1 Echtgenoot Gevraagd De Paasklokken luiden Wij tekenen de petitie niet Grote Kuis GEVELSTENEN NINOVE Zes en twintigste jaargang PrT]s pér nummer T,5Ö fr. ZoncJag 13 AprTf T^)5Z. Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uiteever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsiegiste. ast STAD NINOVE - Zaal Roxy De Toneelgilde HOOGER OP speelt op Zondag 20 en Maandag 21 April a.s. de kluchtige cornedie van Florence A. KILPATRICK 9? ZALIGE HOOGDAG Wij horen Goddank hier bij ons nog de Paasklokken luiden en het blijde zegevierend Alleluia zingen. Wij kleden ons op ons Paasbeste en we vieren vroom en in lentestem- ming het hoogste kerkelijke feest van het jaar: eerst en vóór alles in de kerk aan de communiebank, en dan ock thuis door feestelijk Paasontbijt, ook in onze omgang met familie, vrienden en kennissen door het welgemeende Zalige HoogdagZalige Pasen l We kennen de diepe betekenis van onze jaarlijkse Paasviering. Want we weten dat elke grote feestdag, die de Kerk ons te vie ren geeft, méér is dan een louter herdenken, méér dan een oproepen van een souvenir het is telkens een nieuw en hernieuwd beie ven ervan, dat ingrijpt tot in de intiemste vezels van heel ons leven. Zoals Christus ook in ons moet geboren en herboren worden, waaraan Kerstmis ons herinnert zo moeten we met Hem ten kruise gaan en met Hem verrijzen Ja, eerst met Hem ten kruise gaan, om dan met Hem te kunnen verrijzen. Want de weg naar Pasen loopt over Goede Vrijdag. Ook voor ons allen Daarom zijn wij dan ook telkens zo blij met iedere Paastijd omdat het telkens weer de tijd is van loutering en opstanding. Die we telkens ook weer zo nodig hebben, in al dze menselijke ellende en zwakheid. Want al wat de mensen O.L Heer maar aan kwaad konden aandoen, nog meer na Zijn kruisdood dan bij Zijn aardse leven, dat hebben zij Hem aangedaan. Dat hebben WIJ Hern aangedaan Miliioenen Judassen hebben Hem gekust, nadat ze Hem hadden verkochten niet ennel éénmaal, en niet enkel voor dertig zilver stukken. Miliioenen Farizeën en Kaïfassen hebben Hem als een misdadiger veroordeeld, de kruis dood schuldigeen steeds opdoemend uit schot slaat Hem in 't gelaat en bespuwt Hem, kroont Hem met bijtende doornen en bespot Hem. Miliioenen Pilatussen leverden Hem over aan de beuien, na Zijn onschuld te hebben erkend. Ontelbare huilende monden hebben Barabbas boven Hem verkozen en Hem ver wezen naar Golgotha, opdat Hij daar zou worden aan het kruis geklonken met nagels, door de haat gesmeed Maar alles en altijd heeft O. L. Heer ver geven. Als wij rouwmoedig zijn. Hij neemt ons mee naar Kalvarië en daarover heen naar de Verrijzenis. Hij kent ons. onze zwakheid, maar ook onze goede wil. Hij is gekomen om te ïedden en te verlos sen daartoe is Hij geboren heeft, Hij ge sproken en geleraard, heeft Hij geleden en liet Hij zich kruisigen. Daartoe is Hij ver rezen. Ook wij, ja. vooral wij, moderne mensen hebben Hem en Zijn verlossing zo erg nodig Voor ons, voor onze geschokte en zoekende wereld is Pasen zo onmisbaar. Laten we allen met het diepste van onze ziel naar de Paasklokken luisteren en bidden dat voor ons en voor alle mensen 's Heren Paasboodschap de verlossende redding moge brengen Pax vobis De vrede zij met U We hebben de vorige weken gezien waarom de 24 maanden, volgens de bestaande ver plichtingen noodzakelijk zijn. De waarheid over de 24 maanden We hebben gezien dat er van ongelijke ver deling der gasten geen sprake is dat de ont lasting voor een paar kroostrijke gezinnen op militair gebied maar billijk opweegt tegen de zwaardere last die kroostrijke gezinnen op alle gebieden dragen dat die ontlasting geen rol speelt bij de lengte van de diensttijd dat wanneer de door de zee beschermde lan den Engeland en Amerika 24 maanden doen. het maar normaal is dat op het rechtstreeks bedreigde vasteland minstens evenlang ge diend wordt en dat. als het brandt in een straat en Uw geburen doen niet genoeg om hun huis te beschermen, dit voor U geen re den is, het Uwe niet te verzekeren. Hoe kan een vermindering misschien bereikt worden We weten ook, dat de regering zich zal in spannen om een gemeenschappelijke dienst tijd in Europa te bewerkstelligen, zodat of wel onze 24 maanden kunnen verminderd worden, ofwel België niet méér zal moeten doen dar. de andere landen. Onze houding is dus eenvoudig wij zien in dat de 24 maanden op dit ogenblik nood zakelijk zijn - daarom moeten wij ze aan vaarden, hoe gaarne wij tok een kortere diensttijd zouden zien - op het internationaal plan. het enige waar over 24 maand of min der kan beslist worden, moet en zal België alles doen om gelijkheid te verkrijgen En dit is ook de enige manier om werkelijk een vermindering van de diensttijd te krijgen. Bespreken met de andere landen hoe lands verdediging en veiligheid kunnen gewaar borgd blijven zonder ongelijkheden in dienst tijd enz... te laten voortbestaan. Toch niet door de petitie Denkt men dat de petitie het zal doen, al werd ze door alle Belgen ondertekend? Beeldt men zich in dat de valse tekst der petitie in 'l buitenland toonbaar is Dat die tekst met een miljoen handtekens van misleiden en be drogenen invloed in de Nato kan hebben Of wellicht stelt men zich voor dat die pe titie de toestand in de wereld zal veranderen'' Dat onze grenzen vanzelf stevig zullen wor den Dat vadertje Stalin minder begerig naar de wereldheerschappij zal uitkijken Dat hij zal zeggen de Belgen willen maar 18 maand, dus gaan wij ontwapenen Laat ons niet lachen. Een bewijs dat duur kan kosten De petitie betekent dus NIETS tenzij een bewijs, dat me«i van de ?4 maand niet houdt. Maar een bewijs dat duur kan kosten - als men daarbij onzin en leugens tekent. Als men daarbij de noodzakelijkheid van onze verdediging uit het oog verliest: Als men daarbij het gevaar loopt, onze veiligheid in het gedrang te brengen. De petitie betekent enkel een wapen in de handen van gewetenloze volksbedriegers, de socialisten. Velen zijn tegen de 24 maand, maar daarom NIET tegen de orde in het land. Tegen de 24 maand, maar daarom NIET tegen de gezondheid van ons volk. De petitie tekenen betekent echter met de rode kar meelopen, gewild of ongewild. Wij gaan noch ons belachelijk maken, noch de marxistische demagogen dienen. WIJ TEKENEN DE PETITIE NIET! Deze Vastentijd er, meer bepaald deze week vóór de Hoogdag van Pasen houden onze huis moeders de grote kuis. Dat hoort zo. Dat is oude geplogenheid en oude zede. En dai is goed. En naar het voorbeeld van onze zorgvuldige huismoeders houden alle christen mensen, die naam nog waardig, ook eens Grote Kuis - Ook dat is oude geplogenheid en oude zede. En ook dat is goed en hoort zo - Wij gaan allemaal eens rondneuzen in de meest-ver- borgen hoeken van ons geweten en wij zitten er eens op met de volle emmers van een goe de Biecht en het reinigende water van een flink berouw. En het ware te wensen dat iedereen van ons, zonder onderscheid, aan die «Grote Kuis» zou meedoen. Middenstanders en Boeren en Arbeiders, mannen en vrouwen, armen en rijken, groten en kleinen. Alle categoriën van ons bestel. Van de meest invloedrijke tot de minst in-aanzien-staande burgers. Want alle maal hebben we dat nodig en allemaal kun nen we dat best gebruiken. En deze gedachten zijn ons ingegeven, eerst en vooral voor de journalisten ofte dagblad schrijvers. Ook voor hen is het absoluut on ontbeerlijk dat ze eens aan die heilzam.' grote kuis zouden meedoen. Vooral ais ze fier gaan. en met recht, op de naam van katholiek journalist. Is het U niet opgevallen, beste Ittzer, hoe de journalisten - ook en speciaal de katho lieke journalisten - op dit ogenblik een beetje aan 't afdwalen zijn Kijk maar eens even, liefst op de eerste bladzijde van de dagbladen, hoe dit soort lui tegenwoordig met voorliefde bioklettert over De Moord in het ZoniënbosEen ontaarde schoon zoon schiet zijn Vader neer» en andere «Mimosa's» meer. Al deze onverkwikkelijke geschiedenissen staan, voor al de laatste tijd. met koeien van letters op de voorpagina van onze bladen, ook en vooral op deze bladen die er prat op gaan katholieke bladen te heten. - En dan worden deze gruwelhistories uitgediept en uitgerafeld en ontleed met een luxe van détails een betere zaak waardig. Ik heb tot nog toe gemeend dat een journa list een soort apostolaat heeft te beoefenen dit van voorlichting van het lezerkorps Maar ik begin daar eigenlijk fameus aan te twij felen. Tenware dit woord voorlichting dan zou bedoeld ziin als een volledige cursus in de mcest-schandalige dingen die onze huidige samenleving als een pestbuil ontsieren. Ze ploeteren, met een genoegen dat aan sadisme grenst, in de vuilste zaken, op een wijze die U de walg naar de keel drijft. De zer dagen nog. zei me een arbeider, die met een katholiek volksblad in handen zat. de ze hoogst-betekenis-volle woorden: «Moes ten z'er 't bloed dat gevloeid heeft kunnen bijdrukken, ze zouden het warempel doen En zo is het. Jammer genoeg. Het heeft me van deze simpele uit de massa goed gedaan te horen hoe zelfs onze arbei ders reageren op een ongezonde prikkeling van de laagste instinkten in d3 mens. - Er is nog niets verloren met ons volk. En de journalisten, vooral de katholiekedan, zouden goed doen daar rekening meé te houden. Grote Kuishouden, heren journalisten van katholieke bladen't Is het moment 't Is hoogst-nodig En nou weten we wel dat de stem van ons Denderklok-ie bij sommige van deze he ren zal worden onthaald met een misprijzend schouder-ophalen Maar de mening van onze arbeider, hierboven aangehaald, is geen al leenstaande opinie. Veel van onze mensen. Goddank, denken en voelen zoals deze een voudige uit de grote massa die liefst ver schoond wordt en blijft in naar katholieke blad. van al deze viezigheden X 'fr ROS BEIAARD MAAKT ZIJN RONDE 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. op 8 Juni 1952 te 14 uur te Dendermonde Een en ander over de beroemde Ommegang De Ommegang van Dendermonde geniet een vermaardheid die ver over de grenzen van ons land reikt. Hij staat trouwens derde in de rangschikking van de Belgische Fol kloristische Ommegangen die door het Com missariaat Generaal van het Toerisme werd opgemaakt. Het eigenaardigste van de Ommegang van het Ros Beiaard is wel dat de lokale traditie die door de bevolking sterk in ere wordt ge houden, verbiedt dat de Ommegang zou uit gaan bij andere dan uitzonderlijke gelegen heden zoals bv. de intrede van (te Vorst, het bezoek van vermaarde buitenlandse persona liteiten. grote jubelfeesten enz... Dit jaar staat de Ommegang in het teken van de hoop volle verwachting van de wederopbloei der stad. Het einde van de tweede wereldoorlog was een gelegenheid om het vermaarde Ros uit zijn stal te halen. De hoge kosten lieten dit echter niet toe in de eerste jaren na de oorlog. Deze ommegang vergt inderdaad uit gaven die niet te vergelijken zijn met om het even welke, jaarlijks terugkerende stoet, om dat de traditie wil dat bv. de dragers en be geleiders van het meer dan 700 kgr. wegende paard hun kostumering mogen behouden. Er stappen ongeveer duizend figuranten in de optocht, waarvan de kostumering nage noeg 2 Millioen frank waarde heeft. De talrijke wagens waarvan de opmaak sinds eeuwen onveranderd is, worden voort getrokken door meer dan zeventig paarden. Wegens de grote finantiele lasten die de optocht veroorzaakt, werden de vorige inge krompen, terwijl men ook verplicht was zui niger te zijn op de kostumering. Op 8 Juni a.s. echter, wanneer de Omme gang van het Ros Beiaard, voor de derde maal in deze eeuw (1914, 1930, 1952) zijn ronde zal doen te Dendermonde, zal men hem hersteld DOOR DE PERISCOOP Een mysterieuze hand heeft tijdens de be zetting aan een mysterieuze en onverant woordelijke organisatie recht op leven en dood gegeven over ons: vulgaire burgers. De eigenaar van die mysterieuze hand heeft zich nog altijd niet kenbaar gemaakt. Het zal wel een vaderlandse held geweest zijn, al blijkt het nu dat hij over hazemoed be schikt en hazebloed in zijn aderen voelt vloei- en. Onze beschaving is door dat een gebaar ineens duizend jjar achteruit geworpen. Het gerecht heeft zijn monopolium van recht spraak opgegeven en de mysterieuze daad \an de mysterieuze hand aanvaard en ze toe gepast in haar rechtspraak. Wij hebben het zwijgen aan ons heel stillekens peinzen kunnen wij nog zonder gevaar. Bij tal van zaken die opgerakeld werden als verzetsmoorden en waaruit het bleek dat onschuldige en gans gevaarloze burgers ge dood werden, kon de goede trouw ingeroepen worden. Er was erreur geweest, missen is menselijk, de bedoeling was goed. Missen is menselijk, 't Is daarom dat de re gelmatige rechtspraak zo voorzichtig is en zo scrupuleus in haar onderzoek en dan komen er nog rechterlijke dwalingen aan de dag... In de zaak van de «verzetsmoord» op de onderzoeksrechter te Bergen, die gebeurde twee maand na de bevrijding, kon er geen spraak meer zijn van zelfverdediging. De dader heeft bekend en zijn opdrachtge ver aangeduid. Deze heeft ook bekend. Toch is er uit communistische middens reeds pro test opgegaan tegen hun aanhouding. Voor sommigen mensen was die magistraat een duitsgezinde voor zijn vrienden was hij het niet. Wat zeker is 't is dat er daar ter plaatse tijdens de bezetting van die rare sa boteurs waren, gelijk er hier ook waren en nog meer in de streek van Liedekerke. wier specialiteit het was treinen te plunderen, vooral kolentreinen die de mensen hun klein rantsoen vervoerden, om de opbrengst van hun diefstal op de zwarte markt te verkopen. De politie liet over het algemeen begaan, tot groter ergernis van de burgers die slacht offer waren. De onderzoeksrechter waarvan sprake liet niet begaan en hij zat in de neus van al die vaderlandslievende saboteurs. Die man is dood en wellicht hebben de da ders veel kans dat zij zullen vrijgesproken worden, 't Is nu zo de mode. Maar die «verzetmoordenaars» en al hun handlanger- en geestesverwanten die in hun manier van doen en hun manier van denken veel weg hebben van koppensnellers uit de Indianenhistories. zijn de orkest-meesters van de «zangkoren» die tegen menselijke be handeling van de incivieken protesteren. Mensen die nog mensen zijn denken aan de gezinnen waar vader zo lang afwezig is. Aan de vrouwen die alleen staan in het leven, aan die kinderen die moeten opgroeien zon der de onmisbare steun van vader. Voor de koppensnellers telt dat niet. Het menseli. leven zelf telt niet. Zij doen met nicer gemak een mens dood dan wij een ko nijn. Dat is nu ooi: weer allemaal normaal. Maar wat niet normaal is 't is dat de mi nisters. die geen koppensnellers zijn, zich laten bi invloeden en niet durven doen wat ze zien goed en juist te zijn en bii slot van rekening plicht te zijn 't Is ook nog dat zo veel mensen die beweren «weldenkend» te zijn ofwel zwijken uit vrees voor de kop pensnellers ofwel meehuilen in dat koor van bloeddorstige wolven. 't Is wonder, dat voorzichtig onderscheid dat bij de weidenkenden altijd gemaakt wordt tussen echte en valse weerstand. II ij is echt zolang niet bewezen is dat hij vals is - dat is éen De echte weerstander als individu kan heel achtenswaardig zijn. In zijn vereniging staat hij beneden zero. Hebben die mensen in de weerstand al hun energie vervochten Ze hebben de dieven en moordenaars van de valse weer stand een onderkomen verleend onder hun dak en feitelijk de rol gespeeld van verheler Dat is twee zien in zijn vroegere luister, zodat men kan aannemen dat oit jaar voor de eerste maal in ueze eeuw de Dendermondse Ommegang volledig zal te zien zijn. in een schitterende en kostbare verwezenlijking. Een woordje geschiedenis Reeds in de 14e eeuw was de Ommegang vermaard om zijn luister. De Dendermonde- naars hebben nooit toegelaten dat hun Ros Beiaard de muren hunner stad zou verlaten, omdat de volksmond vertelt dat de inwoners van Aalst er sinds eeuwen op belust zijn het Dendermondse Ros te roven. In 1450 kwam de Ommegang buiten bij ge legenheid van het Landjuweel der St Joris- gilde die een jaar later voorrechten ontving van Philip de Goede in 1477 bij het bezoek van Maria van Bourgondië in 1488 bij het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk, die aan de stad vergunning gaf een wekelijkse markt op te richten, 's Maandags 1494 bij het bezoek van Philips de Schone in 1670 bij gelegenheid van de ontvangst ener bulle van Paus Clemens X verder in 1754' 1807, 1850 (bezoek van Leopold I) 1888 (bezoek van Polvdoor de Keyzer, lord-mayor van Londen, geboren te Dendermonde) 1899 (Vervolg op tweede blad). 1 V t» Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1