Victoria en haar Huzaar Gebroeders Kalkoen VLOERTEGELS HUIS VAN BELL Tel. Nr 5 Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T,50 Fr. Zondag 20 Januari 1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 TONEELGILDE «HOOG ER OP» Prachtige Costumes STAD NINOVE Zaal R o x y Zondagen 3 - 10 - 17 -24 FEBRUARI 1 952 Operette in drie bedrijven en een voorspel naar het Hongaars van Emerich Földes door Alfred Grunwald en Dr Lohner Beda Muziek van Paul Abraham Vlaamse bewerking van Henri Caspeele Nieuwe Decors 70 Uitvoerders Symfonisch Orkest onder leiding van REGIE dh. José Collin Marcel De Paepe Bureel te 7 uur. Prijzen 40 - 30 en 20 Fr. Gordijn te 7.30 u. Plaatsbespreking vanaf heden. EEN ENIG LACHSUCCES... zult gij beleven wanneer gij op Zondag 27 Januari a.s. te 19 uur in de zaai Ons Huis komt zien en komt luisteren naar de blijspel in drie bedrijven door G. Nielen. opgevoerd door de artisten van het Nieuw Nederlands Toneel Groep FRANS POOS Kaarten 25 - 20 en 15 fr. Genummerde kaarten van 25 en 20 fr op voorhand in «Ons Huis» HET LAND HEEFT EEN NIEUWE HOMOGENE REGERING Na 17 maand aan het bewind geweest te zijn is de homogene regering Pholien door een even homogene regering Van Houtte ver vangen. Dit feit. evenals de aanleiding ertoe en de mogelijke gevolgen ervan, is druk en zeer verschillend besproken. Als men dieper op de zaak ingaat wordt ze nochtans zeer klaar, en blijkt die regeringsverandering goed te zijn. 3e prestaties van de vroegere homogene. Men kan zelfs niet betwisten dat ze nood zakelijk was. De regering Pholien heeft zon der twijfel in de uiterst moeilijke omstandig heden van de nazomer 1950 de macht durven opnemen. In het binnenland hadden we dt- ernstigste crisis sedert de bevrijding gekend. In het buitenland tekenden zich. na de uit braak van het Koreaans conflict, reeds de ge weldige militaire en economische moeilijkhe den af. De regering Pholien week er niet voor terug en bewees aldus, en door haar verwe zenlijkingen aan het land onschatbare dien sten. De dank en de hulde van heel België gaan naar de vroegere regering, omwille van de oplossing van de Koningskwestie, de ver vulling van onze militaire verplichtingen het behoud van de levensstandaardde recht vaardige schoolpolitiek, enz... Zoveel ver wezenlijkingen. waarop de regering fier mag zijn. Het Zwaartepunt: de economie. Maar het zwaartepunt van de politieke ac tie geraakte meer en meer verschoven op het economisch plan Het werd hoe langer hoe duidelijker, dat onze politiek meer de in vloed moest ondergaan van economische des kundigen. Ja regeringsactie moest op eco nomisch gebied gecoördineerd worden. Best wordt zulk een rol natuurlijk door het rege ringshoofd zelf gespeeld, in ieder geval was een economisch coördinator noodzakelijk. Het is dus zonneklaar, dat een regerings wijziging moest plaats hebben. In feite om dat enkel door een gewijzigde economische politiek het behoud van munt en levensstan daard mogelijk was. Daarbij komt dat de openbare opinie zeer verdeeld was en dat, vooral na de beraadslagingen van de Alge mene Paritaire Raad. de regering het vertrou wen had verloren, ook dat van haar meer derheid. Moet een homogene voor het Parlement vallen Maar hoe moest ze nu gewijzigd worden Dhr Pholien had gezegd, slechts voor het Par lement te willen wijken. Zijn woorden werden soms verkeerd be grepen. Volgens sommigen zou dat betekend 1 lebben dat tenminste een deel van de CVP- groepen tegen hem had moeten stemmen. Daartoe had een openbare verdeeldheid bin nen de partij moeten blijken, met als gevolg een zeer gevaarlijke crisis. Trouwens is het helemaal niet vereist, dat een homogene re gering voor het Parlement zou vallen. Zulks wordt wel beweerd, maar is in tegenspraak met de feiten. Vóór de oorlog 14-18 kende België tientallen jaren enkel de homogene formule. Op een zeer enkele uitzondering na werden wijzigingen van een homogene ploeg nooit vóór het parlement gebracht, maar in de schoot van de meerderheid zelf beslist. Niets is dus logischer dat ook ditmaal de kwestie binnen de partij werd opgelost. Er waren twee mogelij kheder dat de bestaan de ploeg zou worden versterkt of dat ze ge heel zou worden gewijzigd. De eerste pogin gen doelden inderdaad enkel op zulle een ver sterking door een economisch coördinator. Deze methode bleek geen oplossing te bie den. Gezien de noodzakelijkheid, een andere ho mogene regering te vormen, sprak de partij leiding zich dan ook duidelijk in de zin uit. Niet enkel het Nationaal Comité van de CVP, maar ook de groepen van Kamer en Senaat drongen bij dhr Pholien op zijn ontslag aan. ontslag als Eerste-Ministar om aan een eco nomisch sterker bevoegde persoonlijkheid de plaats te laten. Eoonomlaoh* Sterkte De keuze van de Koning viel den op dhr Van Houtte. vroeger Minister van Financiën, een allerwegen zeer hooggeschatte persoon lijkheid. en wiens ministeriele prestaties on besproken zijn. Dhr Van Houtte heeft in. spoedtempo zijn regering samengesteld, die Dinsdag 15 Januari aan de Koning werd voor gesteld Wat de personen betreft, zijn geen. schokkende vervangingen gebeurd. Maar er is wel een duidelijke versterking aan de eco nomische kant gebeurd door de intrede van de heren. Duvieusart er. A. E Janssen. Een driemanschap als Van Houtte. Duvieusart en Janssen wekt voorzeker stevig vertrouwen. Men moet eraan denken dat de belangrijkste gebieden in de NATO. de Europese Betalings unie en het Schumanplan liggen. De huidige economische ministers verdelen speciale be voegdheden juist op die brandende gebieden. De Eerste Minister is uitstekend op de hoogte van de NATO-problemen. en hij heeft zichzelf de centrale rol van economisch coör dinator voorbehouden, waarvoor hij zeer ge schikt is. Minister Duvieusart is o. m. spe cialist van het Schuman-plan. In Minister A E. Janssen, begroeten we tenslotte de uiterst knappe en onderlegde financier, die internationale faam geniet, en zeker dé man is om een gunstige wending te geven aan het EBU-probleem. Op de hoogte van ae problemen. Hoe weinig het tenslotte om wijziging van personen ging. blijkt wel uit h fe>it dat bij na alle Ministers dhr Pholie inbegrepen in de ploeg gebleven zijn. zij het mits enige veranderingen van departement Politiek gezien schijnt aldus toch het ge stelde doel bereikteen ploeg ervaren, meest al ingewerkte ministers, die door haar sterk te op economisch er haar evenwichtigheid op soctaai gebied tenvolle bekwaam lijkt om aan de grote problemen die vóór het land oprijzen het hoofd te bieden op een waardige en suksesnjke wijze. Het volk Kijkt met belangstelling en ver trouwen uit naar de nieuwe regeringsactivi- teit. Het homogene kabinet Van Houtte staat zonder twijfel voor een zware taak. Als het deze aanvat met daadkracht en in de zin van het C.V.P.-programma. is zijn sukses ver zekerd DENDERLAND LET OP UW ZAAK Een oproep van Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe tot de hele bevolking van ons arrondissement Van het arrondissement Aalst-Geraards- bergen kan moeilijk gezegd worden dat het een zuiver-industriel gebied is. evenmin kan het een zuiver-landbouw-arrondissement ge noemd worden het is integendeel het proto type van een gemengd landbouw-nijver- heidsarrondissement Inderdaad, naast de gewone landbouwuit- batingen die we in nagenoeg al de Vlaamse arrondissementen aantreffen, vinden we bij ons ook nog zeer gespecialiseerde teelten die aan de streek een eigen karakter verlenen d© tabaksteelt rond Appelterre. de hopteelt in het gewest Aalst-Asse. de teelt van genees kundige planten in de driehoek Ronse-Ge- raardsbergen-Lessen. en tenslotte de teelt van snijbloemen meer in het Noorden en Oos ten van het arrondissement. Naast deze zeer uiteenlopende landbouwactiviteit, treffen wij in ons arrondissement een haast even gedif ferentieerde nijverheid aan. De tekstielindus- trie is vooral gelocaliseerd rond Aalst en Ni nove - 30 van de door België geïmporteer de katoen wordt in ons arrondissement ver werkt tabakverwerkende industriën tref fen we vooral aan te Geraardsbergen en Aalst. Het arrondissement mag terecht aan gezien worden als de monopoolhouder der luci'erindustrie, niet alleen voor België maar ook nog voor een groot deel van Europa. Brouwerijen van meer dan middelmatig be lang vinden we zowel te Aalst als te Ge raardsbergen. Ninove en Aalst hebben een niet onaanzienlijke sohoen- en leoerinauKrie; Aalst beschikt daarenboven over een zeer modern geoutilleerde chemische en voedings industrie. Door de dichtheid der bevolking en de grote verscheidenheid der door haar uitgeoefende economische activiteit is er daar enboven ook een uitgebreide middenstand van handelaars en winkeliers ontstaan. Deze schematische en zeer onvolledige op somming zou kunnen doen vermoeden dat ons arrondissement een der meest bloeiende en meest welstellende van het land moet zijn. De werkelijkheid is echter heel anders, zowel industrie als landbouw hebben met zeer gro te moeilijkheden te kampen. Inderdaad naast de economische zwarigheden waarmee hel ganse land en we mogen wel zeggen gans Europa te kampen heeft, hebben onze boe ren, industriëlen ien dus ook hun arbeiders) en middenstanders nog moeilijkheden te o- verwinnen die uitsluitelijk van lokalen aard zijn. Het landbouw- en nijverheidscompiex van ons arrondissement staal of valt met de Dender die tegelijk de meest economische verkeersader is voor onze industrie en de natuurlijke bevruchter (of verwoester) onzer landouwen. En die DENDER... is ziek, erg ziek In verband met de vele problemen die de Dender ons stelt willen we hier slechts ter loops wijzen op de steeds toenemende ont waarding (door verzuring van de onder grond i van de eens zo wijd-geroemde Den- derweiden. de slechte staat van de afwate ringskanalen, het té hoge waterpeil, de slechte toestand \an de bestaande kaaimuren, de to tale ontstentenis \an bruikbare laadkaaien ten behoeve der lokale industrie, het bestaan van de vele Stoppen» die de scheepvaart ten zeerste bemoeilijken, de erbarmelijke toe stand der noodbruggen waarvan er verschei dene een werkelijk gevaar betekenen zowel voor het wegverkeer als voor de scheepvaart de systematische verontreiniging van het Den derwater die. naast de teloorgang der visse rij. ook zeer onhygiënische levensvoorwaar den voor de oeverbewoners verwekt... En dan hebben we nog maar de meest in het oogspringende problemen aangeduid - We gaan nu natuurlijk niet beweren dat de heersende werkloosheid in de tekstielin- dustrie en de "ezonde concurrentie in de tabaksnijverheid uit de wereld kunnen gehol pen worden door een efficiente oplossing der Denderproblemen. maar we bewyeren wél dat het geen zin heeft te spreken over bekamping der structurele werkloosheid in de specifiek- Vlaamse nijverheden als we daarbij de cgen gesloten houden voor de zieke plekken in onze industrieel-economische uitrusting. "We beweren ook dat het geen zin heeft te spre ken over bevordering van de landbouw en onze boeren het hoofd vol te razen over nieu we en adequate exploitauemethodes als we niet tevens er voor zorger. dat de grond die ze te bewerken krijgen niet langer aangetast worde door de kanker die uitstraalt uit een ziek levensorgaan de DENDER We hebben dan ook gemeend dat het hoog ste tijd is dat een massaal offensief ingezet worde voor de sanering van wat we aanzien als HET ievensblang van ons arrondissement: de DENDER Reeds op 20 Februari 1947 kloegen wij van op de tribune der Kamer het feit aan dat. door de onachtzaamheid der openbare bestu ren, in de Dendervallei, gronden die in 1847 (dus vóór de canalisatie van de Dender) ver kocht werden tegen 49 Fr. de roede of onge veer 15.900 Fr. de hectare, in 1925 nog slechts 8.000 Fr. golden. Bij dezelfde gelegenheid vroegen wij ook dat er spoed zou gemaakt worden met de uitvoering der plannen van dhr. Directeur-Hoofdingenieur Mallems om de Dender op zijn gehele lengte van Dender- monde tot Lessen, toegankelijk te maken voor schepen van 600 Ton. Op 4 Juni 1948 stigmatiseerden wij op nieuw vanop de tribune der Kamer Het schandaal van de Dender Gedurende haast twee uren hebben we toen het probleem en de oplossing die er diende aan gegeven te wor den uiteengezet. We verwierven de algehele instemming van AL onze collega's, zo van links als van rechts, ook van de Minister van Openbare Werken, maar... de Dender bleef wat hij was. Thans, het wachten moe. zijn we overge gaan tot een nieuwe grondige studie van het probleem. Aan de hand van officiële beschei den en persoonlijk plaatselijk onderzoek heb ben we moeten vaststellen da: er in de laat ste tien jaren niets, maar absoluut niets voor de Dender gedaan werd. Integendeel er werd gesnoeid waar er maar kon cn zelfs waar het niei kon. In 1987 waren aan dc Dender ver bonden 1 ingenieur. 2 conducteurs. 1 op- zichter-opmeter en 5 werkopzichters. Thans is er aan de Dender GEEN ENKEL opmeter, geen enkel werkopzichter meer verbonden Dit personeel werd eenvoudig overgeplaatst naar meer gepriviligeerde waterlopen We voelen ons des te erger verongelijkt als we uit de pers vernemen dat in andere gebieden die TIJDELIJK door een overstroming van (Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP De politieke crisis behoort tot het verleden. Ze is de geschiedenis ingegaan en mag een plaatsje vinden nevens de film Arsenie et dentelles waaraan ze onwillekeurig doet denken. De nieuwe regering heeft het levenslicht gezien onder de kundige leiding van specia list in de verloskunde Theo Lefèvre: Ze is het resultaat van een compromis tus sen veruiteealopende tendenzen en belangen. Zoals bij ieder compromis is niemand vol ledig tevreden en niemand volledig misnoegd. Zoalst in het sprookje is de goede fee en de kwade aan de wieg gekomen, de ene met haar goede de andere met haar kwade wen sen en beide zullen 't leven van 't boorlingske beïnvloeden. Iedereen in de pers heeft er het zijne over gezegd, 't Is voor ons om die re den om te doen gelijk de vlaamse boeren wij peinzen er bet onze over en zwijgen. Er zijn andere zaken die meer het bekijken waard zijn. Te Teheran, waar de grote economische strijd gestreden wordt tegen de Engelsen is er iets ongehoords gebeurd. De vrouwen ver zaken er aan de nylonkousen. Ze hebben ze samengebracht op de grote markt en publiek verbrand. Dc koningin heeft er vijf en twin tig kgr. gestuurd. In onze jonge jaren leerden wij in de oude geschiedenis de heldenmoed bewonderen van de Carthaagse vrouwen. Ir. de derde en laat ste oorlog tegen Rome offerden zij haar scho ne lange haren om er koorden mede te vlech ten ten gerieve van de nationale vloot, t "Was voor ons iets bovenmenselijks. Wij hadden nog geen benul van wat een vrouw bereiken kan met korte gekrulde haren De schone Carihaagse zullen dat wél geweten hebben. Maar de nylonkousen opofferen... en hoe dat vervangen. Geblazeerden glimlachen. Ja, zeggen ze. ze zuilen wel haar nylons met lad ders in bijeengebracht hebben en de reserve schone, nieuwe veilig geborgen in geheime laden. Neen. bij het vreugdevuur dat ze hebben aangestoken mei de nj'lons. hebben ze de plechtige belofte afgelegd er nooit meer te dragen en zich uitsluitend te houden aan in landse produkten. WTat dunkt u? Nijp uw ogen dicht en tracht u in te beelden wat onze dames zouden doen in dergelijk geval. Onder de bezetting was de grote kommer voeding en kleding, en vooral de voeding van de kinderen en opkomende jeugd Toch hadden onze dames tussen de oor logsgebeurtenissen in. gehoord van de won derbare uitvinding in Amerika de uit glas geweven nylonkousen - nu is het al crystal En t eerste dat ze moesten hebben na de bevrijding was nylonkousen. Werden ze niet regelmatig ingevoerd, ze werden regelmatig binnen gesmokkeld ze droegen en dragen nylonkousen. De Fabelta had in België een gans nieuwe industrie uit de grond gestampt de artifi ciële zijde. Zij had jarenlang voor en ook tijdens de oorlog aan duizende werkers en werksters een schoon bestaan bezorgd. Na de bevrijding kreeg Fabelta een ader lating van belang onder voorwendsel van economische collaboratie. De gierigaard dood de weer eens de kip die gouden eieren legde: Toen kwam daarbij de slag van de nylon. oor 't ogenblik gaan duizende werklieden en bedienden doppen en 't ziet er niet uit dat het beteren zal. Maar onze dames van al le rangen stand dragen nylon en kijken mis prijzend op artificiële zijde Voor .wet duizend jaar is het licht der beschaving ons uit het Oosten gekomen. Als onze beschaving zal helemaal zijn ten onder gegaan zal het Oosten ons misschien terug brengen Als 't maar uit het Noord-Oosten niet is. Ge weet uit die kant komt altijd guur en hard weder VERKOOPMAAND 1951 UITSLAG VAN DE KOSTELOZE TOMBOLA Volgende prijzen werden nog niet afgehaald M innen 250 Fr. de nummers 131997 139565 154264 183341 188231 189490 194396 194518 223525 261813 Wint 2500 Fr. het nummer 191584 M int 5,000 Fr. het nummer 140137 De prijzen dienen afgehaald bij de Voor- zitiei van de Kattioiieke Middenstandsbond de heer R. Luysterman, Koepoortstraat, 10 Ninove. vóór 31 Januari 1952 AANDACHT De winkeliers die in het bezit zijn van waardebons worden verzocht deze. ten spoe digste. uit te wisselen bij de heer Secretaris Graanmarkt, 37 - Ninove. Deze bons zijn zonder waarde vanaf 15 Fe bruari a.s. DE GROOTSTE KEUS SN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG eeramieken. .-rr-,-r _Pni2en vanaf 72 frank por vierkante meter J KWALiTEIT GEWAARBORGD rklo

Denderklok | 1952 | | pagina 1