BEDIENDENDAG Men Vraagt L.B.C. - NINOVE De Landelijke Bediendencentrale, de enige organisatie die speciaal de belangen der bedienden verdedigt, nodigt alle be dienden van Ninove en omstreken uit op zijn op Zondag 2 Maart te 10.30 u. - Lokaal Ons Huis De Heer PAN IS, provinciale secretaris van L.B.C. spreekt U over BEDIENDENBELANGEN en staat ter beschikking van •iecjereen voor alle inlichtingen. Allen op post IN HET LICHT VAN DE GODSLAMP 'n Beloftevolle tijd is weer daar. Vóór ne gentien eeuwen verliet Hij. Die alles had ge schapen Zijn eigen Moeder die Hem in haar schoot het eerste verblijf op aarde had ver leend onder de mensen. Hij trok op naar de woestijn om er veertig dagen en veertig nachten in afzondering over te bregen. Maria werd alléén achtergelaten door Jezus, Die met opzet de eenzaamheid zocht. Hier bleek duidelijk dat haar Moederschap slechts het middel was om het doel de Verlossing van de mensen, en dat haar eretitel: Moeder Gods, ondergeschikt is aan haar andere eretitel vol van genade. Want de genade is de vrucht van de Verlossing, de Verlossing is de vrucht van Maria's jawoord. 'n Troost is deze episode uit Jezus" leven voor alle vereenzaamden over de hele we reld 'n troost voor de grote eenzamen, zij. die gans alléén, de reis naar de eeuwigheid doen. Want die eenzaamheid doet God vinden. Wat zoekt de mens in de eenzaamheid Vooreerst kan hij niemand anders vinden dan zichzelf. En dat. is de bevinding van het ijle niet. '11 Negatieve pool zoekt een positieve pool. dat is natuurwet. In het ijle niet ont dekt men het volle al 'n Drenkeling zoekt, molenwiekend met de armen, 'n houvast. Bij aardbeving of -scheuring wensen wij, onder de schokken, op vasten bodem te zijn. Een stervende vecht om 't beetje leven dat hem nog rest of reikhalst naar het andere leven waarvoor hij dit gaat verwisselen. De eenzaamheid wordt niet gezocht om eenzaam te blijven. Want wee die eenzame, zegt de H. Schrift. Er wordt verhaald in de griekse legende, dat de strenge straf in de onderwereld om hun zonde op aarde voor de Danaïden was. dat ze aanhoudend water moes ten scheppen in een bodemloos vat. Daarom geldt het vat der Danaïden nu nog als sym bool van nutteloze arbeid. Niemand berust in die nietige eenzaamheid of nutteloze ar beid. De leer der uitersten in de Katholieke Kerk is daarom zo troostend en ook zo ern stig onze werken volgen ons in het an dere leven maar God is de Loner van het goed en de Straffer van het kwaad Het mensgeworden woord zocht de een zaamheid op het was de mensheid van Je zus Christus, die de godheid wou achterha len en er mede alléén zijn. De eenzaamheid is de kapei waar men het abstracte in over weegt. In het domein van het abstracte vin den wij de grote waarheden. De stoffelijke wereld, het verstand van de mens is te klein om die te vatten. In die eenzame woestijn vond de Zooi: Gods Zijn Vader en bad tot Hem om zegen voor de grote, straks aan te vatten taak van Zijn openbaar leven. In die eenzame woestijn vond de Zoon Gods ook de duivel. Deze kwam Hem bekoren, on derhandelen met leugens, om de aan te vat ten taak maar "zo te laten. Te meer dat de mens. Jezus, uitgeput was van de lange vas ten. Mogen wij hier nu. na deze beschouwingen, onze ce qu'il fallait démontrer aan vastkno pen Wilt ge volger..*lezer Ook de veertigdaagse vasten van de Katho lieke Kerk. in navolging var. degene welke Christus deed. voorgeschreven aan alle vol wassen christenen, moet beoefend, geprati- keerd worden willen wij. erna. in het feest der Verrijzenis ook God vinden. Zeker is daar ook de duivel om ons af te schrikken van de ontberingen en boete en. geholpen door de wereld in carnavalstem ming. zal hij ons bekoren de vasten in een vetten spotlach van de hand te wijzen. Een zame vasters in een feestvierende wereld De christelijke vasten doet ons waarderen op de eerste plaats het leven der goddelijke genade, het leven van onze ziel die in deze tijd meest gevoed wordt, terwijl het lichaam vast. De christelijke vasten geeft gelegenheid om uit te boeten de zonden die ons die ge nade. zo roekeloos, zo wraakroepend ten he mel. doen verliezen. Wat geeft God om het vergaan van de hele wereld, als de heilig- makende genade in de ziel maar gaaf blijft en gered wordt De christelijke vasten is een tijd van over weging. Eenzame overpeinzing van het bit ter lijden van O. H. Jezus Christus. Uit die overweging staat de mens op. gestaald voor het lijden, gelouterd in de beproeving, vurig in de liefde tot de goede Zaligmaker. En laat de duivel nu maar komen. Hij meldt zich aan. vroeg reeds, op de vooravond van de vasten. Wee u. ergernisgevende carnavalzotten, die niet in het onschuldig vermaak, maar in de zonde de heilige vastentijd ingaat. Besturen die de gemaskerde bals toelaat, danszalen en herbergen die ze inricht, christenen die ze bezoekt, gij zijt de kankerplek waarlangs de ondergang van de maatschappij verder woe kert. Wee u. aanbidders van het kouden kalf. de aarde en al hare schatten en genoegens ver gaan terwijl God blijft. Indien gij geen boetvaardigheid doet, zult gij allen omkomen Welkom, in het licht van de godslamp, gij. boetvaardige christenen, die. gedreven in een opreeh. gevoelen van eerherstel, komt knie len voor het heilig en soms vergruisd H. Sa crament. waardoor Christus onder ons ver blijft. Uw veertig-uren gebed dat uw veer tigdaagse vasten voorafgaat troost het hart van Hem. Die de mensen zozeer heeft bemind en zo weinig wederliefde ontvangt. 'n Zalige vasten aan al de lezers van De Denderklok en meest nog aan diegene, die. toevallig, moesten geërgerd zijn om deze re gels. HET VLAAMS ECONOMISCH VERBOND werd vóór een goede kwart eeuw gesticht door de bekende industriel Lieven GEVAERT en is thans uitgegroeid tot de machtigste en invloedrijkste organisatie op economisch ge bied in Vlaanderen. De doelstellingen van het Vlaams Econo misch Verbond kunnen in hoofdzaak tot de twee volgende herleid worden 1) het behartigen der specifieke belangen van het Vlaamse bedrijfsleven bij de Open bare Besturen en andere instantie's, 2) het behulpzaam zijn zijner leden bij het aanknopen ot uitbreiden van handelsbetrek kingen in binnen- en buitenland. Het V.E.V. waarvan de maatschappelijke zetel gevestigd is te Antwerpen, Schoenmarkt 31VII (Torengebouw) beschikt over zeer uit gebreide en belangrijke diensten, ten gerieve zijner leden. Deze organisatie, gewestelijke Afdeling Aalst, houdt een GROTE ALGEMENE VERGADERING welke doorgaat op Zaterdag 1 Maart 1952 te 17 uur, in de Feestzaal van het Stadhuis te Aalst. DAGORDE 1) Openingswoord door de Gewestelijke Voorzitter, Staatsminister baron Romain Moyersoon. 2) Belangrijke Uiteenzetting over de FI NANCIËLE EN ECONOMISCHE TOESTAND door de h. J. Van Houtte, Eerste Minister. 3) Slotwoord over doel en werking van het Vlaams Economisch Verbond, door Dr Octaat Zeghers, Secretaris Generaal van het Ver bond. Verschillende vooraanstaande personalitei ten zullen de vergadering met hun aanwezig heid vereren. Belangrijke aanmerkingen De gestuurde uitnodigingskaart is strict persoonlijk en dient aan de ingang vertoond te worden Daar de vergadering stipt te 17 uur zal aan vangen. wordt iedereen verzocht tijdig zijn plaats in te nemen de zaal zal toegankelijk zijn vanaf 16.30 uur. De auto's kunnen parkeren op de Veemarkt Graanmarkt. Nieuwstraat en Keizerlijke Plaats, alwaar ruime plaats voorhanden is. Nijveraars en Handelaars in uw belang sluit talrijk aan bij HET VLAAMS ECONOMISCH VERBOND Door het stichten der Gewestelijke Afde ling Aalst zal thans ook de stem van ons Ar rondissement in de bevoegde middens kunnen weerklinken N B - De nijveraars en handelaars uit het Arrondissement, die bij vergetelheid geen persoonlijke uitnodigingskaart zouden hebben ontvangen, gelieven zich onmiddellijk in be trekking te stellen mei het Gewestelijk Se cretariaat van het V.E.V.Parklaan 215, te Aalst. Namens het Voorlopig Gewestelijk Comité De Onder-Voorzitters, De Voorzitter. Joz. Borreman, burgemeester Staatsminister Em. Cornelis. baron R .Moyereosn. De Secretaris-Schatbewaarder. Jozef De Praetere. De Bestuursleden Leopold Bosteels; Franz De Ccoman; Ray mond De Schaepdryver; Jan De Schrijver; Pierre Meganck; Eugène Moens de Hase; Jo zef Moyersoen. HET HELE DORP. Toevallig naar radio Hasselt geluisterd En werkelijk de titel dekte de lading. Het hele dorp was er samen de pastoor was niet in de zaal maar zijn stem op stalen band ge nomen vertolkte een en ander karakteristiek van zijn parochie. De burgemeester was in de zaal wel. en de ouderlingen, en de jeugd en mannen en vrouwen, al wat niet parraleel lag. verlamd of met 40° koorts, was er. En de moeders zouden tegenwoordig zelfs hun boorlingskens meenemen want af en toe klinkt in de zaal kindergeschrei. Een vondtst uit de goede Kempen zo eens het hele dorp samen te trommelen voor ge zonde ontspanning. Maar als die schone dingen nageaapt wor den dan krijgen wij somtijdshet hele dorp zat - Er zijn er altijd die het niet kunnen passen: die geen gulden middenweg kunnen volgen, die op straat niet tussen de nagels kunnen lopen: Er mogen, bij stormweer, veel appels van de bomen vallen, daar zijn altoos zwijnen die naar de rotte lopen. Ik vind het jammer dat men de appelen niet sorteert die worden opgediend, en dat men ook aan de ingang der zaal geen sortering houdt om de zwijnen de toegang te beletten. Of nog beter waarom sorteert een goed katholiek de zalen zelf niet. De goede scheiden van de slechte. Er zijn toch zalen die op kunstgebied, op moreel gebied zeer hoog staan, waar nooit iemand geërgerd wordt. Jawel in de Kempen met die 90 van over tuigde christenen kan men spreken van het hele dorp. Maar in onze Dendervallei en in ons Payottenland met een veel kleiner per centage van overtuigde christenen, kan men niet meer spreken van het hele dorp. Terwijl de goeden, die aan de Zondagplicht denken, de Zaterdagnacht rusten en slapen, lopen er andere de nacht door op de straat en in de herbergen die. in ons hele dorp. het voorrecht genieten te mogen open blijven Zou ook het hele dorp daarmee accoord gaan 1 Wij niet Belangrijke Handelsfirma zoekt vertegenwoordiger voor het bezoeken en uitbreiden van bestaande klienteel. VOORWAARDEN Vrij van militaire dienst. Nederlandse en Franse taal machtig zijn. De kandidaten zullen eerst aangenomen worden voor proeftijd om de gelegenheid te hebben zich op de hoogte te stellen. Een autovoertuig wordt door de firma ter beschikking gesteld. Schrijven onder gesloten omslag naar het bureel van het blad on der de letters F. M. Vermelden: volledig adres, ouderdom, gedarc tadiën met vermelding der bezochte school. - Eventuele vroegere betrekkingen en voor waarden laten kennen. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZON DAGDIENST. Apotheek open van M. André De Ruyver Beverstraat. MET TWEE HET LEVEN IN... De Vrouwelijke Katholieke Arbeidende Jeugd nodigt hiermede nogmaals alle jonge arbeidsters, bedienden en alle andere jonge meisjes boven de 17 jaar uit op de derde van de reeks clubs Met twee het leven in... als voorbereiding op het toekomstig familie leven. Deze club. handelend over zeer practische zaken als Bruidskleed, Bruiloftsfeest, Hu welijksaankondigingen, enz. zal voorzeker onze vrouwelijke rijpende jeugd interesseren Jonge meisjes, in uw belang, komt luis teren en... zien HET BESTUUR. Koninklijke Handbooggilde St SEBASTIA AN Ter gelegenheid van karnaval op Dinsdag 26 Februari a.s. te 7.30 uur 's avonds BUITENGEWONE KARNAVALSCHIET1NG voor de leden, op de overdekte wip «De Ster» Allen op post. Op Zondag 9 Maart deelneming aan het Jaarlijks Congres van de Kon. Nat. Bond der Belg. Wipschutters te Antwerpen, te 11.30 u. in de feestzaal van het Koninklijk Atheneum. Reis per autobus vertrek rond 9 uur 's morgens. In de namiddag bezoek aan de ha veninstallaties onder geleide van een officiële afgevaardigde der stad Antwerpen. Het is een buitengewone gelegenheid om onze wereldhaven te bezichtigen en te leren kennen Wie nog niet ingeschreven is. doe het on middellijk. bij de heer Voorzitter. Secretaris of een der bestuursleden. B. C. N. Het kampioenschap van de Denderstreek voor biljart is bijna ten einde. Vier stede.', hebben er aan deelgenomen en «Hoger Op» Geraardsbergen schijnt wel het meeste kans te hebben om de titel te veroveren. Deze ploeg komt nu Zaterdag a.s. 23 Februari naar de «Ster» in Ninove. Zij betitelen deze ver plaatsing als hun meest gevaarlijke, alhoe wel Ninove geen kans meer heeft om het kam pioenschap te winnen. Daarom heeft Geraardsbergen zijn sterkste formatie in lijn gesteld om onze mannen te komen bekampen. Daaronder bevinden zich de gekende bil jartspeler Haegeman en in biljartsport legen darisch geworden oud-Ninovieter G. Harinckx Sinds Germain ons verliet, heeft hij in Ge raardsbergen een geweldige opgang gemaakt. Hij wordt er beschouwd als eer. volmaakt professor voor ieder biljartliefhebber en be nadert in sommige partijen een gemiddelde van 15. Tegen die kampioenenploeg heeft Ninove een stevige formatie te been gebracht en we hopen het beste voor onze jongens. We zullen Zaterdag in de «Ster» sport be leven en we nodigen meteen al onze leden en biljartliefhebbers uit om onze spelers aan te moedigen en hen naar de overwinning te leiden i De Sekretaris, Pierre Koeck. BURGERLIJKE STAND GEBOORTENi Christiane Var. Herzele dochter van Alfons en Leonie Van Steenberghe. Michel Baudewijn zoon van Frans en Au gusta De Wintere. Wilfried Lauwerier zoon van Maurits en Louisa Floridor. Lena Dierickx dochter van Frans en Irma Sonck. Lydia Van de Wiele dochter van Richard en Yvonne Sonck. HUWELIJKEN I Antoine Steppe 26 j. onderwijzer en Si- monne De Vuyst 20 j. zonder beroep, beiden te Ninove. Victor De Ville 24 j. rijkswachter, Etter beek en Godelieve Forgez, 22 j. bediende, Ninove. Maurits Lambrecht 25 j. fabriekwerker en Julienne Van Snick, 30 j., zonder beroep, beiden te Ninove. Frans De Villaer 21 j. fabriekwerker, Outer en Clarisse Van Impe. 21 j„ fabriekwerkster Ninove. OVERLIJDEN Christiane Van Herzele. 2 dagen. WELVAART Welvaart is er. zeggen de Chinezen Als de ploegen van de boer blinken en de sabels der soldaten roesten. Als de graanzolders vol zijn en de gevan genissen leeg. Als de trappen voor de tempels uitgesleten zijn en voor de gerechtsgebouwen gras groeit. Als de dokters te voet gaan en de bakkers te paard rijden. Als er veel oude mensen en veel kinderen zijn. ZEDELIJKE WEERBAARHEID BIJ HET LEGER Onze soldaten en hun problemen De verlenging van de dienstplicht heeft al heel wat inkt doen vloeien, al heel wat herrie verwekt in de Kamers en al heel wat emmers kalk gekosi aan de tegenstrevers die muur en hek met hun negatieve leugen heb ben beklad. Er wordt gewezen in lange bij dragen der bladen op de sociale weerslag van deze maatregelen en er wordt gezocht naar mogelijkheden om al de a- of on-sociale gevolgen zo sociaal mogelijk op te lossen. Politiekers wijzen op de enorme uitgaven die de staatskas eraan zal besteden moeten en... Wie zal dat betalen Maar zonder deze 0roblemen te willen voorbij lopen, lijkt het mij meer nodig even te blijven stilstaan bij het voornaamste as pect van heel dit probleem, namelijk het mo rele, ik had nog liever gezegd, het menselijk aspect. De moeder die haar jongen naar de troep ziet trekken denkt niet eerst aan de finan ciële vermindering der familie-inkomsten en zeker niet aan de vermeerdering der belas ting die deze soldaten gaan veroorzaken. Dat komt er achterna wel bij, maar «het» pro bleem, waar iedere soldatenmoeder over pie kert. ligt veel dieper dan in de familiekas. Ik slaap er niet meer van zei een mijn werkersvrouw, als ik denk aan die troep. Waar komt mijn jongen terecht, zal hij be kwaam zijn daar zijn man te staan, en boe krijg ik hem terug Vooral deze laatste vraag blijft de meest nijpende. Voor vader en moeder vooral, maar ook voor de jeugdleider en de priester en voor gelijk welke opvoeder. Twintig jaar lang hebben ouders, onder wijzers, priesters en jonge idealisten hun beste krachten gewijd aan de opvoeding en nu komt daar de dreiging van 24 maand sol datendienst Wat nu? zal alles vernield wor den of wat Zal de troep hem gaaf terug brengen, gaaf naar 't lichaam en gaaf naar geest en ziel Zal onze jonge soldaat moreel weerbaar zijn? Antwoord Dit zal afhangen op de al lereerste plaats van de jongen zelf, dus van de wijze waarop hij in familie, in school, in jeugdbeweging werd voorbereid. Indien de jongen in zijn «voortroep-tijd» werd ver waarloosd in zake opvoeding, indien hij ka rakterloos en zonder levensinzicht naar de kazerne wordt gestuurd, zal hij er stellig niet beter op worden, wel het tegenoverge stelde. Voorbereiden op het leven is voorbe reiden op het leger Thuis, school, jeugdbe weging, moeten hier eerst hun plicht doen. Het is onverantwoordelijk de jongen van 20 jaar naar het leger te sturen met vele bang- makende uitroepen... «Pas op Doodsge vaar en «Ge moet maar zien hoe ge uw plan trekt». De tweede grote verantwoordelijke in dit weerbaarheidsproces is het leger zelf. Het spreekt vanzelf dat de manier waarop onze jongens in 't leger ontvangen, gedrild, be handeld worden, op hun gedragingen een ge weldige invloed heeft. Huisvesting, soldij, verlof, ontspanningsmogelijkheden, taal en begrip of onbegrip der oversten, psycholo gisch of onpsychologisch toepassen van straf fen. al deze dingen spelen een zeer grote rol in het leven van de jonge soldaat. Er is stil aan een kentering waar te nemen in som mige legerinstellingen als Welfare en opvoed kundige dienst, maar toch mogen wij ons hierover geen illusies maken. Pracktisch zijn er nog veel te weinig on derofficieren en officieren opgewassen tegen deze diepe opvoedende taak. Laat ze tech nisch stielkenners zijn. laat ze goede leger- instructeurs zijn. trainers of drillers, opvoe ders zijn het nog lang niet Opvoeden im mers vraagt enorm veel geduld, begrip, door zicht, tact. en deze dingen zijn in de kazerne gewoonlijk zeer ver te zoeken. Daarom is hel meer dan tijd dat onze Vlaamse intellectuelen en jeugdleiders hun plicht begrijpen en constructief meedoen, dit wil zeggen, niet meer weigeren reserve-of ficier of o/officier te worden uit zo genaam de anti-militaristische gevoelens. Hoe willen wij de verhouding officier, onderofficier, sol daat ooit gezond krijgen zolang de meest gevormde elementen van ons volk hunne verantwoordelijkheid niet opnemen en als yaandelvluchtigen de jeugd van ons volk aan haar lot overlaten op het kritiek moment van de legerdienst. Vlaamse intellectuelen en jeugdleiders on derzoekt eens even uw geweten Mea cul pa Mea maxima culpa (Vervolg toekomende week). Het Reizend Volkstheater en het Guldensporenjaar In het teken van de 650e verjaring van de Groeningerzege heeft het Reizend Volksthea ter op zijn repertoire tal van stukken geno men dewelke in meer of mindere mate in verband met deze feestelijke viering kunnen worden gebracht. Wij noemen in het bijzonderFrans Meire's e Leeuw van Vlaanderen tot nogtoe het tste Guldens porentoneel dat geschreven werd en «De Eeuwige Ulenspiegelvan Jan Naaykens een spel van snaakse geest en vrij heidszin. Onnodig er op te wijzen dat het R.V.T. als Reizend Theater eigen decors, eigen aange paste costumering en lichtinstallatie mee- brengt. VV ie zich aan een Guldensporenvoorstelling V T' inter®sseren zou, wende zich k# h*é Secretariaat Ove» li - Tel mm

Denderklok | 1952 | | pagina 2