De Crisis in de Belgische Luoifersnijverheid 1952 - STAD NINOVE Op Dinsdag 25 Maart te 8 uur 's avonds SENSATIONELE FEESTAVOND voor de Kerk van Herhout - Tollembeek in de Zaal NOVA - Burchtdam door HELDERZIENER-HYPNOTISEUR Prijzen der plaatsen20 en 15 fr. Steunkaarten 50 fr. Kaarten te bekomen bij de heer José Debacker, Oudstrijders plaats, en in de Zaal Nova Burchtdam. U hebt ongetwijfeld al gehoord van de helderziener en Radar-man Richards Deze beroemdheid geniet de bijzondere faam blind per auto te kunnen rij den, - bekwaamheid die enig is in Europa. Hij zal zijn beste staaltjes geven van TELEPATHIE (gedachten lezen) PSYCHOMETRIE (ophelderen van geheimen op vertoon van foto's) HYPNO TISME (in slaap doen van personen uit het publiek, met hun toestemming). Hij zal Uw gedachten lezen. Uw onuitgesproken bevelen uitvoeren. Het meest sensationele van al zal zijn wanneer hij Mis Jenny hypnotiseert, die zich zal wentelen op glasscherven en scherpe nagels Levend begraaft hij Miss Lily gedurende 15 minuten onder de aarde. Houdt gij van sensatie en geheimzinnige dingen, dan zult gij ruim Uw ga ding krijgen want de Heer Richards is geen grappenmaker. Deze feestavond heeft ook nog een bovennatuurlijk doel een steentje bij dragen voor de te bouwen kerk van Herhout Tollembeek. Men zegt dat onze mensen te materialistisch worden en niet edelmoedig meer zijn. Gij zult door Uw talrijke opkomst bewijzen dat dit niet waar is - dat gij het goede wilt steunen. Komt allen op 25 Maart e.k naar de Zaal ((NOVA», Burchtdam. MILDE EN MOEDIGE HARTEN Om goed te weten wat het is. moet men de ziekte in huis hebben gehad: Zo luidde de bekentenis van iemand die daaraan toevoeg de Zolang ik thuis geen zieke had gehad, voelde ik mij voldaan nadat ik een zieke had bezocht nu pas begin ik te beseffen al wat men achter zich laat wanneer men het huis van een zieke verlaat Zieken te begrijpen valt niet licht. Eerst en vooral is het niet iedereen gegeven zich in andermans toestand in te denken en ander mans lijden in al zijn diepte en omvang aan te voelen. Het lijden kan als het ware slechts goed langs binnen worden aangevoeld en vele mensen, zelfs onder de braaf sten. zijn omgord met een min of meer hard pantser waarop het lijden van anderen uit hun om geving geen vat schijnt te hebben. Het is een feit dat men tegenover derden licht opper vlakkig blijft Er is evenwel een tweede reden om dit on begrip te verklaren. Vaak is de zieke zelf niet te doorgronden. Onder de minzame en erkentelijke glimlach die al wie hem bena dert tegenstraah. onder het ingetogen geduld, bron van rust en kalmte voor wie hem be zoekt. schuilen vaak verholen lichamelijk lijden, kwellende bekommeringen van de geest, die evenwel de vrome berusting in Gods heilige wil niet beletten. Niet alleen is daar het lijden, waarmede de geneesheer zich bezig houdt - voor velen on zer zieken komen zich daarbij een menigte bekommeringen voegen waarmede ziekte steeds gepaard gaat. Overbodig is het die al lemaal op te sommen, allicht kon ik er en kele over het hoofd zien. Het eigen bestaan van de zieke en van al degenen die hem dier baar zijn kan daarbij op het spel staan. Deze tweevoudige weerstand moet worden overwonnen. De Christelijke Mutualiteit helpt mede het pantser, of liever zoveel mogelijk pantsers, van onverschilligheid en gevoelloos heid te doorboien, maar voor alle sociaal voelenden is het een heilige plicht, stil te blijven naar het voorbeeld van de Meester, midden op hun weg. midden in hun vaak jachtig leven om aan hun broeders en zus ters van alle gezindheid, vriendschap, hulp en troost te brengen. Wij moeten terugkeren tot het aloude Chris tendom. dat niet'- beeft ingeschoten van zijn oprechte en eerlijke liefde voor de mensen en bij uitstek voor de meest beproefden on der hen. In elke gemeente of parochie moeten onze afdelingen of verenigingen zich beijveren om het gewis hoogst lofwaardig stadium van het ziekenbeheer voorbij te streven, en al de middelen van onderlinge zedelijke en stoffe lijke hulp niet alleen te overwegen maar vooral in praktijk te brengen. Op sommige plaatsen leeft en werkt de goede oude geest van onderlinge bijstand nog en kwijten de mutualisten zich van deze verheven taak doch hun voorbeeld dient door allen te wor den gevolgd. De Landsbond der Christelijke Mutualitei ten. die alle krachten bundelt, tracht de stoot te geven aan deze echte «-beweging o.m. door de nieuwjaarsactie met haar ziekenbe zoeken. Kerstpakketten. Sanaconcerten, Paas- checks. ziekendagen, bedevaarten, mogelijk gemaakt door de Tombola der Teringlijders. Onder de zieken gaat onze voornaamste aandacht naar de meest beproefden onzer broeders nl de tuberculose-lijders, omdat deze sociale kwaal jaarlijks nog duizenden slachtoffers maakt, met baai- nasleep van zedelijke en stoffelijke ellende. Daarom, gij allen die een mild en moedig hart hebt. stort uw bijdrage op PC. 2242.00 van «Het Nieuwjaar der Christelijke Tering lijders - Brussel» of koop een boekje tom bolabiljetten bii Uw Ziekenkas ofwel recht streeks bij de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten 127. Wetstraat. Brussel. Och niet zo zeer om een der vele mooie prijzen in de wacht te slepen maar in de overtui ging dat die armzalige vijftig frank van dat tombola-boekje meehelpt opnieuw wat zon en wat vreugde te brengen in het hart der meest beproefden onzer broeders. Aan onze zieken vragen wij niet veel, en kel een mild gebaarnamelijk ons lief te hebben ondanks onze tekortkomingen, ons hun vertrouwen te schenken en' door hun lijden, van de Meester en onze Schutsheilige. Maagd der Armen, te bekomen dat wij allen zouden deelachtig worden aan hun mild en moedig hart. Kan. Dr. V. HEYLEN, Algemeen Proost van de Christelijke Mutualiteiten. Vastenmeditatie over GODS MOLEN De wanmolens zijn met de dorsvloeren ver dwenen Het kaf wordt in 1 azend snel tem po van het koren gescheiden door de dors machine. Het teken van de tijd is dat men geen tijd meer heeft. De schuren zijn vlug gevuld de graankorrels ir. 'r. ommezien ge zaaid procedeerden naar de oeroude natuur methode in de grond slechts langzaam tot nieuwe korenharen boven de grond, gevoed met regen wind en zonneschijn. Maar de oogst, de buit voor de mensen, gebeurt in een gedurig sneller tempo... En de mens is gedoemd, in tegenspraak met de bijbel, zijn brood haast in ledigheid te eten. De machienen hebben duizenden mensen- armen stilgelegd. Overproductie en werkloos heid zijn een gesel van onze nieuwe tijden. Nooit werd meer gelogen wij hebben geen tijd voor onze ziel» en nooit ging meer tijd verloren. En op de wereldmarkt <nog wat groter dan die van Athene) staan de werk lozen. Geinterresserrd nog aan een voorbij- morrende bende koeriers van de tsaar De tsaar is de sportgod. Aan deze worden millioenen verkwanseld en geofferd. En het kleurloze geld maakt de sport roemloos. Zij is geen lichaamsdeugd meer maar wel bittere zielenarmoede 'n Mysterievolle eeuwigheid en 'n hemel boven ons met gelukkige geheimen die ons verzadigen kunnen tot eeuwige bevrediging, wie denkt daar nog aan onder de stervelingen in deze tijd. die geen tijd meer heeft voor de eeuwigheid De dag des Heren wijkt voor de dag der menselijke verdwazing. De Zon dag is voor ontelbaren de bespotting van een zondedag geworden of van onvruchtbare nietsdoenerij. Intussen maalt Gods molen langzaam maar fijn Iedere dag worden tienduizende men sen door de molenstenen van de dood gema len en meteen., berechtigd door Hem Die aan het Kruis, om hun zonden, stierf. En verrezen uit de dood krijgen allen eens loon naar wer ken... Arme werkeloze werelJ der zielen "stad Vn OMLIGGENDE N I N O VE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat Congres van de KNBBW Het 29e Congres van Zondag 9 Maart te Antwerpen heeft grote bijval gehad in de prachtige feestzaal van het Kon. Atheneum. De volgende maatschappijen mogen een bondsschieting inrichten le Sektor - St Sebastiaan Koksijde. 2e Sektor - St Sebastiaan Oudenaarde 3e Sektor - De Verenigde Vrienden Wetteren 4e Sektor - St Sebastiaan Hengene. 5e Sektor - Les Trois Rois Ans. 6e Sektor - St Eligius Vollezele. Ninove was er fel vertegenwoordigd met 13 man. Na het diner rond 2.4") uur gingen ze bezit nemen van hun autobusje, maar he laas de chauffeur «Wiesken» was spoorloos verdwenen. Ongeveer een uur later, na vruch teloze opzoekingen, werd er besloten zelf met de car een rondreisje te maken. De super-as «Theo» werd leider, de chauffeurspet op giet aan 't stuur, en vooruit. Rond 5.45 u. kwamen ze terug aan 't vertrekpunt waar zij «Wiesken» terug vonden, tevreden dat hij zijn busje terugzag, want hij had reeds plan nen gemaakt om de terugreis met de trein te doen. Iedereen vroeg hem waar hij toch geweest was. Oh zegde hij. ik heb zulke schone dingen gezien - en hij was zodanig on der de indruk van het machtig liefdedrama uit de cinema dat hij niet bij machte was om chauffeur te spelen. Was me dat een grap allez. Theo vooruit dan maar en op weg naar huis. Hier en daar nog eens afgestapt, doch Wies bleef steeds kalm. Stillekens aan ver beterde hij en ontwaakte volledig in Hofstade waar hij de hoofdrol speelde. Na dit kort to neel verliep de aangename reis in de beste voorwaarden tot Ninove. «Wiesken» was heel tevreden van zijn klienten - met zulke ple zierige gasten zou hij nog willen op reis gaan - en drukte tevens de wens uit om in 1953 de reis naar Brugge mee te maken. De Belgische Pers publiceerde onlangs meendere artikels, aangaande de nijpende crisis, welke onze nationale lucitersindustrie sinds enkele maanden doorworstelt. Deze betreurenswaardige toestand heeft zich inmiddels bestendigd en de concreie rea liteit hiervan wordt duidelijk geillustreerd door de statistische gegevens, welke hierna volgen. Tijdens het eerste halfjaar 1951 bedroeg de maandelijkse voortbrengst Januari 5.808.690.000 lucifers Februari 5.71831.000 lucifers Maart 5.995.747.000 lucifers April 6.019.365.000 lucifers Mei 5.872.533.000 lucifers juni 6.499.406.000 lucifers Sindsdien is de productie fel geslonken en bedroegen de voortbrengstcijfers voor het tweede halfjaar 1951 Juli 4.392.059.000 lucifers Augustus 4.028.188.000 lucifers September 4.243.609.000 lucifers October 5.948.693.000 lucifers November 4.902.514.000 lucifers December 4.034.858.000 lucifers Anderzijds zijn voor deze laatste periode de opgeslagen stocks fantastisch gestegen, en waar het globale cijfer voor de maand Mei slechts 2.018.457.000 luciiers bedroeg, aijn deze cijfers vooi einde Juni 4.584.878.000 lucifers einde Juli 5.212.201.000 lucifers einde Augustus 6.830.352.000 lucifers einde September 5.866.291.000 lucifers einde October 6.370.242.000 lucifers einde November 5.522.123.000 lucifers einde December 5.139.648.000 lucifers Aan de hand hiervan kan liet wel niet ont kend. dat de toestand onzer lucifersindustrie momenteel eerder kritisch is en wij treuren om de tijd. toen vóór de overname van bijna alle Belgische lucifersfabrieken door de Zweedse trust, de stekjesnijverheid in ons land in volle bloei verkeerde. Toen bedroeg de productie in 1925 74.967.000.000 lucifers in 1926 90.907.000.000 lucifers en onze uitvoer bereikte de volgende kwan- tums in 1925 55.212.000.000 lucifers in 1926 68.926.000.000 lucifers of 2 3 tol 3 4 der totale productie. Uit de cijfers van toen. zoals uit deze van thans blijkt dat hoe belangrijker het ver bruik in het binnenland ook moge zijn onze lucifersindustrie, minstens voor de 2/3. aangewezen is op uitvoer en voldoende afzet mogelijkheden moeten worden geboden om haar het leven te waarborgen. Hiervoor zijn de voon»jt7;-hten echter wei nig bemoedigend, indien ul bevoegde instan ties niet de voor de hand iu *ende mogelijk heden te baatnemen. En een dezer mogelijkheden wordt o.m. ge boden op de Hollandse markt. Inderdaad, in Nederland onze Benelux-partner is de vraag naar lucifers voldoende groot, en be langrijke kwantums worden in dit land in gevoerd. Onderstaande cijfers, het jaar 1951 betref fend. geven ons hiervan een duidelijk beeld Land van Herkomst Kilogr.Gulden België 406.377 683.680 Zweden 722.039 1.865.947 Tsjechoslawakiie 14.560 19.221 Italië 384.600 508.459 Polen 85.408 95.179 Andere Landen 1.317 2.146 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Luc Goossens zoon van Marcel en Marie- 3.174.632 Wat neerkomt op de invoer van ongeveer 10.000.000.000 lucifers Madeleine Van Steenberghe. Roger Pierret zoon van Denise. Judy De Clercq dochter van Victor en Simonne De Haen. Michel Simon zoon van Marcel en Maria Franchet. Dianne en Dirk Van Kerkhoven dochter en zoon van Rene en Bertha Baes. OVERLIJDEN Joanna Van Der Vorst. wed. Van Ieghem Petrus. 94 j.. Burgerlijk Hospitaal. Philomena Adriaens. 90 j. BurK- Hospitaal Eleonora Van Lierde 75 j. echtgenote Eu- geen Francois, Biezenstraat. Studie van Deurw. Cl. Schouppe te Ninove Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van MEUBELEN en Mobilaire Voorwerpen Deurwaarder Cl. SCHOUPPE te Ninove zal overgaan op MAANDAG 17 MAART 1952 om 11 uur voormiddag op de Openbare Markt van Denderleeuw, er gevestigd Marktplaats, tot de openbare en rechterlijke verkoping van Meubelen en Mobilaire Voorwerpen als vitrien; clubzetels; vulkachel; r.aaima- chien: keukenstoor; schouwgarnituur en nog andere voorwerpen. Gereed geld. Zonder kosten. Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van MEUBELEN en Mobilaire Voorwerpen Autovoertuig Merk De Soto Deurwaarder Cl. SCHOUPPE te Ninove zal overgaan op MAANDAG 17 MAART 1952 om 11 uur voormiddag op de Openbare Markt van Denderleeuw, er gevestigd Marktplaats, tot de openbare en rechterlijke verkoping van Meubelen en Mobilaire Voorwerpen en een Autovoertuig Merk «De Soto» als een eetplaatsmobilier in eik; bestaande uit tafel, dressoir, stoelen, zetels, luster enz. Gereed geld. Zonder kosten. Bij Rechtsmacht OPENBARE VERKOPING van MEUBELEN en Mobilaire Voorwerpen Deurwaarder Cl. SCHOUPPE te Ninove zal overgaan op DINSDAG 18 MAART 1952 om 11 uur voormiddag op de Openbare Markt van Ninove, er gevestigd Oud-Strijdersplaat.s tot de openbare en rechterlijke verkoping van Zoals hieruit blijkt is de Nederlandse markt nog voor de 4/5 te veroveren voor de Belgi sche lucifersindustrie. Hiervoor zou echter de import van Belgi sche lucifers bizonder moeten worden be schermd door uitbreiding der Benelux-over- eenkomsten. En hier ligt voor de Regering een dankbare taak open. welke tevens een dwingende plicht geworden is. Om meerdere redenen heeft ze zich met deze Kwestie daadwerkelijk in te laten. De meeste der vroegere afzetgebieden zijn ons ontvallen. Dit tengevolge enerzijds van de monopolisaties bij onze naburen ander zijds van het feit dat de grote naties de in voerrechten voor lucifers aanzienlijk ver hoogden. Het is dus wel noodzakelijk en het moet de Regering ook mogelijk zijn dit verlies enigszins te milderen, door in Benelux-ver- band de invoer en de verkoop van Belgische lucifers in Nederland te bevorderen en te vergemakkelijken. Het gaat hier niet meer om lokale en pri vate belangen deze zijn door de gebeur tenissen reeds voorbijgestreefd doch o:n een kwestie van nationaal belang. Het gaat ten huidige dage zelfs om meer dan het behoud en het bestaan van een na tionale nijverheid waarvan de ontwikke ling in de geschiedenis zal bewaard blijven, als een der meest bewogene het gaat te vens om een oplossing der werkloosheid, waarmede het Vlaamse landsgedeelte gesla gen is. en waar bizonder de Dendervallei de wieg der nationale lucifersindustrie onder lijdt. De lucifersfabrieken werken nog slechts 4 dagenper week met verminderde voortbrengst Een onmiddellijke oplossing, als hierboven ge suggereerd. in Benelux-verband. kan aan de ze toestand verhelpen. Het nationaal belang eist een spoedige op lossing en dwingt tot daadwerkelijk ingrij pen in die zin. Het behoud ener nationale in dustrie. en het brood van honderden werk mansgezinnen staan op het spel. In het licht van ditzelfde algemeen welzijn, dringt zich een ander actueel probleem aan onze aandacht opdit van het verbeteren van de levensstandaard, het verhogen van de koopkracht onzer lonenzeggede daling van het index-cijfer. Inderdaad, op een ogenblik dat men moei zaam streeft naar een daling van het index cijfer. is het gepast ook dit aspect, wat de lucifers betreft, realistisch en zonder verwijl te onderzoeken. In Februari 1952 stonden de lucifers geka- talogeerd tegen index 330, waar ze in Febru ari 1951 slechts tegen index 280 stonden. Deze verhoging vindt o.m. haar oorsprong in de ongezonde concurrentie waaraan bepaal de fabricanten zich bezondigen. Inderdaad, onder vorm ener getrouwheids premie keren deze fabrikanten aan hun clienten-grossisten een extra-wins tuit, welke gaat van 7 fr. tot 15 Fr. per duizend doosjes lucifers. De verbruiker geniet van deze getrouw heidspremie niet, daar ze de verkoopprijs, welke berekend wordt zonder rekening te hou den met deze premie, niet beinvloedt. En daar deze verkoopprijs wel in aanmer king komt voor het bepalen van het maande lijkse index-cijfer, zo zou de afschaffing van de getrouwheidspremie, desnoods door tus senkomst van de wetgever, haar heilzame weerslag hebben op de verkoopprijs en dus op het index-cijfer. Dit zijn. voor twee beroerde sociale proble men. oplossing welke spoedig en gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Meubelen en Mobilaire Voorwerpen als piano; porte-manteau; buffetten; tafel; stoelen; ligzetei en andere voorwerpen Gereed geld. Zonder kosten. MEDEDELING DE KISTENMAKERMEN VAN NINOVE, in 't Frans: «LES CAISBERIES DE Nl- NOV», SOCIETE ANONYME. - Gewone ver gadering op Zaterdag 29 Maart 1962 te 15 u., ten socialen zetel, Nederwijkstraat, 147, Ni nove. - DAGORDE 1) Verslag van beboer en toezichtsraad 2) Goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening; 3) Onthefting aan beheerders en toezieners; 4) Varia. Zich gedragen naar art. 13 der statuten. PROVINCIE OOST VLAANDEREN STAD NINOVE Openbare Aanbesteding Op Vrijdav 4 April 1952 te 10 uur in de raadzaal van het Stadhuis zullen de inschrij vingen publiek geopend worden voor de wer ken tot het VOLTOOIEN VAN 15 WONINGEN in opbouw 3an de Pollarestraat te Ninove. voor rekening van de S M. NINOVE WEL ZIJN. De kostprijs dezer werken wordt geraamd op 1.736.592,30 fr. Exemplaren van aanbestedingsdossier lig gen ter inzage van de belanghebbenden ten stadhuize. alle werkdagen van 9 tot 12 uur en bij de architect dhr. Roger CASSIMAN. Leopoldlaan 17. te Ninove. De documenten zijn ook verkrijgbaar mits storting der som van 350.— Fr. op postcheck- rekening nr 190.74 van de architect. De aanbiedingen moeten gezonden worden onder dubbel omslag aan de Heer Jules BIR- MANT, Afgevaardigde-Beheerder der S. M. Ninove Welzijn, Geraardsbergsestraat 13 te Ninove. of ter zitting afgegeven voor 10 uur. De inschrijvingsbiljetten worden kosteloos ter beschikking gesteld van de belanghebben den. Grote Brusselse Verwerij en Nieuwwasserij Nieuwkuisen van allerlei Mans- en Dames- kledingstukken in wol en in zijde. Stoors, gordijnen, tapijten, sargien. enz. Manshoeden gekuist, geverfd, en hervormd. Al de kledingstukken worden in volle naphto gekuist. Het huis gelast zich met het stoppen van kleeding en kousen Verzorgd werk. Spoedige bediening. Kinderen V. DE ROECK Beverstraat, 21 NINOVE Rechtover de apotheek De Rugver RICHARDS

Denderklok | 1952 | | pagina 2