Victoria en haar Huzaar Gebroeders Kalkoen "Tiroier Jodler and Schaplattkitruppe VLOERTEGELS HUIS YAW B Zes en twintigste jaargang. Pri]s per nummer T,50 Fr. Zon3ag 27 FeBruarï 1952. Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. NinoveHandelsregister Aalst 1093. TONEELGILDE «HOOGER OP» STAD NINOVE Zaal R o x y Zondagen 3-10-17 -24 FEBRUARI 1952 Operette in drie bedrijven en een voorspel naar het Hongaars van Emerich Földes door Alfred Grunwald en Dr Lohner Beda Muziek van Paul Abraham Vlaamse bewerking van Henri Caspeele Prachtige Costumes Nieuwe Decors 70 Uitvoerders Symfonisch Orkest onder leiding van R.E~IE dh. José Collin Marcel De Paepe Bureel te 7 uur. Prijzen 40 - 30 en 20 Fr. Gordijn te 7.30 u.Plaatsbespreking vanaf heden. EEN ENIG LACHSUCCES... zult gij beleven wanneer gij op Zondag 27 Januari a.s. te 19 uur in de zaal Ons Huls komt zien en komt luisteren naar de blijspel in drie bedrijven door G. Nielen. opgevoerd door de artisten van het Nieuw Nederlands Toneel Groep FRANS POOS Kaarten 25 - 20 en 15 fr. Genummerde kaarten van 25 en 20 fr op voorhand in «Ons Muis» TWEEDE OPTREDEN VAN DE in de zaal ONS HUIS te Ninove Dinsdag 5 Februari aanst. te 19.30 u. Zoals aangekondigd hebben wij de Tirolergroep nogmaals aangeworven. Dit om aan het verlangen van zeer vele onzer stadsgenoten te voldoen en ook omdat wij weten dat zulke gelegenheid ons met elk jaar zal te beuit vallen. Inderdaad, Kurt Blaas met zijn groep, in Nationale Tiroolse Klederdiacht, biedt ons een ongeëvenaard programma De mooiste brokken uit de optoering van 16 Januari, aangevuld met tal van andere nummers welke het gezelschapn in voorraad heeft ECHT JODELEN, meerstemmig ZANG, prachtige Tirolervolksliederen DANS, enig mooie volksdansen MUZIEK, accordeon, gitaar, citer, xylophoon. zingende zaag. Een buitenkans welke U wellicht nooit meer krijgt Kaarten 30 en 20 fr. in Ons Huis LANDBOUW In het Staatsblad van 11 Januari 1952 zijn een paar besluiten verschenen die de land bouwers aanbelangen: Een K. B. van 22 December 19ol betreft het verlenen van toelagen voor de aankoop van sproeitoestellen en poederverstuivers. Binnen de perken van de begrotingskredieten kan de Minister van Landbouw aan de coö peratieve verenigingen van landbouwers en aan de beroepsgroeperingen van landbou wers welke erom verzoeken, een toelage verlenen voor aankoop van sproeitoestellen en poederverstuivers tot bestrijding van de ziekten en de insecten, die voor de teelten schadelijk zijn. De toelage kan tot 25 th. van de netto-aan koopprijs gaan, zonder meer dan 20.000 frank te mogen bedragen. Een K. B. van 5 Januari 1952 betreft de toekenning van steungeld aan de landbouwers die ernstig schade hebben geleden door de mond- en klauwzeerplaag. Dat steungeld wordt slechts onder de vol gende voorwaarden verleend 1) de landbouwer moet sedert 1 September 1951 en binnen 90 dagen volgend op de aan gifte van de ziekte bij het gemeentebestuur, ingevolge door mond- en klauwzeer veroor zaakte sterfte of noodslachting ten minste 50 th. van het aantal melkkoeien verloren hebben dat hij bezat op de dag van de aan gifte 2) op het tijdstip van de aangifte van de ziekte bij het gemeentestuur moest de landbouwer ten minste één melkkoei bezitten per 5 hectaren omvang van zijn bedrijf 3) de gegevens betreffende de datum van de aangifte van de ziekte, het aantal melk koeien in het bezit van de belanghebbende en de omvang van het bedrijf, moeten echt ver klaard zijn door de burgemeester van de ge meente waar de bedrijfszetel gevestigd is. Voor de noodslachtingen moet door de be handelende doctor in de veeartsenijkunde een attest worden afgegeven. Het bewijs van de aan sterfte te wijten verliezen wordt gele verd door de bescheiden betreffende de op ruiming afgegeven door de erkende vilbelui- ken. Het steungeld is vastgesteld op 8.000 frank per gestorven of geslachte melkkoei. Een bijslag van 10 th. kan verieend worden aan de landbouwer die in het bezit is van het officieel getuigschrift waarbij vastgesteld wordt dat zijn bedrijf vrij is van rundertu- berculose en aan de landbouwers wiens melk koeien bij het veefokkerijsyndicaat zijn in geschreven. Die bijslagen mogen echter niet worden samengevoegd. De gelden, ontvangen van de verkoop van het vlees van bij noodslachting afgemaakte dieren, worden in mindering gebracht van liet Rijkssteungeld. Tijdelijke Vergoeding aan arbeiders en bedienden Ingevolge de laatste sociale kwesties werd door de regering de Nationale Paritaire Com missie bijeengeroepen. Daar werden een he,e reeks besluiten genomen. Sommigen werden met algemene stemmen goedgekeurd, over andere punten kon geen akkoord bereikt wor den, zo o.m. over de loonvernoging. De regering van haar kant had nochtans aan de werkliedenafgevaardigden beloofd dat de vergoeding toch zou worden uitbetaald, onder welke vorm ook. Nu werd de knoop doorgehakt en is bekend gemaakt hoe die kwestie moet geregeld worden. De werkgevers worden er toe aangezocht een tijdelijke vergoeding uit te betalen aan i) al de leden van hun werkliedenperso- neel. 21 de leden van hun bediendenpersoneel. 3) hun personeelsleden, slachtoffers van ar beidsongevallen of beroepsziekten, die tijde lijk en volledig werkonbekwaam zijn. De vergoeding zal uitbetaald worden bij elke loonsuitkering en dit tijdens de onder staande tijdvakken en berekend op navolgen de grondslag Voor het tijdvak gaande van de opening der rekeningen die volgt op 31 Oktober 1951 tot de afsluiting der rekeningen, welke samen valt of volgt op 30 April 1952. In de meeste gevallen zal dat zijn van 5 November af. De vergoeding bedraagt 0.50 fr. per uur voor mannelijke en vrou welijke loonarbeiders welke 18 jaar oud zijn en meer op 1 November 1951. 0,35 fr. per uur voor de mannelijke en vrou welijke loonarbeiders welke geen 18 jaar be reikt hebben op 1 November 1951. 100 Fr. per maand voor de mannelijke en vrouwelijke weddetrekkenden, welke 18 jaar oud zijn en meer op 1 November 1951. 70 Fr. per maand voor de mannelijke en vrouwelijke weddetrekkenden welke geen 18 jaar bereikt hebben op 1 November 1951. De werkgevers mogen van de stortingen aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Ze kerheid de sommen afhouden die zij aldus aan hun personeel hebben betaald. De werk gevers zullen verzocht worden aan de R.M.Z. ppn recapitulatieve staat over te maken met opgave, voor het vierde kwartaal 1951 en het eerste en tweede kwartaal 1952 van het glo baal verloop der vergoedingen uitgekeerd aan hun werklieden en bedienden. Bij de toezending van het aangifteformulier betrekking hebbend op het vierde kwartaal 1951, zullen zij ter zelfder tijd de recapitula- tieve staat voor al de vergoedingen der maand November en December 1951. alsmede de no dige onderrichtingen ontvangen. Belangrijk Gezien de aldus uitbetaalde vergoedingen beneden de 1000 Fr. blijven moeten er gwen taksen afgehouden worden, maar wel moeten die inkomsten vermeld worden op de fiches die de werkgevers aan de belastingen moeten overmaken. Ook de 8 voor de maatschappelijke ze kerheid moeten niet afgehouden worden, ge zien liet uitzonderlijk karakter ter vergoe ding. Enkele bijzonderheden. a) Voor de overuren moet de vergoeding van 0.50 Fr. of 0,35 Fr. uitbetaald worden voor elk uur dat er wordt overgewerkt. b) Betaalde feestdagen. De 0,50 Fr. of 0,35 Fr. zullen, naargelang net geval, bij het uur loon gevoegd worden naar rato van de uren die normalerwijze zouden gepresteerd wor- den. c) Thuisarbeiders. Er bestaat aanleiding toe naar gelang het geval, 4 Fr of 2.80 Fr per dag bij te betalen voor de theoretisch gepres teerde dagen, dit volgens de grondslag der berekening welke in aanmerking wordt ge nomen voor de storting der bijdragen aan de R.M.Z. Tot vaststelling van de in aanmerking te nemen dagen, dient het globale loon dat voor de beschouwde periode uitgekeerd werd gedeeld te worden door het gemiddeld loon dat overeenstemt met een arbeidsdag en na gemeenzaam overleg vastgesteld. d) Havenarbeiders en arbeiders van de steenkolenhandel uit de Antwerpse omgeving 4 Fr maximum per dag e) Zinkbewerkers en arbeiders fit de open steengroeven, exclusief te werk gesteld bij stukwerk 4 Fr. per dagelijkse taak. f) In de bedrijven of de ondernemingen (diamantslijperij, scheepsherstellers, enz.) waar. hetzij ingevolge het gebruik, techni sche redenen of overeenkomsten, de normale arbeidsduur minder is dan 48 uur per week. maar waar de wekelijkse lonen gelijkaardig of hoger zijn dan deze betaald in de bedrij ven of ondernemingen die normaler wijze 48 uur per week werken, zal de vergoeding uit gekeerd worden alsof de arbeidsduur 48 uur per week zou bedragen. In de bedrijven of ondernemingen zal de vergoeding tot het verschuldigd bedrag inge krompen worden voor diegenen der arbeiders die lagere prestaties zouden hebben dan nor male werkprestaties. g) De vergoeding aan de door arbeidsonge vallen getroffenen of slachtoffers van be roepsziekten, die tijdelijk en volledig werk onbekwaam zijn. zal gelijkwaardig zijn aan deze der arbeiders van hun categorie. HET HOEKJE* VAN DE GEBREKK1GEN Prachtig geslaagd Kerstfeest te Ninove Zondag 13 Januari ging te Ninove in «Ons Huis het jaarlijks Kerstfeest door van de K.Y.G.V. Een 80tal gebrekkigen waren aan wezig. E. H. Biesemans. verbondproost. had er aan gehouden dit Kerstfeest bij te wonen. Na een korte inleiding door E. H. Van Lie- feringen. proost van de afdeling, werd het woord en de daad verleend aan de ontspan ningsgroep. samengesteld uit gebrekkigen zelf. welke ons vergastten op enkele leuke liederen en gedichten. Een hartelijk en gemeend smakelijk en de aanwezigen konden hun honger stillen met de lekkere koeken welke hun werden aan geboden. E. H. Biesemans deed vervolgens een op roep tot deelname aan de recollectie op Zon dag 27 Januari te 9.30 uur, bij de EE. ZZ. Franciscanessen. St-Jozefstraat te Aalst. Een au .obus zal de deelnemers van Ninove naar Aalst brengen en terug voeren. Het ontspanningsgedeelte ging verder tot Mr Vanopdenbosch. onder daverend applaus, de zaal binnen kwam en enkele ogenblikken later op een klare en degelijke manier de werking van de K.V.G.V. in 1951, er, het pro gramma voor 1952 uiteenzette. Een mooie tombola bezorgde aan al de aan wezige gebrekkigen een aangename en nut tige verrassing. Als slot ging er dan een crochet door. voor de gebrekkigen zelf. eveneens begiftigd met nuttige prijzen. Het bestuur der K.V.G.V. dankt van harte de weldoeners om hun milde steun, alsook de automobilisten die zo bereidwillig hun auto ten dienste stelden voor het vervoer der zwaar-gebrekkigen. C.V.P. - PARTULEVEN Eerstdaags zullen onze propagandisten zich ten huize aanbieden van onze aangesloten le den. voor het innen van de bijdrage 1952. Nieuwe inschrijvingen worden aanvaard. Als lid van de CV.P. steunt gij moreel cn materieel de ENIGE politieke partij die in staat is de grote kristelijke waarden en be langen te verdedigen. Hebt gij recht op Medezeggenschap bij de verkiezingen der partijbesturen en bij de samenstelline van al le candidatenlijsten DOOR DE PERISCOOP De regeringscrisis behoort tot het grijs verleden. Waren alle crisissen zo licht op te lossen de crisisbelasting zou lang tot het ver leden behoren. Er zit dus een vers chauffeur aan het stuur en de wagen kan weerbollen. De kranten hebben gratis kopij gehad bij de vleethet leek een echte overstroming. Ieder nieuw ministerie begint zijn loopbaan met een plechtige verklaring. Politieke vrien den en vijanden moeten er hun zeg over zeg gen. Voor de eerste is het een meesterstuk, een echt pareltje, voor de andere staat het beneden alles en is het nul op twintig: Een troost voor studenten die slechte nota's krij gen voor hun opstel. Wie kan dat allemaal lezen Ge moogt dat niet allemaal lezen. Ge moet dat uitknippen en wegleggen bij de andere uitknipseis van de vorige crisissen en ze lezen als 't minis terie gevallen is. Bij het afsterven van eer- mens woidt aan zijn geboortedatum herin nert. Voor een ministerie wordt dat niet ge daan. De kranten hebben daar nog nooit aan gedacht in hun actualiteiten de regerings verklaring van het gevallen ministerie op nieuw af te drukken: Ze hebben dan te veel kopij. Daarom moet gij ze weg leggen. Als het ministerie gevallen is haalt gij het dossier boven, 't Is redelijk lijvig de regeringsver klaring. het onvermijdelijk debat in Kamer en Senaat met de grote redevoeringen die er bij tepas komen en de beschouwingen die de hoofdredacteurs van de kranten er aan wijden alsook de echo's uit het Buitenland. Als op zekere avond het weder slecht is om uit te gaan en de gewone vrienden den kelijk niet zullen te vinden zijn in het stam café. steekt gij een smakelijke pijp aan en zet gij U knusjes bij het vuur in de beste hoek van de woonkamer. Met de laatste po litieke gebeurtenissen nog fris in het hoofd begint gij te lezen: Gij zult er plezier aan beleven, veel meer dan aan het beste humo ristische boek van het jaar. Hebt gij tijd te over. recapituleer de ver klaringen van de menigvuldige regeringen die deze. sinds de bevrijding zijn vooraf gegaan tot aan de fameuze verklaring van Pierlot dat la Belgique a plus besoin de justice que de pain De boer heeft regelmatig zijn zaaitijd en oogsttijd volgens de wisseling van de sei zoenen. De politieker heeft ook zijn zaai- en oogst tijd. 't Gaat echter niet zo regelmatig als bij de boer: In die opvolgende verklaringen en besprekingen zult gij hem aan 't werk zien met zijn wrevel als het tegen gaat. zijn onge duld als het te lang duurt en zijn geestdrift als het eindelijk lukt. Als de boer zijn oogst binnen is. is de man gerust voor een jaar als de politieker de zijnen binnen is dan is hij binnen De compensaties bij een gebeur lijk aftreden staan daar borg voor. Voor één ding moet ge zorgen bij die le zing. 't Is een gevaarlijke lezing en voor gij begint moet gij een akte van politiek-geloof verwekken om het gevaar te vermijden dat gij uw politieke geestdrift en toewijding zoudt verliezen. In de politieke geschiedenis van de wereld, voor zover wij ze kennen, zien wij regelmatig alleen heerschappij aristocratie en democra tie malkaar opvolgen en vervangen. Ze ster ven allemaal aan besmetting voortkomende uit eigen microben. VERKOOPMAAND 1951 UITSLAG VAN DE KOSTELOZE TOMBOLA Volgende prijzen werden nog niet afgehaald Winnen 250 Fr. de nummers 139565 154264 188231 189490 194396 223525 261813 Wint 2500 Fr. het nummer 191584 Wint 5,000 Fr. het nummer 140137 De prijzen dienen afgehaald bij de Voor zitter van de Katholieke Middenstandsbond de heer R. Luysterman, Koepoortstraat, 10, Ninove, vóór 31 Januari 1952. De winkeliers die in het bezit zijn van waardebons worden verzocht deze. ten spoe digste, uit te wisselen bij de heer Secretaris Graanmarkt, 37 - Ninove. Deze bons zijn zonder waarde vanaf 15 Fe bruari a.s. Raad en hulp van de mandatarissen en par tijinstanties. Het maandelijks ledenblad De Stem van het Volk Wij rekenen op een goed onthaal. DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het TE NINOVE (tegenover Stadhuis) Tel. Nr 5 ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS »v!oeren, der prachtige LITHOLUX tegels der ongeëvenaarde WASSERBILLIG ceramieken. Prijzen vanaf 72 frank por vierkante meter KWALITEIT GEWAARBORGP. Denderklok AANDACHT

Denderklok | 1952 | | pagina 1