A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE Vernieuwing van de abonnementen VLOERTEGELS HUIS VAN BILLI 52, Denderkaai, Tel. 172 V?Tf en twintigste Jaargang. Prï]s per nummer 1,50 'fr. Zondag 18 November 1951 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. Feestzaal Ons Huis - Ninove MAANDAG 26 NOVEMBER te 19.30 uur wordt door Het Nieuw Nederlands Toneel (Groep Fr. Poos) opgevoerd Toneelspel in 3 bedrijven door A. Coolen. Wie van deze groep Kinderen van ons volk De Vreemdeling en Vier jaargetijden» heeft gezien, zal vast en zeker ook «DE KLOKKENGIETER» van dezelfde schrijver A. Coolen willen zien. Om onze toneelliefhebbers de uitzonderlijke waarde van dit stuk te doen beseffen en hun een voorsmaak te geven van wat zij op 26 November zullen ge nieten, geven wij hier de KORTE INHOUD Meester Andreas De Koninck, een beroemd klokkengieter, gaat geheel op in zijn werk. Maar er is één diep gemis in zijn leven zijn huwelijk is kinderloos, hoe vung hij ook gehoopt heeft op het bezit van een zoon, die later het werk van de vader zou kunnen voortzetten. Wel bezit hij een pleegdochtertje, Maria. Eindelijk worden de vurige gebeden van de meester Andreas verhoord hem wordt een zoon geboren, Paul, op wien al zijn hoop en liefde thans zijn gericht temeer omdat de geboorte aan de moeder het leven kostte. In meester Andreas voltrekt zich echter een verandering hij verzadigt zich zó aan zijn trots, dat hij in zijn zoon. meer dan een voortzetter van zijn werk. een rivaal gaat zien. Aanvankelijk onbewust, dringt hij z^ch bovendien in de idvlle, die tussen zijn zoon en zijn pleegdochter is ontstaan. In deze omstandigheden krijgt hij de grote Mariaklok voor de bisschoppe lijke kathedraal te gieten, en bij het ontstaan van die klok breekt het conflict tussen vader en zoon los, wanneer de zoon. aangevuurd door het feit dat de eerste klok die hij zal gieten de naam van Maria mag dragen, het besluit neemt zijn vader voor te zijn, en in zijn plaats de klok te gieten. Wanneer dit conflict met al zijn nasleep van ellende is uitgewoed, ziet meester Andreas eindelijk in hoe hij ten onder is gegaan in ijdele zelfverheffing, en hoe hij zich niet langer waardig mag achten klokken te gieten, die zingen voor God.o De levensechte inhoud en de spannende intrigue van dit stuk, meesterlijk vertolkt door de artisten van het Nieuw Nederlands Toneelwaarborgen ons een toneelavond van eerste gehalte Komt zien naar De Klokkengieter en schaf U tijdig kaarten aan in «Ons Huis». 25/ 20 en 15 Fr. HET FEEST VAN DE KONING 15 November, naamfeest van de H. Leopold blijft de dag waarop Het Feest van de Ko ning wordt gevierd en hulde gebracht aan de Dynastie. De gebeurtenissen hebben ette lijke jaren verhinderd dit feest te vieren in de vereiste atmosfeer, maar hoe benard de omstandigheden soms ook waren, hetzij tij dens de oorlog, hetzij tijdens de ballingschap van de Koninklijke Familie, steeds waren de loyale Belgen zich bewust van de betekenis van deze dag. De bittere ervaringen hebben trouwens overtuigender dan voorheen uitge wezen. hoe noodzakelijk het Koningschap voor de eenheid van België is. Op een dag als deze huldigen wij de Ko ning als de hoeder van onze eenheid en van onze grondwettelijke instellingen, van onze rechten en plichten, van onze tradities en van onze bestemming als natie. België mag fier gaan op zijn Vorsten. Van Leopold I tot Leopold III waren zij de ziel van de natie. Thans hebb?n wij een jonge Koning. Boudewijn I. door de omstandigheden voortijdig aan het bewind geroepen. Zijn komst bezegelde de vrede onder de burgers, vrede die niet mocht verstoord worden. Maar wij moeten thans naar de toekomst zien. België heeft internationale verbintenissen aangegaan en staat op 't punt verdragen te ondertekenen die zijn internationaal statuut grondig wijzigen. Anderzijds grijpen ook in het land belangrijke struktuurhervormingen plaats. Onder het bewind van Boudewijn I gaat België nieuwe wegen op. God geve dat zij naar vrede en welvaart voeren. DE NIEUWE MlLITIEWËt De militiewet heeft in België de hartstoch ten nog eens hoog doen oplaaien. De opposi tie was natuurlijk tegen de nieuwe bepalin gen. de regering was er voor. Wij gaan ons hier niet uitspreken over het al dan niet ge wettigd zijn van de genomen maatregelen. Gezien de nieuwe wet zeer veel van onze lezers aanbelangt, zullen wij enkele voorname punten ervan bespreken. Voor wie het aan belangt. deze wet werd gepubliceerd in het staatsblad van 6 Juli 1951. Ieder Belgische burger is tot de militaire dienst gehouden. Vanaf het jaar waarin zij 16 jaar oud worden, worden de Belgen door het college van Burgemeester en schepenen ingeschreven op de lijsten van de lichting ge naamd naar het jaar waarin zij de leeftijd van 19 jaar bereiken. Wel, over het soldaat spelen als dusdanig is op zien zelf niet veel te zéggen. Een jon geling is goed gezond, gaat zich voorstellen aón de keuringsraad en wordt goed bevon den voor de dienst. In het leven komen soms zoveel zaken voor dat het nodig kan zijn uitstel te vragen. De uitstel moet steeds aangevraagd worden bij het gemeentebestuur, het is nu aan de belang hebbenden om tijdig de aanplakbrieven van de gemeente te lezen. Nog iets belangrijks in de aanvraag om uitstel moet steeds de re* den vermeld worden: zo niet wordt de vraag naar de prullenmand verwezen. Zolang een jongeling in aanmerking komt voor het contingent ener lichting, gencemd naar de jaren waarin hij de leeftijd van 19 tot 23 jaar bereikt, kan hij een uitstel beko men waardoor hij telkens naar de volgende overgaat. Dit zijn dus vijf uitstellen als U wilt. Die uitstellen worden zo maar niet om de een of andere onnozelheid gegeven, maar hiervoor moet een grondige reden aangege ven worden Als geldige reden om uitstel te krijgen wordt aanzien 1de kostwinner. Terzelfdertijd moeten dan nog volgende voorwaarden vervuld zijn Het bedrijfsinkomen (loon of derge lijke» moet onmisbaar zijn voor het onder- id van het gezin. De vader of de grootvader moeten over leden zijn of ten minste fiü jaar oud zijn. Het totale inkomen van het gezin mag niet hoger zijn dan 20.000 Fr. netto verhoogd met een vierde per persoon ten laste. Het zijn de inkomsten van het jaar vóór de aanvraag die in aanmerking komen. Zijn deze van het lopende jaar voordeliger, wel dan kunnen deze in aanmerking genomen worden. 2» De vader, weduwnaar gebleven met een of twee kinderen. 3) De zeeofficieren, de leerlingen van de zeevaart en visscherijscholen, de vakbekwame machinisten, stokers en matrozen van de staatsmarine, de koopvaardij- en de visserij vloot. 4) De ingenieurs van het mijnkorps en het ondergrondse mijnpersoneel. 5) Hij die. wanneer hij in werkelijke dienst zou moeten treden, een dienstplichtige broe der van een vorige klasse onder de wape nen mocht hebben, of waarvan een broeder van dezelfde lichting deel uitmaakt. In dit laatste geval heeft de jongste de voorrang. De eerstopgeroepene uit een gezin met tenminste vijf kinderen in leven. 7) De persoon die een studie-,' onderwijs- KOLENHANDRI^ ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACIETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnementen aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden ver zoeken wij onze abonné's de no dige schikkingen te treffen op dat het verschuldigde bedrag vereffend worde. We rekenen op een goed ont haal. of leerbelang kan doen gelden. 8) Hij die onmisbaar is voor een landbouw- nijverheids- of handelsbedrijf dat hij voor eigen rekening, dan wel voor die zijner ou ders drijft. 9) Hij die in de Kolonie of het Buitenland verblijft. Er kan ook nog een bijzonder uitstel ver leend worden, zelfs na het verstrijken van de termijn gesteld voor de aanvraag, ja zelfs wanneer de belanghebbende reeds soldaat is. Zulk een uitstel wordt verleend b.v. bij over lijden van vader of een ander gezinslid. De voorwaarden die wij hoger aanhaalden ko men dan weer in aanmerking. Het spreekt van zelf dat in zulk geval de reeds volbrach te dienst afgetrokken wordt van deze die de jongeling later zal doen. Indien de Ministers van Binnenlandse Za ken en Landsverdediging het aantal aanvra gen om uitstel niet te hoog achten, worden alle aanvragen gelijktijdig ingewilligd. De beslissing tot uitstelverlening wordt in het Belgisch Staatsblad bekend gemaakt, zij wordt door het gemeentebestuur aangeplakt en ter kennis van ieder belanghebbende gebracht. De aanvrager, die binnen vijftien dagen na de bekendmaking in het Belgisch Staatsblad, geen kennisgeving van de uitstelverlening ontvangt, kan gedurende één maand, te reke nen van het verstrijken van de vijftien dagen, bezwaar bij de Minister van Binnenlandse Za ken indienen. Deze beslist ter zake en brengt de beslissing ter kennis van de belanghebben de. Dit is zowat het voornaamste voor wat de uitstel betreft. Wij trekken er uw aandacht op dat het hier enkel gaat om uitstel van dienst en niet om* vrijstellingen. Over die vrijstellingen spreken wij in een volgend nummer. De toekomende miliciens doen er voorzeker goed aan deze artikelen goed te bewaren. L weet nooit of deze U niet van pas zullen komen. MUNTEVOLUTIE In een gesloten huishouding waarin voort- brengst en verbruik elkander dekken is er geen geld nodig; er.is daar immers geen ruil verkeer. Doch zodra de mensen zich in 't een of 't ander vak specialiseren, zodra de voort- brengst geschiedt onder een regime van ar beidsverdeling wordt het ruilverkeer nood zakelijk. A... die uitsluitend tarwe voortbrengt -be hoeft zich kleding enz... aan te schaffen door de overtollige-tarwe tegen klederen te ver ruilen. Nu ffcn het gebeuren dat hij. die kle deren te veel heeft daarom toch precies geen tarwe of niet zoveel tarwe nodig heeft als diegene die de tarwe voortbrengt kan missen. Daarbij in dit stelsel van natuurruil van goe deren tegen andere goederen komt nog de moeilijkheid de waarde van elk goed te be palen. Wanneer zout.'duiden, tarwe, laken, kledingstukken onderling moeten verruild worden zonder vergelijking van hunne on derscheidene waarde met deze van een wel bepaald voorwerp dan is het bijna niet mo-, gCiijk de ruiHvaarde van ejk dezer goederen enigszins bij benadering vast te stellen en in het geheugen te prenten. Deze moeilijkheden hebben de menstm*ia- stinctmatig er toe gebracht de natuurruil te splitsen in twee onderscheiden verrichtingen nl. verkoop en koop door middel vau.een lus- senkoopwaar die algemeen begeefd als ver ge! ijkingsmiddel tussen de waarden en als- betaalmiddel aanvaard wordt. Dit betaalmid del is de munt. In de loop der eeuwen heeft de munt ge durig aan van gedaante en»\an wRarde-ver anderd naargelang het besohavingspèil der volkeren en de omstandigheden waarin zij zich bevonden. (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP Er was deze week te veel te zien en te be zien. 't Was als een levend Musée Grevin van Parijs. Daar was Achiel die uit oude gewoonte eerst gedaan en dan bedacht heeft. Wie koopt er hem een bordje met die spreuk op om in zijn keuken te hangen Daar was Van Zeeland, de lelijke onder kruiper die de dikke Spaak het gras van on der zijn voeten gemaaid heeft, en een grote discours gaan doen is voor de UNO met toe stemming van drie van de grote vier. Nu zal Van Zeeland in de actualiteiten staan van de cinema. Daar was dat Walentribunaal die die weer- standers vrij sprak die in Erquelines een kas teel hadden afgestookt om te beletten dat de Duitsers er zouden gaan inwonen. Wat geluk dat die charels alhier niet wandelenden als wij Duitsers ingekwartierd kregen Er was... er was nog zoveel dat het niet op te sommen is en ik heb mijn tijd gepasseerd met een straattoneeltje af te kijken in de Capitale de la Belgique, het jongske van Paris-Parijs. Ik was voor persoonlijke zaken in de rue de Laeken in de omtrek van de Vlaamse Theater, 't Was ongeveer 10 uur voormiddag. Ik zocht naar het huisnummer dat mij aanbelangde en hoorde of zag anders niet. Plots voelde ik dat er iets gaande was, dat er sensatie was in het publiek rondom mij. De huishoudsters die uit winkelen gin gen deden zenuwachtig, keken om en schud den het hoofd en zegden iets binnensmonds. En ja, ik zag het ook, een vrouwmens in pyjama, met een gezicht als een moderne schilderij. Ze droeg een frans broodje onder haar arm, een fles melk in haar hand en verdween achter een deur. Ik gaf een goed punt aan de huishoudsters die dat nog niet af kunnen. Daar tien stappen voor mij.op de hoek van een zijstraat, twee madamen. Hoe oud Boven de achtien maar hoe ver weet ik niet. en ik waag rnij nooit aan pronostie- ken. t Moest al van een ander klas zijn als de pyjama van daareven. Ze waren, zo vroeg in de morgen, gewassen en geverfd van aan de nagels van de tenen tot aa.n de toppen van de vingeren en tip-lop opgekleed. De oudste had een Brussels griffoentje op haar arrfj. Uitioepen van wederzijdse blijde verrassing en bonjour, bonjour et cirie tootjes met 'de geverfde lippen op de gesminkte kaken. Alle goe dingen bestaan uit drie. Daarna een bon jour van le ehien-chien a sa rnarnan die van. op de moederlijke arm alles zat gade te slaan Hij gaf een schoon nootje én als zijn -msma - zei donne une bai$es gaf hffeen be*s Vol gens alle regels van de kunst.. Ik kuiste instipctpiatig mijPsmjkkefr af en radbraakte een gebroken vloek, De tweede- keken mij maar 't was te kl%rblijkelijk. dat ik van de province »tes snaterden voort gelijk twee papegftaienj^^n kooi. fine fleur van onze modupte samealeving. Daar... zei ik zo lol héb je dë Daarvoor moet allés er.Tedereen-werkenVan - af de boer dje ziin.patatteA nlant tot de man uilRar diét^Èaaowiti»^» met de a 1 ,r Wegybert. Die schoon veel. schoner dan mii" op'haar arm gedrage^eeft, maar toch hebben ze **».«- vee» meer kak aan haar hemdè. C.L H-Wisj# veel braver dan ik. dat rfij daar zijn goede' Patatten insteekt ik zou er mijn voet m schoppen gelijk de voetballer die de bal bui tenspel speelt. En... aan de volgende zij- straat mankAPvHp fu 1 ster\en trioet ge. sterven zult gfe éven als dèt beetje drek in luxe-emballaga, Sférf vatl ziekte, sterf van ouderdom, voor* een schoon en hoogstaand ideaal -L maar daar voor niet Ge- zoudt de eeuwigheid W grijzen van spijt en in de hemel niet ge- raken_omctet er daar geen verdriet mag zijn Men zegt... koffie is duur beste geurige koffie bekomt men In de koffiebranderij ALBERT DJ. RQECK Lavendélstraat, NINOVE dj1 ji voordelige prijken - IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tel. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren/ der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. u-va/a. i-r-r-i-r- Pri'zen vanaf 72 per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok De Klokkengieter i i

Denderklok | 1951 | | pagina 1