Congres der C. V. p. OKEGEM 1952 - STAD NINOVE Up Dinsdag 25 Maart te 8 uur 's avonds SENSATIONELE FEESTAVOnu voor de Kerk van Herhout - Tollembeek in de Zaal NOVA - Burchtdam door HELDERZI ENER-HYPNOTISEUR Prijzen der plaatsen20 en 15 fr. Steunkaarten 50 fr. Kaarten te bekomen bij de heer José Debacker, Oudstrijders- plaats, e*a in de Zaal Nova Burchtdam. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST gaat door op Zaterdag 15 Maart 1952 te 15 uur,, in de C.V.P.- Zaa!, Dorp te Denderleeuw. DAGORDE 1De afdeling en het nationaal kiesplatform voor de aanstaan de Gemeenteverkiezingen door de heer Frans Tanghe, Alge meen Partijsecretaris. 2) Bespreking. 3) De Regeringspolitiek, door de heer Ludovic Moyersoen, Mi nister van Binnenlandse Zaken. We durven ten stelligste rekenen op de tegenwoordigheid van al onze Gemeenteraadsleden, ai de bestuursleden onzer afde lingen, al de leiders van onze organisaties en onze jeugd. Een Rede van Eerste Minister Van Houtte, in het V.E.V. te Aalst Maatregelen om België's crediteurpositie in de E.B.U. tot gezonde verhoudingen terug te brengen en tot opslorping van de werkloosheid. ARBEIDSONGEVALLEN AANVULLENDE VERGOEDINGEN Voor iemand die enkele jaren terug een arbeidsongeval heeft gehad zou het nu. met al die devaluaties, maar een mager beestje zijn. indien de vergoedingen niet waren aan gepast. Dat hebben de verzekeringsmaat schappijen niet gedaan: dat spreekt vanzelf: Om die mensen toch enigszins uit de moei lijkheden te helpen werden er verschillende besluiten genomen waardoor er speciale toe lagen werden toegestaan. Een bijkomende toelage wordt van rechts wege verleend aan de slachtoflers van ar beidsongevallen. overkomen na 3D Juni 1905: die ten minste 30 r< invaliditeit hebben. Ook aan de niet hertrouwde weduwen en wezen van arbeidsslachtoffers worden er speciale vergoedingen toegestaan. Die bijkomende voordelen worden maar verleend na zekere voorwaarden te hebben vervuld. De voornaamste ervan is dat de jaarlijkse vergoeding die het slachtoffer trekt niet hoger mag zijn dan 200 Fr. per 7 invaliditeit: zo deze van 30 7- tot 59 7r gaat. 220 Fr: per 7c invaliditeit, zo deze van 60 7 tot 75 7 gaat. 240 Fr. per 7 invaliditeit zo deze boven de 80 7 gaat. Voor de hertrouwde weduwe mag de ver goeding niet hoger zijn dan 7.800 Fr. Voor de wezen van vader en moeder 4:200 Fr. Voor de wezen van vader of moeder 3.150 Fr. Een bijkomende vergoeding wordt ook toe gestaan aan de werklieden die maar een oog hebben, zelfs wanneer zij geen 30 7 invalide zouden zijn. U kunt nu zelf berekenen of U al dan niet in aanmerking kunt komen. Het zou te veel plaatsruimte vragen om dit alles in 't lang en 't breed uit te leggen. De slachtoffers van arbeidsongevallen die geen 30 7 invaliditeit hebben, kunnen ook op een speciale vergoeding aanspraak maken, doch op voorwaarde dat zij behoeftig zijn en in België wonen In de meeste gevallen zijn de arbeiders die maar weinig invaliditeit heb ben niet behoeftig om de goede reden dat zij dan nog kunnen werken. Zelfs voor de argeidsongevallen overkomen vóór 1 Juli 1905 werden er speciale toelagen voorzien. Die vergoedingen worden verleend zonder onderzoek naar de behoeftestaat indien het slachtoffer minstens 30 7 invaliditeit heeft. Die vergoeding wordt ook gegeven aan de niet hertrouwde weduwen van een slacht offer van arbeidsongeval met dodelijke af loop. Wanneer de invaliditeit geen 30 7 bedraagt, dan komt hier weer de staat van behoefte kijken. Hoe wordt die aanvullende vergoeding nu berekend 7 Wel wij gaan trachten U dat enigszins duidelijk te maken. Wij hebben hoger aan gehaald dat. om de vergoeding te kunnen trekken de rente niet hoger mag zijn dan 200 Fr. per 7 invaliditeit, zo deze van 30 7 tot 59 '7 gaat. Hier nu ligt het paard ge bonden. Iemand trekt voor 40 7 invaliditeit 6.000 Fr. per jaar. De rente waarop nu moet bere kend worden zijn de cijfers die wij hoger aanhaalden. B. v: 40 f; invaliditeit maal 200 Fr per 7 invaliditeit 8.000 fr: Het slacht offer in kwestie trekt reeds 6.000 Fr. of 2:000 Fr. verschil. Het is nu juist dat verschil die de aanvullende vergoeding uitmaken. Wij gaan trachten u daar een formule voor te geven. De aanvullende vergoeding is gelijk aan het verschil tussen de rente die betaald werd en de cijfers die wij hoger aanhaalden, be rekend naar ieder geval afzonderlijk. oor de personen die slachtoffer gewor den zijn van een arbeidsongeval tussen 1-1- 194.) en 31-7-1948 is een speciale jaarlijkse toelage van 1.200 Fr. voorzien, op voorwaarde dat zij een rente voor arbeidsongeval genie ten en een invaliditeit van 66 '7 hebben. Daarenboven mogen zij nog geen aanvullende toelagen genieten. Nu haren wij U vragen hoe geraken wij aan die vergoeding. Wel dat is nogal eenvou- d:ir. 1' -chriifl een brief aan volgend adres: Steun- en Voorzorgskas voor Arbeidsongevallen Twee Kerkenstraat 79 BRUSSEL. In die brief schrijft U a) Naam en voornaam van slachtoffer en rechthebbende, bi Volledig adres. c> Plaats en datum van geboorte, et Plaats en datum van het ongeval, f) Naam van de verzekeringsmaatschappij die de normale rente uitbetaalt. Er xullen verscheidenen Postbussen bijkomen in de Stad Wij hebben het genoegen aan de bevolking mede te delen dat er eerstdaags op verschei dene plaatsen van de stad postbussen zullen geplaatst worden, hetwelk een groot gemak voor de inwoners zal meebrengen: De heer Notaris Van den Berghe. provin cieraadslid. buiten de persoonlijke voetstap pen die hij ertoe had aangewend, had er zich bij de heer Minister van Posterijen in vol gend schrijven over beklaagd. Nmove. 3 Januari 1952. Aan de Heer Minister van Verkeerswezen en P.T.T. BRUSSEL Geachte Heer Minister, Ik heb de eer Uwe welwillende aandacht te vragen voor het feit dat de Stad NINOVE veel te karig bedeeld is van postbussen. 1) Er is geen bu» van aan de St. Theresia- kerk tot aan de Begijnebrug. minstens 10 minuten te voet. Wenselijk ware een bus te plaatsen halverwege. Er is ccn zeer geschif te gelegenheid aan de Belastingkantoren, eigendom van de Stad 2> Er is één enkele bus voor heel het kwar tier van het College en het Doornkwartier, ni. in de muur van de Brouwerij Slaghmuyl- der. Voor de inwoners van het Doornkwartier is de dichtste bus deze van het Postkantoor minstens 10 minuten te voet. Wenselijk ware een bus te plaatsen aan 't Kuipkeeen aan de Eiectriekkabien van de Vinkenstraat aan de Aalsterse Steenweg en een aan de overweg van de Weggevoerdenstraat. 3) De lange Pamelstraat en Nederwijk moeten met hun brieven naar het Postkan toor komen. Wenselijk ware een bus aan de Erniel De Molstraat of Moeder Tiburcestraat. 4) Ook het Centrum der Stad mag beter bedeeld zijn. Tegen dat het Hospitaal zal voltrokken zijn. zou het wenselijk zijn een bus in de muur van het Hospitaal te maken. 5) De volkrijke Wijk Preulegem en Nieuw- poortsveld moeten zeer ver gaan om hun brieven gepost te krijgen. Ik zou U bijgevolg willen vragen. Mijn heer de Minister, daaromtrent een onderzoek te willen instellen en zo mogelijk aan ho- gergezegde toestand verbetering te willen doen brengen. Ik dank er U bii voorbaat om. en bied U 'nmiddels. geachte heer Minister, de betui ging aan mijner bijzondere hoogachting. <get.) Not. Van Den Berghe, provincieraadslid De laatste dagen zijn Inspecteurs van de Dienst de zaak ter plaatse komen onderzoe ken. en ais gevolg daarop komt de heer Van den Berghe hiernavolgend schrijven van de heer Minister te ontvangen. Brussel. 28 Februari 1952 De Heer K Van den Berghe Notaris Lid van de Provincieraad NINOVE Heer Provincieraadslid, In antwoord op uw schrijven van 3 Januari jl. waarbij U er zich over beklaagt dat de stad Ninove veel te karig is bedeeld in zake brievenbussen, heb ik de eer U te laten weten dat. in gemeen overleg met de stedelijke overheid, de nodige schikkingen werden ge troffen om een brievenbus te plaatsen in de onmiddellijke omgeving van de door U aan geduide stadsgedeelten, met uitzondering nochtans van die aan het hospitaal en aan de overweg van de Weggevoerdenstraat. Inder daad. deze laatste zijn niet gerechtvaardigd daar er op onpeveer 150 tot 200 m. afstand reeds een bus bestaat. Vr de Minister. De Kabinetschef. delging werden aanzienlijke credieten be schikbaar gesteld voor de aankoop van ma terieel in de E.B.U-landen 3) de Dienst, voor Economisch Herstel werd gemachtigd de aan koop van wederuitrustingsmateriaal, voorna melijk in Duitsland, te praefinancieren 4) ook de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid werd toelating verleend leningen toe te staan ten bedrage van 500 millioen om aankopen van uitrustingsgoede ren in de betrokken landen te financieren. Naar herleving in de textielnijverheid Wat de textielindustrie betreft verklaart dhr Van Houtte dat het aantal werklozen in deze sector einde December 1951 tot 55.150 gestegen was en aiies laat voorzien dat het in de jongste maanden nog gevoelig zal toe genomen zijn. De vermindering van activi teit is vooral merkbaar geweest in de sector van de wol. De uitvoer van textielwaren werd niet in de minste mate beïnvloed door het stelsel der uitvoervergunningen. De ware reden voor de crisis in de textielnijverheid ligt vooreerst in de gevoelige vermindering van de vraag, zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markt. De regering heeft getracht en zoekt nog naar de mogelijkheid door het vervroegen van militaire bestellin gen de tewerkstelling in de textielindustrie te handhaven. Zekere voortekenen schijnen trouwens te wijzen op een nakende herleving in de textielbranche. De ministers van Ko- Op de eerste algemene vergadering van de pasgestichte afdeling van het Vlaams Eco nomisch Verbond voor het gewest Aalst, heeft eerste minister Van Houtte verleden Zaterdag, in de feestzaal van het stadhuis een rede gehouden waarin hij hoofdzakelijk drie belangrijke problemen belichtte België's positie ten overstaan van de Europese Beta lingsunie. de crisis in de textielnijverheid en de werkloosheid Onder het talrijk en select publiek hadden vooraan plaats genomen hh. Lud. Moyersoen, minister van Binnenlandse Zaken; Delbaere, Engels en Zegers. respectievelijk algemeen voorzitter, ondervoorzitter en secretaris van het V.E.V.Kluyskens. rector van de Gentse universiteitprof. Fransen, voorzitter van het IJzerbedevaartcomitéDe Guchteneere, directeur-generaal van de Algemene Spaar en Lijfrentekassenatoren Van Oudenhove. De Haeck en De Stobbeleir volksvertegen woordigers Vanden Berghe. Fransman en Mo- riau en verder tal van leidende personen uit de handels- en nijverheidsmiddens. Heer Baron Moyersoen die. in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het V.E.V. Aalst, de vergadering moest leiden was door onge steldheid weerhouden. Dhr. Borreman. bur gemeester van Aalst en tevens ondervoorzit ter. begroette dhr. Van Houtte en de andere personaliteiten. De nijverheid in het Aal sterse zei hij. lijdt zwaar onder de econo mische conjunctuur. Wat de bestrijding van loniën en V$p toany/gndtasa»» de werkloosheid betreft hecht men in de nij verheidskringen meer geloof aan de doel treffendheid van maatregelen die de ontwik keling van oestaande industriën beogen dan in de oprichting van nieuwe nijverheden. Door dhr. Delbaere werd hulde gebracht aan baron Moyersoen. wïenst voorzitterschap het V.E.V. vereert en verheugt .spreker fe liciteert de eerste minister voor de maatre gel houdende ontlasting van overwinstbelas ting van de geldbeleggingen voor uitbreiding van nijverheidsinstellingen en voor het in stand brengen van nieuwe industrieën. Over het ontstaan en de doelstelling van het V.E.V. wordt door dhr Zegers nog een bondige uiteenzetting gegeven alvorens dhr Van Houtte aan het woord komt. DE UITEENZETTING VAN DE EERSTE MINISTER Dhr. Van Houtte sprak in de eerste plaats over de E.B.U. en de hierbij gerezen moei lijkheden. Het totaal van de Belgische voor schotten bedraagt thans 19.582 millioen. waar van 10.650 millioen ten laste van de Nationale Bank en de rest ten laste van de schatkist, d.w.z. te dragen door leningen of belastingen De eerste minister weerlegt de bewering dat deze crisis moet worden toegeschreven aan een gebrek aan vooruitzicht vanwege de re gering. Geen enkele regering zegt hij. is bij machte om de buitenlandse factoren welke onze binnenlandse toestand bepalen, te be heersen of grondig te wijzigen. Hij schrijft de wanverhouding tussen onze in- en uitvoer in eerste instantie toe aan onze economische structuur. Ook het verschil tussen de finan ciële politiek welke in ons land gevoerd wordt en het financieel beleid van naburige landen is zeker niet vreemd aan de moeilijk heden welke wij bij de financiering van onze export ondervinden. Het is in zekere mate onvermijdelijk dat België de weerslag onder gaat van de zeer zware financiële moeilijk heden waarmede onze buurstaten te kamper hebben maar we mogen ons niet laten mee sleuren in het fi ïxneieel avontuur waaruit deze landen zich trachten los te werker,. De eerste minister herinnert aan de maat regelen van de regering Pholien inzake uit voervergunningen en invoer uit de dollarzone Door de huidige regering worden een hele reeks maatregelen overwogen, welke de mo bilisatie van ons tegoed bij de E.B.U. moeten bewerkstelligen: 1) aankopen in de E B.U moeten aangemoedigd worden. In zoverre zulks niet strijdig is met de belangen onzer nijverheid 2) m het kader onzer landsver- STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZuNDAGDi Apotheek open van Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. Vicotoria en haar Huzaar Tijdens de vijfde opvoering, voor een bom volle zaal. werd tot de trekking overgegaan der programmanummers aan dewelke een premie toegekend wordt. Die trekking gaf volgende uitslag 1) programmanr.. 5368 een pak brei wol. 2) programmanr. 5462 een pak breiwol. 3) programmanr. 5324 een groot couvert. 4) programmanr. 4818 een groot couvert. 5) programmanr. 4990 een klein couvert. 6) programmanr. 4732 een klein couvert. 7) programmanr. 5398 een taartmes. De premies zijn ter beschikking tot en met 15 Maart aanstaande in de Roxy te Ninove. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Adriaan de Jong zoon van Antoon en An- g(le Joye. Francois De Ville zoon van Edward en Lurienne Van Den Meersch. Christiaan Bellemans zoon van Louis en Adrienne Cobbaert. Benny Vereecken zoon van Oscar en Ma- thilde Boterdael. OVERLIJDEN Karei Stichelmans. 71 j„ Pamelstraat. Men zegt... koffie is duur beste geurige koffie bekomt men In de koffiebranderij ALBERT DE ROECK Lavendelstraat, NINOVE aan voordelige prijzen ker: thans de mogelijkheid de invoer van ruwe katoen, in dollar betaalbaar, te beper ken en daarentegen de invoer van Congolees katoen aan te wakkeren. De strijd tegen de werkloosheid Handelend over de werkloosheid in het al gemeen vraagt de eerste minister zich af of geheel ons economisch apparaat niet grondig moet herzien worden en of onze economie niet in een andere richting moet georienteerd worden. Wij stellen inderdaad vast dat er in ons land zones zijn waar de werkloosheid en demisch heerst zoals in West- en Oost-Vlaan- deren. Antwerpen en thans ook in zekere gedeelten van Henegouwen en Luxemburg. Om de werkloosheid te bestrijden over weegt de regering de uitvoering van belang rijke openbare werken en zal zij de aanbouw van woningen blijven steunen. Er werd be slist een bijkomend crediet van 50millioen te verlenen voor de vruchtbaarmaking van zekere gronden. De uitvoering dezer werken zal in de komende Lente ongeveer 241.009 werkdagen verschaffen. Wij moeten boven dien alle middelen in het werk stellen om aan onze industriële activiteit een verhoogde expansie te geven, maar daarbij rijzen ge wichtige problemen inzake fiscaliteit, kapita len en credieten. bevoorrading in grondstof fen. bescherming van nieuwe nijverheden, kostprijzen, exportmogelijkheden. De erva ring heeft aangetoond dat het gemakkelijker is en minder investeringen vergt de activi teit van bestaande industrieën uit te breiden dan geheel nieuwe nijverheden in het leven te roepen. Er werden maatregelen getroffen om het actieterrein van de N.M.K.TT aanzien lijk uit te breiden en haar geldmiddelen te verhogen door het uitschrijven van leningen Verder is het noodzakelijk een geheel van fiscale maatregelen te overwegen waardoor spaarders en kapitaalbezitters zullen aange moedigd worden om in nieuwe bedrijven be leggingen te doen. Met dat doel heeft de re gering reeds beslist het gedeelte van de uit zonderlijke winsten dat voor investeringen wordt aangewend van overwinstbelasting te ontslaan. Om afzetgebieden in het buitenland te verkrijgen moeten wij door het afsluiten van handelsaceoorden |oveel mogelijk de vrije omloop der goederen bevorderen en het doordringen op nieuwe markten aanmoedigen. Vooral een ruime afzet in de dollarzone is noodzakelijk. Ook in dit opzicht worden maat regelen overwogen. an België, besluit de Eerste minister, wor den in de huidige omstandigheden, waak zaamheid en vooruitzicht gevergd. TONEELAVOND Het toneel leeft in Vlaanderen Het gaat opnieuw een bloeitijd tegemoet De cultuur van ons volk komt opnieuw op een hoger peil te staan en dat is een ge lukkig verschijnsel. Ook ons gewest blijft, inzake toneelleven, niet ten achter. Ninove geeft de toon - denk maar aan de voorbije maand -, maar ook de randgemeenten laten zich niet onbetuigd. Zondag j.l.. om het toneelseizoen in ons dorp te besluiten, kwamen de studenten van het St. Jozefscollege te Aalst (voorbereidende afdeling) opnieuw bij ons voor het voetlicht. Ditmaal met het prachtige sprookjes-zang spel Kapoen van de heer Gustaaf Van de Perre. Dit stuk werd vroeger bekroond en mag terecht één onzer beste Kinderstukken genoemd worden én op gebied van actie én op gebied van verbeelding. Wie verleden jaar de ouderavond gezien had van de zusters, met de opvoering van Krullebol aarzelde nu ook niet zich naar de parochiale zaal te begeven. Veel woorden van dank en lofbetuiginjren gaan we aan de opvoering niet besteden, maar dit weten we zeker, dat er een zeer sterke leidende hand moe gemoeid was en er een grote samenwerking mee gepaard ging. Zon der beide factoren kan men tot zulke vlekke loze prestatie niet komen. De mannen van het St Jozefscollege hebben getoond dat ze iets van toneel kennen. Ze wezen hartelijk gefeliciteerd om de mooie avond die ze ons bezorgden. Onweerstaanbaar voerden de kabouterkens ons naar de sprookjeswereld, hier in het Kipsteek- en Triepenbos, waar de brutale Kleuden-met-zijn-keten het leven onveilig maakte. Het tweede bedrijf was werkelijk enig <>p gebied van actie en in het laatste be landden we in de. maan. ja. echt in de maan! Bij de toeschouwers kwam op het einde maar één woord over de lippen spijtig Spijtig dat het gedaan was. °m le besluiten 't Was mooi. Hiervoor verdienen regisseur en spelers alle lof De lokale toneelbond Voor Outer en Heerd besloot met deze geslaagde avond zijn vruchtbaar winterseizoen. RICHARDS Hoogachtend flJCT

Denderklok | 1952 | | pagina 2