Een Feestvergadering Cantabile zingt te Ninove Wij, de Jeugd en de Politiek Autocars Marie-José Jozef Pardaens-Smet GEVEIiSTENEN NINOVE ëteriut Tel. 259 N i N O V E 'merk Zes en twintigste jaargang. Prijs per nummer T,5Ö fr. Zondag 27 Aprïï Ï952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. DE BOND der OUDERDOMSGEPENSIONNEERDEN te NINOVE biedt kosteloos Aan alle gewone Arbeiders en Bedienden-Gepensionneerden Aan de Weduwen (zowel van zelfstandigen als van foontrekkenden) Vroegtijdige Gepensionneerden van Spoor, Staat, enz. Gepensionneerde Mijnwerkers (ten minste 55 jaar) en Gepensionneerde Vrije Verzekerden. Op Zondag 27 April 1952 te 3 uur in «Ons Huis» SPREKERS De Heer Paul Avoux, Arrondissementssecretaris van de Kristene Mutualiteiten De Heer Constant Defannoy, Verboudsafgevaardigde voor de pensioenen Nadien GEZELLIG SAMENZIJN Gepensionnerdent en Weduwen, slaat de handen in elkaar - neemt uw lot zelf in handen Door uwe aanwezigheid helpt gij meebouwen aan uw eigen toekomst. U moet begrijpen het hele programma dat het knapenkoor Cantabile van het St Pie- tersinstituut te Jette de Ninovieters brengt, kunnen wij nu niet uitrafelen. Enkele nummers toch willen wij er uit ha len. Zij zullen de luisteraars van het Concert dat doorgaat op Zondag 4 Mei in de zaal Ons Huis reeds nu ervan overtuigen dat zij er goed aan doen die avond er voor vrij te houden. Er wordt begonnen met twee stukken van vlaamse zestiende-eeuwse polyphonisten: Ar- cadelt Orlanduss en Lassus. U hier gaan ver tellen dat zij heel hun tijd beïnvloed hebben ware plaatsverlies. Merken wij alleen op dat het verheugend stemt dat Cantibile zulke werken aandurft. Verheugend, niet alleen omwille van het publiek dat door de jonge zangers bereikt wordt, ook omwille van de schoonheid van die zang die er door ver spreid wordt. Die schoonheid deed P Peeters schrijven in de Vlaamse Linie Wan neer krijgen wij Vlamingen terug de eerbied voor die grote musici uit ons roemrijk ver leden Zij waren toch de grote Signori die aan de koningshoven de adellijke wereld in vervoering brachten door hun composities»! Cantabile Velen zullen U dankbaar zijn om de weg die U inslaat In het eerste gedeelte hoort U verder lie deren van Bach. Mozart. Mgr Van Nuffel en andere, een klavierintermezzo en het Merch- tern.se voordracht kwartet Na de pauze komt dan het meer volkse repertorium met al de charme die knapen stemmen kunnen leggen in wiegeliederen, in volksliederen, in romantische pareltjes. Hoort U graag het Wiegelied van Brams of het Ave Maria van Schubert Houdt U van Zigeunerleven van Schumann Komt dan luisteren en tevens hoort U nog meer dat U bekoren zal. En omdat de boog niet altijd gespannen kan staan, komt de heer Willy Van Cauwen- bergh op het podium. Hij helpt mee om door zijn sappige humor de avond onvergetelijk te maken. U zie* de kunstavond die het Knapenkoor Cantabile in onze stad komt geven reikt bo ven het alledaagse. Mag Ninove hem dan on opgemerkt laten voorbijgaan Hoe noemt men ook weer de mensen die de kans niet waarnemen wanneer zij zich voordoet Kaarten aan 25. 20 en 15 Fr. zijn te ver krijgen in Ons Huis en worden ook aan huis aangeboden. G.V.N. Alnaargelang ge spreekt met een «politiek man» of met de «in de toestand berustende man van de straat» over de jeugd en de po litiek. krijgt ge een totaal verschillende re actie. De eerste vindt dat de jeugd van heden over het algemeen niet meer zo idealistisch, niet meer zo strijdvaardig is voor de goede zaak als dat in hun jonge tijd het geval was. De tweede daarentegen, vindt het van zelf. sprekend dat zij hun jonge jaren niet beder ven door aan «dien boel» mee te werken. En daarom denken wij dat het nuttig kan zijn dat WIJ. jonge mensen van 1952. ons eens tot de publieke opinie wenden, om kort en klaar te zeggen wat dat wij daarover denken. Mogen wij daarom zo vermetel zijn van U. geachte lezer, te durven vragen deze enkele regels niet achteloos voorbij te zien, maar ze aandachtig te lezen en aan U. jonge lezers en iezeressen. durven wij vragen ons uw be merkingen over te maken, want met hoe meer mensen wij ons aan de wagen zetten, hoe gemakkelijker het zal gaan. Wij aanzien de politiek als een noodzake lijkheid in de huidige samenleving, omdat deze moet bestuurd worden; maar het laat ons niet onverschillig hoe men daarbij te werk gaat. Gans ons wezen komt in opstand tegenover het «louter ondergaan» van hetgeen anderen over ons wel en wee beslissen. Wij wensen medezeggenschap in die aangelegen heden die ons aangaan dit wil niet zeggen dat wij als bestweters ons met «grote men senzaken» gaan bemoeien. Maar wij hebben wel de pretentie van te zeggen dat wij «weten en voelen» hoe het hart van ons volk klopt en wij zijn de me ning toegedaan dat op het politieke plan men hiermede rekening moet houden. Het is eigen aan de jeugd van radikaal te zijn van het «er op of er over» te verkiezen boven een ge makkelijker omweg van met luider stem aan te klagen hetgeen volgens ons verkeerd is. enz. Maar wij denken dat dit geen kwaad kan. integendeel dat zowel voor de politiek als voor de politieke partijen daar voordeel uit te halen is. Onze eerste bekommernis gaat er dus om van de politieke partij een poli tieke volksbeweging te maken, die meeleeft met het volk gans haar actie laat inspireren door de noden van dat volk en als dusdanig aan echte volksdienst doet. Wij verwachten dan ook dat men geen domper op onze ijver zal zetten, door op voor hand alles af te keuren en ons dood te slaan met de opwerpingen «ge zijt nog jong» of «ge moet nog veel leren» of «binnen enkele jaren zult ge wel anders spreken», enz. Wij willen leren en desnoods aan den lijve on dervinden, dat \\ij ruis geweest zijn. Er is geen enkel kind dat heeft leren gaan zonder dat het herhaalde malen gevallen is. We'. -1 ook op de politieke weg moet men niet pro beren van mensen te leren gaan zonder dat zij eens mogen vallen want men zou wel eens het tegenovergestelde effect kunnen be komen. nl. dat men uit schrik voor te vallen niet meer zou durven leren gaan, met het spijtige gevolg dat men op zeker ogenblik, wanneer de huidige besturende generatie zal verdwijnen, er geen nieuwe krachten klaar staan om het stuur over te nemen. Daarom wensen wij als jeugdige politiekers het middel te scheppen waar wij op dit ogen blik reedi ons volk kunnen dienen en ons bekwamen voor de toekomst. Op Zaterdag 26 April NAAR DE IJSREVUE TE BRUSSEL Op Donderdag 1 Mei NAAR DE BELGISCHE EN HOLLANDSE BLOEMENVELDEN Op Zaterdag 3 Mei Grote Boksmatch te Antwerpen KAREL SIJS - NEUHAUS, (Europees Kampioen) Op Maandag 5 Mei Naar de H. BLOEDPROCESSIE te Brugge en DE KUST Op Sinxen I Juni Voor 3 dagen NAAR DE BOORDEN VAN DE RIJN ONZE REKLAAMREIZEN In Augustus NAAR LOURDES voor 8 dagen BURCHTDAM, 122 t^T I \JA1 J C Vandaag en morgen heeft te Brussel de eerst ontmoetingsdag plaats van de katholie ke vlaamse jongeren, waar wij deze kwestie gaan bespreken en gaan trachten een oplos sing te vinden die een zegen is voor ons volk. In een volgende bijdrage zullen wij de re sultaten van deze ontmoedingsdag meedelen. Hoopvolle Vooruitzichten voor de Leerkrachten van het Vrij Technisch Onderwijs Krijgen de kwesties van de volledige uitbetaling door de Staat en van het pensioen dit jaar nog hun beslag Op de jongste algemene vergadering van de leerkrachten van het vrij technisch on derwijs uit het arrondissement Aalst, die te Aalst plaats greep, hebben de heren De Wal- sche, adjunct-algemeen secretaris van het Christelijk Vakverbond van België, en volks vertegenwoordiger Van Den Berghe verkla ringen afgelegd die van aard zijn om de be trokken kringen uit het beroepsonderwijs hoopvol te stemmen. Beide sprekers hadden het namelijk over de nieuwe loonschalen, de pensioenen en de 100 uitbetaling der lonen door de Staat. Dhr. Van Landuyt Cyriel, gewestelijk voor zitter leidde de redenaars in en gaf meteen een bondig overzicht van de onmiddellijke doelstellingen der vereniging. Aan de reed» voormelde eisen voegde hij nog volgende disiderata toe vereffening der achterstellen van 1950 en een statuut voor de leerkrachten dat hen moet behoeden voor willekeur. De voorzitter bezwoer de bij het syndicaat aangesloten leden niet inactief te blijven maar het bestuur in zijn streven naar lots verbetering te steunen Onverschilligheid in de rangen van het personeel is uit den boze. De nieuwe Loonschalen Na hulde gebracht te hebben aan de heren Van Landuyt en De Schepper en niet het minst aan juffer Van Cauwenbergh, om hun onvermoeibare activiteit ten bate van hun collega's, sprak dhr. De Walsche over de voorstellen inzake de nieuwe loonschalen. Hierbij heeft men zich hoofdzakelijk door volgende principes laten leiden tamelijk hoog minimum en het koppelen der wedde aan de leeftijd. Dit geldt in de eerste plaats de in diensttredende leerkrachten die van de minimumwedde kunnen genieten op de ou derdom van 21 jaar onderwijzer) 23 jaar «regent» en 25 jaar (licenciaat). Voor hen die in functie zijn op het ogenblik van bet van kracht worden der nieuwe wedderegeling worden overgangsbepalingen voorzien. Wat het pensioen betreft wees de heer De Walsche er op dat de heer Harmei zijn ac- coord heeft betuigd met de berekeningen van de Centrale. Maar. waarschuwde hij, er dient met spoed gehandeld te worden. De heer Van Den Berghe aan Het woord Aansluitend bij de verklaringen van voor gaande spreker zei dhr. Van Den Berghe van de minister van Openbaar Onderwijs verno men te hebben dat het wetsontwerp in zake de pensioenen klaar ligt. De kwestie van de volledige rechstreekse uitbetaling der lonen zou volgens de volksvertegenwoordiger haar beslag krijgen bij de behandeling van de begroting van Onderwijs voor 1953. De macht van het getal In zijn slotwoord keerde de heer Van Lan duyt zich andermaal tegen de onverschillige leerkrachten die mede schuld hebben aan de eindeloze traagheid waarmede aan de eisen van het syndicaat tegemoet gekomen wordt. In de sterkte van de organisatie ligt haar macht. De voorzitter eindigde met beroep te doen op het ACV cpdat het zich terdege zou inspannen voor de belangen van het perso neel van het. vrij technisch onderwijs. Na de spreekbeurten ging het er gezellig toe aan de tafeltjes en op de dansvloer. weren bewijst dat hij ongelijk heeft. Het grootste drama van al is echter dat de men sen gaarne belogen en bedrogen worden en ondertussen de boel naar de vaantjes helpen. En op 1 Mei moet iedereen opmarcheren voor vrede en voor volledige tewerkstelling, precies of het de onverbiddelijke wil is van regering, industriëlen en burgers, dat de werklieden zoude creperen van honger, 't Wa re comiek indien het zo ernstig niet ware. DOOR DE PERISCOOP Verleden week geluisterd naar de politieke spreekbeurt voorbehouden aan de socialis tische partij 't Was een député uit het Brugse. En voor een Brugse zot was het nog zo zot niet wat hij vertelde: Het had een heel andere klank dan de gewone nummers van député Van Eynde. En het stond toren hoog boven wat Achiel gewoonlijk te vertel len heeft. Waarom, na weken en maanden lang al de miseries van het verleden, het heden en de toekomst te laste gelegd te hebben van de CVP-regering, komt die ernstige man ver klaren dat de socialisten ook geen mirakels kunnen doen dat werkloosheid niet in een handomdraai op te lossen is. Dat groter pro ductiviteit om de prijzen te doen dalen weer de kiem in zich draagt van meer werk loosheid omdat het weer neerkomt op mensen vervangen door machines en nog meer an dere erstige zaken. Is dat om te bewijzen dat het niet allemaal clowns zijn die het hoge woord voeren in de partij en te beletten dat de ernstige mensen want er zijn er toch nog ernstige bij die nog in het partij-gareel lopen, er de buik niet zouden van vol krijgen en beleefd maar beslist bedanken voor de eer Tussen de ernstige zaken die hij vertelde waren er ook wel hier en daar economische ketterijen die wij trouwens terugvinden bij tal van grote economisten van onze tijd. Zo sprak hij heel serieus over het schep pen van nieuwe behoeften precies of nieuwe behoeften de taak van de man die door zijn werk in zijn behoeften en die van zijn gezin moet voorzien niet gaan bezwaren En er waren schone dingen in. Hij heeft als oorzaak van de huidige ellende het eco nomisch liberalisme aangeklaagd dat nu nog gehuldigd wordt in de liberale partij. Hij heeft niet uitgelegd hoe het komt dat het Marxisme dat geboren is uit de misbrui ken van het liberalisme, hand in hand gaat met de aanhangers van die theorie en in feite zijn als twee handen op een buik volgens een vlaamse volksuitdrukking. Hij heeft de sociale lering van de Kerk niet vernoemd en alleen maar vastgesteld dat er in de CVP ook nog aanhangers zijn van het liberaal systeem. 't Is even moeilijk om een slechte zaak te verdedigen en als om een mismaakt costuum te doen c gaan Na dit ernstig tussenspel zijn de clowns weer aan de gang gegaan en verleden Zondag hebben ze te Leuven de vijftigste verjaardag van het drama van Leuven herdacht. De slachtoffers waren vreedzame betogers, mar telaren van het algemeen stemrecht. Vijftig jaar is een lange tijdverloop en ge moet meer dan tot de jaren van verstand gekomen zijn om er nog iets over te weten. Wie weet nog dat er toen tertijd te Leuven het socialistisch kamerlid was met naam Van Langendonck. Dat die man de socialistische massa had opgezweept dat de «vreedzame» manifestanten de ruiten hadden uitgeslagen ip tal van religieuze inrichtingen als de Goe de Herder, de Jezuiten. de Josephieten en andere ook bij particulieren en zelfs in de stadschouwburg. Dat ze de geutijzeren deksels van de vuil- puttekens hadden stukgeslagen om ze te ge bruiken als projectiel. Dat ze er de politie en de burgerwacht mede bekogelden en dat een commandant van die burgerwacht knock-out geslagen werd door een baksteen in volle gezicht. Dat ze naar het huis van Schollaert trokken hij was voorzitter van de Kamer en woonde te Leuven al huilen Schol laert met zijn luizenkop hij moet kapot in zijn eigen kot en met volle geweld door de politie braken en ook door de burger wacht braken die de bedreigde punten be schermden. De Burgemeester van Leuven te dien tijde was een liberaal senator De Coster. Zijn pro clamatie de dag na het drama op de muren der stad uitgeplukt legt getuigenis af van de geschiedkundige feiten. De tekst ervan is bewaard. Maar wat telt dat voor de grote mannen als Buset - hi Kamiel hi hi Aciel - hi hi hi Major - hi hi hi hi Zij hebben van alles verteld de waarheid niet en dat Van Langendonck bij de slacht offers niet was, ook niet. Grote heren, wie hem met leugens moet 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Aaentschao der echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi ais eiken. De Denderklok Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1