BEDIENDENDAG Men Vraagt "voor- of~achteruit? L.B.C. - NINOVE De Landelijke Bediendencentrale, de enige organisatie die speciaal de belangen der bedienden verdedigt, nodigt alle be dienden van Ninove en omstreken uit op zijn op Zondag 2 Maart te 10.30 u. - Lokaal Ons Huis De Heer PAN IS, provinciale secretaris van L.B.C. spreekt U over BEDIENDENBELANGEN en staat ter beschikking van iedereen voor alle inlichtingen. Allen op post ZEDELIJKE WEERBAARHEID van het echte leven en pas op dat hij u in zaken niet «liggen» heeft want er zijn geen erger dan katholieke joden. Over de priester, de sacramenten de biecht vooral hebben zij de meest onjuiste gedachten. Feitjes, die in onze godsdienst te betreuren zijn. worden veralgemeend en aan gedikt. Schone verwezenlijkingen worden verminderd en iedere onvolmaaktheid van een katholiek persoon of een kerkelijke in stelling. wordt dadelijk aan de kaak gesteld. Welnu, maanden lang zult gii met zulke men sen samen leven. Is dat niet de enige kans"' Zult gij nog ooit in uw leven zulke gelegen heid krijgen om door uw persoon, door uw optieden. door uw aanwezig zijn. en vooral QiKWlJls ZO domme rus over heel de wereld verspreid, een ka tholiek kloosterleven, dat overal de ascese predikt in levende mensen, een katholieke pers. een protestantisme, dat ondanks zijn verdeeldheid in duizenden diepgelovige en voorbeeldige ijveraars het geloof in God en de Heiland mede verdedigt tegen een alles verzwelgend heidendom. Ook deze lijst is te vertiendubbelen. On danks deze feiten blijft het globaal overzicht weinig bemoedigend. Wil men de feiten vast leggen en duiden, dan moet men zeggen, dat de geest van de wereld-» domineert over de grote massa. Vindt men dit te sterk ge zegd. dan zal men toch moeten toegeven, dat de geest van de wereld bezig is het Chris tendom terug te dringen en zelf de leidende Belangrijke Handelsfirma zoekt vertegenwoordiger voor het bezoeken en uitbreiden van bestaande klienteel. VOORWAARDEN Vrij van militaire dienst. Nederlandse en Franse taal machtig zijn. De kandidaten zullen eerst aangenomen worden voor proeftijd om de gelegenheid te hebben zich op de hoogte te stellen. Een autovoertuig wordt door de firma ter beschikking gesteld. Schrijven onder gesloten omslag naar het bureel van het blad on der de letters F. M. Vermelden volledig adres, ouderdom, gedane studiën met vermelding der bezochte school. - Eventuele vroegere betrekkingen en voor waarden laten kennen. tendom beschikt nog steeds over dezeifde goddelijke kracht, die in staat is duivel en wereld te overwinnen. Als het er op aankomt, behoeft niemand zich te bemoeien met de problematiek van de toekomstige wereldontwikkeling, dan in zoverre hij zelf daaraan part en deel heeft. aoor wax ae aoei aeze verkeerde opvattingen de kop in te druk ken en aan de oningewijde of misleide kame raden een ander aspect te tonen van de ka tholiek en van zijn manier van zijn. denken en leven Nooit in uw leven zult ge zulke kans nog krijgen, want nooit zult gij nog zo intiem met andere mensen -amen leven Het specitiek. eigen gemeenschapsleven van soldaten doodgewoon ondenkbaar bij burger« De jongen die deze levenshouding t.o.v. het soldatenprobleem begrepen heeft, en ze toepast, zal de atmosfeer van een kazerne niet alleen zuiveren van vuile lucht, maar de ze atmosfeer zozee* beïnvloeden dat zijn le venshouding anderen ten goede zal aantasten. Werden er niet cie laatste .ïaren tientallen, ja honderdtallen soldaten gedoopt, gevormd Op hoeveel kamers wordt er reeds gezamen lijk gebeden voor het slapen gaan. De Bond van het H. Hart heeft zijn plaats ook in de kazerne veroverd bedevaarten, godsdienstige levensuitingen, met Kerstmis en Pasen oor- al lukken. Het soldatenblad «Marsch» van Milac wordt op duizenden exemplaren ver spreid door de soldaten zelf. En toch zijn wij er ten voile van overtuigd dat er naast deze uitwendige, te controleren verwezenlijkingen zoveel oncontroleerbare mirakelen gebeuren in de zielen van vele onwetende of afgedwaal de soldaten, die door het contact met onze boys terug zin en betekenis aan hun leven geven. Wij moeten geloven in onze jeugd. Ook de ze jeugd heeft nog vele «mensen van goeden wil», nog veie vurige kerels met durf er e- delmoedigheid. Het is soms ontroerend te zien hoe sommige eenvoudige volksjongens hunne bekommernis voor het zielenheil van hun kameraden uiten. De .iongen die de eer ste avond bij zi.in intrede in de kazerne op de knieën voor zijn bed luidop voorbidt die met een kruisbeeld in de hand iedere kamer genoot persoonlijk ziin gedacht vraagt over het al of niet aan de muur hangen van dit kruisbeeld de militant die op een biecht- namiddag 6 maal opnieuw in de biechtstoel komt en telkens een «nieuwe» meebrengt die op bezoek trekt naar de zieke kamerge noot die 't bed opmaakt van de kameraad die met de middernachttrein terug komt. enz. enz. Dn litanie van de vele bekende (en hoe- vele onbekende» daden van het reinste apos tolaat zou vele moderne zwartkijkers genezen van hun defaitisme t.o.v. onze jeugd Onze plicht is het deze jeugd te ontdekken en te richten. Zij vraagt niets liever en zal ons vertrouwen geenszins ie leur stellen Wel integendeel Voor Milac g>oeit met de dag de overtui ging dat de zedelijke weerbaarheid van onze jongens, niet in de allereerste plaats afhangt van het uit de weg ruimen van alle nadelige factoren, maar minstens zoveel van het posi tief inzetten van de beschikbare krachten die in vele van onze jongere sluimeren, doch nog te weinig Ten aanval worden opgeroe pen 1 Het globaal overzicht over het zedelijk peil der huidige mensheid is niet bemoedigend. Is het overdreven als we hier ronduit spreken over een ziektebeeld, ondanks de vele ge zonde verschijnselen, die te noteren vallen De opsomming van de symptomen begint al vervelend te worden. Men vindt ze in elke krant van elke dag. in elke redevoering van elke vergadering corruptie; bureaucratie; zwarte handei; genotzucht; danswoede; ge loofsafval; materialisme; werkschuwheid cri minaliteit; jeugaverwiidering; echtscheiding; driehoeksverhoudingen: ontwrichte huwelij ken: bandeloze sexualiteit; neo-malthusianis- me: vervlakking van de smaak: ontaarding van amusementsmuziek; strandschandalen; ze deloze kleding: ontvrouwelijking der vrouw; godsdienstloosheid van hele streken, bv. van het platteland in Frankrijk, gebrek aan gods dienstkennis: ontvolkte kerken: afkeer van het gebed. enz. Dit 1 ijst je is gemakkelijk te vertienvoudigen. Men kan deze ziekte-verschijnselen verde len en nader beschouwen in verband met be paalde groepen de schooljeugd, de rijpere jeugd het gezin, de arbeidersgroepen, de intellectuelen de werkgevers, al naargelang zij bij het stellen van de diagnose genoemd moeten worden. Bij een volledige behande ling zou een uitgebreid hoofdstuk gewijd moe ten worden aan de wetenschap, speciaal aan de wijsbegeerte. Het elobaal overzicht zou een vals beeld geven als niet even goed het volle pond wordt gegeven aan de uitingen, die het ziek te-verschijnsel corrigeren de onmiskenbare sociale «zin» die de laatste jaren groeit, de zin voor gezonde spon. die duizenden naar buiten brengt cn ze van de straat en «uit de kroeg» houdt, toenemende muzikale belang stelling. bij grote groepen, z.oals blijkt uit de volksconcerten, retraite-werk, liturgische beweging en de belangstelling daarvoor. Ka tholieke Actie, uitstekend verzorgde gods dienstige lectuur, groeiende belangstelling voor godsdienstige vraagstukken, een in veie opzichten ui'st- kond katholiek onderwijs aan scholen en universiteiten, een katholieke cle- besehaving nog wel christelijk, maar zij is het niet meer. De geest, de mentaliteit is an ders. dan een christenmens die wenst. De opgesomde feiten zijn maar in geringe mate tijdverschijnselen. Zeker zijn er spe cifiek na-oorlogse feiten, die terug te bren gen zijn tot de teleurstelling in de mens. in de kerken en in God. Het is duidelijk dat deze geschoktheid gezocht moet Worden in een gebrek aan godsdienstige kennis het verbijsterend vraagstuk van het lijden vindt slechts bevrediging in een diep geloof. De morele inzinking echter, die we dag in dag uit zo pijnlijk constateren, is in haar diepste betekenis een vergevorderd stadium van een ergens in het verleden de re naissance begonnen ontbindingsproces, dat door de gebeurtenissen der laatste jaren een nog versnelder polsslag en nog verhoog- der bloeddruk kreeg. Het is zeer waarschijn lijk en zelfs zeker, dat straks bij normaler economische verhoudingen bepaalde verschijn selen zullen verdwijnen de zwarte handel is reeds verdwenen maar het zal geen be wijs zijn. dat het geestelijk peil gestegen is. De gelegenheid ontbreekt alleen. De renaissance bracht meer dan alleen een herleving der klassieken zij infecteerde de wereld langzaam maar zeker met heidendom en heidense begrippen en heidense moraal. Zii had enorme weerstanden te overwinnen maar zij vond in de mens zelf een bondge noot. in zijn hoogmoed, zijn zinnen en zijn zucht naar vrijheid. En toen er eenmaal kort sluiting was veroorzaakt tussen geloof en wetenschap, greep de ontbinding snel om zich heen. Het moderne denken verbrak de eenheid en het oude geloof, dat bij een be waarde eenheid altijd de genezende reserve had kunnen zijn in tijden van corruptie, mis te de invloed op de altijd maar groter wor dende groepen van hen. die hun eigen weg gingen. Dit proces is automatisch. Het is het pro ces der onbewusten. Want de kinderen van hem die afviel weten al niet beter of het hoort zo. En daar de mens onvoorzichtig is. bleef ook hij. die niet de andere weg opging, bevattelijk voor deze geest, die zoveel con tactpunten vindt in de, zoals Paulus hem noemt, vleselijke mens. Dezfe geest heeft voortdurend meer vat gekregen op de mens heid en deze geest is het. die na een ontwik keling van eeuwen geholpen door het ont wortelend geweld van de oorlogstijd, ons nu voor het vraagstuk stelt van deze verbijste rende inzinking, over heel de wereld, van een verburgerlijkt christendom, van een mach tig heidendom. Het christendom is voor eindeloos selen een formaliteit, een vervelende affaire ge worden. Dat immers, wat de beleving van het christendom tot een ideaal maakt, een diep geloof, de liefde tot God. het verlangen naar de hemel en de liefde tot het Kruis is onder mijnd. ondergraven, vernield. En hij die met schrik deze verwording met alle gevolgen van dien meemaakt en het liefst in korte tijd zou willen herstellen wat door eeuwenlange in fectie verricht is. zal moeten inzien dat hij in deze strijd regelrecht komt te staan tegen over het bestiaal-sterke verzet van het oer- instinct en dat hun tactiek daarop moet be rekend zijn. Het oorlogswerk van Eisenhower en Mont gomery is kinderspel bij deze wereldverove ring Wij staan tegenover «de geest». Men is altijd geneigd om. als men wantoestanden ontmoet, deze te lijf te gaan met een actie, maar men zal moeten begrijpen dat alle ac tiviteit moet ondergeschikt zijn aan de voor naamste vraag langs welke weg wij die geest de geest van het oer-dier, het oer-instinct moeten temmen, leiden, opvoeren. Men moet het beest in zijn hol te lijf gaan. Hier kan geen sprake zijn van wat acti viteit. van wat mensen bij elkaar trommelen: hier staan we voor 'n opdracht, die onmiddel lijk verwant is aan de geweldige ernst van het ogenblik, waarop Christus zijn apostelen cp de Romeinse en Griekse wereld afstuurde. Hier staan we voor dit ontzaglijk vraagstuk van de kerstening ener maatschappij en de persoonlijke beleving van het christendom, door hen. die zich nog christen noemen en van hen, die ertoe bekeerd moeten worden. Ieder voelt hoe ongelijk de strijd is van een lang niet volwaardig christendom tegenover een wereld, die zich met al het geweld van haar wentelingen om de zon heenslingert naar materialisme en heidendom. Ongelijke strijd I Want al is het waar. dat wij met de genade alles kunnen, feit is, dat de genade onze me dewerking vereist. Het is daarenboven een genezingsproces van lange duur. Generaties en tijdperken zijn er mee gemoeid. Vanwaar zal de verlossende stoot komen, die de verburgerlijkte christenheid in paniek doet opspringen om zich haar roeping be wust te worden De tweede grote oorlog heeft dit niet bereikt. Zal het communisme meer succes hebben Ik geloof wel aan de gevaren ervan, maar niets wijst erop dat het genezend zal werken. Zal God het christendom ontnemen aan een onkerstend Europa en het geven aan negers Of aan Amerika Aan China 7 Allemaal vragen, die wij niet kunnen be antwoorden. Maar dit weten wij het Chria- nis van God en godsdienst, groeiend in liefde tot God en de mensen, zonder enig voorbe houd, een christenmens moet zijn. DAVIDSFONDS - NINOVE AANSLUITING 1952 Aan alle leden en sympathisanten Met 211 leden staan we vooraan in de rij der afdelingen van dit gewest. Ook dit jaar heeft het bestuur zich ingespannen om aan de leden voldoening te schenken. Wie de voor drachtavonden van Broeder Libertus en van Antoon Vander Plaetse heeft bijgewoond, zal zulks kunnen getuigen. Daarnaast staan onze geestdriftige Gulden-Sporenviering, de deel name aan de Ijzerbedevaart en onze welge lukte uitstappen naar Brussel. Ook de Peter Benoit-herdenking. in samenwerking met de toneelgilde «Hooger Op» mocht meer dan ge slaagd helen. Een jaar ging heen. een nieuw treedt aan. Het jaar 1952. waarin gans Vlaanderen de 650e verjaring van de slag der Gulden Sporen zal vieren. Ook afdeling Ninove heeft groot se plannen om deze herdenking passend te la ten geschieden. Met de hulp van 3l haar le den hoopt ze deze herdenkingsplannen te verwezenlijken. Wordt 1952 niet het jaar van de Vlaamse doorbraak genoemd Onze af deling rekent er dan ook op door haar wer king haar ledenaantal in 1952 merkelijk te verhogen. Onder de leuze «Voor Godsdienst, taal en Vaderland» wil ze ook dit jaar haar strijd voor de culturele verheffing van ons volk, zegevierend verder voeren. Hoe wordt men nu lid Het Davidsfonds geeft vier reeksen uit Reeks A of Gulden reeks algemene uitgaven als Romans. Verhalen. Biografieën 10 boe ken. bestemd voor doorsnee-lezers, waaron der een rijke keuze kan gedaan worden. Reeks B Drie keurboeken (samen 90 Fr.) behandelen onderwerpen uit kunst en kui tuur en veronderstellen een zekere stan ding. Reeks C Drie jeugdboeken (samen 50 Fr.) het beste en nuttigste geschenk voor de jeugd. Reeks D Muziekuitgave (35 fr.) een keurig uitgegeven liederbundel met de jongste wer ken van Vlaamse toondichters. Gewoon lid is hij die 75 Fr. betaalt en zo de drie eerste nummers van de Gulden reeks bestelt Gewoonlijk echter krijgt ieder lid een keuzekaart en duidt daarop aan, onder de tien werken van de Gulden reeks, welke delen hij verkiest. Verlangt hij er maar drie dan duidt hij die eveneens aan. en betaalt daarvoor slechts de ledenprijs. Het eerste boek is verplichtend. Hoe de keuze ook ge schiedt. het minimum-bedrag waarvoor men boeken bestelt, moet minstens 75 fr. bedra gen Ook hier liet de stijgende levensduurte haar invloed gelden. De keur- en jeugdboeken kan men slechts dan bestellen wanneer men reeds lid A is, d.w r. als men reeds minstens drie boeken uit de Gulden Reeks besteld heeft. (De jeugdboe ken kunnen nochtans afzonderlijk besteld worden, maar geven geen recht op het lid maatschap). Wie wenst in te schrijven op de Keurreeks moet ten minste twee boeken er van kiezen. De Gulden reeks en Keurboeken kunnen ook in een stevige en fraaie leren band be komen worden, waarvoor men 14 Fr. per boek meer betaalt. Steeds meer leden maken gebruik van de keuzekaart. Wie het nog niet deed probere het dit jaar ook. Moeilijk is het niet, en alle uitleg zal U bereidwillig door een of ander bestuurslid verstrekt worden. De kaart zendt U eenvoudig binnen en de strook houdt U als bewijs. Nu niet langer meer getalmd, want wie eerst inzendt is ook eerst bediend. Hier volgt dan het uitgaveplan voor 1952 A - Gulden Reeks 1. M. de Munck ing. geb. DIT IS HET PARADIJS 29.— 43.— fr. 2. A. de Bruyne DE GULDENSPORENSLAG 23.— 37.— fr: 3. Frans Anders TEN NAASTE BIJ 23.— 37.— fr. 4. F. van de Linde MENSEN TUSSEN MUREN 23 37.— fr 5. Jos. Ghysen VILLEGIATURE TOURNEBRIDE 25.— 39 fr. 6. Juliaan Socquet MAN OVERBOORD 24— 38 fr. 7. K. van Deuren DE PRINSELIJKE DWAASHEID 23 37.— fr. 8. G. van der Gucht DELING VAN HET BROOD 23.— 37.— fr. 9 Rcntriis Vermeyen HET HART VAN GOUD 25— 39.— tr. 10. Nelly Krapels HET LAATSTE STATION 27.— 41.— fr. B - Keurreeks 1. Th. Luyckx HET GESLACHT DAMPIERRE 30.44.fr. 2. G. Philips DE LEEK IN DE KERK 30— 44.— fr. 3. O. van der Hallen GEORGES BERNANOS 30.— 44.— fr C - Jeugdreek» 1. L. Wachters VLAENDEREN ENDE LEU 2. M. van Heddeghem MARC STAAT ZIJN MAN 3. W. Hoffman KAJA-KAJA 50.— fr. D Muziekuitgaaf Liederbundel NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr FRANS GIERTS Burchtstraat. SINT ALOYSIUSCOLLEGE - NINOVE Zondag a.s. 2 Maart te 10 uur zal er in de kapel van het college een Plechtige H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van Zeereerwaarde Heer A. Goedertier, oud principaal Alle oud-leerlingen worden er toe uitgeno digd. Vicotoria en haar Huzaar Tijdens de vijfde opvoering, voor een bom volle zaal. werd tot de trekking overgegaan der programmanummers aan dewelke een premie toegekend wordt. Die trekking gaf volgende uitslag 1) programmanr. 5368 een pak brei wol. 2) programmanr. 5462 een pak breiwol. 3) programmanr. 5324 een groot couvert. 4) programmanr. 4818 een groot couvert. 5) programmanr. 4990 een klein couvert. 6) programmanr. 4732 een klein oouvert 7) programmanr. 5398 een taartmes. De premies zijn ter beschikking tot en met 15 Maart aanstaande in de Roxy te Ninove. BURGERLIJKE STAND GEBOORTENi Carlos Van Driessche zoon van Etienne en Louisa Verstraeten. Christa Timmermans dochter van Maurits en Annie Van Londerseele. Hugo Van Londersele zoon van Maurits en Angèle Vandecraen. Marie-Jeanne Schoonjans dochter van Pe trus en Rosa Duchou. HUWELIJKEN I Cesar Everaert 23 j., spinner, Wondelgem en Lucienne Bellemans 20 j., fabriekwerkster Ninove. OVERLIJDEN Petrus Mondelé 85 j.. Burgerlijk Hospitaal. Celestine Van der Burgt 28 j., echtgenote Jozef Van Londersele, Stw. op Aalst. Jozef Adriaens 61 j.. Burgerlijk Hospitaal. René Luysterman 79 j.. Zuidstraat. Overdekte Wip DE STER» Ter gelegenheid der nieuwe reglementering van het Schietspel, die toegepast is sedert een 2-tal weken, werd het jaarlijks kampioen schap ingericht. Al de schutters van Ninove en omstreken werden uitgenodigd en de op komst was bevredigend voor de le match, want 17 liefhebbers waren aanwezig. Ziehier de uitslagen van de 1e match 1) Boer Vits 4 pt 2) Coppens Fr.; Van Der Kelen OL; Walckiers R., Verhumst Alb. 3 pt 3) Jacques; Luysterman Pr. Van Der Eist Ad. 2 pt 4) Kieckens A„ De Vis Theo; Carlos; De Henau Jos.; De Duffeleer W. Vivalo 1 pt Boschmans: De Schepper Alf.; Wijnant en De Wijngaerdt. De sympathieke sekrelaris Mr Jacobs en nog andere schutters lieten zich verontschul digen en wij verwachten dus voor de volgen de matchen nog meer deelnemers. Er zijn 3 zilveren couverts te winnen op 6 matchen waarvan de laatste zal piaats heb ben voor einde April a.s. HET BESTUUR. ACV-CM - NINOVE Als een der laatste feestavonden voor onze leden kwam Ninove aan de beurt op Zaterdag 23 Februari 11. oor een zeer talrijk publiek namen Geor ges De Roy en Paul Avoux het woord voor een spreekbeurt over een aantal uitzichten van de belangen der leden bij ons is het lidmaatschap veilig. Het vraagstuk van de werkloosheid, de vooruitgang der sociale wet geving, het voorhuwelijkssparen en de vrije verzekering werden op een bijzondere ma nier belicht. De filmen «Met beide Handen» en deze met Laurel en Hardy oogstten een verdiende bij val. De loten voor het Nieuwjaar der Tering lijders gingen vlug van de hand en tot slot was er nog een tombola voor de aanwezigen, die zeer veel winnaars maakte. Ja. men voelt het. het Kristen Syndikaat en de Kristene Ziekenkas zien het vertrouwen van hun leden aangroeien. Goed heil. leden van Ninove... Tot volgende Keer Prijzen die nog niet werden afgehaald t Winnende nummers 387, 220; 346, 347; 349; 139; 371; 344; 365; 172; 317; 185; 421 en 186. *«e Pr^zen m<>eten afgehaald worden voor 8 Maart in de burelen van ACVofCM.^ TE HUUR Beet gelegen HANDELSHUIS te Nine**, met overname van wlnkelmeubafe. Zleh bevragen Beverstraat, a Zaterdag namiddag. t XTTTT VT A A "MC*TT T 10***

Denderklok | 1952 | | pagina 2