Victoria en baar Huzaar Tiroler Jodler and Schaplattlertruppe VLOERTEGELS huis VAÏf 8IL£g CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE TONEELGILDE «HOOGER OP» STAD NINOVE Zaal R o x y Zondagen 3-10-17 -24 FEBRUARI 1952 C.V.P. - PARTIJLEVEN DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummèr T,50 Ff. Zondag 3 FebruarT T95Z. Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 Operette in drie bedrijven en een voorspel naar het Hongaars van Emerich Földes door Alfred Grunwald en Dr Lohner Beda Muziek van Paul Abraham Vlaamse bewerking van Henri Caspeele Nieuwe Decors Prachtige Costumes 70 Uitvoerders Symfonisch Orkest onder leiding van REGIE dh. José Coliin Marcel De Paepe Bureel te 7 uur. Prijzen 40 - 30 en 20 Fr. Gordijn te 7.30 u. Plaatsbespreking vanaf heden. TWEEDE OPTREDEN VAN DE in de zaai ONS HUIS te Ninove Dinsdag 5 Februari aanst. te 19.30 u. Zoals aangekondigd hebben wij de Tirolergroep nogmaals aangeworven. Dit om aan het verlangen van zeer vele onzer stadsgenoten te voldoen en ook omdat wij weten dat "ilke gelegenheid ons niet elk jaar zal te beurt vallen Inderdaad. Kurt joiaas met zijn groep, in Nationale Tiroolse Klederdracht, biedt ons een ongeëvenaard programma De mooiste brokken uit de opvoering van 16 Januari, aangevuld met tal van andere nummers welke het gezelschapn in voorraad heeft ECHT JODELEN, meerstemmig ZANG, prachtige Tirolervolksliederen DANS, enig mooie volksdansen MUZIEK, accordeon, gitaar, citer, xylophoon. zingende zaag. Een buitenkans welke U wellicht nooit meer krijgt Kaarten 30 en 20 fr. in Ons Huis DAVIDSFONDS - Afdeling Ninove SIJSKE EN WISKE KOMEN NAAR NINOVE... Op Zondag 3 Februari te 1 5 uur, geeft het poppenspel Pats in de Zaal «Ons Huis» een opvoering met de leuke kindervrien den Suske en Wiske in hun nieuw avontuur «LAMBIK BIJ KONING POEFKE Al wie nog jong is in de stad zal er zijn. Toegang 10 fr. - Leden van kroostrijke gezinnen 8 fr. Bespreking Begroting Landbouw Woensdag 30-1-1952 VOLKSVERTEGENWOORDIGER ALBERT VAN DEN BERGHE aan het woord Mijnheer de Voorzitter. Mijnheer de Minister. Dames en Heren. Het is mijn plicht U voor de zoveelste keer te spreken over het DENDERPROBLEEM. De bewoners van de Dendervallei eigenaars en huurders, gemeentebesturen en hoerengil den. bet arrondissementeel CVP-bestuur en het ACW-Aalst. verzochten mij in deze tus senkomst. Ik wens heden uitsluitend het landbouw kundig aspect van het vraagstuk te belichten. Bij de bespreking van de Begroting van O- penbare Werken zal ik het probleem :'n zijn geheel behandelen. Wat ik vandaag aan de Kamer te zeggen heb, meen ik te kunnen doen in het beant woorden van vier vragen 1) Wat was de Dendervallei voor onze boe ren vóór de kanalisatie van de Dender 2) Wat is ze nu geworden in 1952 3) Wie draagt de verantwoordelijkheid voor deze enorme ramp 4) Waarin ligt de redding De antwoorden, wat geschiedkundige waar heid en objectiviteit betreffen vertrouw ik met gerust gemoed toe aan al dezen, die door ervaring of studie het Denderprobleem ken nen. Vóór de kanalisatie van de Dender, en nog enkele jaren nadien, was de Dender omzoomd door geurige, malse weiden. Weiden die de beroemde polderweiden evenaarden. Op de jaarlijkse hooivenditie. die op St Pietersdag te Idegem gehouden werd, kwamen regelma tig boeren van het Land van Waas ons hooi afnemen. Thans is het hooi van diezelfde welden neg amper goed om te dienen als in- pakgoed voor gleiswerk. Op de eerste Nationale prijskamp van Bel gische Trekpaarden te Brussel was de laure aat een paard dat op de denderweiden was gekweekt de legendarisch geworden kweek- hengt «Brin d'Or» heeft de roem van de Dendervallei ver buiten onze landsgrenzen gedragen. Van ons beroemd denderpaard geen spraak meer het ras is geleidelijk ontaard en uit gestorven, omdat het gespeend is geworden van de speciale voeding die het in onze Den derweiden vond. Het was onder de boeren bekend, dat een dier, paard of rund. dat sporen van rachitiane vertoonde, spoedig in de Denderweiden op knapte midden in de weiden stonden een paar bascules om de gewichtsaangroei van de runderen te volgen. Thans komt het niet zelden voor, dat een vaars die met de Lente op de Denderweiden wordt geplaatst op het «inde van de Zomer minder weegt dan in de Lente, en het kan niet andere van onze be faamde Denderweiden schiet er nog over ver zuurde beemden met hier en daar enkele schrale koebeesten en veel canadabomen. Die canadabomen zijn zeer kenschetsend. De boe ren die met hun verzuurde weiden geen blijl weten, verkopen met de dood in het hart hun beemden aan de Zweedse lucifersfabrikanten die er de houtreserves aanleggen voor hun industrie. Wat krijger, onze mensen voor hun eigen dommen Een paar voorbeelden zullen het duidelijk maken. Ik ken gronden die in 1847 - dus voor de kanalisatie - verkocht zijn tegen 49 fr: de roede of 16.000 frank de hectare, in 1925 op nieuw verkocht zijn tegen 8000 frank de Ha Voor enkele weken kreeg een vriend notaris te Geraardsbergen order van een eigenaar hem te ontlasten van een stuk grond - weleer beste weiland nu moeras - de notaris vond eindelijk een liefhebber koper die hem 3.000 fr. betaalde. Enkele dagen na de verkoop kreeg de gewezen eigenaar zijn aanslagbiljet betreffende de kapitaalbelasting geschat 30.000 fr. waarde. Begrijpen we wel wat dat alles betekent Ik voeg er graag aan toe. dat niettegen- s4(pnde de Denderweiden op het kadaster nog steeds genoteerd staan als 1ste klasse grond, onze ontvangers en controleurs een speciale tarief toepassen, wat belastingen betreft. Als u daarbij weet. Mevrouwen en Mijne Heren, dat er in het bekken van de Dender nagenoeg 11.000 hectaren beste grond door verzuring is aangetast dat practisch de hele Dendervallei, op een breedte van circa 1200 meter links en rechts van de rivier, de lande rijen ofwel reeds helemaal bedorven of sterk bedreigd zijn door verzuring, dan zult u be grijpen dat ik niet kan, niet mag en niet wil zwijgen. Onze boeren van de Dendervallei zijn ge noodzaakt hun goede tarwevelden in weiden te herscheppen ze moeten gras en hooi nebben en onze Denderweiden geven niets meer. Wie heeft er aangezet in 1952 meer tarwe te cultiveren De Regering. Spreekt men in de jongste Regeringsverkla ring niet over het droogleggen van landbouw gronden Laten we ernstig zijn. Hier wordt de land vlucht fataal. Nergens meer dan hier in de Denderstreek is ze een feit. Als men bedenkt dat 10 ha. grond volstaat om een normaal boerengezin een deftig be staan ie verzekeren, dan komt men tot de ont stellende constatatie dat in de Dendervallei meer dan duizend boerengezinnen meer aan de kost zouden kunnen komen, zo de open bare besturen niet aan hun plicht waren te kort geschoten. Aan wie de schuld De Openbare Bestu ren hebben geen vinger uitgestoken om de systematische verarming van deze eens zo rijke gronden tegen te gaan. Wij aanvaarden het argument der onwetendheid niet, want reeds in 1931 werd er door het provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen een commissie opgericht belast met het onderzoek naar de staat der Denderlanderijen. Uit haar verslag van 1931 knippen we volgende passus Wij hebben een onderzoek ingesteld over de af wateringstoestand in de streek (nota van ons: bedoeld is de streek vanaf de middenloop der rivier). Dit onderzoek wees uit dat in 26 ge meenten 2150 ha. waterziek waren: De schade bedroeg vrij algemeen de helft van de op brengst: In bepaalde gevallen lag dit merke lijk hoger. Bijna al de Denderbeemden van Overboelare tot Dendermonde zijn waterziek. De oorzaak van de onvoldoende afwatering werd toegeschreven aan het hoog peil van de Dender en aan het gebrek aan onderhoud van de afwateringsgrachten die het water be neden de sluizen moet brengen. Vóór de ca- nalisatie van de Dender (1865) was de toe stand van deze beemden voortreffelijk, al weiden van 1ste klas. Na de canalisatie is de afwatering van jaar tot jaar verslecht en zijn de gronden merkelijk in waardegedaald. Vele plaatsen zijn moerassig geworden. Bijzonder sedert de oorlog 1914-1918 door de verhoging van het waterpeil in de Dender en de nalatig heid van de Maatschappij van de Dender is de toestand bedenkelijker geworden Tot daar een verslag van het Provinciaal Bestuur De diagnose is juist. De schuld wordt ge legd op de maatschappij van de Dender se dertdien is de maatschappij van de Dender overgegaan naar Bruggen en Wegen, dus naai de Staat. En er kwam geen beterschap in tegendeel altijd maar verder gaat de verzu ring door. Er bestaan plannen die alle miserie kunnen van de baan heipen. Ze werden opgemaakt op last en onder controle van wijlen dhr Hoofd ingenieur-Directeur Kallens, die zich tot aan zijn dood steeds ten volle heeft ingespannen om deze plannen verwezenlijkt te zien. De uitvoering van deze plannen vallen in de bevoegdheid van het Ministerie van Open bare Werken. Wat ik de Minister van Land bouw vragen zou 1) Dat hij zou tussenkomen voor 60 in de normale en jaarlijkse onderhoudskosten van de Wateringen. Tot nu toe werden deze subsidies toegestaan voor buitengewone wer ken. 2) Dat hij zijn collega van Openbare Wer ken verzoeken zou de moedergrachten be heerd door Bruggen en Wegen behoorlijk te onderhouden. 3) Dat hij zou streven naar de hervorming van de wateringen, waarvan sommige bestu ren verouderd, nalatig en onbevoegd zijn. Ondertussen vragen de wateringen geldelijke en technische hulp teneinde de gronden die nu waterziek liggen en vroeger als de beste van het land moesten aanzien worden en dooi de kanalisatie van de Dender in modderpoe len zijn herschapen, terug renderend te ma ken. Ik ben er wel van bewust. Mevrouwen en Mijne Heren, dat de hierboven voorgestelde maatregelen het onheil niet als bij toverslag zullen helen. Het te hoge waterpeil van de Dender is te verhelpen door de verhoging der capaciteit of m.a.w door het verdiepen en verbreden van de rivier. Dat is een groot werk. in één adem niet te realiseren. Ondertussen moeten de wateringen kunnen werken die. het weze hier gezegd, kundig zijn aangelegd, maar die bij gebrek aan steun en leiding niet geven wat er mag van ver wacht worden. Het hoeft geen lang betoog dat de moeder grachten die het water van alle grachten moe ten ontvangen zorgvuldig dienen onderhou den welnu zulks gebeurt niet door gebrek aan krediet in stede van een goed voorbeeld is de Staat hier een hinderpaal tot vrucht baar werk der Wateringen. Als U verneemt dat er wateringen bestaan die sedert 10 jaar geen begroting meer heb ben ingediend en ook niets meer doen dan de taxe 100 fr. per hectare ontvangen dan zult U mijn verzoek tot hervorming der Wa teringen begrijpen. Mijnheer de Minister, onze goede mensen van de Dendervallei stellen hun hoop op U. Albert Van den Berghe. 1951 behoort weeral tot het verleden met het schitterend geslaagd Nationaal Congres te Gent. dat besloten werd door de Nationale Voorzitter met de woorden Het Werk gaat voort 1952 is begonnen met als eerste werk Oe Ledenwerving Waarom leden werven De leden der partij zijn het elite-korps der CVP-kiezers, waarvan alle macht in de partij uitgaat. Zij zijn het immers-die. geworven in alle sociale groepen, het gezag van de Kaïro heeft algemene herhaling gehouden voor de in het vooruitzicht staande dag van de bevrijding. Een naamloze massa aangevoerd door men sen die naar school geweest zijn om op on zichtbare wijze een massabeweging te leiden heeft daar in Kaïro juist gedaan wat de gro te patriotten van de bevrijding hier te onzent hebben gedaan. Ze hebben vernieldze heb ben geplunderd en gestolen ze hebben ge brand en gemoordze hebben de pompiers belet van te blussen. Het is wonder, die naamloze volksmassa hier en ginder is totaal verschillend van aard. 't Is een heel verschillende beschaving geënt op gans verschillende volkeren. Hier het koele berekende noorderras. Daar het hete en impulsieve zuiderbloed. Hier het kalme verdraagzame christendom. Daar het fanatieke Mahomethanisme. Normaal gesproken zou de reaktie van de massa voor hetzelfde feit der bevrijding, he lemaal verschillend moeten zijn. Toch is ze helemaal dezelfde geweest In de twee gevallen heeft die naamloze or deloze massa een tuchtvolle ordeloosheid ge schapen die even precies geregeld was als een militair maneuver dat geleid wordt door een daartoe geschoold «Etat-Major». Daar is geen namaak in 't spel. 't Is het werk van dezelfde specialist. Rechtgeaarde mensen voelen geen sympa thie voor luxueuse nachtclubs en andere soort gelijke inrichtingen waar. tegen grof geld. de meest gerafineerde immoraliteit haar ga ding vindt. Het zijn de grote parasieten van de moderne beschaving die leven en teren op de kap van de klas der voortbrengers en oorzaak zijn dat deze geen fatsoenlijk loon kunnen krijgen voor hun werk. Iedere levenswijze die de maat van het fatsoenlijk confort te boven gaat vindt zijn tegenhanger in de ellendige levensvoorwaar den van de minst begunstigde volkslagen. Maar voor ieder ordentelijk mens blijft het menselijk leven heilig er blijft iedere doodslag aansluiten bij de euveldaad van Caïn blijft iedere vernietiging van rijkdom een misdadige verspilling waarvan bij slot van rekening de gevolgen weer eens neer komen op de rug van de werkende en rijk dom voortbrengende massa. Toch ware het verkeerd heel de zaak op de rug te schuiven van de uit de boze komende wereldrevolutie. De grote internationale geldmacht draagt haar aandeel in de verantwoordelijkheid. Gans het Afrikaanse Continent is voor het ogenblik het slagveld waar tegenover elkaar staande geldmachten aan de slag zijn voor het bezit van bronnen van rijkdom die zij willen uitbaten, niet ten gunste van het mens dom dat daardoor tot een hogere levensstan daard zou geraken, maar ten gunste van het kapitaal dat immer aan streeft naar grotere winsten. Hoe onlogisch het ook schijne, het enge nationalisme dat dc volkeren in beroe ring brengt, gaat hand in hand met het in ternationalisme om het bestaande regime om ver te werpen beiden met de geheime be doeling na de overwinning de bondgenoot uit te schakelen. De mensheid is op de verkeerde weg. Zij zinkt meer en meer weg in de ellende van een hels regiem waarin ieder enkeling tegen- over dc- gemeenschap staat om zijn voordeel te bevechten. Zij dwaalt meer en meer af van het kleine hemeltje dal Christus op aarde wilde brengen door onderlinge verstandhou ding en samenwerking in een atmosfeer van echte en volmaakte naastenliefde. Wij weten dat deze laatste het uiteindelijk toch halen zal. Maar hoelang en hoe ver schrikkelijk de kruisweg zal zijn die de ge martelde mensheid nog zal af te leggen heb ben is een geheim dat berust bij de Godde lijke Voorzienigheid. partij van laag tot hoog verkiezen, de can- didaten aanwijzen voor alle lijsten en de po- rissen gedragslijn bePalen van de mandate- Onze afdeling zal dan ook goad werk ver richter, door een flinke ledenwerving J. eerstdaags zal aangepakt worden. Nieuwe leden worden aanvaard, IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Te| kj- c ALLEENVERKOOP l,WÏ der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank per vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1952 | | pagina 1