BARABAS Echtgenoot Gevraagd Een les in civisme f VLOERTEGELS HUIS TAST beele Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T,50 ?r. Zondag 30 Maarf f1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. Zondag 6 April 1952 (Palmenzondag) in de Zaal Ons Huis te 19 uur opvoering van Drama in drie bedrijven, van Michel De Ghelderode, vertaald door Jan Boon. door de groep Leo HENS (R. K. V. G. - Brussel) Bezetting van meer dan 20 personen. Prachtige kostumering. - Enig mooie dekors. - Traditiegetrouw geeft Ons Huis ieder jaar in de Vasten een Passiespel. Het is niet zo gemakkelijk in dit genre telkens iets degelijks te vinden. Maar wij meenden een goede keuze te doen met Barabas dat, vertolkt door de artisten van R.K.V.G. Brussel, ons de grootste tragedie van aiie tijden aangrijpend voorstelt: In een reusachtige kooi wacht Barabas, de koning der schurken, in gezelschap van twee andere moordenaars, de goede en de slechte, op zijn terechtstelling. Buiten roept, joelt en «wacht» het gepeupel, op bloedige tonelen. Er is ook een vierde gevangene, een die zwijgtJezus. Komt Judas, in gezelschap van de sarcastische Kaïphas, zijn uitgeleverde prooi bezoeken. De hardvochtige gevangenisdirecteur en de sluwe Kaïphas schemeren Barabas een straal tje hoop voor. Immers Paaskermis naakt De moordenaar hoopt... maar begrijpt niet. Judas en zijn vrouw twisten om de dertig zilverlingen: Herodes, koning der Joden liet Jezus het wit kleed der zotten aantrekken. Aldus zond hij Jezus naar PilatusVan He rodes naar Pilatus Het gespuis huldigt Barabas en veroordeelt Jezus. Te midden van deze hatende, huilen de schare staat hij Barabas. alleen met zijn medelijden voor de veroordeelde «kameraad» die met zijn slepend kruis bloedend voorbijtrekt en hem heel even maar bekijkt: Barabas is getroffen, huivert... Iets gebeurt in hem. wat begrijpt hij niet. Plots door grondt hij het luguber komediespel der rechters en hogepriesters, die zedelijk lager staan dan hij, Barabas Op, kanailje De straat, de misdaad zal voortaan regeren en hij Barabas de koning der bandieten, zal recht spreken Van uit zijn uitkijkpost roept de Waker van Dag en Nacht over de stad het tragisch Golgothagebeuren. Op een foorbarakske lokken de barakkeman en de zotskap vergeefs het volk dat het bloedig driekruisenspectakel verkiest. De Barakkeman wil Barabas om zijn populariteit aanwerven om de Kristusklucht te spelen. Barabas slaat het barakske in gruizelementen. Ook Herodes wil hem engageren als vakman om bij gelegenheid in het duister de handen uit de mouwen te steken Barabas weigert. Hij kent zijn doel: zijn «Kameraad» die daarboven op dat kruis lijdt, zal hij bevrijden en uitroepen tot Koning Wij moeten nieuwe mensen worden zv/eert Barabas onder het kruis. De opperpriesters waken steeds .Schimmen schuiven scnuwig voorbij. De dolkstoot van de zotskap doet Barabas neerstorten. Bloed spuwend getuigt hij ongekunsteld voor zijn Groten, Heiligen Kameraad Jezus, waarvoor hij Barabas sterft, zoals Deze ginder op dat wereldoverschaduwend kruis stierf voor allen, ook voor hem, Barabas... KAARTEN 25 - 20 en 15 Fr. in «Ons Huis» - Voorzie U tijdigi STAD NINOVE - Zaal Roxy De Toneelgiide HOOGER OP speelt op Zondag 20 en Maandag 21 April a.s. de kluchtige comedie van Florence A. KILPATRICK De socialistische heren die de hopeloos de magogische en ongegronde propaganda tegen de noodzakelijke 24 maanden moeten voeren en in hun bokkesprongen kostelijk om na gaan zijn, hebben het de CVP zeer kwalijk genomen dat deze hun ineivisme verweet. Als verzet tegen een noodzakelijke maatregel, waarvan veiligheid en eer van het land af hangen. geen ineivisme is, wat is dan ineivis me dan wel Maar tot daar. Om dat woord van hun nek te halen knopen de Roden vol gende ongelooflijke gedachten aaneen wij zeggen dat de 24 maand er niet moeten zijn daar de andere landen ze ook niet hebben de heren Struye en Van Houtte zeggen dat, wanneer de andere landen weigeren de 24 maanden aan te nemen, België niet alleen moet blijven staan om het toch te doen. Wel, volgens de socialisten is dat hetzelfde Uw plicht niet doen en U daarvoor achter enkele twijfelachtige voorbeelden wegsteken is voor hen hetzelfde als Uw plicht wel doen (door meer te doen dan enkele anderen) maar wanneer van allen hetzelfde gevergd wordt, weigeren meer te doen Dus socialistische logica nuL IS DAT MEER DOEN Hun doorzicht ook nul. Ze zeggen dat wij meer doen dan onze verbondenen op het vasteland Amerika en Engeland, de belang rijkste verbondenen doen 24 maanden en meer Tweede opmerking Holland en Frankrijk hebben een talrijker jeugd en daarenboven de conflicten van Indonesië (dat vele soldaten 4-6 jaar liet doen) en van Indochina. Derde opmerking achter het IJzeren Gor dijn doen ze 2 tot 5 jaar tegen die machten beveiligen de overzeese Angelsaksische staten zich door 24 maand. Op het rechtstreeks be dreigde vasteland kunnen Holland. Frankrijk enz... zich onvoldoende verdedigen door de tol die andere fronten van hen eisen. En daarom zou het veel meer dan Engeland of Amerika bedreigde België terugschrikken voor de 24 maanden EEN REKENSOM Maar de Roden klampen zich vast aan de vrijstellingen ze rekenen aldus wij moe ten 94.000 soldaten hebben. Goed. Elk jaar zijn er maar 67.000. waarvan 20.000 vrijstel lingen. Er blijven dus 47.000 over die twee jaar dienst moeten doen. Maar waarom, zeg gen ze, 20.000 vrijstellingen Waarom - wel ziehier 7 - 8.000 lichamelijk onbekwamen. Willen de roden een leger op krukken? 4.000 zonen van kroostrijke gezinnen. 400 mijn werkers. 500 broederdiensten. 6.000 verdere afval (doden, vreemdelingen, deserteurs enz.) Zijn het die welke men moet inlijven Neen vriend, het zijn die reusachtige 4.000 zonen van grote gezinnen, die zes procent van het gehe&l, die de Roden moeten in staat stellen 18 maanden te doen... Portret van de belgische socialist. Schud Uw kop. ge zult het nog niet begrij pen. Tenzij ge de socialisten van na 1945 kent, die mannen waarover wijlen Vander- velde beschaamd zou staan en zeggen heb ik maar dat kunnen bereiken Het portret van die mannen er is maar één belang dat van de BSP. En als het in tegenstelling met het nationaal belang is dat van de B.S.P. Thans is er een homogene regering van de CVP al wat ze doet moet slecht gemaakt worden, voor de BSP. Die CVP heeft nu de 24 maanden moeten invoe ren. ze zijn noodzakelijk. Maar als wij het volk - dat van de 24 maanden niet houdt wijs maken. dat die 24 maanden niet noodzakelijk zijn. aan zal het volk reclameren op de CVP. Zo gezegd zo gedaan, voor de BSP (het land kan ons niet schelen). En als wij, BSP-ers, eventueel weer aan de macht zouden komen, dan zeggen we zoals de kameraden in Luxem. burg de toestand is verergerd en nu opeens zijn de 24 maanden toch noodzakelijk... Hoe noemt ge zulk een redenering Partijpoli tiek. Zeker. Gewetenloos. Jawel. Inciviek... Er is geen ander woord voor. de BSP is in civiek. EEN LES IN CIVISME Dat ze het civisme gaan leren bij hun veel- bewonderde Labourpartij in hun veelbewon- derd Engeland. Daar zijn er 24 maanden, al hoewel op het meer bedreigde vasteland en kel België zoveel doet. Maar hebt ge al een Labourman, zelfs Bevan of Crossman (die bijna communist zijn) daar iets tegen horen zeggen, en het vasteland als voorbeeld stel len om eigen plicht niet te doen Neen, niet waar. De Engelsman heeft teveel burgerzin, teveel fierheid, teveel fair-play, teveel eer lijkheid in zijn body om zich daartoe te le nen. En dat de heer Larock daar eens op ant- woorde. Maar dan ook op alles Intussen staat het natuurlijk vast, dat nie mand met burgerzin, fierheid, enz. de idiote petitie zal gaan tekenen. Zeg mij of ge de petitie getekend hebt, en ik zal U zeggen wie gij zijt. Gij hebt het gedaan Dan zijt gij een domkop of een rode inciviek Er zullen er in ons land ook niet genoeg gevonden wor den. Per Volkswagen van Brussel naar Congo en terug. Van Oktober 1950 tot 8 Januari 1951 on dernamen vier jonge landgenoten een grote tocht dwars door Afrika, tocht van 25.000 km. van Brussel naar Kongo en terug. En dit met een kleine volkswagen en met een lichte vrachtwagen. Hun tocht, die meer een avontuur leek, leidde hen door de Sahara, langsheen de meest primitieve gewesten van Afrika, waar zij zich door de modder sleepten, de onmen selijke hitte moesten trotseren enz. Daarna maakten zij de ronde van Belgisch Kongo en keerden langs een andere weg terug naar Algiers. Van deze avontuurlijke reis, die in een zeer nabije toekomst zeker een gewone toe ristische reis zal worden, hebben zij een kleurenfilm meegebracht die op getrouwe wijze een beeld weergeeft van hun gewaagde onderneming Op 8 April a.s. start VAB tak Ninove, in samenwerking met VTB met het afrollen van deze film, in de zaal «Roxy» Geraardsbergse- straat. - Begin te 7.30 uur. In deze film bewonderen we achtereenvol gens al het prachtige natuurschoon van de doortrokken gebieden alsmede de strijd tegen de ontketende natuurelementen in de woes tijn. Voegen we hier nog aan toe dat gans het afrollen gepaard zal gaan met een puik ne- derlands kommentaar. Bijdrage voor het dekken der onkosten. Fr. 10 voor de leden Fr. 15 voor de niet-leden te betalen aan de ingang of op het Secreta riaat Biezenstraat. 24 - Tel. 412. VAB VTB Ninove. Zowat overal in de stad. aan de vensters van vele huizen hangen tegenwoordig de kleurige en kunstzinnige affiches met deze sugestieve woerden ik Geloof - Houd goed uw Pasen Zij herinneren niet alleen aan deze zware plicht van christen mens maar zeggen, op hun eigen stille maar ingrijpende manier dat wij thans leven in de heilige tijd van de Vasten En niemand kan of mag dit vergeten. Ooi; de Kerk doet het niet. Heel de liturgie is af gestemd op deze boete-periode en in verband daarmede zijn wii zo vrij hier enkele mede delingen te verstrekken in verband met de Goede-Vrij dagviering. Zoals reeds enkele jaren de schone geplo- gendheid alhier is ingeburgerd zullen wij, ook dit jaar, in vrome boetprocessie zingend en biddend door de straten van onze goede stad gaan. Verleden jaar is het overslechte weer oorzaak geweest dat wij de plechtig heden hebben moeten beperken tot een kruis weg binnen in de Kerk. Wij weten nog zeer goed hoeveel werk en moeite de ver schillende wijken zich hadden getroost om een kruisversiering tentoon te stellen die een diepe indruk heeft gemaakt. En deze is dan ook. wat er op 't eerste zicht moge van blij ken - niet vergeefs geweest. Al zijn we dan 's avonds niet in processie r.aar die kruissta- ties geweest, toch heeft de uitstalling van het Heerlijke Teken van onze verlossing, de hele ganse dag. in aangrijpende stilte getuigd van de vrome godsdienstzin van het overgrote gedeelte van onze bevolking. Dit jaar dan zullen we dezelfde weg volgen als deze die verleden jaar is achterwege ge bleven. t Is te zeggen dat de plechtigheid een aan vang zal nemen in de Kerk te 7.30 uur zeer stipt.. Onmiddellijk na een kort gebed ver trekken wij langs Kerkplein - Kerkstraat - Biezestraat - Lavendelstraat - Geraardsberg- sestraat - Herlinckhovestraat - Dwarsstraat Savooistraat - Geraardsbergsestraat - Laven delstraat - Biezestaat en zo terug naar de Kerk waar een laatste statie zal worden ge beden en de zegen met de relikwie van het Heilig Kruis ter aanbidding aan de gelovigen zal worden aangeboden. W ij zouden graag zien dat al ie inwoners, ook deze buiten voormelde straten, opnieuw en in nog groter aantal, hun Kruisbeeld op Goede Vrijdag zouden uitstallen en versieren. En wij vertrouwen dat vele inwoners, vooral mannen, aan deze roerende plechtigheid zul len deelnemen. Alleen in het Heilig Kruis ligt onze hulp en onze redding. In deze Paas tijd. en vooral op Goede Vrijdag, mogen wij daar wel even aan denken en. door onze te genwoordigheid. getuigenis afleggen van deze heerlijke woorden IK GELOOF Niemand blijve achterwege Geen mense lijk opzicht Geen laffe en valse schaamte De gebroeders Remdonck zijn vijf en der tig jaar dood. Duizende schone Vlaamse jon gens met hen. Toen werd er gezegd en ge schreven Hier liggen hun lijken als zaden in t zand Hoop op de oogst o Vlaanderen- »- De °°est werd geborgen in de Waal se schuur Daaruit groeide in een schijnbaar gezond lijf de kankerbot die Merksplas heet. DOOR DE PERISCOOP De stakingen zijn aan de orde van de dag. Al de ministers zijn op de loop en de anders zo rustige ministeries, waar een uitgelezen personeel zijn uren komt slapen, staan op stelten zodra er spraak is van staking. Er is echter een staking die niemand be roert of ontroertde hongerstaking te Merks plas. Politieke gevangenen zijn daar in honger staking gegaan om te protesteren tegen het speciaal f.egiem waaraan ze onderworpen zijn. Er zijn in de loop der tijden altijd politieke gevangenen geweest. Mensen die niet accoord waren met de manier van doen van de dra gers van het gezag en die het een beetje luide dierven zeggen, gingen achter slot en gren del. Maar overal en altijd, ook in België, ge noot de politieke gevangene de voordelen van een speciaal regiem. Hij werd niet over dezelfde kam geschoren als de dief en de moordenaar. Nu is dat :n België veranderd. De politieke gevangene neeft nog een speciaal regiem maar 't is slechter dan dat van een veroor deelde van gemeen recht en hem worden de voordelen ontzegt van de wet Lejeune op de voorwaardelijke invrijheidstelling. De poli tieke gevangene is slechter, en slechter be handeld dan het uitschot der maatschappij. Er is dus een deel der gevangenen in hon gerstaking gegaan. Ghandi, de Indische wijze, is dikwijls po litieke gevangene geweest. Als het een beet je te lang duurde naar zijn goesting ging hij in hengerstaking en de Engelsen lieten hem los. België heeft nog nooit een hongerstaker los gelaten. Het heeft er destijds wel een la ten sterven. De Engelse gezagdragers zijn niet beter dan de onze en de onze zijn niet beter dan de Engelse. Maar de Engelsen kenden de Hindous en België kent de Vlamingen. Had Engeland Ghandi van honger laten sterven, de Hindous zouden de laatste Engelsman die in Indië was hebben uitgemoord. In België moet het gezag om een honger staker. om geen honderd hongerstakers, uit zijn schelp komen het volk zal ook uit zijn schelp niet komen. Die nuchtere beschouwing werpt een schril licht op de mentaliteit van die politieke ge vangenen. Zij bezaten niet de minste werkelijkheids zin tijdens de bezetting, en ze hebben er nog geen. Merksplas ligt in Vlaanderen al is 't in de Kempen. En Vlaanderen ligt in Merksplas sinds 1830. Er is een tijd geweest dat ze in het leger achter de IJzer. bevel gaven les Beiges d'un cöté. les Flamands de l'autre. Dat was een hoogtepunt. In andere omstandigheden zeg den ze dat niet ze deden het maar... En al wie in laanderen de stem dierf ver heffen en protest uitbrengen tegen de stelsel matige miskenning van de Vlaming, was het zwarte beest, werd gepest, gebroodroofd, ge vangen gezet of vermoord. En Vlaanderen heeft nooit gereageerd Het bleef onverschillig of stelde zich mede vijan dig aan tegen hen die gelijkheid in rechte en feite opeisten voor de kinderen van Moe der Vlaanderen. Feiten zijn feiten. En het verleden staat borg voor de toekomst. Er is nog nooit een oorvechter van het Vlaamse recht tot iets gekomen. Is er een tot iets gekomen dan is het na dat hij Vlaanderen in de steek had gelaten. Romantisme haalt niets uit en Vlaamse Leeuwen zingen brengt geen aarde aan de dijk. Als de zieke niet genezen wil staat de dokter voor een hopeloos geval. Al wat een redelijk mens doen kan is door eigen werk voor zich zelf zorgen en voor wVm 5eZin en verder de boeren laten dorsen. «il hij iets meer doen om eigen fatsoen te bewaren, dan kan hij de groten onverlet la ten, ze niet zien staan.de hand niet drukken die toegesteken wordt en zich volledig af zijdig houden. Dat is natuurlijk geen hoogstaand ideaal maar wat wilt ge Vlaanderen heeft jaren- ang alle modeziekten van Parijs schaapach tig gevolgd. Jarenlang hebben de Vlaamse moeders zich beroepend op de gang hebben de gedachte, hun kind de borst geweigerd De kinderen heben met de moedermelk niets meer ingezogen. Ze werden met koemelk ge voed en zijn kalf geworden. Wie zich zelf kan gaaf houden en zijn gezin vrijwaren in een tijd van algemene verwording, heeft veel gedaan. Hij heeft een gezond zaadje bewaard waaruit later een gezonde en overvloedige oogst kan groeien Ke DE GROOTSTE KEUS IN IN CERAMIEK en ANDERE FABRIKATEN vindt U ontbetwistbaar in het Tel. Nr 5 TE NINOVE (tegenover Stadhuis) ALLEENVERKOOP der gekende CERABOS «vloeren, der prachtige LITHOLUX teael? der ongeëvenaarde WAS'ERBILLIG ceramieken. i/va/a. irn^ün'Zen vanaf 72 frartk Per vierkante meter KWALITti I GEWAARBORGD. De Denderklok Ik geloof

Denderklok | 1952 | | pagina 1