De Sint fiiklaasVieping NINOTCHKA Het VIIs Nationaal Congres van de Christelijke Volkspartij A. DE BRAUWER-DE M0NT NINOVE VLOERTEGELS huis WAM BSL&S. """vaTTwÉïiTtot we!k~" 52, Denderkaai, Tel. 172 KOLENHANDEL Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 9 December 195 V Vijf en twintigste Jaargang. in CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUVSTERMAN-HAELTEBMAN. KoepoorUtraat. 10. Ninove Handelt» HET KINDERFEEST ingericht door het A.C.W. van Ninove ter gelegenheid van op 9 December a. s. heeft er de schijn van andermaal een stijgend succes te zullen worden. De verwachting van onze kinderen is zeer gespannen en zij bereiden hun vriend een daverende ontvangst voor. Ook de wedstrijd voor zang en voordracht belooft een suc ces te zullen worden St. Niklaasvriendjes, Gij wordt verwacht op Zondag a.s. 9 December te 5 uur in Ons Huis ELASpaardienst - K.W.B. NINOVE - «Ons Huis» Ter gelegenheid van het A.C.W. Congres te Aalst op 9 De cember a. s., zal er op die dag GEEN ZITDAG gehouden worden. Volgende Zitdag 23 December (4e Zondag der maand) van 10 tot 11 uur. Nationaal Toneel van België KON. NEDERL. SCHOUWBURG Dir.F. Mortier - 99" Speeijaar Antwerpen Comedieplaats. Officiële gastvoorstelling in eigen decors Satirisch blijspel van Melchior Lengyel Regie Edward Deleu met Fanny Winkeler in de titelrol en met Nora Oosterwijk (Coppelia), Cara van Wersch (Prinses), Jan Cammans (Bibinsky), Paul Cammermans (Brankov), Edward Deleu (Leon), Maunts Goos- sens (Kellner), Luc Philips (Ivanovj. Lode van Beek (Krasnov)- Het Vile Nationaal Congres van de Chris telijke Volkspartij gaat door op 8 en 9 De cember a. s. in het Casino te Gent. Men kan zich het wezen van dit Congres niet duidelijker voorstellen dan door een ver gelijking met het onlangs gehouden Congres van de BSP. Deze manifestatie van de socia listen was er op en top een van de oppositie. Oppositie schijnt werkelijk de enige bestaans rede en de enige houding van deze partij nog te zijn. Het BSP-Congres was tegen de re gering, tegen de bewapeningsinspanningen, tegen een doelmatige Europese integratie, tegen een waarachtige democratie. Het was een spectakel van mensen die niets meer te zeggen hebben, en daarom enkel nog ruiten breken op de meest onverantwoordelijke ma nier. De grond var. deze houding is hun ex clusief sectair socialisme. De kenmerken van het clericalisme. dogmatisme, onverdraag zaamheid en zelfverheffing vindt men thans in marxistische kringen veel sterker dan in christelijke. Het Congres van de CVP is daarentegen het Congres van de meerderheidspartij en zal ook geheel die rneerderheidsstijl dragen. Die stijl gegrondvest op zelfvertrouwen en moed. bleek niet alleen in het opnemen van de re- geringstaak, maar komt ook tot uiting in de keuze van de thans te behandelen thema's. Dit Congres getuigt geheel van die geest van vooruitziendheid en verantwoordelijkheid, welke goede regeringskrachten eigen is. «De sociale verzekering voor arbeiders bui ten dienstverband en loonarbeiders stelt problemen waarvan de oplossing een dei- belangrijkste opgaven van het politiek leven is. Het ABVV behandelde dit thema geheel tegen het pluralisme in. Bij de CVP zal daar entegen resoluut gestreefd worden naar een hervorming van het bestaande stelsel, op grond van onze christelijke democratische principes de mens. de vrije mens eerst Het zal uitgebreid worden over allen die door arbeid in hun levensonderhoud moeten voor zien. Het zal gereinigd worden van inner lijke tegenspraak, van onvoorziehtelijkheid. van gemis aan eenheid en samenhang, van mogelijkheden tot misbruik van etatistische strekkingen. «Grondproblemen inzake Onderwijs en 0- penbare Gezondheid» is een thema waar het verschil tussen ware en valse verdraagzaam heid. ware en valse democratie, zich onmid dellijk opdringt. Denken we maar aan het monopolistisch en onrechtvaardig verzet van de oppositie tegen de schoolpolitiek van deze regering. Ook hier zal de CVP de rechten van de mens op de voorgrondplaatsen en de staat naar zijn eigen, beperkte rol verwijzen. Hij komt alleen tussen in zijn bekommernis om het algemeen welzijn. Van groot belang zal de bespreking over de juiste en wenselij ke vorm van subsidiering zijn. Van dezelfde vooruitziendheid en verant woordelijkheid getuigt nog. dat zal gehandeld worden over «De Plaatselijke Afdeling». Met deze iumers staat of valt een democratische partij als de Christelijke Volkspartij, en een meerderheidspartij, die naam waardig, moet over de sterkste en werkzaamste afdelingen kunnen beschikken. Dit is niet alleen van be lang met het oog op de komende gemeente verkiezingen. maar ook op een hoger pian. De CVP immers, de partij van het algemeen welzijn, de partij met het ideale programma voor onze tijd, de partij die onze politiek haar nieuwe gestaite moet kunnen ge\ en, de CVP dus moet een levende beweging zijn. Allen die inzien dat alleen een christelijke sociale houding in onze tijd redding kan brer. gen. moeten zich dan ook actief bij deze be weging aansluiten. Vermelden we nog een punt dat voor de partij van het hoogste gewicht is, de verkie zing van de Nationale Voorzitter; aan het hoofd van de meerderheidspartij moet een grote, sterke persoonlijkheid staan. Met al gemeenheid van stemmen werd door de Par tijraad dan ook de kandidatuur van dhr Theo Lefèvre weer voorgedragen. Voor wie duide lijk de draagwijdte van de behandelde the ma's beseft, is het zonder meer klaar, dat er meer moed en zelfvertrouwen toe nodig was de werking van het Congres daarrond te con centreren. dan rond een uiteenzetting van de actuele politieke toestand. Slechts diegene die niet verder zien dan hun neus lang is. kunnen het stilzwijgen over de militaire en sociaal economische proble men als een teken van zwakheid interpreteren Zij vergeten daarbij trouwens dat op het vo rige Congres van Maart jl. deze problemen grondig behandeld werden. Ook daar liet de CVP zich weer door vooruitziendheid en ver antwoordelijkheid richten, hetgeen tot uiting komt als men bedenkt dat de toen genomen resoluties ook heden nog van onverminderde actualiteit zijn. Het is dus onnodig nog eens over deze zaken uit te wijden er er nog eens hetzelfde over le zeggen. Op het aanstaande Congres zal de partij voor de ogen van de ganse bevolking ver schijnen zoals ze is. Als een democratische partij die haar wortels in het volk zelf heeft en voor het welzijn van dit volk werkt. Als een unitaire partij die de belangen van de verschillende groepen ondergeschikt maakt en samenvat in het algemeen belang. Welke verschillende strekkingen ook soms naar vo ren mogen treden, deze zijn slechts op te vat ten als uiting van de absolute meningsvrij heid, die binnen de CVP bestaat voor zo ver ze geen afbreuk doen aan het christelijk so ciaal programma, waarrond alle opbouwend- christelijke krachten zich kunnen en moeten verenigen om hun stempel op de huidige po litiek te drukken. Deze eenheid is een waar borg voor het behoud van de waarden, vrij heid. onafhankelijkheid en recht, die ons volk zoals geen ander ook ter harte liggen. Het Congres van de CVP zal dan ook een sukses worden en bijdragen tot de zo nood zakelijke eensgezindheid van de opbouwende krachten in ons land, j-jet indexcijfer der kleinhandelsprijzen is in November 1951 met 1,7 punt gestegen het bedraagt 420,8 tegenover 419,1 in October. Deze stijging van het indexcijfer is in hoofd zaak te wijten aan dc verhoging wegens sei zoenfactoren der prijzen van eieren, boter, melk en aardappelen en een stijging der prij zen van gedroogde peulvruchten. jn de Senaatscommissie van Financiën werd gezegd dat, voor wat de aanvullende per sonele belasting betreft, het kadastraal inko men zou verdubbeld worden. Het aantal gecontroleerde werklozen be draagt thans 217.000 hetzij 159.000 volledige en 58.000 gedeeltelijke werklozen. De land bouw, de ceramiek- de bouw- de voedings- en de textielnijverheid zijn het meest getrof fen- w J Een commissie werd opgericht voor de herziening van de samengeschakelde wetten op de handelsvennootschappen. Gedurende een periode van zes maanden met ingang van 1-11-51 wordt een aanvullen de toelage van 100 fr. per maand verleend aan de door arbeidsongevallen getroffenen en aan de door beroepsziekten getroffenen die: 1) door een blijvende arbeidsongeschiktheid van ten minste 66 th. getroffen zijn 2) en van zekere toelagen genieten. Met ingang van 1-10-51 worden de aan vullende ouderdoms- en overlevingspensioe nen verhoogd. Het ouderdomspensioen van een gewezen loonarbeider bereikt in totaal 25.000 fr. wanneer het gaat om een gehuwde man en 16.600 fr wanneer het een ander be gunstigde betreft. Met ingang van 17-12-51 wordt de prijs der sigaretten verhoogd. De pakjes van 7.50 zullen 8.70 fr. kosten en deze van 10 fr. wor den op 12 fr. gebracht. De andere sigaretten waaronder de vreemde en luxe sigaretten zul len ongeveer met 1 fr. vermeerderd worden. Geen verhoging wordt in het vooruitzicht ge steld wat betreft de rooktabak, de sigaren en de sigarillos. Het aantal baanongevallen neemt toe. Gedurende het eerste halfjaar van 1951 be droeg het aantal ongelukken met dodelijken afloop 365 in plaats van 285 gedurende de overeenkomstige periode van 1950 en 325 in de eerste helft van 1949. De steenkolenproductie verbetert. Op 25 November jl. bedroeg de gemiddelde dage lijkse voortbrengst 106.000 ton De Nederlanders hebben bezwaar geuit tegen de door België pas ingevoerde taxe op de uitvoer. Gedurende de maand November 1951 be droegen de voorschotten van België aan de landen-leden van'de Europese Betalingsunie 3.800 millioen. Daarvan zullen wij 1250 mil- lioen worden terugbetaald. Anderzijds heeft de 5 th. afhouding op de uitvier 400 millioen opgebracht. De Schatkist zal dus bij de eerst komende maandelijkse regeling meej; dan 2 milliard voorschotten moeten -toestaan. Het alcoholverbruik neemt af. Van,1,57 liter per inwoner in 1949 is het gedaald op 1.42 liter in 1950. De mond- en klauwzeerplaag is thans in het land zeer verspreid. Niet minder dan 11 th. van de rundveestapel en 15 th. van de varkensstapel is aangetast. Maandelijks wordt thans een planning var; de export gemaakt. Voor December wor den uitvoerlicenties voorzien ten belope van circa 9 milliard frank. De door de overstromingen aangerichte schade;^ Italië is ontzaggelijk. Aanvankelijk geraamd op 180 milliard iyra blijkt deze ra ming ver beneden de werkelijkheid. Het schijnt dat men in Italië te veel heuvels ont- bost heeft en ten onrechte verzaakt heeft aan het kanalisatiestelsel van Po en Adige. In Frankrijk is de begroting voor 1952 nog niet klaar. Er wordt verwacht dat er voor 200 milliard bijkomende belastingen zullen moeten ingevoerd worden. Het steeds toene mend tekort van de Maatschappij van Spoor wegen en de Maatschappelijke Zekerheid moet ingedamd worden. De betalingsbalans sluit met verliet*2odat inkrimping van de in voer. vooral "uTt Amerika, wordt voorzien. Wellicht zal fle hylp van Amerika hierin enigszins kunnen verhelpen. Het Schumanplan wordt in parlementai re middens nog steeds veel terughordend heid onthaaki.v Het jongste \érsl§g van de Europese organisatie voor Economische Samenwerking handelt over de financiële stabiliteit en de strijd tegen dé inflatie in de Europese landen DOOR DE PERISCOOP Brussel heeft, na Ninove, zijn gemene nna- nifestatie gekend van kleingeestige gods diensthaat gevolgd door een machtige mani festatie van eerherstel door de christene men- Het zou ons het vermelden niet waard zijn ware er die typische zitting niet geweest van de Brusselse gemeenteraad. De studenten van de «vrijzinnige» hoge school te Brussel vieren ieder jaar hun pa troon «la Saint-Verhaegen Die heilige staat in het kerkelijk kalender niet. Hij was vrijdenker, wellicht ook loge man en heeft als dusdanig geleefd, de vrij zinnige universiteit gesticht als tegenhanger var. de katholieke universiteit van Leuven en is gestorven zoals hij geleefd had. Die zonderlinge heilige wordt dan ook op buitengewone en zonderlinge manier gevierd. Ieder jaar ontbinden de vrijzinnige studen ten op die dag al hun duivels, doen hun best om de gewone stervelingen in de straat te schandalizeren en vinden zich verplicht op een of andere manier lucht te geven aan hun anticlericalisme. Nog niet zoveel jaar geleden had ik het voorrecht ooggetuige te zijn van hun beeld stormerij in een Jesuiten-coilege... Dit jaar hebben ze zich buitengewoon hatelijk aan gesteld en is een oud Christusbeeld in een oude wijk van het center van Brussel het slachtoffer geweest van hun aanval. Het Brussels gemeentebestuur is ook spe cifiek Brussels. De liberalen bestureta er met de katholieken maar voor de godsdienstige kwesties is er altijd een anticlericale, liberalo-socialistische meerderheid. De kwestie van la Saint-Verhaegen werd door een katholiek gemeenteraadslid te berde gebracht en de Heer Burgemeester werd ver zocht door politie-maatregelen paal en perk te stellen aan de studentikoze uitspattingen. De broertjes waren het weer roerend eens. Voor de ene waren het weer de katholieken die wilden aan politiek doen. Voor een an dere was het een doodgewoon gebeuren. Rui ten uitsmijten is ruiten uitsmijten en dat stu denten die al menige pint gedronken hebben en aan een natuurlijke behoefte moeten vol doen. daar dichte bij Mannekenpis gezamen lijk ne keer doen gelijk Mannekenpis is zo niet te excuseren toch te explikeren. En de burgervader, jiij heeft nog nooit de studenten zijn vaderhjMjjjvermaaingen bespaard... Daar zie - Dat een gewoon sterveling probere tegen de poort van Mijnheer de burgemeester, ge lijk een Brussels griffoentje, zijn visietkaart- je gaat deponerei# hij zal een politieman (egen het lijf lopen die proces-verbaal zal opmaken.. Dat een boer, hij mag van Ninove zijn, probere zich te ontlasten tegen een vervallen blinde muur hij zal het niet ongestraft doen. Maar de Brygsefse stddenten, de 'fine-fleur van ons moderne beschaving, hebben een«pe- ciale patente. Die heerkens hébben veel weg van de ge ëvolueerde zwarten van Léo. (Léo dat is-dfe praktische oplossing ;van de taalkwestie in Congo 't is Leopoldville of Leopohistacl vol gens beliefte). Het is moeilijk uit te maken wie van twee het. "hoogst staat op de ladder der beschaving. Die omstandigheid in het midden gelaten het feit blijkt blank of zwart, ze zijn geëvolueerd en ze ze zijn «iemand», 'zij moe ten met handschoenen aangepakt worden en moeten niet met handschoenen aanpakken. Voor mijn part, ik sta in grote bewoijÖe- ring voor de grote burgemeester van Brussel en ik stel zijn vaderlijk optreden zeer op prijs. Hij kan echter nog beter doen .en 't is wonder dat hij er nog niet aan gedacht heeft. Ik heb er aan gedacht en ik sta hem de vondst gratis voor niet af, zonder aanspraak op auteursrechten. Waarom tegen die muur, onder het kruisbeeld, geen waterplaats aan gebracht waar de navolgers van Mannekenpis hun iever kunnen gaan bot vieren Ja hé waarom niet en in Noord Amerika. De Conferentie van Rome heeft wel niet aan de verwachtingen beantwoord, doch zij is daarom toch niet nutteloos geweest. ALLE SOORTEN KOLEN, ALLE SOORTEN ANTHRACiETEN, ONMIDDELLIJK BESCHIKBAAR DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Dender klok VV

Denderklok | 1951 | | pagina 1