GROOT NIEUWS! De Missietentooostelliflg van Scheut komt ook naar NINOVE Prachtig Turnfeest Het Probleem vaa de Ziekteverzekering GEVELSTENEN NINOVE Zes en twintigste Jaargang. Prijs pér nummer T,50 ?r. Zondag 8 JunT 1952 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aaist 1091 INGANG VRIJ Doorheen het hele land kende de Missie tentoonstelling van Scheut een groeiend reu- zensukses. In meer dan 50 centra reeds, be zochten duizenden en nog duizenden mensen in stomme bewondering al die onschatbare en énige kunststukken uit vreemde werelden, in die expositie tentoongesteld. Deze laatste dagen weerom, droegen de 175.000 bezoekers der Internationale Missie tentoonstelling te Gent. een onuitwisbare in druk mee van de stand van Scheut over Chi na en de andere missiegebieden. Al die kunstschatten, die droom van ivoren snijwerk, die werken van geduld en fijnheid die rijke veelkleurige zijden mantels, de ze den en levenswijze uit die mysterieuze Oos terse en Zwarte wereld, de prestaties der missionering, alles in een kleurenspel van feeërieke verlichting zullen te Ninove te be wonderen zijn in de Grote Zaal van Ons Huis D op 7, 8 en 9 Juni. Vriendelijke en onvermoeibare Paters van Scheut zullen aan de micro de nodige uitleg geven. 1952 Instituut van de Zusters der H. H. Harten Ninove gegeven door de leerlingen op de grote speelplaats van het Instituut met medewerking van de Vlaamse troubadour de heer WILLEM DE MEYER Zondag 15 Juni, te 3 uur. ZONDAG 3'AUGUSTUS 1952 College - Ninove Alle oud-leerlingen en sympathisanten houden deze datum vrij voor het Groots Jaarlijks Zomerfeest. ledereen weet thans wel dat de ziektever zekering in een moeilijk parket is geraakt. Na het jaar 1948 dat een deficit van meer dan 1 miljard meegebracht werd wel een nieuwe regeling getroffen. Toch kon niet verhinderd worden dat de volgende jaren nog steeds een aanzienlijk tekort bleef heersen. Om de oor zaken daarvan terug te vinden, is het interes sant de ontwikkeling' niet alleen voor geheel het rijksfonds, maar voor ieder van de aan gesloten landsbonden van mutualiteiten na te gaan. De oorzaak van het tekort Bestendig financieel evenwicht geelst Wie echter ernstig bekommerd is met de gezondmaking van de ziekteverzekering kan zich daarmee niet tevreden stellen. Het heeft geen zin altijd maar weer geld te gieten in een zak met een gat. Ieder jaar is er immers een tekort van 200 tot 250 millioen. Dit jaar verwacht men zelfs dat het naar de 500 mil lioen z.al draaien. De grote vereiste voor de ziekteverzekering is dus dat de verzekerings organismen er in financieel evenwicht zou den zijn. Res. Result. Result. Result. Res. 1948 1949 1950 1951 1951 Christelijke Mutualiteiten 605 89 -F 66 15 745 Neutrale mutualiteiten 267 48 48 75 96 Socialistische mutualiteiten 291 197 206 98 211 Liberale mutualiteiten 80 2 78 Beroepsmut ualiteiten 214 52 46 40 76 Gewestelijke diensten 24 10 8 11 4 1481 220 242 239 780 Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat alle mutualiteiten, en vooral de christelijke nog reserves hebben, met uitzondering van de so cialistische. die een schuld heeft.. In 4 jaar. waar de christelijke mutualitei ten hun reserves met 140 millioen uitbreidden sloeg de socialistische balans van 300 mil lioen reserves naar 200 millioen schuld over. Het tekort van de ziekteverzekering over de 3 laatste jaren. 700 millioen, valt voor het grootste deel samen met het tekort van de socialisten, 1 2 milliard. Deze zaak wordt nog veel erger als men nagaat dat de socialistische mutualiteiten se dert 1948 van de staat en van het rijksfonds 1133 millioen aan voordelen kregen, terwijl de christelijke zich met 478 millioen moesten tevreden stellen. Men kan onder die omstan digheden niets anders besluiten dan dat bij de socialistische mutualiteiten veel verspil- -tng gebeurd is om met te gewagen van wat kwade tongen noemen het gevolg van hun deelneming aan de gemeenschappelijke ac tie. Oe thesauriemoeilijkheden Met al dat zit de gehele verzekering, Ihkuu- zakelijk omwille van de socialisten, in een nauw straatje. Het is al een groot vraagteken of de prestaties voor het begin van dit jaar kunnen gedragen worden. De mutualiteiten moeten immers met hun uitgaven beginnen op 1 Januari van het jaar. terwijl hun in komsten niet vóór einde Mei binnen komen. Daar de uitgaven maandelijks rond de 550 millioen bedragen, moet er voor de eerste 5 maanden een lopend kapitaal zijn van 5 x 550 2750 millioen. Men beschikt echter maar over 780 millioen reserves zodat een tekort van 1970 millioen overblijft. Hoe moet men dat bedrag bijeen krijgen Men kan vragen dat de werkgevers een voor schot van 1/4 op hun bijdrage voor de RMZ storten dat zou 820 millioen zijn. Men kan vragen dat de staat zijn subsidie vervroegd, dat maakt 900 millioen. De ontbrekende 850 millioen moeten dan gevonden worden, hetzij door een nieuw voorschot van de werkgevers hetzij door tussenkomst van de staat. De so cialisten zouden willen dat de staat dat te kort definitief dekt. Op een cadeautje min der of meer zie a ze aj met meer. De christelijke mutualiteiten hebben de zaak onderzocht en zijn tot het oordeel ge komen dat dank zij een goed beheer en des noods sommige besparingen, een oplossing kan worden bereikt, zonder dat nieuwe in komsten nodig zijn. In de huidige omstan digheden lijkt het echter toch dat de socialis tische landsbond zijn toevlucht zal moeten nemen tot het middel dat door het Regents- besluit van 13-1-1949 aan de hand gedaan werd het innen van een bijkomende bij drage. Dat is niet aangenaam vooral niet voor de verzekerden. Maar het gaat niet meer op dat de socialis tische mutualiteiten in leven zouden gehou- dcii Wurdcu uoor offers vail de andere landsbonden en door de hulp van de staat. Als de christelijke mutualiteiten het wel kunnen bolwerken waarom de anderen dan niet En als men bedenkt dat de chris telijke niet een goed beheer, nun reserves hebben moeten aanspreken, interesten op die reserves hebben moeten verliezen en van het verlenen van bijkomende prestaties hebben moeten afzien, begrijpt men dat men van uie zijde van geen lapmiddelen meer wil weten. Een pluralistische hervorming De enige zuivere uitweg is dus wel een hervorming. Het belang van de verzekerden eist zulks en het is naar hun eigen belang, niei naar dat van de kassen of de dokters en apothekers dat moet gekeken worden. De mening van de verzekerden moet. dus ook ge ëerbiedigd worden. Daarom kan er geen spra ke zijn van een eenheidsmutualiteit zoals de socialisten die zouden willen. In tegendeel moet een oplossing gevonden worden in het pluralisme zodat de verzeker den de vrijheid hebben zich tot het organis me van hun keuze te wenden. Zoals op het Congres van de CVP te Gent werd gezegd is het immers niet gelijk of men voor zijn ge zondheidszorgen met christelijke of ongelovi gen te doen heeft. Het morele karakter van de betrokkene speelt hier ook een rol. Van de verschillende verzekeringsorganisxnen dient ook gezegd, dat ze zelf geheel en daad werkelijk verantwoordelijk zijn voor hun be heer. Door een goede regeling kan dan ge waarborgd worden dat ze niet meer met een deficit zullen moeten staan. Ze zouden als ontvangsten moeten kunnen beschikken over de bijdragen in hun geheel. Indien subsidies zouden worden verleend, mag zulks niet op basis gebeuren van de uitgaven, het moet ge daan zijn met een premie aan de verspillers. Wat de prestaties betreft zou een onder scheid moeten gemaakt worden tussen de v®rp!ichte prestaties volgens een voorgeschre ven bedrag, die door alle organismen gele verd worden en dienen om de grote risico's te dekken - en de bijkomende prestaties die door de verzekeringsorganismen naar eigen goeddunken en volgens hun eigen mogelijk heden verleend worden. Gezien de organis men verantwoordelijk zouden zijn, zou het rijksfonds beperkt blijven tot zijn natuurlijke rol van fondsverdeler en coordinator. Zo zou een gezonde zelfstandige mededinging ont staan en is het te verwachten dat alle mutua- liteitsbonden in boni zouden staan. De regering overweegt thans een oplossing. Men mag var. haar verwachten dat ze zich niet door politiek gekonkel zal laten bein- vloeden maar de maatregelen nemen die tech nisch nodig zijn om de ziekte- en invalidi teitsverzekering definitief gezond te maken, ten voordele van de verzekerden. Naklank der luisterrijke Meifeesten in het eeuwenoud heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Bevingen aan het Neigembos Bevingen is het wondere Mariaplekie dat ieder christenmens uit het Ninoofse nauw ter harte ligt. Over de ontzaglijke volkstoeloop van Zondag 25 Mei - Hulp der Christenen - gaven wij reeds een uitvoerig verslag. De buitengewone volkshulde tijdens de ge westelijke bedevaart zou niet alléén volstaan. Gans de week der plechtige octaaf kwamen vrome bedevaarders in groep en afzonderlijk de Heilige Moeder Gods in haar genadeoord vereren. De lieve kapel was smaakvol met frisse bloemen en schitterend licht versierd. Aan de koorzoldering was een koninklijk diadeem aangebracht, waart'>t prachtige wit blauwe draperingen als een reusachtige man tel lag uitgespreid. Nooit is de versiering van het heiligdom zo schoon als heden geweest. De zeer ieverige en toegewijde pastoor van Neigem ZEH Anciau alsmede de Z E. Pater Vergauwen. Redemptorist, stonden steeds be reidwillig ten dienste der bedevaarders. Verleden Maandag kwam de parochie Meer beke hulde brengen aan O. L. Vrouw van Bevingen. ZEH Pastoor De Cremer droeg de H. Mis in het heiligdom op. Dinsdag was het de beurt aan DenderwindekeH. Mis door ZEH pastoor Brijs. Woensdag zag men de schone bedevaart der onderwijzeressen van de Kring Ninove gevolgd door een interes sante conferentie bii de Eerwaarde Zusters. Donderdag kwam het St Aloysius-college van Ninove eveneens zijn jaarlijkse hulde brengen aan Maria. De H. Mis werd in open lucht vóór de kapel door ZEH De Lar.tsheer principaal, met assistentie van EEHH Leraars, opgedragen. De liturgische zangen werden op treffende wijze door de studenten uitge voerd. 'v Avonds had de kaarskensprocessie plaats Zoals te Lourdes had ieder bedevaarder zijn offerkaarsje. Langs de luidsprekers weer klonken die aandoenlijke liederen ter ere der Allerheiligste Maagd tot ver in het vreed zame dorp en het stil Neigembos. Verder nog een mooi spreekkoor en inlijving der plaatselijke kajotsters. 's Anderendaags was het de beurt aan de parochie Lieferingen. H. Mis in de kapel door ZEH De Cuvper pastoor, 's Zaterdags was het de parochie der H. Theresia (Burchtdam) die - naar jaarlijkse gewoonte - een grote offerkaars aan de Madonna van Bevingen aanbood. ZEH pastoor Poelaert droeg het H. Misoffer op. Tevens werd op deze dag de octaaf gesloten. Wie thans het heiligdom van O. L. Vrouw bezoekt, staat in bewondering vóór het mo numentaal marmeren altaar, in remaanse stijl Ook rijzen de één na de andere de kapellet jes der staties op (15 mysteries en VII smar ten an Maria h Dit alles naar de plannen van de bevoegde architect Bressers uit Gent. Wie de geschiedenis der kapel van Bevin gen wil bezitten, kan deze bij ZEH pastoor Anciau te Neigem bekomen aan de geringe prijs van 35 Fr. «Een eenvoudig kaartje vol staat daartoeh Het is een mooi boekie va 85 blz. rijk geïllustreerd naar zeldzame docu menten. De schrijver ervan is de geleerde Pa- DOOR DE PERISCOOP Ik had door de periscoop gezien dat er veel leven en beweging was in en rond «Ons Huis» in verband met de tentoonstelling van Chi nese kunst. De Missietentoonstelling te Gent heeft veel belangstelling gewekt er zijn tienüuizende en nog tienduizenae bezoekers geweest. Het pareltje van de tentoonstelling was de stand van het Missiehuis van Scheut 't Is die stand die naar hier werd overge bracht. Ik ben gaan zien of het de moeite waard was omdat ik er niet van houd appels voor citroenen te verkopen. Op vertoon van mijn pers-kaart werd ik binnen gelaten. Ik moet eerst nog zeggen dat ik een broertje dood heb aan tentoonstellingen. Hee: mijn leven zo geweest. Sedert ik de lange reis naar Luik gedaan heb. juist voor de oorlog, om de ten toonstelling van het water te zien is de af keer in een acuut stadium getreden. Ik kan niet vergeten ik heb daar op het water van de Maas - die daar Meuse heet - gekeken ik heb daar zaal in, zaal uit, steeds maar grote borden gezien met getallen er op - zo gelijk, maar nog veel groter, dan de uurroos ters van de treinen in de stations en andere met lijnen die naar omhoog en omlaag liepen gelijk op een koortsenbordje - maar veel. veei groter - aan een ziekenbed in 't hos pitaal en het is aan aan het regenen gegaan uren aan een stuk, regenen dat het goot en dat de regendruppels aaneenhingen gelijk koordekens. God wat heb ik die dag water gezien, niets dan water Ik heb toen de ge moedstoestand begrepen van de matrozen van Colombus voor het einde van de eerste reis naar Amerika En ik heb er een onoverwin bare afkeer van overgehouden voor alle ten toonstelling. Maar deze hier valt mee. Ik wil niet eens proberen er een gedacht van te geven. Primo: ik kan het niet secunüo ge moet zelf maar gaan zien. En als ik LT zeg dat ik zelf terug ga kunt gij geloven dat het de moeite loont. Er is éen ding dat tegenvalt dat de zaa] niet twee. drie maal groter is om het plezier langer te doen duren. En nog eên dir.g dat tegenvalt dat de be koring toch zo groot is om die lieve schat tige ivoortjes en porceleinen dingentjes in uw zak te moffelen om ze thuis in een vitrien of op een schouw of een vensterbank te zet ten. Gemoei karakter hebben om aan de ver leiding te weerstaan en al wie enige nei ging gc-voelt tot kieptomanie moet er weg blijven. De begeerlijkheid der ogen vindt er te veel \oedsel En dan hebt ge daar die paters die uitleg geven. 't Zijn mannen die jaren en jaren in China verbleven. Ze hebben het eeuwenoude China van dichtbij gekend en ze hebben het nieuwe China gezien en gevoeld en zijn er buiten ge schopt na grondige kennismaking met de communistische methodes. V.'it gaat zien zai er plezier aan beleven. Wie niet gaat zal er spijt over hebben... als t zal te laat zijn - De heer MORIAU, Volksverte genwoordiger, zal Zitdag houden in Ons Huis op Maandag 9 Juni a.s. vanaf 10.30 uur. ter de Meulemeester. thans algemeen archi varis der Paters Redemptoristen te Rome. Het werd onlangs op de perser, der St-Aifon- sus-drukkerij te Leuven herdrukt. Wie het aankoopt bezit een kostbaar boek dat steeds door iedereen uit de .-treek van Ninove met belangstelling zal gelezen worden. Bovendien haar bijzondere bescherming af te d-yingen. Peregrinus. 32 SOORTEN Handvorm, half-machinaal en machiensteen Effen, bezand of verlakt - Prijzen vanaf 1200 fr. p/1000 CHROMOLITH - SILEXORE ARDUIN - MARMER - CERAMIEKVLOEREN MOZAÏEK - FAIENCE - GRESTEGELS 19, OUD-STRUDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAM8RIZERINGEN X/ zo mooi als eiken. De Denderklok hii "Yï*aria*c xr-or-V ii,t - "Uv U4VI «>1 HClicLlCll Huis VAN BELLE

Denderklok | 1952 | | pagina 1