Victoria en baar Huzaar DE BLINDE r— VLOERTEGELS "lis VA» belle hik-ee^n^r Prijs per nummer T,50 h. «De Dender en zijn Problemen» LonST' he' °iet' Be"elUX is Vergeet het niet. Erskine heeft een meer Zes en twintigste Jaargang. Zondag 17 Februari 1952 Postcheckrekening 1862.54 TONEELGILDE «HOOGER OP» CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE iJrukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093» STAD NINOVE Zaal R o x y Zondagen 3-10-17 -24 FEBRUARI 1 952 Prachtige Costumes Operette in drie bedrijven en een voorspel naar het Hongaars van Emerich Földes door Alfred Grunwald en Dr Lohner Beda Muziek van Paul Abraham Vlaamse bewerking van Henri Caspeele Nieuwe Decors 70 Uitvoerders Symfonisch Orkest ggfeg dh. José Collin Bureel te uur. Gordijn te 7.30 u. Marcel De Paepe Prijzen 40 - 30 en 20 Fr. Plaatsbespreking vanaf heden. Zondag 2 en Maandag 3 Maart te 18 uur opvoering van door C. Lindemans De familieleden van de studenten, de Oud-leeriingen en de vrienden van het college worden er vriendelijk toe uifgenodigd. Uit de Brochure door Volksvertegenwoordiger ALBERT VAN DEN BERGHE HYGIENE, TOERISME EN OE OENDER Het water heeft van oudsher een grote aan trekkingskracht uitgeoefend op de mens. Het hoeft dan ook geen verwondering te baren dat ook in onze eeuw van mechanisatie en koortsige bedrijvigheid, de mens er nog on bewust toe gedreven wordt verpozing te zoe ken bij het water. Men hoeft absoluut geen poeet te zijn om de weldoende kalmte te er varen die een wandeling langs de waterkant ons na een drukke werkdag verschaft. De Dender met zijn vele schilderachtige hoekjes, zich kronkelend tussen de groene heuvelrug gen die geleidelijk wegvloeien in de effen heid der Vlaanderens vlakte, zou een bij uit stek toeristische rivier kunnen zijn. Helaas zou KUNNEN zijn Moesten we hier de lof beginnen te zingen van de Dender als ontspanningsoord er zou bij onze lezers zeker een homerische scha terlach opgaan. En toch, het is nog niet zo lang geleden dat de Denderboorden een mas sa wandelaars aantrokken, dat er op geregel de afstanden landelijke herbergen waren waar de wandelaar even kon uitblazen van zijn tocht. We herinneren ons nog de tijd dat de rivier als afgezoomd was met honderden lijnvissers, volksmensen die na volbrachte dagtaak samen met een welverdiende rust, langs de Dender ook een smakelijke portie vis kwamen zoeken. Nu is dat allemaal ver anderd. Wie in de Zomer niet absoluut aan de Denderkant moet zijn blijft er weg. De her bergen mogen er welhaast hun deuren slui ten en van de honderden hengelaars zijn er alleen maar een paar verstokte liefhebbers die zich geen verdere verplaatsingen kunnen veroorloven overgebleven. De reden van deze verandering Eenvoudig omdat op bepaalde tijdstippen van het jaar de Dender geen ri vier meer is maar eerder een riool. We weten wel dat de ontreiniging der wateren geen specifiek Denderprobleem is. dat ook nog andere rivieren met deze gesel af te rekenen hebben om er maar enkele te noemen de Demer. de Spierre. de Vesder. de Ormeau. Maar juist omdat het hier een nationaal pro bleem geldt menen wij met des te meer klem de verontreiniging der Denderwaters aan de kaak te moeten stellen. Op 13 Januari 1948 interpelleerden wij in de Kamer de Minister van Volksgezondheid over het bevuilen en besmetten van het Den- derwater. We hebben toen geen blad voor de mond gehouden en met naam en stuk de «verontreinigers» zo privaatondernemingen als Openbare Besturen genoemd. Want het zijn niet alleen bepaalde nijverheidsinrich tingen die oorzaak zijn dat. vooral in de Zomer, de Dender een alles behalve «edele» geur verspreidt. Ook bepaalde gemeentebe sturen doen hier dapper aan mee. Er bestaat een heel arsenaal wetteksten. Koninklijke Besluiten en Reglementeringen, te beginnen met de wet van 7 Mei 1877 tot en met de wet van 11 Maart 1950. maar al deze teksten zijn zo onduidelijk en zo vaag dat er van verbaliseren, laat staan van sanc ties treffen, practisch nooit sprake is. In 1930 werd er te Antwerpen een «Nationale Liga tegen de Verontreiniging der Wateren» op gelicht. In 1931 richtte de Regering een stu diecentrum op dat in 1934 omgevormd werd in de «Dienst voor Zuivering der afvalwa ters». Bij K B. van 22-1-1951 werd zelfs een «Hoge Raad voor de Zuivering der Afvalwa ters» in het leven geroepen. Maar wat is het resultaat De Dienst voor Zuivering der Af valwaters moet met zulk beperkt personeel werken dat er practisch niets anders ge beurt dan een registratie van ingekomen klachten en bij-wijlen de verifiëring er van Inderdaad wat kunnen twee ambtenaren, al zijn ze dan nog zo'n knappe ingenieurs, te genover zo een reuzentaak W« regden reeds hoger dat ook bepaalde gemeentebesturen niet vrij uitgaan Inder daad Dendermonde. Aalst, Ninove en Ge- raardsbergen lozen hun rioolwater in de Den- oer. Alleen te Geraardsbergen is men pas voor enkele tijd begonnen met de bouw van een zuiveringsstation. In de andere steden geen spoor er van. We constateerden bij eigen ervaring dat b.v. Dendermonde. waar alles doormoet' tijdens de zomermaanden bijwij len als gevangen zit in een wolk van pesti- lentiele geuren. In Aalst is het al niet veel beter en te Ninove en te Geraardsbergen ruikt het ook alles behalve «fris» langs de Denderboorden. Die gemeentebesturen zen den dan regelmatig moties en petities naar de bevoegde diensten om op de verontreini ging van het Denderwater te wijzen. Maar doet het niet een beetje potsierlijk aan als we dan van de andere kant moeten vaststel len dat die gemeentebesturen zelf aan de ge wraakte verontreiniging meedoen. En dan hebben we nog niets gezegd van de periodieke vergiftiging van de .is. De vergiftigde vis gaat dan op het water drijven en na enkele urer. vangt het ontbindingspro ces aan met het gevolg dat het water nog een beetje meer verontreinigd wordt. Ofwel wordt de vis met netten afgeschept, zogezegd om ergens begraven te worden, maar God weet hoe dikwijls om hier of daar op een schrale arbeiderstafel te verschijnen met het gevolg., ziekte en vergiftiging. We geloven dan ook dat we geen opzien barende nieuwigheid vertellen als we ver klaren dat een doelmatige zuivering der Den derwaters en een streng toezicht op de af valwaters die er ingestort worden, niet an ders kan dan ten goede komen aan de hele bevolking der Denderstreek. Ook hier ligt een gewichtige taak voor de Openbare Besturen. ARBEIDSONGEVALLEN W at komt er nu meestal voor in het dage lijkse leven. Iemand gaat werken en gedu rende de tijd dat hij in de fabriek doorbrengt overkomt hem een ongeluk. Dat ongeluk kan twee soorten werkonbekwaamheid mede bren gen ooreerst tijdelijke gedeeltelijke werk onbekwaamheid. Dat gebeurt niet zo gauw want onze werklieden vragen voor een paar schrammen niet naar licht werk. Tweede soort onbekwaamheid tijdelijk volledig onbekwaam tot werken, b.v. voor één twee of drie weken. Dorde mogelijkheid volledig onbekwaam tot werken voor altijd. Vierde mogelijkheid gedeeltelijk onbe kwaam tot werken voor altijd. Nu gaan wij eens onderzoeken op welke vergoedingen die verschillende categ. -nspraak kunnen maken. Eerste Veronderstelling. De werkman is tijdelijk gedeeltelijk werk onbekwaam. b. v. Door een of andere kwet suur kan die werkman zijn gewoon werk niet doen: doch wel een veel lichter werk. In dat ge\ al zal hij dus ook het loon voor dat zwaar werk niet ontvangen. Wat gaat er nu gebeu ren Bij zulk een ongeval doet de werkgever aangifte van dat ongeval bij de verzekerings maatschappij. Hij geeft op welk het loon was dat de werkman in kwestie verdiende voor het ongeval en het loon dat hem nu zal wor den uitbetaald. In dit geval nu zal de verze kering het verschil betalen tussen beide lonen Een klein voorbeeld Iemand verdient 18 Fr. per uur voor zijn gewoon werk. Aan 8 uur per dag maakt dat 144 Fr. per dag. Die werk man overkomt een kwetsuur, niet zeer erg en van zodra deze genezen is zal hij terug zijn gewoon werk kunnen doen.Docli nu moet hij een lichter werk aanvaarden en als dus danig ontvangt hij 15 fr. per uur voor 8 uur per dag geeft dat 120 fr. Het verschil is dus *r' Per da£- Het is de verzekeringsmaat schappij die deze 24 Fr zal betalen. Wij trekken er nogmaals uwe aandacht op dat zulks maar waar is voor tijdelijke en ge deeltelijke werkonbekwaamheid. Tweede Veronderstelling De gedeeltelijke werkonbekwaamheid kan ook bestendig zijn. Bv. het verlies van een vinger. In die omstandigheden is er een an dere regeling voorzien. Het kan ook gehcla onbekwaamheid tot werken zijn. De onbe kwaamheid is geheel wanneer de arbeider absoluut niet meer kan werken. In dat geval zegt men die arbeider is lüu invaiide. De invaliditeit kan ook. 5, 10, 20 of 30 bedra gen. Dat percentage wordt vastgesteld in o- vereenkomst tussen de partijen t.t.z. tussen arbeider en verzekeringsmaatschappij. Is er geen akkoord tot stand gekomen dan stelt de vrederechter een expert aan en op diens advies wordt er een percentage vastgesteld. Dat percentage is zeer belangrijk want dat is de basis waarop heel de verzekering wordt berekend. Wij gaan U dat duidelijker maken met een voorbeeld. Een arbeider heeft een ongeval en na over eenkomst wordt er vastgesteld 30 7c invali diteit of werkonbekwaamheid. Die werkman verdient 45.000 fr. per jaar. Volledige onbekwaamheid wordt vergoed met 100 7c van het loon. Gedeeltelijke onbe kwaamheid ynH* "fr-ry:'. r- - ""percentage" t oegekende invaliditeit Het is daarom dat wij er uwe aandacht op trekken U niet in doeken te laten wikkelen wanneer het er op aankomt het percentage vast te stellen. U moet eerst uw dokter eens raadple gen en hem vragen wat zijn gedacht is. U kunt dan al of niet akkoord gaan met de dok ter van de verzekeringsmaatschappij. Aan de hand van deze inlichtingen kunt U nu zelf de berekening maken, ieder voor zijn geval. De erkende sociale Secretariaten voor Werkgevers De erkende sociale Secretariaten voor W erkgevers die op het ogenblik ongeveer een vierde der ondernemingshoofden groeperen, bemachtigden zich een plaats in cnze sociale instellingen, hoewel ze nog r.iet lang bestaan daar het groot gedeelte onder hen, eerst na de laatste oorlog ingesteld werden. Er blijven nochtans veel patroons die hun bestaan nog niet kennen inderdaad, indien men in aan merking neemt dat meer dan 90 7C van de ondernemingen geen 20 werknemers tewerk stellen heeft men het recht zich af te vragen hoe ze zich van de taak kwijten die het ont werp uitmaakt van voornoemd organismen de uitvoering der formaliteiten opgelegd aan dezen die personeel bezigen. Men verwondert zich over de mentaliteit die te dien opzichte heerst velen schijnen onwetend over het feit dat de toepassing der sociale wetgeving een werkelijke specialiteit geworden is. om reden van de gevolgen die de tekortkomingen terzake kunnen veroor zaken. Men is gewoonlijk getroffen door de erge financiële gevolgen die de laattijdige stortingen der bijdragen aan de maatschap- pelijne zekeiheid of der aan de bron afgehou den taksen aan de fiscale administratie kun nen na zich slepen. Doch deze spijtige effec ten van verzuim zijn nog altijd nog niet de ergsten dat men bijvoorbeeld denkt aan de erantwoordelijkheid van de werkgever in geval van afsterven van een jonge gehuwde werknemer voor dewelke de verplichtingen inzake pensioen niet geërbiedigd werden. Welnu, kan men zeggen dat hex onderne- mingshoofd altijd de noodzakelijke kennis sen heeft om de verplichtingen die hem de sociale wetgeving oplegt te vervullen En indien het zo is. beschikt hij altijd over de nodige tijd om de vereiste prestaties te be werkstelligen en verwaarloost hij ze nooit - Men kan ten andere dezelfde vragen stellen ten opzichte van de beambte, in een firma belast met de verschillende administratieve taken die het huidige leven vereisen is hij niet dikwijls geneigd, de uitvoering van de talrijke en veranderlijke formaliteiten waar van de uitvoering hem steeds een vervelend werk toeschijnt tot later uit te stellen, door dringendere taken belast Zelfs indien de patroon eender welke tussenpersonen beiast met zijn sociale verplichtingen biedt dit een gevaar daar ze onwetend zijn over de bij zonderheden van de wetgeving, zijn ze bloot- gesteid aan celdverduisteringen. Zonder twij- e, ir net groot deel der zaakgelastigden die zich met sociale vraagstukken bezighouden l u f, evoeed en betrouwbaar, doch reeds erhaaldelijk werden de rechtbanken in ken nis gesteld van zaken waarin zekere perso nen beschuldigd waren, waaraan de patroons bedragen toevertrouwd hadden, bestemd om hun wettelijke verplichtingen te regelen en die nagelaten hadden ze te overhandigen, n a werden in alle gevallen ver oordeeld de nog verschuldigde bijdragen te betalen en genoten slechts van een dikwijls theoretisch verhaal tegenover de bedoelde tussenpersonen. Het bestaan van de erkende sociale Secre tariaten is van nature, deze zorgen voor de werkgevers te vermijden, daar ze onder strenge bewaking staan van de openbare dien 9r\ ,^-eT' facs!uit van de van Juni 194o dat de voorwaarden vaststelt aan dewelke hun officiële erkenning zou on- Vervolg op tweede blad). DOOR DE PERISCOOP Groot, spectakel verleden Dinsdag in de Kamer, Oppervlakkig gezien een goede zet van wege de oppositie die de regering en de DE GROOTSTE KEUS IN De dagbladen hebben elk naar eigen goes ting commentaar geleverd - geen enkel durft de stier bij de horens pakken. Ze zitten bo venarms op de afwezigen. Daar is geen enkel député die ernstig de verbintenis kan aangaan van gedurende vier jaar op alle zittingen aanwezig te zijn. Minister Van Houtte kan zonder twijfel meer dan tot drie teilen. Hij moest niet zo voorkomend zijn tegenover een oppositie die nooit fair play speelt al is ze nog zo engels- gezind. En waar zat de C.V.P.-leiding Die kan toch ook tot drie tellen Er konnen 83 man weggaan en de 84e doen vaststellen dat de Kamer niet in getal was. De volksvertegenwoordigers treft geen ver wijt. - Moest ik député zijn ik zou blij zijn dat ik er niet was. De rue Montnoyer-straat heeft dictatoriale macht - niet gekregen maar gepakt. Een iet wat zelfstandig député wordt in de hoek ge zet zo niet afgezet. De leiding speelt schaak met de oppositie en de députés zijn vulgaire pions. Dat systeem is van den hond om het op zijn boers te zeggen. De tucht mag niet liggen in strenge regle menten ze moet leven in de geest en het hart en gepaard gaan met initiatief. De tucht en de partij gelijk zij nu bestaat is de doods- kap over de kop van een man die gehangen wordt. Mr de Bus de Warnaffe zijn uurwerk staat ver achteruit als hij verklaart dat alle Belgen zich bewust zijn van hun schuld van dank baarheid aan Engeland. De Engelsen hebben ons tweemaal uit het water gehaald nadat ze er ons tweemaal had den i? gestampt. Merci En de «Engelse ziek te» van 1944 heeft lang uitgewoed. En wij zijn blij dat Erskine in Egypte zit - ver ge noeg van hier. En de Eddy's en de Johny's die nu goed alleen kunnen lopen zullen over twintig jaar vechten als er iemand zal dur ven vragen of ze «echte» zijn. Feiten zijn feiten. Wij hebben de Londe- naars aan 't werk gezien die van links in gans hun bedrijvigheid die van rechts in al nun afzijdigheid en de voorzitter in al ziin onzijdigheid. Kwade tongen beweren sindslang dat de drie vorstenhuizen in Benelux de scheppers van Benelux in de weg staan dat ze in de ogen van die heren een beletsel zijn om Be ne ux tot één echte eenheid te versmelten f St dat ze moeten verdwijnen en dat hal moet gaan in twee bedrijven. Luxenmburg telt niet. natuurlijk het is te. te klein De koningin van Holland is afgetreden in vrij geheimzinnige omstandigheden. „„Lc?°P<Ld, afeetreden in ons welbekende omsta na> gheden. Dat was het eerste bedrijf Is het incident van Dinsdag het begin van het laatste bedrijf van ïSSr rc' 8eSPeeW de Vergeet het niet. onze Londenaars hebben gefanT IOt een 1<?engoed En lamingen zijn niet demonstratief. En dat is de renen waarom de officiële Engelse per sonaliteiten nog niet zijn uitgefloten geweest waarom ons leger nog niet is uitgefloteTge weest tedermaal dat het op straat Vnmi Enseis uniform me, sti'vf Tp rikken Het^'ee' ™Selse tie ai mij de '"nbo01 redev«?rir.gen met e S^fdl Carthago *-*nseo... et neienda In 't Vlaams staat dat gelijk met r denaars moeten buiten ^n* en vindt U A"°"" ""«""tH TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken .,w.AI ,ZeP V3naf 72 fwnlr Oor vierU.n^ N A ciT GEWAARBORGD. Tel. Nr 5 De Denderklok ritLVrlü, CVP ~Jj 'i in iin_i ff? c

Denderklok | 1952 | | pagina 1