Echtgenoot Gevraagd ZANGAVOND De Sociale Toestand Gratis Koffie, Soep en Fritten UfcUhli^l NINOVE fcLenfot TTTiuren V Zes en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 20 Aprïï '1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R, LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093. STAD NINOVE - Zaal Roxy De Toneelgilde HOOGER OP speelt op Zondag 20 en Maandag 21 April a.s. de kluchtige comedie van Florence A. KILPATRiCK DAVIDSFONDS NINOVE DINSDAG 22 APRIL te 20 uur in de zaal Ons Huis - Dreef aangeboden door het Ninoofs Vocaal Gezelschap onder de leiding van de Heer K. Druwé Inkom :20 Fr. Davidsfondsleden 15 Fr. In October jl. werd op de Algemene Pari taire Raad bekomen, dat aan de arbeiders een extra-conventionele premie van 0.50 fr. per uur of 100 fr. per maand werd uitge keerd. Deze regeling gold tot 30 April 1952. De vervaldatum is dus zeer na.bij. DE SYNOiCALE EISEN Met het oog op de grote winsten, die in derdaad door bepaalde nijverheden gemaakt werden en nog worden, hebben de syndicaten zich weer uitgesproken voor een hernieuwing van een premie in dezelfde zin. De detail regeling is verschillend in óe opvatting van het ACV moet de premie voor 1952 500 fr. per ongehuwd en 700 fr. per gehuwd arbei der bedragen, waarbij 50 fr. per kirid ten laste wordt gevoegd. Deze bedragen zouden uitgekeerd worden onder vorm van aankoop bons voor Belgische producten. Tevens dringt net ACV aan op de instelling van het ge waarborgd weekloon. Het ABVV daarentegen wenst de afroming van 3 miljard van de uit zonderlijke winsten onder vorm van premies van 800 fr. voor alle arbeiders. Daarenboven dringt het aan op een spoedige behandeling van de nieuwe pensioenwet. EEN PROFESSIONELE KWESTIE Terwijl de syndicale eisen in October jl. rechtstreeks aan de regering gericht werden, hetgeen niet de normale weg was heeft de regering thans onmiddellijk klaar haar standpunt bepaald: zij kan in geen geval in de betaling rechtstreeks tussenkomen. Het gaat om eisen van de arbeiders tegenover winsten door de werkgevers verwezenlijkt. Deze zaak heeft dus een professioneel karakter en moet op professioneel plan geregeld worden. De syndicaten erkennen deze toestand trouwens tenvolle, en het is niet uitgesloten dat de werkgevers voor een accoord te vinden ziin. In geval van zulk een regeling is een natio nale compensatie natuurlijk het gunstigst, en doet het voorste' van het ACV. dat ertoe strekt de koopkracht te richten naar bedrij ven die in moeilijkheden verkeren, het sym pathiekst aan. DE LASTEN NIET VERGETEN Niet alleen om reden van de juiste pro cedure is het gepast dat de regering niet rechtstreeks in deze zaak betrokken worde. Het is tevens een feit dat de schatkist een nieuwe uitzonderlijke last niet mag aanvaar den. Het land draagt het zware gewicht van de inspanning voor zijr. verdediging, en van de credieten aan de EBU die onder dubbel oogpunt noodzakelijk zijn 1) onze uitvoer, onze productie op gang houden om de werk loosheid te vermijden 2) het Europees beta lingssysteem in gang houden. Anderzijds is het een feit dat de stijging der staatsuitgaven voor een groot deel het gevolg is van de so ciale verwezenlijkingen der homogene rege ring. - In die omstandigheden betekenen ver dere buitengewone uitgaven de val van onze frank. DE SOCIALE REGERING LATEN VOORTWERKEN Aan sociale verwezenlijkingen is de rege ring trouwens onovertroffen geweest en het is steeds een slechte politiek geweest de kip te verkiezen boven het gouden ei. De regering die de levensstandaard, de lonen: de pen sioenen, het kindergeld, de sociale tegemoet komingen verhoogd heeft, die een sociale bouwpolitiek en een fiscale politiek ten gun ste van de kleine man gevoerd heeft die regering wil onder normale omstandigheden haar werk kunnen voortzetten zij wil het gewaarborgd weekloon instellen, voortgaan met de structuurhervormingen, voortgaan met de gezondmaking van de sociale veiligheid. Vergeten wij ook niet dat het sociaal hoofd probleem thans de bestrijding van de werk loosheid is. En we willen niet eindigen zon der de suggestie zouden die beroemde drie miljard in plaats van onmiddellijk opgebruikt te worden, niet beter gebruikt worden voor nuttige investeringen, om nieuwe werkge legenheid te scheppen Zou dat ter. langen leste niet hét voordeligste zijn én voor de arbeiders én voor het land Ir. een van de jongste nummers van een liberaal dagblad, hebben we volgend artikel tje kunnen lezen dat we graag onder de ogen van onze lezers wensen te brengen Hier gaat het Het Bestuur van de Rijksmiddelbare school vestigt er de aandacht der ouders op dat er bij het einde van het Paasverlof van Maan dag 21 April af leerlingen worden aanvaard voor de Kindertuin. a In deze school wordt aan de kinderen liet beste gegeven, zo op lichamelijk en geestelijk als op zedelijk gebied. De kleintjes beschikken over zonnige open- luchtige lokalen en kunnen ongestoord spelen in liet ruime park der schooi. Bovendien wordt aan de ouders de gelegenheid geboden de kinderen gedurende de ganse dag onder toezicht der leraressen op school te laten waar zij kosteloos koffie, soep en lritten kunnen bekomen. Nee. beste- lezer. Het gaat niet over Ninove zelf. Daar hebben we 't niet over. Maar wel over al het heerlijke dat in dit artikeltje wordt verteld en beloofd. Van dat «geestelijke» en dat «zedelijke» zullen we maar niet gewagen. Wij geloven dit trouwens graag. Maar er staan andere dingtjes in die de moeite waard zijn om even bij stil te houden. Die zonnige openluchtige lokalen en dat ruime park laten ons inderdaad toe een beetje te mijmeren over de degelijkheid van deze inrichting, vooral als we ze dan gaan vergelijken bij de hokken waarin de kleintjes van ons vrij katholiek onderwijs zo vaak noodgedwongen worden in onder ge bracht. En die kosteloze koffie, soep en fritten laten ons anderzijds sprakeloos. O, niet dat we 't de kleintjes uit die Rijks middelbare Kindertuin misjonnen Geen en kele katholieke vader, laat staan moeder, zou er aan denken. De liefde voor kinderen is bij onze mensen geen kwestie van lokalen of parken De samenstelling alleen van onze katholieke gezinnen staat daar trouwens borg voor. En hoe meer en hoe beter er ge zorgd wordt voor de jeugd, des te beter vin den wij het. We vinden het zelfs jammer dat bij die kosteloze soep. koffie en fritten ook nog geen volledig maal kan worden aan geboden. Maar waarom moet dit alleen kunnen ge beuren in de Rijksmiddelbare Kindertuinen. Waarom moet het geld van ALLE burgers ten goede komen aan de kinderen van onze bevolking, met uitsluiting van deze die naar Vrije inrichtingen gaan. We zouden kunnen vragen Vanwaar komt het geld. Maar dit is een open deur in stam pen. En wij hebben dit artikeltje alleen onder de ogen van onze lezers willen brengen om hun - eens temeer - aan te tonen welke schreeuwende onrechtvaardigheid er aan het grootste gedeelte van onze jeugd wordt be gaan. En hoe schromelijk ikzuchtig ze zijn - om geen ander woord te gebruiken - als onze tegenstrevers komen aandraven met hun leugenachtige en bedrieglijke beweringen als zou het vrij onderwijs een oneerlijke con currentie doen aan het officiële. Wij vragen liet U. katholieke Ouders Noemt ons eens deze ruime parken en openluchtige lokalen deze kosteloze uit- bedcling van soep. koffie en fritten in vrije onderwijsinrichtingen. Kent gij er zo Wij niet althans En voor de zoveelste maal vragen wij ons af waarom dit onderscheid, dit verschil. Waarom moeten wij, katholieke ouders van ons land. betalen voor de jeugd van ons land. en steeds en altijd blijven vast stellen dat ONZE kinderen daarvan niet of nooit kunnen genieten. Als onze tegenstrevers één greintje recht vaardigheidsgevoel bezaten zouden ze zwij gen als vermoord over de gelijkstelling van gans het onderwijs. Wanneer een katho liek minister even een schuchtere poging waagt om én het officieel, én het katholiek (of vrij) onderwijs op gelijke voet te be handelen. dan zijn ze er als de kippen bij om een huilkoor te laten opgaan. En het zijn nochtans alleen maar schuchtere pogingen die worden gedaan. Want van gelijkheid kan er absoluut nog geen sprake zijn. Vraagt het maar even aan de directeurs, de superiors, de principaals van onze vrije scholen. O ja. er worden hun subsidies be loofd en toegekend. Maar ze zijn legio deze bestuurders die wachten en moeten blijven wachten op de uitbetaling daarvan. En dan spreken we nog niet eens van de subsidies zelf. Vergelijk ze maar met deze aan het officiële onderwijs en wie dan nog van gelijkheid durft te gewagen, moet nood zakelijk even naar de kindertuin terug, om te leren rekenen, Katholieke Ouders Begrijpt uw plicht Gij moogt en gij moet eisen dat het manna var. de staat ook en in gelijke mate worde toebedeeld ook aan uwe kinderen. Met alle wettige middelen moe! ge die eis klem bij zetten. En wij vragen ons af. of het niet eens nut tig zou zijn, samen met al onze kinderen, grote en kleine, naar Brussel te gaan mani festeren voor de gelijkheid van het onder wijs in 't algemeen Wij geloven dat ze ginder, in de hoofdstad van ons land, tenmin ste een andere stoet zouden te bezichtigen krijgen, als wanneer de mannen van één kindje of geen langs de lanen van Brussel gaan betogen tegen de subsidies aan het vrije onderwijs. Cantabile komt naar Ninove 't Was op een doodgewone dag van Maart. De studenten van het St Pietersinstituut te Jette kwmen naar het College net als op de andere dagen, dus zonder al te veel en thousiasme. En op diezelfde Maartse dag gingen zij naar huis terug, precies als de vorige dagen velen, sommigen zonder ge rust geweten - Die dag van Maart was dus zoals zijn voor gangers. Maar voor een twintigtal knapen was het studentenleven toch wel iets veranderd. E. H. Piasmans had hen zijn eerste zangrepetitie gegeven en hals over kop waren zij in het rijk van de muziek gebuiteld Dat was in 1949. In Oktober groeide de manschap. E.H. Van Tongerloo recruteerde tenoren en bassen «mannen»-stemmen uit de hoogste klassen. He', gemengd koor «Cantabile» zong zich geestdriftig de toekomst in. Die toekomst zou druk worden en zo treedt het op Zondag 4 Mei aanstaande reeds voor de 35e maal op. hier bij ons te Ninove in de zaal «Ons Huis» te 19 uur. Cantibile is dus een jong koor en het stemt sympathiek te weten dat op zo weinig tijd reeds zoveel gepresteerd werd. Het. gaf op voeringen in het college, in parochiezalen en kerken, in het Residentie-paleis, in het N.I.R. en in het Paleis voor Schone Kunsten. Met elke uitvoering werd het de critici en de toe hoorders duidelijker is Cantibile niet het beste Brusselse koor. dan staal het er toch mee op dezelfde lijn. Het is wel een beetje overdreven wanneer een muziekcriticus vóór enkele weken over die zangertjes schreef dat zij gedresseerd zijn in de stijl van de Wienersangerknaben U moet weten die Weense zangertjes wor den gekozen uit honderden solisten, krijgen uren scholing per dag en dan nog mogen al leen de besten mee op tournee. Neen nie mand kan die Weners evenaren. Maar het feit dat hun zang die vergelijking oproept met de Oostenrijkse wor.derknapen bewijst dat Cantabile op die 3 jaar van zijn bestaan de hoogte is ingegaan. Is het een jong koor. het is ook een sym pathiek koor. Alleen nog maar het stijlvol voorkomen van die GO jongens brengt reeds die speciale atmosfeer in de zaal die iedereen, van het eerste ogenblik af. vasthoudt. U móet er naar kijken. Maar het fijnst zijn ze toch wanneer zij zingen En wal zij voor U zingen vindt U volgende week op dezelfde plaats. In afwach ting houdt U de Zondagavond van de 4e Mei reeds vrij Tot zolang. G.V.N. Uitstallingsprijskamp 1952 Katholieke Middenstandsbond OFFICIËLE UITSLAG 1) Jacobs René 2) Minnebo Jozef 3» Leroy Jozef 4) De Schrijver Annie Jacobs Willy 6) Coppens Alice Borremans Paul De Schrijver Marcel 9) Stevens Jacqueline Suenaert Viviane Van Driessche Denise Covens Germaan Van Hoorde Denise 14) De Paepe Herman 27 punten 25 punten 24 punten 23 punten 23 punten 22 punten 22 punten 22 punten 21 punten 21 punten 21 punten 21 punten 21 punten 20 punten Acht deelnemers behaalden 29 punten de laatste prijs werd na loting toegekend aan Herman De Paepe. De voormelde winnaars moeten hun prijs afhalen bij de heer Voorzitter. Kocpoortstraat 10, vóór 1 Mei a.s. De winkeliers-deelnemers moeten hun bon uitwisselen .bij de Heer Secretaris Graan markt 37, vóór 6 Mei a.s. ■O r DOOR DE PERISCOOP Een van de grote illustraties van de boe- renpolitiek in ons Land is zonder twijfel mogelijk Louis Major. Ik ken Louis Major niet - noch van haar noch van pluimen. - Ik voel voor hem noch sympathie noch antipathie. 't Is zoveel te gemakkelijker om objectief te z\in in het beoordelen van zijn daden. Zijn daden zijn maar woorden. Over zijn activiteit in de Kamer kan ik niet veel vertellen. Mensen die veel tijd heb ben en hun tijd kunnen besteden aan het Ka merverslag weten er meer over dan ik. Ik ber. in mijn nopjes als hij voor de Radio de syndicale kroniek verzorgd voor het ABVV Mijnheer Major is de «major» van het ABVV. Als hij aan het praten is hoort ge aan de klank van zijn stem. aan de zelfze kerheid waarmede hij er zijn volzinnen uit- lapt dat hij overtuigd is dat hij generaal- major is. Natuurlijk gelooft Mijnheer Major niet aan de onfeilbaarheid van de Paus. Maar hij gelooft aan de zijne. Al wat hij vertelt zijn nagels met koppen. Niemand kan beter dan hij de regering afkammen, 't Is al dom merik dat er in zit en ze doen anders niet dan bokken schieten. Als gij naar de inhoud luistert van zijn rede krijgt, ge de indruk dat hij maar ser geant-major is. Nog weet ik niet zeker of ik dat keurkorps van onderofficieren geen on recht aandoe. Als er werkloosheid bestaat is het de fout van de regering. Als in de Europese Beta- lings Unie België met milliarden crediet staat en er gevaar bestaat voor de stabiliteit van onze fra:ik is het de schuld van de regering. Als er werkeloosheid is dan is het omdat de regering geen credieten genoeg toe staat voor de handel met het buitenland. En als de credieten te hoog zijn is het omdat de re gering te veel credieten heeft toegestaan. Het l apitaal is de grote vijand en de rege ring is de ootmoedige dienaar van het kapi taal. Maar er moeten kapitalen zijn om nieu we industriën in het leven te roepen en 't is weer de fout van de regering dat die kapi talen er niet zijn. Mijnheer Major proclameert «urbi et orbi» gelijk de Paus dat is aan de stad Rome en aan de hele wereld «het recht op arbeid». Maar nooit op heel zijn loopbaan van ma jor generaal-major of sergeant-major en het offensief van de oppositie tegen de regering heeft de major plannen voorgedra gen voor de oplossing van de problema's die de huidige crisis stelt. Dat is de taak van de legering en daar de regering onbekwaam is om de problema's op te lossen moet ze het mr.ar afstappen en plaats maken voor de kleppers van hel socialisme en voor Louis Major waarom niet Sedert 1919 ziin de malkaar opvolgende re gelingen onder invloed van het socialisme de weg van de banKroetpolitiek opgegaan. De malkaar opvolgende en afwisselende lenin gen en devaluaties en Gutt-operaties zijn er de manifestaties van. Mochten ze eens de handen vrij krijgen ze zouden met volle han den het geld kunnen langs deuren en ven sters buiten werpen tot dat het op is. Het. üedeken en wij drinken tot dat t op >s is nog niet vergeten En als 't op is kunnen ze de Belgiek in affiches hangen. Recht op arbeid is toch zo simpel En als er geen werk is, moet er werk gemaakt werden Ik ken een middel om iedereen werk te geven, de Regering kent het niet en Mijnheer Major ook niet en ik zal het maar verklappen tegen dat mijnheer Major minister van arbeid is. Ik moet het voor mij niet honden ik word toch nooit minister. Hier Mijnheer Major Iedere Belg tussen de vijftien en de zestig taar krijgt op de kosten van het Land een bonestaak om in 't water te gaan slaan en kringetjes te maken. Maar ernstig gesproken hoe wilt gij dat de Staatswagen gesmeerd loopt met een serre- frein ofte remmer gelijk Louis Major Een schoon herenhuis met boomgaard en tuin te Meerbeke in dc Herremansstraat, 16, op 100 m. van de Tramhalte. Thans bewoond door de heer Keli Roossens. - Vrij vanaf 1 Juni aanstaande. Zich wenden tot P. Depelsmaeker, hoofd onderwijzer, Gemeenteschool, Outer. m yr f«r 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD STRtJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERI NGEN zo mooi als eiken. De Denderklok Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1