Victoria en haar Huzaar VLOERTEGELS HUIS VAST BSILE Zes en twTntTgsTe Jaargang. Prijs per nummer T,5Ö ?r. Zondag 10 FebruafT T952 Postcheckrekening 1882.54 TON EELGILDE «HOOG ER OP» CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 STAD NINOVE Zaal R o x y Zondagen 3-10-17 -24 FEBRUARI 1952 Operette in drie bedrijven en een voorspel naar het Hongaars van Emerich Földes door Alfred Grunwald en Dr Lohner Beda Muziek van Paul Abraham Vlaamse bewerking van Henri Caspeele Prachtige Costumes Nieuwe Decors 70 Uitvoerders Symfonisch Orkest onder leiding van dh. José Coilin Bureel te 7 uur. Gordijn te 7.30 u. REGIE Marcel De Paepe Prijzen 40 - 30 en 20 Fr. Plaatsbespreking vanaf heden. De economisch-sociale politiek van de Nieuwe Regering NUCHTER REALISME Er werd algemeen voorspeld dat de nieuwe homogene regering dank zij de figuren van de Eerste Minister, de nieuwe Minister van Financiën en de nieuwe Minister van Econo mische Zaken op economisch gebied een rui me versterking zou betekenen t.o.v. de rege ring Pholien. Al bevat een regeringsverklaring nog geen verwezenlijkingen, toch kan ze reeds de kijk op de problemen en de weg waar de oplos singen zullen gezocht worden doen uitschij nen en aldus het. karakter van het kabinet doen uitkomen. En een ding is zeker, de rege ringsverklaring van dhr Van Houtte boezemt vertrouwen in. Onmiddellijk valt op. de wijze waarop hier de financiële en economische problemen worden beheerst, waarop ze nuch ter weg met hun ware naam genoemd wor den, zonder er vaag over heen te gaan. of ze onder algemene formules te verdoezelen: Wie de probiemen zo in het oog durft nemen heeft reeds grote troeven in handen om ze op te lossen. Een bijzonder klaar voorbeeld van deze realistische en grondige Kijk op de zaken kregen wij in de tussenkomst van Mi nister A. E. Janssen die door haar oprecht heid bij iedereen bijzondere indruk maakte. Dat de financieel-economische toestand wei nig rooskleurig is. zal niemand betwijfelen. Dit is trouwens niet alleen het geval in Bel gië maar in alle Atlantische landen, die de zware lasten van de herbewapening, zo kort na een verwoestende oorlog, hebben moeten opnemen. Verschillende landen zoals Enge land, hebben getracht door nieuwe experi menten aan die toestand het hoofd te bieden. Zoals uit de nederlaag van de Labourrege- ring gebleken is heeft het volk die experi menten als mislukt beschouwd Anderzijds is het een feit dat ook een liberale economie die toestand niet kan overwinnen zoals we uit de politiek van de regering Pholien heb ben kunnen opmerken. FINANCIËLE ORTHODOXIE Welk is nu de houding die de nieuwe re gering zal aannemen In de regeringsverklaring wordt duidelii1- genoeg gezegd dat men op financieel gebiea de weg van de orthodoxie niet zal verlaten. In ieder geval dienst het evenwicht tussen staatsinkomsten en 'uitgaven gehandhaaft. E- ven beslist zal elke politiek vermeden worden waardoor inflatie tot stand kan komen. De stabiliteit van onze munt zal tegen alle schom melingen verdedigd worden. Bij deze ortho doxie op financieel gebied zal de nieuwe re gering nochtans niet aarzelen in te grijpen op alle gebieden waar zulks nodig kan zijn. Ze belooft een zeer strenge bezuinigingspoli- tiek in -s lands bestuur o.m. door een scherpe controle op de parastatalen. In de kwestie van de E.B.U.. waarmede het evenwicht van onze betalingsbalans samenhangt, wordt ook niet enkel aangekondigd dat België op inter nationale bijeenkomsten een billijke oplos sing voor dit probleem zal eisen fde mede werking van het buitenland winnen). maar eveneens dat het mogelijke zal gedaan wor den om de ruilhandel te reoriënteren, voorna melijk de export naar de dollarzone uit te breiden. Verdere maatregelen zullen genomen wor den om de expansie van de buitenlandse eco nomie te bevorderen o.m. door fiscale vrij stelling voor winsten die voor nuttige inves teringen zullen worden gebruikt. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID Het pijnlijkste probleem waarvoor we staan is nochtans dat van de werkloosheid. Het ern stigste verschijnsel is hier dat er streken be staan, voornamelijk in de Vlaamse gewesten, waar de werkloosheid steeds aanhoudt hoe zeer 's lands productie ook aanstijgt. De re gering zal hier tegen een energieke politiek doorvoeren en heeft reeds verschillende prac- tische maatregelen aangekondigd. Zo zullen o.m. investeringen voor nieuwe nijverheden, ten sterkste aangemoedigd worden. Nieuwe nijverheden in Vlaanderen zijn immers het zekerste middel om de werkloosheid op te slorpen. Bovendien zullen verschillende wer ken die arbeidsgelegenheid verschaffen wor den uitgevoerd. De regeringsverklaring spreekt hier van wegeniswerken, gemeentelij ke werken, bouwbedrijf, havenwerken, ont ginningen en droogleggen van ladbouwgron- den en dergelijke zaken meer. Op gebied van de bestrijding der werkloosheid is de orga nisatie van de gevoerde politiek van groot belang. Ook deze wordt door de regering niet uit het oog verloren Op het nationale plan zal naar een coördinatie van de Instellin gen van economisch belang gestreefd worden om de actie op de bestrijding van de werk loosheid te richten. Op het gewestelijk plan zullen de gemeentes en provincies een rol te spelen krijgen in de bevordering van de nij verheid. Wat de regeringstussenkomst betreft wij zen wij er tenslotte op dat inzake prijzen bij eventuele stijging, een actie zal gevoerd wor den. om buitenlandse stijgingsfactoren uit te schakelen, en een evenwichtige verhouding tussen prijzen en lonen te bereiken. SOCIALE VOORUITGANG De regering heeft zich niets minder tot doel gesteld, dan te bewijzen dat aan deze politiek van financiële orthodoxie en bezui niging in de uitgaven, toch een vooruitstre vende politiek kan gekoppeld worden. Zon der twijfel zullen de maatregelen tot werk verschaffing hier reeds van belang zijn. De aangekondigde verdere actie inzake her vorming en financiële gezondmaking van het stelsel van de sociale zekerheid is dit niet minder. Het stelsel zal verstevigd worden. vereenvoudigd, en minder duur gemaakt. De pensioenstelsels zullen herzien worden en een speciaal ontwerp voor zelfstandige ar- beidAs zal worden ingediend. Bijzondere maatregelen worden aangekondigd inzake sanering van werkloosheidsverzekering, ziek te en invaliditeitsverzekering, alsook inzake arbeidsongevallen en beroepsziekten. waar een nationaal instituut vijf parastatalen zal vervangen. Tevens wordt de grote weg van de structuurhervormingen bewandeld. De Na tionale Arbeidsraad moet worden opgericht, het statuut van de bedrijfsrevisoren en de her vorming van de boekhouding der handelaars zullen worden goedgekeurd. De Middenstand die betreurd heeft, dat er geen Ministerie voor ziin eigen aangelegen heden werd opgericht, zal nochtans met veel voldoening vernomen hebben dat de diensten en instellingen die zich bezig houden met de vraagstukken en belangen van de midden stand. beter zullen geordend worden en in hun eigen werking bevorderd. Daarenboven bevat de regeringsverklaring beloften inzake het ruimere openstellen van de nationale kas voor beroepskrediet voor de middenstand, de vestigingswetgeving enz. Vermelden we ten slotte dat de woningbouw zal worden voort gezet. VERTROUWEN Men heeft aan de verklaring verweten te ruim en te vaag opgesteld te zijn. Het blijkt duidelijk dat op financieel, economisch en sociaal gebied wel degelijjk concrete nuttige maatregelen worden aangekondigd. Het be langrijkste is altijd dat de regering het pro gramma dat ze vooropstelt ook uitvoert. En hier kunnen wij. kan het ganse volk. zijn vast vertrouwen stellen in de nuchtere, za kelijke oprechlheid en het koele realisme van de nieuwe Ministers. We twijfelen er dan oo kniet aan. dan dat binnen enkele raan- den zal bevestigd worden, dat het land door een waarachtig sterke en het C.V.P.-program- ma getrouwe regering wordt bestuurd. FISCAAL OVERZICHT- Een K. B. van 17 December 1951 (Staatsblad van 19 dito) uitvoerbaar met ingang van 19 December 1951. brengt zekere wijzigingen aan het regime van de overdrachtstaxe bij de uitvoer. Luidens artikel 1 wordt de taxe eenvormig op 1 th. bepaald voor de levering in de vreem de van de bij K.B. dd. 22-11-1951 aangeduide producten: wanneer deze ter bestemming van Nederland uitgevoerd worden en aldaar ver bruikt worden. Ingevolge artikel 2 worden dezelfde goede ren welke rechtstreeks ter bestemming van het Groothertogdom Luxemburg uitgevoerd en aldaar verbruikt, worden van de over drachtstaxe vrijgesteld. Een K.B. dd. 21 Januari 1952 (Staatsblad van 23 Januari dito) uitvoerbaar met ingang van 23 Januari 1952 wijzigt andermaal het re gime van de overdrachtstaxe bij de uitvoer. Zoals voor de ter bestemming van Neder land uitgevoerde producten werd bepaald, wordt de taxe éénvormig op 1 th. vastgesteld voor de levering in de Kolonie van de bij K.B. van 22-ll-1951aangeduide producten wanneer deze rechtstreeks ter bestemming van de Kolonie uitgevoerd worden en aldaar verbruikt worden. Deze vermindering is slechts toepasselijk op voorwaarde dat de uitvoer via de haven van Antwerpen of de luchthaven van Brussel- Nationaal (Melsbroeck) geschiedt, per schip of vliegtuig der scheeps- of luchtvaartlijncn welke de regelmatige verbinding tussen Bel gië en de Kolonie verzekeren. Alles samengevat bekomen wij volgende tabel Produoten bij K.B. dd. 22-11-1981 bepaald 1) uitgevoerd naar Nederland. Belgisch- Congo en de mandaatgebieden Ruanda-Urundi overdrachtstaxe 1 th. 2) uitgevoerd naar het Groothertogdom Luxemburg overdrachtstaxe geen. 3) uitgevoerd naar andere landen overdrachtstaxe 1, 2 of 3 th. Een K.B. dd. 28 December 1951 (Belgisch Staatsblad van 5 Januari 1952) uitvoerbaar van 8 Januari 1952 af, stelt de enige forfai taire overdrachtstaxe \ast op 4,50 th. voor de oliën genaamd «fuel oils» en op 9 th. voor de oliën genaamd «gas oils». Tot nog toe waren deze oliën onderworpen aan de taxe van 4.50 th. geheven onder de gebruikelijke voorwaar den. Een gedrukte onderrichting van 20 Decem ber 1951 uitgaande van het Beheer der regis tratie en domeinen houdt wijziging en coör dinatie der aanschrijvingen betreffende de te rugbetaling van de waarde van niet gebruikte plakzegels en gezegeld papier. De personen die niet gebruikte, doch geldig bruikbare plakzegels onder zich houden kun nen de terugbetaling van hun waarde beko men in onderstaande gevallen 1) wanneer zij er geen gebruik meer van hebben 2) wanneer de zegels beschadigd of bevuild zijn 3) wanneer ze gebrekkig zijn. De terugbetaling is ondergeschikt aan de voorwaarde, dat het mogelijk zij, zich te vergewissen van hun authenticiteit en dat zij geen sporen van vroeger gebruik dragen. De regels die het voorwerp van een aan vraag om terugbetaling uitmaken moeten vooraf afgegeven worden ten kantore der registratie en domeinen in het ambtsgebied waarvan de verzoeker gevestigd is. De zegels dienen vergezeld van een in trip lo opgemaakt borderel dat de naam. voorna men en volledig adres van de deponent, het nummer van zijn postrekening en, bedrag voer bedrag, het aantal en de waarde van de vignetten vermeldt. Deze borderellen worden ter beschikking gehouden van de betrokkenen in al de kan toren der registratie en domeinen tot dewelke bevoegdheid de terugbetaling der met het zegel gelijkgestelde taxes behoort. Indien de intrekking van plakzegels we gens verandering van het type der zegels of om andere reden bevolen wordt, schrijft een K.B. de nodige maatregelen voor tot de te rugbetaling van hun waarde. Het bepaalt namelijk, binnen een maximumgrens van twee jaar, de termijn waarbinnen de terug betaling dient aangevraagd. In dergelijk geval worden de zegels op de hierboven aangeduide wijze afgegeven aan een ontvanger die de terugbetaling dei- met het zegel gelijkgestelde taxes in zijn be voegdheid heeft. De personen die hetzij gezegeld papier waarvan zij geen gebruik meer hebben, het zij gebrekkig, geschonden of bevuild geze geld papier onder zich hebben, kunnen de terugbetaling van de waarde ervan bekomen WEEK van KONING ALBERT van 10 tot 17 Februari Onze medeburgers weten reeds dat in 1954 een ruiterstandbeeld ter ere van de Ridder- Koning zal ingehuldigd worden op de plaats waar Maas en Samber samenvloeien. De ont hulling van een nationaal gedenkteken op de plaats zelf van liet drama, om de herinnering aan het tragisch gebeuren te vereeuwigen, werd in overweging genomen, maar het bleek onmogelijk zulks te Marche-.les-Dames te verwezenlijken. Daarom viel aan de stad Namen, op 5 Km. van de noodlottige rots. de eer en de taak ten deel het ontwerp ten uitvoer te brengen. Het is ongetwijfeld een eer. maar het is ook een grootse en zware taak waarvan de uitvoering veel onvoorziene moeilijkheden met zich brengt. Ze schrikt echter de commissie van het gedenkteken niet af. Onder het voorzit terschap van de Heer Huart en onder het beschermheerschap van de hoogste burger lijke. godsdienstige en militaire gezagvoer ders werkt de commissie onverpoosd sedert maanden om de nodige fondsen te verzame len. Dat betekent dus dat, niettegenstaande al haar goede wil. de commissie niets vermag zonder U. zonder uw geldelijke steun name lijk. Die steun kunt U op verschillende ma nieren bijbrengen. Gedurende de «Week van Koning Albert» van 10 tot 17 Februari a.s. zullen, in talrijke steden en dorpen van België, maar te Namen vooral natuurlijk, meisjes en jongens tegen de prijs van 5 frank, de kokarde te koop bie den met driekleurige bies rondom een af beeldsel van het gedenkteken. Allen zult U er aan houden ze te dragen als blijk van erkentelijkheid en ter herinne ring aan de Vorst voor wie al de Belgen ge rouwd hebben. Iedereen kan het zijne bijdra gen om degenen die de zware taak op zich hebben genomen, te steunen, opdat een ge denkteken zou kunnen opgericht worden dat degene die het moet vereren, waardig zal zijn. DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP De Koning van Engeland is dood. God heb- be zijn ziel. Zijn afsterven roept oude herinneringen op. Hij werd koning in plaats van zijn broeder Edward. Deze voor de keuze geplaatst tussen de troon en een vrouw, verkoos de vrouw en verliet de troon. Edward was jarenlang de afgod geweest van het Engelse volk. Alles was hem toegela ten en alles werd hem vergeven. Hoe meer hij van zijn paard viel hoe groter zijn popu lariteit werd. Zijn fratsen, zijn avonturen en kleine schandaaltjes werden aanzien als pe kelzonden. Hij was het bedorven kind der natie. Oude gewoonten zijn kwaad om laten en als koning bleef hij wat hij was als kroon prins. Toen hij het echter zo ver dreef dat hij wilde huwen met een Amerikaanse die reeds drie echtscheidingen achter de rug had. om er een koningin van Engeland van te ma ken was het te veel. Het Engels zelf-respect kwam in opstand en de eerste minister Bald win zei no Gans de publieke opinie was het eens met Baldwin maar de Engelsen zwegen ze hiel den geen straatbetogingen en pakten niet uit met mitrailletten en sloegen geen trams ka pot. Het Engels zelf-respect werkte en Bald win moest de zaak maar opknappen. Edward trad af en Georges kwam in de plaats. Hij was gehuwd met de schoonste vrouw van En geland. Ze was niet van koninklijken bloede. Indien ik mijn geheugen mag betrouwen was zij de dochter van een zeer rijke Schotse brouwer die ter gelegenheid van het huwe lijk van zijn dochter tot Lord gepromo veerd werd. Dat was geen beletsel voor de troonsbeklimming van Georges. De Engelse Conservatieven zelf zijn meer democraat dan onze razendste democraten. Het Hof van Engeland moet zedelijk proper zijn en iemand waar een vliegop zit wordt nooit officieel aan het Hof ontvangen. De doorsnee Engelman en zelfs de politiekers hebben goede manieren. De Koning Georges is dood. Dagenlang zal het officieel gedoe met de wereldse compli menten zijn gang gaan. Maar van de overkant van het gordijn dat geen koning meer. het leven van de eeuwigheid scheidt is hij Te Edingen. onder de kapel van de paters Capucienen ligt de begraafplaats van de al oude familie d'Arenberg. Honderde jaren lang zijn daar van wijd er, zijd de familieleden die gestorven waren daar samen gebracht. En t ging altijd met hetzelfde ceremonieel met grootse plechtigheid werd het lijk tot aan de deur van de grafkelder gebracht. De deur was gesloten. Er werd aangeklopt en een pater minderbroeder vroeg van achter de deur «wie is daar». Dan werden al de adelijke titels en onderscheidingen van de aflijvige geproclameerd. De pater antwoordde eenvoudig «ik ken hem niet». Weer werd aangeklcp* en 't zelfde ceremonieel begon opnieuw. Het antwoord klonk weer «ik ken hem niet». Dat gebeurde tot driemaal toe en toen de pater een vierde maal vroeg «wie is daar klonk het antwoord «het stoffe lijk overschot vitn een arme zondaar Dat ken ik. zei de pater. Toen ging de deur open. de lijkkist werd binnengebracht en de laat ste gebeden werden gepreveld... Zelfs mid den de praal en pracht van de groten van de ze wereld behield de Waarheid haar rechten Grote mannen gelijk een Marnix van St Adel- gonde die met de Kerk afgebroken hadden werden in een neven-kelder, buiten de gewil de aarde bijgezet. Hun lijkkisten staan daar nog te zien. Omstandigheden als het afsterven van een koning die geregeerd heeft over een halve wereld, geven de gelegenheid om eens als de kapitein op zijn schip faire le point Die moet weten waar hij vaart op zee wij. waar we staan in de c-hristene beschaving. De Heer MORIAU, Volksver tegenwoordiger, zal Zitdag hou den in «Ons Huis» Maandag a.s. 11 Februari, vanaf 10.30 uur. IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het it NiNOVE (tegenover Stadhuis) t-i u e ALLEENVERKOOP Nr 5 der gekende CERABOS »vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank Por vierkante meter r KWALITEIT GEWAARBORGD. De Dender klok

Denderklok | 1952 | | pagina 1