En waar de Ster bleef stille staan Muzikale en Vokale Feestavond Onze Wensen VLOERTEGELS hu/s YAW lll&l mm* verpIichte wachtdienst VTJfen ïwIntTgsïe Jaargang. Prijs per nummer T,50 Fr. Zondag 30 December 1951 - *i Postcheckrekcning 1832.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERfVIAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. Gemeente MEERBEKE OP ZONDAG 30 DECEMBER 1951 te 6.30 uur, opvoering van Kerstmislegende in drie bedrijven van Felix Timmermans en E. Veterman door «VOOR KUNST EN VERMAAK» - in de Zaai Richard DE SMET - Regie R. Bernard EERSTE RANG 20 Fr. TWEEDE RANG 15 Fr. OUDLEERLINGENBOND College NINOVE door de Oud-Leerlingenbond aangeboden aan alle Oud-Leerlingen en Sympathisanten van het College, welke plaats heeft op Zon dag 30 December 1951 te 19 uur, in de feestzaal van het Col lege. Deze avond gaat door met de medewerking van de Katho lieke Harmonie Door Eendracht Sterk en het Koor van Hoo- ger Op onder de kundige leiding van de Heer José Collin. Daarna Gezellig Samenzijn. Algemene ingang 10 Fr. HET BESTUUR. Gelukkig zijn is de droom van ons allen. Het is de drang van heel ons wezen. Wij hunkeren naar geluk wij willen zelfs wer ken en zwoegen om dat te verwezenlijken wat we denken ons nader bij het geluk te brengen of ons het geluk onder een bepaal de vorm te verzekeren Wij zoeken het geluk in de keuze van onze staat, in onze betrekkingen met anderen, in onze familie, in ons bedrijf en niettegenstaan de de voortdurende ontgoochelingen blijft toch in ons die verzuchting bestaan die ons steeds opnieuw de nodige veerkracht geeft om voort te tobben en voort te strijden om toch maar iets van de gelukkige staat te rea liseren. Treffende les over de bovennatuur lijke bestemming van de mens. Alles wat wij in de wereld kunnen bezitten, van welke aard het ook weze geld of goed, eer. roem, ge zondheid, jeugd, niets is bij machte om ons geheel te bevredigen. Alleen het vreedzaam bewustzijn van de volbrachte plicht kan ons een gevoel geven van onvermengde voldoe ning die de gelukkige staat nabijkomt. Vrede in onze harten door het volbrengen van Gods wet Zalig Nieuwjaar Wij durven ook wensen dat het voor ieder van u, vrienden Lezers, een voorspoedig jaar weze. Gepaard met de kristelijke zin, mag onze wens even rechtzinnig gaan naar de materiele en tijdelijke voldoeningen die gij hier moogt betrachten. Midden het wee dat Europa en de wereld nog steeds gedreigd zeggen we u nog vuriger mocht dit jaar ook een voorspoedig jaar zijn en wij zijn overtuigd dat gij, als kristenen, niet zult nalaten te bidden opdat het zo moge zijn, opdat de Heer onze Koning zou bescher men. Ook heel onze staatsinstelling zegene opdat wij. naar wijze raad, zouden bestuurd worden en geleid op de wegen die ons waar lijk voordelig zijn. Mocht dit jaar ons dus ook voorspoedig zijn Wij wensen dit, beste Lezers, voor allen te samen en ieder in 't bijzonder. Voorspoed in uwe zaken, voorspoed in de families, voor spoed in de lande. Met Gods hulp en door onze goede wil. Da Donderklok Zalig en voorspoedig Nieuwjaar Aan al onze lezers, aan ai onze vrienden gaat van daag onze oprechte groet met deze wens, zo betekenisvol en zo diep gevoeld Zalig Nieuwjaar Waarlijk, daarin ligt het al besloten wat wij u te wensen hebben, het beste dat wij u wensen kunnen. Wanneer het u in het komende jaai zodanig moest gaan dat alles in u, en door u. georienteerd weze naar het hoogste goed dat wij hier kunnen betrachten een zalig eeuwig leven, en wan neer alle mensen, in hun leven, en dus ook in het nieuwe jaar, dezelfde betrachting ge- statig moesten voor ogen hebben en er hun. doen en laten naar schikken, ziet, hoe niet al leen op godsdienstig en zedelijk terrein maar ook op politiek, sociaal en economisch terrein, de wereld er anders zou utizien. Mocht het geen droombeeld maar werkelijkheid zijn, dat van hoog tot laag en van arbeider tot Staatshoofd, over de gehele ladder van de samenleving, op alle sporten de collectieve wil van alle mensen, alleen maar hetzelfde, éne, eeuwige goed na te streven, het énige goed dat zonder bedrog is en zonder minder waardigheid, het volmaakte goed God, de wereld zou een heel ander uitzicht hebben. Zeker, het is een louter droombeeld, daar om juist omdat we mensen zijn, mensen be last met de erfzonde en dus gekneld door ve le en grote onvolmaaktheden. Nochtans zo die wens niet voor een geheel volk, dan ook veel min voor de gehele wereld in vervulling kan gaan, aan ieder van u in 't bijzonder mogen wij hem welgemeend stu ren en wij mogen aanvaarden dat het wel mo gelijk is dat voor ieder van u hij werkelijk heid kan worden. Want zo de staten voor plicht hebben het de mens gemakkelijker te maken om zijn bestemming te bereiken, toch, en ook daar waar de staat aan die plicht te kort schiet, moet ieder individu zich in spannen om door eigen middelen en door eigen reglement, zijn eigen doel te bereiken. Omdat zulks moet en omdat zulks kan, daar om juist mogen wij u deze wens doen met de zekerheid dat, mocht hij bewaarheid worden, uw hart zal stralend zijn van geluk. En daarop alleen komt het aan DE MUZIKALE UITSTAP VAN MOOGER OP Nog sterk onder de indruk van wat wij Zaterdagavond, de 22e jl. meemaakten, nog tintelend van enthousiasme om deze zeer nieuwe en frisse prestatie, mogen noch willen we nalaten, een warme hulde te brengen aan de kunstvereniging Hooger Op k en aan ieder van haar leden in 't bijzonder. Er worden veel initiatieven gebrouwd in de kop van mensen, die zich tot iets in staat voelen, en die de vermetele moed hebben het rijkste van zichzelf aan anderen mee te de len. - Maar het gebeurt bepaald zelden, dat een initiatief van enkelen de goedkeuring en de uitgesproken bewondering van een hele stad wegdraagt. Het Bestuur van Hooger Op is er in geslaagd een van deze zeldzame initiatieven op te vatten. In het raam van de Kerstviering, onze kunstvolle kerstliederen te gaan uitvoeren, in zowat al de voornaam ste straten van onze stad, en zodoende een uiting te geven van een diep-christelijk, vlaams en rijk-cultureei leven, is een ge dachte waar slechts met de hoogste lof kan over gesproken worden. Buitendien is na het opvatten van een gedachte, de uitbouw ervan niet onmiddellijk vanzelfsprekend. Er is daartoe een kundige leiding nodig en de samenballing van de beste krachten. Het heeft Hooger Op hieraan niet ontbroken. We weten dat polyphooie de muzikale asee- tica van dirigent en zanger mag worden ge noemd, en dat eerder weinigen er hun kunde believen aan te wagen. - De prestatie van Hooger Op echter, was kunstvol, verzorgd muzikaal verantwoord; en de samenklank gelet op het feit dat de groep nog zeer jong is - buitengewoon zuiver en evenwichtig. Ge durende nagenoeg twee uur te zingen met de vermoeiende marsjen inbegrepen en toch niet de toon verliezen, is een verwezen lijking waar vele oudere koren fier op zou den zijn. In één woord het was overheer lijk. Aan dirigent en zangers een hartelijk proficiat. Uw avond, mensen van Hooger Op blijft nog lang een der mooiste bloemen van ons geheugen. We zien U nog opstappen met Uw ster en Uw toortsen, en voelen nog de dreun van Uw volle marsjliederen. We horen U nog dit was de eerste maal en ons hart zat er al naar te bassen Uw prachtige kerstliederen uitvoeren voor het huis van Uw geachte Voorzitter de Heer De RiemaecKer. We bewonderen nog Uw doorvoelde naasten liefde. als we ons herinneren hoe U in de poort van de kliniek drie kerstliederen zongt voor de Eerwaarde Zusters en de zieken want we wisten dat de deuren van alle zie kenkamers openstonden. Dan zien we U nog zingen voor Zeereerwaarde Heer Deken. We marsjeren met U mee naar het College, en voor de deur van de Heer De Paepe hadden we al graag met U willen meezingen, maar... We volgen U naar de Heer Pensis, en voelen daarna Uw lied nog zwellen onder de Koe poort. Hier beseffen we precies dat Uw op treden in Ninove iets nieuws is, iets onge hoords. Ons enthousiasme groeit altijd voort als we U horen zingen bij de Heer De Vle- minck, en dan horen we uw liederen schallen over de Markt. We zijn U bijna dankbaar dat ge ook de Eerwaarde Zusters van Liefde op de Burchtdam, met Uw liederen hebt bedacht, en we komen met U terug, want we geraken van U niet los. tot bij de Zeereerwaarde Heer Directeur van het Zusterhuis. We gaan mee bij de Heer Minner, en begrijpen best Uw gespannen aandacht, wanneer ge zingt, aan de deur van Uw dirigent zelf de Heer Collin. Ondertussen vinden we het zeer sym pathiek dat ge Uw dorst gaat laven in een paar cafés van Bondsleden. We nemen met spijt afscheid van U aan de deur van de Heer Van Petegem, om U vandaar in Uw lokaal bij Mevrouw Van Paepegem te zien verdwijnen. Wanneer komt gij terug Hooger Op Gij hebt nu een grote, heerlijke plicht tegen over de hele stad. Gij moogt niet versagen, en we weten vast ge zult het niet. Want we geloven dat de gelukwensen van de Zeereer waarde Heren Deken en Principaal en Di recteur, U als een vaste steun naklinken. Ge denkt de woorden van Zeereerwaarde Heer Directeur van het Zusterhuis Het is voor taan niet alleen een genot meer, deel uit te maken van Hooger Op het is een eer. Ik zal mijn oud-leerlingen aanzetten lid te worden van Uw verbond. Moge het groeien en bloeien Bij deze woorden voegen we nogmaals ons hartelijk proficiat, en de verzekering van onze enthousiaste bewondering. IN DE APOTHEKEN In verschillige franstalige dagbladen o a. «La Libre Belgique» en «La Dernière Heure» zijn onlangs berichten verschenen die nog al herrie hebben geschopt door het feit dat ze een geval aanhaalden waar er op gewezen werd dat in de Brusselse agglomeratie de mogelijkheid bestond dat zieken of gekwet sten dringende of onontbeerlijke geneesmid delen niet zouden kunnen bekomen. De ten dens ligt er vingerdik op men wil de on langs wettig gestichte «Orde der Apothekers» treffen, omdat ze, de verpletterende meerder heid van het Apothekerscorps vertegenwor- digend, de verplichte wachtdienst heeft ge organiseerd. Waarin bestaat deze wacht dienst Ieder apotheker cp zijn beurt neemt de oplichting op zich, ter beschikking te staan van het publiek, voor dringende ge vallen, gedurende de sluitingsuren der apo theken. Iedere apotheker duidt op een goed zichtbare plaats de naam aan van de collega die van wacht is. terwijl zijn eigen afficina gesloten is. Deze maatregel heeft dus juist voor doel de Belanghebbende de verzekering te geven dat hij het geneesmiddel dat drin gend nodig is zal kunnen bekomen. Er zijn in het Brusselse enige apothekers die in deze maatregel een beperking zien van de vrijheid in het uitoefenen van hun beroep. Dat is het inderdaad CMaar waar de belan gen van de volksgezondheid dienen gevrij waard is deze kleine inkrimping van de per soonlijke .vrijheid van geen tel Deze apo thekers, die in de meeste gevallen geen eige naar zijn van de afficina in de welke zij hun beroep uitoefenen, gehoorzamen aan de com merciële verzuchtingen hunner werggevers. Deze verplichten hen vroeger hun1 apotheek open te houden tot 10 uur 's avond? of tot middernacht, maar nadien waren ze gesloten en bleven ze gesloten óók voor dringende ge vallen. Daarin heeft de Orde dei^Apoth^, kers tucht willen brengen en dat kapnen die Heren niet verkroppen en daarom stuur den ze hun tendensvolle en wellicht ingebeel de berichtjes de wereld ir. Hic est cui nro- dest<! J. L. A.C.W-NIEUWS te ninove Het KERSTFEEST dat doorging Zondag 23 December is niet alleen als voortzetting van de proef die verledeil jaar werd aangevangen, Uiterst geslaagd, maar is ook op zichzelf voor Wat de opkomst en het programma betreft, sii^evo! te noemen. In een korfe tijdspanne hebben de vier op voedende organisaties de'VKAJ, de KAJ, de KAV en de KWB het JUaargesp®eld iets de gelijks en aanschouwelijks voor te bereiden. Na een passend openingsiygprd door E. H. van Moer, Proost, werd het ffrogramma in- ge.eid door de KAJ. Vervolgens -werden en- kèle stemmige Kerstliederen door de Arbei- dersvrouwengilde uitgevoerd 'en bracht de VKAJ een Kerstsketch voor het voetlicht ge volgd van een puik uitgevoerd nummertje Het loze vissertje De jehgdige speelsters haalden er eer van. ,vlf - Tenslotte was er de hoofdbfoVvan l^?tpro gramma een Kersttoa3iel iji vier bedrijven verzorgd doot de KW®. Wfririjden niet ver. t der hierover uit ;*wij-3hten hier het woord aan het publiek,wij zijn er echter gerust over dat het oordeel gunstig is:'Tussen het programma door had dan nog de tombola plaats voor alle aanwezigen. Proficiat aan de winners. DOOR DE PERISCOOP Kerstdag is voorbij. Het heeft Kerstbood schappen geregend uit alle delen, hoeken en kanten van de wereld. Kerstdag werd gevierd met overdaad van muziek en zang en licht met eet- en drink en danspartijen. De wereld hangt aaneen van valsheid en deugnieterij. Ge zoudt zeggen dat ze dol verzot is op het Kerstkindeke, dat ze zielsveel houdt van kindekens en wiegen. Ze houdt noch van het een noch van het andere, 't Zijn allmaal spelbrekers. Vier dagen na Kerstdag is 't Onnozelen- kinderendag. Het gaat onopgemerkt voorbij, 't Is geen wereldgebeurtenis, 't Is een eenvoudige anec dote in de geschiedenis der mensheid. Het brutale gebeuren van de massa-moord met als tegenhanger de tragedie van de wenende en huilende moeders die wanhopig de handen wringen... Rachel die schreit en huilt om haar kinderen die niet meer zijn heeft geen betekenis. Het wordt dood gezwegen. Herodes heeft nog nooit meer in 't groot gewerkt als op onze dagen. Wat wilt ge Rachel schreit en huilt niet meer. Ze gaat zelf met haar kind naar Herodes als zij er per malheur één krijgt. In de oude moraal werd doodslag met doodstraf betaald. Door de onver biddelijke wet der natuur worden volkeren die aan massa-kindermoord doen zelf uit geroeid. De moderne deugnieterij gaat onverstoor baar haar gang Er zijn in de wereld nog volkeren waar de «kinderzegen» nog in eer is. Dat zijn, vanzelfsprekend, in de ogen van de meesters der wereld achterlijke landen en de moderne beschaving moet daar korte metten mede maken. Sedert de «Uno» gesticht is zijn daar heel wat Supra-nationale organisaties bijgekomen zoals voor de culturele problemen, de land bouwproblemen en nog. En is er zelfs een voor de gezondheidsproblemen. Al die verenigingen kosten veel geld. Er worden «postjes» gemaakt en aan de vriend jes uitgedeeld. Dat kost enorm veel geld. Ze rekenen er in dollars. Die moeten betaald worden in arme franken en nog armere andere munten. De volkeren gaan gebukt on der ondragelijke finantiële lasten. In Holland is er verleden week beroering geweest. Er werd noch min noch meer ge te laten staan. sproken dan van er uit te trekken en de boel Een van de grote eerste tenors van de we reldorganisatie voor de gezondheid is royaal op reis gegaan naar Indië om daar de kin derbeperking te gaan aanlererf erf versprei den. Die koude, stijve, zakelijke Hollanders zijn nochtans de enige niet die niet accoord gaan met de extremistische theoriën v^n de Angelsaksers over geboorte-controle en eutha nasie. In België' is de CVP aan het bewind. In Frankrijk is Ix'RP niet zonder politieke invloed. In Italië is de Gasperi de grote man. In West-Duitsland is het Adenauer. In Oostenrijk zijn de christen-democraten aan het bewind. Heel de beschaafde wereld is in reactie tegen de brutaliteit van het materialisme van de rode en zwarte volksgemeenschappen naar de christelijke beschaving teruggekeerd. Maar de hefbomen zijn in alle wereldorgani saties nog in handen van het wereld-canaille. Wat is er dan beter op te vinden dan de lijkwade der vergetelheid te spreiden over het massa-graf der onnozele kinderen De mensen zelf zijn toch anders niet dan «onnozele mensen». In hoeverre het programma voldeed aan de normen van de kunst, dit laten wij over aan het oordeel van specialisten. Als, dus danig was het niei bedoeld. Er werd een ern stige poging gedaan iets volks voor te stel len en het publiek een beetje Kerststemming mee naar huis te geven. Naar onze mening is dit opzet volledig geslaagd. Wij willen deze gelegenheid te baat nemen om de aanwezigen en onze vrienden medewerkers en mede werksters hier openlijk onze dank te betui gen voor hun vrijwillige steun... WIJ DOEN ZO VOORT. DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tol. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklo

Denderklok | 1951 | | pagina 1