STAD NINOVE VERSLAG van het Schepencollege Met het oog op de \erbreding van de toe- gong tot de Oude Kaai. besloot de gemeente raad in zitting van 29 September tot de aan koop van twee bouwvallige woningen, staan de Graanmarkt. Deze aankoop werd goedge keurd door de Bestendige Deputatie de 22 December 1950 e) Beplantingen Aan de bestaande beplantingen zoals deze van lat rkplein. Weggevoerdenstraat. Ta- vemestraut en park. werden merkelijke ver beteringen aangebracht. De grasperken wer den regelmatig onderhouden Nieuwe bloe men. oral rozen vervingen de oude. uitge bloeide i ianten. Rustbanken werden geplaatst en a: d re vernieuwd en geverfd. In h«É park werden een paar bloemperken aangelegd, be nevens een nieuwe sintelweg en een basket ball plein. Verder werden enkele honderden kanadapoten verplant op door de stad aan gekochte gronden, langsheen het nieuwe vuil nisplein en op de terreinen van de vroegere Union Allumettière. Langsheen de ganse leng te van de Astridlaan werd een nieuw gras perk met bloemstruiken en een voetwegje voor de wandelaars aangelegd, evenals enkele rustbanken. Dit brengt een merkelijke ver fraaiing van dit kwartier teweeg. Aan de meeste gebouwen zoals scholen, verhuurde en nietverhuurde eigendommen werden slechts enkele onderhoudswerken van minder belang uitgevoerd Alleen de school in de Gernardsbergsestraat. werd gedeeltelijk IFïtser wei TL vbrufgscK; i ijtütU Vu "Uë~ gemeenteschool hersteld en de gangen en plafonds volledig geverfd Geen nieuwe machtigingen voor het uit bater. van een taxidienst werden verleend. Aan de openbare dienst der autobussen werd evenmin verandering aangebracht. De voltooiingswerken aan het stedelijk hos pita-a werden voortgezet Bij beraadslaging van 1 5 December 1950 keurde de gemeente raad de uitslag goed der openbare aanbeste- diivan de clectrisehe installatie, die werd toegewezen voor een bedrag van 550.470.30 fr. aait he' huis Abbeloos te Ni:u.. .kerken. School Oude Kaai - Oorlogsschadeherstelling Op 5 Mei 1951 had de voorlopige aanvaar ding plaats der werken tot herstelling der oorb g-schade aan de school der Oude Kaai. Het totaal bedrag der uitgevoerde werken beloopt to' 151.991.40 Fr. In zijn zitting van 11 Augustus 1950 keurde de ge neenteraad de plans goed voor uitvoe ring van verbeteringswerken aan het stadhuis Het bestek dezer werken bedroeg ongeveer 820.000 fr. Bij schrijven van 5 Mei 1951 werd door het B< tuur van de Sledebouw medegedeeld, dat overeenkomstig de onderrichtingen van de Heer Minister van Openbare Werken van 15 April 1948 het ontwerp vooralsnog niet voor subsidiebelofte mag worden ingediend. Kerkhof Het ingestuurde onteigeningsplan werd tot nogtoe niet goedgekeurd. In afwachting blijft het verlenen van grondco.ncessies geschorst Monumenten Bi Koninklijk Besluit van 12 Juli 1951 wordt de Sint Corneliuspoort. toebehorende aar. Mevrouw Weduwe Haelterman-De Meyer en kinderen, geklasseerd als monument, om reden van haar artistieke, oudheidkundige en geschiedkundige waarde. In zijn zitting van 8 Decemver 1950. stelde de gemeenteraad de heer De Witte Eugeen te Wetteren als technieker aan voor het op maken ener studie van de terreinen langs de Dender, die door de stad werden aangekocht. Op 29 Ju: i 1951 vergaderde de raad. om kennis te nemen van het door de Heer De Witte ingediende voorontwerp en eventuele opmerkingen voor te brengen: De stadsurba- nisl was op deze vergadering aanwezig. Nieu we richtlijnen werden ingevolge deze. be sprek ir-<; aan d- ontwerper gegeven die hem definitieve plans op te toelaten dc zullen maken. Overeenkomstig het K B. van 15 Mei 1923 heelt iiet stadsbestuui de nodige formalitei ten vervuld betreffende 25 aanvragen, waar van 10 van eerste en 15 van tweede klas. Geer. vergunningen werden, noch door de Bestendige Deputatie, noch door het Sche pencollege geweigerd. T'-ger geen besluiten van het r'olleg? werd bij de Bestendige Deputatie tegen geen be sluiten van de Bestendige Deputatie werd bij de Koning opgekomen. Door het Schepencollege werden 13 toela- "u; - tot hi plaatsen van motoren, verleend. Van t Augustus 1950 tot 31 Juli 1951 wer den in de stad 32 nieuwe gebouwen opgp- tro ken en 21 verbouwd. li h ader der politiek tot aanmoediging van hei b uwen van nieuwe woonhuizen, wer den 30 premies verleend door het Schepen- colle; .Mii personen die op het grondgebied der 'ad een goedkope woning hebben op gericht Do totale uitgave ten laste der stadsbegro- ting bedroeg voor de periode gelegen tussen 1 Augu.-t 19.>0 en 31 Juli 1951 de som van 299.000 Fr De verdeling volgens de gezinstoestand ziet er uit als volgt Gezinnen zonder kinderen 1 Gezinnen met 1 kind 1 Gezinnen met 2 kinderen 2 De Taeye Gezinnen zonder kinderen 5 Ge/innei) loet 1 kind 13 Gezinnen met .kinderen 16 Gezinnen met 3 kinderen 5 G zinnen met 4 kinderen 3 Hog-.-re gezinslasten nihil. 14) STEDELIJKE ELECTRICITEITSDIENST A) Begroting D begroting 1951 werd door de gemeente raad goedgekeurd in zitting van 15 December 1950. De ontvangsten bedroegen 3.175.525 Fr. De 'e 149 304 Fr. zodat een winst van 44.221 Fr. weid voorzien. Het amortisatie fonds werd gestijfd met 200.000 fr. B) Rekening De rekening over het dienstjaar 1949 werd door de raad vastgesteld in zitting van 5 Ok tober 1951. De ontvangsten bedroegen 3.365.309.18 Fr. De uitgaven beliepen tot de som van 2.936.075.65 Fr. In onderstaande opgave wordt geen reke ning gehouden met wat de normale werking van de dienst meebrengt herstellingen aan de openbare verlichtingen (vervangen defec te lampen), herstellingen aan aansluitingen, herstellingen in de kabienen en aan het net, vervangen van smeltloden. veranderen van raccordementen wegens verbouwingswerken aan huizen, herstellingen aan leidingen in stadseigendommen. aanleggen van de foor reizigers. Geen buitengewone werken dienden tijdens het afgelopen dienstjaar uitgevoerd te worden Ondergrondse laagspanningskabels werden gelegd in de 8 Urenstraat. de Burchtdam vanaf kabien Burchtdam tot de Brussel- straat». Boiten werden gemaakt op de af takkingen dezer kabels. Het graven der grach ten. dempen en herstelling der voetpaden, weiden met eigen personeel uitgevoerd. Het oude net werd vervolgens afgebroken. Palen werden geplant op de Astridlaan - Leopoldlaan wegens de uitbreiding van het net. Oude en slechte houten palen werden weggenomen op de Leopoldlaan - I.Tzenren- wegbaan en Denderhoutembaan. Nieuwe steunijzers werden geplaatst in de Nederwijk en aldaar een circuit overgeno men. De ijzeren palen op de Graanmarkt v*erden geveriiv L/iiiuèu vubi "w 'VtpcAuciVV1 verlichting werden getrokken op de Leopold laan. 3) Openbare Verlichting Zie onder hoofstuk politie. In het atelier werden ferruren gemaakt en de nieuwe lampen voor de openbare verlich ting gemonteerd. Kabel CHB werd gelegd voor de nieuwge bouwde woningen langs de Stw. op Geraards- bergen - Keldermeersbaan - Albertlaan - Denderhoutembaan - Astridlaan - Leopold laan - Nederwijk - Albertlaan - Pollarestraat IJzerenwegbaan - Bakergem. N:euwe aansluitingen werden gemaakt op de Denderhoutembaan - Graanmarkt - de Bleekstraat en Twijndersweg. Kabel CHB werd gelegd voor de bestaande huizen in de 8 Urenstraat - op Preulegem in de Nederwijk - Leopoldlaan - Brusselstraat IJzerenwegbaan - Denderhoutembaan-Burcht dam - Biezenstraat - Brusselstraat - Geraard? bei gsestraat. Schakelborden werden geplaatst en nieuwe invoerdraden gelegd in de huizen der 8 Urenstraat en Brusselstraat (huizen Ninove-Welzijn». Nieuwe aansluitingen 1-7-50—31-12-50 1-1-5130-6-51 Drijfkracht werd bij dienst gesteld. Koer stadhuis gewit. Alle ijzers van het luchtspoor in het slachthuis werden afge schuurd en geverfd. In de gebouwen D. De Bodtkaai werden de ijzers van het afdak af geschuurd en geverfd en werden er eternite platen gelegd. Electrische installatie geplaatst in het stadsmagazijn. Gegalvaniseerde ramen werden aangebracht in de Koepoort, waar eveneens de electrische installatie werd ver nieuwd. Het oude dak boven het magazijn werd afgebroken en vernieuwd. Met ingang van 1 December 1950 werd de werkman Dufour Willy opgeroepen voor de legerdienst. Baudewijn Alfons was ten ge volge van een werkongeval ononderbroken buiten dienst van 1 Januari 1951. 15) SLACHTHUIS Overzicht der activiteit van het stedelijk slachthuis. Periode van 28-7-50 tot 26-7-5t RUNDEREN Aantal 796 Kgr. op voet 1.451.000 KALVEREN Aantal 134 Kgr. op voet 15.335 VARKENS Aantal 7293 Kgr. op voet 798.740 PAARDEN Aantal 9 Kgr. op voet 4790 SCHAPEN Aantal 134 Kgr. op voet 6720. In zitting van de gemeenteraad van 27 Ok tober 1950 werden de voorwaarden vastge steld voor de uitbating van het stedelijk slachthuis. Beslist werd én de slachtvloeren én het lokaal voor de darrnenbewerking openbaar te verpachten voor een termijn van 3 jaar. De 8 December daaropvolgende werden de aanbesteders aangewezen Voor de slachtvloeren was er slechts 1 aan vraag nl. deze van de Heer Cornelis Marcel, die de uitbating toegewezen kreeg. Voor het darmenlokaal waren er 3 aan vragen. Het hoogste bod werd gedaan door de Heer Corthals Michel te Molenbeek die aanbesteder werd verklaard. Aldus vastgesteld door het College van Burgemeester en Schepenen in zitting van 23 November 1951 om aan de Gemeenteraad te worden voorgelegd overeenkomstig art. 70 der Gemeentewet. Namens het College: I. O. De Secretaris. De Burgemeester-Voorzitter J- De Mo1- O. Van Trimpont. 'n MILITAIRE RUK AAN «DE DENDERKLOK» 51 1 5 23 1 8 5 abonnenten buiten STAD en OMLIGGENDE N I N O VE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat. Door onvoorziene omstandigheden is de aangekondigde TONEEL- en MUZIEKAVOND van Zondag 17 Februari verschoven naar Zondag 9 Maart 1952 te 19 uur opvoering van het drama a DE THUIS van André Degraeve Beste Soldaat. Gij zijt hier van week van 3 tot 10 Februa ri. terwijl gij ginder ergens ligt in werke- lijken dienst. Dat is weer een van die raad sels gelijk het leger er veel in voorraad heeft. Gij zult het mogelijk wel gewaar worden dat gij van week zijt. Er zal u 'n grotere post bezorgd worden brieven, bladen en mis schien ook geschenken. In de radio is er een extrauurtje en een extraplaatje voorzien. Een dat gij zelf niet gekozen hebt want het schijnt dat gij. over 't algemeen, niet van klassieke muziek of het ernstige genre houdt. Uwe dierbaren zijn in gedachten bij u. Zij spellen lezen en herkauwen uwe brieven Ze bekijken uw portret dat hen aan de muur. op de kast of op de schouw zo vriendelijk toe lacht ol hen zo ernstig militariseert. Er wordt over u gesproken: Gij wordt beklaagd gelijk het volk van God dat in Egypte slavendienst moest kloppen. Er wordt voor u gevreesd de kazerne, de kroegen, de kameraden, de ver veling. Duitsland met zijn lichtekooien van meisjes, ze spoken allemaal als nachtmerries in het slapeloze hoofd van moeder. Vader vaart uit. ten onrechte, tegen het land, de mi nisters en de C.V.P. «Die hebben de schuld aan alles» zegt hij. Hij is lier als hij u in uniform ziet. maar hij vloekt als ge weer weg zijt. Kortom, beste soldaat, gij zijt van week bij iedereen, gij rijdt over de tongen gij spookt door de hoofden gij doet - ai ai ai Maria - de harten sneller kloppen Wij weten met u eigenlijk geen weg. Gij zet ons voor zoveel problemen dat wij schaak mat staan. schaakmat geze*. Op een Zaterdagnamiddag in de zomer reed ik eens per fiets met mijn oudere zuster van de stad terug naar huis... In de verte zagen wij over de eenzame weg een obstructie. Dichterbij gekomen herken den wij er een crème-a-la-glaee-karretje in een meisje in het wit hield met de teugels in de ene hand haar klein paardje in bedwang, en weerde met de andere hand twee dronken soldaten af die. als zwijnen aan den trog. waggelend, de crêmepot aan het ledigen wa ren. Met de vingerhoed moed die kinderen op die leeftijd maar hebben, dierven wij niet voorbij en stond er ons niets anders te doen dan rechtsomkeer te maken, terug naar de stad te rijden, onze fiets bij vrienden te gaan stallen en dan met de autobus naar huis te rijden Men had ons in alle talen gewaar schuwd voor soldaten en deze waren er nu neg bedronken bij. Toen. beste soldaat, heeft schrik en walg mij vervuld voor uw verre voorgangers, die «als mannen van de klas een glazeke pakten». Sedertdien is er veel veranderd en trachten wij nu als soldaat van Christus ons stuk te staan in den akker des Heren. God zij er om gedankt, maar er is sindsdien ook veel veranderd en verbeterd in het leger. De soldaten zijn er merkelijk in hun uit zicht op verbeterd met hun nieuw, sportief uniform. Het inzicht van de soldaten is ook veel ver anderd. dank zij de Katholieke Actie die. on dergronds. in het leger ontzaglijk veel goeds heeft gepresteerd. De aalmoezeniers zijn talrijker geworden en kunnen zich het lot der jonge recruten beter ter harte nemen. De betrekkingen met 19 5 2 HOSPITAAL-KERK PLECHTIG FEEST van de Orde der goddelijke diensten Men kan zich laten inschrijven in de con frérie van de H. Apolionia. patrones teg<m de tandpijn, bij de Eerw. Zusters van het hos pitaal of bij de Eerw Heer Aalmoezenier BURGERLIJKE STAND Jean-Pierre Van Den Meersch zoon van Arthur en Celine Van Kerckhoven. Luc Goubert zoon van Gustaaf en Marie- Louise Rijmenhout. Jan Bogaert zoor van Louis en Esther Prové. josianne Geerts dochter van Albert en Marie-Thérèse Delmotte. Huidebetoog te Brussel aan een onzer stadsgenoten. Verleden Zondag 3 Februari is de Heer Ju les Birmant als architekt. in 't Paleis Raven- stein. ooor de «Société Centrale d'Architectu re de Belgique» plechtig gevierd, en bekwam er een schoon kunstig ereteken omdat hij, meer dan vijftig jaar briefwisselend lid is dezer Koninklijke Maatschappij. De Voorztter maakte bekend aan de tal rijke menigte architekten. uit verschillende streken van het land toegekomen, dat de heer Jules Birmant zijn studies had gedaan in de Sint Lukasschool te Gent en nadien in de Stadsakademie te Brussel. Hij voegde er aan toe dat onze stadsgenoot in 1891 tekenaar was van de gebouwen der Staatsspoorwegen tot 1898. In 1900 werd hij Bestuurder der Teken- akademie der stad Ninove Na de oorlog van 1914 werd hij in 1919 Staatskommissaris be noemd in Oudenaarde van de Rechtbank voor Oorlogsschade. En na drie jaar dienst gaf hij zijn ontslag om wederom zijn werkzaamhe den als architekt heraantevatten. Hij werd dan ook expert bij het Vredegerecht, de Rechtbank van Eersten Aanleg en het Parket te Oudenaarde, de Handelsrechtbank te Aalst, de Registratie, enz. De Voorzitter verklaarde verder dat de heer Birmant de volgende onderscheidingen had bekomen Medalie der Oorlogsinvalieden (lid van het arrondissementscomité te Aalst). Medalie van het Halfeeuwfeest. Onlangs het diploma en ereteken le klas van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg. In 1930 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. In 1935 Oflicier in dezelfde orde. de familie werden vertienvoudigd. Bibliothe ken. informatiezalen en kantienen hebben met hun boeken, lessen en lawaaierige jazznum mers. de jongens meer in solidariteit bijeen gehouden. En toch, beste soldaat, zijt gij, omdat gij ver van huis zijt en in het leger, een meeuw op één poot Ge hebt dubbele energie nodig om recht te blijven, een vierde van uw kame raden lopen in bezet gebied met Duitse vrou wen die, tot rond de kerken de soldaten zit ten op te wachten. - U walgt het, gij mijdt die, ik weet het... En misschien is er iemand anders van rond de 21 die u thuis wacht. Om harentwille blijft gij fier en sterk en rein Andere van uw kameraden hebben de weg naar de biechtstoel en de communiebank ver loren. Naa; de Mis gaan ze niet meer. Hun een tonig leven wordt bitter en wrang. Deze. met de voorgaande, roeren zich soms het meest op de kamers en zouden de wil van de goeden verlammen Hun spot en hun hoon en hun schuine zin spelingen doen soms de tranen in hun ogen springen en uw vuisten ballen van ergernis. En de voorbeelden rondom u En zijt gij soms in het militair hospitaal, niet uit plantrekkerij maar uit echte onge steldheid. dan grijpt de verlatenheid u ook al eens aan... En moet gij. urenlang, de wacht optrekken dan zoudt gij ook wel smeken en bidden op dat de Heer u een engel uit Zijn hemel zou zenden om Uwe eenzaamheid te verlichten. Misschien wordt uw corvée wel verlicht door de goede keuken en het smakelijke eten. En als ge dan het teveel van uw goede en- "nC'S"-t—ga.'lieïifTiiüugi r*uTïéiï 'ên'. 'óéïaden mei geschenkjes naar huis keert in een vluchtig verlof dan gaat de hemel weer eens open voor u. Beste soldaat, deze week wil de hemel, ja voor goed voor u open zetten. «Al vlucht ik op de hoogste berg. al daal ik af in het diep ste meer. overal zijt Gij o Heer. mijn Red der. bij mij. Ge weet wel. een jongen van twintig, sluit al eens zelf de hemel voor zich. beneveld door een geloofs- of een zedencrisis. Lange maan den zonder ernstig gebed, zonder gewetens onderzoek en biecht, zonder het voedsel dat God aan Zijn volk in de H. Mis en Communie bereidt en uitdeelt met een niet gecontro leerde jacht naar allerhande vermakelijkhe den met gewaagde onvoorzichtigneden in lezing, ontspanning, nachtpartijtjes... hoe zoudt ge willen Is voor zo n jongen het soldatenleven niet een echt proefveld Ik meen hij wordt er een Judas of een Petrus tegenover zijn thuis, volk. land en Kerk. Beste soldaat, terwijl wij hiej- deze week de brug slaan tussen ons en u. kijk gij eens na hoe het staat met de brug tussen U en... God Die brug is Jezus Christus zelf. onze Heer. eens geleefd op aarde, nu in alle heer lijkheid in de hemel tot op de dag van het Oordeel. Hij leeft echter voort in zijn H. Kerk die bij u door uw Aalmoezenier vertegen woordigd wordt. Doe aan uw Aalmoezeniers mijn eerbiedige en genegen groeten in Christus, dan weet ik meteen dat gij bij hem geweest zijt. Tot schrijvens en tot ziens, beste soldaat. D.M. Hij heeft zich veel bezig gehouden met oude kunst, folklore, schreef hierover in de dagbladen alsook over schilderkunst, mu ziek enz. Hij gaf in 1923 een conferentie over onze prachtige Norbrtijnerabdij die van abdijkerk parochiale kerk is geworden en door toeris ten talrijk wordt bezichtigd. In internationale tentoonstellingen van oude kunst stelde hij in 1930 en 1935. te Antwerpen en te Brussel, zeldzame oudheden ten toon en bekwam er veel bijval. Hij hield zich ook niet onledig op sociaal gebied. Tijdens de oorlog van 1914, na zich aange boden te hebben als gijzelaar, werd hij in 1917 toen de werkloze en werkende arbeiders opgeëist werden door de Duitsers, sekreta- ris-sehatbewaarder der opgeeisten (Z.A.B.). Hij richtte concerten in ten hunne voordele en gaf ontslag toen hij in 1919 Staatskommis saris werd benoemd. Ook stichtte hij in 1917. met advocaat Kie- ckens als Voorzitter, de maatschappij «Eige- naarsbelangen». Hij bekwam van de stads overheid de som van 80.000 frank om er één derde huishuur mee te betalen der behoefti- gen ten einde de eigenaars toe te laten hun contributies, onderhoudskosten en brandver zekeringen. gedeeltelijk te betalen. Nu nog. niettegenstaande zijn hoge ouder dom. is hij bezorgd voor iedereen De Denderklok wil deze gelegenheid dan ook te baat nemen om aan de heer Jules Birmant hare hartelijkste gelukwensen toe te sturen en te hopen dat de Almachtige hem nog menige jaren, in goede gezondheid schen- ke. DENDERWINDEKE Ter gelegenheid van de Week van de Sol daat (3-10 Februari) werd op de vooravond Zaterdag 2 Februari (O.L. Vr. Lichtmis) een eest ingericht, waarvan de winstopbrengst aan onze soldaten zou besteed worden. Het is een galafeest geworden. Daaraan werkten op de eerste plaats mee de Tirolers uit Insbruck die nu zoveel vermaardheid heb ben verworven dat alle lof overbodig is Daaraan werkten mee de vijfhonderd toe hoorders die de zaal in alle windstreken let terlijk vulden. Onder hen was er ook een klei ne Oostenrijkse kolonie die verblijft op het kasteel van Baron de Steenhault te Vollezele Of de Tirolers met hun landgenoten opgezet waren De Milac ter plaatse is in het bezit van het adres van volgende soldaten Bické Paul' Boeykens Marcel; De Cooman Armand; De Cooman Julien; De Cooman Marcel; De Jonge Herman; De Jonge Norbert; Dierickx Leo pold; Durant Frans; Evens Marcel; Haegeman Hector; Noerens Richard; Peiremans Roger; Timmermans Willy; Thienpont Jozef- Thien- pont Pierre; Van Asbrouck André; Vander- haegen Paul; Van Wynendaele Armand en Wiggeleer Roger. Naar gelang wij de andere adressen ont vangen zal ieder soldaat regelmatig «Trouw» toegestuurd krijgen. Waarvoor onze beate dank. OVER HET DIENSTJAAR 1950-1951 4) Onteigeningen Gebouwen 11) VERVOER 12) GEMEENTEGOEDEREN Stedelijk hospitaal Stadhuis Eigendom Union Allumettière. 13) HANDEL, NIJVERHEID en ARBEID a) Gevaarlijke, ongezonde en ongemakgeven- de inrichtingen. b) Bouwnijverheid Bouwpremies A) Woningen aangekocht van de Mij. Ninove- Welzijn B) Woningen gebouwd in het kader der wet C) Activiteit van de dienst 2) Kabienen 2) Net 4) Aansluitingen A) Uitbreidingen B) Herstellingen 5) Stadseigendommen 6) Personeel Licht Nijverh. Drijfk. Symphonie EXCELSIOR At,- 1 loip O i in Ifo-I V 'pvc? j L' jr Zondag 10 Februari a.s. H. APOLLONIA en Gedurige Aanbidding Te 7.30 uur gelezen Mis met onderrichting. Te 9 uur Plechtige Mis met gelegenheids sermoen, ter intentie van de leden der confrérie van de H. Apolionia. Te 3.30 uur Plechtig Lof Na de Kerkelijke diensten zegening met de relikwie van de H. Apolionia. GEBOORTEN PAROCHIALE ZAAL Mllao DerKtarwindeke.

Denderklok | 1952 | | pagina 2