Ninove Dark GEVELSTENEN NINOVE Autocars Marie-José Jozef Pardaens-Smet Tel. 259 N I N O V E ■H yJfe, Zes en twintigste Jaargang. Prijs pér nummer T,50 fr. Zonclag 11 MeT 1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukner-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1001 Buitengewone Vertoning van de Film Expeditie Denis Rosevelt doorheen de wilde Kongo. 't Leven der Pygmeën - 't Nationaal Park BIJFILM Sportfeest in Leopoldstad Dinsdag 13 Mei en Woensdag 14 Mei 1952 te 8 uur ten voordele van E. P. HEMERIJCKX bij zijn afreis naar de Missiën in Luluaburg Kasai Prijzen 20 en 15 Fr. Kaarten op voorhand te bekomen in de Zaal. Zondag 11 Mei aanstaande in de dekanale kerk, tijdens al de missen Sermoen en Om haling door E. P. Hemerijckx. HULDE AAN PAUL DE MONT De Vereniging van Katholieke Oostvlaamse Schrijvers heeft verleden Zondag in de Raad zaal van het Stadhuis alhier een passende hulde gebracht aan onze stadsgenoot Paul De Mont. Dit alleszins prijzenswaardig opzet is door gegaan in samenwerking met het stadsbestuur en de plaatselijke afdeling van het Davids- fonds en met steun van het Provinciebestuur. Om 9 uur werd in de dekanale kerk een Plechtige Zielemis opgedragen door Z.E.H. Pastoor-Deken met assistentie van de EE HH Van Moer en Verroken en bijgewoond door de familieleden van de Overledene, tal van Katholieke Schrijvers en enkele Bestuursle den van het Davidsfonds. Vooraf werd door de inrichtende Vereniging een krans neer gelegd op het graf van wijlen Paul De Mont. Na een receptie van de genodigden ging dan op het Stadhuis om 10.30 uur een plech tige academische zitting door. De weledele heer Burgemeester, in een kor te doch zeer gemoedelijke rede. heette de aanwezigen dankbaar welkom, legde de na druk op de fierheid van de Ninovieters over de Mens. Paul De Mont en zijn werk. Zijn mededeling dat de gemeenteraad het in prin ciep eens was om in de toekomst aan de voor naamste laan van het urbanisatie-plan van onze stad. de naam van de Overledene te geven, werd op een dankbaar en warm ap plaus onthaald vanwege de volledige ver gadering. Na hem spraken de letterkundigen Dr Paul de Rijck en Daan Inghelram. deze laatste meer bepaald over het proza van De Mont. Juffrouw Teresa van Marcke las op zeer ar tistieke wijze voor uit de roman «De Bloeien de Gaarde» en de reeks spreekbeurten werd besloten door de heer Michel Van Vlaenderen die meer bepaald de aandacht vestigde op iiei loneel-oeuvre van De Mont en als de meest- representatieve werken van de Schrijver sprak over «Nuances». «Reinaert De Vos» en «Het Geding van Onze Heer». Een dankwoord van de heer Burgemeester sloot deze stijlvolle zitting en het heeft alle aanwezigen getroffen hoe uit alle spreek beurten de liefde en de dankbaarheid sprak tegenover Paul De Mont die ons in 't geheu gen blijven zal als een goed mens. een flink christen en een groot schrijver wiens heen gaan moet worden betiteld om het te zeg gen met de woorden van Daan Inghelram als een ongeluk Bij de a.s. gewestelijke Bedevaart naar O.L.Vr. van Bevingen TE NEIGEM Een interview met Z.E.H Pastoor Anciau Op Zondag 25 Me: e:k. - laatste Zondag der maand - gaat de jaarlijkse gewestelijke bede vaart naar het vermaard heiligdom van O.L. Vrouw van Bevingen in ret Neigembos door. '.Veer zullen onze vrome christenmensen, in dichte drommen, het mooi vlaams dorpje bin- nenstromen om er de Heilige Moeder Godt in haar eeuwenoud heiligdom te vereren. Naar aanleiding hiervan brachten wij een bezoekje san de ieverige herder der parochie. Z.E.H Anciau. Hii verblijft sedert Mei 1920 op de schilderachtige pastorij, in de nabijheid der aloude, prachtige dorpskerk. Ieder bezoe ker ontvangt hij steed.- minzaam en gulhar tig. Het i? een traditie geworden. En wan neer het om Bevingen gaat. straalt er een waar bovennatuurlijk _eluk uit het gouden priesterhart. Ar.es heeft Z.E.H. Anciau aan Onze Lieve Vrouw van Bevingen verpand. Thans is hij 82 jaar oud maar het hart is jonger dan ooit Hij droomt van Ma riaal apostolaat en indien Bevingen steeds meer en meer het volk aantrekt dan is dit wel het bewijs van Maria's zegen. Wat was Bevingen over enkele jaren Een ietwat afgezonderd gehuchtje. Onder hoge kanadabomen' een oud doch vervallen kapel letje. De brave mensen uit het dorp er, het omliggende kwamen er af en toe een wees gegroetje bidden. Wat gaf aanleiding tot de vernieuwing en vermeerdering der Maria-devotie, Zeer Eer waarde Heer Pastoor Toen ik hier in 1920 als pastoor werd aan gesteld, \erzoeht ik de Paters Kapuciener. de tienjaarlijkse H. Missie te prediken. Bij deze plechtige gelegenheid, werd het wonder beeld van O. L Vrouw van Bevingen naar onze parochiekerk overgebracht. Bij de slui ting der geestelijke oefeningen, werd het ge nadebeeld triomfantelijk naar de Bevinger kapel terug geleid. Het was de grote spoor slag in de Maria-devotie Het volk van Neigem voelde steeds meer interesse voor de middeleeuwse kapel men wou ze steeds mooier Niets was schoon ge noeg voor onze hemelmoeder. Ik kwam toen op de gedachte, de oude oorkonden in ver band met onze eerbiedwaardige Madonna en kapel, door een vakman te laten onderzoeken. Sedert jaren - de zalige tijd toen ik als on derpastoor te Elsegem fungeerde - kende ik de Z.E. Pater M. de Meulemeester, thans 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS algemeen archivaris der Paters Redemptoris ten te Rome. Reed? menige opzoekingen had hij gedaan over de Maria-ered'.enst in onze streken. Zo juist had hij een monografie no pen? O. L. Vrouw van Hunnegem te Geraards bergen laten verschijnen. In 1925 kwam de geschiedenis onzer kapel kiaar en dit droeg niet weinig bij tot verspreiding der devotie tot O. L. Vrouw van Bevingen Heel wat volk kwam in die volgende ja ren naar de oude kapel toegestroomd. Deze werd stilaan te klein. Toen werden plannen door dc bekende bouwkundige A. Bressers opgemaakt. Het heiligdom zou in al zijn vroe gere pracht herrijzen. In 2933 werden die werken aangevat. Het volgend jaar was de bouw kant en klaar Met de inwendige versiering kon slechts na deze laatste oorlog een aanvang genomen worden. Het prachtig, monumentaal marme ren altaar is een geschenk van mijn neef. adv. V. Jacobs. Onlangs werden er verschei dene statiekapelletjes in ons Mariapark op gericht. Zeven hiervan zijn een gift der fa milie van wijlen Mr Albéric De Proost, oud- burgemeester onzer gemeente. Andere kapel letjes zijn aan trouwe Maria-vereerders te danken Het Maria-park zelve kwam over weinige jaren tot stand. Het werd zeer bereidwillig aan de kerkfabriek door de vrome eigenaar, graaf des Cantons de Mcntblanc afgestaan. Het vormt een overheerlijk kader voor onze grote godsdienstige manifestaties. Binnen en kele tijd. wanneer al de staties zullen ge plaatst zijn. zal dit wel een der mooiste Ma- ria-parken van België zijn Thans bezit ons heiligdom een heldere klok welke ik bij Michiels te Doornik liet gieten. Men hoort haar geluid in gans het dorp en zelfs in de omliggende dorpen. Deze zal voortaan al onze Maria-plechtigheden in luiden. Het genadebeeld rlanct in een prach lige bloemenkrans, schitterend verlicht». En de a.s plechtigheid van 25 dezer Zoals ieder jaar wordt deze een ware triomf. Langs alle wegen komt nu ook. on- getwijeld. het volk toegestroomd. Z.E.H. Pastoor-Deken van Ninove zal de bedevaart voorzitten Om 15 uur vertrek van de stoet uit de parochiekerk naar Bevingen. In open lucht. vóór het heiligdom, sermoen door Z.E. P. Vergauwen. Redemptorist, waarna plechtig lof door Z.E.H. Deken Mocht ook dit jaar. het volk uit de Den derstreek en het nuburig Pajottenland onze goede beschermster. O. L. Vrouw van Bevin gen in haar mooi genadeoord vereren. In een onzekere tijd is Maria steeds, volgens de H. Bernardus. de veilige haven en het zekere toevluchtsoord. In wei en wee toont Maria dat zij de «Hulp der Christenen» wil zijn en is het niet onder deze bizondere titel dat zij te Bevingen aanroepen wordt. Peregrinus. De heer MORIAU, Volksver tegenwoordiger, zal Zitdag hou den in Ons Huis Dreef straat op Maandag 12 Mei a.s. vanaf 10.30 uur. DOOR DE PERISCOOP Het mysterieus mysterie van de kerktoren te Ninove is geen mysterie meer. De zaak is opgeklaard in recordtempo. Het mysterie van de IJzertoren hangt zo lang al als een grimmig spook boven Vlaan deren. Al de speurders van het Belgisch Ge recht, van de simpele speurhond tot de Pro cureur-Generaal hebben er hun eten, drinken en slapen voor gelaten en moeten bekennen dat ze onbekwaam en machteloos waren qu'ls manquaient de flair Ik moet U dus niet vertellen dat het het normaal gerecht niet is die de daders heeft ontmaskerd. Ik zal er direct maar bijvoegen dat ook ik de geniale detective niet ben. Ge zoudt het van leven niet raden zelfs niet als ik zeg dat het geen pendelaar is, geen hypnot iseur. geen fakir. 't Is een dame. maar geen dona Rosita of geen senoritu Bianca. geen helderziende die haar aankondigingen in de gazetten laat ver schijnen en weet te vertellen wat ze véór tien jaar al voorspeld heeft van wat vóór zeven of acht jaar gebeurd is. Het is gewoon weg een dame de ehez-nous. Ik ken ze bij naam niet en er een signalement van geven is gevaarlijk. Een signalement past altijd op verscheidene personen en het kwaad is altijd in de weer. Een die er voor niets tussen is zou kunnen de lauweren plukken. Ai wat ik er kan van vertellen is dat het een dame is met een blauwe bril en dat zij met dat feit geen rekening houdt. Als zij zich zelf bekijkt ziet ze in zich zelf een blauwe madame. Als ze andere mensen bekijkt aan ziet zij ze allemaal voor blauwe en door haar bril gezien is heel de wereld blauw. En zo gebeurde het enkele dagen geleden dat ze in de wachtzaal van een geneesheer zat en al de wachtende die daar zaten, door haar blauwe bril. voor blauwen aanzag en in volle vertrouwen haar plaat begon af te draaien. Madameke weet gij niet dat dat zeer ge vaarlijk is. 't I? nog niet zolang gebeurd in Amerika eer ion ge heer had in een auto een gevaarlijk gangster erkend een die bij» de politie aan geschreven stond r-Is vijand Nr 1. Hij ver wittigde de politie en de kerel werd inge rekend. De poktïemen die de aanhouding gedaan hadden kregen hun photo in de gazet en de jonge heer was er jaloers van. Hij eiste zijn aandeel op in de verdienste hij kreeg ook zijn photo in de gazet en de vedetteplaats in de journal op het witte doek. Twee dagen nadien werd hij neergeknald door een boezemvriend van de gangster en hij kon in de eeuwigheid gaan nadenken over de ijdel- heia en vergankelijkheid van deze wereld. Ik denk niet dat de Ninoofse gangsters die het stukje op de toren hebben gebracht in de nacht van 1 Mei zo wraakgierig en zo bloed dorst ig zijn als de Amerikaanse gangsters. Toch kunnen er andere onaangenaamheden uit volgen al ware het maar dat gij uw ma- nuel de politesse moet herlezen en dat het een grove tout is tegen de wellevendheid, in andermans huis andere mensen te kwetsen of te hinderen op gevaar af dat die ook een plaat opzet en de heer des huizes dwingt tus sen beide te komen. Maar daarmee weten julie nog altijd niet wie de man aan de toren gehangen heeft. En dat zouden julie ook nooit raden. Om dat te vinden moeten julie fijn en leep en kwik zijn als de dame met de blauwe bril. En ik zeg het U in eens. pardoes dat heb ben de pastoors gedaan Wa-blief Ja. ja. de pastoors en wie anders kon het doen Wie heeft de sleutels van de toren en wie kan er op Maar waarom Kiespropaganda Anders niets dan kiespropaganda 't Is wel eerst in October dat het kiezing is, maar ze zijn er vroeg bij. De C.\ ,-pekens zijn toch allemaal snullen - iedereen weet toch waar het ver stand zit. hé - en 't zijn de pastoors die hun propaganda moeten maken en die moeten er toch de schone ziel van 't kind bij sleuren. Zo daarmee weet julie het nu allemaal en kunt ge Uw afweergeschut opstellen En indien ik mij ten dienste stel van die blauw e madame dan is het. zo niet uit sym pathie dan toch uit dankbaarheid omdat ze mij stof voor een artikel aan de hand gedaan heeft in een tijd dat er toch zo weinig ernsti ge zaken te bespreken zijn. Liegt die madame zo lieg ik - en kletst die madame, zo kletse ik en ik vraag schoon aan de aangeklaagde gangsters mij niet neer te knallen - ik leef toch zo gaarne - en ook dat madameke niet. t Ware erg voor de wereld en een ramp voor onze samenleving moest zo een feno meen van het aanschijn der aarde verdwij nen 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. Op Sinxen 1 Juni Voor 3 dagen NAAR DE BOORDEN VAN DE RIJN ONZE REKLAAMREIZEN In Augustus NAAR LOURDES voor 8 dagen BURCHTDAM, 122 w rp De Denderklok Ciné Nova Raptures ii i -«rVn i ii .<ridM Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1