Victoria en haar Huzaar DE BLINDE Jaarlijkse Kosteloze Feestavond DE THUIS U itkijken. VLOERTEGELS mis VA«r BELLE Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 h. Zondag 24 Februarf 1952 A.C.V. - C.M. -Ninove TONEEL- en MUZIEKAVOND op Zondag 9 Maart 1952, te 19 uur Te?. Nr 5 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. De vierde opvoering die als de laatste voorzien werd, gaat door op Zondag 24 Februari a.s. te 19.30 uur stipt, in de Zaal Roxy te Ninove. Op aanvraag echter van tal van handelaars van stad en streek, zal er darenboven nog een buitengewone en LAATSTE opvoering gegeven worden op Maandag 25 Februari te 19.30 u. zeer stipt. Wie tot dan geen gelegenheid had om een opvoering bij te wonen, late deze kans niet voorbijgaan om van dit enig mooi spektakel te gaan genieten. SINT-ALOYSIUSCOLLEGE NINOVE Zondag 2 en Maandag 3 Maart te 18 uur opvoering van door C. Lindemans De familieleden van de studenten, de Oud-leerlingen en de vrienden van het college worden er vriendelijk toe uitgenodigd. Beste Medelid, Wij hebben de eer en het genoegen U en Uw gezin uit te nodigen op de die doorgaat op Zaterdag a.s. 23 Februari 1952 te 7 u. in Ons Huis aangeboden aan alle gezinsleden van Vakverbond en Zie kenkas. Sprekers Georges De Roy, Arrondissementeel Secretaris A.C.V. Paul Avoux, Arrondissementeel Secretaris C. M. PRACHTIG FILMPROGRAMMA. Tot slot Kosteloze Tombola met 200 prijzen.. Reeds op voorhand van harte... WELKOM HET BESTUUR. Symphonie EXCELSIOR - Ninove in de Parochiale Zaal - St. Jorisstraat OPVOERING VAN HET DRAMA li 11 van André Degraeve Kaarten 20 en 15 fr., te verkrijgen bij al de leden. Opbrengst ten voordele van de Parochiale Werken We weten nog allemaal: wat de beruchte «Gemeenschappelijke Actie» betekent. Sterk met het geld van de arbeiders die bij het A.B.V.V aangesloten zijn. met het geld van de mutualisten. met het geld van de mensjes die in een coöperatieve winkel gaan kopen, doen de socialistische politiekers de ene aan slag na de andere tegen het land. De socialisten incivieke volksbedriegers Hun partijdige tegenstand tegen de C.V.P. gaat zover, dat zij niet begrijpen, dat hun aanvallen tegen de regering in de eerste plaats de natie kwaad doen. Het is niet de C.V.P. die eronder lijdt, als de regering be schuldigd wordt: valse gegevens aan het bui tenland te verstrekken. Het is het crediet van België in de internationale wereld. Het is niet de C.V.P. die eronder lijdt, als de socialisten zich bij de stemming van het Schuman-plan onthouden. Het is hun eigen reputatie. Het is niet de C.V.P. die eronder lijdt als men niet uit een protocolaire zaal de Engelse opi nie tegen ons tracht op te jagen. Het is ten hoogste weer België. Wie zich niet schaamt, het land te schaden, om een politieke tegenstrever te treffen, die heeft geen zin voor civisme. Hij is inciviek. Wie zich niet schaamt: het volk valse voor spiegelingen te maken, om een politieke te genstrever te treffen: die is een volksbedrie ger. De socialisten, die incivieke volksbedrie gers, zullen opnieuw hun teleurgang beves tigen. Ze willen een campagne inrichten te gen de 24 maanden. Hoe Eenvoudig door het communistisch voorbeeld af te kijken. Ze gaan een soort oproep van Stockholm or ganiseren. Ze rekenen, ais volksbedriegers, dat ieder een die de 24 maanden onaangenaam vindt, die oproep domweg zal ondertekenen. Ze hopen, als incivieken, daarmee dan België's verdedigingspolitiek te kunnen saboteren. VREDE DOOR VEILIGHEID Maar ze vergissen zich De Belgen zijn geen Zoeloe's, die op zulke manier beet te nemen zijn. De Belgen zijn allemaal voor een korte diensttijd. De C.V.P. zelf is voor 12 maanden, 6 maanden, nog minder als het gaat. Maar het gaat niet Wij zijn tegen een oorlog, maar als die toch komt, zal ons dat niet veel hel pen. Wij jtijo tegen een bedreiging van de wereldvrede, maar hij is nu bedreigd. En in ieder geval zijn wij voor de vrede en voor onze eigen veiligheid, en wij weten dat al leen VREDE DOOR VEILIGHEID te bereiken is. Om ons te beveiligen, om de vrede te helpen bewaren, zijn wij bereid het nodige te doen. Nu staat het nog steeds vast, zoals verleden jaar vaststond, dat de 24 maanden daartoe absoluut nodig zijn. Want. De wereldtoestand is niet veranderd Do rode schaduw blijft de vrede bedreigen. Korea, Indo China, welk land morgen nog Elke dag vlucht een nieuwe menigte de com munistische gebieden. Het rode leger blijft op peil. De communisten bouwen tienmaal meer straaljagers dan de Amerikanen. De noodzakelijkheid ons te verdedigen is dus blijven bestaan. De Nato wordt uitge breid. Het Europe!? Leger staat op het pro gramma. Elk moet zijn verplichtingen na komen. Zijn veiligheid hangt er van af. De Drie Wijzen vragen gedurig hogere inspan ningen. Er is dus geen spraak van. dat België te veel zou hebben gedaan. België heeft gedaan wat nodig was om de vereiste 3 divisies te kunnen opstellen. Daar voor waren de 24 maanden onontbeerlijk. Wij moeten niet naar andere landen kijken. Wij doen onze plicht, omdat wij althans zullen stand houden. De andere landen hebben trouwens een veel tal rijker jeugd. Zolang wij ons nationaal leger behouden, met de verplichtingen die socialistische mi nisters voor ons aangingen, zolang moeten wij de 24 maanden behouden. op gevaar af onze verbintenissen niet na te komen. op gevaar af onze veiligheid en die van de wereld te ondermijnen. op gevaar af de vrede bloot te geven. Een kans op vermindering Wanneer wij echter in het Europees Leger opgenomen worden, wij de weerslag onder vinden van de gunstiger demografische ver houdingen in de andere landen, en één enkele gemeenschappelijke diensttijd ingevoerd wordt, dan bestaat misschien de KANS op vermindering. Maar niets is zeker daarvan, en men kan daarop nog niet afgaan om de 24 maand af te schaffen. Het spreekt vanzelf, dat de C.V.P. niets liever wenst, dan een vermindering. Maar zij spiegelt het volk niet op bedrieglijke wijze voor dat de 24 maan den kunnen herleid worden. Zij zoekt geen onverantwoordelijke populariteit. Zij neemt zelf haar taak op, en zij weet dat het volk niet minder verantwoordelijkheidsgevoel heeft. Zendt ze waar ze vandoen zijn De houding van alle mensen die nationaal voelen en niet door rode propaganda dwaas- gepraat zijn. is dus eenvoudig. Zij kijken uit. Zij zullen een nieuw bewijs zien van het volksbedriegend incivisme van de socialis ten. Zij zullen geen dommigheid onderteke nen zolang de vrede bedreigd is. Zij zullen de roden zeggen ga eerst eens met uw petitie bij de Russen (die tot 5 jaar dienstplicht heb ben) en kom dan eens weer. Want hun verzuchting is de vrede. En zij weten dat die alleen door veiligheid te be reiken is. VREDE DOOR VEILIGHEID ARBEIDSONGEVALLEN In ons vorig nummer hebben we verschil lende aspecten van dit vraagstuk besproken. Thans zullen we handelen over over de vol ledige doch tijdelijke werkonbekwaamheid. Wat wordt er hierdoor feitelijk verstaan Wel, nog een klein voorbeeldje. Een werkman bezeert zich zodanig dat hij onmogelijk kan werken voor een zeker aantal dagen. Laat ons zeggen drie weken. Dat is nu tijdelijke volledige werkonbekwaamheid. Wanneer een werkman zulk een ongeluk overkomt heeft hij recht op 80 van zijn gemiddeld dagelijks loon: dat voor de eerste 38 dagen der onbekwaamheid. Voor de dag zelf waarop het ongeval zich voordoet heeft het slachtoffer recht op zijn volledig loon. De patroon betaalt de gewerkte uren uit en de verzekeringsmaatschappij legt er het te kort bij, zodat er werkelijk loon voor een volle dag wordt betaald. Vanaf de 29e dag der werkonbekwaamheid wordt de vergoeding gebracht op 90 van het gemiddeld dagelijks loon. Nu moeten wij U eerst eens zeggen hoe het gemiddeld dagelijks loon berekend wordt. Wel: dat gaat zo. U hebt een ongeval op 30 Oktober 1951. Nu moet U gaan berekenen hoeveel loon U hebt verdient vanaf 30 Okto ber 1950 tot 29 Aktober 1951 dus het jaar voor het ongeval. Nemen wij als voorbeeld 18 fr. is voor 8 uur 144 ïr. Laten we aannemen dat er 300 dagen zijn gewerkt, dan maakt dat 43.200 fr. jaarloon. Dat loon moet U nu delen door 365 dagen: dat geeft dan een gemiddeld dagelijks loon van 118 fr. Voor de eerste 28 dagen hebt U dus recht op 80 van 188 fr. of 94.40 fr. per dag anaf de 29e dag wordt dat bedrag dan 90 T van 118 fr. of 106.20 fr. Nu zult U wellicht de vraag stellen waar om dat jaarloon door 365 dagen moet gedeeld worden. Wel dat is om de goede reden dat ook de Zon- en Feestdagen dat U een werk ongeval hebt. vergoed worden. Wij menen nu dit geval klaar te hebben uiteengezet. Onze lezers, kunnen, mits een weinig aandacht, nu zelf wel berekenen of het bedrag juist is dat hun door de verzeke ringsmaatschappij wordt betaald. Is dat niet het geval, wel dan moet U alleszins om uit leg vragen aan uw werkgever of zijn afge vaardigde. Die zal dan wel het nodige doen om uw zaak in orde te brengen. Wanneer worden de betalingen gedaan De tijdelijke vergoedingen moeten betaald worden op hetzelfde tijdstip als de betaling van het loon. In de praktijk is dat veelal e- venwel anders. De verzekeringsmaatschappij en zijn zo haastig niet. Hoe dikwijls horen wij de werklieden niet klagen dat zij nog niets getrokken hebben, dikwijls reeds na 2 a 3 weken ongeval. Wanneer die werklieden dan een sociaal voelend patroon hebben dan zal hij wel een voorschot betalen, doeh dat is geen oplossing. Er zou wat meer op de tenen moeten getrapt van de verzekerings maatschappijen. De vergoedingen die vastgesteld werden per jaar. moeten om de die maanden door de verzekering worden betaald. Dat gebeurt wel regelmatig. De gebeurlijke begrafeniskosten moeten be taald worden binnen de maand op het over lijden van het slachtoffer. Afhoudingen Er werd ons reeds gevraagd wat er van de vergoedingen voor arbeidsongevallen mag af gehouden worden. Wel, beste lezers, dat is niet erg. Alleen de bijdrage voor maatschap pelijke zekerheid mag afgehouden worden. Op de vergoedingen die uitgekeerd worden aan de rechthebbenden van een slachtoffer met dodelijke afloop, mogen geen afhoudin gen meer gedaan worden. DE GROOTSTE KEUS IN DOOR DE PERISCOOP De partij-pers is opvallend «voorzichtig» in het beoordelen van de incidenten in verband met de begrafenis van Koning Georges van Engeland Nationale verzoening, toenadering, een dracht rond de kroon... sst, sst, de kleine slaapt, maakt hem niet wakker of hij gaat weer aan het blij ten. Seulement, de kleine heeft niet geslapen tenzij gelijk de muizen in 't meel. Hij zwijgt en is tevreden als hij zijn gedacht mag doen en vernielen en stuktrekken. Die nationale verzoening is boerenbedrog: Het tweede bedrijf van de stormloop tegen de monarchie is niet in voorbereiding. Het is aan gang. Er is geen pause geweest na het eerste bedrijf. Het incident tijdens de lijkdienst in de en gelse kerk te Brussel levert het bewijs. In het eerste bedrijf is de populariteit van Koning Albert uitgespeeld geweest tegen ko ning Leopold. Albert werd opgehemeld, reu zegroot gemaakt hij was toch dood - om Leopold klein te doen uitkomen. Nu wordt de dode koning van Engeland uitgespeeld tegen de levende koning der Bel gen. De samenzweerders voelden niets voor Al- bert. Ze droegen hem een kwaad hart toe omdat hij ze twee, drie maal met een draai rond hun oren had naar huis gestuurd als ze wilden herrie schoppen. Ze wilden zijn zoon treffen en hem in zijn zoon. Zij voelen niets voor de koning van Enge land, maar zij voelen veel tegen de koning der Belgen. Wie het niet ziet is blind als een mol. Wie het niet durft zien is een hazenhart. Wie het niet wil zien is een valse broeder. Wij staan achter onze koning, kampioen van onze nationale eer en onze nationale on afhankelijkheid niet uit een soort mystirisme maar omdat wij ons niet willen met handen en voeten gebonden, leveren aan de répu- blique des camarades die ons naar wille keur zouden oppeuzelen, 't Is nu al erg ge noeg de geheimen van Londen blijven on doordringbaar. Wij moeten een koning heb ben die op die heren hun vingers kijkt en bij gelegenheid er eens op tikt Koning Boudewijn is gehoond geweest in Kamer en Ser.aat, in de lijkplechtigheid in de engelse kerk. in de pers - zowel in het bui tenland als in het binnenland - juist door dezelfde kliek en door dezelfde pers als Ko ning Leopold. De regering en het gerecht is even mak en tam als ten tijde van koning Leopold... In onze jonge tijd was er een liedje en al wie nog zal spotten met de koning zijn piotten zal de bak in g^an... Nu wordt gespot met de koning zijn piotten en met de kening zelf. Niemand gaat de bak in. De koning is een vogelvrije en mag er jacht op maken al wie wil. Het gebeurde ten tijde van de «Régence». Enkele jongelui hadden ae prins-regent be- critizeerd omdat hij naar Parijs wilde gaan in officiële ontvangst iets dat de koning al leen toekomt. Ze hingen enkele affiches uit... en Jiet gerecht tradt in actie. Wat belieft er De lompe staatsminister is niet op zijn plaats gezet. De buitenlandse pers is niet op de vingers getikt geweest, noch uit het Land geweerd. De correspondenten werden niet vei ontrust. Wij worden voort in doeken ge daan 8 Het^ Koninklijk Blok is in het niet verzwon den, t Is best zo. Het Blok stond boven de partijpolitiek en was daardoor machteloos. De C.V.P.-ers van het Blok moeten zich opnieuw groeperen in de partij en de com mandoposten bezetten, en de valse broeders schadeloos maken die de minderheid vrij spel hebben gelaten, 't Is nog tijd maar 't is hoog Bij cordaat ingrijpen staan er nog schoon dagen voor de deur. De grote meerderheid onzer landgenoten - verwar niet met kiezers - willen niet van de republique des camarades. Acht en negentig procent van de C.V.P.-ers wil er nieTvan Daarom moeten de Londenaars buiten delenda Carthago 1 M U ANMRE '"«""TEN TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG eeramieken. Prijzen vanaf 72 frank por vierkante meter k V J A Li I EIT GEWAARBORGD. De Denderklok

Denderklok | 1952 | | pagina 1