toch iets^uden hebben. Zo heeft Hij Louis Pierard in Parijs laten sterven en dat zal hem plezier gedaan hebben. Louis Piérard ging niet gaarne onopge merkt voorbij ik wil hem plezier doen en hem niet dcod zwijgen. Zijn privaat leven ligt met zijn dood li chaam onder het baarkleed. Wij laten het er onder. Wij houden de hoeken van het baar kleed niet en verbieden ons, als was het maar een tipje, er van op te lichten. Louis Piérard heeft zijn rol gespeeld in het openbaar leven van ons Land. Onder de oorlog '14-18 was hij oorlogscor respondent aan het front. Zijn taak was niet: vechten op leven en dood. Zijn taak was zien vechten. Die taak was niet altijd zonder risico. Meer dan één oorlogscorrespondent heeft er het leven bij ingeschoten. Louis Pié rard. gelukkig voor hem, niet Toch was hij fier op zijn prestatie. Hij had zijn vaderlandsliefde vrij kunnen uitgalmen en anderen kunnen aanzetten om het grote offer te brengen op het Altaar van t Vader land. Niemand verschoot er van als hij na de oorlog zijn intrede deed in 't parlement in uniform van oorlogscorrespondent. Spreken en schrijven was zijn vak en ei was geen enkel vaderlandse of culturele mani festatie waar hij enigszins kon bij aanwezig izijn die zijn vererende tegenwoordigheid moest missen. Want Louis Piérard was quelqu'un Député, Wallon, socialist, journalist, dich ter op zijn uren. lid van de Academie fran- gaise de Belgique en groot vaderlander daar bij. Zonder dat laatste ware al de rest niets geweest. De oorlogscorrespondent van zat in 1940 in 't Zuiden van Frankrijk. Of hij te Limoges geweest is weet ik niet. $et feit is van te weinig belang om er geschied kundige navorsingen aan te wijten. Daar in 't Zuiden heeft hij als journalist gewerkt en hij was geen défaitist. 't Was jusqu'au'bout tegen de Duitsers en hun collaborateur^., ko ning Lèopold inbegrepen en in^iüa vader landse verontwaardiging vond nipnïpt beter dan de wens uit te drukken dat'»«iain zou een einde maken aan het .Rijk vdn .Leopold- En was het geen schoon gelegenheid om de nations sceurs door'onverbreekbare ban den te verbinden -» Belg'ë heeft duizende slechte vaderlanders in de bak gestopt en Ap* g*ute getdboetpn als schadevergoeding- vftsofltóseld cm dé trouw, van det burgers-» ar. VRSaV'orSt' de Vader landse instellingen aan'Jiejt .wankelen te Heb ben gebracht." Kérard isiiiet verontrust ge- a opgenorhen te worden! Nog onlangs-in de kwestie van de IJzertoren weigerde bet ge- - recht een verdachte te geloven omdat hél een stoeffer was. r Louis Piérard was links, zeer «links en het incivisme zit rechts. Piérafd heeft niet gezeten en heeft ongesteiorjl zijn vader landslievende activiteit voortgezet. Daar is trouwen!; niet veel verlies„6f .winst op. De man was te oppervlakkig-én te veel zijdig om ergens diepe indrukken na. te lftten Hij is door de politieke hemel van België gevlogen gelijk een ster-met-de-staart door "het luchtruim met veel geschitter en veel licht maar plots verdwenen in de ruimte zon der sporen achter te laten. Al wat er van overblijft en al wat te halen is uit zijn ja renlange activiteit is de gevolgtrekking dat het nooit boteren 'zal tussen Vlamingen als wij en Walen a la Piérard. DE GROOTSTE KEUS ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren# der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter J JI KWALITEIT GEWAARBORGD De Denderklok «.r 1 T r».i-J ,4- OVllllU^V. IV w V w..——-O - gt jf 4_

Denderklok | 1951 | | pagina 1