Meibedevaart naar het Mariaoord GROOT NIEUWS! De Missietentoonstelling van Scheut komt ook naar NINOVE GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Öteralt NINOVE door de periscoop lambrizeringen" Zes en twintigste jaargang. Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukicer-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handplsr^est*" A«<N' 'i*4* BEVINGEN - 'E -EMBOS In de plechtige Octaaf van O. L. «Hulp der Christenen» 24-31 ...cl ZONDAG 25 MEI 1952 te 3 uur namiddag SAMENKOMST vanaf 2.30 aan de Kerk te Neigem MARIASTOET te 3 uur naar Bevingen SERMOEN door Z.E. Pater Joseph Vergauwen. Redemptorist, Missionaris te La Docherie LOF in openlucht door Z. E. Heer Pastoor-Deken van Ninove ONTSPANNING in het Maria-domein Marias's grootse, schoonste dag te Bevingen, Haar paradijs-piekje. Doorheen het hele land ker.de de Missie - tentoonstelling van Scheut een groeiend reu. zensukses. In meer dan 50 centra reeds, be zochten duizenden en nog duizenden mensen in stomme bewondering al die onschatbare en énige kunststukken uit vreemde werelden, in die expositie tentoongesteld. Deze laatste dagen weerom, droegen de 175.000 bezoekers der Internationale Missie- tentoonsteliing te Gent. een onuitwisbare in druk mee van de stand van Scheut over Chi na en de andere missiegebieden. Al die kunstschatten, die droom van ivoren snijwerk, die werken van geduld en fijnheid die rijke veelkleurige zijden mantels, de ze. den en levenswijze uit die mysterieuze Oos terse en Zwarte wereld, de prestaties der missionering, alles in een kleuren=pel van feeërieke verlichting zullen te Ninove te be wonderen zijn in de Grote Zaal van c Ons Huis vanaf 8 Juni. Vriendelijke en onvermoeibare Paters van Scheut zullen aan de micro de nodige uitleg geven. DE HUISHUURWET Enkele maanden geleden hebben de wetge vende Kamers in zeven haasten de huishuur- wet nog maar eens behandeld. Tijdens de vergadering van de jongste paritaire raad had de regering aan de werkliedenorganisa- ties beloofd de bestaande wet te doen ver lengen. Anderzijds waren er heel wat kleine eigenaars die gehoopt hadden dat de wet eigenlijk een stap naar algehele vrijheid van handelen zou betekenen. Zover is het niet gekomen, alhoewel er enige toegeving is ge daan. Door de nieuwe wet werden wel een reeks woningen aan de bepalingen van de wet onttrokken. Heel veel is er aan de wet niet veranderd, het voornaamste ervan willen wij vandaag even bespreken. In de wet van 20 December 1950 was voor zien dat. om onder de wet te vallen, de huur prijs in 1939 lager moest zijn dan de bedra gen bij deze wet vastgelegd. Die vastgestelde jaarlijkse huurprijzen werden nu verminderd zodat er meer huizen komen waarop de wet niet meer toepasselijk is. Vallen nu buiten de toepassing van de huishuurwet, de onroerende goederen of ge deelten van onroerende goederen, waarvan de normale jaarlijkse huurwaarde op 1 Au gustus 1939 hoger was dan 1) In de gemeenten van de Brusselse ag glomeratie a) 12.000 fr. voor onroerende goederen. b) 9000 fr. zoor gedeelten van onroerende goederen. 2) In de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en in die van de agglomeraties Antwerpen. Gent, Luik en Charleroi a) 10.000 fr voor de onroerende goederen. b) 8000 fr. voor de gedeelten van onroeren de goederen. 3) In de gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners welke niet tot de genoemde agglo meraties behoren. a) 8000 fr. voor de onroerende goederen. b> 7000 fr. voor de gedeelten van onroeren de goederen. 4) In de gemeenten met 5000 tot minder aan 20.000 inwoners. a) 6000 fr. voor de onroerende goederen. b) 4000 fr. voor de gedeelten van onroeren de goederen. 5) In de gemeenten van minder dan 5000 inwoners a> 5000 fr. voor de onroerende goederen, b) 3500 fr. voor de gedeelten van onroeren de goederen. De opzeg voor woningen die vrij werden gegeven heeft slechts uitwerking na G maand of 1 jaar naargelang het geval. De opzeg be gon te lopen vanaf 1 Januari 1952. De huurovereenkomsten voor de woningen die wel aan de wet onderworpen zijn. wor den verlengd tot de vervaldag in 1953. Hoe die vervaldag wordt bepaald hebben wij bij de bespreking der vroegere wet uitgelegd. Wij kunnen nu niet in herhaling vallen. Wanneer wij vroeger de wet bespraken, hebben wij medegedeeld in welke gevallen de huurovereenkomst toch kon onderbroken worden bv. iemand die zijn huis zelf wenst te bewonen, één enkel huis bezit enz. Al die voorwaarden en uitzonderingen blijven van kracht. Wel werd er voor de ouderen van dagen een wijziging aan de wet gebracht. Vroeger wa8 het praktisch onmogelijk iemand die 70 jaar geworden was te doen verhuizen. Die ouderdom werd nu terug gebracht tot 65 jaar. Er werd nog een wijziging aangebracht en wel bepaald over de procedure, dit wil zeg gen over de manier waarop men moet han delen om geschillen te beslechten inzake huis huur. De wet van verleden jaar voerde een nieuwigheid in. De betrokkenen konden hun rechten doen gelden bij middel van een re kwest. De Kamer meende dat zij moest terugkeren tot de oude procedure dit op advies van vele vrederechters. De Senaat was een andere mening toegedaan, doch om de wet niet te vertragen stemden zij toch de wet zoals door de Kamer goedgekeurd. Aidus zullen alle vorderingen met ingang van 1 Januari 1952 ingesteld overeenkomstig de gewone regels van de burgerlijke pro cedure. Roep* de rechter beide partijen ter verzoe ning cp er. wordt overeenstemming bereikt, dan wordt zulks vastgesteld in een proces verbaal. Dit wordt door de partijen of hun gemachtigde en door de rechter getekend. De greffier levert er uitgiften van af. waar op het formulier van tenuitvoerlegging is aangebracht. Om de kosten van al die zaken enigszins te verminderen heeft de regering beslist dat alle procedurestukken vrij van zegel en re gistratierechten zijn. wanneer het gaat over een huishuur die lager is dan 12.000 fr. per jaar op het ogenblik van de aanvraag. Dit zijn r.c wat de voornaamste wijzigingen aan de wet aangebracht. IN HET LICHT VAN DE GODSLAMP De zomerperiode is bij uitmuntendheid de geschikte gelegenheid voor Eucharsitische werking. Terwijl de oogst op de velden groeit en rijpt en de natuur weelderig leeft, doet de mens er goed aan alle voorzorgen te nemen om liet leven te bestendigen. Aan de Jacobsput sprak Onze Lieve Heer van le vend water dat de dorst zou stillen ten eeuwi gen dage. Het gebeurde te Sichar in een gesprek met een Samaritaanse vrouw. In het tweede jaar van Zijn openbaar leven te Ca- pharnaum sprak Onze Lieve Heer van levend Brood. En in volle zomer te Decapolis zou Hij dan een tweede mirakel van broodverme nigvuldiging doen om Zijn almacht, boven alle natuurwetten te doen uitstralen. Dat le vend Brood zou ook eeuwig leven geven, voor wie er van eten zou. Negentien honderd jaar later. Het christenvolk heeft nog enkele hoogda gen waar het getuigenis aflegt van zijn ge loof in de Eucharistie. Op Pasen stroomt het naar de Communiebank. Evenzo op een dag van gedurige aanbidding of op een Aller- heiligenfeest. Een steeds groeiende kern van christen gelovigen gaat maandelijks ter Hei lige Tafel om te voldoen aan een in private openbaring uitgedrukte wens van Onze Lieve Heer zelve. De plechtige proeessie's op de Zondag on der het Octaaf van Sacramentsdag en op O.L. Vrouw-ten-hemel-opgenomen, doen de lucht zinderen van gebeden, muziek en zang en doen de straten geuren van planten, bloemen en wierook en de huisgevels pronken, zeer feestelijk, achter de wapperende vlaggen. Dat alles is zeer bemoedigend voor alle vereerders van de H. Eucharistie. En dat is ieder gezonddenkende christen. Er zijn ook ziekteverschijnselen, die moe ten tegengegaan worden uit ijver voor Gods huis en voor de eer van de aanbiddelijke Christus zelf. Communiceren is geen formaliteit vervul len. Iets wat nu eenmaal bij de katholieken hoort. Nog minder zullen mensen, die in hun leven aan alle confort gewend zijn, door de Communie een automatieke «braafheid» krij gen. Communiceren is een noodzakelijkheid. En de Communie geeft hulp in de strijd, waarin een christen zal verwikkeld geraken en zich bewust wil doorvechten. De Commu nie paait niet maar staalt. De Communie maakt ons offergezind en geen verwend kind Zo duidelijk blijkt dat nu als een plechtige Communiecant de Doopbeloften moet her nieuwen. Het blijft altijd beter dat iemand uit schaamte voor zo'n leven van de communie bank wegblijft, als dat iemand door de Com munie een schaamteloos leven zou zoeken te verbergen. Daar oordele de communiecant zelf over of de communie voor hem een ver oordeling inhoudt. Een ander verschijnsel is dat de mensen nog zo moeilijk onder de indruk van de god delijke Majesteit komen. Democratie met een haakje aan Er is een uitgesproken neiging bij velen in de kerk recht te blijven staan, waar de mens nog groter is op zijn knieën in het gebed. Het wachten in de kerk op een oefening die nog moet beginnen ontslaat niemand van de vermaning «doe uw schoeisel uit. want deze plaats waar gij zijt is heilig». Vreeswekkend is het zien van een mens die God niet meer eerbiedigt... die verwaand doe', vóór Gods aanschijn. «Al hadt gij uw nest tussen de sterren gebouwd, toch zal Ik u daar uit neerhalen» vermaant de Heer. Ga eens in Brussel het graf van de onbe kende soldaat en de congreskolom voorbij zonder groeten Ge zult wat beleven... en beleefder worden. Ons volkske 's Zondags is wellicht te groot om te knielenOnze politiekers en kriti- kasters op alles en nog wat stemmen zelfs hun Zondagmis af op de mensen... niet op God. Verveling, gebabbel, gelach... soms van hogerhand. Helaas, zo krijgt hun eigendunk nog wat voedsel, maar de dunk die anderen over hen hebben een felle deuk. 't Is geschreven tot meerdere eer en glorie van God., de rest is geen pennetrek waard. OPEN BRIEF aan Motorkampioen ALBERT MEERT Vriend Albert, Wij houden van U omdat gij eenvoudig en goed van hart zijt. Wij bewonderen U omdat gij U opgewerkt hebt tot een voornaam kampioen in de motor sport, een der zeldzame sporttakken waar combine, en winstbejag onbekend zijn. Wij, Ninovieters, zijn fier over uw regel matig uitmuntende uitslagen. Maar. ja. gij zijt en blijft toch ook maar een mens. En. elk mens heeft zijn gebreken. Waarom uw stadsgenoten, de zieke vooral, zo dikwijls later opschrikken door het hels gebrom van uw koersduivel Een simpele vent zeidat men dat moest beletten De onnozelaar vergat dat de agent, die de snelste man van de stad moet te pak ken krijgen, nog moet geboren of benoemd worden. Waarom uw motoren buiten de stad of min stens buiten de huizen niet eens proberen Gewed dat gij nog hoger zoudt stijgen in achting en bewondering Zeker zegt men dan over U onbegrijpelijk hoe die man nog koersen wint. want niemand hoort hem nog ooit per moto rijden. Dit is. vriend Albert, een vrome wens van uw Fijnorige supportert. «ras» bewaard. Wij zijn bastaard ras - en alle typen komen er regelmatig in voor gelijk in het ras der straathonden. De engelse ziekte van na de bevrijding heeft er geen verbetering inge bracht en 't is normaal dat het gaat zoals het gaat... Waarom kwaad bloed zetten'.' Wij hebben een troost wij zijn EuroDeërs. De eerste, de oudste Europee: s. veel ouder dan «Europa» zelf 't Is trouwens daarom dat het Europees college te Brugge gevestigd is Dit jaar viert Vlaanderen de 650e verjaar dag van de Slag der Gulden Sporen. België viert niet. Sinds enkele ja: en wordt die viering ge duld. Jaren lang werd getracht die viering te versmachten. De «a-ibre Belgique» van toen - ze heette in die tijd <Le Pairiotte» kapte vuur met vier pa'en tegelijk. "1. Was niet gepermitteerd «la grande ,ta .ion am:e» het affror.t van een verlo.en veld-lag onder de neus te wrijven. De heren van La Libre kunnen - zo het hun lust - die nummers van 1902 eens op diepen uit hun archief en herlezen al het ha telijke dat ze toen voor Vlaandeien geschre ven hebben. Misschien vinden ze het nog zo erg niet. Ze hebben nog altijd een haarke van hun vaarke en er zit nog altijd een Vlaming op hun neus. Die dag van 11 Juli 1302 was niet alleen beslissend voor Vlaanderen. Die dag werd het zaad in de grond gelegd hier liggen hun lijken als zaden in 't zand waaruit later de verenigde zuider-Provincies en ein delijk België groeide. Na 14-18 kwam bij de 11 Juli-viering de Ijzerbedevaart. Zij was even slecht gekomen. Vlaanderen had tachtig procent van de soldaten geleverd. De twintig resterende procent zat in het officierenkorps, in de burelen, in de wapen fabrieken van Le Havre en Vlaanderen le verde negentig procent van de lijken. Dat mocht het wel - maar de nadruk er op leggen - mocht niet. Na de tweede be vrijding hebben de grote vaderlanders het monument opgeblazen. Ze mochten dat doen van België en ze werden niet gestraft Vlaanderen heeft altijd en nog altijd ge zwegen. Verleden jaar hebben de vaderlanders van de laatste bakte die sinds de bevrijding Bel gië onder voogdij hebben gesteld en het be handelen en uitbuiten als een weerloze wees, een zwijgende tegenmanifestatie gehouden ln de IJzervlakte en voor subregent gespeeld over die Vlaamse kwajongens. En Vlaanderen heeft gezwegen. L">it jaar vieren de grote Vaderlanders de verjaardag van de slag van Jemappes. Die heren zijn geestesverwanten van de vader landers die Petain gingen vragen België bij Frankrijk te leggen. De slag van Jemappes in 1792 bracht ons Land onder Franse con trole. Het verslagen leger was dat van de Zuid-Nederlanden. De soldaten, officieren en geneiaals waren kinderen van eigen bodem. Na de slag werd een volksvergadering ge houden volgens de methodes die nu nog in voegf zi n achter het IJzeren Gordijn. Die vergade: ing vroeg de aanhechting bij Frank rijk en de Franse Nationale Vergadering was welwillend genoeg om de bede te verhoren en ons Land kende het Frans Regime. De kerker werden gesloten, de priesters verban nen of vermoord, de jongens ingelijfd in het Frans leger en het Land leeggeplunderd, 't Was de tijd der patriotten. De «patriotten» waren de collaborateurs var. Frankrijk. De Vlaamse en Waalse oppositie waren de «Brigands». Die heugelijke gebeurtenis wordt in België gevierd door vooraanstaande personaliteiten uit de politieke en culturele wereld. Het weinige dat Frankrijk nog bezit aan mensen van betekenis moet renfort geven En Vlaanderen zwijgt Is dat geen «com- ble» va:; platbroekerij Neen; 't is natuur lijk Vlaanderen heef; in de loop der laatste 600 jaar te veel vreemd bloed opgenomen. De Bvrgondiërs die de eenheid onzer pro vincies bewerkten lieten hier hun «souvenirs» na. Na hen kwamen de Spanjaarden. Later tijdens de godsdienstoorlogen werd het Land overstroomd door benden huurlin gen Duitse Lutheranen, Hollandse Calvinis ten en Franse Hugenoten en ze hielden hier vervaarlijk huis. De legers van Lodewijk XIV en Lodewijk XV volgden en ten slotte kwam de Franse Revolutie en Napoleon. Door die gedurige en geweldige inspuiting van vreemd bloed is het eigen volkstype ver basterd en zijn zijn eigenschappen verloren gegaan. Alle gevoel van eigenwaarde en zelf respect verdwenen. Fransen Spanjaarden Italianen; Duitsers en Engelsen hebben hun eigen «type» zelfs de Hollanders hebben 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOL1TH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige zo mooi als eiken. De Dender k

Denderklok | 1952 | | pagina 1